Weerbericht F. P. KEICHöRT, Heeren Strooh sedan Thermometerstand Uit de Omstreken Binnente^d MRDEDEELINGEN VAN HET XONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 16 Mei 1908. Hoogste barometerstand 774.0 m.M. te Coruna (Spanje); laagste 756.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 17 Mei: Wind: matige Westelijke tot Zuid- Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: hooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM uur 767 m.M. Neiging tot" vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 38 Cts. per regel. 17 Anegang !7. Siauarale modellan te Haarlem. Zaterdag 16 Nlei Hoogste gisteren 2 uur F. 62 Laagste hedennacht F. 48 Hedenmiddag te 12 uur F. 54 RAAD VAN BEROEP. In den vroegen morgen van 15 No vember, terwijl 't erg mistig was, .werd detimrnerman Zijp door de E. S. M. bij het Schouwtje aangereden en gedood. De voogd der nagebleven kinderen (die ook pas hun moeder verloren hadden) eischte van de Rijksverzeke ringsbank een uitkeering van 6 van het loon van den overleden va der. Toen de Bank dit weigerde, kwam de voogd in beroep bij den Raad van Beroep alhier. Als raadsman trad op mr. Andreae, die meende, dat Zijp, toen hij het ongeluk kreeg, in dienst van zijn patroon was, wijl hij in Aerdenhout werkte en een gulden loopgeld per week ontving. Thans heeft de Raad van Beroep in deze zaak vonnis gegeven en beslist, dat hier geen reden is voor een uit keering ingevolge de Ongevallenwet. In April 1903 had in de wasscherij der firma Schenk aan de Ged. Oude Gracht een ontploffing plaats. Eenige daar werkende meisjes bekwamen zeer ernstige brandwonden. De beklagenswaardige meisjes zijn nooit geheel genezen en ontvangen thans nog van de Rijksverzekexüngs- bank een uitkeering wegens gemis van arbeidsvermogen. Een der meisjes is gehuwd en woont nu te Amsterdam. Zij ontving tot he den een uitkeering van 49 van haar vroeger dagloon. Wellicht vindt men 'dit een buitenkansje, maar moet wel bedanken, dat de vrouw niet alleen haar gewone huishoudelijke bezig heden kan doen, en voor de hulp in haar huishouden moet betalen. Thans meende de Rijksverzeke ringsbank dat er eenige verbetering dn den toestand was gekomen en had 'de rente verminderd tot 35 Tegen deze beslissing was de be trokkene in verzet gekomen, en werd 'thans door den Raad van Beroep ge hoord. 't Was een treurig gezicht, de ze vrouw te zien. Haar gezicht en handen zijn geheel door litteekens geschonden, terwijl haar handen bo vendien nog misvormd zijn. 'Als deskundige werd Dr. Mac Gil- levry uit Amsterdam gehoord, die verklaarde, dat er hoogstens reden is voor een verlaging van 5 De Raad van Beroep zal over 3 we ken in deze zaak uitspraak doen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn thans een reeks gekleurde afbeeldingen tentoongesteld 'die de aandacht zeer zullen trekken. Zij stellen voor tapijt en borduur werken uit het Oosten, mooi van lijn ten prachtig van kleur, zij geven ons eenig denkbeeld, omtrent versierings kunst, die zeer zeker navolging ver dient. Zondag is het Museum kosteloos te bezichtigen. Liberale Unie. Op de Donderdag 21 Mei a.s. te houden vergadering der kiesvereeni- glng „Liberale Unie" Haarlem zal worden overgegaan tot eene be- stuursaanvulllng (vacature Reyne), en verder worden overgegaan tot candidaatstelling voor den Gemeen teraad (vacatures Mr. Mledema en ,Tau Linden Tol). EEN ZILVEREN FEEST. Vroolijk-wapperende vlaggen vex-- kondigden, dat er feest was; feest in de Christelijke Bewaarschool in de Oranjestraat, die Vrijdag voor 25 ja ren geopend werd. De herdenking van het feest had 's avonds plaats. In vier ruime in- óen-loopende lokalen zaten te midden van groen en vloei-versiering eenige honderden ouders van schoolgaande kinderen en andere be langstellenden, gekomen om 't feest mede te vieren. Een zangkoor onder leiding van den heer W. H. Biele en voorname lijk bestaande uit leden van „God is mijn lied", opende de bijeenkomst met gezang, 't Klonk: Van U zijn alle dingen, Van U, o God! alleen, Van U de zegeningen, O Hoorder der gebeên!... Deze wooÉflen waren ook de grond gedachte van de redevoeringen der verschillende sprekers. Er is dien avond veel gesproken! Allereerst kwam Ds. B. J. Swaan aan 't woord, als voorzitter van het Schoolbestuur. Deze schetste in korte trekken de geschiedenis van de school en herdacht als de oprichters de nu nog in leven-zijnde personen: Ds. Snethlage en Dr. Barger, beiden nu te Amsterdam wonend, en de heeren J. Bierens de Haan en J. Wesselius, die nu nog als bestuursleden de school dienen. Dit gebouw is velen tot rijken ze gen geweest, want behalve de be waarschool, zijn hier ondergebracht een Zondagsschool, een naai- en brei- school, terwijl er ook eiken winter bijbellezingen worden gehouden. Te recht kan getuigd worden, dat het gebouw het centraalpunt der evange lisatie in het Leidsche kwartier is. Dat de school zoo gegroeid is en dat zij bloeit is voor een deel ook te danken aan de toewijding van het personeel, inzonderheid van Mej. N. Gerrits, hoofdonderwijzeres, die nu ook haai- 25 jarigen werkkring aan de school herdenkt. Ds. Swaan deel de mede, dat het Bestuur zich ge drongen voelde hier in het openbaar da verdiensten van deze bekwame on derwijzers te huldigen. Hierna spraken de oprichters Ds. Snethlage en Dr. Barger. Ook zij herinnerden aan de geschiedenis van de school en .schetsten het heerlijke werk: de kinderen tot Jezus te bren gen. Ds. Snethlage sprak bij de ope ning van het gebouw een rede uit naar aanleiding van het bijbelwoord: „God van den hemel zal het ons doen gelukken en wij zijn getrouwe knechten zullen ons opmaken en bouwen." Dit woord is in den loop der jaren heerlijk vervuld. Dr. Barger sprak voor 25 jaren over het woord Gods: „de hoop wordt niet beschaamd." Ook dit is in ver vulling gegaan en als wij zoo zei Dr. Barger met God ook in de toekomst verder gaan, zullen wij nooit beschaamd worden. Ds. C. J. van Pa assen wenschte, als afgevaardigden van den Kerke- raad der Ned. Herv. gemeente, het Schoolbestuur geluk met dit zilveren feest. Spreker hoopte, dat in het Leidsche kwartier ook nog eens een Christelijke school zal verrijzen, om liet werk, op de bewaarschool aange vangen, voort te zetten op de gewo ne school. Reeds is een klein kapitaaltje voor dit doel beschikbaar, maar dit is nog veel te gering, om het plan nu reeds te volvoeren. Als laatste spreker trad Ds. A. W. Haksteen op, die na allen voor hun belangstelling bedankt te hebben, de bijeenkomst met gebed sloot. Daarna zongen de aanwezigen staande: Psalm 72 11: Zijn naam moet eeuwig eer ontvan gen!! Men loov' Hem vroeg en spa! De wereld hoor', en volg1 mijn zan gen Met Amen, Amen, na! Het koor had, ter afwisseling van de verschillende redevoeringen, eeni ge zangnummers uitgevoerd, o.a. aan het jubileerende schoolhoofd een bede toegezongen: Blijf, Heer, haar zegenend nabij, Opdat haar pad beveiligd zij... Na afloop der feestviering, veree- nigde het schoolbestuur en enkele ge- noodlgden zich in een der kleinere lokalen, om daar nog eenige oogen- blikken te verpoozen en enkele ver- verschingen te gebruiken Ook Vrijdagmorgen hadden reeds in huiselijken kring eenige feestelijk heden plaats. Het jubileerende school hoofd, mej. Gerrits werd" door het overige onderwijzend-personeel en de leerlingen der avondschool ontvan gen, geluk gewenscht en met eenige cadeaux verrast. Even later kwam ook het schoolbestuur de jubilaresse complimenteeren. Daarna verbleef het Bestuur nog eenigen tijd in de school en zongen de kinderen eenige toepasselijke lie deren. Naar wij vernemen -zal ook mej. M. Hoogerwerff over eenige weken haar 25-jarig jubilé als onderwijzeres aan deze Bewaarschool vieren. VOORBEREIDEND MILITAIR ON DERRICHT. Ingevolge het bepaalde in de rege ling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit-onder richt, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten ge schieden vóór den lsten Juni eerst komende, en wel a. in plaatsen waar infanterie of vesting-artillerie in garnizoen ligt, bij den commandeerenden officier der infanterie of der vesting-artille rie b. in de overige plaatsen bij den burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende officie ren en burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den inspecteur der infanterie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden in specteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken, om alsnog tot het onderricht t.e worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buiten land of om andere redenen onschul dig zijn aan te late aanmelding, mee- nen we de jongelieden, die aan het voorbex^eidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 Octo ber a.s. begint, nadrukkelijk opmerk zaam te moeten maken, op de nood zakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten yorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. H a r d 1 o o p e n. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Zondag 17 Mei a.s. zal P. Kater :t record trachten te verbeteren van Kees v. d. Spek. Eenige leden van de Sportclub „Haarl. Sportvereeniging" zullen als gangmakerij dienst doen. Om 10 uur precies wordt van de wijzerpaal aan de Dreef afgegaan en geloopen tot de kerk te Zandvoort en terug. Baden. In het douchebadhuis aan het Leid- scheplein 2ïjn in de afgeloopen week genomen 1186 baden in dat aan den Koudenliorn 989. MAGAZIJN VIOLET. Onze Houtstraat is weer een mooien winkel rijker geworden! De heer H. van Dijk heeft zijn handel in zeep, parfumerieën en toiletartikelen van Anegang 29 naar het perceel Groote Houtstraat 28, verplaatst. Het geheel verbouwde huis is nu een mooie, ruime winkel geworden. Achter de groote. spiegelramen liggen de vele artikelen keurig geëtaleerd. Ook in den geriefelijk ingerichten winkel vindt men alles te kust en t winkel vindt men alles te kust en te keur; zoodat van een zeer ruime sor- teering kan gesproken worden, voor al wat buitenlandsche fabrikaten be treft. Als men hier wat koopt kan men verzekerd zijn, „waar voor z'n geld te krijgen," want als fabrikant weet de heer Van Dijk, wat hij in zijn- winkel heeft. Ongeveer 20 jaar geleden wei*d de winkel in de Anegang geopend. Deze verplaatsing bewijst wel, welk een groote uitbreiding de zaak in die ja ren gekregen heeft. Muziek in den Hout op Zondag 17 Mei te geven door het Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Marche du Corté- ge, Saint Saëns. 2. Ouverture Euryan- the, Weber. 3. Sei brav, Walzer nach Motiven der Operette Fesche Geister, Ziehrer. 4. Finale de l'Opéra Vitoiy Pisany, Peri. 5. Tutti in Maschera Ouverture, Perdrotti. 6. Zweite Un- garische Rhapsodie, Liszt. 7. Fanta sie op Italiaansche Opera's. Stam- pini. Inbraak b ij de firma M o o y. Maandag wordt voor de Rechtbank alhier behandeld de zaak betreffende de inbraak bij de fix-ma Mooy. Militaire Zaken. De tamboer J. van O., van het 10de regiment infanterie, is door den krijgsraad alhier veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf ter zake van het slaan van een meerdere in rang. De reserve 2e-luitenant J. Lodder van hel 12de landweer-bataljon, is te xekenen van 6 Juli e.k. af, bij het 10de regiment infantexne alhier, voor den tijd van 20 dagen onder de wa penen geroepen. BEGRAFENIS BLINDE MEIJER. De teraardebestelling van het stof- felij koverschot van blinden Meijer zal niet Maandag, zooals eerst be paald was, doch Zondagmorgen om 9 uur geschieden op de begraafplaats aan den Schoterweg (Israëlietisch ge deelte). Jubilé. Naar wij vernemen zal de heer W. Robert op 14 Juni a.s. zijn 25-jaxng jubilé als directeur van de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" herdenken. SCHOTEN. Viüjdagavond had de aangekondig de vergadering plaats voor het con- strueeren der muziekvereeniging in Schoten. De heer E. Stend opende de ze om ruim 8 uur en ging in korte woorden na, hoe de vereeniging tot stand gekomen was. Hij heette allen hartelijk welkom en hoopte op aller medewerking, ook wat de werkzaam heden op dezen avond betrof. Spr. memoreerde hoe het Gemeentebe stuur vóór 2 jaar geleden een bedrag uittrok voor een muziektent en hoop te bij voorbaat op de goedgunstigheid van den raad. Daarna dankte hij den Burgemees ter, die hem met raad en daad ge holpen had, en verder allen, die de jonge vereeniging hadden helpen stichten. Alsnu werd overgegaan tot het kie zen van eexii bestuur. Gekozen werden de heeren E. Stend, directeur-voor zitter K. van Daalen, penningmees ter J. F. Verhagen, secretaris; D. Douwes, alg. adjunct. De heeren D. lvooy, S. M. v. d. Broeke en P. Chau- dron zullen de andere function ondei'- ling verdeelen De vereeniging kreeg tot naam Schotensche Hannonlekapel. Op de statuten zal de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Eén der aanwezigen bracht den heer E. Stend danlc voor zijne moeite en feliciteerde hem en dc leden met hunne vereeniging. Daarna werd de vergadering gesloten en de volgende vergadering vastgesteld op 27 Mei, om 8 uur. Hedenmorgen werd door het Ge meentebestuur alhier aanbesteed 1. Plaatsen en leveren meubelen 2. idem kachels enz.3. idem lam pen, enz., alles met toebehooren voor de in aanbouw zijnde school voor 600 leerlingen in het Schoterkwartier. Ingekomen waren 16 biljetten. Laagste inschrijvers bleken te zijn: Ivaub en Bierboom, te Haarlem, perc. 1 voor 2597. W. Rector, te Amsterdam, perc. 2 voor 580. K. Hoesbergen, te Haarlem, perc. 3 voor 460. BENNEBROEK. Aan de armen dezer gemeente is door wijlen den heer J. H. Willink van Benxiebroek een legaat van f 1000 toebeschikt. Door de politie is te Hillegom gear resteerd J. v. Haasteren, als ver dacht bij de onlangs gehouden bloem bollenveiling door de Gen. Bulb Comp. ten nadeele van J. P. van Wijk aan Zee een rijwiel te hebben gesto len. Te Leiden moet hij het gestolen rijwiel vonr 15 hebben verkocht. HA ARLEMMERMEER Eene instructie is gehouden tegen twee slagers uit de Haaxiemmermeer, die verdacht worden in den nacht den b'ruggeman N. aaix de Ringvaart te hebben mishandeld en met een revol ver bedreigd. Een bejaard voetganger, thuis be- hoorende te Amsterdam, werd, op weg zijnde naar de boot, aangereden door een stoomfiets, terwijl deze uit week voor een passeerende automo biel. Met een gebroken been en eeni ge ontvellingen werd hij per bran card van het Witte Krui9 naar de woning van dr. Van Mansum te Hoofddorp vervoerd, die het been voorloopig verbond. Later werd de gewonde ^(die een inspecteur der le vensverzekering-maatschappij Utrecht bleek te zijn) per rijtuig naar zijne woning te Amsterdam overgebracht. Na een tweetal vergaderingen is te Hoofddorp een vereeniging opge richt, om de. stichting van een medi sche faculteit aan de Vrije Universi teit te Amsterdam te bevorderen. Een centraal bestuur werd geko zen, bestaande uil de heeren Ds. R. W. de Jong, P. van den Berg, B. Biesheuvel en G. A. A. Knaap, allen te Haarlemmermeer. Besloten werd om op 10 Juni te Hoofddorp een meeting te beleggen, alwaar zoo mogelijk Ds. Vunderinlc, van Amersfoort, en J. van Oversteeg, te Amsterdam, het woord zullen voe ren. HOUTRAKPOLDER. Als bestuurslid van den Houtrak- polder is gekozen de heer G. Kruse- man, te Halfweg. IJMUIDEN. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van 1 Juni 1908, de electincien- xnachinist bij het natuurkundig labo ratorium aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer M. J. Bestelink be noemd tot opzichter bij 's Rijks kust- veriichting te IJmuiden. Goudmuiltje. Donderdag en Vrijdag werd door de meisjes-zangschool onder directie van den heer N. Gonlag een uitvoe ring gegeven van het zangspel „Goudmuiltje", van M. A. Brandts Buijs Jr. Vóór de opvoering van dit echt kinderspel traden op mej. M. Hel- mers, mezzo-sopraan te Beverwijk, en het Haarl emsche Mannenkwartet „Sempre Animato", die blijkens het aanhoudende applaus de aanwezigen zeer voldeden. De „clou" van den avond was dc operette, waarnaar de aanwezige kinderen hunkerden. Dit aardig zangspel heeft een goeden indi'uk ge maakt, vooral omdat de verzorging .uitnemend was. Eindeloos geduld moet er geweest zijn, om 't die woe lige kinderschaar zóó in te prenten. Vier hoofdfiguurtjes treden tusschen de vele tweestemmige koren op den voorgrond, namelijk een elfen-ko ningin, een heksen-koningin, een (travesti) prins, en natuurlijk „Goud- muiltje", het verdwaalde konings kindje. Een bijzondere vermelding verdie nen de elfenkoningin en die der hek sen, die voor meisjes van haar leef tijd alleraardigst acteerden. Fraaie groepen en standen wer den geformeerd en toen een achter- doek opging en een tiental gevleugel- do engelen, hoog op het tooneel on der een bengaalsehe verlichting het effect kwamen verhoogen, kon men zich werkelijk een oogenblik in het feeënland verplaatst wanen. Beide opvoeringen zijn een groot succes geweest voor de Zangschool en de hun medewerking verleenende zangeres en zangers. De visscherij-quaeslie. Vrijdag vergaderden wederom de be sturen der afd. IJmuiden van de Ver eeniging tot bevordering der Ned. Vissc-herij en der Vereeniging van Vischhandelaren. Men is tot ovex-een- stemming gekomen over de te nemen maatregelen, die er, naar men hoopt, toe kunnen leiden, dat door eene goede oplossing een nieuw conflict wordt voorkomen. Voorloopig zijn de plannen nog niet voor publicatie geschikt. INLICHTINGEN. De Minister van Justitie heeft in lichtingen" \erstx'ekt op het adres van P. J. Mahieu, te IJmuiden, houden de verzoek tot terugleiding van zijn mindei\jarigen zoon Adx-ianus Antho- nius onder zijne macht. De Minister betoogt, dat er geen termen bestonden tot strafvervolging of ingrijpen der politie tegen de ge scheiden eclitgenoote van adressant, die liet kind had meegenomen naai den grootvader van hot kind te Hel der. Door dit kind, dat zij eenmaal aan het ouderlijk gezag had onttrokken, bij zich te houden, door te weigeren het kind aan adressant af te geven op de sommatie door hem en door de politie namens hem gedaan, werd, naar 's Hoogen Raads jurisprudentie, niet andermaal het misdrijf gepleegd in art. 280 van het Wetboek van Strafrecht omschievcn. Was dus de politie in casu niet be voegd de woning, waarin de moeder verbleef, tegen den wil van den be woner binnen te treden, aan haar komt, naar de meeuing van den Mi nister wel de bevoegdheid toe, om, indien de minderjarige op straat wordt aangetroffen, dezen te leiden naar dengeen aan wien, krachtens rechterlijke beschikking, de uitoefe ning van de ouderlijke macht is op gedragen. De Minister heeft dan ook, na in kennis te zijn gesteld met het door adressant aan de Tweede Kamer in gediend verzoekschrift, den procu- reux'-generaal te Amsterdam in over- weging gegeven om, indien de bedoel de minderjarige op straat mocht worden aangetroffen, dezen door de zorgen der politie naar adressant te IJmuiden te doen leiden. Dit is op 22 April j.l. geschied, zoo- dat daai-mede aan adressant's ver zoek is voldaan. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen A. Buschkeur, Ginneken, Groot Kijkduin. W. F. van Oldenborgh, Amsterdam, Villa Johanna, 5 pers. N. Sax, idem, Kosterstr. no. 5, 5 p. C. L. W. van IJzendijk, Pui-mer end, Pension de Roos. DE TWEEDE KAMER was gisteren enkele oogenbiikken bij een voor de gebruikelijke vragen. De heer Van Deventer richtte tot den Minister van Koloniën ad in terim de volgende vragen 1. Aan welKe redenen is net toe te schrijven, dat omtrent de bevindin gen van den Gouvei'iieur-Generaal van Nedex-landsch-Indië bij diens in December 1907 in Atjeh en onderhoo- righoden ingesteld onderzoek tot dusver geenerlei mededeeling de Ka mer heeft bereikt 2. Bestaat er verband tusschen de uitkomsten van (lat onderzoek en de aan den generaal-majoor G. C. E. vari Daalen vex-leende ontheffing van zijn functie van civiel en militair Gouverneur van Atjeh en Onderhoo- righeden Minister Heemskerk antwoordde Het antwoord op de eerste vraag luidt Omtrent de bevindingen van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië bij zijn in December 1907 in Atjeh en onderhoorigheden ingesteld 'onderzoek heelt der Kamer tot dus ver geenerlei mededeeling bereikt, aangezien het verslag van den land voogd van het Departement van Ko loniën eerst den 4den dezer maand heeft bereikt. Het nog niet geheel vol ledige dossier is thans bij het Depax-- tement in behandeling. Het antwoord op de tweede vraag luidt Tusschen de uitkomsten van het on derzoek en de aan den generaal-ma joor G. C. E. van Daalen verleende ontheffing van zijn functie van civiel en militair gezaghebber van Atjeh en Onderhoorigheden bestaat dit ver band, dat het oxiderzoek van den Gouverneur-Generaal tot de overtui ging heeft gebracht, dat de uitoefe ning van het civiel bestuur door den generaal-majoor Van Daalen niet aan zijn inzichten beantwoordde. Dinsdag 11 uur eerst eenige kleine ontwerpen daarna voortzetting der behandeling van de motie-Bos. UIT DE DIAMANT-INDUSTRIEi. Naar uit Londen aan de „Frankf. Ztg." wordt bericht, zijn de onder handelingen tusschen de Premier mijn en het diamant-syndicaat weer aangeknoopt en schijnen zij een be vredigend vex-loop te nemen. 65,000 GESTOLEN. Een 18-jarig jongmensch op het kantoor der firma Meyer en Co. aan de Prins Hendrikkade te Amster dam, die steeds het vertrouwen van zijn patroon genoot, heeft Vrijdag morgen een chèque van 65,000 ge ïnd en is daarmede spoorloos ver dwenen. De jongen kreeg des morgens een quitantie ten bedrage van ƒ65,000 bij de Deli-Maalschappij ter inning. Hem werd dit bedrag uitbetaald in chè- que's. Hoewel hem uitdrukkelijk reeds meermalen verboden was die ehèque's zelve te innen, heeft hij zulks toch gedaan bij de Kasvereeni- ging. Naar wordt vernomen, is het voort vluchtige jongmensch met de ƒ65,000 reeds des middags in het Oranjehotel te Scheveningen gearresteerd in het bezit van de geheele som minus zeven acht gulden. Reeds drie jaar was de ontrouwe bediende, een jongmensch van nette familie, ten kantore van de carga doorsfirma Meyer Co. werkzaam, en nooit had men iets verdachts aan hem waargenomen. Wel was hij af en toe een beetje zenuwachtig, doch juist Vrijdagochtend was van nervo siteit niets bij hem te bespeuren ge weest. Op het kantoor der bestolen firma gold de regel, dat papieren van zeer groote waarde niet door den concier ge, doch door een der kantoorbedien den moesten worden gehaald. Te half twaalf zag de conciex'ge het jong mensch aan het kantoor van deKas- vereeniging', waar hij niet behoefde te komen, daar hem verboden was chè- ques zelf te innen. Toen men op het kantoor der fir ma Meyer Co. te half één nog niets van het jongmensch vernomen had, begon men zich daar ongerxist te maken. Men meende de politie aan het bu reau Warmoesstraat van het geval in kennis te moeten stellen en koos daar toe den meest bezadigden en gema tigden vorm, door te infonneeren of er ook iets bij de politie bekend was van een ongeluk. Onmiddellijk werd een politiepost geplaatst bij den Franschen trein, en het signalement naar heinde en ver getelegrafeerd. Door de Amsterdamsche politie is waarlijk in deze zeer actief opgetre den, en de onervarenheid als boos doener van den 18-jarigen voort vluchtige maakte, dat de politie reeds Vrijdagmiddag zoo gelukkig was hem te arresteeren. De ontrouwe bedien de was nl. niet eens zoo slim ge weest in het Oranjehotel een ande ren naam op te geven. Vrijdagavond werd de gearresteer de naar Amsterdam overgebx-acht, waar hij den nacht doorbracht inhei politiebureau aan de Warmoesstraat DE TIJD. Men schrijft aan de N. R. Ct. Naar men verneemt zal het dag bla-I „De Tijd" binnenkort in och tend- en namiddag-editie verschij nen. liet daarvoor benoodigde' kapi taal zou reeds zijn gestort. ƒ3500 ZOEK GEMAAKT. Volgens het Deventer Dagblad i door den burgemeester van Holtei circa 3500 zoek gemaakt. De no{ jonge man heeft het geld in zijn t •groot opgezet jonggezellenhuishoude gebruikt. Hij was zeer bemind zijn gemeente en ieder heeft met liet te doen. MOORD OP EEN KIND. Onder de gemeente Vaals is ee moord gepleegd op een jong meisji Klinkenberg genaamd, dat tc Ake werd vermist en thans in een bosc te Vaals is gevonden. Nadere bijzoi derheden ontbreken nog. („D. Crt.") NEDERL. WEBRB AARHEIDS-VEI EXAMINA. Het korporaals- en sergeants-exi men zal heden en morgen plaats hel ben te 's-Gravenhage vóór de adsp ranten der afdeelingenRotterdar Arnhem, Gouda. Delft, Leiden e 's-Gravenhage. Op 23 en 24 Mei a. s. te Laren (X H.) voor de adspiranten der afdeelii gen Hilversum, Amsterdam en Haa lem. Het examen voor geoefend ma zal ook deze maand plaats hebbe: Behalve de eischen gesteld 'bij h examen voor verkorten diensttijd t( Ixet leger h. t. 1. zal de adspirant, S uniform en bewapend met ge we M. J. 1. 30 K.M. binnen 6 uur voet moeten afleggen en onmidd lijk hierna op 200 M. 5 schoten afg ven op de schoolschijf, waarvan treffex-s in de schijf. PELGRIMAGE VAN LOURDES. Men meldt aan het Centrum: Bij de familie Paulussen te Ou Vroenhoven is telegrafisch beric ontvangen, dat haar dochter ter 1 devaart naar Lourdes, genezen is v een blindheid, sinds Augustus v het vorig jaar gekregen door d schrik bij een brand. ONGELUKKEN. Vrijdag' is het '10-jarig meisje v den werkman O. van Pieterzijl Munnekezijl van een houtwagen vallen en zoodanig gekwetst, dat 1 kind spoedig overleed. Men meldt uit Enschedé In een onbewaakt oogenblik v Vrijdagmiddag het één-jarig knaaj van Ten P. aan den Noorderhag uit een openstaand venster op stra Met verpletterden schedel werd arme kleine opgenomen en naar 1 ziekenhuis overgebracht. In de likeurstokerij van, den bi Raatsie. Iepenweg te Amsterda sloeg Vrijdagavond den werkm Drekmeyex', de vlam van de advoca machine in het gezicht, ten gevo waarvan hij ernstige brandwond verkreeg. Hij is ter verpleging inl O. L. Vrouwegasthüis opgenomen. DR. J. A. OTTE. Naar wij vernemen, ontving H. d3 Koningin-Moeder Donderdagm dag ten paleize in het Voorhout, 's-Gravenhage, in particuliere audi tie, den heer dr. J, A. Otte, directi van het Nederlandsch Vi-ouwenhos taal „Wilhelmina" te Amoy (Chic die, tijdens zijn vex'lof van zes ma den, op zijn reis naar Grand Rap thans eenigen tijd in Nederland x toeft en een bezoek brengt aan s vele vrienden in Rotterdam, 's-G venhage en Amsterdam. (Rott BELEMMEREN VAN EEN VERGADERING. Het raadslid Kroneman wilde it raadszitting den burgemeester i Hattem, baron P. J. van Heems! vragen naar de reden, waarom c een vergadering van de S. D. A. had belemmerd. Dit werd den Kroneman echter niet toegestaan. Thans zal hij zorgen, de zaak de Tweede Kamer aanhangig te i ke®. MOORDAANSLAG. Te Oosterhout heeft zekere P. W. op zijne echtgenoote geschoten haar levensgevaarlijk verwond.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2