HAARLEM'S DAGBLAD. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Binnenland Onze L&ehhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen van Haarlem, 4 Mei 1908. Niettegenstaande de verruiming der geldmarkt, de disconto-verlagingen der groote Europeesche banken, blijft de markt weinig opgewekt. De beurs kan zich wel is waar niet onttrek ken aan den invloed van de genoem de factoren en de koersen toonen dientengevolge in alle departementen verbeteringen aan, maar de ware ani mo ontbreekt en de omzet blijft onbe duidend. De verklaring voor deze aar zelende houding ligt voor de hand. Het publiek heeft weinig vertrouwen in de markt en wel in hoofdzaak door een gevoel van onzekerheid in de juistheid van eigen inzicht. Staatsfondsen waren fractioneel hooger met eenige vraag voor Russi sche fondsen. Van lokale fondsen was de tendenz vast voor Cultuurwaarden, inzonder heid voor de aand. Nederl. Handel- Mij., die aan het slot op den hoog- sten koers sterk gevraagd bleven. Ook voor Tabaks-aand. was in ver band met gunstige taxatiën eenige vraag tot verhoogde koersen. Daar de verkoopers zich zeer geretireerd toonen, oefent de luttele vraag nogal invloed op de koersen uit. Mijn- en Petrol, waarden onveran derd en zonder bepaalde tendenz. Nog immer is er geen verandering in de vaste stemming, welke sedert de feestdagen op de Amerikaansche markt heerscht, te bespeuren en ook jl. Zatei'dag hebben wij andermaal van een verdere verbetering in een aantal fondsen gewag te maken. Nochtans heeft de rijzing zich in de afgeloopen week in hoofdzaak be paald tot de spoorwegaandeelen, wel ke gemiddeld verbeterden, .ter wijl industrials min of meer ten ach ter bleven en slechts 1/8 avanceer den. De aandacht is sedert eenigen tijd dan ook in hoofdzaak op de spoorwegafdeeling gevestigd en kun nen daarin nog verrassingen ver wacht. worden. In de naaste toekomst zullen nieuwe emissiën, dividend be slissingen en een tarief wijziging de voornaamste factoren vormen, welke het koersverloop zullen beheerschen. Zoo wordt met belangstelling de aan staande vergadering der Union Paci fic tegemoet gezien, waarop voorstel len gedaan zullen worden tot kapi- laalsuitbreiding. Volgens particuliere lerichten zal de Union Pac. 75000000 dollars 4 bonds uitgeven gedekt door een eerste hypotheek op circa 2000 mijlen. Ontmoet deze uitgifte een even gunstig onthaal als die van de Pennsylvania dan zal zulks onge twijfeld een verdere verbetering op de fondsenmarkt ten gevolge hebben, eerder waar wij uit goede" bron 'ernemen, dat in het dividend der fnion Pac. zoowel als in dat der iouthem Pac. geen verandering ge- •acht zal worden. Wat voorts het beursverloop van jl. Jaterdag betreft concentreerde de aan dacht zich wederom hoofdzakelijk op le zwaardere aand. soorten, terwijl industrieele waarden met name Steels en Amalgamateds aangeboden varen in verband met de berichten lit de industrieele centra, welke nog teeds ongunstig blijven luiden. Houdt de beleggingsvraag evenwel ian, dan zal ook hier de verbetering liet lang op zich laten wachten, laar het grootste gedeelte der nieuwe missiën gediend heeft niet ter aflos ing van oude schulden, doch voor itbreiding en verbeteringen. Op Tond hiervan is het niet onmoge- ijk, dat de invloed daarvan door de taal- en ijzer-industrie gevoeld zal Porden en dat eenige meerdere le- endigheid voor die nijverheid in het erschiet is. De cijfers van den bank- taat wijzen een verdere versterking er surplus reserve aan met circa .400.000 dollars en heeft deze niette- enstaande de goudonttrekkingen in e afgeloopen week het buitengewn- e hooge cijfer van 62.348.000 dollars ereikt tegen slechts 6.820.000 dollars in dezelfde week van het afgeloopen jaar. Dat men onder deze omstandig heden te New-York tot meer optimis tische opvattingen geneigd is, behoeft geen verwondering te baren. Van onze Amerikaansche afdeeling valt weinig te vermelden. De Londen- sche markt verkeerde in weifelende stemming en liepen ook hier na de opening de koersen voor de meeste soorten terug. In aansluiting "bij New-York waren ook hier de aandeelen Chis. Ohio circa 2£ hooger. Bepaalde redenen voor de vaste stemming zijn hier niet bekend en heeft, men vermoedelijk met eene voorbijgaande rijzing in dit fonds te doen. Geld 5 3/4-4 HOFBERICHTEN. Het Koninklijk Echtpaar maakte Zondagmiddag met Hun gasten, de vorst en vorstin Von LippeDetmold, een rijtoer, met vier schimmels, door de Hoog-Soerensche en Wiesselsohe bosschen naar Gortel. Maandagmorgen te 8 u. 44 is de vorst Von LippeDetmold met zijn gemalin weder van Het Loo vertrok ken. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik deden Hun gasten uit geleide tot aan het station Apel doorn, in rijtuig piet vier paarden ge reden a la daumont, met voorrijder. H. M. de Koningin vertrok Maan dagmorgen te 11 u. 21 in eigen sa lonrijtuig met den gewonen trein met klein gevolg naai' Den Haag. H. M. de Koningin-Moeder wordtin de eerste dagen van Juni ten paleize Soestdijk verwacht. OVERLEDEN. Te 's-Gravènhage is op 53-jarigen leeftijd overleden mr. J. W. Th. Co- hen Stuart, oud-directeur van justi tie in Nederlandsch-Indië. WILHELMINA KERK TE 'S-GRAVENHAGE. De nieuwe Wilhelmina Kerk, aan het Louise de Colignyplein te 's-Gra venhage, is Zondagavond plechtig in gewijd, in tegenwoordigheid van de Koningin-Moeder, den hofkapelaan, dr. Van der Filer, den vertegenwoor diger van de Koningin, mr. Patijn, Commissaris der Koningin van Zuid- Holland, den heer Simons, waarne mend burgemeester der residentie, en voorts nog veie burgerlijke en kerke lijke autoriteiten. GEVAARLIJK SNOEPGOED. Te Midwolda werden twee kinderen na het gebruik van snoepgoed, onge steld. Eén hunner is overleden. EEN VERHUIZING. Een kelderbewoonster van de Lijn- baansgracht bij de Leidsche Kruis straat te Amsterdam, besloot te ver huizen, niet omdat 't tegen 1 Mei liep, maar omdat anders haar huis houdentje door de helpers van het ge recht opgebroken zou worden. Zij miste wel de helpende hand van haar echtvriend, die weg of afwezig was, maar dat werd goedgemaakt door de hulp van twee buurvrouwen. Men huurde een handkar en laadde alles, wat voor de hand kwam, daarop. Eenige orde hierbij in acht te nemen scheen het drietal, dat in een zeer vroolijke stemming -verkeerde, niet noodig te vinden. Het sprak toch van zelf, dat bij het ongewone werk een versnapering behoorde, en die scheen dan ook goed gebruikt. Toen de kar vol was, sloot men de deur, en begon men de nieuwe woning op te zoeken, ergens in een gang van de Korte Leidschedwarsstraat bij het Spiegelplein. Aan het slingeren van de kar was duidelijk merkbaar, dat de genoten versnaperingen geen taartjes waren geweest. Zoo nu en dan moest gestopt worden om wat uit te rusten, hetgeen de belangstelling van het publiek, die van den aanvang af groot was ge weest, in toenemende mate stijgen deed. Na lang sukkelen bereikte men de plaats van bestemming. Aan den in gang van het gangetje, dat wat lager lag dan de rijweg, en met een treedje- af naar de woning voerde, moest de kar gelost worden. De eigenares riep haar helpsters, maar die waren hal verwege den tocht al met stille trom afgezakt. Nu stak publiek de handen uit de mouwen. Een jongmensch nam de kruk van den wagen in handen, reed tot voor het stoepje en toen, alsof de straatvloer een puinsehuit was en het verhuisboeltje niets meer dan puin, werd de kar gedompt en de inhoud er uit gestort. Wat nog achter was ge bleven, werd door even gedienstige helpers het andere achterna gekeild. Als een beeld der stomme wanhoop of van iets anders, lag de eigenares te midden van den inventaris. Zij was namelijk in een poging om het einde van den gang te bereiken, blijven steken, en werd weldra op niet al te zoetsappige manier bedekt met schoe nen, overblijfselen van planten, kleedjes, lijsten, waarin straks nog schilderijen geweest waren, en derge- lijken. Dit duurde zoolang, tot door de medelijdende buren de boel maar naar binnen werd gehaald en de eige nares aan de blikken van het dank bare publiek werd onttrokken. De deurwaarder en ziin helpers hebben het restant van den inboedel op straat gezet. Daar kwam ook weer een handkar bij te pas, en deze werd, toen zij haar plicht als verhuiswagen gedaan had, gebezigd om de eigenares, die middelerwijl nog eenige versnape ringen genomen had, naar het naast- bijzijnde bureau van politie te bren gen. Dat was \au al de emoties van de ze verhuizing het slot. (N. v. d. D.) AFPERSING. Men schrijft uit Kantens aan de ,,Prov. Gr. Ct."- Met het ontvangen van het in den vorigen herfst door de Belgische vlas handelaren opgekochte vlas gaat het ook in deze omstreken niet naar wensch. Kortingen op den bedongen prijs in meerdere gevallen zelfs weigering om het gekochte te ont vangen zijn bijna regel. Dat de landbouwers onder deze omstandig heden niet steeds in eeii vriendelijk humeur zijn, is waarlijk niet te ver wonderen en dat er zich dientenge volge wel eens minder aangename tooneeltjes zouden afspelen, was wel te voorzien. Gelukkig niet dikwijls in die mate, als hier, helaas, moet heb ben plaats gevonden bij de uitbeta ling van door den Belgischen koop man De Vos van de landbouwers II. en J. H. in den vorigen herfst ge kocht vlas. Ook hier hadden deze landbouwers zich eene korting op den bedongen prijs moeten laten welge vallen. tengevolge waarvan nieuwe koopcontracten waren gesloten. Bij de uitbetaling, welke ten huize van den eevstbedopldon landbouwer plaatc had, moeten beiden genoemden koop man onder bedreiging met de revol ver hebben gedwongen den oorspron- kelijken koop gestand te doen, welke minder vriendelijke uitnoodiging de ze niet durfde afslaan. Hierna ech ter is door hem aangifte gedaan bij de brigade der marechaussee te Uit huizen, die, na gedaan onderzoek, termen vond beide landbouwers in hechtenis te nemen en te Groningen in verzekerde bewaring te stellen. MISHANDELING. De slooper L. A. R., een jongen van 19 jaar, kreeg Zondagnacht in de Lange Torenstraat te Rotterdam twist met den varensgezel M. G. Het kwam aan pver de weigering van de tracta- tie van een glas bier, waar L. A. R. om vroeg. Daarover boos, gaf hij M. G. een slag in het gelaat., die, op zijn beurt ontstemd, zijn revolver te voorschijn haalde en een paar scho ten op den slooper loste, hem in het linkerbeen treffend. De schutter, een bekend recidivist, werd door een vijf tal burgers gegrepen en aan de poli tie overgeleverd. Het wapen, dat hij wegwierp, is opgeraapt en bij de po litie gedeponeerd. De verwonde L. A. R. is naar het, .ielcenhuis gebracht en ter verpleging opgenomen. STERKE DRANK IN CANTINES. Op het adres van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van alcoholhoudende Dranken, te Amsterdam, tot verbod van drankverkoop in cantines, is door den Minister van Oorlog afwij zend beschikt. MOORD UIT JALOEZIE. Zondagmiddag heeft, gelijk we in ons vorig nummer reeds kort bericht ten, de 23-jarige bootwerker C. Quak in een café aan de Lange Toren straat 10, te Rotterdam, de 30-jarige Petronella van den Heuvel met elf messteken als 't ware afgemaakt. Quak had liefde voor haar opgevat en wilde haar meenemen naar zijne woning aan de Hartrnanstraat, waar zij een jaar als huishoudster vroeger bij bem had ingewoond. Zij was evenwel niet van hem gediend, waar op hij Zondagmiddag, in een aanval van razernij, de vrouw doodstak. Verschillende steken troffen haar in het hart en de longen. De dood volgde onmiddellijk. Een politie-agent, die uit het eenige huizen van de plaats van den moord verwijderd zijnde politiebureau kwam toesnellen, trof den moordenaar aan boven op het lijk, dat hij herhaalde lijk zoende. Hij legde een volledige bekentenis af. Het verminkte lijk werd naai' de sectiekamer in het ziekenhuis ge bracht, om geschouwd te worden. De dader is naar liet huis van be waring overgebracht. KONINKLIJKE STEARINEKAAR- SENFABRIEK GOUDA". Op 1 Mei was het 50 jaar geleden, dat de Koninklijke Stearinekaarsen- fabriek „Gouda" werd opgericht, als vennootschap. De feestelijkheden ter viering van dit 50-jarig bestaan vin gen aan met een diner, dat Vrijdag avond plaats had in de sociëteit „De Réunic" en aangeboden werd door de directie der fabriek aan het hoofd- personeel. Nadat Zaterdagmorgen le 11 uur een buitengewone vergadering van aandeelhouders der fabriek had plaats gehad, volgde 's middags te half drie eene feestelijke bijeenkomst van de directie met de beambten, werklieden, autoriteiten en genoodigden in een der fabriekslokalen. Aan pl.m. 1000 personen, personeel en genoodigden, werd Zaterdagavond een feest aan geboden in de sociëteit „Ons Genoe- VECHTPARTIJ. In de St. Annastraat te Amsterdam had Zondagavond een hevige vecht partij plaats, waarbij messen werden getrokken.Eén der vechtenden ontving eenige steken in de borst en moest naar het gasthuis worden vervoerd. De dader werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. EEN BEWIJS VAN HULDE. De beide sociaal-democratische ge meenteraadsleden van Zaandam heb ben den gemeenteraad voorgesteld, tien jaren aan de weduwe van den heer J. Windhouwer Pz., in leven wethouder, f 300 toelage uit de ge meentekas te verleenen. Alle andere raadsleden dienden een dergelijk voorstel in. doch stelden het bedrag op 500 en dan levens lang. le HALFJAARLIJKSCHE VERGA DERING NEDERL. CRICKET BOND. Aanwezig zijn de volgende veree- nïginaen Rood en Wit; 's-Gr. C. C.; A. C. C. VolhardingV. V. V. Olympia Albion Ajax. Punt 1 van de agenda bevat opga ve van vereenigingen die data's wen sch en vast te stellen. Rood en Wit komt met het verzoek niet voor Juni te beginnen. Hieraan zal zooveel mo gelijk worden te gemoet gekomen. Volharding en A. C. C. wenschen in het begin zooveel mogelijk uitwed strijden te hebben, terwijl laatstge noemde vereeniging voor onderlinge ontmoetingen den eersten Zondag in Juni gaarne vrij had. Verder kwamen van de 2e klasse vereenigingen di verse verzoeken in, waaraan door den secretaris eveneens zooveel mo gelijk te gemoet zal worden geko men. Punt 2 handelt over nieuwe indee ling 2e klasse. Rood en Wit II komt met het bezwaar, dat de Amsterdam- sehe terreinen zich in het algemeen in dusdanig slechten toestand bevin den, dat zij voor het komend seizoen gaarne een andere indeeling wensch- te. De secretaris doet mededeeling, dat de vereenigingen Olympia en Victoria reeds voor betere terreinen in het komend seizoen hebben zorg gedragen. Hierna wordt over dit punt. door verschillende afgevaardig den het woord gevraagd. Vooral de le klasse vereenigingen komen met het bezwaar, dat bij de jongere spe lers de animo, wanneer zij steeds op slechte terreinen spelen, spoedig ver dwijnt. Na lange discussies wordt dan het, voorstel van Rood en Wit II, dat de 2e elftallen van 1ste klasse clubs in één afdeeling worden inge- deeld, in stemming gebracht. Zooals te voorzien was, werd liet voorstel Rood en Wit met 5 stemmen voor en 10 tegen verworpen. Do indeeling 2e klasse zal dit jaar als volgt worden Noordelijke 2e klasseV. V. V. Olympia VictoriaA. C. C. IIVol harding IIAlbion en Rood en Wit II. Zuidelijke 2e klasse's-Gr. C. C. II; V. O. C.Hermes; H. B. S. en Ajax. De contributie der 2e klasse zal van /10 op ƒ15 worden gebracht. Deze verhooging vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in het feit, dat door het be stuur van den Nederl. Cricketbond pogingen in het werk zullen worden gesteld juist door deze verhooging de terreinen der 2e klasse, die zich in minder goeden toestand bevinden, te verbeteren. Verder maakt de beer Innsbrücker de vergadering attent, dat in Sep tember de Nederl. Cricketbond 25 jaar zal bestaan. Of dit feit nog spe ciaal herdacht zal worden, wenscht het bestuur voorloopig nog \-oor zich te houden. Hierna deelt de voorzitter nog me de, dat het bestuur heeft besloten, dat vereenigingen, door wier schuld éen ontmoeting later zal beginnen dan half twaalf, de overtredende club dezen wedstrijd verliest en bovendien een boete verspeelt van 10. Dit be sluit werd door het bestuur hoofd zakelijk genomen op grond, dat de wedstrijden steeds te laat beginnen en aan dit misbruik toch eens een einde dient te komen. Tegen dit be stuursbesluit komen verschillende be zwaren in, maar het wordt ten slot te toch gehandhaafd. Na nog eenige besprekingen van minder belang wordt de vergadering te 10 uur ge sloten. kinderwedstrijd. Blijkens bericht van de directie van het Koninklijk Zoölogisch Bota nisch Genootschap, is de aanstaande kinderwedstrijd, die op 3, 4 en 5 Juli a. s. zal plaats hebben, absoluut geen kindertentoonstelling, in de beteeke- nis van hetgeen gewoonlijk onder een tentoonstelling wordt verstaan. De kinderen, uitsluitend van 26 jaar, zullen gedurende 2 dagen, des morgens van 1012 en 's middags van 24 uur, ter beschikking van de jury moeten zijn, samengesteld uit ge neeskundigen en artisten van naam. Gedurende die uren zullen de kinde ren zich met de moeders of verzorg sters (elk kind met hoogstens één be geleidster, welke echter vervangen kan worden), daartoe vereenigen in het middengedeelte der groote con certzaal, welke voor dat doel met koorden en planten zal zijn afgeslo ten en dat voor de kinderen zoo aan genaam en gezellig mogelijk zal wor den ingericht. Het ligt in de bedoeling, dat de kin deren, in den tijd, dat ze aldus ter beschikking der jury zijn, zich niet alleen geheel vrij in de.groote ruime zaal kunnen bewegen, maar zelfs aangenaam bezig gehouden zullen worden met prentenboeken en diver se spelen. Zooals reeds gemeld, zullen de kleintjes in de pauze van 12—2 uur zich in den tuin en op de speelplaats kunnen verpoozen en door de zorgen van een damescomité worden ont haald. Dit ter voorkoming van eene verkeerde opvatting omtrent den voorgenomen kinderwedstrijd, waar voor dagelijks reeds bij de directie tal van hischrïjvingsbiljelten inko- INBRAKEN. Men lieeft getracht in te breken in de R.-K. kerk van den ïl. Anthonius, aan de Havenstraat te Rotterdam. Van de zijde van den Waaldijk af hebben de inbrekers zich door over- klimming van twee tuinen lot de ach terzijde van die kerk toegang ver schaft. Van een houten deur, voeren de tot de sacristie, werd een paneel afgebroken, doch achter die deur bleek een ijzeren plaat te zitten, vaarmede zij geblindeerd is. Ge tracht is in dit ijzer gaten te boren, in welk werk de daders vermoede lijk gestoord zijn. althans is het hen niet gelukt in de kerk te komen. Verschillende sporen van braak zijn zichtbaar. Zaterdagnacht heeft men zich, door eene ruit te verbrijzelen, toegang ver schaft tot het kantoor van Van Mar- ken's drukkerij, te Delft. Uit een les senaar is eènig geld gestolen. De po litie meent te weten, wie de dader is. ROYAAL. Schoenmaker. Zal u me nu ein delijk eens betalenOm aan mijn. geld te komen heb ik al een paar schoenen versieten Schuldenaar (hooghartig). Zei maar een paar nieuwe op de reke ning, ALTIJD GALANT. Luitenant (ceremoniemeester op_ een bal, tot kapelmeester). De ro zen uit het Noorden wenschen de „Rosen aus dem Süden". OP DE JACHT. Zondagsjager (wiens geweer nog vóór de jacht bij ongeluk afgaal). Toe. toe, niet zoo ongeduldig ADVERTENTIE. Gisteren vluchtte met mijne vrouw de in mijne zaak aangestelde kassier Langbeen, met medeneming van 30 mille uit de brandkast. Wie mij mijn eigendom helpt terug bekomen, ont vangt eene belooning van duizend gulden. H. PEPERMAN, grossier. N.B. De toe te kennen belooning heeft natuurlijk alleen betrekking op het kapitaal! OOK EEN HEDEN. Herbert en Julie zijn zoo ge trouwd, hè Is het een huwelijk' uit liefde Nee, een uit haat. Hè Ja' zij haatte het idee, een oude jongejuffrouw te worden, en hij wilde voor geen geld arm blijven. VOORZICHTIG. Jongmensch. Mijnheer, ik ben zoo vrij, de hand van mejuffrouw uw dochter te vragen. Ik heb goede voor uitzichten. De vader. Zoo. Kom eens terug, als die zijn verwezenlijkt. VOOR DE RECHTBANK. Rechter. U heeft dezen mijnheer een schobbejak genoemddit is strafbaar. Hoe kwam u daar toe Beklaagde. U moet weten, ik" was een weinig aangeschoten en dan zeg ik wel eens meer de waarheid. DE ZOMER. Ook te Ochten is weer voor 't eerst de koekoek gehoord en wel op 1 Mei verleden jaar gebeurde dat den 6den Mei. „de POST". Onder voorzitterschap van den heer Eekhof hield Zondagmiddag de Ring Amsterdam van den Nederlandscheü Bond van Post- en Telegraafbeambten „De Post", omvattende de af deelin gen Amsterdam, Bussum, Hilversum, Weesp, Haarlemmermeer, Heemstede, Kennemerland, Zaandam, Zaan streek en Purmercnd, in „Eensgezind heid" te Amsterdam een goed-bezette algemeene vergadering, waarvoor door de heeren F. M. Wibaut, dr. L'. Heyermans en Louis J. C. Poppe werd gesproken over „De achturige arbeidsdag" en „De pensioenregeling van de lagere ambtenaren." DIEVEN GEARRESTEERD. Door de recherche te Roterdam zijn' Zondagavond opgespoord en in hun woning aangehouden twee personen, J. R. en -J. S., die er hun werk van maakten, 's nachts binnen te sluipen aan boord der stoomschepen in de ka juiten der scheepsofficieren, waar zij zich dan meester maakten van tafel zilver, horloges en geld. In hun bezit werd geyonden een 20-tal stuks tafelzilver, afkomstig van verschillende diefstallen. Zij waren cok in het bezit van guttapercha over schoenen en electrische zaklantaarns. mishandeling. Dezer dagen kwam in eenige Arn- hemsche bladen een waarschuwing van den commissaris van politie voor, dat kooplieden goederen op kochten en ze gedeeltelijk betaalden', terwijl het restant achterwege bleef. Zaterdagavond was daarover tus- schen eenige kooplieden, achter de Lombard te Arnhem, twist ontstaan", met het gevolg, dat zekere J. door V. en H. werd mishandeld. J. ontving een messteek in zijn voorhoofd, en werd aan het politiebureau verbon den. KON. NEDERLANDSCHE LAND- BOUWVEREENIGING. In aansluiting met het bericht be treffende de vergadering van de Ko ninklijke Nederlandsche Landbouw- vereeniging, verneemt men nader, Uit het Engelsch. 35) Drie maanden geleden kwam er ea Engelschman in mijn winkel.... maanden geleden zeide uranda. Hij ging op de toonbank ;&an leunen en zei: Hoe heeft u •genlijk die geschiedenis op Rosevear i elkaar gezet En hoe maakt mijn este vriend Ralph Warriner het I— Och, weet u dus, wie hij was? iep Fournier opgewonden uit. I— Ja, maar ik weet ook, dat hij let de gevangenneming van Ralph varriner niets te maken heeft, anfc- Toordde Miranda. Hij was .alleen jen eenen keer in Tanger. pe heer Fournier ging weer op zijn v'ige plaats zitten en Miranda ver- 1de hem in 't kort de reden van it bezoek van Wilbraham met zijn ivolgen. Het gelaat van Fournier werd ^eds langer, terwijl Miranda haar P'haal deed. Reeds hoopte hij, dat P sleutel tot het geheim gevonden 'as; en toen Miranda nu opgehouden pd te vertellen, bleef hij in somber gepeins zitten. Na een poosje helderde zijn gelaat weer op. Dus die man, waarvan u spreekt, is maar één keer in Tanger geweest Maar één keer vroeg hij vol ijver. Alleen maar dien eenen keer. Was hij datzelfde jaar niet nog een keer in Tanger geweest Niet in Mei Denkt u eens goed na vergist u zich niet Mevrouw Warriner dacht een oogen blik' na. Ik weet zeker, dat hij er niet ge weest is, herhaalde zij. In Mei ging hij per trein van Monte Carlo naar Marseille, van Marseille ging hij da delijk per boot naar Engeland. Goed, zei de heer Fournier, hij boog zich in zijn stoel voorover en wreef zich in de handen. Luister dan eensDan was het een andere En gelschman. die in Mei bij mij kwam. Hij kwam aan mijn winkel, ofschoon de blinden voor de vensters waren, en de zaak gesloten. - Wie was het vroeg mevrouw Warriner. Ik heb er geen flauw vermoeden van. Zeg mij, hoe hij er uitzag. Dat is 't nu juist 1 Niemand on zer hoeft hem gezien. Warriner hoor de zijn stem, dat was alles. En wat beteekent een stem Er is niets, dat meer bedriegtEén ding wist War riner echter zeker, n.l. dat hij die stem nooit meer gehoord had. M5ar wat had hij gehoord Dat zal ik u vertellen. Warriner was dien morgen uit de binnenlan den naar Tanger gekomen. Hij had zooals gewoonlijk in de kleeding van een Moor gereisd, want hij spreekt hun taal even goed, als een hunner, en onze kleine handel, me vrouw, moet in het geheim gedreven worden. Ik sloot mijn winkel, deed de blinden voor de vensters en grendel de de deur. Warriner vertelde mij, dat hij met de sheiks van de Barba rij sche stammen overeengekomen was, zooveel Winchester geweren en zooveel munitie binnen een bepaald tijdsverloop te leveren. Dat tijdsver loop was kort, het jacht van Warri ner, de „Tien Gebroeders", lag bui ten voor Tarifa en wachtte. Ik laat hem alleen, opdat hij zich kan ver- kleeden en scheren, ga intusschen naar beneden naar de haven, huur een sloep, die hem naar Tarifa bren gen zal. Maar Warriner vergeet, de deur achter mij op slot te doen. Na eenige oogenblikken hoort hij, hoe een hand zacht, heel zacht aan de deur grijpt en naar den klink tast. Een seconde lang blijft hij met het scheermes in de hand staan zoo en geheel in zijn verhaal verdiept begint de Belg het tooneel aanschou welijk voor te stellen Hij verliest. den klink geen oogenblik uit het oog, verwacht dat hij zich weer bewegen zal en luistert. Daar valt hem in, dat hij de deur niet op slot heeft gedaan Op de teen en sluipt hij naar voren en juist als hij de deur bereikt, boort hij een luide stem, die hëm in het En gelsch toeroept„OpgepastDat was toch blijkbaar een bedreiging, niet waar? vroeg hij, zichzelf in de rede vallend. Misschien; het lijkt naar mijn idéé echter meer op een waarschu wing, meende mevrouw Warriner. 'In elk geval beteekent liet de nabijheid van een vijand; op dat oogenblik echter greep de hand van Warriner al naar het slot, hij draai de den sleutel om en het volgend oogenblik rammelde en klopte de En gelschman tegen de deur, maar hij kon niets hooren en na een poosje ging hij heen. O, wat hebben wij ons sinds dien tijd dikwijls afgevraagd, wie die man geweest zou zijn, waar om hij die bedreiging had uitgestoo- ten en geprobeerd had binnen te ko men Te weten, dat men door een vijand op de hielen gezeten wordt, en hem niet kan pakken, omdat men niet weet, hoe hij er uitzietDat kan iemand angstig maken, mevrouw WarrinerEn ik ben vreesachtig dus u zal begrijpen, dat het mij ang stig maakte Het klamme zweet stond hem op het voorhoofd bij deze openhartige bekentenis. Maar ook Warriner is niet op zijn gemak, en hij is niet laf van aardTelkens en telkens weer heb ik gezien, hoe hij den vinger opheft, zóo hij liet zijn woorden vergezeld gaan van het aangewezen gebaar als hij een vreemde stem in zijn na bijheid hoort spreken, en dan luis tert hij om zich te overtuigen, of het misschien die stem is, die door de deur geroepen heeft of niet. Maar wat beteekent een stem I Men is nooit zeker, of men haar herkent, als men niet meteen het gezicht kan herken nen van den man, wien de stem toe behoort. De stem van een zanger, ja, dat is iets anders, die kan men mis schien weer herkennen, ook als men haar voor het eerst met gesloten oogen gehoord heeft. Maar een stem, die alleen spreekt of roept neen onmogelijk 1 De heer Fournier nam zijn hoed op en stond op. Ook Miranda stond op. Fournier begon Daarom vraag ik u, wil u mij behulpzaam zijn uw echtgenoot weer te vinden Hij vroeg dat met een grooten eenvoud, die Miranda ont roerde. Of wij moeten probeeren op ons eigen houtje Marokko te door- zoeken^ tot wij hem gevonden en te ruggekocht hebben en dit schijnt een tamelijk hopelooze opdracht; of wij moeten den onbekende ontdelc- ken, die door de deur heeft geroepen. Dat is de eenvoudigste weg, want dat geloof ik heel zeker uit zijn stem sprak een plechtigheid en overtuiging- die een diepen indruk op Miranda! maakte ik geloof zeker, als wij eerst dien man eenmaal hebben, dat dan ook de weg gevonden is, die tot de bevrijding van Warriner leidt. Maar hoe kan ik daarbij helpen? Ik ken immers den man niet. die door de deur geroepen heeft In het bewustzijn van haar mach teloosheid stiet zij deze woorden op hartstochtelijken toon uit. U zegtt geld hebt u niet noodig, en ik kan toch Marokko niet doorzoe ken gaan Hoe kan een vrouw daar bij helpen? Fournier aarzelde. Hij nam zijn bril af. Het viel hem gemakkelijker te zeggen wat hij dacht, als hij het gelaat van Miranda minder duidelijk voor zich zag en niet zoo precies zag welken indruk zijn woorden maak- ten. Een vrouw heeft dikwijls vrien den.... zoo begon hij. Hij zag, dat er een blos op haar ge laat kwam en toen weer verdween. (Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5