Land en Tuinbouw Pers-Overzicht Koloniën Rechtszaken Sport en Wedstrijden Kerk en Sciioo! Gemengd Nieuws Stoomvaartfeerïchtea SOEMBAVVA. De „N. R. Ci."-correspondeni te Batavia 6eint Overste Swart doorkruiste onver- zeld Soembawa van liet oosten naar het westen. De bevolking was goed gezind. Ingenomen werden '112 kanonnen, 2590 geweren, 202 revolvers en 17.000 blanke wapens. De excursie is afgeloopen. EEN BEDRIEGER ONTMASKERD. Te Edam is een man wegens bede larij en landlooperij gearresteerd. Hij strompelde op een paar krukken langs de straten, in kennelijken staat. Toen jongens hem plaagden, nam hij een kruk, en vervolgde hen zonder die steunsels. HET HEILSLEGER. Een der Tel.-lezers schrijft Dit Kaapland werd mij bericht, dat, niettegenstaande -de malaise (op handelsgebied enz.), dit voorjaar door het Leger des Heils in geheel Zuid- Af rika ruim f60,000 was gecollec teerd. Wel een bewijs, hoezeer het werk van het Heilsleger ook daar ge waardeerd wordt. KORTE VREUGD. Een huzaar-oppasser te Zutphen, door zijn officier uitgestuurd om re keningen te betalen, ging er met het hem ter hand gestelde geld f658 van door. De politie te Zutphen kreeg hem echter spoedig te pakken en stelde hem ter beschikking dei- militaire autoriteit. Bijna het gehee ls bedrag, dat hij mee gekregen had, is echter zoek. BALLONTOCHT MET LOTERIJ. Zondagavond te half zeven steeg aan het terrein van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rot terdam een luchtreiziger met zijn ballon op. Hij voerde met zich mede een oude fiets aan een parachute, welke hij onderweg zou laten vallen. Hij, die deze fiets bemachtigde, kon haar tegen een nieuwe inruilen, indien hij in staat was een entrée- biljet voor de oplating te toonen. De fiets kwam neer op een boerenerf aan den Kralingschen weg in den Prins Alexanderpolder en geraakte zoo in handen van een boerenjon gen. Een motorrijder, die den ballon was nagereden, gaf den jongen zijn entréekaartje, zoodat deze knaap de gelukkige bezitter werd van de fiets. De ballon zette de reis voort en daalde des avonds laat bij Vreeswijk in de Lopikevwaard, van waar d«* aeronaut Maandag te Rotterdam te rugkeerde. VRIJHE1DSBEROOVING VAN EEN RECHERCHEUR. Dezer dagen heeft zich het zeer bijzondere geval voorgedaan, dat een rechercheur van politie te Am sterdam door een dame, bij wie hij huiszoeking moest instellen, eenvou dig werd opgesloten. Het gold de verdwijning van een bont bij eene vriendin der dame in quaestie. De rechercheur mocht het na dreigemen ten gelukken zijn vrijheid te herwin nen, van welke hij allereerst gebruik maakte om proces-verbaal op te ma ken. De dame deelt mede, dat de vrijlieidsberooving slechts eenige mi nuten geduurd heeft de rechercheur spreekt van een half uur. TWIST. Bij een twist tusschen zijn dochter en een kostganger maakte Zaterdag de 81-jarige J. B., te Tiel, zich zoo boos, dat hij levenloos ineen zakte. INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is er ingebroken bij den vee houder H. Vlug, wonende op de Sniep te Diemen. De dieven hebben zich toegang tot het zomerhuis we ten te verschaffen, waar zij eenig lin nengoed uit een kast hebben medege nomen. Anders wordt er niets ver mist. Van de daders is nog geen spoor bekend. ONGELUKKEN. Bij den Ringdijk is het geheel naakte lijk van een man gevonden, stekende met het hoofd in de mod der. De kleederen lagen aan den kant. Vermoedelijk is hij bij het dui ken in de modder terecht gekomen en gestikt. Het lijk is naar het post huis Watersgraafsmeer overgebracht. Op de Hcoge-Vuursche is een vier jarig kind verbiand. Naar men ver moedt, heeft het kind in de schuur bij de ouderlijke woning een vuur tje gestookt, tengevolge waarvan de ze in vlammen opging. Nadat de brand was gebluscht, vond men het lijkje onder de puinhoopen. Uit de rivier de Kil, ter hoogte van den Beerpolder te Dubbeldam, isop- gevisch het in verren staat van ont binding verkeerend lijkje van een kind. Het lijkje is herkend als dat van het 5-jarig zoontje van schipper L. M. v. d. W., uit Rumpst, in België, dat den 14en Maart j.l. op de Merwede van het aakschip „Rosalie" over boord viel en ten aanschouwe van zijn vader in de diepte verdween. BRANDEN. Te Culemborg ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag een buitengewoon felle brand in de druk kerij Van Dam Van der Marck, welke gelegen is achter het woon-en winkelhuis van den lieer A. H. van Dam, Oude Vischmarkt. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat dit laatste perceel gespaard zou blijven, maar spoedig stond ook hier alles in lichterlaaie, zoodat aan het reddingswerk wegens het snel toene men der vlammen bijna niet te be ginnen was. Onder de drukkerij be vond zich een keuken van den heer B. A. van den Broek, kruidenier, welke eveneens vernield werd, ter wijl ook aan het belendend huis van laatstgenoemde veel water- en andere schade werd aangericht. Dit was ook het geval met het belendend huis van den heer I. H. Wijsenbeek, slager. Alles was tegen brandschade verze kerd oorzaak onbekend. Te Langerak bij Hoogeveen is de behuizinge van den heer A. Kreeft af gebrand. Huis en inboedel waren laag verzekerd. De brand brak uit, toen de kinderen alleen thuis waren. DE TRAGE GANG DER WETS- MACHINE. Meer dan 50 jaar geleden, in 1856, is er door verscheidene gemeenten een wetje gevraagd, dat er echter nu nog niet is. Haarlem had het initiatief geno men en verzocht niet tevergeefs anderen gemeenten om adhaesie. In de vergadering van 13 Decem ber 1856 werd door den Haarlem- schen Raad een adres aan den ko ning vastgesteld, houdende verzoek de gemeenten vrij te stellen van de betaling der zegelgelden voor den burgerlijken stand. Een onzer lezers zond ons een af druk van dit adres. Daarin heet het o.m.: „De eerste aanleiding tot het verzoeken dezer vrijstelling is gelegen in de groote moeielijkheid, die de Gemeentebesturen hebben, om de mid delen te vinden, welke noodig zijn om hunne uitgaven te dekken, ten gevol ge waarvan die zoo nauw worden be perkt, als de wetten en een goede administratie toelaten." De financieele positie dei- gemeen ten wacht ook thans nog op verbete ring. Verder wordt in het adres betoogd, dat men het eene uitgemaakte zaak kan noemen, „dat alles, wat Rijks belang is, door het Rijk, wat Provinci aal-belang is door de Provincie, en wat Gemeentebelang is door de Ge meente behoort betaald te worden; terwijl het aan geen redelijken twij fel onderhevig is, dat de Burgerlijke Stand gerekend moet worden tot die onderwerpen, welke van Rijks belang zijn." De gemeentebesturen zouden billij kerwijze mogen verwachten aldus het adres „dat hun het materieel van Rijkswege werd verstrekt, gelijk bij andere zaken die zij voor het Rijk doen geschiedt, bijv. de Nationale Mi litie en de Patenten". „De Gemeente doet (dus) voor het Rijk al het werk en daardoor heft 't Rijk van de Ge meente een aanzienlijke' belasting; dit is naar het oordeel van den Raad onbillijk en met alle regelen eener gezonde staathuishoudkunde in"Btrijd. Volgt, ten slotte, het verzoek aan den koning, „bij besluit te bepalen, •of, zoo noodig, de vereischte voor- dragt aan de Staten Generaal te doen, dat de Gemeenten vrijgesteld worden van de betaling der zegelgel den voor den Burgerlijken Stand." De gemeentebesturen wachten nog. DRANKMISBRUIK. Op een huwelijksfeest te Scheemda heeft een jonge man zooveel drank gedronken, dat hij aan de gevolgen is overleden. 25 JAAR LID DER PROV. STATEN. Den heer H. J. Calkoen, lid der Provinciale Staten van Noord-Hol land, was Zaterdag 25 jaar lid van dat college. KONINGINNEDAG TE ARNHEM. De vereeniging Oranjedag te Arn hem heeft eenigen tijd geleden een prijs%rraag uitgeschreven voor een ontwerp plan van feestviering op Ko ninginnedag 1903. Op deze prijs vraag zijn ingekomen negen ant woorden, waarvan de eerste prijs is toegekend aan dat van den heer L. E. Ilijdelaar, regisseur van de Arnh, Tooneelvereeniging „Derk Haspels", terwijl de heer J. G. Pekelharing te Hoorn met één van de drie door hem ingezonden plannen den tweeden prijs behaalde. De derde prijs is niet toegekend. Het plan van den heer L, E. Hij de laar, dat op 31 Augustus a. s. zal worden uitgevoerd, omvat een open lucht-voorstelling in het Park Sons- beek, waartoe een tooneel zal wor den gebouwd. Ta.fereelen uit Ver schillende tijdperken zullen als bal let-pantomime worden uitgevoerd, o. a. zal een oud-Hollandsche Boe renbruiloft te zien worden gegeven. De medewerking van verschillende plaatselijke vereenigingen wordt voor de uitvoering van dit plan gevraagd. HERSTELLINGSOORD PERSONEEL H. IJ. S. M. De op initiatief van den hoofdcon ducteur Van Spankeren opgerichte „Ilerstellingsoord-Vereeniging 1835 1905" heeft thans door aankoop den eigendom verkregen van de behui zing „De Decanie" te Vorden. dot blijkens ^en verslag, dat door deze vereeniging in het licht is gegeven, zal worden ingericht als herstellings oord voor het personeel der H. IJ. S. M. In het verslag wordt hulde ge bracht, aan het initiatief van den heer Van Spankeren, aan de H. IJ. S. M., die de Vereeniging krachtig steunde de directie der maat schappij stelde ƒ10,000 beschikbaar voor aankoop en inrichting van ..De Decanie" en aan allen, die hun steun aan het doel der vereeniging gaven. Het verslag doet een krachtig be roep op het reizend publiek om, door als donateur der vereeniging toe te treden, mede te helpen aan de taak. die de vereeniging zich heeft gesteld: het. oprichten en instandhouden van een herstellingsoord voor H. IJ. S. M.- personeel. WIE IS HET? De Tweede Kamer ontving Woens dag bij haar stukken het verslag van den controleur-generaal betreffende de muntwerkzaamheden over het. jaar 1907 met een geleidenden brief (Stuk no. 276), gedateerd 24 April 1908 en onderteekend De Minister van Financiën.... De Meester. Lang hebben de ontvangers van de gedrukte stukken gelukkig niet in onzekerheid behoeven te verkeeren, welke bewindsman op bet, oogernblik in het. departement op den Kneuter dijk troont. Nog vóór de gelegenheid bestond om (gisteren, vragendag) dienaangaande tot de Regeering een vraag te richten, kwam een „verbe terde druk" van Stuk no. 276 de ge ruststellende bevestiging brengen van de „communis opinio", dat mr. Kolkman op dit oogenblik beheerder der schatkist is. (Vad.) LANDBOUWTENTOONSTELLING TE GOUDA. Men schrijft aan de „Tel." Op uilnoodiging van het bestuur der afdeeling Gouda van de Hol- landsclie Maatschappij van Land bouw had Vrijdagavond een vergade ring plaats met een zevental heeren, o. m. B. en W. van Gouda, de voor zitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken en vertegenwoordigers van kaashandel, landbouw, veeteelt en pluimveehouderij, uit Gouda en om streken, om de wenschelijkheid te bespreken van het houden der alge- rneene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in 1909 te Gouda, en terzelfder gelegenheid een vierdaagsche tentoonstelling te organiseeren. Unaniem was men van oordeel dat een dergelijk plan alle aanbeveling verdiende en werd door allen zoo veel mogelijk steun toegezegd. Uit het bestuur der afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd een tentoonstellingscom missie gevormd, terwijl de burge meester van Gouda, de heer L. R. Martens, het eere-voorzitterschap aanvaardde De afdeeling heeft reeds een som van f 2000 voor het waarborgfonds toegezegd. HET ABNORMALE MINISTERIE. In De Standaard" is het huidige kerkelijke kabinet vaak een „abnor maal" kabinet genoemd. Als bewijs voor de juistheid van die omschrij ving werd dan steeds aahgeliaald, dat het. kabinet in abnormale om standigheden verkeerdeop geen kerkelijke meerderheid in de Kamer steunde. Onze Haagsche correspon dent zegt 't Hbld. wees er nog on langs op dat dit opmerking van „De Standaard" in alle opzichten juist was. Doch vele toonaangevende bladen van de rechterzijde zagen in die be tichting van abnormaliteit nog wat anders. Niet alleen de „omstandig heden", waarin het kabinet verkeert, zouden miet dat abnormaal bedoeld zijn, neen, ook de samenstelling. De leidende leden van het kabinet zou den niet op normale wijze het „in stinctieve leven" van de kerkelijke partijen vertegenwoordigen. Die ab normaliteit zou niet betrekking heb ben in de eerste plaats op de aanwe zigheid van enkele gematigd onver schillige ministers, doch op de lei dende politieke figuren in het ka binet. Men meende in die beschuldiging van dr. Kuyper een aanval te zien op het kabinet-Heemskerk. En onom wonden is dat in enkele kerksche bladen uitgesproken. Ben driestar in de laatste „Stan daard" schijnt dezen laatsten gelijk, te geven. Wij lezen daarin „Voor als nog blijft het onze over tuiging, dat wie niet met personen, maar met beginselen rekent, niet an ders kan zeggen, dan wat wij steeds schreven en onveranderd volhouden: „Nu hebben we een ongewoon of ab normaal Kabinet, en als in 1909 de meerderheid.. Rechts gaat, moet het gereconstrueerd in een principieel Kabinet, wat 't nu niet is". „Thans zeggen we er niet meer van. „We zijn nog niet half in 1908. Maar desvereischt zullen we ons oor deel later nog wel eens motiveeren". SUMATRA'S WESTKUST. Aan de „Java-Bode" wordt dato 15 April uit Padang geseind Toeankoe Laras Abei bij Padang is jistereravond door de bevolking ver moord. De dader en elf medeplichti gen zijn gevat. Bovenstaand telegram uit Padang zegt de Java-Bode brengt een onaangenaam en door de regeering vermoedelijk niet verwacht bericht. De laras Abei, wier hoofd door de bevolking is vermoord, behoort tot het gebied der nog zeer weinig be schaafde IX en XII kota, in de af deeling Solok aan dc grens van het. nog onafhankelijk gebied ten Zuid-Oosten van Padang. Door wie de dader van den moord en zijn me deplichtigen zijn gevat, laat het tele gram ;n het midden. Te ongelegener komt dit bericht, waar de gouverneur van Sumatra's Westkust, Heckler, al sedert gerui- men tijd geteisterd wordt door een ziekte, die zijn gestel schijnt te on dermijnen." VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. W egens valschlieid in geschrifte werd voor de Utrechtsche rechtbank 1172 jaar geëischt tegen den ontrou wen boekhouder van de stoomzuivel- fabriek Van der Lee, van den Am- sterdamschen Straatweg, zekeren W. V. G„ die aanvankelijk verdacht werd van verduistering van meerde re duizenden. De behandeling was hiermede niet afgeloopen. Na in raadkamer geweest te zijn, besloot de rechtbank Maandag a. s. het meisje van beklaagde alsnog als getuige 'ce hooren. DE FEESTEN VAN DEN A. N. W. B. Te Utrecht werd een drukbezochte vergadering gehouden van leden van den A. N. W. B„ die in verschillen de plaatsen van het land reeds een zangafdeeling hadden gevormd voor uitvoering van liederen op de a. s. Bondsfeesten te Haarlem, ter benoe ming van een centraal comité. Be noemd werden om in dit comité zit ting ie nemen de heerenF. G. Kos ter, G. Hamacher en A. E. C. Reij- ne, resp. voorzitters van \yielrijders- vereenigïngen te Amsterdam, Gennep en Utrecht. Verder de heeren R. de Haan te Amsterdam, N. Gonlag, mu sicus te IJmuiden, J. G. P. Sabel te Haarlem en J. Massinik, consul A. N. W. B. te Haarlem. Na eenige besprekingen van huis- houdelijken aard werd een algemeene repetitie van het feestlied, van den heer N. Gonlag, gehouden na afloop waarvan velen zich vereenigden aan een gemeenschappelijk diner. DE OPENINGSWEDSTRIJDEN DER SCHEVENINGSCHE WIELERBAAN. De uitslag was: Wedstrijd no. 1.amateurs, 1 K.M.; tweede wedstrijd om den zilveren wis selbeker, houder J. v. Spengen. Beslissing: 1. Jac. Brunt: 2. J. van Spengen; 3. N. Koster. Wedstrijd no. 2. Professionals, 1 K.M. tusschen Hedspath, Piaxd en onzen landgenoot Tulleken. 1. Tulleken met 4 punten; 2. Piard met 5 p.; 3. Hedspath met 9 p. Wedstrijd no. 3. Lange afstand-ra- is tusschen de professionals Sérès. Waterreus on Gerini, met motorgang- making. 2e manche over 20 KM.: 1. Water reus in 19 min. 32 4/5 sec.; 2. Gerini met 3 ronden. 2e manche over 20 KM.: 1. Water reus in 19 min. 32 4/5 sec.; 2. Gerini met 3 ronden. 3e manche over 30 KM.: 1. Water reus in 29 min. 411/5 sec.: 2. Sérés met o ronden; 3. Gerini met 8 ran den. ROEI- EN ZEILVEREENIGING „HET SPAARNE". Deze, in den laatsten tijd door hare nieuw-gebouw-plannen nogal veel be- besproken vereeniging (wier ledental van den aanvang van dit seizoen af sterk stijgende is' zal binnenkort wedstrijden op 't Spaurne organisee- ren. Voor 23 Mei aanstaande zijn zeil wedstrijden vastgesteld, waarvan wij liet. programma binnen enkele dagen hopen bekend te maken. Op 14 Juni worden roei wedstrijden door de leden onderling gehouden waarschijnlijk zullen er drie num mers verroeid worden, nl. I. Wlierries. II. Tweeën Inrigged. III. Vieren. Deze laatste wedstrijden worden niet (zooals verleden jaar) bij Spaarndam gehouden, maar op het rechte eind langs de Werf Conrad. De finish is bij bet schuitenhnis der Vereeniging. HARDLOOPEN. Naar wij vernemen, zal aan het be stuur van den Necierlandschen Voet balbond verzocht worden, evenals voor het voetbal een kampioenschap van Nederland uit te schrijven voor de aangesloten vereenigingen in het hardloopen. Het doel is, om hierdoor te trach ten meer liefhebberij bij de voetbal- spelers te verkrijgen voor het hard loopen in het belang van het Neder- londsche voetbal. Aan de Nederlandsche Atliletiek- Unie zou dan de regeling woi'den op gedragen, die zich bereid verklaard heeft, deze taak te aanvaarden. Er bestaat eenige kans, dat er leeds bij de athletische spelen te Haarlem nummers hardloopen gege ten worden voor de voetbalvereni gingen van den N". V. B., op afstan den van 100, 400 en 800 meter. WOESTDUIN. Het was voor Woestduin, ondanks de concurrentie met de draverijen in Groningen, een prachtige dag. De baan was in uitstekenden toestand alleen vonden wij het hooibed in de bochten te dik, dat o. i. voor de dravers hinderlijk was. De Russen toonden een uitermate slechten tijd. Alex kon dit nummer winnen in een kilometertijd van 2.12. Men vergelij ke' den tijd van 1907 toen de Orloff- prijs werd gewonnen door Berdina in een kilometertijd van 1.59, Lancier, die zeer favoriet was, werd geslagen door Graaf Adolf, die ditmaal niet door een pikeur, doch door een „kaasboer" werd gereden en uiterst gemakkelijk in 1.13 wist te winnen. Wij kunnen de snelheid van Lancier niet beoordeelen, doch con- stateeren. dat Schönrock toch nog beneden de 1.54 wist te draven, een uitstekende verrichting dus voor een paard, dat voor het eerst uitkomt. Cruquius won spelend den tweeden Duizend Gulden-prijs, alhoewel Kil- lick op Viens Poupoule in den zadel het hem lastig maakte. Le Chevrier, d e favoriet, werd zoo danig kreupel, dat Allen, vóór inde weegplaats te komen, afsteeg. Of schoon een nabetrachting over races gemakkelijk, of zoo men wil in het ge heel niet, te maken is,gelooven wij toch, dat deze hengst winner zou zijn geworden. Pikant won de le klasse draverij, op een le klasse wij ze. Condilet beging een zeer leelijke fout, waardoor zijn wïnkans was ver keken, Brummbar was een pracht van een tweede, doch werd gedisqua- lificeerd, omdat Ten Hagen in de course t e veel met zijn cra.vache had gemanoevreerd. Met, alle bescheiden heid zouden wij in dit geval Ten Ha gen gestraft hebben. L'occasion won den Valentine-prijs en wij maken Jhr. De Pesters ons compliment, doch daarnaast een woord van lof voor Tasker, wien het gelukte L'occasion ter overwinning te rijden. Nog nimmer mocht het een jockey gelukken dit succes te beha len. Ten slotte behaalde Labor, even eens door Tasker gereden, een prach tige overwinning in den hordenren. De gedetailleerde uitslag is als volgt Troubadour-prijs. Handicapdrave rij voor Nederlandsche paarden met geen beter record dan 1.45. Minimum afstand 2000 Meter. le. Graaf Adolf (2200) I,. de Jong in 3.461/5. 2e. Lancier (2000) Schönrock, in 3.472/5. NED. HERV. KERK. Ilct provinciaal kerkbestuur van Zuid-Bolland heeft tot de evangelie bediening toegelaten den beer P. W. Foeken Jr., cand. te Oosterbeek (ge meente Renkum). Beroepen te Hasselt ds. A. Prins, te St. Maartensdijk. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Oenkerk door ds. S. Grooteveld, te Winsum (Gr on.) 3e. Rapide Boy (2050) Ten Hagen in 3.52. Le Cid-prijs. Tweede Duidend Gul den-prijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2000 Met6i\ le. Cruquius (611/2 kg.) Knight, in 2.18 3/5. 2e. Safety (611/2 kg.) Killick, 11/2 lengte. Orlaff-prijs. Draverij voor 3-jarige Nederlandsche hengsten. Klasse A en B. Afstand 1200 Meter, le. Alex, Schippers Sr., in 2.382/5. 2e. Cresus, Comraijs in 2.413/5. 3c. Generaal, A. v. d. Drift, in 2.42. Valentine-prijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2500 Meter. le, L'occasion (571/2 kg.) Tasker, in 2.562/5. 2e. Viens Poupoule (59 kg.) Killick Twee lengten. 3e. Met een halslengte The Dasher. Arniens-prijs. Recorddraverij. Mi nimum afstand 2000 Meter. le. Pikant (2045) Commijs in 3.124/5. 2e. Condilet (2075) Schönrock, in 3.134/5. 3e. Bonnie Lass (2015) Koster Jr., in 3.154/5. Gedisqualificeerd Brummbar (2090) Ten Hagen. Iweede aankomende in 3.131/5. Billiton-prijs. Hordenren voor In- landsche paarden van 4 jaar en ouder. Afstand 2800 M. nn ,;r le. Labor (57 kg.) Tasker in 3.28 l/o. 2e. Alarik (66 kg.) Web. Gemakke lijk gewonnen. Condilet zal aanstaanden Woens dag door Schönrock- gereden, te Ber lijn uitkomen, welke bóan den hengst o. i. beter zal passen, dan onze Hol landsche banen. HET AFSCHEID VAN ADMIRAAL EVANS. Admiraal Evans de in de Vereen ïg- le Staten als Bob de Strijder (figh ting Bob) zoo populaire vlootvoogd, heeft Vrijdagavond te San Francisco voor goed afscheid van zijn ambt en van het groote publiek genomen. Het was een opmerkelijke gebeur tenis. Er werd een groot feestmaal gehouden ter eere van de Amerikaan- sche zeeofficieren. Evans voelde zich niet sterk genoeg aan,dit diner mee aan te zitten. Maar hij liet zich in een rolstoel binnenrijden en hield toen een toespraak van een kwartier. Kort saamgevat kwam de rede van Evans hierop neer: ,Om den wereldvrede te handha ven is het noodig, dat er meer oor logsschepen zijn en minder staatslie den: Indien gij mij vraagt, waarom de Atlantische vloot naar den Stillen Oceaan is gezonden, dan kan ik en kel antwoorden, dat men mij de op dracht gegeven heeft haar hierheen te brengen: en hier is zij. Toen wij op het punt stonden te vertrekken, gaven de President en de minister v. marine mij de verzekering, dat het uitsluitend een. vredestocht zou zijn, maar dat wij gereed moesten wezen om te vechten, indien dat noodig we zen mocht. Gij hebt den laatsten tijd heel wat hooren praten over waterlijn en be pantsering. Na al wat daarover ge schreven en gezegd is, zoudt gij al licht. kumien meenen, dat onze sche pen langs de waterlijn overal eieren hebben zitten, die door elfeen kogel die in hun buurt komt moeten wor den verbrijzeld. ,Maar de zeeslagen worden niet ge wonnen door de pantserplaten of de waterlijn. Het zijn de manschappen, die het best mikken, die het meest gehard zijn, die het grootste weer standsvermogen in ongunstige om standigheden aan den dag leggen. Die doen het. hem. Zoolang wij zulke manschappen hebben en die heb ben wij doet het er niet toe of de bepantsering van onze schepen van leer is. of van hout, eierdoppen of wat ook." De vaderlandlievende rede van den admiraal werd herhaaldelijk door ap plaus onderbroken. Na de toespraak nam de admiraal afscheid van de aanwezige marine officieren. Hij is nu, na nog een dag rust te hebben genomen in San Francisco, naar Washington teruggekeerd. De Amerikaansche bladen zijn het er over eens, dat Evans nu voorgoed verdwijnt uit de Amerikaansche ma rine en het Amerikaansche publieke leven. EEN WELDOENER DER MENSCHHEID. In alle stilte heeft Henry Durant, de stichter van 't Roode Kruis té Heiden (Appenzeller) zijn tachtigsten verjaardag, gevierd. Reeds in 1859 won zijn idee, een groote internatio nale vereeniging tot leniging van de oorlogsellende te stichten, veld. Hij begaf zich toen persoonlijk naar de slagvelden van den Oostenrijk-Ita- liaanschen krijg. Na het bloedig ge vecht bij Solferino, gaf hij een boek je uit, waarin hij o. a voor de neu tralisatie der gewonden en voor het organiseeren van vereenigingen tot hel, veiieenen van vrijwillige hulp pleitte. Ten koste van zijn eigen ver mogen werkte hij onafgebroken voor de goede zaak. Ten slotle gelukte het hem Napoleon III voor zijn plannen te winnen. In 1884 kwam, op uitnoo- diging van den Zwitserschen bonds raad, het congres te Genève tot stand. 16 staten stoten zich er bij aanthans bedraagt dit getal 38. In 1867 verloor Durant, door een onderneming te Algiers, de rest van zijn fortuin, en verzonk toen al heel gauw in de vergetelheid. Een lijfren te van de keizerin-weduwe van Rus land behoedde hem voor armoede. Eerst in 1901 werd zijn naam opnieuw genoemd, doordat men hem toen den Nobelprijs toekende. EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS. Het parket te Antwerpen houdt zich op het oogenblik met een myste rieus geval bezig. Ongeveer een half jaar geleden kwain een zekere mijn heer R„ ongeveer 47 jaar oud, zich met een knappe vijf-en-twintig-jarige vrouw en een dienstbode te Antwer pen vestigen. In het begin der vorige week nam het paar zijn intrek inliet hotel „Métropole". De jonge vrouw scheen toen zeer lijdend. Ondanks het verzet van den heer R. lieten de medici de jonge vrouw naar een kliniek overbrengen en daar constateerde men een vei-giftiging. Het parket stelde onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek in, en toen R. Donderdag van een reis terugkwam, werd hij onmiddellijk voor den 'rech ter van instructie gebracht. Men be weerde, dat de jonge vrouw, die zeer rijk is, een testament, v.h gunste van II. gemaakt had. Thans is eindelijk de identiteit der jonge vrouw vastgesteld. Ze is ge trouwd, doch heeft haar man verla ten, wegens de slechte behandeling, die hij haar deed ondergaan. Men vermoedt, dat R.'haar mat ar senicum vergiftigde, teneinde in het bezit van haar kapitaal te komen. Hij beweert, te Char tres als advocaat gevestigd, te zijn. In het hotel be schouwde men hem als iemand, die niet geheel toerekenbaar is. DE ZAAK-EULENBURG. Vorst Eulenbuxg heeft den eersten nacht van zijn gevangenschap rustig doorgebracht; bij zijn ontwaken ech ter gevoelde hij hevige pijn in het linkerheen. Dr. Steyrer. die den - ziekendienst leidt in de sectie der Charité, waar de vorst zich bevindt, en dr. Kraus heb ben hem eergisterochtend bezocht, en zich tamelijk tevreden over zijn toe stand getoond. De vorst ontvangt geen enkel be zoele; alleen zijn vrouw wordt bij hem toegelaten; zij heeft met haar tweedes zoon haar intrek genomen in haai woning te Berlijn. Eergisteren had een der advocaten van vorst Eulehburg, justitieraai Wronker, verlof gekregen tot een langdurige conferentie met zijn cli ënt. Wronker heeft appèl aangetee kend van het besluit, door de „Bej schluszkammer" genomen, om nl! te weigeren, den vorst tegen een can| t-ie van 500.000 Mark op vrije voete^ a< te stellen. De advocaat is namelijk van ooi deel, dat de arrestatie van zijn cliër va onwettig is, daar diens gezondheid! toestand iedere poging tot vluchte uitsloot. Het proces zal niet plaats hebbf de voor het eind van den herfst, daar voor-onderzoek lastig en langdui zal zijn. Het verhoor der getuige; die voor 't meerendeel in Beierse dorpen wonen, eischt veel tijd. Wronker heeft aan een medewerk van het „Berl. Tageblatt" verklaar dat hij er waarde aan hechtte, constateeren, dat hij den vorst schouwt als absoluut in 't volle be: van zijn geestelijke vermogens te zi Mocht de vorst echter in den loop v het proces soms geestelijk ziek Wf den, dan zou hij als verdediger tuurlijk met dit feit rekening h< den. de N( hi al sit 3 He tei tet op me wa wij Ha Het stoomschip Flores, van sterdam naar Batavia, passeerde Mei Point de Galle. Het stoomschip Prins Willem vertrok 10 Mei van Paramaribo Amsterdam. Het stoomschip Besoeki arrivee 10 Mei van Java te Rotterdam. Het stoomschip Kawi, van Rot! dam naar Java, arriveerde 10 Me Southampton. Het stoomschip Bali, van Ams dam naar Batavia, vertrok 11 van Suez. Het stoomschip Sumatra, van tavia naar Amsterdam, arriveerd Mei te Suez. Het stoomschip Koning Willem van Batavia naar Amsterdam, veerde 11 Mei te Suez. Het stoomschip Timor, van sterdam naar Batavia, arriveerd Mei te Sabang. Het stoomschip Vondel arrive 10 Mei van Java te Amsterdam. Het stoomschip Prins Haurits. Amsterdam naar Paramaribo, seerde 8 Mei St. Michaels. Het stoomschip Prins Willem van Paramaribo naar Amsteri passeerde 8 Mei St. Michaels. Het stoomschip Lombok arrivi 10 Mei van Hamburg te Amsterd Het stoomschip Rijnland, van sterdam naar Buenos Avres, ve 9 Mei van Boulogne. Het stoomschip Zaanland avri de 9 Mei van Amsterdam te Bi Ayres. Het stoomschip Eemland, vani nos Ayres naar Amsterdam, pal de 9/10 Mei Madeira. I-Iet stoomschip Statendam, Rotterdam naar New-York, pa: de 10 Mei. nam. 12 uur 15 min zard. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd G. Tump, melkverkooper en keiier te Rotterdam. opi bes hij ove der E oud rlnj den Dr. zijn mal met hoe mai 8Ch< ges< vooi de J prol 3le E< der ze, met was leve: mid. flpoe terti scho gen 8truj men In der feuri hem Will van vroej hem

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6