HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Otnstrekeo Binnenland Onze Lachhoek* FEUILLETON Eindelijk gewonnen DON'DER^Ao H M»I 1908 Kanier van Arbeid ov^r Maart 1908 te Haarlem. BLOEMBOLLENTEELT. De maaml Maart kenmerkt zich dit jaar door minder bedrijvigheid dan gewoonlijk, daar de gewassen met 't lcoude weder in deze maand lang zamer groeien, zoodat met het losdek- ken en schoonmaken geen haast be hoefde te worden gemaakt. Er wer den slechts weinige losse arbeiders aangenomen. De verstandhouding tusschen werk- val was voor brood- en beschuitbak kerijen. Daarentegen bestond in koek-, sui ker- cn banketbakkerijen evenwicht tusschen vraag en aanbod van werk krachten en waren ook in tabaks- en sigarenfabrieken vraag en aanhol normaal. Ten opzichte van cacao- en chocoladefabrieken viel noch aanbod van, noch vraag naar werkkrachten te constateeren, terwijl zich ook voor fabrieken van verduurzaamde levens middelen geen werklieden aanboden. Voor kunstboterfabriieken was wel aanbod van, doch geert vraag naar werkkrachten. Er heerschte geen werkloosheid in CONFECTIEBEDRIJVEN. De vroeger gevers en arbeiders was, voor zoover koek" suiker- en banketbakkerijen, ia de Kanier kon nagaan, niet beter of brieken van verduurzaamde levens- slechter dan gewoonlijk. middelen, tabaks- en sigarenfabrie- ken, bierbrouwerijen, likeurstokerij en, minieraalwaterfabrieken en azijn- reeds geconstateerde fabrieken, evenmin als onder het vak- huitengewone slapte bleet hecrschen kun(%0 personcelj in caca0. en cho. in dameshoedenmaker,jen, (xn^wer- coladefataiekêB. Daarentegen kwam kei-,jen, zadelmakerijen, wasch- en in tal ,,r00d. ell beschuitiakkel.sbe_ strijk,„richtingen hcerenkleederma- dlijf zij het ook in mindere mate kerij en confectiefabrieken cn maga- dall in Februari - wel werkloosheid zll™n' voor, evenals bij de werklieden in de Daarentegen viel eemge veatoendi- kunstboterfabricage. De omvangen de gmg waai- te nemen in schoen-make- duur dier werkloosheid zijn moeilijk rijen en sclioenlapperijen, stoffenvei'- te bepalen. In het 'slagersbedrijf verijen «n dameskleedermakerijen. heerschte eenige werkloosheid onder do jonggezellen. De verstandhouding tusschen par troons en werklieden was overal goed. INSUBORDINATIE. Een landweersoldaat uit Amster dam, dc vorige week, onder overste Ludcn, te Haarlem, onder de wapens zal zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden, wegens insubor dinatie tegen den kapitein Van M., van het 10e regiment infanterie. Dc man dreigde dien kapitein te slaan. De verstandhouding tusschen werk gevers en personeel onderging geen verandering. METAAL- EN HOUTBEWER KING (Scheepsbouw en Machi- mefabricage). Over liet algemeen heerschte er in den scheepsbouw slapte. Een der grootste ondernemingen had voor de maand Maart nog wel voldoende werk, doch men was in de stelplaats met de laatste hestelling bezig. In de draaierij en grofsmederij was gébrek aan werk, zoodat de werkdag van 9£ uur verminderd werd tot 8^ uur. Door het bijplaatsen van nieuwe machines wordt getracht, den werk tijd binnen redelijke grenzen te hou den. Loonsverhooging geschiedt regel matig naar bekwaamheid. Alleen door scherp concurreerende prijzen is het voor de bedoelde on derneming mogelijk voldoeaxle bestel lingen te hekomen, tegenover de con currentie vooral van huitenlanclsche fabrieken. Geschillen kwamen niet voor. Sedert de maand Februari bleef de algemeene toestand onveranderd in het bedrijf van goud- en zilversme den, in de centrale werkplaats voor spoorwegmaterieel en in de ijzergie terij. In het behangers- en stoffeerdersbe- drijf was het over het geheel slecht en bestond veel uitzicht op werkloosheid. In de meubelindustrie was het min der druk dan in andere jaren, doch bepaalde slapte heerschte er niet. In de loonen en arbeidstijden is geen verandering gekomen. Geschil len kwamen niet voor. VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN. Wegens prijsvermindering van het meel was het in brood- en beschuit- bakkerijen iets levendiger dan in Fe bruari. Ook in slagerijen en tabaks en Sigarenfabrieken werd eenige meer deee drukte.waargenomen. Voorts werd nog verlevendiging on dervonden in cacao- en chocolade-fa brieken, waar geen slapte heerschte en de arbeidsduur weder verlengd werd. De toestand ^in ,koek-, suiker- en banketbakkerijen en fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen on derging sedert de vorige maand geen verandering. In kunstboterfabrieken was het ook in Maart nog ongunstig: de exporthandel wordt steeds minder. De loonen bleven dan ook zeer ge drukt. De toestand in bierbrouwerij en, likeurstokerijen, mi nera.nl waterf a- brieken en azijnfabrieken onderging evenmin verbetering. Voor bierbrouwerijen, likeurstoke rijen, mineraalwater fabrieken, azijn fabrieken en slagerijen was het aan bod van werkkrachten grooter dan de vraag', hetgeen eveneens, doch in min dere mate dan in Februari, het ge HEEMSTEDE. VERZOUTING VAN DUINWATER. Uit Heemstede werd ons gemeld, dal ih het water der gemeentepomp hij den Glipperweg in den laatsten tijd eon toenemende verzouting wordt waargenomen. Naar aanleiding van door ons inge wonnen inlichtingen kunnen wii aan dit bericht het volgende toevoegen, schrijft 't Hbld. Onlangs is op verzoek van den bur gemeester van Heemstede een onder zoek ingesteld naar dc samenstelling van het water, dat de gemeentelijke pomp aan de Glipbrug leverde. De Nortonpomp, die de gemeente Heem stede van drinkwater voorziet, is in 1900 geslagen op 26 'meter diepte. Wel had een scheikundig onderzoek een diepte van 50 M. als dc meest ge- wenschfc aangegeven, maar in ver hand met den toestand van den bo dem werd besloten de pomp niet ver der dan 26 M. in te slaan. Vier jaren lang voldeed de pomp vrij goedhet chioorgehalte van het water bedroeg rond 250 m.gr. per L., wat gelijk staat met een zoutgehalte van 400 m.gr. In' 1908 bleek echter het chioorgehalte gestegen te zijn tot 1039 m.gr. Voor bruikbaar drinkwater wordt als ruwe grens aangenomen 200—400 m.gr. zoutgehalte, terwijl het Amsterdamsche duinwater 60 m.gr. zout per L. bevat. De toenemende verzouting van de Heemsteder pomp is echter niet het meest onrustwekkende verschijnsel. Dit, is veeleer gelegen in de omstan digheid dat bij onderzoek is gebleken, dat het zoute water niet van hoven af de_zoetwaterlaag heeft bereikt, maar van onderen door de zoetwater- laag is opgezogen. Men zal zich uit wat daarover is geschreven herinne ren, dat deze weg door de zoetwa ter! aag heen de weg der verzouting is, die o. m. de directeur onzer ge- meente-wateiTeiding voor ons duim water vreest. UIT DEN VELSENSCHEN RAAD. De Dinsdagmiddag gehouden raads vergadering nog altijd in het dienstgebouw te Velseroord, omdat liet herbouwde raadhuis nog niet gereed is, om de vroede vaders te ontvangen is niet van heel langen duur geweest. 't Was dan ook een magere agen da. Allereerst werden door den voor zitter eenige mededeelingen gedaan. De hoofdonderwijzers hadden eene dankbetuiging gezonden voor de gunstige beslissing in zake cle rege ling hunner jaarwedden. Waarom hebben de onderwijzers dit ook niet gedaan. Zijn zij met de getroffen regeling niet tevreden Toen ging de raad aan het stem men, om eenige onderwijzers te be noemen. 't Eerst werd de benoeming van een hoofd der school F. te Velser oord aan de orde gesteld. De heeren Brok en Splünter namen het woord, om te vragen, waarom de eerste voordracht was ingetrokken en waarom de voorgedrag-enen daar van eerst is kennis gegeven, nadat het al veertien dagen geleden in de couranten was vermeid geworden. Dc Tïeer Netscher (wethouder van onderwijs) gaf toe, dat er bij het publieeeren in de courant eenc on bescheidenheid is gebeurd. Toch kan men niet zeggen, dat de 'voorgedra- genen nu „zedelijk vermoord" zijn geworden. Eenige omstandigheden, die spreker niet in een openbare ver gadering' kou mededeelen. maakten het noodzakelijk, dat eene nieuwe voordracht werd samengesteld. Na deze inlichting ging de Raad stemmen. Tot hoofd aan school F. te Sani- poort werd benoemd C. G. Dekker te Wijde Wormer. Tot onderwijzer aan school B, te IJmuiden J. H. Apetz, te Wijk aan Zee. Tot onderwijzer aan school C. Ie IJmuiden I. Poldervaart, te Helder. Tot onderwijzer aan school E. te Velsen D. Brouwer, te Broek in Waterland. Alle benoemden stonden No. 1. van de voordracht. Bij het vaststellen der begrooting had de Raad een nieuwe regeling van rle belooningcn voor de manschappen der brandweer gemaakt, en deze zoo gesteld, dat de pijphouders 't meeste Joun ontvingen, omdat men meende, dat die ook den zwaarsten arbeid hadden. I-Iet kader der brandweer heeft echter aanmerking op deze regeling gemaakt. De opperbrandmeesters hadden groo- te bezwaren tegen de ongelijkheid der belooningo.a. is aangevoerd, dat de functie van pijphouder in den regel een zeer gewilde functie is. zoodat het niet noodig is den pijp houders eene lioogere "belooning toe te kennen dan dc overige man schappen genieten. Ook is het niet wel mogelijk, om de manschappen van zuig- en pers pomp voortdurend uit elkaar te hou den. Op grond van een en ander stelden B. en W. den Raad voor, met intrekking van het besluit van 6 No vember 1907, te bepalen, dat tie be looning voor de manschappen der brandweer zal bedragen f 0.35 voor hel. eerste uur, en f 0.30 voor elk vol gend uur. Na eenig over en weer pralen >nd de Raacl dit goed, en nam het voorstel van B. en W. aan. De Rondvraag leverde nogal een en ander op. De heer Vermeulen zou gaarne zien, dat er hij de kerkgebouwen in de gemeente tijdens de godsdienst oefeningen politietoezicht aanwezig is, want het is dikwijls in den om trek zeer rumoerig. Een goed deel der gemeente aldus zei de heer Vermeulen zou u, burgemeester, zeer dankbaar zijn, als u dien maat-; regel voor rust en orde kon treffen. De Voorzitter beloofde overweging- van de vraag. Door den heer Brok werd geklaagd over den vuilen loestand, waarin liet gedeelte weg, tusschen den Willems- beekweg en Kalverstraat, verkeert. Vele personen gooien daar hun vuil nis maar neer, daar het hun te veel moeite is, om haar de belt te loopen. Ik zal maatregelen nemen aldus beloofde de Voorzitter. De heeren Koelemcy en Mulder klaagden over het slechte uitvoeren /an de adviezen van de commission voor den schouw over de wateren. De commissies geven in hun rap port op, welke eigendommen niet aan de eischen voldoen, en de betrok kenen weigeren maar om de verbe teringen aan te brengen. Door den Voorzitter werd medege deeld, dat steeds proces-verbaal is ipgemaakt, maar dat de zaken niet vervolgd werden. De Minister is aan geschreven over de wateren bij de Ruïne van Brederode en daar is men nu bezig om de verbeteringen aan te brengen. Een andere klacht van den lieer Mulder was liet gevaarlijk rijden van de stoomtram in de gemeente Velsen. Onlangs is hij er getuige van ge weest, dat een man haast is overre den. Bestaat zoo vroeg de heer Mulder, niet meer de bephling dat in het dorp gebeld moet worden en dat een uian voor de locomotief moet loopen De Voorzitter Neen, die bepaling is vervallen bij de laatste wetswijzi ging. Dat betreur ik ten sterkste, want den een of anderen dag gebeurt er een groot ongeluk aldus liet. ant woord van den heer Mulder. De heer Netscher wees er op, dat ook het publick soms schuld heeft aan de ongelukken. Onlangs is een paard, voor een onbeheerden wagen gespannen, op zij gesprongen en on der de tram geraakt. De machinist had gebeld, maar de voerman vond liet niet eens noodig uit zijn huis te komen, om toezicht op zijn paard te houden. Dc heer Bus zou '1 gewenschl vin den, als te IJmuiden een Kamer van Koophandel werd opgericht. Was de ze er nu geweest, wellicht zou er van de nu gebeurde staking veel voorko men zijn. B. en W. zullen deze zaak over wegen. Door den heer Zegel werd ge vraagd, hoe het staat met het rap port der Commissie benoemd voor de samensmelting der armbesturen. De Voorzitter antwoordde, dat deze commissie met haar taak nog niet gereed is. Dinsdag- wordt o.a. weer eene vergadering gehouden. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten en ging de Raad "over in comité, om eenige belast.ing-reola- ines te behandelen. WERELDBOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: „De voprzitster en de eerste secre taresse van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht richten tot de be langstellenden in alle landen den volgenden oproep: „De Wereldbond voor Vrouwenkies recht houdt een samenkomst te Am sterdam van '15 tot en met 20 Juni 1908. De Nationale Vrouwenkiesrecht- vercenigingen der volgende dertien hij den Wereldbond aangesloten lan den hebben elk het recht daartoe zes afgevaardigden en zes plaatsvervang sters te zenden, namelijk: Australië, Canada, Denemarken, Engeland, Finland, Duitschland, Hongarije, Italië, Noorwegen, Rusland, Zwe den, Nederland en de Veree- nigde Staten van Amerika. Een bijzondere uitnoodiging om vertegen woordigsters te zenden wordt bij de zen gericht tot alle nationale vereeni- gingen, die sympathie hebben voor onze beweging. Ook personen van ie der ras,-afkomst, of geloof, die over tuigd zijn van het recht der burge res om haar maatschappelijke belan gen door middel van het stembiljet te behartigen, worden uitgenoodigd de bijeenkomst hij te wonen. De natuurlijke groei der beweging voor vrouwenkiesrecht, versneld als hij wordt door het feitelijk bestaan van dit. recht in Nieuw-Zeeland, Aus tralië, Finland, Noorwegen en vier van de Vereenigde Staten heeft thans in de meeste beschaafde landen de zen eisch tot een erkende kwestie van regeeringsbeleid gemaakt. De tegen stand, enkel uit traditie voortvloei- ende, wijkt langzamerhand terug voor de logika der feiten. Schoon het tooneel en de rollen verschillen mo gen, de gang van den strijd is de zelfde in alle landen. Internationaal overleg en internationale samenwer king zijn daarom een behoefte onzer dagen. Al wie belang stellen in dit grootste hedendaagsche wereldvraag stuk zullen ons welkom zijn." N CAVALERIST OP POST Een cavalerist met getrokken sa bel op post, is voor de Amsterdam mers, voor de jeugd bovenal, een heel ding. Op de Brouwersgracht surveilleert zoo'n schildwacht voor de pevceelen 209-213, en hij vormt, steeds het middelpunt van een bende nieuwsgierige jongens, terwijl ande ren hem met vraagoogen aanstaren cn den mond vergeten te sluiten, uit pure nieuwsgierigheid. De reden van deze surveillance is de volgende De heer D. Vromans, handelaar in fourage-artikelen, Brou wersgracht 209-213, levert sinds twee jaren hooi, stroo en haver voor de paarden der le Amsterdam in garni zoen liggende cavalerie. Gistermor gen nu kwam een keuringscommis sie van de intendance de te leveren artikelen onderzoeken, en keurde het hooi en de haver af. De lieer Vro mans houdt vol, dat dc artikelen van goede kwaliteit zijn, en heeft herkeuring aangevraagd. Deze zou hedenmiddag door een hoogere keu ringscommissie voor cle intendance plaats hebben. Om eventueele verwisseling der fourage-artikelen te beletten, surveil leert. sinds gisteravond 9 uur een hu zaar voor perceel 213 Brouwersgracht waar de voor de cavalerie bestemde goederen zijn geborgen. Geruchten,'als zouden paarden zijn gestorven of ziek geworden, door het eten der fourage van den lieer Vro mans, bleken geen grond le hebben, („Tel.") DE ZAAK-KLEY. De „Staatscourant" bracht o. m. ook hot einde van „de zaak-Kley". De majoor Kley. van het Ned.-Ind. leger, als magazijnmeester bij het Ko loniaal Werfdepot werkzaam, is bij Koninklijk besluit van 14 Juli 1905. ongevraagd, met ingang van 1 Augus tus d.a.v., eervol uit den militaiieai dienst ontslagen. Aan dit ontslag wa ren ernstige meeningsverschillen van den majoor niet zijn chef, den luite nant-kolonel Van den Hoff, voorafge gaan, welke zelfs tot een geval van dienstweigering hadden geleid. Dit laatste is dan ook de hoofdreden van het ontslag geweest, gelijk den ma joor van ministcrieele zijde werd be vestigd. Maar het ontslag werd gege ven met gebruikmaking van de be paling, welke de regeering de be voegdheid geeft een officier niet op verzoek (e ontslaan na 40-jarigen diensttijd en met volle inachtneming van zijn belangen wat het recht op pensioen bel reft. Iu het. ontslagbesluit werd echter de reden niet vermeld en de majoor Kley heeft sedert in eenige brochu res en adressen aan de Kamer her haaldelijk belioogd, /clat- ,'liij ontsla gen is óm redenen, om welke geen officier mag worden ontslagen, im mers ter zake van een vergrijp tegen de discipline, maar zonder dut des wege een raad van onderzoek uit spraak had gedaan. Het blijkt, dat de nieuwe minister van Oorlog deze mèening deelt, want thans is „met ingang op 1 Augustus a. s. opnieuw eervol, in verhand met volbrachten diensttijd en met behoud van recht op pensioen, uit den mili tairen diensl ontslagen de in activi teit herstelde, enz. majoor Kley". Opmerkelijk is, zegt de Tel. o. m., dat. de minister Sahron tot. dit eer herstel heeft besloten, hoewel het op 28 Maart i.l. door een commissie uil de Tweede Kamer uitgebrachtever slag. over het adres van den ma joor, concludeerde, dat hot ontslag wettig was verleend, dat het onder de gegeven omstandigheden niet „kren kend" kon worden geacht cn dat de zaak dus kon afloopen met dank der Kamer aan den minister voor de ver strekte inlichtingen. Deze conclusie zou na afloop van de behandeling der Visscherijwet in de Kamer aan de .orde komen. De minister heeft dc zaak voor dien tijd afgedaan en debat zal er nu wel niet meer over gevoerd worden. BRANDEN. Zondagnamiddag omstreeks vijf uur woedde in de duinen te SchoorI een brand, waardoor in den tijd van on geveer 25 minuten pl.m. 20 Aren met jonge dennen beplant, een prooi dei- vlammen werden. Gelukkig werd het vuur opgemerkt door een in het duin woiienden arbeider, die met behulp van eenige jongens er in slaagde het voortwoekeren te beletten. Het ver moeden bestaat dat een weggeworpen brandende sigaar of lucifer dezen brand heeft doen ontstaan. De ver brande dennen waren ongeveer negen jaar geleden 'geplant en groeiden uit stekend. (Alkm. Cf.) Gist-nenmorgen tegen vijf uur brak er een hevige hvancl uit in de her- berg „het Zwaantje" in de buurt schap Delden Yorden). Do ooi-zaak is onbekend. Het geiieele gebouw werd ten prooi der vlammen. Vijf varkens zijn in de vlammen omge komen en één der bewoners kreeg nog brandwonden aan de hand, die het noodig" maakten, dat hij zich door den dokter liet verbinden. Het pand nas laag verzekerd. („Zutph. Ct.") PAPA'S HANDSCHRIFT. Een klein meisje las de moeder iets voor. Op tafel stond een inktko ker en terwijl zij zoo las. viel eeii vlieg in den inktpot cn wist met moei te er zich weer uit te werken. Hef insect, krabbelde nu over een blad wit papier. Ach, mama. zie eens, riep de kleine meid uit, hier is een vlieg* die schrijft net zoo als papa EEN ONGELUKSVOGEL. BedelaarEen kleinigheidje asje blieft, meneer, ik word aanhoudend door liet ongeluk vervolgd Heer: Loop rond, kerel, 'n week ge leden was je doofstom, en..., Bedelaar: Ja, ziet. u, dat is nou wel het duidelijkste bewijs, wat een ongeluksvogel ik ben, dat ik juist u 'tegen :t. lijf loopen moet! EEN TEGENVALLER. Zij Papa heeft gisteren gezegd, dat hij mij 30.000 gulden wil meege ven. als ik trouw. Hij: Heerlijk!.... Zij Ja, maar niet mei jou. GOED DOORBRANDEND VUUR. Een heer kreeg een keukenmeid zoo uit de provincie, bijzonder erva ren voor haar vak, maar die niet met een gascomfoor of machine wisfc om te gaan. Hij ging naar dc keuken om liet haar uit te leggen. Hij zette de verschillende kraantjes open en liet ze branden. Terwijl hij bezig was kwam cr iemand om hem te spreken èii hij verliet haar, zeggende Ik denk, dat je het nu wel zult weten, Martha. Hef duurde een dag of vier voor hij weer aan 't geval dacht. Toen ging hij dc keuken binnen en vroeg Hoe is 't, Martha, ben je er mee op streek geraakt Tot zijn ontsteltenis antwoordde zij Zeker meneer, een beter kachel heb ik nog nooit gehad. De/ vuren, die u vier dagen geleden hebt opgesto ken, branden nog heerlijk door. MONUMENT P. W. JANSSEN. Het plan bestaat, binnenkort in het ten vorigen jare aangelegde P. W. Janssen-plantsoen een monument te plaatsen, gewijd aan dé nagedachte nis van den hekenden philantroop. Het zal bestaan uit een zuil, waar op een medaillonportret en relief. Het _eheel zal een hoogte verkrijgen van 3£ M. en te Milaan, in Italië, worden vervaardigd. Het fundament is bereids gelegd. (N. v. d. D.) NEDERLAND EN BELGIë. Reuter seint uil BrusselDe leden van het secretariaat der commissie Holla li do-Beige hielden een bijeen komst ten einde aan het onderwijzers- corps het doel van cle aansluitingsbe- weging tusschen heide landen uiteen le zetten. De sprekers wezen daarbij voornamelijk op de bescherming, van letterkundige werken en op de post unie, op dé gelijkstelling der spoor wegtarieven, op de uitvoerbaar stel ling in het eene land van vonnissen in het andere gewezen en op de scheepvaartbei rekkingen tusschen beide landen. KAMERLEDEN OP REIS. De groep van 15 loden der Eerste Kamer heeft haar tocht door Zee land, die nok tot enkele Belgische ge meenten zal uitstrekken, begonnen. Reeds werden Tholen en Oud-Vos meer bezocht, Dinsdag Rilland-Bath BathpoldeO, Middelburg (Staten zaal - Woensdag Westkapelle (zeedij ken). Domburg, MiddelburgDonder dag Vlissingen, Terneuzen i'haven-en vestingwerken)Vrijdag Breskeris, Sluis. Heyst, Zeebrugge (haven) Za terdag Vlissingen (havenwerken). TRACTEMENTEN ONDEROFFICIEREN Naar liet C." bericht, bestaan er ernstige olannen tot verbetering vatt de nosilie der onderofficieren, spe ciaal wat de traktementen betreft. MENINGITIS. Te Rotterdam zijn overleden aan meningitis cerebrospinalis epidemica -chipper Wakkee en diens 17-jarige zoon, beiden van het lichterschip Cornelia Maria. Uit het Engelsch. 42) Wilbraham bleef nog en telde de huizen, die tusschen de verlichte ven sters en de rivier lagen. Hij telde er zes. Toen narn hij den terugweg aan, maar hij ging nog niet naar zijn hotel. Toen hij op het marktplein was aangekomen, ging hij direct in de tegenovergestelde richting van de kloof af, telde de huizen, die hij voorbij ging en bleef voor liet zeven de staan. Het zevende viel door zijn groote deur van notenhout in't oog. De majoor hoog sluw het hoofd op zijde en sloeg toen vergenoegd den weg naar zijn hotel in. Zulke kleine toevalligheden zei hij tót zichzelf. Een op de hoogte van Quessant ontdekte brigantijn een man, die een wandeling maakt Men moest, geduild weten te hebben. Geduld, dat is het geheele geheim, en hij ging het hotel binnen. Clinrnock stond van zijn stoel in de hal op. Een heerlijke avond voor een wandelingetje buiten, zei hij. Ik ga altijd voor zaken uit, amice, antwoordde de majoor. Ik denk, dat ik de duizend in plaats van cle zeven honderd jaarlijks bijna zeker te pakken heb heelemaal ze ker is liet nog niet, maar ik hoop het. Goedennacht, wel te rusten Terwijl hij over de leuning van de trap heen welwillend met de har.d wuifde, verdween de majoor. Charnock ging weer zilten en over legde. Wilbraham is in Rondaik vond hem hier, toen men mij had laten overkomen. Wilbraham be groette mij op straatWilbraham volgde mij de Meeding van Wilbra ham was bestoven het was dus Wil braham, die boven op den heuvel het gras plat trapte, terwijl ik daar be neden zat. Heeft men bescherming noodig tegen Wilbraham Wat heeft, zijn jaarrente van zevenhon derd pond met mevr. Warriner te maken Nu, morgen zal ik hot, te weten komen, zoo besloot hij zijn overdenkingen, on toen ging hij naar bed. HOOFDSTUK XIII. De volgende dag bracht Charnock echter niets verder, alleen werd zijn geduld op een zware proef gesteld. Het grootste ueel van den tijd van zijn bezoek aan Miranda ging daar mee voorbij, dat hij haar een doorn uit den vinger trok zij waren -toe vallig alleen in den tuin, toen haar het ongeluk overkwam en natuurlijk riep Miranda Charnock te hulp. Zij sprak echter met geen woord over den handschoen, en daarom be schouwde hij het ook niet als nood zakelijk het gesprek daarop te bren gen. Zij hadden immers afgesproken dat hij niet vragen zou Toen hij den volgenden dag weer Kwam, scheen er iets aan Miranda's haar niet in orde, want de zware haarmassa's waren voortduren-! in gevaar, haar over de schouders te vallen ten minste zoo beweerde zij, terwijl zij zich over het gewicht van beur haar beklaagde. Maar weer werd er over den hand schoen niet gerept. Denzelfden mid dag leerde Charnock miss Holt ken nen, die Miranda aan haar zijde hield, totdat hij afscheid nam eerst toen ging zij alleen met hem in de galerij, waar zij afscheid van hem nam. Wij hebben feitelijk nooit gele genheid, wat alleen met elkaar te praten, zei Miranda met een onschul dig gelaatwil u morgen wat met mij gaan rijden tegen drie uur ongeveer Wij zouden dan naar Ronda La Viega kunnen gaan Charnock, die er het laatste half uur over had gedacht, of het niet verstandiger van hem zijn zou naar Algeci ras terug te keeren, nam cle uitnoodiging bereidwillig aan. Mor gen zou het geval zich dus eindelijk ophelderen. Charnock was den volgenden mor gen precies op den afgesproken tijd aanwezig, en in gezelschap van Mi randa reed hij de stad door. Toen zij hef. hotel voorbij gingen, kwam juist majoor Wilbraham naar bui ten. Hij nam zijn hoed af. Charnock beantwoordde den groet en keerde zich toen naar Miranda, want weer kwam de argwaan in hem op, dat Wilbraham op een of andere wijze iets te maken kon hebben met liet. geheimzinnige gevaar, waartegen men zijn hulp inriep. Tot zijn verbazing echter lachte Miranda den majoor heel vriendelijk ioe, terwijl zij zijn groet met eene diepe hoofdbuiging beantwoordde. Slim, heel slim, bromde de ma joor, terwijl hij zijn knevel opstreek. Een beetje te erg misschien die buiging was misschien wat al te ge maakt, maar in elk geval heel slim Ambrose, je krijgt, de duizend Charnock keek verschrikt naar zijn gezellin. Sinds wanneer kent u Wilbraham vroeg hij. Miranda scheen te aarzelen wat le antwoorden, toen boog zij het hoofd diep en glimlachte zoo onschuldig mogelijk. Sinds lang, antwoordde zij, en zuchtte toen diep. Sinds lang, her- haaide zij op weeken toon. Charnock was zóó ongeduldig, dat hij zich bijna niet meer kon beheer- schen. Als u mij misschien wil wijs ma ken, dat u verliefd op hem is, ant woordde hij scherp, bijna grof, d an vergist n zich toch, mevrouw War riner r Het zou mij zelfs moeilijk- vallen aan te nemen, dat hij ook maar tot uw vrienden behoort. Nauwelijks waren deze woorden over zijn lippen gekomen, of hij had ei' al weer berouw van. Zij zou er door beleedigd zijn. Miranda was de vrouw niet om een beleediging" stil zwijgend te dragen. Maar weer verbaasde hern haar gedrag. Hij was er eigenlijk op voor bereid geweest, nu eenvoudig- wegge zonden te worden. In plaats daar van antwoordde zij heelemaal niet, alleen was er een donkere blos op haar gelaat gekomen, maar zij reed verder, altijd voor hem uit, tot zij de stad achter zich lieten en zij den heuvel af het dal in ging. Daar bleef zij wachten tot. hij naderbij kwam. Waarom is er op uw gelaat nooit iets te lezen vroeg zij op den man af. Hoe bedoelt u dat antwoord- de hij. U is als een gesloten bock, ver klaarde zij, nooit weet men, wat u denkt, nooit., lioe u gestemd is. Uit uw toon van spreken klonk drift, maar hij was oprecht, en zonder iets te eischen. Dat was onbewust, antwoordde Charnock u moet mij een oude ge woonte niet kwalijk nemen, mevrouw Warriner, ik heb een harde leer school doorgemaakt, en leerde, dat terughoudendheid heel verstandig is. Zou dat werkelijk altijd ver standig zijn vroeg zij met twijfel. Het scheen heel natuurlijk, dat zij, die altijd spvalc, terwijl hij maar toehoorde, die vraag deed. Een enkel woordje over de verandering, die met haar had plaats gegrepen - een kieiu teeken van ongeduld zou het misverstand, dat tusschen hen be stond, uit den weg geruimd hebben. Maar hij had al haar tegemoetkomin gen, al haar kleine coquetteriër. met oen ondoorgrondelijk gelaat opgeno men. Is het werkelijk altijd verstan dig vroeg zij nog eens, en voegde er bij Toen ik u voor 't eerst ont moette, was u minder teruggetrok ken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5