HAARLEM'S DAGBLAD. TOtaS^i>- BEURSBERICHT MERENS HELEMAN Stadsnieuws FEUILLETON Eindelijk gewonnen Uit de Omstreken Binnenlanc Onze Lachhoek. VAN Haarlem, 5 Mei 1908. De beurs leverde bij stillen handel weinig belangrijks op. Staatsfondsen waren onveranderd. Voor lokale fondsen was de stemming zeer vast, inzonderheid voor Cultuurwaarden, die- met aandeelen Handel Mij. aan liet hoofd, gevraagd waren. Ook voor Tabaksaandeelen blijft de lendenz onveranderd vast, maar de handel is uiterst beperkt in dit fonds. Ten opzichte van de aanstaande in schrijving op 8 dezer zijn de verwach tingen nogal hoog gespannen. Van derijiogst 1908 waren op 1 Mei j.l. 71687 pakken verkocht dooreen tot 118 cents tegen 75527 pakken 'op 1 Mei 1907, welke dooreen tot 225 cents op brachten. Daaruit volgt dat de prij zen dit jaar circa 100 pet. onder die van 1907 waren. Vooral de Nieuwe Asahan Tabak Maatschappij maakt met een gemiddelden prijs van 56 cents tegen 190 cents over 1907 een slecht figuur. Van sommige andera maatschap pijen volgt hieronder eeno vergelij kende opgaaf 1908 Amsterdam Deli Co. 5261 pn. 90 cents. Amsterdam Langkal. 1584 pn. 108 cents. Amsterdam Scrdang 1606 pn. 102 cents. 0 Deli Cultuur S525 pu. 98 cents. Medan Tabak Mij. 1977 pn. 161 cents. Nieuwe Asahan Tabak Mij. 682 pn. 56 cents. Rotterdam Deli 2212 pn. 112 cents. Serdang Tabak Mij. 1676 pn. 109 cents. 1907 Amsterdam Deli Co. 5607 pn. 243 cents. Amsterdam Langkal, 1896 pn. 252 cents. Amsterdam Serdang 599 pn. 177 cents. Deli Cultuur 3740 pn. 227 cents. Medau Tabak Mij. 2419 pn. 228 cents. Nieuwe Asahan Tabak Mij. 2835 pn. 190 cents. Rotterdam Deli 2317 pn. 235 cents. Serdang Tabak Mij. 1419 pn. 143 cents. Uit het bovenstaande zal men zien, dat de cijfers voor 1908 nog niet erg gunstig zijn, maar hierbij moet in aanmerking genomen worden, dat men dit jaar de minderwaardige soor ten het eerst in veiling heeft gebracht en bovenstaande cijfers dus niet als maatstaf voor het resultaat over het geheele jaar kunnen gelden. Petroleum- en Mijnwaarden over het geheel wat hooger, alleen in Ke- tahoen was de handel van eenige be- teekenis en was de vraag voor' die aandeelen voor Indische rekening. De Ncw-Yorksche markt vervolgt hare „see shaw" bewegingen en was gisteren weinig geanimeerd. O]) en kele uitzonderingen na toonen de voornaamste soorten dan ook reactie aan. Alles in aanmerking genomen, kan het niet ontkend worden, dat de markt zich merkwaardig vast, houdt. Tot. zekere hoogte toont dit aan, dat de financieel? "'krachten, die belang hebben in verband met de aanstaan de emission, en de markt steunen, nu de geldelijke bezwaren voor het tegenwoordige weggeruimd zijn, zich sterk genoeg voelen, om de koersen op te houden. Dat zij daardoor liet publiek in de markt brengen, is tot nu toe echter niet gebleken. Maar toch heeft dat steunen der markt voor hen een goede zijde, namelijk dat er meer en betere bcleggingsvraag voor diverse obligatiesoorten is ontstaan. Waar zich nog grooteve.bedragen van de uitgifte der twee laatste jaren in de eerste hand bevinden, helpt de absorbatie dezer obligation door het publiek althans den last verlichten. Maar niettemin blijft het kenschet send, dat ondanks hel hooge op brengst-vermogen van een aantal aan deel en het beleggend publiek blijk baar zoo weinig vertrouwen heeft in de duurzaamheid dezer gunstige cij fers, dat het de voorkeur geeft aan eene vaste renlegevende obligatie bo ven aandeelen, die evenveel betalen, maar een kans hebben op meer in de toekomst. Vandaar dan ook, dat som mige financieel? bladen voorspellen, dat 1908 een „obligatie-jaar" en geen „aandeelen-jaar" zal zijn. De moge lijkheid bestaat natuurlijk, dat de on gekende voorspoed der laatste jaren de Vereenigcle Staten in staat zal stellen, de gevolgen der gepleegde fi- nancieele zonden te boven gekomen. Maar dat kan alleen geschieden, wanneer niet opnieuw gezondigd wordt en men de uiarkt rust en tijd laat om op hare krachten te komen. Een tijdperk van stagnatie is daarom van de naaste toekomst het meest waarschijnlijke en ouder die omstan digheden heeft hél weinig aantrekke lijks groote speculatieve engagemen ten open te houden. Dit is het, wat het publiek in Wall- street terughoudt om krachtig in te grijpen en op eenigszins uitgebreide schaal belangen bij de markt Xe ne men. Om nu tot de markt. Van gisteren terug te komen, was do handel in hoofdzaak in handen van professio nals. Bij de opening vast, liepen de koersen terug onder den geconjbineer- den invloed van verschillende om standigheden, als de flauwe ten den z te Londen, de zwakke houding van de kopermarkt en de minder gunsti ge berichten omtrent den le veld staanden oogst. Wat de hierboven ge noemde drie omstandigheden betreft, is de laatste voor hel oogenblik de belangrijkste factor. In onze Amerikaansche afdeeling was de stemming in aansluiting bij Londen tamelijk vast. HAARLEM'S KINDERKOOR. Niet weinig voldoening zal de avond van Maandag gebracht hebben aan de ouders wier spruiten zich mochten scharen op het podium van onze groote concertzaal, om deel te nemen in de eerste uitvoering van „Haarlem's Kinderkoor om van die spruiten zelf maar niet eens te spreken. En het moet ook den ijveri- gen en bekwamen directeur, den heer J. de Nobel ongetwijfeld fier hebben gestemd, dat hij reeds na eenige maanden arbeids liet Kinderkoor werd in September 1.1. opgericht met zoo vast vertrouwen op een schit terend welslagen zijn woelige, maar uitmunt-end gedrilde troepen voor de eerste maal in het vuur kon brengen. Zijnvertrouwen -is niet beschaamd geworden, want het mag zonder eenig voorbehoud worden gezegd deze eerste uitvoering is inderdaad schitterend geslaagd. En als zij toch nog iets te wenschen overgelaten zou hebben, dan gaat die wenscli geheel bui teil de verrichtingen van het, Kin derkoor om: het zou. n.l. deze zijn, dat men 'geen toonwerk tér uitvoering koos, dat om welke reden dan ook niet geheel volgens de bedoeling van den componist kan worden ten gehoore gebracht. Ik heb hierbij na tuurlijk het oog op het vervangen van een door den componist gedachte or kestbegeleiding door een klavier-dito iets dat eigenlijk alleen bij uitvoe ringen in den huiselijken, of toch zeer kleinen kring moest plaats hebben. Het volledigste en voortreffelijkst, maar in een groote concertzaal ge speeld kavieruittreksel kan toch im mers nooit meer dan een uiterst flauw idee geven van de stemming die de componist door zijn orkestrale kleu ren heeft pogen te wekken. Maar ik ga voor 't oogenblik hierop niet ver der door. Trouwens het bestuur van „Haarlem's Kinderkoor" op den penningmeester na misschien zal 't wel geheel met mij eens zijn. Laten we hopen spoedig een herhaling te krijgen van Zweers' „Sint Nicolaas- feest" en Van Anrooy's „In 't Woud" en dan met orkest. Dat voor 't overige beide werken, ook in dezen vorm vanuitvoering de heer Willem Andriessen speelde met groot talent de pianopartijen veel voldoening gaven bleek uit de daverende toejuichingen. De koren zaten er prachtig in en klonken zoo frisch en krachtig als van een 300-tal gezonde meisjes- en jongensstemmen maar te verwachten is. Ook de solo partijen „Vader" en „Sinterklaas" in Zweers' Cantate en „Elsje", „Fraais" en „Een Elf" in die van v. Anrooy werden heel verdienstelijk ten gehoore gebracht. De uitvoering was geopend met het oude „Wilhelmus va.n Nassouwe". Daarna sprak de president, do heer P. van Ooy, eenige opwekkende woor den tot de talrijke aanwezigen, meer in bel. bijzonder tot de ouders, den directeur en de jonge koorleden waar- jna de zang werd hervat met eenige vaderlandsche en andere liederen, jmeerendeels a-capella, en alles dui delijk, gelijk, zuiver en toonvast uit gevoerd. „Haarlem's Kinderkoor" heeft zijn eersten stap in het leven gedaan op een wijze die van zijn toekomst het beste doet verwachten. PHILIP LOOTS. HAARLEMSCHE POSTD.UIVEN- BOND. Zondag 3 Mei 1908 hield de llaar- lemsche Postduivenbond zijn eerste Bondsconcours van uit Roosendaal (95 KM.) Door de góede zorgen van den heer Frangois Scliul werden de duiven volgens ontvangen telegra fisch bericht ten 8 uur (Stadstïjd) -in vrijheid gesteld met Noordenwind. Voor dit concours werden ingeschre ven 168 duiven. De prijzen werden behaald als volgt: (De genoteerde tijd van' aankomst is Stadstijd). uur min. sec. le prijs: C.Giebels, 9—50—11 2e prijs: C. Zwollo, g_5i_36 3e prijs: J. Merkstein g_54_5o M prijs: C. Giebels 9—55—45 j 5e prijs: Hork, 9—5&-05 j 6e prijs: C. Giebels 9—56—56 7e prijs: W. F. v. Deelen, 9—59—45 18e prijs: Van Zeggelen 9—59—56 j 9e prijs: W. F. van Deelen, 10—00—54 10e prijs: H. van Leen, 10—02—33 11e prijs: Chr. j'. Geiszler, 10—02—39 12e prijs: J. J. de Korte, 10—03—13 13e prijs: J. Hork io_04_54 14e prijs: J. Merkstein, 10—06—27 15e prijs: P. Bottelier 10—06—28 16e prijs: W. Traksel 10—00—41 17e prijs: S. P. v.Bockhoven 10—06—49 Klasse II.) 1. C. Giebels; 2. J. Merkstein; 3. W. F van Deelen; 4. Chr. J. Geiszler; 5. P. Bottelier. (Klasse III). 1. C. Giei)els, 2. S. P. v. Boekhoven. (Klasse IV en V.) heide C. Giebels. Bovendien werd door den heer C. Giebels, een punt-behaald op het uit geloofde verg. zïlv.- eerekruis, hetwelk tweemaal achtereen, of driemaal ia het geheel moet behaald wezen om hetzelve definitief in bezit te verkrij gen. HOOGSTAANGESLAGENEN. De Staatscourant bevat de lijst der hoogstaangeslagenen in de Rijks- directe belastingen. Uit Haarlem en omstreken komen de volgende personen op de lijst voor Haarlem: E. Ankersmit, Hi H. Beels, N. M. Beets, A. A. v. d. Berg, Thr. F. Tedioig van Berkhout, J. W. A. Beynes, Jhr. Mr J. W. G. Boreel van Hogelanden, B. G. ter Brake. H. Cremer, Dr. F. Daniëls, P. N. van Doorainck. Mr. Chr. Enschedé, Mr. H. Enschedé, Mr. H. J. D. D. En schedé, Mr. -J. Enschedé, W. G. van Eykern, L. E. Gerdessen, Jhr. P. Ge- vaerts van Geervliet, P. Goedkoop, Dr. J. A. Gouda, G. N. J. v. d. Griendt. J. Bierens de Haan, A. Bierans de Haan, Jhr. H. W. 't Hooft, W. G. Huet, Ui. S. J. Jail zen, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. Knol Ivz., J. H. Lieftinck, F. M. baron van Lijnden. S. R. A. v. d. Heulen, W. D. Haits- ma Muiier, L. P. Noë, Mr. A. A. Pélé- rin, Mr. A. H. Philipse, Mr. A. F. H. Philips©, Jhr. Ch. F. v. d, Poll, Mr. C. Pijnacker Hordijk, Jhr. P. Quar- les van Ufford, A. v. Rossum, E. Sar- phaty Orobio de Castro, A. A. Spren- ger, Dr. J. Timmer, D. Veen Jr., G. J. v. Waveren, H. v. Wavereai, H. P. Wiegman. Jhr. C. C. van der Wijck en L. P. Zocher. Heemstede: G. v. d. Beek, Adr. v. d. Reek, Ant. v. d. Beek, A. H. v, Wickevoort Crommelin, A. Honig, Jin*. H. J. Deutz van Lennep, J. Mul- lemeistev, Kaars P. H. Sypestein, i Kaars W. Sypestein, J. U. Waller. Heemskerk: J hr. Mr. Hugo Gevers. Z a n v 0 01* tJ. A. van Noppen, Karl Wüst. Velsen: C. A. Breitenstein, Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, P. Smidt v. Gelder, J. R. Wüste. B e v e 1* vv ij k M. J. van Hattum, G. T. D. Slaap. Bloemendaal; Jhr. Mr. P. Te- di'ng van Berkhout, I. L. J. Bispinck, Jhr. L. G. Boreel, C. H. Bos, A. M. Uit het Engelsch. 36) JaMaar ik heb den handschoen verloren, zei ze haastig, en toen zij (le verbaasde uitdrukking op het ge laat van den heer Fournier zag, kwam de kleur weer op haar wangen te rug. Ik meen alleen stamelde zij, oen brak zij plotseling af en zei •nmiddellijkEn maniieu, hebben 'ij dan geen vrienden Fournier ging bereidwillig op haar 'raag in. 1 Het komt wel voor, dat een man jieu vriend kan hebben, die veel voor oem wagen zou, dikwijls zelfs zijn pen; maar dat komt toch zelden 'oor I Warriner heeft zoo'n vriend lie ben ik! Op de Sciily-eilandenheb al eenmaal mijn leven voor hem ewaagddat is waaren ook nu >u ik het. gaarne voor lienï ten offer 'engen, maar wat kan ik doen? ■J Zoo'n kleine,, dikke onhandige Belg middelbaren leeftijd, die geen klere taal behoorlijk spreekt dan zijn en die alleen een beetje Ara bisch verstaat, een man zonder kracht en, mevrouw, zonder moed wat zou ik wel in de binnenlanden van Marokko tot stand kunnen brengen Er sprak uit hetgeen hij zei geen overdreven bescheidenheid hij sprak slechts op den eenvoudiger), over tuigden toon van een man, clie be staande feiten constateert. Onwille keurig stak Miranda de hand naar liem uit. Vergeef mij, zei ze zacht. Fournier kreeg weer moed zijn ver- haal verder voort te zetten Maar vrienden genoeg" te bezit ten, zoodat men juist dengenen uit kan' kiezen, die voor het doel het ge- schiksl is, dat is een voorrecht van de vrouw. Veel vrienden heb ik niet, ant woordde zij vrijmoedig, maar ik heb er een, die misschien voor ons geval de rechte zon zijn. Ik weet echter niet of ik het gedaan zal kunnen krijgen cl. w. z., ik weet niet, of hij het doen zal. Hij heeft beroepsplichten het is veel verlangd van een1 man, om met zoo'n opdracht naar Marokko te gaan. In elk geval zal ik er over-den ken ik zou hem in elk geval kunnen laten komen en Item vertellen, dat mijn man.... Fournier viel haar haastig in de rede Weet hij niets van Ralph War riner Hij denkt, dat mijn echtgenoot overleden is. De heer Fournier begreep wel is waar niet recht welke plannen Mi randa had, maar hij zag ook in, dat zij op dit oogenblik toch tot geen vast besluit te bewegen zou zijn. Aar zelend greep hij de hand, die hem tot afscheid werd toegestoken, en toen ging hij met een van zorgen vervuld gelaat door de galerij naar beneden. HOOFDSTUK XI. Twee dingen stonden bij Miranda vast.Op een of andere wijze moest men Ralph te hulp komen en als Charnock deze hulp verleenen zou, dan moest hij, voor hij ging, weten waarom en voor wien hij het deed. Zij bleef in de galerij staan, totdat de buitendeur achter den heer Four nier in het slot was gevallen. Een plaatselijk blad, dat op een rieten stoel lag, viel haar in het oog; en in haar opgewondenheid en onzekerheid nam zij tot onverschillige berichten haar toevlucht. Zichzelf tot kalmte dwingende las zij eerst een anecdote van een of anderen onbekenden staats man, toen een verhandeling over de kanzen op het regentschap van Don Carloszij was zich daarbij echter duidelijk bewust, dat achter de be schermende courant de twijfel en Breitenstein, G. H. Cremers, W. P. van Wickevoort Crommelin, C. A. A. Duclok de Wit Jr., II. C. Ilintzen» P. T. v. Hoorn, J. II. A. A. Kalff, J. Kle ver, A. A. Kremer, J. C. Laan, P. J, E. Lefebvre, Dr. M. F. v. Lennep. J. Luden, A. Menalda, Ch. N. J. Molfc- zer, Graaf L. L. v. Randwijck, N. Rouwears, I. E. Scheltema, A. Stoop, Jhr. II. Teixeira de Mattos, G. D. Uhlcnbroek, C. G. Veth, D. H. Vet te winkel, G. Vas Visser, G. J. v. d. Vliet, J. E. v. cl. Vliet, Mr. J. C. de Vries, J. C. Wolterbeek. Wijk aan Zee en Duin: Jhr. G. S.Boréel. B e n li e b'r 0 e k A. J. E. baron van Ittersum, Mr. B. J. D. Zubli. •Centrale Raad van Beroep (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden lopenba- re terechtzitting had o. a. de uit spraak plaats in de volgende zaak: Hooger beroep van A. v. W. Jr., te Amsterdam, tegen de uitspraak van don Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waar bij is geweigerd de door eïscher ge vraagde schadeloosstelling op grond, dat zijn lijden niet het gevolg was van een ongeval, daar eischers bewe ring, dat hij met zijn hand ondereen kuip is bekneld geraakt, niet- is be wezen en niets anders is kunnen wor den geconstateerd dan tuberculose van de handbeenderen, geheel onaf hankelijk van eenig ongeval. De Cen trale Raad bevestigde de uitspraak. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 12 Mei 1908, des namiddags te ftalf- Iwee uur, in de Burgeravondschool te Velseroord. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslagen over 1907. a. Gemeenteverslag. b. Verslag Herhalingsonderwijs. 3. Benoemingen a. van een hoofd voor school F te Santpoort. b. van een onderwijzer aan de school B te IJrnuiden. c. van een onderwijzer aan de school C te I.Jmuiden. d. van een onderwijzer aai: de school E te Velsen. 4. Adres brandweerkader inzake de belooning der manschappen. 5. Reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht. HOFBERICHTEN. De Koningin ontving Maandag en Dinsdag eenigen der ministers in conferentie, gebruikte het tweede ont bijt bij de Koningin-Moeder en bracht daarna een bezoek ten huize van den opperkamerheer baron Van Harden- broek van Bergambacht, die onge steld is. De Koningin-Moeder zou Dinsdag avond ook de derde der Wagner-uit- voeringen in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Graven- hage bijwonen. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De Koningin-Moeder heeft een zil veren penning beschikbaar gesteld voor de oefeningswedstrijden in eer ste hulp bi.) ongelukken, die op de tentoonstelling in Den Haag, ter vie ring van het 40-jarig bestaan van het mannen-comité van het Roode Kruis, zullen gehouden worden. Verschillende particulieren en ver- eenigingen hebben nog steun toege zegd. De vereenigingen E. II. B. O. in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zullen met een groot aantal groepen uitkomenevenzoo de af deeling Noordwijk aan Zee der Noord- en Zuid-Hollandsche Reclding- maatschappij. JUBILEUM Ds. P. H. HUGEN- HOLTZ Jr. Den 30sten Mei. a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat ds. P. II. Hugen- holtz Jr., voorganger der Vrije Ge meente te Amsterdam, te Hoenderloo het predikambt bij. de Ned. Hervorm de Kerk aanvaardde. Eenige zijner vereerders hebben het plan opgevat, dien dag voor den be kenden predikant tot een feestdag te maken. Dr. Jan Veth heeft zich bereid ver klaard, ter herinnering aan dit jubi leum, 's hoeren Hugenholtz' portret te schilderen. zórgen op haar loerden en een diepe moedeloosheid maakte zich A'an haar meester. Zij keerde het blad om en toen be stormde haar onwillekeurig weer een andere gedachte. Ijverig las zij intus- schen het eerste opschrift op de nieu we, zijde, telkens en telkens weer, wel tien maal achtereen. Maar de woor den, die zij las, stonden daar niet gedruktzij luidden hëelemaal anders „Zend mij den handschoen, en als ik bij u in Ronda kom, dan behoeft er niet verder over gesproken te wor den, waarom ik gekomen ben. Zon der dat ik het behoef te vragen, zal u mij zeggen, wat de quaestie is en wat ik te doen heb." Voortdurend hielden deze woorden haar gedachten bezig. Het stond dus iu haar macht Charnock te laten overkomen-en hem te zeggen, wat er gebeuren moest. Hij zou geen vragen doen, daarom had hij immers het handschoensymbool gekozen om haar te ontzien Zij behoefde hem den handschoen alleen maar te zenden, dan zou hij komen, en dan was het altijd nog tijd hem uit te leggen en wel alleen voor zoover zij het noo- dig achtte waarom zij hem geroepen had. Zij had dus den tijd. Weer vestigde zij haar aandacht op het courantenartikelditmaal las zij het met aandacht, en het bracht haar NAT. BOND VAN ANTI-REV. GE MEENTERAADSLEDEN. Door de „Dordtsche Ct." wordt ge meld, dat in de provincie Zuid-Hol land is gevormd een voorloops» co mité, bestaande uit een 12-tal perso nen, saamgekomen uit de voornaam ste plaatsen dier provincie, en dat zich ten doel stelt, een Nationalen Bond van anti-revolutionnaire ge meenteraadsleden tc stichten. Voorzitter is de lieer A. van- Naa- rnen Hzn., lid van den gemeenteraad van Zwijndrechtsecretaris mr. F. Fernliout, idem van Gorcuni. Reeds zijn door het comité concept- statuten ontworpen. Het ligt in de bedoeling van het co mité cm zoo mogelijk in deze maand of de volgende een nationale vergade ring bijeen te roepen te Utrecht, waarin tot stichting cener vereeni- ging van alle anti-revolutionnaire ge meenteraadsleden in Nederland kan worden overgegaan. Die vereeniging zal dan een nader te volgen gedragslijn vaststellen. EEN LUSTRUM. In den foyer van het Gebouw voor, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhagc vierde de Algemeen? Neder- landsche Opzichters- en Teekenaars- bond Zondagavond j.l. op feestelijke wijze zijn vijfjarig bestaan. Dit bondsfeest is uitnemend ge slaagd voor een gehoor van onge veer vierhonderd dames en heeren sprak de bondsvoorzitter, de heer Gulden, van Amsterdam, een gloed volle feestrede uit, welke met een luid applaus werd begroet. Daarna werd door den heer Vrijen- hoek, voorzitter der feestcommissie, namens de afdeeling 's-Gravenhage aan de heoren Keurschot en Boenk ais oprichters van den bond, elk een fraai gouden horloge, als stoffel ij K blijk van waardeering voor het vele, dat zij voor den bond deden, over handigd. Aan de binnenzijde van de horlogekast was de volgende inscrip tie aangebracht „A. N. O. en T. B. 3-5-'08 aan zijn oprichter, aan geboden door de afdeeling 's-Graven- iiage." ASTRONOMISCH VERSCHIJNSEL. II. schrijft d.cl. 4 Mei in de „Zutph. Crt." Venus, de koningin der schoonheid, schittert thans den «anschen avond 111 vollen luister aan den W. en N.W. hemei. Zij was gisteravond reeds ge- ruimen tijd voor zonsondergang met het ongewapend oog te onderschei den, bereikt op 29 Mei bare grootste helderheid en vertoont zicli, door een kijker gezien, in sikkel gestalte. De planeet kwam hedenmorgen met de maan in samenstand de maan sikkel zal, zoowel lieden als morgen- avond, met de beide planeten Venus, en Jupiler een schijnbaren driehoek vormen, hetgeen bij hekleren hemel, te meer daar meerdere sterren der eerste grootte in de omgeving schit teren, een belangwekkend gezicht zal opleveren. GEDEPUTEERDE STATEN VERKIEZINGEN. De Provinciale Staten van Drente hebben gekozen tot lid van Gedepu teerde Staten, in plaats van wijlen L. B. J. Donmiers, J. Hu gés, burge meester van Gasselte, met 17 stem men tegen 13 op jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, wethouder te As sen. WRAK. Men meldt uit Vlissingen Ter hoogte van het lichtschip „Rui tingen" is liet wrak van een veiïaten schip drijvende gezien. Het is zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. IN EEN VLAAG VAN WAANZIN. Maandagavond heeft een vrouw, zittende in den trein van Amster dam naar Hoorn, blijkbaar in een vlaag van waanzin, haar kind van zeven weken bij het station Avenhorn uit het portierraam geworpen. BOND VAN VRIJZINNIGE PROPA- GANDA-VEREENIGINGEN. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal de eerstvolgende algemeene vergadering van den Bond van Vrij zinnige Propaganda-veréenigingen op Zondag 20 September a.s. te Meppel worden gehouden. 's Morgens te 10 uur zal een land dag worden georganiseerd, terwijl 's middags te half één uur de huis houdelijke vergadering wordt gehou den. STUDENTENFEESTEN TE DELFT. Bij den Senaat van het Delftsch Studentenkorps is thans ook officieel het bericht ontvangen, dat de Ko ningin en Prins Hendrik het steekspel liopen bij te wonen. een nieuwe zorg. Het was n.l. een bericht over de opening van den spoorweg naar Algeciras. De opdracht van Charnock was dus volvoerdhij zou Algeciras nu ver laten. Zelfs op dit oogenblik van groo te zorgen was haar eerste gevoel dat van aanstaande, volslagen eenzaam heid zoo zeer had die man al haar gedachten in beslag genomen. Zij deed een stap naar de deur van de woonkamer, bleef besluiteloos staan, overlegde een oogenblik en liep toen de ijzeren wenteltrap op, die van de galerij naar de eerste verdieping leidde. Dadelijk daarop kwam zij met een lange, nieuwe, witte glacé hand schoen terug, dien zij uit haar kleed kamer had gehaald. Zij trok hem aan en liet hem tien minuten ongeveer om haar hand zitten, opdat hij zijn eerste frischheid zou verliezen toen scheurde zij hem dwars over de hand open en deed hem in een couvert, dat zij verzegelde. Jane Holt kwam in de galerij, ter wijl Miranda nog bezig was het adres te schrijven. Wat moet dat.? vroeg zij. Een bedrog, Jane, een bedrog, zei Miranda op eigenaardig onzeke- ren toon een list, de eerste van vele. Jane Holt schudde haar hoofd. Je doet werkelijk heel vreemd, Miranda Zonder te antwoorden, nam Miran- LAATSTE REDDING. Als het tot 't uiterste kornet moet... als alles verloren is... daai ligt mijn revolver... dan moet het... dan moet ik die naar den lommerd brengen. OVERTUIGEND. Vader. Weet je zeker, dat de jon gen de geldstukken heeft doorgeslikt. Kinderjuffrouw. Ja, meneer, als u hem schudt, kunt u ze tegen me kaar hooren klinken! CRITIEK. Poëet. Nu, amice, wat zegt u van mijne gedichten? Iedere strophe een catastrophe. EEN MOOIE HUISVADER. Zoo je bent pas getrouwd? Ja, drie weken. Zoo, zoo en hoe gaat het je in je huwelijken staat. Beroerd! Hoezoo? Wel, kerel, als ik "s morgens da oogen open doe vraagt mijn vrouw me geld. Als ik 's middags aan tafel kom alweer geld. Als ik 's avonds thuis kom weer hetzelfde liedje: geld, geld, immer geld! En wat doet ze met al dat geld? Dat weet ik niet ik heb 'r nog geen cent gegeven! OOK NIET NOODIG! Een adellijk heer, bekend om zijn rijkdom en gierigheid, bezocht een fancy-fair, die onder auspiciën van een prinses werd gehouden. De prinses had zelf ook een stalle tje, dat door den adellijken heer niet een bezoek werd vereerd. Wilt u dezen sigaretten-koker koopen? vroeg de prinses, hem een mooien zilveren koker voorhoudende. Neen, dank u. Ik rook nooit. Dezen penhouder dan? zei de prin ses. Neen, m'nheer schreef nooit. O, maar deze bonbonnière, toch wel? Neen, m'nheer at nooit zoetighe den. Toen nam de prinses een stuk zeep op. Ik zal maar niet vragen of u deze zeep wilt koopen? merkte ze op. DAKLOOZEN. Bij den gemeenteraad- van Win schoten kwam in een voordracht van B. i'ii W., om een oud schoolgebouw in de nabijheid van de algemeene be graafplaats te sloopen. De omstandig heden maken dat noodzakelijk. Op een guren, natten voorjaarsdag in 1907 trof de burgemeester een ge zin bij de straat aan, blootgesteld aan koude, wind en regen. Hij bracht het onderdak in de oude school. Se dert dien is de bevolking in dat ge bouw gestadig toegenomen, zoodat er nu groot en klein 44 personen gehuis vest zouden zijn, had niet de voogdij raad zich erbarmd over 7 kinderen ait wee gezinnen. De toestand in dat gebouw is ver schrikkelijk, waarin B. en W. aan leiding tot hun bovengenoemd voor stel vonden. Hun college zal met hier bestaande huuvcompacten overwegen, wat er gedaan kan worden in het belang van hen, die nu opnieuw dak loos zullen worden. WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Dat de rechter zal hebben uit te ma ken of het weggeld, door de Provin ciale Staten van Noord-Brabant in gevoerd, al of niet op wettige wijze is tot stand gekomen, is thans wel zeker, daar enkele inschrijvingsbil jetten oningevuld door de betrokke nen zijn terug gezonden en een der inzenders er op heeft geschreven „Vul niet in, als zijnde de heffing on wettig." BRANDEN. Te Helder ontstond Maandagnacht een felle brand in de zoogenaamde volksgaarkeuken aan de Zuidstraat 110. 52, bewoond door het gezin Raaijmaeckers. De bewoners, die door de politie moesten worden gewekt, konden zich nauwelijks redden langs den eenigen uitweg, een uitgang aan dc straatzijde. Het perceel brandde tot den grond af, ondanks de hulp van een viertal spuiten. De oorzaak wordt toegeschreven aan oen petroleum-nachllichtje. Een en ander was tegen brandscha de verzekerd. da het couvert, zette haastig haar hoed op en snelde weg naar het post kantoor. Toen zij over de brug over de Tajo liep, kwam haar een man in den weg. Zij probeerde voor hem uit te wijkenmaar hij bleef voor haar staan, en zij zag, dat de vreemdeling niemand anders was dan majoor Wil- braham. Ik moet u spreken. Over tien minuten ben ik tot uw dienst, antwoordde zijwacht op mij op de Alameda. Ik moet eerst een brief aangeven. De bri. f kan wachten, meende hij. Dan zou hij nooit aangegeven worden, antwoordde zij. en haastig liep- zij hem voorbij. De majoor keek haar na hij ge voelde iets als bewondering voor haar bevalligen gang, haar hoog, elasti sche gestalte, dat in het witte voile- costuum met de ceintuur van eentee- re kleur nog voorde,eliger uitkwam, en voor de houding van haar hoofd onder den breedgeranden, witten stroohoed. Maar zijn handelsgeest was sterker ontwikkeld dan zijn schoonheidsgevoel. Hij stak een siga ret aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5