Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen 26e Jaargang. No. 7632 WOENSDAG 13 MEI 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN! We® Haarlem 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.3C Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 yt HSBHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur h G. PEEREB001H. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft.—, elke regel meer ƒ0.16 Reclames 30 Cent per regel. Bi] Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant. Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zolder Boitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Têt de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT 2ES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 13 MEI. Groote Kerk: Uitvoering van gewij de muziek, 8 uur. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling, 2 en 8 uur. No. 738. Woeste Rijders. Een bekend ingezetene heeft onder de letters B. K. lucht gegeven aan zijn verontwaardiging over hét harde rijden van een slagersjongen. Onze lezers hebben in het vorige nummer onder de ingezonden stukken kunnen lezen, hoe de jongen uit de Bartel- jorisstraat kwam rennen, den hoek omsloeg bij het kantoor van de firma Labouchère Oyens Co. en daar par does een klein meisje omver reed, dat oogenschijnlijk leelijk bezeerd schreiend bleef liggen. Het schijnt paradoxaal, maar ik durf volhouden, dal woest fietsrijden op den openbaren weg veel gevaar lijker is voor het publiek, dan al te snel rijden met motorfiets of auto mobiel. Bij de laaiste is namelijk snel remmen zeer mogelijk. Wie er maar eens op letten wil, kan waar nemen op hoe korten afstand deze zware machines kunnen stilstaan, wanneer maar een koelbloedig man ze bestuurt. Dat is met de fiets anders. De band- i.em van vroeger is afgeschaft en er is een tijd geweest, dat behalve door enkele wielrijders van rijperen leeftijd niemand meer een rem gebruikte. De wetgever heeft dan ook voor de fiets geen remvoorschriften gegeven en zich bepaald tot bel en lantaren. Eigenaardig genoeg hebben in den laatst en tijd bijna alle fietsen weer remmen gekregen, een gevolg van de invoering van het vrijwiel. Sommige hebben een rem op de voorvelg, an dere een terugtraprem. Over 't alge meen zijn deze remmen evenwel zwak en daardoor weinig betrouw baar. Vooral de terugtraprem is chronisch kapot. Men kan dus zeg gen, dat een fiets een voertuig is, dat als regel zonder rem moet kun nen worden bereden. Wie dat nu toegeeft, erkent met een, dat. in een drukke straat hard rijden op een fiets regelrecht uit den booze is. En we zien ook maar wei nig wielrijders, die zich daaraan schuldig maken. De zorg voor eigen' veiligheid brengt al voorzichtigheid mee, omdat onfeilbaar de wielrijder, die met iemand of lets in botsing komt, zelf ten val geraakt. Het ren nen met een fiets langs drukke pun ten is dan ook een gewoonte van de jeugd. Wanneer we daarmee alleen de slagerskn echts doodverven, dan is het, omdat zij het meest op de fiets zitten en door hun witte kielen het meest de aandacht trekken. Er zijn nog wel andere renners de opge schoten jongens, die tusschen 12 en 1 uur naar huis gaan, of 's avonds na zessen van hun werk komen. Als of er thuis een erfenis te verdeelen viel, zoo snorren ze, dikwijls bij twee en drie tegelijk, door daarvoor bij uitstek ongeschikte straten, on der wïïd gebel of angstaanjagend „hei hei !"-geroep. Dat is de lust naar snelheid, die den mensch, vooral den jongen mensch, bezielt. Want al vertelde de kwajongen, die liet arme kindje om verreed, dat hij voor zijn patroon zoo hard moest rijden, om de klan ten vlug te bedienen, we vatten wel wat we van die praatjes hebben te denken. De patroon, al verlangt hij vlugheid, wenscht zeker niet, dat zijn knecht als een razende Roland de straten onveilig maken zal. Doet deze dat, dan is 't voor zijn eigen reke ning en op zijn eigen gelegenheid. Wat ik wel een beetje jammer vind is, dat het publiek, dat de aanrij ding bijwoonde, den jongen maat niet alvast op afrekening een pak slaag beeft toegediend. Er was toch geen politieagent in de buurt. Wai l de reden, waarom deze slagersjon gens zoo'n kippendrift hebben, is een andere, 't Is onder de heeren adat geworden, als gekken door alles heen te rennen. Ze vinden dat het goed staat. En hun leeftijd brengt mee, dat ze geen gevaar zien. Mocht op den dollen rit plotseling iets onvoor ziens gebeuren, dan vertrouwen ze op hun koelbloedigheid en vlugheid. Niet geheel zonder reden. Meer dan eens heb ik zoo'n renner op een ge vaarlijk oogenblik door een plotse linge wending of door een vluggen sprong een schijnbaar onvermijdelij ke botsing nog zien ontgaan. Op de zen leeftijd zijn ze meer één met hun fiets, dan de beste ruiter met zijn paard. Maar er is een grens, en die heeft de dolleman van Zaterdag middag overschreden. Laat ik er nog bijvoegen, dat de lioek van de Barteljorisstraat, zoo wel aan den kant van de Groote Markt, als aan dien van de Zijl straat, behoort tot de gevaarlijkste punten in onze gemeente. Wie uit de Barteljorisstraat komt fietsen, kan niet zien wat van een van deze kan ten nadert, bovendien krijgt hij, daar de Barteljorisstraat naar de Groote Markt vrij scherp afhelt, meer snelheid, dan hij zelf wel weet. Het is bijna niet mogelijk daar een agent van politie te posteeren, die er het verkeer behoorlijk regelen kan. Al ware het alleen, omdat wij Nederlan ders niet gewend zijn, te gehoorza men aan een handgebaar van eert politieman en overtreders zich altijd zouden verschuilen achter het voor wendsel, dat zij de waarschuwing niet gezien hadden. Zal er op dezen gevaarlijken hoek een verbetering van beteekenis ko men, dan dient het berijden van de Barteljorisstraat met fietsen eenvou dig te worden verboden. Wie naai de Kruisstraat moet, kan door de Smedestraat of langs de Nieuwe Groenmarkt en de Krocht gaan. Als ik wel begrepen heb, dan over wegen B. en W., waarschijnlijk met de rechtsgeleerde commissie, welke straten in onze stad voor snelrijdende voertuigen zullen kunnen worden gesloten; ik weet niet of er ook tegen de wielrijders dergelijke bepalingen op til zijn. Zoo ja, dan kan met de sluiting van de Barteljorisstraat een proef worden genomen. Er was nog een andere zaak, die ik bij deze gelegenheid getracht heb tot klaarheid te brengen. Toen de heer Van den Berg onlangs weer eens klaagde over het snelle rijden in de stad, zei de burgemeester, dat de politie 120 processen-verbaal in korten tijd had opgemaakt. Hoe het daarmee verder gegaan was, wist Z.E. A. niet. Het werd niet met zooveel woorden gezegd, maar uit deze mededeeling had iemand toch kunnen opmaken, dat de politie haar plicht wel deed, maar dat de processen-vei-baal niet tot een strafvervolging aanleiding gaven. Daarom heb ik onzen kanton rechter, Mr. A. A. van der Mersch, er eens naar gevraagd. „Wel zeker, worden ze vervolgd", zei de kantonrechter. „Iedere week heb ik er tien of twintig. Maar welke zaken I Rijden zonder licht of rijden zonder bel, wat ik haast nog erger vind, en gewoonlijk veroordeel ik ze, op een enkele na, die precies op de grens tusschen licht en donker zijn lantaren niet aangestoken had, en van wien ik denk, dat ze hem wel hadden kunnen laten gaan. Maar voor gevaarlijk hard rijden wordt zelden procesverbaal opgemaakt. Hoe zou de politie dat ook kunnen doen, als er zoo iemand voorbij- snort 't Is moeilijk voor de men- schen en ze doeu wezenlijk hun best, zoowel in als buiten de gemeente. De wet moest er in voorzien. Ze is nog pas veranderd, maar wat ik zou wil len is er nog niet ingebracht, name lijk dat elke wielrijder oen flink zichtbaar nummer op zijn fiets heeft. Dan zou een overtreding geconsta teerd kunnen worden en bovendien heel wat beter controle worden ver kregen voor de belasting, dan n' nu is." Misschien vraagt men, of de ge meente dan zoodanige nummering niet zou kunnen invoeren. Dat gaat niet aan. Zoodra de hoogere wet gever oen zaak geregeld heeft, moet de lagere zich daarvan onthouden, tenzij een deel van de regeling uit drukkelijk aan een lager bestuur is opgedragen. Reden te meer, zou ik zeggen, om wanneer er eens een geval van woest rijden met nadeelig gevolg behoorlijk geconstateerd lean worden, dat niet ongestraft te laten. Nu er eenmaal de aandacht op gevestigd is, zal de vervolging, denk ik, dan ook wel niet uitblijven. Mis schien zal dat voor een poosje de schrik brengen onder deze gevaarlij ke Vliegende Hollanders. Een opmerking tot slot. Waarom is er op Zaterdagmiddag geen agent van politie op dit drukke punt An ders kan men er daar altijd een vin den. Waarom dan nu niet J. C. P. RUSLAND. Stoiypm heeft zich naar aanleiding van Kckoftsef's woordenGoddank, WIJ HEBBEN NOG GEEN PARLEMENT". tot den Doema-voorziiler ge wend met een brief, waarin hij zegt, dat het Kokoftsef's bedoeling niet was geweest de Doema te belee- digen. Maar aan het wezen van de zaak wordt hierdoor niets veran derd. Want luister slechts wat de officieuze Rossya beweert. In den strijd met liet parlementa risme, zegt ze, gaat het schijnbaar om woorden, maar in werkelijkheid gaat het om het beginsel van den staat. Wanneer een parlement slechts een verzameling volksvertegenwoordi gers beduidt zonder meer, dan heeft Rusland even goed een parlement als Engeland. Wanneer onder een parle ment echter een verzameling volks vertegenwoordigers verstaan wordt, waarvan het eigenlijke gezag uit gaat, dan kan men in Rusland van een parlement niet spreken. De Rossya zegt ten slotte overtuigd te zijn, dat een parlement, waarin het parlementarisme in zijn vollen om vang belichaamd zou zijn, voor Rus land de ondergang als staat zou be duiden. M. a. w. wordt hier van officieuze zijde gezegd, dat Rusland voor een parlement in den vollen zin van het woord nog niet rijp is. In dien zin heeft dan ook blijkbaar Ivokoftsef zijn woorden bedoeld, zonder dat hij daarmee de Doema-leden heeft willen krenken. PERZIë. De correspondent te Petersburg van de Londen sche Globe seint, dat men aan Buitenlandsche Zaken in de Rus sische hoofdstad hoogst ernstige be richten heeft ontvangen over den staat van zaken aan de Russisch-Perzische en Turksch-Perzische grenzen. Per- zië zoo meent deze berichtgever staat AAN DEN RAND VAN EEN AFGROND. Het vijandig optreden der Turken heeft de toch reeds ernstige biimen- landsche moeilijkheden in Perzië nog verscherpt. Perzische dorpen aan de westgrens worden door de inwo ners met spoed verlatenen de groo- tere plaatsen zijn vol vluchtelingen, die geen onderdak hebben. De tele grafische gemeenschap tusschen Oer- mia en Teheran is verbroken. Er ko men uit Perzië geen karavanen meer aan in het Russische grensgebied. De Perzische ambtenaren ontvangen in vele gevallen geen salarisde Perzi sche soldaten deserteeren in grooten getale. De Koerdische ruiterbenden aan de grens dwingen de bewoners van noord-west Perzië, de Turkscbe heer schappij te erkennen. Dit zou tot een oorlog kunnen leiden tusschen Tur kije en Rusland. Maar Turkije ver mijdt iederen casus belli, door het zoo voor te stellen, dat het overgaan van Perzische dorpen onder het Turksch gezag, steed9 geheel vrijwil lig geschiedt. ENGELSCH-INDIë. De Emir van Afghanistan, blijkbaar voor de gevolgen bevreesd, heeft thans op de vertoogen van de Britsch- Indische regeering over het deelne men van Afglianen aan den grensop. stand geantwoord, dat hij strenge be delen heeft gegeven om alle Afgha- ncn terug te roepen, die zich bij de stammen aansloten en voorts zijn ambtenaren opgedragen, den Afgha- nen te beletten de grens over te trekken om de stammen te helpen. Dat noemt men zooveel als „bak zeil halen". Met die nog oproerige stammen zal generaal Willcocks het mu ook wel spoedig klaar spelen, en dan is alles weer in orde. Dit kan niet gezegd worden van MAROKKO, waar de twee sultans en broeders nog steeds om de opperheerschappij strij den. Zooals het zich laat aanzien heeft MOU'LAY HAFID THANS DE BESTE KANSEN. Twee zijner afgezanten, Si Moham med ben Azoes en Si Mohammed ben Nis el Anim, zijn Zaterdagmiddag te Berlijn aangekomen. Langwerth v. Simmeru, een legatie- raad, die kortgeleden uit Marokko is teruggekeerd, zal aan liet ministerie van buitenlandsche zaken hunne me- dedeelingen aanhooren en hun te verstaan geven, dat de Duitsche re geering hen als particuliere afgezan ten beschouwt en hen niet officieel kan ontvangen. Waarom de afgezan ten naar Berlijn zijn gegaan, hebben zij Zaterdagavond aan een medewer ker van de Lokal-Anzeiger verteld „Duitschers en Marokkanen zijn broeders. Zoo zegt men bij ons, wij weten, dat con volksstam de Wan dalen bij ons is gekomen, van wien vele Duitschers afstammen, en onder de Rifs bij ons vertelt men, dat alle Rif-bewoners van de Duitschers afstammen. Wij zijn gekomen, om voor onzen sultan Moelay Hafid te spreken, want alleen hij is de ware sultan van Marokko. Naar Marok- kaansch recht is het degene, wien de twee hoofdsteden Fez en Marrakesj tegelijkertijd toebehooreu. En in die twee steden is geen sterveling, die onzen sultan niet als den eenigen wa ren erkent. ..Moelav Hafid heeft bewezen, dat hij een vriend van den vooruitgang is' Dat moet voor Europa, voor Duitscliland de hoofdzaak zijn. De in Marokko wonende Duit schers en Engelschen zullen be vestigen, dat hij steeds voor hunne belangen gewaakt heeft." Op de vraag wat Moelay Hafid voor een man was, antwoordde een der afgezanten„Een groote man, een indrukwekkende gestalte, een echte sultan". Een echte zoon van zijn vader Moelay Hassan. Marokko zou onder dezen nooit in een toe stand als den tegenwoordigen geko men zijn, en evenmin onder Moelay Hafid. Moelay Hafid is een recht vaardig man. Wie heeft na de be schieting van Casablanca de Christe nen gered, hen beschermd en naar de kust teruggebracht? Moelay Hafid, onze sultan. En daarom hopen wij dat zijne gezanten vriendelijk ont vangen zullen worden." 't Is jammer, dat wij nu ook de af gezanten van den „echten" Sultan niet eens over hun heer en meester den roem kunnen hooren verkon digen. Dat zou interessant wezen, vooral voor eene vergelijking FRANKRIJK. Bij de herstemmingen voor DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN verloren de socialisten voortdurend terrein in verschillende plaatsen. De resultaten in 350 hoofdplaatsen van de departementen en arrondisse menten die van het departement der Seine niet inbegrepen toonen dat in 8 gemeenten de geünifieerde socialisten de meerderheid verkregen; de onafhankelijke socialisten in 3, de radicalen en radio-socialisten in 17, de Republikeinen der linkerzijde in 86, de progressisten, in <48, de natio nalisten en reactionnairen in 30. Voor één gemeenteraad is het resul taat twijfelachtig. De Republikeinen wonnen de meerderheid in 39 ge meenten en verloren haar in 11de netto-winst is dus 28 gemeenten. FRANKRIJK EN TURKIJE. Tusschen Frankrijk en Turkije wordt DE TOESTAND GESPANNEN. De Fransche gezant, Constans ver klaarde in de jongste aan de Porte gerichte nota, dat de ambassade voortzetting der onderhandelingen volkomen nutteloos vindt, tengevolge van de onmogelijkheid om zich met de Porte te verstaan. Constans voegde er aan toe, dat hij daarvan aan zijn regeering bericht zond, en nieuwe instructies afwacht. Wat zal er nu weer gebeuren? SPANJE. Een telegram heeft reeds medege deeld, dat de Senaat thans definitief DE WET OP HET TERRORISME heeft aangenomen. De beslissing had plaats onder een buitengewone op- windiiïg en onder levendige discus sies; alle leden waren bijna aanwe zig, daar de regeering alle rniniste- rieele senators, die anders hun post niet kunnen verlaten, als militaire gouverneurs, prelaten, hooge waar- digheidsbekleeders, zelfs gezanten in den vreemde, naar Madrid had laten komen men zag zelfs zieke Kamer leden, (lie half binnengedragen wer den door de deurwaarders. Op deze wijze heeft de regeering een meerder heid van 8 stemmen kunnen verkrij gen. Het ontwerp gaat nu terstond door naar de Kamer. De democraten en republikeinen hebben zich tot het uiterste verzet te gen het ontwerp, in naam van het recht en der vrijheid, door de Grond wet gewaarborgd. PORTUGAL. De progressistische dissident Anto nio Cempenno heeft den minister-pre sident zijn voornemen medegedeeld, in de eerstvolgende zitting te inter- pelleeren over de resultaten der en quête, betreffende DEN AANSLAG VAN 1 FEBRUARI. Graaf d'Arnosto, de particuliere se cretaris van den vermoorden koning, heeft, in de Kamer der peers de re geering heftige verwijten gedaan, dat zij met niet meer kracht en voort varendheid het onderzoek naar de moordenaars voortzet. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. De burgemeester maakt bekend, dat de volgende bepalingen zijn gemaakt, betreffende het ontvangen van voorbe reidend militair onderricht: lo. Ten behoeve van toekomstige militieplichtigen en andere jongelie den wordt in het a.s. wintertijdperk van 1 October af tot het einde van Januari gelegenheid gegeven tot het ontvangen van voorbereidend mili tair onderricht. 2o. Dit voorbereidend militair on derricht wordt gegeven kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftijd. 3o. Zij, die dit onderricht wenschen te volgen, moeten zich daartoe aan melden ten bureele van den Comman dant van het 10e regiment infanterie in de Infamfcerie-kazerne (Kouden- horn), voorzien van een geboorte-ex tract of ander bewijsstuk waaruit de dagteekening van geboorte behoorlijk blijkt. 4o. De aanmelding tot deelneming moet vóór 1 Juni a.s. geschieden. De door den Minister van Oorlog vastgestelde regeling van liet voorbe reidend militair onderricht, is ter in zage voor belanghebbenden nederge- legd ter gemeente-secretarie, (2e af- deeling), van des morgens 9 ure tot des namiddags 2 ure. T o o n e e 1 w ed s t r ij d Bron- gebouw. Uit de 30 ingeschreven vereenigin- gen, is het volgende twaalftal ter mededinging uitgenoodigd „Eensge zindheid", Beverwijk „Geestbescha ving", Delft „Door Vriendschap Saamgebracht", Nijmegen„Wie Wil, Die Kan", Den Haag „Willem van Zuylen", AmsterdamEnsche- désche Tooneelvcreenigiug „Wie Denkt Overwint", Zaandijk „Mutua Amicitia", Rotterdam „Ons Genoe gen", Amersfoort„Inter Nos", Rot terdam Amsterdamsche Onderwij- zers-Tooneelvereeniging„Fryto- mya", Den Haag. De jury bestaat uit de heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, tooneel- schrijver J. B. Schuil, idem H. M. P. van Emmerik, idem J. H. Rós sing, tooneelverslaggever J. R. Prent, eere-lid Kon. Lett. Vereeniging „J. J. Cremer". Rectificatie. In ons vorig nummer berichtten we, dat de commissaris van politie opsporing en aanhouding verzocht van de minderjarige Albertha van Heel, c.ud 16 jaar, die Zaterdag uit het Doorgangshuis in de ï.eidsche- straat was weggeloopen. Hier is een naamsverwisseling in het spel. De naam van het vermiste meisje is Albertha Nuveld. V r a a g: Eene dienstbode die va* hare mevrouw met nieuwjaar 1908 een nieuwjaarsfooi ontving, is die fooi bij het verlaten van hare betrekking op 3 Mei d.a.v. ingehouden, terwijl de betrekking twee maanden te voren was opgezegd door de dienstbode. Had die mevrouw daar het recht toe? Antwoord: Op eene dergelijke vraag hebben wij al eens geantwoord dat zulks volgens een vonnis van den kantonrechter te Haarlem rechtmatig is. Volgens dat vonnis is het te Haar lem bestendig gebruik, dat het aan nemen van dergelijke fooien de huur voor een half jaar verlengt en de dienstbode, binnen dien vertrekkeïü de, de fooi verbeurt en deze mag wor den afgehouden. Vraag: Wanneer een huiseige naar een bewoner heeft, die niet beta len wil, mag die dan andere huiseige naren waarschuwen in de courant? Antwoord: In 't algemeen is daar geen bezwaar tegen, b.v. tegen eene eenvoudige aanbeveling tot het in acht nemen van de noodige voor zichtigheden bij het aangaan van huurcontracten met bedoelden per soon. Dat men zelf geen onbehoorlij ke termen mag gebruiken, behoeft wel niet uitdrukkelijk te worden ge- ORGELBESPELING op Donderdag 14 Mei, des namiddags van 2—3 uur, in de Groote- of St. Ba- vokerk alhier, door den heer W. Eeer- man. No. 1. Preludium en Fuga (A-moll), J. S. Bach. No. 2. Adagio, G. Merkel. No. 3. Concertfantaisie, W. Rudnick. No. 4. Andantino, César Framck. No. 5. Marche Solennelle, A. Mailly. Herhalingsoefeningen. De zeemilicien Hendrik Kriek, te Haarlem, moet zich op Zondag 28 Juli aanmelden aan Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam. Been gebroken. Maandagavond geraakten 2 hitten bespannen voor een wagen, toebehoo- rend aan Wempe, van Spaarnwoude, op den Oudenweg op hol, rnet het ongelukkig gevolg, dat de vrouw, die in den wagen zat, er uitgeslin gerd werd en haar been brak, waar na zij met behulp van een ander voertuig naar huis is vervoerd ge worden. POSTDUIVEN. De vereeniging van Postduivenlief- hebbers „De Vrijheid" alhier, hield Zondag jl. hare eerste onderlinge wedvlucht van Rotterdam uit 60 KM. De prijzen werden als volgt behaald: lste Klasse: Poule 5 ct. u. m. 6ec. Ie prijs: W. Duin, 10—733 2e prijs: A .de Boer, 10—18—44 3e prijs: A. de Boer, 10—25—4 4e prijs: F. v. Amerongen, 102725 5e prijs: W. Duin, 104612 6e prijs: F. v. Amerongen, 1048—46 7e prijs: W. Duin, 11428 8e prijs: J. J. Wijkhuizen, 11—9—23 2e Klasse: Poule a 10 cent. Ie prijs: A. deBoer, 10—1844 2e prijs: J. L. Herp, 10—27—25 3e prijs: J. L. Herp, 10—29—15 4e prijs: J. L .Herp, 10—30—12" 5e prijs: F. v. Amerongen, 10—3136 6e prijs: F. v. Amerongen, 1048—46 7e prijs: W. Duin: 1127—53 De duiven werden om 9 uur stads- tijd in vrijheid gesteld. Studiebeurs. De Burgemeester maakt bekend, dat bestuurders-collatoren van hei IIouckama-Leen te Bolsward voor nemens zijn over te gaan tot de be geving van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wen schen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-akte, vóór 1 Juni a.s. schriftelijk moeten' aanmelden bij den heer Dr. C. J. Niemeijer, te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebbe* te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later za! worden bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1