De gewone rubrieken Wereldgeschie denis en Revue van tijdschriften" zijn .welverzorgd. Het portret van David J. Hill ge zant der Vereen. Staten bij ons hof, wordt ."-.Is frontispiece gegeven. Gemengd Nieuws MOORD OP EEN PRIESTER. Uit Si. Paulo in Brazilië komt gelijk wij reeds in het kort gemeld hebben het bericht over een af schuwelijke misdaad, waarbij een priester "óp den openbaren weg in koelen bloede vermoord is. Het slachtoffer van dezen aanslag was een algemeen bemind priester, een Beiersch Redemptorist pater Johann Baptist Schaumberger. Hij werd het slachtoffer van een barbaarsche mis daad, die in. de zwarte rij der mis daden wel zonder voorbeeld zal zijn. Want de misdadiger vergreep zich aan eer. geheel schuldeloos slacht- oifer. Op 31 Maart 11. besteeg pater Schaumberger in Penha, een voor stad van St. Paulo, de electrische tram. om zich naar de, per tram in veertig minuten te bereiken, hoofd stad te begeven on daar zijn gebro ken bril te laten maken. Reeds voor drie uur 's middags was hij op den terugweg. Na twintig minuten steeg hij uit de tram, om de rest van den weg naar het klooster, te voet af te; leggen, daar hij gaarne wandelde. Dit werd zijn noodlot. Aan den rand van den weg lag een kroeg, waarin, zich verschillende lieden van ver dacht allooi ophielden, onder wie een man van herculische gestalte, die juist op zijn spitsboevenstreken wil de gaan snoeven, bijzonder de aan dacht trok. Hij zag den armen pater voorbijgaan. Dat was voor hem een goede gelegenheid om het Katholicis me op de schandelijkste wijze te las teren. De 60-jarige zachtmoedige en nederige priester ging rustig biddend verder en bekommerde zich niet over de beieedigingen, welke de onrnensch hem nazond en die deze besloot met, de verschrikkelijke bedreiging: „Wacht even, met dien pater houd ik afrekening, die wordt er om koud." Haastig wierp hij nog eejj glas bran dewijn door het keelgat, sprong op zijn paard en rende den goeden pa ter, dien hij spoedig ingehaald had, achterna. Hij wilde den op niets ver dacht zijnden priester overrijden, maar het dier toonde zich minder dierlijk dan zijn meester. Deze sloeg den pater nu met den rijzweep in het gelaat, zoodat zijne bril brak en de hoed afvloog. De aangevallene, die niet wist, wat er gebeurde, zocht be schutting achter een telegraafpaal, waar hij nederviel. Dan trok zijn aanvaller een revolver en vuurde tweemaal op den ongelukkige. Men nende, dat deze dood was, reed de onrnensch nu een weinig voorwaarts en maakte, met zijn paard eenige kunstjes, als wilde hij zich op zijn misdaad beroemen. Plotseling keert hij zich om, en ziet, dat pater Schaumberger pogingen aanwendt, om weer op te staan. Aanstonds rent hij weer op hem af, rijdt hem omver en schiet hem voor de derde maal. Pater Schaumberger stort dood ter aarde. Afschuwelijk schouwspel!.... Vele rnenschen waren ooggetuigen, doch niemand waagde het, te naderen om den priester hulp te bieden of den razende te weerstaan. Een, die naderbij kwam, ontsnapte ternauwer nood aan èen vierde schot, dat de schurk op hem afvuurde. Toch werd de onverlaat een half uur later door de politie gegrepen. Toen de politie- commandant hem toeriep „Gij zijt in hechtenis genomen", vroeg hij „WaaromDe commandant zeide „Omdat eïj een mensch vermoord hebt." Cynisch antwoordde de be klaagde: „E-en mensch Neen, een duivel heb ik omgebracht." Het was bijna niet mogelijk den moordenaar voor de woedende volksmenigte te beschermen. Zulk eene misdaad is zoo barbaarsch en beschamend voor de waardigheid van den mensch, dat instinctmatig tegen den boosdoener de dood seëischt wordt. Maar de doodstraf bestaat niet meer in de Braziliaansche wetgeving. I De moordenaar is een Braziliaan, i geboortig uit den staat Rio grande t do Sul en sedert 12 jaren woonachtig 3 in den staat St. Paulo, 27 jaar oud - en overal als onrnensch gevreesd. Door alle dagbladen gaat slechts één kroot van verontwaardiging, van) groot medelijden en vereerinc voor - iet onschuldige offer van fanatieken priesterhaat. (Maasbode.) DE HOTELBRAND TE FORT WAYNE. Bij den vreeselijken brand in. het hotel Ava.lane, te Fort Wayne, moe- ten zich ontzettende tooneelen der i, verschrikking hebben afgespeeld, a Zooals thans blijkt, ontbraken in het afgebrande hotel alle reddingsmldde- a en, terwijl ook de bouworde vol- trekt niet overeenkwam met de voor- chriften der politie en brandweer, i- Van de 74 gasten is er geen enkele j- mgedeerd afgekomen. In slechts en- ele oogenblikken was iedere uitweg aar liften en trappen afgesneden, en n e logeergasten moesten of uit de ra- springen of verbranden. n Toen de brandweer na lange ver- i-{raging aankwam, was ieder venster ttnet van angst waanzinnige menschen «ezet. Ongeveer 30 personen konden [ich langs de brandladders redden. Sen heer en zijn vrouw ontkwamen flwars door de vlammen, door ieder '2[en leege reistasch over hun hoofd ■^fe trekken, maar liepen toch zware e-brandwonden op. te Tot dusverre zijn 11 geheel verkool de lijken gevonden, terwijl er meer o-lan 20 nog onder de puinhoopen lig- 'Alle hebben en houden der logeer is verbrand. ld GEHEIMZINNIG DRAMA. Het drama van Grasse, waar het k'.| stokken gesneden lijk van den ban- kier Raimbaud gevonden werd, blijkt 'heel geheimzinnig' te wezen. De meid van Raimbaud houdt hare onschuld •vol. Zij bekent het lijk te hebben in stukken gesneden, maar haar mees ter niet te hebben gedood. In het bureau van Raimbaud heeft !de politie eene zonderlinge ontdek- khig gedaan; zij vond er eene gewo ne enveloppe, die verzegeld en waar óp met potlood geschreven was: „Te openen in geval van ongeluk. Zeer ernstig." Deze enveloppe bevatte een blad papier, waarop stond: „Men ver- wittige de bank van Nice en zende volgend telegram aan mijne dochter: Kom, spoedig, breng de familie-papie ren rn.ee; ik ben dood en omhels u, evenals de kinderen." Men kan niet begrijpen, waarom M. Raimbaud dat geschreven heeft, want het geschrift is wel degelijk van zijne hand. Was hij voornemens zich te dooden? 't Is overigens bewezen, ;dat de meid, Marie Gilles, haren meester niet heeft bestolen. Zij had 800 fr. in haar bezit, maar volgens de .rekeningen der bank kon het slacht offer niet meer dan 153 fr. in huis hebben. Heeft men met een ander soort dra ma te doen? Kortom, de zaak is heel geheimzinnig, en voor 't oogenblik kan het gerecht er geen touw aan vastknoopen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Misschien hebt gij het en weet gij het niet. Nierziekte is verschrikkelijk, lees hoe ge ze genezen kunt. De Heer N. Uitendaal, Ambachts straat 8 te Hillegom, deelt ons mede: Twee jaar heb ik ongeveer geleden aan een onophoudelijke pijn in den rug en lendenen. Veel had ik te lij den van duizelingen gepaard met hoofdpijn. De urine was veelal troe bel .en vuil en thans na het gebruik van de beroemde Foster's Rugpijn Nieren Pillen is zij weer geheel hel der geworden. Niet dadelijk bij de in name bemerkte ik beterschap, doch de behandeling werd vol moed door mij voortgezet. Na een tweede doos geledigd te hebben, kon ik zeer goed bemerken, dat de genezing op han den was. Ik kan daarom met genoe gen verklaren, dat Uw pillen een uit stekende uitwerking bij mij gehad hebben, want van rug- en hoofdpijn bemerk ik niets meer. Ik gebruik jUw pillen echter nog een poos voort om van een volkomen herstel zeker te zijn. Ik ondergeteekende verklaar, dat 't bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Een der zekerste teekenen van nier ziekte is een waterachtige zwelling der léden en voeten of onder de oogen, schele hoofdpijn, rheumatiek, lenden jicht, matheid, duizeligheid, slape loosheid, slecht bloed, puisten in het gezicht, hartkwaal. Al deze verschijn selen komen van de urinaire onzui verheden in het bloed, die door zieke nieren niet voldoende afgevoerd wor- Wanneer ge gezond wilt zijn, moet ge Uw nieren gezond houden. Voor dit doel bestaan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Let er op dat gij de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, be nevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Heeren J. van Gulik, Zijl straat 98. J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of f 10 voor zes doo- zen. GEMEENTERAAD Vergadering' van den Raad der Ge meente Haarlem op Woensdag 6 Mei des middags te 1^- uur. Afwezig de heeren Sneltjes, Van Styrum, Tol, Stolp, Miedema, Kruse- man. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken De voorzitter deelt mede: A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le een verzoekschrift van 't bestuur der Vereeniging „Christelijke Avond naaischool" om een jaarlijksch subsi die van 500 te verleenen. 2e. Een verzoekschrift van het Be stuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool om het jaarlijksch subsidie met f 2200 te verhoogen en alzoo te brengen op f 4000. 3e. Een verzoekschrift van het Be stuur van de R. K. Middenstandsver- eeniging om voor 1909 een subsidie van f 50 te verleenen ten behoeve van den Handelscursus. 4e. Een adres van F. L. Oosten broek in zake het weigeren van een vergunning voor den bouw van 16 woonhuizen en een winkelhuis op de gronden ten Zuiden van de Amster- damsche Vaart. 5e. een verzoekschrift van A. Broek Ezn., e. a. vischhandelaars om de vischmarkt des Zaterdagsavonds tot 11 uur of zoo mogelijk tot 12 uur ge opend te houden. 6e. een verzoekschrift van den Di recteur en de commissarissen van de Maatschappij tot exploitatie van staal waterbronnen, om alsnog gevolg te geven aan hun verzoek van 30 De cember 1904, om in het vervolg onthe-1 ven te worden van de bij concessie1 opgelegde verplichting om do badin richting als zoodanig te exploiteeren, alsmede van de jaarlijks te betalen recognitie en tevens restitutie te ver leenen van de in 1905, 1906 en 1907 reeds betaalde recognitie. 7e. een verzoekschrift van H. van Dijk, gepensioneerd werkman der ge meente-reiniging, om verhooging van het hem toegekende pensioen. 8e. de begrooting voor 1909 van de Bewaarschool in het voormalig Bar- hara-Gasthuis. 9e. bezwaarschriften tegen aansla gen in het vergunningsrecht, dienst 1908/1909 van C. J. Paule, C. A. Hooy- mans, H. Micsyerus en C. E. Rus man Jr. 10e. een adres van het gemeente bestuur van Heemstede, houdende be richt van de intrekking van zijn verzoekschrift van 10 Juni 1905, als mede bereidverklaring tot overname der buizen, welke door de gemeente Haarlem in de gemeente Heemstede zijn gelegd. b. dat zijn ingekomen: le. een schrijven van W. P. J. T. van Linden Tol, houdende bericht, dat hij wegens vertrek uit de gemeen te ontslag neemt als lid van den ge meenteraad; De VOORZ. betreurt, dat de heer Van Linden Tol wegens verhuizing naar elders heeft moeten bedanken als lid van den Raad, dankt hem voor wat hij gedaan heeft en wenscht hem het beste toe in zijn volgend leven. 2e. een verzoekschrift van het Be stuur der afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklie den, om den gemeentewerklieden .be halve zij, die onmogelijk kunnen wor den gemist, op 1 Mei vrijaf te geven, met behoud van het volle loon; De heer MODOO vraagt, of de be doeling van de gemeentewerklieden is, vrijaf te hebben op 1 Mei van het volgend jaar. 't Zijn maar gemeen tewerklieden, maar 't klinkt wel vreemd, dat op 6 Mei wordt beslist over een verzoek, dat betrekking heeft op 1 Mei. De VOORZ. antwoordt, dat de uit drukking maar gemeentewerklieden niet billijk is. Er is evenwel niet vroeger Raadszitting geweest. B. en W. stellen voor dit verzoek schrift in hunne handen te stellen ter afdoening. Aldus wordt besloten. 3e. een schrijven van A. G. Beltman houdende bericht van het overlijden van zijnen broeder, J. Beltman, in le ven gemeente-oogheelkundige. (Door B. en W. beantwoord met een brief van rouwbeklag aan de we duwe); 4e. Een' schrijven van Mevr. X. Valkema BlouwStrlening, houden de bericht van het overlijden van ha ren echtgenoot, dr. H. A. J. Valkema Blouw, in leven leeraar aan het Gym nasium; Dit zal met een brief van rouwbe klag worden beantwoord. 5e. het verslag van den toestand van het Gymnasium over 1907; c. dat op 19 April jl. aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden bij gele genheid van Hoogstdeszelfs verjaar dag een telegram van gelukwensch is gezonden, voor welk telegram namens Z K.H. dank is betuigd; d. dat aan den Burgemeester ver lof is verleend van 1 Mei16 Juni 1908; e. dat het gemeente-verslag over 1907 ter perse is en weldra aan de le den zal worden rondgezonden; f. dat door B. en W. onder dankbe tuiging voor de gemeente ten behoeve van het gemeente-archief zijn aan vaard eenige door Mevr. Kraussv. d. Vinne van Lee ten geschenke aan boden voorwerpen. De heer VAN DE KAMP vraagt, of B. enW. wel geschenken kunnen aan vaarden. De VOORZ. zegt, dat het hier klei nigheden gold, maar wil er den Raad wel in kermen. De bedoelde geschenken worden aanvaard. 6e. een schrijven van Mr. P. Tjeenk Willink, houdende bericht, dat. hij ontslag neemt als lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. 7e. een voordracht ter benoeming van een assistent-geneesheer aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 8e. het verslag over 1907 betreffende de huiszittende armen en het Stads- Armen- en Ziekenhuis. 9e. een verzoekschrift van J. J. Fahrenfort, om hem met ingang van 1 Juli 1908 ontslag te verleenen als onderwijzer aan school No. 8. g. Dat door B. en W. aan Mr. D. J. van Doorninck met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag is verleend als commïesredacleur ter gemeente-secre tarie, en zulks onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan de gemeente bewezen h. Dat dcor den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter aan J. Oudhuizen, eervol ontslagen agent van politie i. Dat voor de leden ter lezing is nedergelegd een schrijven van com missarissen der Gemeentelijke Bank van Leening, in zake den werkkring dier inrichting j. Dat Dr. W. G. Huet heeft bericht, dat hij de benoeming tot lid der Ge-, zondlïeids-Commissie aanneemt. i. Dat door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de volgende raadsbesluiten zijn goedgekeurd van 25 Maart tot aankoop van het perceel kad. sectie D no. 2765 van 8 April tot vaststelling van een staat ter beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1907 van 8 April tot vaststelling van een zelfden staat voor den dienst 1908 van 8 April tot verkoop van grond aan het Leidsche Plein aan J. en S. WinnubsL Voorts berichten Gedeputeerde Sta ten, dat hun beslissing op het raads besluit van 4 Maart betreffende ver bod om te bouwen op de bij dat be sluit aangeduide gronden, hebben ver daagd. De heer KLEYNENBERG betreurt, dat op een vergadering als deze de, burgemeester en de wethouder van fi nanciën ontbreken. De VOORZ. antwoordt, dat de con trole over het verlof van den Burge meester aan den Raad ontsnapt, ter wijl het bovendien billijk is, dat de burgemeester in 't belang der gemeen te zijne krachten geheel kan herstel len. Wat den heer Kruseman betreft, hij heeft zijn vacantie zoo gekozen in 't belang der gemeente en zijn werk zoo afgemaakt, dat de andere wet houders zijn taak kunnen overne men. Dr. F. B. de Walle, inwonend ad- sistent-geneesheer in het St. Elisa beth's Gasthuis verzoekt tegen 1 Mei eervol ontslag. (Raadsstuk 132). Goedgekeurd. Mej. M. Volger verzoekt wegens hu welijk tegen 15 Juni eervol ontslag als onderwijzeres le klasse aan de Zevende Tusschenschool. (Raadsstuk 131). Goedgekeurd. De heer J. Reyenga bericht, dat hij de benoeming tot onderwijzer in het teekenen aan de school voor M.U.L. O. aanneemt, en verzoekt daarom tot vens eervol ontslag uit zijn tegen woordige betrekking. (Raadsstuk 135). Goedgekeurd. PUNT 2. B. en W. stellen voor de tweede suppletoirs begrooting, dienst 1907, van het St. Elisabeth's Gasthuis (in ontvangst en uitgaaf f 10.327.79) goed te keuren. (Raadsstuk 143). Goedgekeurd. PUNT 3. B. en W. stellen voor de rekening der Stadsapotheek over 1907 goed te keuren, tot een bedrag van f 9773.96^, en de subisidie uit de gemeentekas te bepalen op f 4827.17. (Raadsstuk 145). Goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. stellen voor de begrooting der Stadsapotheek over 1909 tot een bedrag van f 10.000 goed te keuren, en de subsidie uit de gemeentekas te bepalen op f 5600. (Raadsstuk 146). Goedgekeurd. PUNT 5. De uitgaven van de bewaarschool in het voormalige Barbara-Gasthuis, hebben over 1907 f 2812.07 bedragen, de inkomsten bleven beneden de ra ming en bedroegen f 2673.81, (waar onder reeds f 1047.81 als gemeente subsidie met f 138.26 verhoogd moet worden. (Raadsstuk 150). De heer VAN DE KAMP vraagt of het Diet wensehelijk is, deze grasver pachting voor langer dan één jaar te doen, opdat de menschen meer hart voor dat land krijgen. De VOORZ. zal de opmerking over brengen. PUNT 6. B. en W. stellen voor het Burger lijk Armbestuur te machtigen tot het doen van af- en overschrijvingen op posten der begrooting wegens de huis zittende armen en het Stads-Armen- en Ziekenhuis, dienst 1907. (Raadsstuk 144). Goedgekeurd. PUNT 7. Ingekomen is een adres van de Com missarissen van het Zander-instituut met het verzoek het daarheen te lei den, dat in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis geen betalende, niet in die inrichting verpleegd wordende, patiënten met Röntgenstralen worden onderzocht of behandeld. De doctoren P. W. Peereboom en Huet. betuigden adhaesie aan dit ver zoek. B. en W. stellen voor aan adres santen te berichten, dat geen termen zijn gevonden tot inwilliging van hun verzoek. (Raadsstuk 124). De heer VAN DEN BERG meent, dat het in gebruik stellen van ge meentelijke inrichtingen voor het pu bliek zeer zeldzaam moet blijven en alleen dan geschieden kan, wanneer daarin door anderen niet wordt voor zien. In 't andere geval acht spr. het niet passend. Deze voorwaarde is hier niet aan wezig. B. en W. zeggen, dat dit ap paraat aan de hoogste eischen vol doet. waaruit tusschen de regels blijkt, dat dat van 't Zander-instituut er niet aan voldoen zou. Spr. heeft beide apparaten gezien en geconsta teerd, dat het apparaat van 't Zander instituut zeer voldoende is en dat er mooie radiogrammen werden gemaakt Het eenige wat het gasthuis voor heeft is een toestel om patiënten te doen liggen en zóo door te lichten, maar dat is alleen voor de patiënten uit het gasthuis van waarde. Nu zijn er aan het gasthuis reeds 22 doorlichtingen gemaakt in 7 maanden en in 't Zan derinstituut 190 in een heel jaar. Dit instituut staat niet heel gunstig en de Röntgen-ontvangsten zijn daarvoor nog een vergoeding en het instituut mist al de 300 voor kostelooze door lichtingen. Dat is dus al een kluitje uit de pap. Als men van 't principe uitgaat, dat de burgerij moet profiteeren van de gemeentelijke inrichtingen, dan is dit een stap op den gevaarlijken weg. Spr. zal dus niet voor het voorstel stemmen, al wil hij, als regent van het gasthuis, gaarne de inkomsten verhoogen. Spr. zal, als het voorstel van B. en W. wordt verworpen, voor stellen B. en W. te machtigen aan adressanten te berichten, dat voor taan aan 't gasthuis alleen patiënten van het Gasthuis zelf, die van de Rijksverzekeringsbank zullen worden behandeld en particuliere pa tiënten van aan het gasthuis verhon den doctoren. De heer WILLINK meent, dat hier geen particuliere belangen moeten worden behandeld, het gaat hier en kel om de vraag of de rekening van ;'t Zander-instituut zal sluiten. De toestellen van Dr. Peereboom en Dr. Huet dienen alleen ter behandeling van de in hunne practijk voorkomen de patiënten. Spr. zou het zeer betreuren, als het Zander-instituut de einden niet meer aan elkaar zou kunnen knoopen, de vraag of er in dat geval een subsi die gewenscht is kan onder de oogen worden gezien, maar in dit verband behoort die zaak niet tehuis. Sedert jaren heeft de gemeente denzelfden weg al gevolgd, bv. door verkoop van duinwalerijs door 't openbaai' slacht huis. De gemeente benadeelt stalhou ders door haar ziekentransportwagen, de lichtfabrieken hebben zeker den handel in brandstoffen geen voordeel gedaan en er zijn plannen voor een gemeentelijken ontsmettingsoven, ter wijl er al een bestaat en het gasthuis heeft, in concurrentie met andere in stellingen, betalende klasse-patienten. De doctoren nemen de doorlichtin gen kosteloos waar. Kwamen er méér dan zou allicht om hulp worden ge vraagd en de Raad gelegenheid heb ben zich er over uit te spreken of dat noodig was. Don zou tevens blijken, dat hst publiek meende, dat er groo te behoefte aan bestaat. De heer KRE1LAGE heeft niet ge hoord het verband tusschen de ge nomen maatregelen en het reglement op het gasthuis. De taak der regen ten is duidelijk omschreven en spr. vraagt zich af, hoe daaronder de ge nomen maatregel kan worden ge bracht. Als men zoo voortgaat en met de belastingbetalende burgers concurreert, zou 't kunnen zijn, dat men in de toekomst nog wel burgers had, maar geen belastingbetalende bui'gers meer. (Gelach.) De VOORZITTER is het niet eens met de meerderheid van B. en W. De belangen der patiënten kunnen nog wel van een anderen kant wor den bekeken. Haarlem heeft in den vooruitgang der wetenschap gedeeld en heeft geneeskundigen, die tegen iedere taak zijn opgewassen. Dit I moet de Raad op prijs stellen en niet hen ontmoedigen door met hen te concurreeren, al hebben wij ei' niet allen behoefte aan. ons skelet te Ui ten kieken. Dat ]>elang acht spr. grooter dan dat van enkelen, die zich willen laten doorlichten door een duurder apparaat. De beste re sultaten worden niet altijd verkregen door de grootste toestellen. Het Zanderinstituut vraagt geen steun, maar wil verlost worden van een z. i. drukkende concurrentie. De heer THIEL is het geheel eens met den heer Tjeenk Willink. Spr. heeft geen verstand van de appara ten. maar Dr. Van den Berg vindt, dat het toestel van 't gasthuis beter is, daar er een tafel is, waarop men liggend kan worden doorgelicht. Krijgt iemand een gecompliceerde dijbeenbreuk, dan mag hij dus niet aan 't gasthuis doorgelicht worden. Waarom niet? Om het Zanderinsti tuut in 't leven te houden Maar dan gaat hij zelf dood. (Gelach). De heer MODOO wijst er op, dat, toen het slachthuis ijs ging verkoo pen, de heer Van den Berg, noch de heer Kruseman, voor den particulie ren handelaar zijn opgekomen. De kleine handelaars in petroleum zijn verdreven door 't muntgas. 't Is er dus dien heeren om te doen, twee geneeskundigen te beschermen niet om het beginsel zelf. De heer SCHRAM zal voor het voorstel stemmen. De heer MIDDELKOOP vindt tegen spraak in de praemisse van den heer Van den Berg en de feiten. Het gasthuis heeft zijn eigen verpleegden en voor hen is in hoofdzaak het Röntgen-apparaat bestemd, daarna komen eerst de particuliere patiën ten. Men kan de opmerking van den heer Krelage omkeeren en zeggen, dat het monopolie in handen zou ko men van één particulier, als de ge meente er zich van onthield. Dan zou die particulier de ingezetenen kun nen exploiteeren, zonals hij verkoos. In 't reglement van het gasthuis is voldoende ruimte opengelaten voor zoodanigen maatregel als genomen is. De heer VAN DEN BERG zegt, dat de patiënt, door den heer Thiel be doeld, zal worden topgenomen in het gasthuis. Den heer Modoo zegt spr., dat er enkele uitzonderingen van ge meentelevering moeten zijn, die even wel zeldzaam moeten blijven. Spr. treedt niet op voor de doctoren, maar voor het beginsel. Den heer Middel koop antwoordt spr., dat het wel de gelijk concurrentie blijft. De heer KRELAGE betwist, dat het reglement ruimte oplevert voor den maatregel, het tarief is dan ook niet bij den Raad ingediend. Spr. is voor vemeente-exploitatie, tegen monopolie. De gemeente kan zeer wel een concessie overnemen of een nieuw bedrijf beginnen, maar men gaat te ver door op dit reglement concurrentie aan te doen aan be staande ondernemingen. De heer LOOMEI.TER wijst er op, dat ijs en ontsmetting volstrekt niet overeqpkomen met de zaak waarover het loopt. De eerste punten betreffen een hygiënisch belang, het laatste niet. Hier is een goed ingerichte stadsapotheek, zou de stad deze ook moeten exploiteeren voor particulie ren Spr. is daar tegen, hij wil niet. dat de gemeente alles ter hand neemt, wanneer het particulier initia tief daarin voorziet. De heer VAN DEN BERG licht zijn voorstel en de daarin gemaakte uit zonderingen nader toe. De heer THIEL zegt, dat alleen het St. Elisabeths Gasthuis liggend kan doorlichten, andere gasthuizen niet. Hun patiënten mogen nu ook niet In het St. Elizabeths Gasthuis behan deld worden. De heer VAN DEN BERG ant woordt, dat liggend doorlichten in het Zander-instituut ook mogelijk is. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen. Vóór waxen de heeren Willink, Spoor, De Breuk, Thiel, Mid delkoop, Kleijneiiberg, Loosjes, Rin- kema, Modoo, Schram en Groot. Het .voorstel-Van den Berg zal ge drukt worden en de, zaak in de vol gende vergadering vferder behandeld. PUNT 8. Het uitvoerend comité voor de voor oefeningen der Olympische spelen in 1908 te Haarlem, heeft zich met een adres tot den Raad gewend om finan- •cieelen steun. De kosten aan deze vooroefeningen verbonden, zijn geraamd op f 3500. i Het comité is er in geslaagd f 2000 te verzamelen .terwijl nog enkele giften verwacht worden. Er zal echter nog f 1400 noodig zijn, om de onkosten te I dekken. Hiertegenover staat echter, dat ook zeker een belangrijk bedrag aan entreegelden zal worden ontvan gen. Het Comité verzoekt den Raad als- nu de ontbrekende f 1400 te garandee ren onder bepaling, dat dit geld eerst zal aangesproken worden, als de en tree-gelden minder dan 1400 bedra gen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, aangezien het gevraag de hen niet overmatig voorkomt, wanneer daardoor verkregen kan worden, dat bedoelde voor-oefeningen bij Haarlem worden gehouden. (Raadsstuk 154). De heer GRAVESTEIN is er tegen, dat de spelen op Zondag worden ge houden. De heer LOOSJES zegt, dat de zaak alle belangstelling verdient, maar is bang voor garantie geven en wil lie ver subsidie geven. Vooral wegens de toekomst. De VOORZITTER zegt, dat sport -'s een factor geworden, waarmee men rekening moet houden. De gelegen heid doet zich voor hier vooroefenin gen te houden voor do 2-jarige Olym pische spelen. Vermoedelijk op den duur zouden ze dus geregeld om de twee jaar in Haarlem komen. Eer- eerste sportplaats te zijn is voor Haarlem een zeker cachet ep pen voordeel. Er komt te kort 1400. Gaf de ge meente f500 subsidie, dan was het Comité er niet. Garandeerde de ge- meente de 1400 dan was 't in orde. Het is heel onwaarschijnlijk, dat die som noodig zal zijn, er is in 't geheel geen. rekening met entréegelden ge houden. 't Was dus de vraag of de feesten hier zijn zouden of niet. De heer KLEIJNENBERG brengt hulde aan de ondernemers, maar het spijt hem dat zij niet genoeg door zettingsvermogen hebben gehad om ook de ƒ1400 van particulieren te krijgen. Als er menschen komen is 't èen voordeel voor do burgefij ën kost het de gemeente niets, komen er geen menschen, dan verdient de burgerij niets en kost het de gemeen te geld. Toch zal spr. vóór 't voorstel stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Gravestein, Mid delkoop, De Braai, Loosjes, Winkler en Rinkema. PUNT 9. B. en W. stellen voor te bepalen, dat de door den Directeur van het Openbaar Slachthuis te stellen borg tocht zal bestaan uit schuldbrieven van Nederlandsche gemeenten, ten genoege van B. en W. tot een waar de van 4000. Het bedrag van door den Boekhouder van het Openbaai' Slachthuis te stellen borgtocht stellen B. en W. op 400. (Raadsstuk 147). Goedgekeurd. PUNT 10. Gelezen een verzoekschrift van de Haarlemsche Bankvereeniging firma Teding van Berkhout en De Clercq, als bevoordeelde door de inpandge- ving van de betalingstermijnen, voor den bouw van het Openbaar Slaeht= huis, om, ter voorkoming van rente verlies, uitbetaling van het alsnog verschuldigde door de gemeente, vra gen B. en W. machtiging, om, na ontvangst van de verklaring van 2e oplevering van het bouwwerk, den twaalfden termijn van betaling van de aannemingssom van het bouwen van het Openbaar Slachthuis 13.288 in zijn geheel uit te betalen, nadat de Haarlemsche Bankvereeniging, voldoende zakelijk onderpand heeft gesteld, als waarborg tegen eventuee- le nabetalingen door de gemeente, voortvloeiende uit de procedure der Schiedamsche Kunstsmederij en ma chinefabriek voorheen Vincent en Co. (Raadsstuk 142). Goedgekeurd. PUNT 11. Voor den aanvoer van condenswa- ter ten behoeve van de gemeente-lieht- fahrieken, zal een kanaal van gewa pend beton moeten worden aange legd. B. en W. stellen voor dit werk on derhands aan te besteden. (Raadsstuk 137). De heer SCHRAM vraagt, waarom onderhandsche aanbesteding wordt voorgesteld

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7