CALIFIG *3 Rechtszakea Leger en Vloot Sport en Wedstrijderc Koloniën Letteren en Kunst Land en Tuinbouw EIGEN WEIRKM AKEB S. Donderdagmiddag had in het ge bouw „Amicitia" te Amsterdam, te ongeveer half twee, een vergadering plaats van eigenwerkmakers. Na eenige discussie stond de heer Blitz op en verklaarde, indien niemand an- 'ders zich opgaf als voorzitter te wil len fungeeren. Niemand blijkt daartoe genegen. Hij opent dan de vergadering en gaf het woord aan den heer Beffie, die in een heftigen speech deze ver gadering een desorganiseeremde daad noemt. Uitroepen, als „Nietwaar 1" „Uit laten spreken 1" De voorzitter verzoekt uit te laten spreken. Wij zijn allen vaders van huisgezinnen, zegt hij, die hun brood willen verdienen. (Applaus). De eerste spreker, de heer Beffie, gaat voort en verdedigt het bondsbe- stuur. Hij hoopt, dat niemand op het adres, dat ter teekening ligt, zal teckenen. Wat het adres inhoudt, blijkt evenwel niet. Een andere spreker vindt, dat de vergadering niet het karakter draagt van een vergadering van eigenwerk- makers, maar van een samengeraapt zootje. Hij stelt voor, na de beslis sing van "het bondsbestuur, te oor- deelen en meent dat de vergadering geen druk heeft. (Applaus). Een volgende spreker verdedigt eveneens het bondsbestuur, en zegt, dat de eigenwerkmakers op allen steun van het bestuur kunnen reke- nen. Stem Als het geen vriendjes zijn, niet! Hij zegt. dat de A. N. D. B. alle eigenwerkmakers, die den bond wil len dwarsboomen, zal treffen en noo- digt ten slottg allen uit, om de ver gadering te verlaten, waaraan nie mand gehoor geeft. Verschillende sprekers dagen nog op. Allen spreken door elkaar en de voorzitter doet alle mogelijke moeite de orde te handhaven. Twee eigen werkmakers maken het den heer Bef fie, die weer het woord heeft verkre gen, het spreken moeilijk. Het ru moer is enorm. Men hoort niets dan „Stilte „Vakgenooten „St I enz. De heer Eeffie overschreeuwt ten slotte het rumoer. Hij waarschuwt ten slotte de eigenwerkmakers zich niet van den A. N. D. B. af te schei den. (Goed- en afkeuringen).. De voorzitter leest onder onbedaar lijk rumoer de volgende motie van den heer Beffie voor „De vergadering, gehouden in het lokaal „Amicitia" gehoord de besprekingen, keurt de houding van de personen af, die de vergadering hebben uitgeschreven". Het lawaai is enorm men klimt op de banken, fluit, schreeuwt en joelt. De voorzitter ziet zich genood zaakt de vergadering te sluiten, zon der, dat er iets besloten is.- (Tel.) SURINAME-EXPEDITIE. Met het op 15 dezer, uit Amster dam vertrekkend stoomschip „Prins der Nederlanden" van den Konink lijken West-Indischen Maildienst zul len de deelnemers aan de 6de Suri- tname-expeditie naar Paramaribo vertrekken. Het zijn de heeren J. G. W. J. Eilerts de Haan, luitenant ter zee le klasse, aan wien de leiding is toe vertrouwd R. H. Wijmans. luite nant ter zee 2e klasse; en dr. J. H. A. T. Tresling, officier van gezond heid bij de Koninklijke Nederland- sche Marine. De expeditie heeft ten doel het on derzoek en het in kaart brengen van het brongebied van de Suriname-ri- vier, die, zooals bekend, uit de sa menvloeiing van twee rivieren, de Gran Rio en de Pikien Rio ont staat. Met de eigenlijke opnemings werkzaamheden en het verzamelen van steenmonsters zullen zich de hee ren Eilerts de Haan en Wijmans be lasten, terwijl dr. Tresling behalve de zorg voor de gezondheid, het ver zamelen op botanisch en zoölogisch gebied voor zijne rekening neemt. Te Paramaribo zullen nog onge veer vier weken noodig zijn voor de voorbereiding en 't completeeren van de uitrusting, zoodat de eigenlijke tccht, die op ongeveer vier maanden geraamd wordt, eerst in de eerste da gen van Juli een aanvang zal ne men. VACANTIE VOOR KANTOOR BEDIENDEN. In een gecombineerde vergadering van de besturen der Amsterdamsche afdeelingen van den Nationalen Bond Yan Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" en van de Nederlandsch Vereeniging van Christelijke kan toor- en handelsbedienden werd besloten wederom als vorige jaren door het rondzenden van circulaires aan den patroons in handel en mij' verheid het geven van vacantie aan hun personeel, zooveel mogelijk ge durende de zomermaanden, te bevor deren. Nog werd besproken het wen- schelïjke van de algemeene invoering van het Engelsche stelsel, reeds op verschillende kantoren hier te lande toegepast, nl. de vrije Zaterdagmid dag, en in beginsel aangenomen ook hiervoor binnenkort een beweging op touw te zetten. ONZUIVER GAS. Woensdagavond werden de gasver- bruikers te Nijmegen onaangenaam verrast door een buitengewone» zwa vel- of kolendamp, die bij het ont steken der verlichting ontstond, en zeer hinderlijk was voor de ademha- lingswerktuigen. In de restauraties, die spoediger dan anders hun bezoekers zagen heengaan, werd dit verschijnsel zeer sterk waargenomen. De oorzaak moet gezocht worden in een defect in het. zuiveringsappa raat aan de gasfabriek, waardoor het. gas sterk zwavelhoudend was. ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. De Donderdag te Amsterdam ge houden jaarvergadering van het Ge nootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen werd geleid door den vice-voorzitter, den heer G. A. de Bruijn, die- in zijn, openingsrede de verdiensten herdacht van den afge treden secretaris, dr. Laurillard, als de ziel en de spil van het Genoot schap, en wijlen den penningmees ter, den heer Wertheim huldigde. In een uitvoerige rede legde spr. nadruk op de minachting en vervolging waar aan ontslagen gevangenen bloot staan, niet alleen bij het groote pu bliek, maar ook van groote maat schappijen, ja zelfs bij allerlei staats diensten, en toch niet de straf naar de misdaad onteert. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer Ouwenaller, bleek, dat het contribuantental in Amster dam, Rotterdam en Haarlem vermin derde met 48, doch in Den Haag en Utrecht vermeerderde met 77. Door het bureau van plaatsing werden on geveer 200 personen hier en buiten lands voortgeholpen. In het door gangshuis „Groote Woudtuin" ver toefden 68 personen 47 verlieten het, waarvan 25 door het plaatsing-bu reau, 17 vrijwillig en 2 heimelijk. De kosten beliepen f13.762. De rekening en verantwoording sluit met f6000 nadeelig saldo. De uitgaven beliepen f 31.758. De verslagen werden goedgekeurd. In drie vacaturen werden hoofdbe stuurders gekozen, n.l.mr. G. T. J. de .Tongh. W. L. Luykenglashorst en L Rosenburg, allen te Amsterdam. Na de pauze werd goedgekeurd een concept-adres aan den Minister van Justitie betreffende het vak-onder wijs in gevangenissen en tot verzen ding besloten. Vervolgens werd door dr. Seip- gems van Rotterdam en dr. Caspari van 's-Hertogenbosch een debat inge leid over de voeding der gevangenen. EEN SCHADELOOSSTELLING. De directie der H. IJ. S. M. beeft aan C. Vermeulen, wiens vrouw en dochtertje om het leven kwamen bij het spoorwegongeluk, dat in den avond van 2 November aam den Lie- bergerweg te Hilversum plaats had, een schadeloosstelling van f 4800 uit gekeerd. HET MONUMENT VOOR DR. SCHAEPMAN. Naar wij vernemen zal de onthul ling van het monument voor dr. Schaepman, dat verrijst aan den Driebergschen Straatweg voor het Seminarie te Rijsenburg, niet, zoo als onlangs door de bladen verm;la werd, midden Mei, doch omstreeks midden Juni plaats hebben. (Standaard.) MR. TROELSTRA. Dezer dagen ontleenden wij een bericht aan de Av.post, dat mr. Troelstra zich aan een ernstige ope ratie zou moeten onderwerpen. Een zijneT vrienden deelt nu aan de Res.bode mede, wel niet van mr Troelstra zelf, maar toch uit de beste bron vernomen te hebben, dat dit bericht volkomen onjuist is. GEEN DESERTEUR! Voor den krijgsraad te 's-Grav< hage stond dezer dagen terecht een landweerplichtige soldaat van het 32e bataljon landweer-imfanterie tej za ke dat hij op 4 Maart 1907 te Leiden niet zou hebben voldaan aam eene op roeping in werkelijken dienst, zijn de hij intusschen als deserteur afge voerd en behandeld. Bij de behandeling dezer zaak bleek, dat beklaagde onder dagteeke- ning van 4 Februari 1907 bij vonnis der arrondissementsrechtsbamk te Utrecht wegens landlooperij was veroordeeld tot 3 dagen hechtenis em plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor 1 jaar en te dier zake reeds op 19 Januari door de politie te Utrecht was aangehouden. Voorts bleek, dat de burgemeester jvan bekl.'s woonplaats, door wien desverzocht een bevolkingskaart ten behoeve van beklaagde was gebon den aan den directeur der R. W. I. te Veenhuizen, in zake die opzending geen verdere stappen had gedaan, waardoor daarvan aan hoogerhand geen kennis werd gedragen tot afvoer als deserteur, na bekomen machti ging van den minister van oorlog, was overgegaan- Overeenkomstig den eisch vam den auditeur-militair werd beklaagde, niettegenstaande het feit wettig was bewezen, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, als .zijnde hij daar aan uit hoofde van overmacht, als bedoeld bij art. 40 Wetb. vam Straf recht, niet schuldig. EEN ZELDZAAM GEVAL. Reeds vroeger werd melding ge maakt van de zaak tegen een slager te Raalte, die in een droomtoestand, gevolg van chronisch alcoholisme, brand heeft gesticht en door het Hof te Arnhem onmiddellijk uit de pre ventieve hechtenis werd ontslagen. Thans heeft hetzelfde Hof im deze zaak arrest gewezen en den beklaag de ontslagen van alle rechtsvervol ging zonder de door den advocaat- generaal, mr. Castendijk, gevraagde plaatsing in een krankzimnigemge- sticht. Omtrent de vordering van den land bouwer K. S., die zich civiele partij had gesteld en f 150 schadevergoe ding had gevorderd wegens het af branden van zijn hooiberg, beslist het Hof, overeenkomstig het door mr. L. W. van Gigch, advocaat" te Amster dam, gevoerde pleidooi, dat die vor dering niet voor toewijzing vatbaar is nu de ontoerekenheid vam den persoon, die den brand heeft gesticht, is aangenomen. Mr. Van Gigch had zich voor zijn betoog ook nog beroe pen op een door hem onlangs verkre gen vonnis van de Rechtbank te Am-, sterdam, waarbij aam een persoon, die door een beklaagde met een dolk zwaar was verwond, zijn vordering tot schadevergoeding was ontzegd, op grond dat de daad dien beklaagde wegens imbecilliteit niet kon worden toegerekend. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. BELANGRIJKE HOUTDIEFSTALLEN. (Vervolg). Na de pauze werden de zaken te gen de andere beklaagden behandeld. In de eerste plaats tegen een loon trekkende der firma, die 23 jaar in haar dienst was, laatstelijk als schui tenvoerder. Hij had in den loop van 1906/7 verschillende hoeveelheden hout uit de opslagplaatsen ontvreemd en die in den Haarlemmermeer van de hand gedaan, terwijl hij de dek schuit bestuurde, die bij de motor boot aansloot, waartoe de beide vori ge beklaagden behoorden. Hoeveel hij er van genoot, kon beklaagde niet zeggen, daar de jenever aam boord steeds een groote rol speelde. Vervolgens stonden twee schuiten voerders terecht, die uit hun schui ten, mede onder de gebroeders van de motorboot, hout voor de firma had den vervoerd. Ook zij waren ver scheiden jaren bij haar werkzaam geweest en genoten het volle vertrou wen. Bij het overbrengen van een la ding naar Woerden hadden zij zich echter van een hoeveelheid hout mees ter gemaakt. Tegen dezen beklaagde eischte het O M. slechts tien dagem gevangenis straf. Niet ontving de kooper minder dan hem geleverd moest worden, maar zij zorgden er voor, dat op de schuiten meer geladen werd dan voor de leve ring noodig was, de ander, dat het gestolen® werd te gelde gemaakt. Het O. M. eischte tegen den een, wegems diefstal, tegen den and ei', wegens verduistering, ieder 1 maand gevangenisstraf. Ten slotte verscheen nog een schui tenvoerder, die eveneens verscheidene jaren in dienst van de firma was ge weest, als beklaagde, wegens diefstal, althans heling, in alle geval voordeel trekken van z.g. afval, bij het ver voer vam hout met zijm schuit van Haarlemmermeer maar Woerden, in verbinding met de motorschuit van de beide eerste beklaagden, de schip pers. Ook voor hem had de patroon slechts lof. De invloed van de schip pers en van de jenever moet echter groot zijn geweest; zijm voordeel bij het misdrijf daarentegen gering, even als voor de schuitenvoerders in de beide voorafgegane zaken, slechts en kele guldens. De ambtenaar van het O. M. eisch te tegen dezen beklaagde wegems dief stal drie weken gevangenisstraf. Verdedigers in deze verschillende zakem waren: voor de schippers mrs. Keuls en v. d. Haastert, in de twee de zaak mr. Alfr. Levy, in de laatste mr. Mouthaan Jr. Uitspraak 26 dezer. INGEZONDEN MEBBSEELINGEN 30 Cts. per regel. wonnen. Seeptre bracht bijeen 38.283 pd.st., Ayrshire 35.915 pd. st., Pretty Polly 35.312 pd. st., en Persimmon 34.706 pd.st. PAARDEN. De Chester-Vase-wedstrijd. Te Chester is de Chester Vase van 2000 sovs (een beker van 100 sovs sn hetoverige in geld) voor drie- en vier jarigen, over anderhalve Eng. mijl gewonnen door majoor Loder's „Gal- vani" (jockey B. Dillon) die met kop- lengte won van Glacis van lord Der- bij (jockey D. Maher). Derde won L. de Rothschild's Quelpart met ander halve lengte achter. ROEIEN. De ploegen van Njord. Na heel wat gesukkel heeft Njord thans haar verschillende ploegen in elkaar gezet, hoewel het nog niet ze ker is, dat in de jonge ploegen geen verandering komt, wat de volgorde der roeiers betreft. De oude vier be staat uit de heeren v. d. Minne, Kro nenberg, Bommezijï?, Joekes, slag, Paardekooper Overman, stuurman De jonge vier uit de heeren Stam, Slimgelandt, Middendorp, Ouwer- kerk, slag, Rens, stuurman. De jon ge acht uit de heeren Heyning, Ege- ler, Stam, Qujirtero, Fokker, Slimge landt, Middendorp, Ouwerkerk, slag, Rens, stuurman. De oude vier, met drie oud-roeiers van verledèn jaar, zal, wanneer wij twee weken verder zijn, ongeveer van gelijke kracht zijn als de ploeg van 1907. Flink oefenen blijft echter noodig. In de jonge ploe gen zitten goede krachten, doch door het vele verwisselen van plaats vor mei! zij geen 'van beide nog een ge- heel. Verder hoopt Njord op de Yarsity- wedstrijdeh ook uit te komen met een jong skiffeur, ml. de heer De Josselin de Jong, die aardige vorde ringen maakt. (Tel.) LUCHTVAART. Do Keulsche ballonnen-wedstrijd heeft oen gunstig verloop gehad. No. 1 is geworden de ballon Abercrcn, bestuurd door dr. Niemeyer. Hij is Maandagavond half zeven, toen hij ruim 26 uur in de lücht was geweest in Moravië neergekomen. Eigenlijk is hij neergehaald Moravische boeren kregen het sleeptouw te pakken, en trokken den ballon uit baldadigheid naar beneden. De ballon, die nommer laatst (no. 10) werd, heeft nog bijna 18 uur in de lucht doorgebracht. Alle ballons hebben in den nacht van Zondag op Maandag veel regen gehad. Bij beter weer zouden cle meeste ballons de reis nog eenige uren hebben kunnen voortzetten. Henry Farman heeft, op uitnoodi- ging \an de Gentsche Luchtvaart club en de Gertsche Automobielclub, een bezoek aan Gent gebracht, waar hij in gezelschap van eenige heeren, onder wie een afgevaardigde van het stedelijk bestuur van Gent, een paar terreinen bezichtigd heeft. Een ter rein van 140 hectare, dicht bij de 1 stad gelegen, schijnt voor proeven met een vliegtoestel heel geschikt ge acht te worden. Waarschijnlijk komt Farman den 25sten dezer met zijn toestel voor een dag of acht te Gent. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar in Apotbeken. Prijs f 1.26 per flacon. HOOFDCURSUS. Van het leger in Nederlandsch-ln- dië zijn toegelaten tot den Hoofdcur sus te Kampen de volgende ondierof ficieren: j lo. ter opleiding tot officier dei* inf.: B. C. Völke, H. W. Verhaaren, A. J..L. de Groot, O. H. Aschomonelt en R. von Seidlitz Kurzbach. j 2o. ter opleiding tot officier der mil. administratie: H. Jonker. HET WEDSTRIJD-PROGRAMMA VOOR A. S. ZONDAG. Het wedstrijd-programma voor a. s Zondag luidt AmsterdamKampioenschap van Nederland. QuickU. D. Scheids rechter J. W. Dyxhoorn, grensrech ters J. H. Bergmeyer en J. J. Bos wijk. Breda Het ZesdeQuick (Nijme gen). Scheidsrechter H. J. Makkink, grensrechters M. de Boer en F. W. G. B HÏariem H. F. C. II—D V. V. Scheidsrechter L. Moonens grensrech ters H. N. Tetterode en A. J. Bronk- horst. Haarlem IIHercules. Scheidsrech ter A. de Haan Azn., grensrechters G. Mes en J. Koolman. RotterdamBekerfinale op Spar ta's terrein H. B. S. IIV. O. C. II. Scheidsrechte A. J. Bronkhorst, grensrechters A. C. Niepoort en E. G. van Bisselick. 's-GravenhagoZilveren Lauwer krans op H. B. S.-terreinH. B. S. H. V. V. Scheidsrechter H. A. Mee- rum Terwogt. WINNENDE PAARDEN IN ENGELAND. Sommige Engelsche renpaarden hebben hum eigenaars een fortuintje opgebracht. Zoo won Isinglass vam wijlen kol. Mc. Calmant met den Two Thousand Guineas den Derby en den St. Leger, een totaal van 57.456 pond sterling. Donovan, winner o.a. vam Derby em St. Leger, verzekerde 55.154 pond aan zijn meester, den hertog van Portland. Voorts verwierven Lord Lyon 25.600 pd.st., Ormonde 28.465 pd. st., Galtee More 27.019 pd. st., Diamond Jubilee 31.885 pd. st.. Flying Fox 40.096 pd. st- en Rock Sand 45.618, die allen den Derby, den St. Leger en den Two Thousand OOK EEN OPVATTING. „De Locomotief" verneemt, dat se dert eenigen tijd herhaaldelijk opge zetenen van ondernemingen in het Klatensche bij tientallen en zelfs bij honderden zich naar den adsistent- resident Wessels te Klaten begeven, om klachten in te brengen over de behandeling op ondernemingen en van hen geëischt werk. De klachten zijn volstrekt niet altijd onjuist, maar de heer Wessels moedigt door zijn houding ten deze het „klagen" dermate aan dat men nu met rijp en groeiT-bij hem komt, zoodat hij de klagers verscheidene malen met een uitbrander heeft moeten afwijzen en do klagerij hem over de hand begint te locpen. Art. 55 Regeeringsreglement zegt „De gouverneur-generaal zorgt, dat den inlanders overal gelegenheid ge geven worde om vrijelijk klachten in te leveren." De heer Wessels schijnt in die re gels te lezen, dat de bestuurs-ambte- naren de bevolking zooveel mogelijk moeten uitlokken tot klagen. Dit kan men bij inlanders gemakkelijk ge noeg gedaan krijgen, maar de op tochten naar het adsistent-residonts- huis te Klaten hebben nu ook gaande weg het karakter aangenomen van vertooningen en relletjes, niet bevor derlijk aan den goeden gang van za ken. De heer Wessels beoogt het goede hij tracht orde en regel te scheppen in de verhouding tusschen landhee- ren en inlandsche bevolkingver scheidene landheeren waardeeren zij ne bedoelingen en zijn niet onge neigd, met hem samen te werken, maar zij zien, dat de heer Wessels Keulen en Aken op één dag wil bou wen en dat zijne houding bij de be volking het idéé heeft doen ontstaan dat zij het door klagen gemakkelij ker kunnen krijgen, ook al is er geen sprake van onrecht. Boleh tjoba Art. 55 R. R. moet tot in zijn uiter ste consequenties gehandhaafd en hoog gehouden worden. Ieder inlan der, die onrecht lijdt, moet daarover vrijelijk zijn klacht kunnen inbren gen en zijne klacht moet nauwgezet worden onderzocht. Maar het hangt van den bestuursambtenaar af of, ge geven het karakter van den Javaan, het „en masse" gaan klagen een rel letje wordt. En dien weg schijnt het te Klaten op te gaan", schreef de „Java-Bode". Wij hopen, dat het verkeerde van zulk een opvatting, die van weinig beleid zou getuigen, de betrokken ambtenaar onder het oog zal zijn gebracht. LUITENANT VASTENOU. Om de nagedachtenis te eeren van den op 19 Februari j.i. bij kampong Ngali (Soembawa) gesneuvelden len- luitenant J. H. C. Vastenou, door het plaatsen van een monument op zijn graf te Makassar, heeft zich, naar de Java-Bode" meldt, daar ter stede eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren Y. Meeter, C. v. Schel le, L. Swartjes en L. T. van der Kruk, die gaarne voor het bovenge schetste doel bestemde bijdragen in ontvangst zullen nemen. ROYAARDS EN VERKADE. Uit een Amsterdumschen brief van het „Utr. B." Hoezeer da eendracht door het gezamenlijk beoefenen van edele kunst- als Elckerlyc en Lance- loet bevorderd wordt, moge blijken uit dei groote genegenheid, welkt de beide chefs der Zomerspelen-on derneming elkander tegenwoordig toedragen. Royaards was te Berlijn en ging op het tooneel daar zijn geluk beproe ven. Men vroeg Verkade, die de Duit- sche hoofdstad bezocht, welke plaats zijn collega in de Nederlandsche toó- neelwereld innam. vRoyaards?"... moet Verkade ge zegd hebben, „Royaards?... Hè, ik ken niemand van dien naam Doch de ander liet zich in dit op zicht niet troeven. Zeker bekend let terkundige, over Verkade's Hamiet- voordracht met bewondering geschre ven hebbende, mocht niet langer het genoegen genieten tot Royaards's vrienden te behooren. Hij was naar den vijand overgeloopen Zelfs zegt men, dat R. weigerde met den bewus- ten letterkundige in één comité zit ting te nemen. BöLSCHE'S TIERBUCH. Bij de firma W. J. Thieme en Cie. te Zutphen zal binnenkort van de hand van Dr. B. C. Goudsmit eene Nederlandsche bewerking verschij nen van Bölsche's Tierbuch, dat compleet zal zijn in vier deelen, die elkaar met geregelde tusschenpoozen zullen opvolgen De natuurlijke his torie. wordt in dit werk niet systema tisch behandeld, doch phylogeneüsch, dat wil zeggen de ontwikkeling van alle dieren wordt afgeleid uit een aantal grondvormen. De bedoeling van den schrijver is een boek te ge ven, dat voor ieder bevattelijk is en waarin hij de natuurlijke historie op den grondslag der evolutie op geheel oorspronkelijke wijze behandelt. BELANGRIJKE UITKOMSTEN. Tot vóór kort gold de leer, dat op kleigronden een kali-bemesting on- noodig, ja, overbodig was, omdat die gronden van nature voldoende van kali waren voorzien. Dit standpunt is thans niet meer onaantastbaar, nu genomen proeven in verschillende provinciën hebben doen zien, dat een kali-bemesting zeer goed rendeert. Dit was zelfs het geval op akkers, waar de grond, blijkens onderzoek, nog vrij wat kali bevatte. Hierop mag echter niet te vast gebouwd worden, want niet altijd is die voedingsstof in gemakkelijk opneembaren vorm aan wezig. Overigens behoeft het niet te ver wonderen, dat de uitkomsten aldus waren. Immers, in de laatste jaren moet op vele kleigronden de kali- voorraad wel sterk zijn verminderd, daar dc verbouw van graangewassen goeddeels heeft plaats gemaakt voor dien van bieten en aardappelen, of een meer intensieve cultuur van vroe ge aardappelen en kool dan voorheen wordt gedreven: al deze gewassen vragen veel kali. In andere streken hadden andere oorzaken hetzelfde gevolg: inkrim ping van den veestapel, dus minder mestmakerij; verkoop van stroo, het welk anders in de mest terecht kwam en stroo bevat juist veel kali, wel zóó veel, dat zc-lfs de kali-arme zandgron den door flinke hoeveelheden stroo- mest bijna op lcali-peil kunnen wor den gehouden. Zeer leerzaam zijn bedoelde proef velden, welk evoorkomen in best jong ste „Beknopt Verslag der Land- en Tuinbouwproefvelden over 1904, 1905 en 1906." Niet overal waren de uit komsten gelijk, zelfs niet in dezelfde streek: de grond bleek dafl ook zeer verschillend van samenstelling. Zoo werkte een kali-bemesting op middelmatig zwaren kleigrond onder Kapello (Zeeland) zeer goed, maar gaf in denzelfden polder bij bieten geen winst. Op lichten kleigrond tus schen Axel en Terneuzen werd een gunstig resultaat verkregen bij bie ten: volgens telquel-contract gaf 400 patentkali 62.15 meer opbrengst, terwijl 800 Kilo kainiet f 80.96 winst opleverde. Zelfs in den Anna Jacoba- polder, bestaande uit vrij zwaren kleigrond, doch waar veel suikerbie ten en aardappelen worden geteeld, gaf een bemesting van 800 kainiet naast Chili eh super na aftrek der bemestingskosten f 40 winst. Daaren tegen zag men op middelmatig zwa ren kleigrond van de patentkali geen werking en ook op lichtere -kleigron den bleven de winstgevende resulta ten hier en daar uit. Soortgelijke uitkomsten verkreeg men in Brabant. Een 3-tal velden te Beugen bv. toonden zich dankbaar; te Kruisland waren de resultaten over eenige jaren tegenstrijdig. In sommige deelen van Noordhoïland;. waar voor de intensieve cultures in korten tijd veel voedsel moet wer den aangevoerd, gaf de bemesting met kali winst, en in Friesland met zijn uitgebreide aardappelcultuur had men sterk sprekende resultaten Op de niet-bemeste perceelen vertoon zich de typische koperkleur, wel- i ke wijst op kali-gebrek, in het Loof. Deze proeven zullen zeker velen, aanmoedigen ze na te volgen, vooral daar, waar veel kali aan het. bedrijf wordt onttrokken. C. B. IN DEN TUIN. Wat heeft de Meimaand zich tot. heden goed gehouden! Niet alleen, dichtere kunnen haar bezingen, maai land- en tuinbouwer vooral mogen haar roemen als een vruchtbare maand bij uitnemendheid. Wat is alles in enkele dagen tijds,. als met een tooverslag, veranderd! De natuur was achterlijk, Yöld en hof boden een treurigen aanblik, sombere voorspellingen werden reeds gehoord. De lieve, zoele Mei kwam,, •met haar milde lucht en warmen re gendrop en zie: het zaad ontkiemde, het teere plantje schoot op en kreeg stengel en. blad, deknoppen der hoo rnen en heersters zwollen, tot ze berstten, en thans: alles groeit eh bloeit! Ja, de Meimaand bracht reeds rijken zegen, heeft veel al goed ge maakt. Zelfs „die drei gestrengen Herren", de ijsheiligen Pancratius,, Servatius en Bonifacius, gedroegen, zich voorbeeldig' en deden, voor zoo ver we konden nagaan, heel geen kwaad. Toch denke men er aan: we zijn nog in Mei, en de ondervinding heeft. ons geleerd, dat we, zoolang zij er- is, steeds op onze ihoede moeten zijn. Zij brengt niet zelden hoogst on aangename verrassingen, ook al na dert zij haar einde: een enkele nacht, vorst vernietigt soms de mooiste ver wachtingen. Wie kan, neme maatre gelen om de schade door nachtvors ten te voorkomen. Het stoken vaii vuren bleek daartoe vaak een goed middel. Te Wageningen neemt men thans, den bloei der vruchtboomen,. proeven met het berookingssysteem van J. W. Werkman te Gendringen. De methode is in gebruik in de buurt van Colmar in den Elzas en bestaat, in 't doen heen en weer rijden van Yi. karretje, Waarin koolteer brandt, en schijnt veel voor te hebben, vooral, uit een oogpunt van arbeidsbesparing op de methode met hoopen heideplag gen en vochtige dennennaalden. In Californië bezigt men „oliepotten", eenvoudige ijzeren potten, met gewo ne parafine-olie gevuld, welke men in alle deelen van tuin en boomgaard neerzet en aansteekt. Deze olie brengt een ontzettende massa rook voort. Na de pasgenoemde kritieke nach ten haasten velen zich om hum boo- nen te poten. Die haast is echter vol strekt niet noodig en kan nog zeer goed berouwen, ook al spelen de nachtvorsten ons geen parten meer. De grond moet beslist door en door warm zijn, koude en vocht doen de boonen zoo al niet verrotten, da» toch met kwade harten voor den dag komen, of werken althans op do ont wikkeling zeer belemmerend, tot schade van den oogst. Een boon moet vlug den grond uit en dat zal alleen bij warm weer gebeuren. Wie dus bij minder gunstig weer in zijn nog kouden hof grond het boonen-po- j ten uitstelt tot de laatste dagen va» Mei, zoo noodig tot Juni, handelt zeer verstandig en zal hierbij wèl varen. Men make zich volstrekt niet bezorgd dan geen pootboonen te kunnen krij gen, want het is voor 't winnen va» rijpe zaden niet noodig, gelijk nog velen me en en, om de boonen zoo lang mogelijk te laten hangen. Indien de I scheeden met de zaden voldoende zij» Oj uitgegroeid en bij het drogen goed i» acht worden genomen, dan zijn de boonen voldoende rijp en kiemkrach- tig. Wat do verdere behandeling dei boonenbedden betreft: is het in de groeiperiode zeer droog, dan 13 het 'a dankbaar werk den grond los maket en daarna te begieten. Ook wordt <k I groei, van de vruchten vooral bevor 1 derd, door in den bloeitijd de toppei of spitsen weg te nemen, waardooi de voedingssappen meer aan de on derste bloesems en vruchten ten goe de komen. Deze handelwijze verdien inzonderheid toepassing, als men zaden wil laten rijpen, waarbij mei dan later tevens de onderste vruch ten verwijdert, welke dicht bij dei grond hangen, daar deze vaak ooglijk er uitzien en voor zaadwin ning minder geschikt zijn. Hoe meei men overigens de planten; waarvai men zaad denkt te winnen, met rus laat, hoe beter. Voor dat doel kieS men de grootste, best gevormd! vruchten en uit deze zooveel moge lijk de middelste zaden, daar deze vollcomenste zijn. Over het drogetf k] en conserveeren op andere wij zei spreken we later. C. B. HAARLEMMERMEER Graanmarkt Hoofddorp. Witte tarwe f 7.75—f 8.50 per 80 I< Roode tarwe f 7.35f 7.70 per 80 I Haver f 7.25—f 7.80 per 100 KG. Rogge f 6.30—f 6.75 per 75 KG. Paardenboonen f 7.25—f 7.35 per I KG. Duivenboonen f 8.25—f 8.75 per KG. te

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6