Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargarg. Ho. 7626 WOENSDAG 6 MEI 1908 A HAARLEM'S DAGBLAD 1 ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDENl Votf Haarlem 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland»1.65 Afzonderlijke nummers O-Offi ©effiustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3TH de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer 0.88 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tct de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 6 MEI: Schouwburg: Rott. Tooneelgezïl- ap: „Miss Hobbs", 8 uur. Groote Kerk: Concert „God is mijn 8 uur. Gemeenteraadsvergadering, U uur. No. 731. Brieven van het 34ste Raadslid. Aan de Kiezers. em Ik had u, geachte kiezers, al eens willen schrijven, maar heb dat dusver nagelaten, omdat we in ehjzoolang geen Raadszitting hebben ge- in^iad. Vier weken zonder Raadsverga- Iza-dering Het moet u den indruk heb- eö-ben gegeven, alsof onze vlijt aan het enkfnemen was. En ik althans miste inden moed, om u in die dagen, zoo efcet kon aangenaam en leerrijk, over tigwemeentelijke aangelegenheden te En toch had ik u wel iets te zeggen. gevoelde namelijk, hoe mij het mogevaar dreigde, dat mij uwe leiding, kiezers, ging ontglippen. Tot heb ik allerlei zaken met ^e%ehandeld, die öf over eenigen tijd zouden gebeuren, 6f al gebeurd wa- iyt\en. Maar ziet, nu schijnt er een ge- Y.ervoonte te ontstaan, om u den c ttlïHóór de Raadsvergadering bezig te iouden met behandeling van de'aan gelegenheden, die op de Raadsverga- og lering zullen geschieden. Wat je zou tunnen noemen een vóórbetrachting, jfa afloop van de vergadering komt 7. Hlan de nabetrachting. Dat noem ik de iitroen uitzuigen, totdat er geen sap, a zelfs geen pit meer in blijft zit- ~en. 0 In dit voetspoor tredende, wil ik 'larx vandaag met u de Raadsvergade- im iüng van morgen behandelen. Let om.- roed op, wat ik u verzoeken maj 1 va^ant ik, ais 34ste Raadslid, ben na- ^uriïjk in staat, u een schat van ge- jevens te verschaffen, waarover nie- tand anders beschikken kan. Ik begin derhalve met u mee te i vajeelen, dat de vergadering door den jirgemeester NIET zal worden ge- Dit doet u verstomd staan. Rotl'i vraagt u, met voor mij vleiende Lang.przeling af, of het 34ste. Raadslid ;n atoms mal is geworden. Immers, hoe >o t^n men zaken behandelen in eene irgadering, die niet geopend wordt efe zaak is, geachte kiezer, dat ik u fpografisch een weinig bij den neus tob genomen. Wanneer ik den volzin orMmeIijk zóó laat afdrukken dat de ork irgadering niet DOOR DEN BUR IMEESTER zal worden geopend, öjin wordt u de zaak klaar, daar het ,ltaxv (bekend is, dat Jhr. Boreel met •lof afwezig is, zoodat derhalve de ;adering geleid en dus ook md zal worden door een van de lei tphouders, Dr. J. Nieuwenhuijzen juseman. terda^Iu komt de vraag, of een van de nai%en mjSSchien bezwaar heeft tegen jpotulen. Hun antwoord is NEEN. Derhalve irden de notulen goedgekeurd, ir dit staaltje van scherp door staat gij verbaasd. En terecht, it de notulen, zoowel a's de eden kennen, om dat te dur- zeggen. Maar ik zal u nog ver- t verbazen Dr. H. D. Kruseman j morgen namelijk niet aan de tafel *4) de wethouders aanwezig zijn. Gij •"L,r 'Mdt, geachte kiezers, dat dit aan Camoj wonderbaarlijke grenst, welnu, .ter-co»®! u nog wel sterker stukken la- curaw zien, vóórdat deze brief aan een d is. omassqe mededeelingen en ingekomen Rechte en zu^en uie' duidelijk tor mf^en voorgelezen, 't Is öf klein- d, óf we krijgen het toch weer in en pel Raad terug. Dan geven we aan "C0^n3Pe Walle, aan een onderwijzeres 1 j school 9 en aan een van school 5 rol ontslag, gelijk we dat zouden elaar, Ftt aan een onderwijzer van (Hbld.J school 12, wanneer hij er om vroeg, nooit Iets misdaan had en een zooda nige school bestond. We hebben er namelijk maar elf Deze belangrijke bespiegeling in 't voorbijgaan. De tweede suppl. begrooting van het Gasthuis en de rekening en ver antwoording van de stadsapotheek keuren we goed, evenals de begroo ting \an die stichting, de verhooging van de subsidie aan de bewaarschool en een af- en overschrijving van de armenbegrooting. Maar gelieve nu op te letten, want daar komt het grof geschut, les gros bonnets, zooals de Fran- schen zeggen. Het voorstel van de Röntgen-inrichting in het gasthuis zal waarschijnlijk worden aangeno men of verworpen. Nu zie ik u, ge achte kiezers, al lachen en zeggen, „dat dit wel van zelf spreekt", maar ziedaar nu juist, waar uw kennis vaii Raadsgebruiken te kort schiet. Wij, Raadsleden, kennen nog een derden vorm van behandelen en dat is aan houden tot een volgende vergadering. Deze manier wordt toegepast, wan neer we niet goed met de zaak weg weten, er niet vóór kunnen of niet tegen willen zijn (of omgekeerd) en er nog minstens veertien dagen op wenschen te slapen. Ge begrijpt wanneer na veertien nachten de wijs heid nog niet gekomen is, dan komt ze allicht nooit meer. Het volgende punt is helaas voor uit stel niet geschikt. Er is haast bij, de tijd dringt. Dat is namelijk het ver zoek om een garantie van f 1400 voor de vooroefeningen der Olympische spelen. Dit voorstel zal (let nu wel op de buitengewone kennis van za ken, die ik ten toon spreid) niet zon der discussie onder den hamer door gaan. Het woord zal er over gevoerd worden door meer - dan een van de leden. Ik reken er op, dat gij zult inzien, geachte kiezers, welk een buitenge woon staaltje van scherpzinnig ver nuft dit is. Dat de voorzitter het voorstel van B. en W. zal verdedigen, komt zelfs u begrijpelijk voor. Maar wat gij niet weet en wat ik u uit den overvloed van mijn bekendheid met Raadsaangelegenheden wil meedeelen is dit, dat de -wethouder van finan ciën over dit punt het woord niet zal voeren. Ik zie u verstomd staan. Hoe, deze wethouder, die de pennin gen der gemeente zoo zuinig beheert, zou niet zeggen, waarom hij vóór of tegen de uitgave van zoo'n bedrag zal stemmen! Welnu, hoe onwaar schijnlijk het ook klinkt, ik houd het vol en blijf er bij hij zal zijn mond in den Raad niet opendoen. Andere punten volgen. We regelen de borgtochten van den directeur en den boekhouder van het slachthuis, keuren goed, dat de betaling van een aannemingssom vervroegd wordt, machtigen B. en W. om een on- dershandsch toevoerkanaal voor de lichtfabrieken ondergrondsch aan te besteden (ik vergis mehet is pre cies andersom) en gaan een overeen komst aan tot wegvoering van de faecaliën uit de militaire gebouwen, daar die er toch niet kunnen blijven en keuren goed, dat lokalen van een houten hulpschool voor de school vin het Gereformeerde Weeshuis zullen worden gebruikt. Hieraan kan ik nog een leerzame beschouwing vastknoopen. Wanneer een hulpschool aan een ander in ge bruik wordt gegeven, dan moet die leeg zijn. Met andere woorden er komt wat ruimte in onze openbare scholen. De toestand van vroeger, dat er altijd kinderen op plaatsing wacht ten, is voorbij. Dat is toe te schrij ven aan de toeneming van de bijzon dere scholen en aan het feit, dat over enkele maanden Haarlem niet meer voor kinderen uit Schoten zorgt. Er komt langzamerhand zelfs zóóveel ruimte, dat de tijd niet ver meer is, waarop een van de scholen zal wor den opgeheven en het daaraan werk zaam personeel, voor zoover het niet aan aadere scholen wordt overgeno men, op wachtgeld gesteld. Dat is school D. aan de Smalle Gracht, te genwoordig No. 11 genummerd. Maar we zijn van de Raadsagenda afgedwaald en ik heb u daarover nog een en ander te vertellen. Vooreerst, dat de leden een kwartiertje vroeger dan anders hun sigaren zullen gaan opsteken. Als de burgemeester er is, gebeurt dat niet vóór klokke halfvijf, bij een waarnemend voorzitter wordt licht een kwartiertje gesmokkeld. Er komen dan nog zoo'n stuk of wat punten van gering belang, waarover de een of ander wel een kleine op merking maken zal en vervolgens zijn we aan de benoeming van een tij de- lij ken wethouder toe, wegens de af wezigheid van Dr. H- D. Kruseman, die naar Italië is gegaan. Ziedaar nu een aangelegenheid, waarover ik op dit oogenblik nog. geen inlichtingen mag geven. Van twee d-'ngen ben ik zoo goed als zeker, namelijk dat de benoeming niet met algemeene stemmen zal geschieden en dat ik dezen keer niet in aanmerking kom. Met de grootste stelligheid kan ik vermelden, dat de'hëer Van den Berg zal worden herkozen als regent van het St.. Elizabeths-gasthuis. Zoo weet ik ook zeker, dat de vergadering met gesloten deuren niet door allen zal worden bijgewoond. Het publiek mag er niet bij wezen en wordt dus door een gebaar van de boden tot heen gaan aangemaand, de verslaggevers van de pers en de commies-redacteur, bescheiden als ze zijn, wenschen er niet bij te wezen, en wanneer die zijn heengegaan, vertrekken de boden zelf ook, aangezien er dan op niets meer gepast behoeft te worden. Hiermee heb ik u, geachte kiezers, over de Raadszitting van morgen met de grootste volledigheid ingelicht. Evenwel kan ik niet beloven, dat ik daarvan een gewoonte zal maken de moeite en inspanning zijn daar voor te groot, 'k Heb er hoofdpijn van. Thans groet ik u allen zeer. HET 34STE RAADSLID. Voor copie conform J. C. p. RUSLAND. Is het te verwonderen, dat bijna elk Buitenlandsch Overzicht beeon- nep wordt met het Tsaren-rijk "im mers neen Want daar gebeuren toch de meeste vermeldingswaardigheden haast schreven we onmogelijkhe den Nu worden we weer verrast door LEGE USCII ANDALEN, die tijdens den Russisch-Japanschen oorlog hebben plaats gehad. De ge pleegde verduisteringen moeten zelfs voor Rusland buitengewoon reusach tig zijn, want de fiscus is minstens voor eenige honderden millioen roe bels benadeeld. Vele de berichten zeggen alle, maar dat zal wel wat overdreven zijn intendanten, die aan den oorlog deelnamen, moeten zonder onderscheid des persoons en rc.ng, aan de militaire krijgsraden overgeleverd woiden. wegens mede plichtigheid. Het gevolg zou zijn: reu zen-processen, neg reusachtiger dan het befaamde Port Arthur-proces. Andere SCHANDALEN worden uit het district Koesnez (gou vernement Sarotof) gemeld. Eenigen tijd geleden moeten daar 200 meisjes Van 13 tot 17 jaar aan Turken zijn verkocht, met niet veel andere voor uitzichten, dan als blanke slavinnen verhandeld te worden. Inderdaad diep treurig Mea zal vragen Hoe kan zoo iets zonder protest geschieden Deze vraag is gedeeltelijk beantwoord door het mededeelen van de tactiek, die de koopers volgen. De handelaar trouwt het meisje, verdwijnt, en verkoopt zijn vrouw weer elders. Toch vragen we hier Kan de over heid geen maatregelen nemen, om ook tegen deze schurkenstreken haar macht te doen gelden MAROKKO. Ook de Marokkaansche quaestie wil nog maar niet van het wereldtooneel verdwijnen. De rooverhoofdman Rai- soeli moet weer van zijn wonden bekomen in het gevecht bij een hem gelegde hinderlaag hersteld zijn zoodatde pret weer opnieuw kan beginnen We vermeldden reeds de verschijning van HET WITBOEK. Eigenaardig en merkwaardig is de daarin opgenomen uitspraak van Duitschland's vroegereu minister van Buitenlandsche Zaken (von Tschirsch- ky und Bogendorff) die zei „Elke poging om het Marokkaan sche leger naar het voorbeeld van het Duitsche te reorganiseeren, moet door iedere n kenner van de toestan en naar het rijk der droomen wor den verwezen." Deze diplomaat schijnt 't bij het rechte eind gehad te hebben Zooals bekend is, heeft Moulay Hand eenige GEZANTEN NAAR EUROPA gezonden, 't Is nu maar de vraag, of deze l-eeren ontvangen zullen wor den. Er is ook belet bij het Duitsche Hof gevraagd, en te Berlijn is men nog cneens over de aan te nemen houding. De Frankf. Ztg. meent, dat er na tuurlijk van een officieele ontvangst door den Rijkskanselier of den minis ter van Buitenlandsche Zaken geen sprake kan zijnmaar men kan niet verwachten, dat Duitschland zal wei geren de gezanten te doen ontvangen door een ambtenaar van het ministe rie, of de schriftelijke wenschen van Moulay Haf id zou weigeren aan te nemen. Dit lijkt o. i. veel op „met een kluit je In het riet sturen." Het is waar, Duitschland moet voorzichtig zijn, want Frankrijk's eer is er mede ge moeid. De Temps" 'olaast nu reeds op en schrijft, dat men te Berlijn die gezanten wel zonder eenig ceremo nieel zal afwijzen, omdat men de ont vangst dezer Mooren als een onvrien delijke houding tegenover Frankrijk zon kunnen opvatten. Met eenige spanning wordt de be slissing in deze zaak verwachtte- xueer wijl de .gezanten verklaard heb ben, aan Duitschland „allerlei inte ressante mededeelingen te kunnen doen." Wat zal 't zijn BELGIë. De socialist Vandervelde heeft in zijn Kamerrede (telegrafisch al kort gemeld) wel uitgepakt. De beschul digingen, die hij aan het adres van Koning Leopold deed, waren zeer ern stig en scherp gesteld. De spreker laakte het particuliere leven van den vorst en besomcle de verkwistingen, daaraan verbonden, ten slotte zeg gend „En wat de 50 millioen betreft, die men voor den koning van ons vergt, als bewijs van dankbaarheid, ik ben overtuigd, dat koning Leopold zich zelf al sedert lang talrijke bewijzen van dankbaarheid tijdens den Congo heeft verschaft. „Na de afschuwelijkheden, door de onderzoekingscommissie aan :t licht gebracht, na de misbruiken der Con- goleesche exploitatie ons om bewijzen van dankbaarheid te komen vragen, dat doet de maat overloopen. Wat mij aangaat, ik zeg nooitnooit nooit Zooals het wel eenigszins te ver wachten was, heeft de Belgische Ka mer de CONGO-ZAAK uitgesteld. Zaterdag werd door den minister-president het volgende voorstel ingediend „Daar het niet mogelijk is de be handeling van de Congo-zaak vóór 9 Mei ten einde te brengen, stelt de re geering voor Dinsdag, nadat de hee- ren Lorand, De Lantsheere, Janson en een lid van de uiterste linkerzijde nog ever deze zaak het woord zullen hebben gevoerd, de verdere behande ling te staken en deze te vervolgen ip eene buitengewone zitting na de ver kiezingen." De Kamer kon niet veel anders doen, dan dit voorstel aannemen. ENGELAND. Uit een Renter-telegram bleek reeds dat de uitsluiting in 't scheeps bouwbedrijf is aangevangen. De po ging van minister Churchill om eene schikking tot stand te brengen is dus mislukt. Rechtstreeks worden onge veer 40.000 man door het lock-out- besluit getroffen, maar, zooals altijd, wordt ook anderen arbeiders bij zoo'n uitsluiting het werken onmogelijk ge maakt. Zoo schattende, berekent men, dat een 100.000 arbeiders werkloos zullen worden. De strijd wordt krachtig aange pakt. Zoowel de patroons als werk lieden hebben een krachtige organi satie. De betrokken arbeiders-vereeni- gingen hebben een vermogen van om streeks 1.430.000 gulden. ITALIë. Ook dit land lijdt onder eene sta king. In de provincie Parma hebben 40.000 landarbeiders het werk ge staakt. Hier hadden reeds ongeregeld heden plaats, door het optreden van zoogen. onderkruipers. Knuppels en revolvers kwamen er aan te pas, waardoor 5 personen gewond wer den. Toch worden nog ernstiger sta kingsongeregeldheden verwacht, zoo dat de regeering troepen naar het dis trict der staking heeft gezonden. De reden der staking wordt niet gemeld. SPANJE. Hier zijn de onafliankelijkheidsfees- ten aangevangen, die door den Ko ning en familie werden bijgewoond. Er is op echt Spaansche wijze feest gevierd. De bladen staan vol met geestdriftige beschrijvingen van de jrootsche feestvieringen, die tot nu toe zonder eenig incident zijn afge- loop«n. Zij wijzen er op, dat de koning nog nooit zoo warm is toegejuicht, als toen hij den stoet volgde ter eere van de helden van den vrijheidsoorlog. Tot hij het huis voorbijkwam in de Mayorstraat, waaruit indertijd de aanslag op zijn leven werd gepleegd, namen de toejuichingen het karakter van een grootsche, geestdriftvolle ova tie aan. FRANKRIJK. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft van de gemeenteraadsver kiezingen een statistiek laten maken. Hieruit blijkt, dat van 330 gemeente raadsverkiezingen de resultaten be kend zijn 123 gemeenteraden zijn geheel geconstitueerd voor 207 ge meenteraden moeten nog herstemmin gen plaats hebben. De geunifieerde socialisten hebben de meerderheid in 4 plaatsen, de onafhankelijke socialis ten in 1, de radicalen en radico-socia- listen in 107, de republikeinen der linkerzijde in 56, de progressisten in 27, de nationalisten en reactionaix-en in 30. De meerderheid is nog niet ver kregen in 105 plaatsen. De republikei nen wonnen 14 zetels. Een nader bericht meldt, dat voor zoover op het oogenblik de uitslagen bekend zijn, de repxiblikeinen in 241 hoofdplaatsen da meerderheid heb ben verkregen. ZWEDEN. De Zweedsche Rijksdag heeft een voorstel, om aan vrouwen het stem recht voor de volksvertegenwoordi ging te verleenen, verworpen de Eer ste Kamer met 89 tegen 49 stemmen, de Tweede Kamer met 110 tegen 93 stemmen. ENGELSCH-INDIë. De ongeregeldheden nemen hier een bedenkelijken vorm aan. Een bericht meldt, dat een strijdmacht van onge veer 20.000 Afghanen over de En- gelsch-Indische grens trok. Zaterdag nacht werd een aanval op het blok- hxxis van Misjori Kandach gedaan, echter zonder succes. Generaal Willcocks is met drie bri gades met 8 kanonnen en een eska dron cavalerie te Landikotol aange komen. PERZIë. Ook hier is de rust nog verre. Nu heet het weer, dat het Parlement den sjah wegens het oxxtslag van den mi nisterraad ter verantwoording zal roe pen. NIEUWE STOOMBOOTDIENST. Van Hemelvaartsdag 28 Mei af zal door de firma Bosman uit Alkmaar een nieuwe dienst worden geopend van Haarlem, via Spaarndam en de Hembrug, naar Zaandam, met een van haar bekende salonbooten, ten dienste van passagiers, vracht- en be- stelgoederen. Driemaal daags zal er gelegenheid bestaan^ heen en weer te varen, van Haarlem af 's morgens te 10, 2 en 6 uur, van Zaandam 8.15, 12,15 en 4 uur namiddags. Hiei-door wordt een verbinding te water verkregen van Haarlem met Amsterdam en Alkmaar, daar de pas sagiers aan de Hembrug kunnen over stappen op de booten, die in deze richtingen varen. Bovendien zijn de tarieven zeer billijk, Van Haarlem naar Zaandam kost per eerste kajuit een enkele reis 50,-een retour 70 cts., per tweede kajuit een exakele reis 35, een retour 50 cents. De" retours zijn een maand lang gel dig. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. Mulder, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderexi dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenhuis van perceel Tul penstraat 31. Voordrachtwedstrijd. Zondagavoxxd had de eere-wedstrijd plaats in den door de N. Ken. Har monie Vlijt en Volharding te Rozen- daal uitgeschreven internationalen wedstrijd in komische voordrachten. De tweede prijs is behaald door den heer G. E. Voget, te Haarlem. STUKKEN VAN DEN RAAD. Reglement Gemeentefonds tegen Werkloosheid. De afdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Werkliedenverbond verzoekt den' Raad in het ontwerp-huisboudelijk reglement voor het Gemeentefonds ter bevordering van de verzekering tegen' de geldelijke gevolgen van werk loosheid, eenige wijzigingen aan te brengen. Art. 12 alinea 7 wenscht zij te le zen als volgtduidelijk in statuten en reglement ië omschreven de verplich ting van een werkloos lid, om zicbi aan te melden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. In de toelichting wordt gezegd: Wordt het artikel ongewijzigd aan genomen, dan zal in de practijk blij ken, dat één werkloos lid door'moed willig of onwillekeurig verzuim zich' aan te melden aan de Gem. Arbeids beurs, a 11 e werklooze leden van zijn vereeniging het recht van bijslag uit het Gemeentefonds ontneemt Art. 20. Een alinea toe te voegen, waarbij bepaald wordt, dat geen bij slag verleend wordt aan hen, die niet ingeschreven zijn bij de Gem. Ar beidsbeurs. Artikel 24. Een aliena toe te voe gen, waarbij geregeld wordt het recht van betrokken vereenigiixgen of per- sonexx, om zich persoonlijk en mon deling te kunnen verdedigen, als zij zich niet kunnen vereenigen met het verslag door den secretaris volgens art. 8 bij het bestuur van het Ge meentefonds uitgebracht. In de toelichting van deze wijzi ging wordt geschreven Verschillen de artikelen leggen aan de vereerd- gingen, welke voor den bijslag in aanmerking wenschen te komen, ver plichtingen op met name art. 125e zal in de practijk dikwijls verschil van opvatting kunnen geven, als b. v. de bepalingen omtrent invaliditeit en onwil om te werken het is zeer wenschelijk, dat het bestuur ver hoor en wederhoor kan toepassen en desnoods deskundig,exx kan raadple gen. (Raadsstuk 158). Ook de heeren F. M. van Lijnden en J. Thijssen hebben eenige amende menten ingediend. Ie. in Art. 12 le lid toe te voegen ven te Haarlem gevestigd is". 2e. in Art. 12 3e lid in plaats van „personen" te lezen „kleine werkba zen". 3e. aan Art. 12 5e lid toe te voegen „vertrek uit de gemeente, ontslag wegens handelingen in strijd met de wet of een schriftelijk ai'beidacon- tract. 4e. Art. 12 7e lid aan te vangen met de woorden „in het reglement be paald is dat". 5e. in art. 12 8e lid achter ,,26" in te voegen „achtereenvolgende". 6e. in art. 14 achter „x-eglenxenten" in te voegen „onmiddellijk". 7e. in art. 17 2e lid in plaats van „kas" te lezen „werkloosheidskas". De belangrijkste wijziging is dus de 2e. In het ontwerp was bepaald, dat de vereenigingen die tot het fonds worden toegelaten, slechts bestaan uit leden, die behooren tot de werk lieden of daarmee gelijk gestelde per sonen. De voorstellers willen nu de kleine werkbazen daar ook onder rangschikken. (Raadsstuk 159). TEEKENCOLLEGE K. z. o. D. De Aprilvergadering van het Tee kencollege was druk bezocht. Het jaarverslag vermeldde den toe stand der vereeniging als gunstig. Het ledental was voorxiitgaand, dq tee kenoefeningen boven de Waag wer den met grooten ijver gehouden, en de 4 kunstbeschouwingen in het Bron gebouw ondervonden een geanimeerd bezoek, vooral die van de inzendingen der werkende leden trok veler belang stelling. Voor de verloting werden een 6- tal kunstwerken aangekocht. Een ad vertentie in dit blad meldt, op welke nummers deze werken vielen. Merkwaardig toevallig mag het ge noemd worden, dat gedurende het 5- tal jaren dat door het College aankoop geschiedt, het lot telkenmale n.fi,n andere kunstlievende leden de kunst werken heeft toegewezen. M e v r. A. Noordewie rR e d- dingius. Van het concert-bureau der firma A. Vernout ontvangen wij de mede- deeling, dat mevrouw A. Noordewier Reddingius zich eerstdaags ih' Mei a. s. op een uitvoering van Ge wijde Muziek in de Groote Kerk al hier zal doen hooren. Verdere solisten zijn de heeren' Chr. Freyer, viool, Louis Robert-, or gel, en Gerard Zalsman, bas.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1