Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7628 VRIJDAG 8 MEI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Haarlem 1.20 V©or de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) «1-30 Wmoco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers {geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem03TM yf „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J« tl. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissetaapl Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.10 Reclames 30 Cent per rejSl. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. No. 736. Nabetrachting van den Gemeenteraad Het klinkt dwaas, dat gemeente werklieden op 6 Mei verzoeken vrijaf te mogen hebben op 1 Mei en de heer Modoo werd er dan ook een beetje boos om, toen de Raad lachte over het voorstel, om het verzoek aan B. en W. te geven ter afdoening. Adres santen waren wel vroeg genoeg ge weest, maai-, de Raad had "niet eerder vergaderd. Waaruit men leeren kan, dat het in een gemeente van zekeren omvang niet goed is, in 4 weken niet bijeen te komen. Practisch maakte het natuurlijk voor adressanten weinig verschil. Niemand gelooft, dat zij kans hadden gehad om op 1 Mei verlof te krijgen. Met een vriendelijk woord van den voorzitter nam de Raad afscheid van zijn mede-lid, den heer Van Linden Tol, die, nu hij Heemstedenaar ge worden is, niet langer Haarlem mag helpen besturen en schriftelijk zijn ontslag genomen had. De lijst van ingekomen stukken was na de vierweeksche rust bijzonder lang. Er is o.a. een verzoek bij van het bestuur der Huishoud- en In dustrieschool, om haar subsidie met 2200 te verhoogen en dus te brengen op f 4000. Voorwaar geen kleine ver hooging, maar die wij niet kunnen beoordeelen vóór dat de toelichting openbaar geworden is. AI krijgt zij de gevraagde som, dan is zij nog vijftig procent beneden den steun, die aan haar buurvrouw, de Haarlem- sche Ambachtsschool, gegeven wordt. De Eeer Kleijnenberg critiseerde de gelijktijdige afwezigheid van den burgemeester en den wethouder van financiën, en dat in een vergadering, waarin verschillende belangrijke pun ten aan de orde worden gesteld. De waarnemende voorzitter, Dr. Nieu- wenhuijzen Kruseman, nam het man haftig voor zijn afwezige collega's van het dagelijksch bestuur op, maar kon toch zeker niet voorkomen, dat de vraag werd gedaan, zij het ook in stilte, waarom dan niet vóór het vertrek van de heeren nog even de Raad bijeen geroepen was. Enfin, misschien zullen ook dóarvoor wel goede redenen zijn geweest. Gepraat is er niet minder om. Wat de sluizen der welsprekendheid aangaat, die worden even wijd opengezet of er een paar leden meer of minder in de ver gadering aanyvezig zijn. De secretaris van Alkmaar, de heer Donath, schreef dezer dagen in het tijdschrift G e- meentebelangen een artikel, waarin hij de breedsprakigheid van vele gemeenteraden terecht critiseer de. ,,Men houdt er vaak", zegt hij, „meer van bespiegelen, dan van handelen. Men speelt er parlementje. Wat praatzieke Raadsleden zeggen wordt van groote beteekenis geacht. Hun woorden werken als een aanste kelijke ziekte. De leden gevoelen zich niet verantwoord, als niet ieder op zijn beurt minstens eenmaal het woord heeft gevoerd." Deze opmerkingen kan helaas Haar lem's Raad niet als ontoepasselijk af wijzen. En een dichterlijk toehoorder op de tribune, blijkbaar aan den woordenstroom niet gewend, zond mij het volgende rijmpje toe De vele vroede vad'ren spreken allen op hun beurt, Wat d'eene hevig aanvalt, wordt door d'ander goedgekeurd. Een ieder wist vooruit reeds hoe of hij stemmen zal, Is nu al dat ge-Cicero niet een klein beetje mal Staat in 't reglement van orde nu niet een enkel woord, Dat Raadsleden aanporde wat op te schieten voort Maar komen we tot de zaken. De Raad heeft met groote meerderheid afgekeurd, dat in het St. Elizabeths- Gasthuis iedereen maar behandeld zal worden met het Röntgen-appa- raat. Wonderlijk genoeg kwam daar bij nog een oogenblik economische politiek voor den dag. Terwijl het hier zuiver de vraag gold, of een gemeen te-instelling met particulieren zou concurreeren-, schenen sommige- Raadsleden er strijd tusschen open bare zorg en particulier initiatief* in te zien. Althans de vrijzinnig-demo craten stemden als één man voor, wat intusschen toch het voorstel van B. en W. niet redden kon. De bloote afwijzing van het request van het Zander-Instituut werd dus door den Raad niet gewenscht. Wat men wel wil, zal in de volgende vergadering blijken. De heer Van den Berg heeft een ander voorstel gedaan, dat tot een volgende vergadering is bewaard. Wordt dat aangenomen, dan zullen met het Röntgen-apparaat in het gasthuis, behalve de patiënten van de stichting, ook die voor de Rijksverze keringsbank en van de aan het gast huis verbonden doctoren mogen wor den behandeld. De garantie van f 1400 aan het Co- mité voor de voor-oefeningen van de Olympische spelen ging er al heel iladjes door. Iedereen dacht, dat zoo- velen het woord zouden vragen, dat niemand er het woord over vroeg en de voorzitter de discussie moest her openen, toen, nadat de hamer gevab len was, de liefhebbers kwamen op zetten. De heer Loosjes verkoos sub sidie boven garantie, maar kreeg geen. steun. Zijn oppositie duwde de voor zitter handig, maar niet heel logisch, in den hoek, door te zeggen, dat de plannen konden doorgaan met een garantie voor 1400, niet met een subsidie van 500 terwijl de heer Loosjes gèen cijfer genoemd had Zóó kan men zijn tegenstanders wel verslaan. Enkele heeren hadden bezwaar te gen het houden van deze oefeningen op Zondag en zoo werd ten slotte het voorstel met zes stemmen tegen aan genomen. Dit debatje had in ieder geval het voordeel van kortheid, wat men niet zeggen kan van de gedach- tenwisseling over den aanleg van een kanaal voor den aanvoer van con- denswater, ten dienste van de Licht fabrieken. 't Is vreemd, hoe de Raad toch, nadat dergelijke zaak volledig is voorbereid, weer een technisch de bat daarover op kan zetten. Het is bijvoorbeeld de heer Modoo, op wien wel eens van toepassing is een andere volzin uit het betoog van den hier boven genoemden gemeente-secreta ris „Men bepaalt zich niet tot de hoofd punten, zooaïs het een groote verga dering betaamt, maar daalt tot aller lei bijzaken en geringe omstandighe den afDe langdurigste beraadsla gingen loopen veelal uit op uitstel van behandeling, inplaats van op een besluit." Dezen keer ging het niet anders. De heer Modoo wou uitstel en de heer Welsenaar viel hem bij „hij kon de contructie dan nog eens zien", maar de meerderheid wou er gelukkig niet aan en maakte, de zaak af. En toen zouden we beginnen aan het voornaamste punt van de agen da, de goedkeuring van het reglement voor het Werkloozenfonds en de be handeling van de daarop van alle kanten ingediende amendementen. De zaak stond er eenigszins eigenaardig voor. Aan de commissie was het ont werpen van een reglement opgedra gen en nu kon de Raad dus de ver anderingen, die hij noodig achtte, er niet zelf in aanbrengen, maar de wenschelijkheid daarvan aan de commissie kenbaar maken. Oogenschijnlijk lag 't dus voor de hand, dat aan de commissie al deze amendementen vooruit werden toege zonden, om daarover haar advies te hooren. Daartoe werd, op voorstel van den heer Spoor, dan ook beslo ten. Maar inderdaad maakt deze be handeling weinig verschil. Het be langrijkste amendement (ingediend door Mr. Thijssen) geeft de meening weer van de minderheid in de commissie zelf en is daar reeds ver worpen. Het zal dus, daar terugkee- rende, hetzelfde lot ondergaan. Dat de zaak aangehouden is, levert dus geen nut, alleen vertraging op en de Raad zal ter eeniger tijd, gelijk Mr. Thiel het zoo juist opmerkte, toch het .reglement onveranderd hebben goed te keuren. Zooiets is voor den Raad evenwel een bittere pil. Iets te moeten aanne men, zonder daarin te kunnen ver anderen, verbeteren ofbederven, valt on^e vroedschap zwaar. Het eenige, wat nu nog vermel denswaard mag heeten, is de benoe ming van den heer Vincent Loosjes tot tijdelijk wethouder, in de plaats van Dr. H. D. Kruseman. Hij kreeg betrekkelijk snel, bij tweede stem ming, de meerderheid. De heer Loos jes is dan ook wel uit het hout, waar van men wethouders maakt. Bedaard van natuur, vol ijver voor de open bare zaak, in staat met allerlei men- schen om te gaan, in 't bezit van een zeker overwicht, dat een bestuurder, te pas kan komen, heeft hij, sedert hij pas zijn fonds als uitgever ver kocht heeft, ruimschoots den tijd, om het ambt van wethouder naar behoo- ren te vervullen. Ook wanneer het te avond of te morgen niet meer tijde lijk wezen zou. J. C. P. RUSLAND. Woensdag kwam cle Doem a voor 't eerst na de Paaschvacantie weder bijeen en om te tooiien, dat de werk lust na deze rustdagen niet verslapt is, nam ze maar eventjes 16 wets ontwerpen aan. Toch blijft er voor de zomervacanties aanvangen, nog heel wat te doen. Gedurende dit tijdsbestek moeten alle afzonderlijke begrootingen worden afgehandeld, ve le hoogst belangrijke interpellaties besproken, en een aantal wetsontwer pen worden onderzocht. Alleen de begrooting eischt 40 bijeenkomsten. Met het oog op de vele werkzaamhe den houdt het Russische parlement nog deze week vier dag-bijeenkom sten en een geheime avond-vergade ring, waarop de recruten-kwestie aan de orde komt. De afgevaardigden Poerisjkewitsj en Kroepenski zullen alsdan het beruchte voorstel indie nen, 0111 ALLE JODEN VAN DEN DIENST PLICHT UIT TE SLUITEN en hun daarvoor een speciale belas ting op te leggen. Roditsjeff zal uit naam der oppositie het woord voe ren; De volgende week verwacht men een begin der Agrarische debatten. Met het werken der Doema schijnen verschillende bladen geenszins inge nomen te zijn. Ze wijzen er op, dat de behandeling der begrooting fei telijk EEN KOMEDIE is, daar de Doema toch alle voorstel len der regeering aanneemt. Men had in den aanvang gehoopt, dat in het parlement personen van beteekenis zouden opstaan, dat de Doema iets tot stand zou brengen doch thans is die verwachting vrijwel verdwenen en cle teleurstelling uit zich in scher pe uitvallen in de bladen tegen de Doema en haar „overschatte groot heden". Ook op een ander gebied, op dat der aanslagen, doet Rusland dagelijks van zich spreken. Zoo heeft Woens dag WEER EEN AANSLAG plaats gehad op den gouverneur van Woronesj, Bibikof. Tijdens hij met zijn gemalin naar een klooster reed, werd onder zijn rijtuig een bom ge worpen. De bom ontplofte, tengevolge waarvan het achterste gedeelte van het rijtuig werd vernield. De gouver neur en zijn echtgenoote bleven on gedeerd een vrouw, die juist voor bijkwam, werd echter gedood. Hoe DE 1STE MEI IN WARSCHAU is gevierd, blijkt uit onderstaande mededeeling. Daar had de politie maar reeds bij voorbaat eenige hon derden personen in hechtenis gezet, nog vóór dat deze gelegenheid had den te betoogen. En een paar dagen vóór 1 Mei kregen alle fabriekseige naars een aanschrijving, waarin hun werd gelast de namen der arbeiders, die op 1 Mei niet in de fabriek aan den arbeid waren, aan de politie be kend te maken, op poene van 3000 Roebels boete. In tal van fabrieken, waar de ver houding tusschen arbeiders en pa- troons goed is, besloten de werklie den, wanneer de patroon de namen niet aan de politie bekend maakte, de 3000 Roebels boete uit hun kassen te betalen. Maar op 1 Mei kwamen bij na alle arbeiders niet in de fabrieken, zooclat deze overal stop moesten wor den gezet. De geheele stacl was door troepen bezetop alle tramrijtuigen stonden twee soldaten met geweer en bajonet. In iedere straat waren soldaten en politie-agenten opgesteld. Als door een wonder is er geen en kele ongeregeldheid voorgevallen. Geen enkele arbeider kwam op straat, betoogingen hadden niet plaats, en de gelegenheid, om van de wapenen ■ebruik te maken ontbrak dus. Den 2den Mei kreeg de directie van de ,,B. Hantke Maatschappij voor Ijzer industrie" de mededeeling, dat de fabriek op last der overheid tot nader order gesloten moet blijven, wijl de werklieden op 1 Mei niet aan den arbeid waren ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis kwa men de associate's der verschillende arbeiderspartijen bijeen, om over DE CRISIS OP DE SCHEEPS TIMMERWERVEN te beraadslagen. De toestand is uiterst ernstig. Door de staking der timmer lieden en schrijnwerkers bij de ma rine zullen binnenkort 80.000 man zonder werk zijn. Tot dusver wist men nog geen geschikte oplossing voor bet geschil te vinden. BELGIë. Janson heeft Dinsdag zijne rede tegen DE OVERNEMING VAN DEN CONGO-STAAT voortgezet. Wat hij zeide, is nage noeg alles door sprekers voor hem reeds gezegd, zij het in andere woor den. Janson zou willen, dat de Congo ëen internationale onderneming zou worden. Dan zullen de lasten ver deeld zijn onder verschillende landen en dan loopen de Belgen niet het ge vaar, dat zij het land met hooge kos ten ontginnen, en het zich daarna moeten laten ontfutselen. Zooals men weet is de behandeling van het Congo-vraagstuk thans tot ha cle nieuwe verkiezingen geschorst, en hebben de partijen dus nog eens tijd om rijpelijk over dit ingrijpende voorstel na te denken. FRANKRIJK. Maandag heeft de Fransche Ligue voor de rechten der Vrouw zich op haar niaandelijksche vergadering be zig gehouden met. de incidenten, voor gekomen bij de jongste VERKIEZINGEN door de candidaatstelling van mejuf frouw Laloï. Nadat deze met haar advocaat mr. Maria Vérac gehoord was, heeft de vergadering haar ern stig en dringend aangeraden, haar eischen voor den rechter vol te hou den. De volgende motie werd aangeno men De Fransche Ligue voor de rechten der Vrouw teekent protest aan tegen de eigenmachtige inmenging van den prefect van de Seine hij de gemeente raadsverkiezing op 3 Mei 1.1. Zij wijst er alle burgers op, die waken voor hun rechten, en deze willen bescher men, dat het bevel van den prefect om zekere stembiljetten nietig te verkla ren, een aanslag van den ernstigsten aard tegen de onschendbaarheid van het algemeen kiesrecht beteekent. ENGELSCI-I-INDIë. De „Daily Telegraph" richt eene' scherpe vermaning tot den EMIR VAN AFGHANISTAN, hem beduidende, dat, als de Engel- schen genoodzaakt zullen zijn, zijn land binnen te rukken, hij dat aan zichzelf te wijten zal hebben. Dat hij de, voor Afghanistan toch inderdaad vernederende, bepalingen van het En- gelsch-Russisclie verdrag nog niet heeft goedgekeurd, hetgeen noodig is, willen de bepalingen van kracht wer den, staat voor de „Daily Telegraph" gelijk met een koppige weigering, en bewijst zijn kwaadwilligheid. Inderdaad eene fraaie opvatting Toch schijnt de opstand der Afgha- nen volgens de laatste berichten zoo goed als onderdrukt te zijn, doch grootere bezorgdheid verwekken bij de Engelsch-Indische autoriteiten de onthullingen over DE ANARCHISTISCHE SAMEN ZWERING IN BENGALEN, die steeds nieuwe bewijzen opleveren voor den grooten omvang, dien deze misdadige plannen reeds hadden ver kregen. Volgens berichten uit Kalkoeta. heeft de Bengalees Berendranath Ghese den autoriteiten van Alipour bekend, dat hij een geheime bommenwerk- plaats had ingericht en revolvers on der zijn aanhangers had verdeeld. Hij beschreef den onlangs gepleegden vergeefschen aanslag op den trein, waarin de gouverneur van Bengalen, sir Andrew Fraser reisde, en op den I burgemeester van Chandernagore. Verder bekende hij, dat hij aan den bomaanslag van Muzzaffarpour had deelgenomen en herhaalde, dat de sa menzweerders besloten hadden, loul Kitchener en den onder-koning te vermoorden. Verscheidene andere gevangenen hebben deze opzienbarende verklarin gen bevestigd. MAROKKO. -Over de bewegingen van de legers der Moorsche sultans komen de te- genstrijdigste berichten. Volgens het eene bericht is cle legermacht van Abd-el-Azis verslagen en uiteen ge jaagd, volgens andere is de bevolking van Fes weer op de hand van Abd-el- Azis en is Moelai Hafid nog heel ver van Fes verwijderd, volgens weer an dere berichten zullen eenige machtige stammen van het binnenland het met een dei-den eandidaat voor den troon beproeven. Over het algemeen hebben de Fran sche bladen de neiging om de berich ten, die gunstig luiden voor Abd-el- Azis, op den voorgrond te stellen, ter wijl sommige Duitsche er daarente gen genoegen in vinden, de kansen van Moelai Hafid niet verwerpelijk te achten. De Engelsche pers is, wat partijdigheid betreft, beter te vertrou wen dan de Fransche en de Duitsche. Als men de „Times" mag gclooven, dan is de bevolking van Fes juist de zer dagen in haar warme gevoelens voor Moelai Hafid versterkt cloor een boodschap van Moelai Ilafid, waarin hij zijn komst in de hoofdstad aan kondigt. Als de lezers uit al deze berichten wijs kunnen'worden, zal het ons veel genoegen doen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Het proces Polonyi-Lengycl is ge ëindigd. De uitspraak der jury luid de ontkennend op de vraag of de afgevaardigde Lengyel zich aan open lijken laster had schuldig gemaakt maar bevestigend op die of Lengyel schuldig was aan beleediging. Daar mede spraken de gezworenen hunne meening uit, dat Lengyel er niet in geslaagd is het bewijs te leveren, dat Polonyi zijn politieleen invloed ge bruikte om zich te verrijken. Lengyel werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, 1000 kro nen boete en de kosten. PORTUGAL. Met groot ceremonieel hadden Woensdag te Lissabon de plechtig heden van DE EEDSAFLEGGING EN DE IN HULDIGING VAN DEN KONING plaats. De forten en de schepen op de reede verkondigden door saluut schoten de bekrachtiging der eeds aflegging en de kroning. De geheele stad vlagde, en het garnizoen stond en haie opgesteld langs den weg, dien de stoet volgde. Nadat de koning den eed had afge legd, hield hij eene rede, die door pre sident Azevedo beantwoord werd. DE REDE VAN DEN KONING. In zijn toespraak zeide de koning', dat hij zooeven voor de vertegenwoor digers den plechtigen eed luid afge- leg.ï, dien hij uit eigen beweging reeds in zijn proclamatie van 1 Fe bruari had gezworen. Hij verklaarde "ezield te zijn met den vasten wil om getrouw te blijven aan den eed, die met zijn constitutioneele gevoelens ge heel en al in overeenstemming was. „Ik zal", zoo zeide hij, „alles doen, wat in mijn mach! is, om mede te werken tot de welvaart van het va derland door de nauwgezette opvol ging van de wetten van het konink rijk en verlang daarvoor geen andere belooning dan de liefde van mijn volk. Ik stel vertrouwen in het juiste inzicht, de toegenegenheid en de loyauteit van het Portugeesche volk. Een nauwe band tusschen den koning en de vertegenwoordigers van het volk is het beste onderpand voor de onafhankelijkheid, den vrede en den algeir.eenen vooruitgang." De menigte juichte den koning geestdriftig toe. Er kwam geen enkel incident voor. DE EMIR VAN AFGHANISTAN EN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis zijn Woensdag door enkele sprekers vra gen tot de Regeering gericht inzake de militaire operaties op Afghaansch gebied, waarop echter werd geant woord, dat het beter was deze vragen niet te beantwoorden, daar een en ander aanleiding tot moeilijkheden kon geven. Met algemeene toejuichin gen stemde het 1-Iuis met deze mee ning der regeering in. EENE BELANGWEKKENDE VERKLARING omtrent de houding van den Emir van Afghanistan, afkomstig van een Engelsche dame, dr. Winter, die ge neeskundige is geweest aan het hof van den Emir, wordt door Reuter medegedeeld. Mevrouw Winter betoogde, dat de Emir in alle opzichten loyaal tegen over Engeland gezind is, in tegenstel ling met zijn broeder prins Nazrulla, die tegen de door de Engelschen in gevoerde hervormingen gekant is. Verder weidde genoemde dame uit over den invoer van wapens via Ka rachi en over de onrust, die langen tijd in Afghanistan heeft geheerscht, wijl de Emir niet bij machte was aan de kuiperijen een einde te maken. Volgens het algemeen gevoelen in Afghanistan is de Emir gunstig ge stemd ten opzichte van de Engelsch- Russische overeenkomst en zou hij deze reeds sedert lang onderteekend hebben, wanneer er geen pressie ran buiten op hem werd uitgeoefend. WAARSCHUWING. Men zendt ons de navolgende me dedeeling: Wij achten het noodzakelijk het pu bliek te waarschuwen tegen de aan prijzing van het zoogenaamde ,,Co- za-poeder' als middel tegen dronken schap. Het geld, daaraan besteed, is volko men weggeworpen, daar „Coza-poe- der' door zijne samenstelling (meer dan 80 dubbelkoolzure soda (Bicar- bonas nat-ricus) fijngewreven genti aan enkalmuswortel, absoluut geen "nvloed heeft noch kan hebben op'dit .■reeselijk kwaad, zoodat de aanwen ding slechts teleurstelling en nadeel kan berokkenen. De ervaring heeft geleerd, dat tegen drankzucht slechts één middel be staat en wel geheel-onthouding van alle alcohol-bevattende dranken (dus ook wijn, bier, enz.) in vele gevallen gepaard aan eene geneeskundige be handeling. De Noord-Hollandsche Propa- ganda-Commissie der Ned. Ver. tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken: G. STEEN, Secretaris. Hieraan is toegevoegd een adhae- siebetuiging van een 50-tal personen, waarvan wij vermelden de Ha a riem - scbe artsen: De Jong, Kersbergen, Merens, r. Minden, Ootmar, v. d. Velde en v. Waveren, benevens de artsen Bur- kens te Heemstede, van Mansurn te Hoofddorp en Snethlage te Aalsmeer. Museum van Kunstnijver heid. De jaarlijksche algemeene vergade ring van den Raad van Bestuur van genoemd Museum had Dinsdag 5 Mei plaats. Door den penningmeester, den heer Jan Veder, werd rekening' en verantwoording gedaan omtrent het beheer over 1907 van» de School en het Museum, alsook omtrent de uit breiding van het gebouw der School. Als voorzitter werd herkozen de heer F. M. baron van Lijnden. De voorzitter deed mededeeling omtrent de meest belangrijke punten, die op de werkzaamheden van het afgeloo- pen jaar betrekking hadden. Beslo ten werd ten behoeve der School voor Kunstnijverheid bij het Rijk, de ge meente en de Provinciale Staten ver hooging van subsidie aan te vra gen, ten einde het onderwijs te kuni- nen uitbreiden en verbeteren. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan de verschillende zalen van het Museum, ook aan de Prinsessekamer en Napoleonskamer, die thans door de welwillendheid van Zijne Excel lentie/den Minister van Binneniand- sche Zaken voor het publiek, dat het Museum bezoekt, geopend zijn. Daar na bracht een aantal der aanwezige leden een bezoek aan de School voor Kunstnijverheid. JOURNALISTEN STRAATZANGERS. De bekende journalisten-straatzan gers, de heeren J. Louis Pisuisse (Na- phtalie de Rosa) en Max. Blokzijl (Jo seph Pardo), zullen onder leiding van den Alg. Muziekhandel een tournée in ons land ondernemen. Ook in Haarlem zullen ze een soi- rée geven. 25-j a r i g J u b i lé. 1 Juni hoopt de heer C. Hartendorp, brievengaarder van Spaarndam, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de posterijen in dienst trad. Het zal den jubilaris, die steeds wel willend een ieder ten dienste is, dieb dag aan blijken ,van belangstelling voorzeker niet ontbroken.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1