Weerbericht Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijden Leger en Vloot Kerk en Schoof MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 14 Mei 1908. Hoogste barometerstand 769.3 m.M. Ie Horta (Azoren); laagste 741.4 m.M. 4e Vajentia (Zuidkust Ierland). Verwachting tot den avond van 15 Mei: Wind: matige tot krachtigen, Zui delijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: betrok ken, regen, later opklarend. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM uur 768 m.M. Neiging tot stilstand. Vorige stand te 2 uur uur 757 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. EEICHERT, 17 Aaegang 17. Uteres Strooh Heden Hiausate modellen; Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 14 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 67 Laagste hedennacht F. 48 Hedenmiddag te 12 uur F. 60 JOURNALISTEN STRAATZANGERS. Voor zoover dat nog noodig is her inneren wij er aan dat Vrijdagavond de journalisten-straatzangersPisuisse ten Blokzijl in de Kroon zullen op treden. Met hun voordrachten hadden ze overal veel succes, 't Publiek zal dus öok hier zeker behagen in hun ei genaardige kunst vinden. Te water. Hedenmorgen omstreeks negen uur ötond een broodbakkerswagen met wal de bakker was z'n klanten aan het bedienen. Een voorbijrijdende jachtwagen reed de kar aan, met bet gevolg, dat kar, brood en hond in den Burgwal belandden. Rappe handen brachten alles spoe dig op het droge, maar de bakker had toch een schadepostje! Studiebeurs. De burgemeester maakt bekend, dat Bestuurders-Collatoren van het Wij- benga-Leen te Bolsward voornemens teijn over te gaan tot de begeving van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wen- echen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-acte, vóór 6 Juni a.s. schriftelijk moeten aanmelden bij den heer Dr. C. J. Niemeijer te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te heb ben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend «ramen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Akte-examens L. O, Haarlem, 13 Mei. Geslaagd de da mes J. W. M. Rijnders, HoornJ. E. Onnekes, HoornJ. H. T. Meyer, EnkhuiteeniA. Nicolai( EklamA. J. van Woerkum, Alkmaar. H e r ij k. Vrijdag 15 Mei zal de herijk plaats hebben 's morgens van 8 tot 12 uur en 's middags van 1 tot 4 uur voor 'de Zijlstraat, Zoetestraat, Korte Zijl straat, Nobelstraat, Noorder en Zui- 'der Schoolsteeg. Weeshuisschool. De Weeshuisschool zal 25 Mei a. s. overgaan in de lokalen der hulp- school in de Van Zompelstraat, waar toe do gemeenteraad onlangs vergun ning verleende. Besmett. Ziekten. In de week van Woensdag 6 tot en met Dinsdag 12 Mei zijn te Haarlem of omliggende dorpen geen besmette lijke ziekten geconstateerd. Wel een zeldzaamheid. Gemeenteraad. Wegens den Katholiekendag op Woensdag a. s. vergadert de Raad op Dinsdag 19 Mei. Benoemingen. Door Gedeputeerde Staten der Pro vincie Noord-Holland zijn benoemd tot geneesheeren aan het Provinciaal Krankzinni cengesticht „Meerenberg" de heeren Dr. H. Waller, arts, te Grtoede, Dr. P. H. M. Travaglino, arts, te Raalte. en Dr. F. Muller, arts te Berlijn, en tot apotheker Mej. J. W. Bokhoven, apotheker te Gouda. IN. KJ. UI. In eene vrij goed bezochte vergade ring der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap hield de heer F. de Graaff, leeraar in het teekenen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers al hier, Woensdagavond eene interes sante causerie over „Kunstgeschiede nis met betrekking op eenige Haar- lémsche gebouwen." Waar de heer De Graaff zijn on derwerp verduidelijkte met talrijke lichtbeelden, zijn de aanwezige on derwijzers voorzeker verrijkt aan kennis over bouwstijl, toegepast op onze oude Haarlemsche gevels, huis waarts gekeerd en mocht een wel verdiend applaus den inleider de overtuiging schenken, dat zijn onder werp ten zeerste geboeid had. Het huishoudelijk gedeelte van de agenda vermeldde de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering, welke in het laatst van Juli te dezer stede wordt gehouden. Deze beschrijvingsbrief gaf geene aanleiding tot bijzondere besprekin gen. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren Ed. A. van Bilder- beek en P. van Cittert Jr. Rechtbank. Heden hield de Rechtbank geen zit ting, wel Maandag a.s. S t a n d p 1 a a t s en voor r ij- tuigen. Per advertentie is bekend gemaakt, dat als in Juli of Augustus de nieuwe hoofdgebouwen van het sta tion in dienst gesteld worden de H. IJ. S. M. de standplaatsen voor 14 rijtuigen, onder de overdekte kap aan het Stationsplein, zal verpach- ten. Deze bekeudmaking zal den wethou der van Financiën niet aangenaam stemmen. Het geldt een aanval op de toch al niet vette gemeentekas. Vroeger verpachtte de gemeente deze standplaatsen ze brachten gemid deld f 750 per jaar op maar nu de II. IJ. S. M. de rijtuigen op aan haar behoorend terrein laat staan, vallen de pachtgelden ook aan de Maatschappij. De voorwaarden voor de verpach ting liggqn thans bij den Stationschef ter lezing. Veel bijzonders staat er niet in deze stukken. De pachter neemt op zich steeds rijtuigen aan het station te plaatsen, aan reizigers van de treinen de voorkeur voor het vervoer te geven, en niet meer te be rekenen dan het stedelijk tarief. Dan is er nog een zinnetje in het stuk, dat de aandacht trektde koetsiers moeten steeds netjes gekleed zijn, en zich beleefd tegenover het publiek gedragen. De H. IJ. S. M. heeft zeker gedacht: nu heeft Haarlem zoo'n mooi station en moet ook.... mooie aapjeskoetsiers hebben Voetbal. Alhier is onder den naam „H. F. C. Ripperda" een foolball-cluh opge richt. 1 «vutUIB»- vergadering werd medegedeeld, dat op initiatief der afdeeling zich reeds een vijftal vakvereenigingen had ge vormd tot een kiesrechtcomité. De houding van de afgevaardigden naar het partijcongres werd goedge keurd. Nog werd medegedeeld, dat de Leeuwarder coöperatie 24 kinderen dezen zomer een. week te Zandvoort zal laten doorbrengen. Er zal ge tracht worden deze bij partijgenoo- ten te Haarlem te doen logeeren. Een aantal leden werd daartoe reeds be reid gevonden Door eenige leden werd het initia tief genomen tot oprichting van een muziekkorps. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Pro vinciaal bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed le. Uitvoeren onderhoudsbagger- werk in zij kanaal H, behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. Raming f2300. Ingekomen waren 3 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer G. A. van Hattum, te Sliedrecht, voor f 1950. 2e. Onderhouden en vernieuwen verfwerk van de gebouwen, kunst werken, enz., behoorende tot het Noordzeekanaal, gedurende 1908, 1909 en 1910, in drie perceelen en in massa. Raming per jaar perceel I. f 3850, perceel II f 2830, perc. III f 1800. Ingekomen 47 biljetten. Laagste inschrijver voor perceel 1 de heer P. H. v. d. Bos, te Heemste de, voor f 3475 voor perceel 2 de heer S. Goldsteen te Haarlem, voor f 2700 voor perceel 3 de heer L. v. d. Ploeg te Schellingwoude, voor f 1361 en voor de massa de lieer S. Goldsteen, te Haarlem, voor f 7700. Militaire Zaken. De milicien A. v. d. S. van het 10e regiment infanterie alhier, heeft niet voldaan aan de oproeping om voor straf onder de wapenen to komen hij zal deswege bij het korps als deser teur worden afgevoerd. De R. K. Middenstands- vereenigïng alhier heeft de Koninkl. goedkeuring op haar statuten ver kregen. GEWIJDE MUZIEK. Een zeer groot publiek woonde de uitvoering van Gewijde Mutziek bij, die Woensdagavond in de Groote Kerk plaats had. Medewerkenden bij deze uitvoe ring waren mevr. A. Noordewier Reddingius (sopraan) en de heeren Gerard Zalsman, (bas), Chr. Freyer (viool) en Louis Robert (orgel). Mevr. Noordewier's programma bestond uit: de aria „Er weidet seine Heer- de" van Handel en twee geestelijke liederen van J. W. Franck, behalve twee met den heer Zalsman voorge dragen duetten van Bach. De heer Zalsman gaf als solo-nummers een ari auit Bach's Cantate. „Sehet wir geh'n hinauf' en „Deus Meus" uit 't Oratorium Les sept paroles du Christ van Gust. Doret. De heer Freyer droeg voor: Adagio en Allegro uit de E-dur-Sonate van Handel :en drie Oud-Hollandsche Liedjes, door Julius Röntgen bewerkt; benevens de viool partij in het duet „Wann komrnst du, mein Heil?" van Bach. De heer Robert eindelijk opende het program ma met Bach's D-mol-Toccata en Fu ga, speelde later „Adoratio et Vox Angelica" van Th. Dubois en sloot de uitvoering met het eerste deel van Widor's 5e Symphonie. De uitvoering als zoodanig mag voortreffelijk geslaagd he eten; maar toch lijkt mij de taak der medewer kenden bij een concert in onze Groote Kerk een vrij ondankbare. Ten kos te van méér inspanning, bereiken zij over 't geheel bij hun auditorium minder dan in de concertzaal daar gelaten nog de noodzakelijke beper king in hun programma. Het best er aan toe is nog de organist, wiens in strument beschikt over het noodige klankvolume om de ruimte te beheer- schen en over verscheidenheid ge noeg aan toonkleur om de toehoor ders langeren tijd te boeien. De heer Louis Robert heeft van zijn voordeel een zeer gelukkig gebruik gemaakt. Door registratie, tempo, pliraseering en speelwijze heeft hij ons nagenoeg de geheele D-moll-Fuga volkomen duidelijk weten te maken. Het werkje van Dubois bood hem een ongezochte gelegenheid om de toehoorders van eenige „mooie" ge luiden voix celeste, vox humana, enz. te doen genieten en in zijn slotstuk stelde hij nogmaals zijn tech nisch kunnen en z'n registreerkunst in het beste licht. Dat het groote, klare geluid van mevr. Noordewier zich bij uitstek voor een Groote Kerk-uitvoering leent is bekend en over de rustige majes teit van haar voordracht behoef ik hier niet in herhaling te treden. Aan haar dankten wij ook nu weer eenige der schoonste oogenblikken van de uitvoering. Ook de heer Zals man heeft veel doen genieten het meest wel in de aria van Gustave Doret want alleen in rustig ge dragen muziek van niet te lage lig ging komt zijn stem in de kerk tot zijn recht.Toch waardeerden wij voor al niet minder wat hij deed in de voordracht der Bach-composities. In een van deze laatste het heerlijke duet uit de cantate „Wachet Auf" speelde de heer Chr. Freyer op voor treffelijke wijze de viool-solopartij. Ook in zijn solostukken, vooral in de Oud-Hollandsche Liedjes, deed hij zich als een zeer begaafd en be- PHILIP LOOTS. Ned. H e r v. Gemeente. Diakenen der Ned. Hervormde Ge meente boden vele ingezetenen van Haarlem een iuschrijvingsbiljet aan onder mededeeling, dat in 1907 wer den bedeeld 425 gezinnen, waaronder 258 weduwen met of zonder kinde ren, 87 hoofden van gezinnen boven de 60 en voorts menigeen, door li chaamsgebreken en ziekte niet in staat in zijn onderhoud te voorzien, te zamen uitmakende 922 personen. Hun werd uitgereikt 4554 K.G. fijn, 10776 1/2 K.G. grof tarwebrood, 12725 K.G. roggebrood, en aan geld de soin van 10.343.90. De geneeskundige onderstand beliep 1274.30. Gedurende den winter zijn uitge deeld 111 wollen dekens. 59 groote bedden met zeegras, 13 dito kleine, 19 peluwen met zeegras, 1007 stuks hemden, 14.24 H.L. bruine boonen, 381 K.G. spek. In drie uitdeelingen werden 202.625 turven verstrekt. De uitgaven beliepen f 28.051.71 1/2, met een nadeelig saldo van f 143.24 1/2. BLOEMENDAAL. In en buiten deze gemeente zal met veel leedwezen het overlijden worden vernomen van mevrouw A. J. Kool hovenLoiibar Petri, de echtgenoote van den heer A. Koolhoven. Weliswaar was zij sinds geruimen tijd ziek en werd door de familie ge vreesd. dat een chirurgisch ingrijpen noodzakelijk zou worden, maar dat het droeve einde zoo nabij was, ver moedde ook in de laatste dagen nie mand. Vooral niet omdat de patiënte nog slechts 47 jaar oud was. Voorstandster van sport (mevrouw Koolhoven hanteerde bijvoorbeeld zeer goed het geweer) heeft zij jaren lang haar echtgenoot bijgestaan in zijn drukke werkzaamheden voor het penningmeesterschap van den A. N. W. B. Haar aandeel in dat werk was zóó groot, dat zij dikwijls schert senderwijs de Bondsmoeder werd ge noemd. Tot den bloei van den Bond heeft zij daardoor zeer wezenlijk bij gedragen, wat bij de a.s. feesten lig zou zijn herdacht. Als opgewekte en begaafde per soonlijkheid (zij teekende en schilder de o.a. verdienstelijk), bracht de nu overledene niet weinig bij tof den aangenamen, pretligen toon, die in de dubbele huishouding der familie bestond. Haar heengaan zal daar als een groot gemis worden gevoeld. SCnOTEN. Bij de aannemelingen die in de kerk H.H. Elizabeth en Barbara hun lste H. Communie vierden, was ook een drieling, drie meisjes, dochters van den heer Rotteveel te Haarlem. Onvoorzichtig. Dat dikwijls aanleiding wordt ge geven tot diefstal, bleek Woensdag avond zeer duidelijk. Een slager alhier had zijn rijwiel voor het raam neergezet en zat rus tig in zijn binnenkamer. De politie hield er echter eeu waak zaam oog op en toen het echter ruim een half uur onbeheerd had gestaan, nam een der politiemannen het eeni ge huizen verder de straat in. En wat gebeurde nu? De slager sloot zijn winkel, doofde de lichten en ging zich gereed ma ken, om te slapen. Plotseling herinnert hij zich, dat het rijwiel nog buiten staat, opende met haast de deur, doch helaas, het rijwiel is verdwenen. Nu volgt de aangifte, waarbij hij zich zelf troost, dat hij het rijwiel kwijt is. Maar de trouwe rijwielbewaar der komt aangestapt, met het vermiste rijwiel, een vermaning volgt en de ge lukkige slager bergt zijn verloren gewaand „zwijntje" met groote zorg vuldigheid achter de stevig gesloten winkeldeur. De bouw van de woning van den directeur der gasfabriek is gegund aan G. B. Meerman, den laagsten inschrijver, echter niet voor f 7875 (zooals we in een vorig bericht ver meldden) maar voor 8875. HEEMSTEDE. Heden is bijpublieke aanbesteding gegund: A. het eenjarig onderhoud der ge meentewerken, uitgenomen het glas-, verf- en bebangwerk, aan J. G. v. d. Putten voor J 945. B. Het glas-, verf- en bebangwerk, aan Jac. Hendrikse, voor f 338. HMUIDEN. De visscherijquaestie. Woensdag heeft een vergadering plaats gehad tusschen de besturen der Afd. IJmuiden voor de Ned. Vis- scherij en der Vereeniging van Vischhandelaren. Besproken werd al vorens tot de definitieve vaststelling der te nemen maatregelen over te gaan, eerst nog enkele adviezen in te winnen. Vrijdag a. s. zal dan weder worden vergaderd. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. J. Labatto, Amsterdam, Haarlem merstraat 34, 5 p. E. L. Meijer, Amsterdam, Haarl.- straat 10, 4 pers. Jongej. A. Guepin, Haarlem, Groot Kijkduin, 1 p. BEZOEK VAN DE KONINGIN MOEDER AAN EEN WEESHUIS. H. M. de Koningin-Moeder bracht Dinsdagmiddag te 2 uur een bezoek Hooflsli'a^'e^te 's-Gravenhage. H. M. werd ontvangen door den heer J. Margadant, president van het college van regenten, en door jhr. mr. L. v. d. Berch v. Heemstede. In de regentenkamer werden de leden van het regenten-college, de heeren J. J. de Jongh, H. W. L. Wisdom Jr., K. H. Tjerry Jz., M. L. van Breen, G. v. d. Leeuw en H. C. van der Woerden, en de directeur en di- rectrice, aan H. M. voorgesteld. Eén der jongens, leerling van het Koninklijk Conservatorium voor Mu ziek, speelde bij de komst van Ko ningin Emma op de trombone een fanfare en het „Wilhelmus". In den tuin voerden de jongens voor de Koninklijke Bezoeksters vrije en orde-oefeningen uit; de meisjes- zangafdeeling zong H. M. in de kerk- zaal, onder leiding van den heer J. A. de Zwaan, eenige liederen toe. Gedurende den rondgang door bet huis, dat door H. M. geheel werd in oogenschouw genomen, gaf de Ko ningin-Moeder herhaaldelijk Haar groote tevredenheid over de inrich ting van het weeshuis te kennen. Ook in de beide ziekenzalen, die voor de jongens en die voor de meisjes, ver toefde H. M. geruimen tijd en gaf aan elk der patiënten een herinne ring aan het Vorstelijk Bezoek. Bij het bezichtigen van de diaco- nessenzaal, informeerde Koningin Emma belangstellend naar den toe stand en de rzorging der armen. Onder het luide gejuich van de wees kinderen vertrok H. M., na ongeveer anderhalf uur in bet weeshuis te hebben vertoefd. ANTI-MILITARISTEN. Op Donderdag 21 Mei a.s. moeten de secretaris en penningmeester van de' afdeeling Amsterdam, van de In ternationale Anti-Militaristenvereen. voor de rechtbank verschijnen. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij deel uitmaken van een verboden vereeni ging. Op den avond van den dag van het proces wordt een meeting gehouden in het Paleis voor Volksvlijt, uit gaande van bovenvermelde afdeeling, in combinatie met een 25-tal vak- en andere vereenigingen. TWEEDE KAMER. Ondanks de tegenwoordigheid van den Minister van Justitie liep het Vrijdag j.l. spaak toen de strafbepa lingen van de Visscherijwet in be handeling kwamen. Maar gisteren heeft de Kamer zich door deze en andere bepalingen heengewerkt, zoo dat de eindstemming op een nader te bepalen dag zal plaats hebben. Slechts twee zaken van eenig ge wicht hielden de Kamer nog bezig. Het wetsontwerp stelde bij artikel 27, vischstrooperij schuldig als mis drijf. Daartegen richtten zich reeds verleden week de heeren Regout en De Geer, die beiden amendementen indienden, om althans het bengelen met één hengel, in het vischwater waarvan een ander het vischrecht heeft, niet als m i s d r ij fmaar als overtreding te straffen. Slechts verschilden de amendemen ten op het punt der redactie. Gisteren nu kwam nog de heer Van Sasse van IJsselt met een amende ment, om niet het hengelen alleen tot overtreding te stempelen, maar elke wijze van bemachtigen van visch uit water, waarvan een ander het vischrecht heeft. Ondanks den steun, die dit amen dement vond bij den heer Van Doorn, kon het niet de instemming van de Kamer verwerven. Na een uitvoerige rede van den Minister van Justitie werd 't systeem der wet aanvaard. Vischstrooperij, poging daartoe en medeplichtigheid daaraan zal als m i s d r ij f worden gestraft ten hoogste met zes weken gevangenisstraf, of 60 boete. Daar entegen de Minister verzette zich tegen deze amendementen niet ging de Kamer mede met de heeren Regout en De Geer, zoodat het hen gelen met één hengel in een anders vischwater tot overtreding is gestempeld. Een andere qaaestie, die wel debat had kunnen uitlokkeD, liep met een sisser af. De heer Van der Velde had bij amendement voorgesteld aan de gemeenten de bevoegdheid te geven het Hengelen op Zondag voor eeni ge uren in openbare wateren te erbieden. De bedoeling dat bleek uit de toelichting" was niet de bona fide hengelaars te treffen, doch meer die hengelaars, die behalve in visschen, in zich bedrinken hun vermaak zoe ken. Tegen wat de heer Van der Velde „jenever hengelaars" noemde, die het platteland in onrust brengen, moeten de gemeenten kunnen optre den. Intusschen Minister Talma meen de dat de zaak zóó niet, doch bij een eventueele Zondagswet wel goed te regelen was, hoezeer hij ook voor het denkbeeld, dat aan het amende ment ten grondslag lag, gevoelde. Het werd gehandhaafd, doch met groote meerderheid verworpen. Toen was de Kamer met de wet gereed deed nog eenig klein-goed af, om heden te beginnen met de mo tie-Bos, betreffende de Staatsexploita tie van Spoorwegen. Vrijdag wordt de definitieve Oor- logsbegrooting in de afdeelingen on derzocht. Men seint ons In een zeer belangrijke rede begon Dr. Bos de verdediging zijner motie, uitsprekende de wenschelijkheid van Staatsexploitatie der spoorwegen en betoogende, dat daarbij oeconomi- sche sociale en politieke belangen des lands betrokken zijn. Mr. E. J. EVERWIJN LANGE. Naar wij vernemen is de heer Ever wijn Lange hoogst ernstig ziek en wekt zijn toestand groote bezorgd heid. dilyoli:i>tc "VJLKT NOORD-HOLLAND. De bevolking van Noord-Holland bedroeg op 1 Januari j.l. 532.983 man nen en 562.362 vrouwen, totaal 1.095.345 zielen. VERZWAARDE STRAF. Onze lezers zullen zich herinneren, dat een 16-jarig Hollandsch meisje, dat te Brussel den weg vroeg, om eene zuster op te zoeken, door een gemeenen kerel werd meegelokt naar eene eenzame plaats, waar hij het kind mishandelde en van haar geld beroofde. De bandiet werd gevonden en door de rechtbank veroordeeld tot 4 ja ren gevangenis voor den aanslag en 1 jaar voor den diefstal, dus 5 jaar te samen. Het openbaar ministerie vond die straf onvoldoende en ging in beroep. Het hof, eveneens van dit gevoelen, verzwaarde de straf met 2 jaar. (Hbld. v. Antw.) 'n CAVALERIST OP POST! De herkeuringscommissie, bestaan de uit de heeren Van Leeuwen, ma joor-intendant, Te Winkel, ritmees ter en commandant van de cavalerie te Amsterdam en de kapitedn-paaa> denarts Fixeboxse, uit Haarlem, arri veerde Dinsdagmiddag aan de Brou wersgracht, bij den heer Vromans. Zij onderzocht de fourage en keur de alles goed, daarmee dus het oor deel der eerste keuringscommissie te niet doende. De schildwacht kon inrukken, en dit pretje voor de straatjeugd be hoort dus weer tot de geschiedenis. (Tel.( ONGELUKKEN. De toestand van den heer K., die Zondag bij de gasontploffing in zijn woning te Hengelo brandwonden op liep, is zeer ernstig. Men vreest voor zijn leven. Maandagavond is het ijzeren tjalk schip Lydin, ter hoogte van Vlaar- dingen aangevaren door het uitgaan de Duitsche stoomschip Creveld. Door den schok geraakte de 27-jari- ge broeder van den schipper te water en verdronk. Het tjalkschip werd op de krib bij de Wilhelminahaven op het droge gezet. Woensdagmiddag werd in het O. L. Vrouwe-gastliuis te Amsterdam opge nomen de werkvrouw Grietje ten Hol de van Hubeck, die in perceel 294 aan de Ceintuurbaan, van de trap pen was gevallen, waarbij zij ernsti ge hoofdwonden had gekregen, door dat heur haarkammen in het hoofd waren gedrongen. Het vierjarig zoontje van den land bouwer E. S. W., bij Dokkum, is Dinsdag spelende te water geraakt en verdronken. Dinsdagmiddag geraakte te Roe- Jofarendsveen het 7-jarig zoontje van C. v. d. Meer in een onbewaakt oo- genblik te water, met het noodlottig gevolg, dat het eenige oogenblikkeo later levenloos werd opgehaald. Woensdagmiddag is op de lijn Me- chelen—Neuzen nabij Kijkuit de bu reelwachter Wulhaers, die dan sluit boom te laat gesloten bad, door den trein overreden. Het hoofd werd van het lichaam gesneden. De ongelukki ge was gehuwd, en omstreeks 80 jaar (M. C.) BRANDEN. Maandagnamiddag omstreeks vijf uur ontstond er door eene onbekende oorzaak brand in de woning van den landbouwer Angenendfc, die het pand nog slechts een dag of tien bewoon de. Eer men het gewaar werd, sloegen do vlammen door het dak, dat schier even snel instortte. Het geld, ter waarde van ruim duizend gulden» alsmede eenige gouden sieraden» heeft men nog aan het woedende ele ment kunnen ontrukken. Maar het ergste van al is, dat een kind in zijn wagentje is omgekomen. Naar ver luidt is het huis verzekerd. Maandagmorgen in de vroegte ia de boerenbehuizing van den heer Eelsingh te Vlagtwedde (Gr.; tot den grond afgebrand. Het vee is gered geworden, doch overigens weinig. Al les is verzekerd, maar laag. BIDDEN IN DE KAZERNE. Ongeveer de helft der manschappen van de in Maart j.l. te Middelburg opgekomen lichting heeft op een tot hen gerichte vraag, wie en is voor 't bidden voor het eten, deze toestem mend beantwoord. Dezen eten nu per compagnie op ééne kamer, afgezon derd van hen, die niet wenschen te bidden. Op verlangen van den over ste is dit door de compagnies-com mandanten aldus geregeld. Deze re geling bevalt goed, te meer wijl nu ook zij, die na het eten wenschen te danken, daartoe in de gelegenheid zijn. Door den commandeerenden offi cier van het 2e regiment vesting-ar tillerie te Naarden is, om tegemoet te komen aan een verzoek van de Nat. Christel. Onderofficieren-Vereen., be paald, dat bij de maaltijden van de ongehuwde korporaals en manschap pen vóór en na het eten een oogen- blik stilte zal worden in acht geno men. DIEFSTALLEN, Te Dieren is aangehouden de Duit- scher G., die bekend heeft zich schul dig te hebben gemaakt aan de dief stallen in den nacht van Maandag op Dinsdag in Villa's aan den Vel- perweg te Arnhem gepleegd. De ont vreemde portemonnaies werden in 4ijn bezit gevonden. (N. Arab. Ct. UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Ct." Een onverwacht groot aantal dia mantbewerkers zal, naar het bestuur van den A. N. D. B. ons meedeelde, op de bondsvoorwaarden den arbeid hervatten, namelijk circa 2560. Dal zijn 1000 brillantslijpers en verstel lers 1000 roosjesslijpers en verstel lers en 500 brillant- en roosjessnij ders en snijdsters. Alle eigenwerk- makers, behalve dezulken, die als ab soluut bono fide bekend staan, zijn afgewezen. De bondsvoorwaarden beteekenen voor de brillantslijpers een minimum van 20 pet. loonsverhoogirig terwijl de 25 pet. vaste toelage, welke de brillantsnijders boven het tarief als vaste toelage genoten, thans in liet tarief zijn opgenomen. OPGEVISCHT. Te Compascwnm (Gr.) is het lijk opgevischt van den arbeider H., die sedert Paschen vermist werd. DAMMEN. De heer A. II. Broekkamp van Am sterdam heeft bij een sirnultaan-partij tegen 23 spelers te Zaandam, er 12 gewonnen en 4 verloren (tegen de heeren F. van Poorten, H. Hofsté, F. Happe en J. Ris) terwijl 7 partijen onbeslist bleven De séance duurde van 8 uur 's avonds tot 1 uur dee nachts. PAARDEN. Er wordt gedacht aan de oprich ting van een rendraversbaan bij Lei den. Tot sous-chef van den generalen staf is bestemd de kolonel der genie C. J. Snijders, commandant in het le genie-commandenient te Utrecht. Naar men uit goede bron verneemt» wordt de luitenant-kolonel der artil lerie A. N. J. Fabius te Utrecht bin nenkort bevorderd tot kolonel. R. K. KERK. Dinsdag vierde Z. D. H. mgr. W. v. d. Ven, de beminde bisschop van 's Bosch, zijn 75sten verjaardag. Een vurig gebed gaat alom ten he mel, dat God onzen beminden herder nog vele iaren sparen moge, tot wel zijn van de kudde, die aan zijne goede zorgen is toevertrouwd. (Nbr.) NED. HERV. KERK. Beroepen te Driehuizen en Zuid- Schermer (N.-H.) ds. A. J. A. Schol ten te Heer Hugowaard. Aangenomen het beroep te Sint Anthoniepolder (toez.) door deai heer J. A. F. Manus van der Jegt, cand* te Delfshaven.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2