Weerbericht Heeren Strook jaden Thermometerstand Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenland Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorni. 10.50 uur). De Bildt, 13 Mei 1908. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Horta (Azoren); laagste 752.0 m.M. 'te Sylt (ten Westen van Denemar ken). Verwachting tot den avond van 14 Mei Wind zwakke tot matigen Zuid- Westelijken tot Westel. wind. Gesteldheid van de lucht meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen buien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 757 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 757 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. F. P. BEICHERT, 17 Anegang 17. Nieuwste modellen te Haarlem. Woensdag 13 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 61 Laagste hedennacht F. 48 Hedenmiddag te 12 uur F. 65 WAAR ZAL DE NEDERL. TUIN- BOUWBOND GEVESTIGD WORDEN? De commissie van de Krelage-Stich- ting te Haarlem, waarvan de heer J. H. Wentholt, voorzitter, en de heer Johs. de Breuk secretaris is, heeft aan alle tuinbouwvereenigingen een cir culaire verzonden, waarin wordt in overweging gegeven om op de consti- tueerende vergadering van den Ned. Tuinbouwbond te Utrecht te houden op 14 dezer, te besluiten, dat de Ned. Tuinbouwbond zal worden gevestigd te Haarlem. :ov?f DeaïitiKxrssI'- .wijl nog f 2000 is toegezegd, stelt zioh ten doel een fonds te vormen, éen einde in Haarlem een gebouw te stichten ten dienste van den tuin bouw en ten gebruike van de tuin bouwvereenigingen waar gelegenheid zal zijn voor het houden van speciale tentoonstellingen, beurs, vergaderin gen en bijeenkomsten. Waar de tuinbond in ons land zich voor een aanzienlijk deel concentreert in de provinciën Noord- en Zuid-Hol land en Haarlem, ongeveer in het midden ligt van deze twee provin ciën en het bovendien het geographi- sche middenpunt is van de bloem bollenstreek, daar acht de commissie het gewenscht speciaal op Haarlem als zetel van den Nederl. Tuinbouw bond de aandacht te vestigen. GEMEENTEWERKLIEDEN. Men schrijft ons: Maandag vergaderde de afdeeling Haarlem van den Bond van Neder- landsche gemeente-werklieden, ter bespreking van de actie voor de wij ziging van hét werklieden-reglement. Breedvoerig werd de houding van den gemeenteraad besproken, die nog maar steeds geen aanvang maakt met de behandeling daarvan. Er werd aan herinnerd, dat nu reeds twee jaar deze voor de werk lieden gewichtige quaestie aanhan gig is. Besloten werd o. m. 10.000 strooi biljetten te- verspreiden, waarin de stand van zaken zal worden uiteen gezet. Het bestuur kreeg de opdracht met het hoofdbestuur deze actie verder te regelen. Tevens werden er twee afge vaardigden benoemd voor de lande lijke betooging voor den wc-ttelijken 10-urigen arbeidsdag, te houden in 't Paleis van Volksvlijt, uitgeschreven door de S.D.A.P. en het N.V.V. Vernieling. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren N.f wonen de aan de Houtmarkt, die in den nacht van 1.1. Maandag op Dinsdag opzettelijk een glasruit heeft ver nield, van de woning van de dames iVan Liemt aan de Gedempte Oude Gracht, en een glasruit van de druk kerij der Erven Bohn aan de Fran- kenstraat. Bij zijne aanhouding gaf hij op die vernieling te hebben ge pleegd om in de gevangenis te kó men. Hij had ruzie gehad met zijn vrouw en daarop een borrel gedron ken. Voorts deelde hij mede, dat hij te Amsterdam een wagen le water had gereden. Hinderwet. B. en W. hebben aan A. Hos ver gunning verleend tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Nieuwe Kruisstraat 9. EERSTE NEDERL. ELECTR1SCHE TRAMMAATSCHAPPIJ. In de gisteren ten kantore der Maatschappij gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van Aandeel houders werden het jaarverslag en de balans-, winst- en verliesrekening goedgekeurd. H e r ij k. Donderdag 14 Mei zal de herijk plaats hebben: 's morgens van 8 tot 12 uur voor den Kruisweg, Kennemer plein, Baljuwslaan, Schotersingel. 's-Middags van 1 tot 4 uur voor de Kloppersingel, Kruisstraat en Nieu we Kruisstraat. SchakeB. Op Dinsdagavond 19 Mei a.s. zal de heer D. Rustige een simultaan séance geven voor de leden van het Haarl. Schaakgezelschap in het ge bouw van Weten en Werken. Toegang Yrij. VAN 'T KANTONGERECHT. WAT IS EEN EEN-PERSOONS MOTOR-RIJWIEL Deze vraag zal de kantonrechter te beantwoorden hebben. Onlangs bepaalde de Raad, dat in deze gemeente door een bestuurder van een één-persoons motorrijwiel geen tweede persoon vervoerd mag worden. De Alkmaarsche machine-fabrikant H. J. Bosman stond terecht, dat hij deze bepaling had overtreden. Hij beweerde echter, dat hij zijn motor voor twee personen heeft ingericht voor den tweeden berijder zijn een zadel, een handvat en voetsteunsel aangebracht, terwijl het achterwiel versterkt is. De ambtenaar van liet O. M. meen de, dat dit juist moet tegengegaan worden door de verordening. Het veranderde motorrijwiel is toch maar oorspronkelijk voor één persoon be stemd. Daarom eischic Z.E.A. 6 boete of 3 dagen hechtenis. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: P. P. te Zandvoort, Wapenwetover treding, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. de W. te Haarlem en 5 anderen, J achtwetover tredingen, respectievel. f 5 boete of 4 dagen hechtenis, f 10 boete of 4 dagen hechtenis en f 10 boete of 10 dagen hechtenis, 7 da gen hechtenis en 5 dagen hecht. H. B. te IJmuiden en 5 anderen. Leerplichtwetovertreding, resp. 3 boete, of 3 dagen hechtenis, f 10 boe te of 8 dagen hechtenis en f 1 boete of dag hechtenis. C. van A. te 's-Gravenhage, en 3 anderen, Spoorwetovertreding, f 2 boete of 2 dagen hechtenis en f.1 boete of 1 dag hechtenis. 455, 426, 427 5e, 431 en 46 j. van het Wetboek van Strafrecht, resp. f 5 boete of 5 dagen hechtenis, f 0.50 of 1 dag hechtenis, vrijgesproken, 6 dagen hechtenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis, f 5 boete of 3 dagen hech tenis en f 10 boete of 3 dagen hech tenis. S. D. te Beverwijk, overtreding A. P. V. Beverwijk, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. M. te Velseroord, overtreding A. P. V. Velsen, f 3 boete of 3 d. hecht. H. K. en J. H. te Haarlem, over treding A. P. V. Haarlem, f 1 boete of 1 dag hechtenis en J. H. te Haar lem, vrijgesproken. F. F. V. te Haarlem en 24 anderen, rijden zonder licht, allen f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 40 personen veroordeeld wegens dronkenschap, resp. tot 3 weken hechtenis, 14 da gen hechtenis, 7 dagen hechtenis, 3 dagen hechtenis, f 10 boete of 3 da gen hechtenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hech tenis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. E. S. te Haarlem, vrijgesproken. NED. BLINDENBOND. (Vervolg). Door den heer Sealtiel werd voor gesteld wettige afdeelingen op te richten, ten einde meer voeling te verkrijgen tusschen het bestuur len de leden. Dit voorstel werd door het bestuur en den bondsraad ontraden, daar elke afdeeling den Bond geld zal kosten. In verband met het feit, dat thans een nieuwe voorzitter is opgetreden, werd het voorstel echter aangehou den, om nogmaals in het bestuur be handeld te worden. Hierna werd de vergadering geslo ten. In den middag hadden enkele fees telijkheden plaats en een diner. KOLONIAAL MUSEUM. Zaterdagmiddag wordt de jaarlijk sche vergadering van den Raad van het Koloniaal Museum gehouden, o.a ter verkiezing van bestuursleden en het vaststellen van prijsvragen. Na afloop dezer vergadering zal Mr. D. Fock, oud-nünister van Kolo niën een rede houden over „De Ne- derlandsche Koloniale Politiek van den jongsten tijd. A k t e-e x a m e n e L. O. Haarlem, 12 Mei. Geslaagd de da mes: D. Kooiman, Texel, A. A. Hóls- muller, Alkmaar; A. J. Lastdrager en A. C. E. Vrijdag, Leiden; A. J. de Bruijn, en A. Haasnoot. Katwijk aan Zee. Dammen: In den onderl. wedstrijd, uitgeschre ven door de Haarl. Damclub, behaal de de heer W. v. Daalen den len prijs verguld zilveren kampioensmedaille met 44 van de 48 punten. Verder be haalden de heeren J. Meijer met 36 p. den 2en prijs; J. Negrijn met 32 punten den 3en prijs, A. M. Verkerk met 31 p. den 4en prijs, J. Jacobson met 29 p. den 5en prijs, W. J. A. Mail- la met 28 p. den Gen prijs en J. Mul der met 26 p. den 7en prijs. Uit huis gezet. Gisterenmiddag werd in de Tulpen straat alhier een bewoonster met hare huismeubeltjes op straat gezet, wegens huurschuld. Des avonds werd alles weder in een pakhuis in een andere straat gebracht, waardoor de inboedel voor weer en wind gevrij waard werd. Het geval veroorzaakte een geheel e drukte in die straat. Een nieuwe zaak. De heer W. v. d. Zon heeft aan den Bloemendaalschen Straatweg te Overveen een ossen-„en varkensslach terij geopend, die het „Wapen van Bloemendaal" gedoopt is. Het perceel is ontworpen naar tee- kening van den heer Jac. Verzij lberg bouwkundige te Haarlem, terwijl de bouw is verricht door gebroeders Verduin, te Bloemendaal. Van deze nieuwe slachterij kan men terecht zeggen dat ze naar de eischen des tijds is ingericht. J. J. Cremer. In de bestuursvergadering van de koninklijke letterlievende vereeni- ging J. J. Cremer te Haarlem, gehou den' 11 Mei 1908, is in beginsel beslo ten om dit jaar in den loop der maand Augustus, uitsluitend voor de leden van Cremer een openluohts- tooneelvoorstelling (Landjuweel) te geven in den tuin van het Bronge bouw. Het op te voeren stuk zal later wor den bekend gemaakt, zeer waar schijnlijk zal het een oud-Hollandsch stuk zijnl HEEMSTEDE. Op 4 Juni a.s. zal alhier de verkie zing plaats hebben van een lid van den gemeenteraad (vacature-Peeper- korn). De stemming en herstemming zul len, zoo noodig, plaats hebben op 16 en 24 Juni d.a.v. BENNEBROEK. Bij de Dinsdag door de Gen. Bulb. Com p. nabij deze gemeente gehouden bloembollenveiling is ten nadeele van J. P., van Wijk aan Zee, een rijwiel gestolen. De politie heeft, hoewel terstond een onderzoek werd inge- i SANTPOORT. De heer N. Rutte en echtgenoote vierden Dinsdag hun gouden huwe lijksfeest. Het fanfarecorps „Wilhel- mina" bracht het echtpaar bij die ge legenheid eene serenade. HAARLEMMERMEER. Door een stoomboot werd in de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder een roëiboot van schipper R. aangevaren en geheel verbrijzeld. Tegen den gezagvoerder van de stoomboot is proces-verbaal opge maakt. Het detachement rijksveldwachters te Nieuw Vennep is heden met vijf man versterkt. In het geheel zijn er nu 17 rijksveldwachters ter bewaking- van dé toegangswegen tot den be smetten kring. In de laatste raadsvergadering, te Haarlemmermeer gehouden, was het algemeene gevoelen der raadsleden, dat meer en meer de behoefte ge voeld wordt, alhier te stichten een eigen wees- en armenhuis. Het aan tal weezen, gebrekkigen en ouden van dagen, welke laatsten niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien, neemt gestadig toe, wat ten gevolge heeft, dat de uitgaven van het arm wezen zeer toenemen en nog altijd eene gebrekkige ondersteuning blijft. Nu 50 jaar geleden, toen de gemeen te pas in wording was, bezat het rijk te Hoofddorp veel grond en was de Raad overtuigd, dat men vroeg of laat tot stichting zou moeten over gaan, wat ten gevolge had, dat men aan het rijk den noodigen grond vroeg, wat toen geweigerd is. De be hoefte is grooter geworden door het toenemend zielental, maar afgezien van de groote kosten, rijst nu de vraag, nu die grond bebouwd is. waar die stichting zal moeten verrij zen. IJMUIDEN. N. O. G. Te Velsem is opgericht een afdee ling van het Nederl. Onderw. Genoot schap met aanvankelijk 12 leden, waarvan 7 hoofden van scholen. ZANDVOORT. Donderdag 28 Mei (Hemelvaarts dag) zal door de zangvereendgiiig Kunst na Arbeid van hier, deelgeno men worden aan het Festival voor Zangvereenigingen té Waddingsveen en zal naar deze plaats op dien dag door de vereeniging een boottocht ge organiseerd worden met medewer king van Zandvoort's Harmoniege zelschap. MINISTER TALMA IN WAGENIN- GEN. Maandag heeft Z. Exc. Minister Tal ma, vergezeld van den inspecteur van het Landbouwonderwijs, P. van Hoek, een bezoek gebracht aan de Rijks lloogere Land-, Tuin en Bosch-1 bouwschool en aan de Landbouw school te Wageningon. Beide onder- w-ijs-inrichtingen zijn nauwkeurig be zichtigd. In de eerste werd de Mi nister rondgeleid door den directeur-, den heer J. van Dam. Wegens gebrek aan tijd werden de andere Rijksinrichtingen niet be zocht. EEN ONTSLAGQUAESTIE. Indertijd namen we uit De Tijd een 'stuk over, waarin op krasse wijze de heer Munk te Arnhem beschuldigd werd, zijn meesterknecht op hoogst onbillijke gronden te hebben ontsla gen. De patroon deelde toen in de N. A. Ct. mede,dat het ontslag gegeven was omdat de heer Schutte ,(de mees terknecht) die zich o.a. wijdde aan het werk dor Middernachtzending daardoor niet de noodige opgewekt heid overdag bij het werk had. Deze quaestie is besproken in een openbare vergadering van de afd. Arnhem, van „Patrimonium". De voorzitter schreef het ontslag toe aan het feit, dat de ontslagene lid van de Luthersche kerk was. Een der spre kers ontkende ten stelligste, dat de heer Schutte practisch bij de Midder nachtzending of als spreker optrad. Er werden krasse staaltjes gegeven van de wijze, waarop de heer Munk het werkgeverschap opvat. In twee jaar tijd heeft hij, lezen we in het verslag der N. Arnh. Ct., meer dan 90 werklieden weggestuurd, heeft hij 7 machinisten gehad; hij behandelt zijn werklieden als minder dan sla ven. Als de arbeiders begrijpen dat zij als één man moeten staan tegenover dezen patroon, opdat hij wete dat er niet alleen zijn rechten, maar ook plichten van den patroon, dan is er kans op verbetering. De secretaris der meubelmakersver- ■eeniging vertelde, dat de prijzen, die voor liet werk gegeven worden, treu rig zijn, het stukwerk is tot in de kleinste onderdeelen doorgevoerd; er zijn artikelen waarvoor 1 cent en 1/4 cent werkloon wordt gegeven. Het is steeds een gaan en komen van personeel op de fabriek en daar door gelukte organisatie niet omdat vele werklieden slechts enkele dagen op de fabriek bleven. De heer Mol, bestuurder van de aid. van den Meubelmakersbond, heeft deu heer Munk gevraagd hoe het kwam dat hij zooveel meesterknechts heeft gehad. Dat kwam, zei de heer Munk, omdat het Duitschers waren en... het bier was hier slecht en de menschen kregen heimwee naai- hun Heimat. De voorzitter meende in zijn slui tingswoord te kunnen verzekeren, dat bij een eventueele actie der vakorga nisatie, deze Patrimonium aan haar zijde zal vinden. ivir. iHuEEamn. De „Avondpost" meldt, dat mr. P. J. Troelstra geen genoegzaam herstel in het buitenland vindt en zich daar om aan een operatie zal onderwer pen, waartoe de artsen al lang had den willen overgaan, maar waarte gen hij zich steeds had verzet. EEN MERKWAARDIGE DUBBELE ZON. II. schrijft in de 7,Zutph. Ct." „De lucht was Zondag tegen zons ondergang bijna geheel afgeschoond, met een smalle bank van laagwolken aan den westelijken en noord-weste lijken horizon, waarboven lichte ve- der-laagwolken en vederwolken tot op een zestal graden hoogte. Toen de zon in deze bewolking daalde, ver toonde zich gedurende een achttal minuten, récht hoven dit hemel lichaam een volledig, goed gevormd beeld der zonneschijf, met een her haling van dit beeld, welk weinig voorkomend verschijnsel zeer in het oog viel. De afstand tusschen de beide beel den, ongeveer een kwart graad, bleef steeds dezelfde die tusschen de ware zon en het onderste beeld, aanvanke lijk omstreeks één graad, werd ech ter geleidelijk grooter, tof 'n tweetal graden, daar, terwijl de zon daalde, de beelden dezelfde hoogte boven den horizon behielden. Toen de zon ach ter de bank aan den horizon was schuil gegaan, vloeide het verschijn sel ineen en verdween. De zon had een licht roodachtige tint, die der beelden was meer roze rood." EEN BRUTALE DIEVEGGE. Een brutale dievegge is de dienst bode van den heer B. te Eldrik, ge meente Keppel. Voor eenige weken had deze namelijk de onbeschaamd heid, onder hare aanneming tot lid mate der Kerv. Kerk, ten huize van den predikant, één harer vriendinnen een portemonnaie te rollen. Hoewel aanvankelijk het feit ont kennend, viel zij later door de mand en werd een kerkeraadsvergadering belegd, of ze al of niet als lidmate zou gehandhaafd worden. Besloten werd, toen nog geen beslis sing te nemen, doch af te wachten, hoe ze zich in de eerstvolgende twee maanden zou gedragen. Thans werd zij echter betrapt, toen zij uit een koffer van den inwo- nenden knecht een bedrag van f20 ontvreemdde, zoodat de beslissing van den kerkeraad wel niet twijfel achtig zal wezen. Dit zal echter wel niet de eenige straf zijn. RAAD VAN DEFENSIE. Naar „De Tijd" meldt, zal de eer ste bijeenkomst van den raad van defensie plaats hebben Maandag 18 Mei a.s., in de Trèveszaal te 's-Gra venhage. JHR. P. R. A. MELVILL VAN CARNBEE. De N. R. Ct.-correspondent te Ro me schrijft d.d. 11 Mei: „Na een verblijf van twee jaren gaat de secretaris van H. M.'s ge zantschap alhier, jlrr. P. R. A. Mel viil van Canibee, dezen post verla ten, bevorderd naai- Brussel. Inmid dels. heeft het gezantschap weer een vasten zetel gekregen in de elegante en modem ingerichte woning van den gezant jhr. mr. H. van Wee de in de hooge wijk van de stad, de [voormalige Villa Ludovisi. Het vertrek van jhr. Melviil en echtgenoote uit eene omgeving, waar zij rich zeer bemind, en gezien ge maakt hadden, wordt betreurd door de velen, die van liun aangenaam gezelschap, hun gastvrijheid en hun werkelijk cosmopolitischen omgang- genoten hebben. Van verschillende kanten, door jonge collega's in de diplomatie, politieke personen, ger leerden, hoorde men jhr. Melviil, 1 wiens naam een ieder bekend was, prijzen als beminnelijk, intelligent en veelbelovend diplomaat. In de beste Romeinsche kringen laat het vertrek van hem en zijne echtgenoote eene i leegte; want zij hadden daar een be nijdenswaardige positie ingenomen. ELECTR1SCHE TRAM NAAR ZEIST. De „Tel."-correspondent te Zeist meldt Sinds de stad Utrecht doorsneden wordt door een uitgebreid electrisch tramwegnet, werd in onze gemeente de behoefte grooter naar een derge lijke verbinding met de oude bis- schopstad, ter vervanging van de Yoor onzen tijd primitieve paarden tram. Door de aanvraag van een conces sie voor een aanleg, trachtte de eige nares _van bedoelde paardentram, de N. C. S. in deze behoefte te voorzien. De uitvoering dezer plannen stuitte echter vooral af op een voorwaarde, door den vorigen minister van Wa terstaat aan de verleening der con cessie verbonden en hierin bestaan de, dat de Utrechtsclie weg, welke de electrische tram zou volgen, voor een deel zou verbreed worden op kosten der aanvraagster, op welke voor waarde niet kon worden ingegaan. Tot oplossing der kwestie is door den burgemeester van Zeist in veree niging van de burgemeesters van Utrecht en De Bilt, een audiëntie aangevraagd hij den tegenwoordïgen minister van Waterstaat. Naar we vernemen, werd hij gele genheid van deze audiëntie aan ge noemde heeren medegedeeld, dat het grootste bezwaar ondervangen was, zoodat, naar we hopen, de voorwaar den thans aannemelijk zijn. Het gevolg hiervan zal dan zijn, dat Zeist spoedig de electrische tram zal zien, wat voor onze gemeente een groote vooruitgang mag heeten, daar deze snellere verbinding met Utrecht voor onze „Stichtsche Lustwarande", thans reeds een punt van attractie voor honderden, een groote bevorde ring van het vreemdelingenbezoek zal geven. VERBINDING MET ZEELAND GESTOORD Men meldde .Maandag uit Bergen- op-Zoom —xi^rb nvlirctDlC gcacclts -van dcll goederentrein 1405 is te Krabhendijke gederailleerd, waardoor beide lijnen zijn versperd. Verbinding heeft dus slechts plaats door overbrenging van de goederen van het eene materiaal in het andere. Geen persoonlijke on gevallen. EEN MOTIE. De volgende moties werden door onderstaande vergadering aangeno men: „De openbare vergadering van Ho tel-, Café-Restaurant- en Societeit-ge- ëmployeerden, gehouden 11 Mei 1908, 's nachts te 2 uur, in het gebouw „Eensgezindheid", Spui, uitgeschre ven door de Amsterdamsche Vakver- eeniging van Hotel enz.-geëmployeer- den „Onze Belangen"; dringt er bij de regeering op aan, bij eventueele daarstelling van wet ten, betreffende de arbeiders of den arbeid, ook 't Logement- enz.-bedrijf of geëmployeerden in dit bedrijf op te nemen, zooals Ongevallenwet, Ziek teverzekering, en een wettelijke bepa ling voor het regelen van den arbeids duur enz." „De openbare vergadering-, gehou den 11 Mei, 's nachts te 2 uur, in het gebouw „Eensgezindheid", Spui, uitgeschreven door de Amsterdam sche vakvereeniging voor Hotel- enz. geëmployeerden „Onze Belangen"; spreekt den wensch uit, dat het al gemeen sluitingsuur voor café's enz. zal zijn 1 uur; doet dit met te meer aandrang, daar verre de meerderheid der pa troons in dit bedrijf zich vóór één uur-sluiting uitspraken en de Hotel- houdersbond en de Kamer van Ar- .beid adhaesie met ons streven heb ben uitgesproken." VOORTVLUCHTIG. Dat onze strafwet dringend herzie ning behoeft, is reeds meermalen aan de mannen van de practijk nood zakelijk gebleken, vooral waar het betreft eene spoedige afdoening van strafzaken, en daarmee gepaard gaande snellere strafrechtpleging, j Zoo waren politie en justitie er on langs in geslaagd, de hand te leggen op den ernstig van heling van ge stolen goederen verdachten koopman en drogist G. H. N., wonende Leuve- haven te Rotterdam, die een aanzien lijke partij sucade van ruim f 400 waarde door heling in zijn bezit zou gekregen hebben. De Rechtbank te Rotterdam ver leende instructie en gevangenhou ding, doch nadat de instructie geslo ten was, vond de rechtbank geen ter men, tot strafvervolging en verleen de zijne invrijheidsstelling. De officier van justitie ging van de ze beschikking bij het gerechtshof te 's-Gravenhage in verzet, en dit ver nietigde de beschikking, der,rechtbank- te Rotterdam, met verwijzing der zaak tegen G. H. N. naar de openba re terechtzitting en zijn onmiddellij ke gevangenneming. N. heeft echter van de hem door een leemte in onze wetgeving ge schonken gelegenheid gebruik ge maakt en is thans voortvluchtig. Thans prijkt zijn naam met vette letters in het politieblad met last tot aanhouding. HOLLAND OP ZN MALST. Gelezen op een groot en schitterend naambord aan een huis op een dei- pleinen van Utrecht X tailleur C, i e v i e 11 et militaire. („Utr.Dbl.") PRINS EULENBURG. De Berlijnsche ochtendbladen beves tigen, dat prins Eulenburg het in dö- Charité al veel heter maakt. De dok ters van het ziekenhuis hebben, even als de geneesheeren, die hem vroeger onderzocht hebben, opgegeven, dat hij aan verkalking van de slagaderen en jicht lijdt. De jicht zetelt vooral in een knie. Af en toe heeft hij aan vallen van hartkramp, maar de dok ters gelooven niet, dat er vooreerst Eulenburg is 61 jaar gevaar voor zijn leven bestaat. Zijn geest is volkomen helder. Was er het minste of geringste spoor van zielsziekte, dan zou hij onder behandeling van de zenuwartsen van de Charité komen. Maandag hebben zijne vrouw en zijn oudste zoon, graaf Frits, hem bezocht. Dinsdag zou zijn advocaat bij het Kammergerieht tegen het besluit tot afwijzing van een borgstelling, in ver zet komen. Theodor Wolff, de hoofdredacteur van het Berliner Tagehlatt, schrijft in een hoofdartikeltje over Eulen burg „Prins Philipp 'Eulen burg ligt in de vreugdelooze Charité en de man, wiens blikken plachten te zeggen „Wat kan ik voor u doen?" zoekt vergeefs naar een helper. Se dert de keizerlijke heer zich koel var, hem afwendde, hebben, met onfat soenlijke haast, ook de hovelingen zich uit de voeten gemaakt en dej eens zoo dienstvaardige lakeienpers heeft den gevallen gunsteling den!' ezelstrap gegeven. Philipp Eulenburg ledigt den bitteren lijdenskelk, en de Keizer is op jacht bii Max Egori van Fürstenberg, in de bossches van Donaueschingen. Een nieuws ster is in onzen nacht verrezen. Efi dat is in den vollen kelk van het leeó misschien de bitterste droppel. „Terwijl de lakeienhent zich m'ej bekwamen spoeg wegpakte, kwameij bij fatsoenlijke menschen zeer gel mengde gevoelens op. Wie in dezf dagen in het rond heeft geluisterd; vernam, naast eenvoudige uitroepea 'van medegevoel, heele pleidooien te: gunste van Eulenburg. Zeker. mei gaf toe, dat de heiligheid van deS eea beschermd moet. worden, maai men zocht naar de verzachtende om standigheden, schoof ze ijverig oj den voorgrond. Men vond het vei) geeflijk, dat een man met grijze hij ren zijne stille smeerlapperijen ni< in het openhaar wilde bekennen, e men vond het afschuwelijk, ieman het vuur zoo na aan de schenen leggen. Uit die uitingen sprak ve te onpas komende overgevoeligheid zeer veel voorkeur voor het prinseli ke, waar men er niet voor uit will komen. Maar er sprak ook uit afkei van een haat, die bijna pijnlijker kg zijn, dan do meest verdorven liefd „Gelijk een roekeloos zwernme die aan een onbekend strand te v ter springt, is Philipp Eulenburg de rechtzaal gekomen, en het geti heeft hem verder gesleept, tot over zijn hoofd heensloeg. Hij ha bij het begin van het schandaal, nai Egypte, naar Algiers kunnen we stoomen, kunnen zeggen, dat li ziek was en behoefte had aan Zuide zon, had ongestraft onder palrni kunnen wandelen en nieuwe lieder kunnen dichten. Hij wees zulke den beelden minachtend van de hand- omdat hij zoo dikwijls in het luchl ge salongesprek zijne tegenstandg sierlijk en geestrijk had weten i ontwapenen, meende hij, dat schermmeesterkunstje hem ook in rechtzaal zou gelukken. Hij vi trouwde op zijne bekendighei dacht het artikel op meineed voorl te kunnen laveeren, en kwam toi in den draaikolk, die al menige heeft verzwolgen. In het nuchtere vf hoor houden de fijne middelen o uiterlijke'welsprekendheid geen sta Het oogenblik komt, dat de uitw versperd schijnt, en dat men, \t loos, voortholt. „Ook zijn tegenstander, ook heer Harden, is door het getij mee; sleept, en ook hij is verder gedrev dan hij zelf had vermoed. Met enk aanduidingen, met eenige heimeli; steken onder water heeft! hij het s] begonnen, en hij heeft den onderga van een man bewerkt, wien aanv: kelijk alleen ziekelijke neigingen i laste geles-d konden worden: Dat i alles zoo is geloopen, is zeker 11 alleen Harden's schuilhat is schuld van de rechters, die hem g( vrijspraak wilden gunnen. In vreemdsoortig geding veroordef moest zich schconwassclven, toen als lasteraar aan de kaak werd steld. Hij had de fout begaan, aan vreemdemans deuren te luis ren, vreemdemans ellende aan licht te brengen. Voor de rest is I hij, of althans niet hij alleen, vera woordelijk ook voor hem is oogenblik gekomen, dat er niets ders te doen was dan voort te ga „Waarom doet men nauweli moeite, om Harden recht te laten dervaren, en waarom schuift mei zijn dak, wat toch ook de schuld anderen is Waarom breekt men ruimen kring nu den staf over b en waarom laat men hem niet dei dienste, die nem toch werkelijk komt? De openbare meening is gen Harden, omdat het stoute sj dat bestond, alleen draaglijk

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2