Gemengd Nieuws Rechtszaken Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld Koloniën Kerk en Schooi Letteren en Kunst Financïëele Berichten Stoomvaartberïchterj dat deze vergadering Donderdag a.s. in het gebouw der Nederlandsche Heide-Maatschappij te Utrecht zal worden gehouden, en dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op die bijeen komst de door hem indertijd ten Pa- leize te Amsterdam aangewezen com missie zal instalieeren. De taak dezer voorloopige commis sie is, zooals men weet, het ontwer pen der statuten voor de nieuwe ver- eeniging. EEN AFSCHEID. De voormalige kolonel-commandant van het regiment grenadiers en ja gers, baron Van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Kamer, sedert benoemd tot generaal-majoor, heeft Maandag- de residentie verlaten, teneinde zich te Arnhem metterwoon te vestigen. Bij zijn vertrek, met familie, werd den heer Van Voorst de verrassing bereid a'an een aubade op het perron door de Koninklijke Militaire Kapel, terwijl de commandant van het veld leger, generaal Kool, de tegenwoor dige regimentscommandant en een groote menigte officieren hem een hartelijk uitgeleide deden. ONGELUKKEN. Zondagochtend is uit de Schie te Rotterdam opgehaald het lijkje van den 7-jarigen A. H., wonende aan de Spangerschekade aldaar. Het knaap je werd sedert Zaterdagavond ver mist en dien avond omstreeks half elf werden zijn klompjes en een bood- schappenzakje, waarmede hij het ouderlijke huis verlaten had, om een boodschap te doen, ter plaatse drij vende gevonden. Het lijkje is naar de woning der ouders gebracht. In de staatsmijn Wilhelmina is de schachtmetselaar R. doodgevallen. De man is negentien jaar en ongehuwd. Maandagmorgen is uit de Turfha ven te Hoorn het lijk opgehaald van de wed. V. L. Zondagmiddag is te Naaldwijk een driejarig jongetje, het zoontje van een weduwe, onder liet spelen te wa ter geraakt en in weerwil van spoe dige hulp verdronken. NOODLOTTIG RIJWIELONGEVAL. Zaterdagavond geschiedde in de Maliebaan te Utrecht een rijwielon geval, dat een droeven afloop heeft gehad. De 21-jarige ambtenaar bij 't bouw- en woningtoezicht C. J. F. v. E., daar wielrijdende, viel, vermoede lijk door een duizeling bevangen, plotseling van zijn rijwiel af, waar door hij met kracht ter aarde sloeg en bewusteloos werd opgenomen. Naar het ziekenhuis vervoerd, is de zoo ongelukkig te pas gekomen jonge man daar Maandagmorgen aan de gevolgen der bekomen hersenschud ding overleden. Zijn vaart was voor en tijdens het ongeval, matig. Vóór hij den rijwieltocht aanvaardde heeft hij echter ergens zijn hoofd gestoo- ten; wellicht dat dit de duizeling on derweg ten gevolge heeft gehad. BRANDEN. Zondag brandde te Ommeren af de woning van J. van D. Van den in boedel werd een en ander gered. Alles was verzekerd. INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. De 15de Interparlementaire Confe rentie zal 10 September te Berlijn in het gebouw van den Rijksdag ge opend worden en zitting houden tot en met 12 September. De agenda beA'at de volgende punt ten 1. Bestudeering door de groepen der Interparlementaire Unie van de vraagstukken welke op de 3e Haag- sche Conferentie behandeld zouden moeten worden. Rapporteur de heer Baver. 2. Beraadslaging over de oplossing 'door de 2e Haagsehe Conferentie ge geven aan het vraagstuk der ver plichte arbitrage. Onderzoek van de instelling van een permanent inter nationaal scheidsgerecht, door deze Conferentie voorgesteld. Verplichte bemiddeling. Rapporteurs de heeren Beemaert en Gobat. Nieuwe voorstel len betreffende arbitrage. 3. Onschendbaarheid van den pri vaten eigendom ter zee. Maatregelen geschikt om dezen te waarborgen. 4. Instelling A'an een internationaal prij zenhof. 5. Herziening der statuten. 6. Benoeming der leden van den In terparlementairen Raad. Rapport A'an het Interparlemen tair Bureau. 8. Voorstel der Italiaansche groep voor een'bijeenroeping van de Confe rentie te Rome in de lente van 1911. EEN SIMULANT. Simulatie, voorwending van gebre ken of ziekten, om een lastigen plicht of een verdiende straf te ontgaan, is oud en welbekend. Multatuli heeft 't in zijn Woutertje Pietersen over de bekende „erge buikpijn", en vele art sen kunnen meepraten over de erva ringen, opgedaan bij het ontmaske ren van dergelijke voorwendsels. Prof. Casper, gerechtelijk arts te Berlijn, omstreeks 1850, was een spe cialiteit in het onthullen van derge lijk bedrog. Eens was hij als deskun dige betrokken in een zaakje, waarin een vtouw, die een andere danig had toegetakeld, doofheid simuleerde. De vragen van den rechter maakten niet den minsten indruk op haarzij schudde maar steeds het hoofd, en daar zij lezen noch schrijven kon, was men ten einde raad. Nu verzocht Cas- i per den rechter, haar eens te mogen ondervragen, en de dokter begon „Volgens zeggen moet je vrouw Lem- ke aardig aangevlogen zijn". De vrouw schudde haar hoofd. „Lemke te ear Ieelijk aan toe en moet nog al tijd het bed houden." Hoofdschudden. ,,Bij den slagerswinkel ben jij be gonnen met schelden en toen heb je haar geslagen." De vrouw stijgt het bloed van toorn naar het nog steeds schuddende hoofd. „Maar vrouw Lem ke beweert het ten stelligste", riep de dokter met luider stem, en zei toen op zachten toon„Vrouw Lem ke is een geloofwaardig, fatsoenlijk mensch, die nooit liegt." „Neen, maar heb je ooit zoo'n leugenaarster!" gilde woedend de beklaagde. Een soldaat, die doofheid voor- Avendde, werd ook op prachtige wijze door den arts ontmaskerd. De man was terobservatie in Casper's kli niek opgenomen, en, als gebruikelijk, op half rantsoen gesteld. Op een goe den morgen bleef de dokter bij zijn gewonen rondgang voor den soldaat staan, keek hem scherp aan, riep den ziekenverpleger en zei op medelijden den toon „Zeg, Pfeiffer, wat is dat nu Je 'laat dien man nagenoeg ver hongeren Zorg eens gauw dat hij een flinken biefstuk met gebakken aardappelen krijgt", en zich toen tot den hardhoorïge wendende, vroeg hij op zachten toon „Dat lust je toch, is het niet „Zeker, mijnheerant woordde met begeerige oogen de Arer- raste patiënt. Èenige jaren geleden was te Haar lem een ioteling, die doofheid simu leerde. Wat men ook deed, de man bleef in zijn rol. Eindelijk deelde iemand mee, dat de simulant van be roep.... pianostemmer was en toen gaf de onwillige zich gewonnen. VLOEIPAPIER IN DE ZIEKEN HUIZEN. Hoewel er reeds herhaaldelijk cp gewezen is, dat het linnengoed een groote rol speelt bij de overbrenging van besmettelijke ziekten kan dit toch niet dikwijls genoeg gezegd worden, A'ooral omdat tot nu toe hierop wei nig acht wordt geslagen. Van tijd tot tijd is wel de aandacht gevestigd op de papieren zakdoeken, die dadelijk na het gebruik verbrand kunnen wor den, maar nooit hoorde men, dat zij ergens in gebruik gesteld waren. Dr. Hillenberg, stelt in een artikel, op genomen in de „MünchÊner Medicini- sche Wochenschrift" vóór om met het gebruik van papier in plaats van lin nengoed in de ziekenhuizen te begin nen, en hij voegt er bij dat hij hoopt, dat deze nieuwigheid ook in de par ticuliere praktijk zal doordringen. Dr. H. toont aan dat in de ziekenhuizen dikwijls zeer zorgeloos wordt omge gaan met de zakdoeken en servetten, die door de zieken gebruikt worden; in de particuliere verpleging is deze zorgeloosheid nog grooter. Toch moet men de grootste aandacht schenken aan de wijze waarop omgegaan wordt met doeken, gebruikt door lijders aan besmettelijke ziekten; het belang der A'olksgezondheid brengt dit mede. Indien het mogelijk ware' na te gaan den weg, die de tuberbacillen volgen, dan zou spoedig opgemerkt worden, dat een groot deel van deze ziektekiemen, door het onvoorzichtig gebruik en behandeling van zakdoe ken en ander linnengoed, een bron van nieuwe infectie worden. Wanneer men alleen maar bedenkt, dat een te bed liggende teringpatiënt een linnen zakdoek heeft en deze volgens alge meen gebruik onder zijn kussen stopt, dan begrijpt men dat daardoor de la kens geïnfecteerd worden en bij het opmaken van het bed de tuberbacil len in alle richtingen verstrooid wor den. Ditzelfde geldt voor andere be smettelijke ziekten als influenza, rood vonk, diphterie, enz. De onderzoekin-1 gen van dr. H., onderzoekingen die elke dokter bevestigen kan, toonen duidelijk aan welke groote nalatig-j heid juist bij het gebruik van zak doeken plaats vindt. Daarom zon men meenen dat een eenvoudige raad als het gebruik van papieren in plaats van linnen zakdoeken slechts eenmaal behoefde uitgesproken te worden, om dadelijk toepassing te vinden. Wat is toch eenvoudiger dan naast het bed een pakje vloeipapier te leggen, vloei- papiertjes, die voor zakdoek of servet moeten dienen, en die na gebruik on middellijk A'erbrand of in een bak met desinfectant gestopt worden? (Moleschott). EEN SPELER. Bij Asnières in de Seine is onlangs het lijk opgehaald van een Japanner. De Matin deelt mede, hoe deze Ooster ling in Frankrijk aanzij n eind is ge komen. De Japanner was Ideka Keda Giro, majoor van het Japansche le ger, door zijn regeering uitgezonden om groote bestellingen te doen in Frankrijk. De vreemdeling vertoefde sedert eenigen tijd te Parijs en was daarin een pension aan den boule vard St. Germain. Hij had zich laten introduceeren in een sociëteit aan den boulevard des Capucines, den Cercle de l'industrie et du commerce, en daar bracht hij zijn avonden door. De majoor is zwak geweest. Hij is aan het spelen geraakt op de socië teit en schijnt daar het geld verspeeld te hebben, dat de Japansche regeering (hem had meegegeven, waarlijk niet a'oor dit doel. Hij heeft een einde aan zijn leven gemaakt, niet door hara- jkiri, maar door verdrinking. DE MATSOESJIMA. De tijding A'an het zinken van den Japanschen kruiser Matsoesjima zal in onze.marine en ook in Indië on getwijfeld met veel weemoed worden vernomen en de deelneming in de smart over het A'erlies A'an zoovele jonge menschenlevens zal des te grooter zijn, omdat zich onder de om gekomenen zeker meerderen zullen bevinden, die aan ons marineperso neel persoonlijk bekend waren, schrijft de N. R. Crt. Het oefeningskader, bestaande uit de Matsoesjima, de Itsoekoesjima en de Hasjidate, is toch gaandeweg een jaarlijksclie gast In onze Oost-Indi sche bezittingen geworden. Nadat in 1900 twee kleinere en ver ouderde opleidingsschepen een kort bezoek in de baai van Amboina had den gebracht, kwamen in April 1901 de Itsoekoesjima en de Hasjidate ge durende eenige dagen in de haven A'an Tandjong Priok. In Maart 1903 volgde opnieuw een bezoek aan Tand jong Priok. Ditmaal bestond het es kader nit de bovengenoemde drie schepen, die op hun terugreis uit Australië, in Juli, ook kort te Amboi na vertoefden. Gedurende de oor logsjaren 1904 en 1905 namen de krui sens A'an het oefeningskader een werkzaam -aandeel aan den krijg, doch in Juni 1906 kwamen de drie schepen, toenmaals onder bevél A'an den schout-bij-nacht Shimamura, we derom te Tandjong Priok. Dit bezoek werd op zeer hoffelijke wijze aange kondigd door een brief van den Ja panschen schout-bij-nacht, die in 1903 het eskader had gecommandeerd, aan den commandant dér zeemacht te j Batavia. De Japansche vlootvoogd verklaarde nog eens behoefte te ge voelen zijn dank te betuigen voor de in 1903 genoten ontvangst. Hij deed zijn schrijven vergezeld gaan van een opgave der officieren en adelborsten die, in 1903 te Batavia geweest zijn de, waren gesneuveld of gewond en ook A'an hen, die. zich bijzonder had den onderscheiden. De ontvangst, die de Japansche zeelieden in 1906 te Batavia ontvin gen, was a'an de zijde onzer marine zeer hartelijk. Het gelieele Neder landsche eskader, uit vijf schepen be staande, was daartoe te Tandjong Priok aanwezig. In Mei 1907 kwamen de Japansche schepen vrij onverwacht, zoodat van het Nederlandseh eskader, dat op.eeh oefeningstocht in de Java-zee was, met spoed twee schepen, de Tromp en de Koningin Wilhelmina, naar Batavia werden opgeroepen. Dit jaar (1908) werd op de reis van Singapore naar Colombo de haven van Sabang door het Japansche oefe ningseskader bezocht en op de terug reis ook Tandjong Priok. Men kon toen niet vermoeden, dat op de terugreis naar Japan helaas zulk een zwaar verlies het eskader en de geheele Japansche marine zon treffen. VREEMDE GEBRUIKEN. Bij een Woensdag te Maasniel ge houden bruiloft werden de gasten aan het avondmaal opgeschrikt door een geweldig lawaai, veroorzaakt door een groepje jongelui, die om eenige lekkernijen van het maal kwamen ATagen. Dit vragen door on- genooden geschiedt nog volgens oude traditie op vele plaatsen in Limburg en wordt „Aartje spelen" genoemd. In de meeste gevallen worden de z.g. „aartje-spelers" getracteerd op bier en gebak. Bij bovenbedoelde ge legenheid kregen ze evenwel niets. Zij hebben toen het keldergat opge zocht en met behulp A'an stokken en harken het in den kelder aanwezige gebak en vleeschi naar zich toege haald. Een ware verwoesting werd er aangericht. EEN BANNERMAN-ANECDOTE. Een dame te Glascow, die den on langs overleden sir Henry Campbell-. Bannerman bij zijn laatste bezoek aan die stad te gast had gehad, ver telt het volgende aardige voorval: Toen sir Henry haar huis wilde ver laten, was zijn parapluie uit den stan daard verdAvenen. Het bloezende dienstmeisje legde aan mevrouw uit, toen deze haar vroeg Avaar het regen scherm ergens was, dat zij het naai de keuken had gebracht, om het aan de keukenmeid te laten zien. Deze was buitengewoon liberaal, bad de parapluie van den populairen minis ter-president. aan haar hart gedrukt, haar gekust en niet dadelijk terug willen geven. Toen het meisje na deze merk waardige. mededeeling naar de keu ken ging om de parapluie te halen, zeide de dame tot. haar gast: „Is dat niet leuk?" „Zéér leuk", antwoordde de pre mier lachend. „Des te leuker, daar het... mijn parapluie heelemaal niet is. Ik heb ze maar geleend... VORST EULENBURG. Naar de „Vossïsehe Ztg," weet me de te deelen, zal vorst Eulenburg, op grond van het getuigenverhoor in 't Munchener strafproces, vervolgd wor den wegens meineed. De A'orst heeft nL in een van de Harden-processen verklaard zich niet aan „Schmutze- reien" te hebben schuldig gemaakt; wat in strijd is met de verklaringen van Ernst en Riedel. Thans heeft zich nu een justitieele commissie naar Liebenberg begeven, vergezeld van een geneesheer. Deze heeft Eulenburg onderzocht en con stateerde, dat de vorst zwaar ziek is en niet getransporteerd kan worden. Vastgesteld is ook, dat Eulenburg's ziekte reeds langen tijd bestaat. Het openbaar ministerie, verzekert de „Voss. Ztg." verder, treedt met al le kracht tegen Eulenhurg op, zonder rekening te houden met zijn persoon of maatschappelijke positie. TAALKWESTIE BIJ DE OOSTEN- RIJKSCHE POSTERIJEN. Ondanks het jubileum-jaar van kei zer Frans Jozef ziet 't er voor den na- tionalen vrede in Oostenrijk treurig uit. Nog is in de taai-kwestie aan de Boheemsche rechtbanken, die. voor 't ministerie allerlei gevaren met zich sleepen kan, geen beslissing gevallen, of dezelfde kwesties beginnen zich op het gebied der posterijen voor te doen. Eenige dagen geleden kwam in Duitschland de Oostenrijksche post eenvoudig niet aan, omdat de beamb te, die met den posttrein Weenen Tetschen meegaat, in Duitschland (Bohemen), ontdekte, dat de postzak ken, die hij mee moest nemen, Tsje chische opschriften droegen. Verder had de beambte, die de zakken moest afleveren, de cijfers (23) der ambu lance, door Tsjechische letters ver vangen en sprak bovendien zijn Duit- sche collega in 't Tsjechisch aan. De ze nu beweert, die taal niet te ken nen, en, daar hij zich tegenover den ander niet verstaanbaar kon maken; vertrok hij ten slotte zonder post. TABAKSTRIPPEN. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van A. I-I. W. K. en L. K. K., tabaksfabrikanten en -handelaars te Wageningen, ontslagen van rechts vervolging door het gerechtshof te Arnhem, ter zake van als hoofden of bestuurders van het tabakshandels- en bewerkingsbedrijf niet gezorgd hebben, dat eenige vrouwen of meis jes, die voor die firma arbeid ver richtten, bestaande in het strippen van tabak, in het bezit waren van arbeidskaarten als bedoeld in de Ar beidswet, terwijl ook niet was zorg gedragen, dat in de werkplaatsen lijs ten waren opgehangen, in art. 11 dier wet bedoeld, met vermelding van de namen der werksters. Geconcludeerd was tot verwerping- van het, tegen deze beslissing gericht cassatieberoep van den procureur-ge neraal bij het hof te Arnhem. De Hooge Raad overwoog, dat in artikelen 10 en 11 der Arbeidswet on der fabrieken of werkplaatsen alleen worden verstaan fabrieken of werk plaatsen van het hoofd of de, bestuur ders van het bedrijf en niet woonver trekken, waarover het hoofd van het bedrijf geen macht uitoefent, gelijk in casu het geval Avas. Het beroep werd dus verworpen. VOETBAL. Voor de degradatie-competitie speelde H. F. C. II in Den Haag te gen D. V. V. en verloor met 2—7. Voor dezelfde competitie won V. V. A. te Amsterdam van Celeritas met. 6—0. LAWN-TENNIS. In de vergadering a'an den Ned'èr- landschen Lawn-Tennisbond, gehou den te 's-Gravenhage, werd besloten tot herziening der statuten, zoodat voortaan voornoemde Bond in plaats van uit personen, uit Lawn-Tennis- vereenigingetn zal bestaan. Hercules speelde voor de degrada tie-competitie tegen Achilles. De wed strijd eindigde in een 00. LUCHTVAART. Henry Farman en Léon Delagran- ge hebben Zaterdagnamiddag op het manoeuvreveld te Issy-le-s-Moulineaux hun vliègproeven heiwat. Zij wilden dingen naar den prijs van 10.000 frs., uitgeloofd door Armendeau voor den luchtschipper, die het eerst een kwar tier lang met een vliegtoestel in de lucht blijft. Een zeer talrijk veel te talrijk publiek Avas op het veld aanwe zig. De dames hielden het over het al gemeen met Delagrange; de meeste heeren schenen de grootste kans aan Farman toe te schrijven. Maar geen van beiden heeft er Zaterdag veel van gemaakt. Er was nog al wat wind, de motoren werk ten niet best, en Farman en Dela grange voelden zich blijkbaar ook niet op hun gemak wegens de groote menigte toeschouwers, die zij te ont zien hadden. Enkele pogingen mislukten vrijwel geheel. Maar eindelijk, 's avonds 7 uur, ging het toestel van Delagrange omhoog, Het maakte een bocht en kwam toen dicht boven de hoofden der toeschouwers, die haastig uiteen stoven. De rechtervleugel sloeg tegen een auto aan en Delagrange werd te gen den grond geworpen, maar bleef ongedeerd. Zijn toestel is echter vrij- Avat gehavend; er zal met het herstel len wel een dag of twaalf heengaan. Als het weer klaar is, gaat Dela grange er eenige dagen mee naar Ita lië; hij zal vliegproéven laten zien te Rome, Turijn en Florence. Zoolang er geen maatregelen wor den genomen tegen het hinderlijke opdringen van het publiek op het veld van Issy, zal hij daar niet meer met zijn toestel verschijnen. WIELRIJDEN. Darragon heeft Zondag op deParo- des-Princes-baan te Parijs een wed strijd op 100 kilometer gewonnen in 1 uur 17 min. 9 sec. Een wedstrijd op 1000 meter had tot uitslag 1. Van den Bom, B. Guus Schilling, 3 Hourlier. Een wegwedstrijd op 100 kilometer om het kampioenschap van Frankrijk werd geAVonnen door Garrigou, in 2 uur 47 min. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. Naar aanleiding van het te Antwer pen door den Antwerpschen Diamant bewerkers Bond genomen besluit, om weer aan het werk te gaan, zal in de bondsvergadering a'an den A. N. D. B., die heden, Maandag, gehouden wordt, worden voorgesteld om hier den llden Mei ook weer aan het werk te gaan. Of, beter gezegd, de stopzet ting op te heffen. Want of de arbeid algemeen zal worden hervat, dat zal natuurlijk van de juweliers afhan gen. Verschillende eigenwerkmakers, niet-leden van de A. J. V., hebben zich bij den A. N. D. B. reeds aangemeld, om op de gevraagde voorwaarde, 20 pet. boven de jongst vastgestelde mi nimum-tarieven, te laten arbeiden. Met zorg is het bondsbestuur thans bezig te overwegen, wie van degenen, die zich aanmeldden, als bona-fide eigenwerkmakers kunnen worden be schouwd, zoodat hun gelegenheid kan worden gegeven, na *11 Mei werk uit te geven. Zooals bekend, is de gehee le beweging van de laatste maanden op touw gezet, om aan de corrupte eigenwerkmakerij den kop in te druk ken, en men wil dat nu ook zoo se rieus mogelijk doen.. De houding van de Amsterdamsche Juweliersvereeniging wordt aan de werkliedenzijde nogal onbegrijpelijk gevonden. De A. N. D. B. zou, naar wij A'er-: namen, geneigd zijn geweest nog vier weken het werk stop te zetten, in dien de A. J. V. daarna haar leden zou willen laten werken tegen het ge vraagde tarief van 20 pet. verhooging, maar de A. J. V. meende niet verder te kunnen gaan 15 pet. De mogelijkheid is dus niet uitge-, sloten, dat, blijft de Juweliersveree-' niging aan haar besluit vasthouden, en dus haar leden eveneens verbie den individueel met het bestuur van den A. N. D. B. te onderhandelen, het slot van de stopzetting een looncon- flict zal zijn tusschen beide organisa ties. Want wel liet de A. J. V. haar le den vrij, om persoonlijk met hun' éigen werklieden te onderhandelen, maar de DiamanIbeAverkersbond is natuurlijk niet geneigd zijn leden die vrijheid te geven, wijl hij begrijpelij kerwijze de loonregeling in eigen hand wil houden. („Hbld.") In de Maandagmiddag te Amster dam gehouden bondsvergadering van den A. N. D. B., deelde de voorzitter, de heer Henri Polak, mede, dat de onderhandelingen met de Amsterdam sche Juweliersvereeniging zijn afge sprongen op den eisch van den bond: 20 pet. loonsvérhooging, los van de te Londen gevoerde onderhandelin gen tusschen de Premier-mijn eener- zijds en de De Beers-maatschappij en het Ruw-syndieaat anderzijds. A.s. Zondag en Maandag kunnen de bonafide werkgevers en eigenwerk makers op de bondsvoorwaarden den arbeid hervatten. De uitkeering aan de stakende bondsleden zal met het oog op de noodzakelijkheid, om een onverzwakte weermacht te bewaren, waarschijnlijk na de volgende week ophouden. STAKING GEëINDIGD. De veenbazen te -Nijehorne (Fr.) hebben eindelijk den eisch der bag- gerlieden f 1.10 per 16 M2. ingewilligd, zoodat de werkstaking is geëindigd. Het verschil was 5 ct. per 16 M2. STAKING LANDARBEIDERS. Het. staat er in de lage veenderijen te Nijehorne (Fr.) slecht voor. De klijntrekkers en trufgravers houden streng' vast aan liet geëischte loon van 5 ets. per 16 vierk. M. meer dan de verveners boden. Van toegeven is bij hen geen sprake en ook de verve ners willen de verhooging niet geven. Door een enkelen arbeider Avordt ge werkt de massa staakt. En de tijd gaat zijn gang. In de andere lage venen te Beets, OldeouAver, Stobbegat wordt reeds eenige weken druk ge veend en de verveners te Nijehorne beginnen te vreezen, dat van hunne vervening dit voorjaar of niets, of heel weinig komen zal. De stakers zijn zoo kalm mogelijk, éénmaal per week vergaderen zij en gaan dan weer huiswaarts, om het ïieslnit der verveners af te wachten. De omstandigheid, dat de turfma- kers mèt de klijntrekkers ééne lijn trekken, maakt de positie der verve ners nog moeilijker. STAKING TE DIEMEN. De staking op de glasfabriek te Die- men is geëindigd. Maandagmorgen is het werk hervat. De eischen der arbeiders zijn ingewilligd, terwijl al len opnieuw voor dén tijd van 3 jaar gecontracteerd hebben. DE HAVEN VAN BATAVIA. Binnen weinige dagen, den 5den Mei ongeveer (de juiste datum is moeilijk aan te geven), zal het 25 jaar geleden zijn,, dat de haven A'an Batavia voltooid is. De bouw van de ze haven, waaraan vele moeilijkhe den waren verbonden, is, zooals men weet, een groot succès geweest. JEUGDIGE DUELLISTEN. De Makassaarsche correspondent van het „Soer. Hbld." schrijft, dat dezer dagen twee jeugdige Boeginee- zen daar ter plaatse, die reeds lang ruzie hadden, besloten hun veete met een duel uit te vechten. Het waren een knaap van 10 en een jongeling A'an circa 18 jaar. Beiden namen een geweer en gin gen haar het strand. Zij stelden zich 10 pas van elkaar op, met het geladen geweer bij den voet. De leider van het geA'echt riep schiet op en daar werden de geweren vliegensvlug in den aanslag gebracht en vlogen twee kogels elkaar tegemoet. De eene trof den knaap in de horst, de andere door boorde het onderlijf van den jonge ling. De laatste was dadelijk dood de knaap OA'erleefde het gevecht. Het vechten en ruzie maken schijnt overigens te Makassar in de lucht te zitten. Ieder loopt er met een mes, en als er een week lang niemand dood gestoken is, is het een wonder, zegt het blad. OLIFANTEN-VERDELGING. De Sumatra-Post schrijft: „Een Serdangsch lezer vestigt er onze aandacht op dat in die afdeeling en, naar hij vernam, ook in andere deelen der Oostkust, een groote hoe veelheid wijfjesolifanten geschoten worden, en vraagt of tegen deze noo- delooze verdelging niets van over heidswege behoort te warden gedaan. Onze lezer spreekt er zijn verwonde ring over uit hoe men behagen kan scheppen in een jacht, waarbij men met z'n zessen of achten er op uit trekt en dan onder een snelvuur een paar van die arme dièren laat bezwij ken. Soms zijn de helft, der geschoten dieren wijfjes. Onze lezer vreest, dat de op Suma tra toch al gedecimeerde olifanten op deze wijze spoedig zoo goed als geheel zullen worden uitgeroeid. W ij-herinneren er aan dat al eens vroeger in ons blad de aandacht op noodelooze olifantenverdelging is ge vestigd. Gaarne wijzen wij er echter nogmaals de regeering op, en tevens op het, ook hier ter kuste meermalen beAvezen nuttig gebruik, dat van oli fanten bij materialentransporten op landelijke ondernemingen kan wor den gemaakt." GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Nun- speet door ds. D. Hogenbixk te Neder- horst-den-Berg; te Rhijnsburg door ds. P. A. Veenhuizen te Almelo. UTRECHTSGHE UNIVERSITEIT. De Rijks-veeartsenijschool zal, wan neer men overgegaan is tot den maat regel, om van den nu vigeerenden vierjarigen een zesjarigen cursus te maken, aan de Rijks-universiteit te Utrecht worden ondergebracht als zesde faculteit, naast die der rech ten, letteren, godgeleerdheid, wijs begeerte en geneeskunde. CURSUS IN HANDENARBEID. De Rijkscursus in Handenarbeid zal dit jaar gehouden worden van 27 Juli tot 25 Augustus te Maastricht. Hoofdleider is de heer KI. de Vries Sr., voorzitter der vereeniging. Tot leider in afdeeling A. (karton en klei) zijn aangewezen de heeren M. J. Langeveld te Haarlem, P. T. van der Meulen te 's-Gravenhage, en A. van Waart, te Rotterdam. Leiders in afdeeling B (hout) zijn de heeren: D. Been te Haarlem, J. van Bladel te 's-Gravenhage, en W. Swart to Haar lem. Tot rijkscommissarissen zijn be noemd de schoolopziener in het dis trict Maastricht en de directeur der Rijkskweekschool te Maastricht. LOUIS BOUWMEESTER. De heer Louis Bouwmeester schrijft aan het Hbld. Ter voorkoming van misverstan den, welke mij bij het vormen van een nieuw gezelschap konden scha den, deel ik u mede, dat de gastvoor- stellingen. door mij te geven onder directie der Gebrs. Van Lier, zich en kel bepalen tot de maand Mei. Einde Juni A'ertrek ik beslist naar Indië, waar mijn voorstellingen zullen be ginnen, volgens afgesloten contrac ten, 1 Aug. aanst. te Batavia. Van een blijven in Nederland kon onder de zich bestendigende omstandigheden geen sprake zijn. NED. INDISCH TOONEEL. Het gezelschap van het Ned. In disch Tooneel onder directie van A. Kimmel en regie van L- H. Ghrispijn is Zondagavond naar Genua vertrok ken, vanwaar het per „Kletst" van den Nördd. Lloyd naar Indië ver trekt. Men denkt begin Juni te Batavia te openen met „De Veroveraar". MAATSCH. VOOR TOONKUNST. Bij het hoofdbestuur van de Maat schappij tot bevordering der Toon kunst is een mededeeling ingekomen namens 65 leden-kunstenaars, dat door hen is opgericht een afdeeling „leden-kunstenaars". KUNSTNIJVERHEID TE 's-GRA- VENHAGE. De kunstnijverheidstentoonstelling, die Zaterdagmiddag te half drie inj de zalen van „Pulchri Studio" ge opend is, heeft niet over gebrek - aan deelneming te klagen. Tal van uitge zochte werkstukken zijn aanwezig en de schilders, die het geheel gearran geerd hebben, zijn er uitstekend in geslaagd al die tapijten, koper- en aardewerk, batiks, meubels en bor duurwerk tot een smaakvol, kleurig ensemble te rangschikken. „SCHAKELS" TE LONDEN. De „Stage Society" zal te Londen binnenkort „Schakels" A'an Herman Heijermans opvoeren, in een Engel- sche vertaling van Howard Peacey, onder den titel van „Links". WARSCHAU—WEENEN SPOORWEG. De bruto-ontvangsten bedroegen in Maart, volgens de voorloopige opga ve, 1.843.750 roebel, tegen 1.935,446 roebel in dezelfde maanid A'an 1907 De ontvangsten bedroegen in de eer ste drie maanden des jaars 5.635.68 roebel tegen 5.415.344 in het vorig? jaar. J j TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Goentoer, van Java; naar Rotterdam, vertrok 2 Mei vafl Padang. Het stoomschip Rindjani, van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Mei tt Suez. fój Het stoomschip Kediri, van Rotter dam naar Java, passeerde 4 Mei Pan teijaria. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok 4 Mei va Perim. Het stoomschip Sindoro, van Rol terdam naar Java, passeerde 3 Mt Gibraltar. Het stoomschip Solo, van Ro terdam naar Java, arriveerde 3 M te Sabang. Het stoomschip Flores, A'an Amste dam naar Batavia, passeerde 2 M Perim. Het stoomschip Zaanland, van A sterdam naar Buenos-Ayres, vertro 2 Mei van Rio Janeiro. Het stoomschip Noordam, A'an Ro terdam naar New-York, passeerde Mei vm. Prawlepoint. Het stoomschip Kherson arriveer! 3 Mei a'an New-York te Rotterdam. Het stoomschip Prins Heimrich, Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde Mei te Aden. Het stoomschip Prins Maurits, va 'Amsterdam naar Suriname, passé? de 3 Mei 10 u. voorm., Ouessant. Het stoomschip Vondel, van Batav naar Amsterdam, vertrok 3 Mei v? Genua. Het stoomschip Koning Willem I van Amsterdam naar Batavia, pa seerde 3 Mei te Point de Galle.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6