NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7637 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 MEI 1808 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) Woor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 öltgave der Vennootschap Loiirens Cóster. Directeur J. PEEREBOOM, ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0. E8 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ec Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 19 MEI. De Kroon: Söirée, J. Louis Pisuisse en Max Blokzijl, Journalisten-Chan sonniers, 8 uur. Gemeenteraadsvergadering, 1| uur. Groote Kerk- Orgelbespeling 1—2 u. Buitenlandsch Overzicht FRANKRIJK. Heel de beschaafde wereld in 't algemeen, en natuurlijk Frankrijk in x bijzonder, is in beroering ge bracht door de kindermoordenares JEANNE WEBER. Heftig wordt getoornd tegen de, ge neeskundigen, die in vorige proces sen tegen dit gruwelijke onmensch zulke rapporten over doodschouwin- gen gaven, dat de rechters het. on schuldig meenden te moeten uitspre ken. Niet alleen wordt thans aan hun onkunde gedacht, maar vooral ook aan hun opzettelijk verzwijgen van de waarheid. Door middel van de Pers hebben zeer bekende docto ren o. a. Dr. Doyen, en de kinder arts Prof. Variot deze beschuldi gingen in scherpe bewoordingen ge uit. Of 't zal haten?.... Of Jeanne nu werkelijk als moor denares gestraft, zal worden Was 't in Holland, o ja zeker, maar Frank rijk is Frankrijk Nu is er al weer een beweging ontstaan, die haar on schuld wil staande houden. Hoort hoe deze redeneert: Jeanne is gedu rig vervolgd als verdacht van kinder moorden, die zij niet bedreven heeft, zoo is zij onder suggestie gekomen en is er toe gekomen den jongen Porrot te dooden. Prachtige verdediging, hè Onschuldig vervolgd.... suggestie... edelachtbare hèeren, uw taak is deze arme vrouw_vrij te spreken!.... Zoo hooren we de advocaten al pleiten.... Reeds nu moeten practijk-looze ad vocaten veel geld aangeboden heb ben, om in deze zaak te mogen plei ten en naam te kunnen maken... Mogen er ook in Frankrijk nog rech ters zijn Met de Fransche schatkist ziet 't ér treurig uit De Minister van bin- -nenlandsche zaken vraagt 7 millioen meer voor de ouderdomspensioenen, die van oorlog voor nieuwe mitrail leuses 15 millioen extra, en zijn col lega van marine gelden voor twee nieuwe pantserschepen. Na de onthul lingen over de qualiteit der voedings middelen zal minister Picquart bo vendien diep in den zak. moeten tas ten, om de hoogere prijzen voor he tere voeding te kunnen bestrijden. Hoe men ook tracht, te besparen op andere afdeelingen der begrooting, men zal haar met een 50 60 mil lioen moeten verhoogen. En waar dit geld van daan te i halen I Hier zou men vragenWie moet dat betalen, zoete lieve Gerritje?.... De oorzaak van dezen ongunstigen toestand wordt geweten aan de cri sis en algemeene malaise, die ook Frankrijk dus niet spaart. J thie voor Duitsehland gewekt, bij al le toasten dachten we op de revan che.... Wellicht zal men een volgenden keer in Berlijn voorzichtiger zijn, en een club pretmakende studenten niet meer houden voor een gezelschap po litiekers RUSLAND De Doema is de begrooting voor Binnenlandsche Zaken aan het be handelen. Door verschillende leden werd er over geklaagd, dat DE STAAT VAN BELEG in zoo vele plaatsen werd gehand haafd, hoewel het land toch veel rus tiger was geworden. In antwoord daarop verklaarde de adjunct van den minister van binnenlandsche za ken, Makarof, dat de wanbedrijven der revolutionnairen ook nu nog voortduurden. Daarom was de hand having van den staat van beleg noo- dig, te meer daar de opheffing ervan i'n eenige gevallen geleid had tot een vermeerdering van roof- en moord- gevallen. De opheffing van den staat van beleg kon slechts geleidelijk ge schieden en men moest ten deze met gioote omzichtigheid te werk gaan. Ten slotte verklaarde Makarof, dat de regeering ook in 't vervolg al haar krachten zou inspannen om de rust en de orde in het land te herstellen. Nu. 't land van Vadertje van bin nen wat rustig wordt dreigt weer een OORLOG van buiten, en wel met Turkije. Volgens den berichtgever uit den Kaukasus van „De Stem van Mos kou", maakt Turkije zich gereed tot den oorlog. Turksche ambtenaren doorkruisen den Kaukasus en koopen vee in groo te hoeveelheden op. De Turksclie troepenmacht aan de grenzen is aan zienlijk versterkt. Te Batoem is een Turksch student betrapt op het ne men van fotografieën van de vesting werken. Elders zijn zelfs Turksche of ficieren in hechtenis genomen, on der verdenking van spionnage. D? Turksche troepen Worden samenge trokken te Erzeroem. Een legermacht van 63 regimenten is bijeengetrokken onder de bevelen van MohamedBeck Pasja en ze zouden gereed staan het Russische gebied binnen te trekken. Voorloopig zullen we nog maar niet heel veel waarde aan dit bericht hechten, 't Is toch bekend, dat van Turksche ambtelijke zijde reeds her haalde malen ten stelligste is tegen gesproken, dat de troepenbewegingen met vijandige bedoelingen tegenover Rusland plaats hebben. Ze geschied den zoo verzekerde men slechts in verband met de onrust onder de bevolking van Klein-Azië. AMERIKA. Deze beweging doet denken aan die tusschen Amerika en Japan enkele maanden geleden. Die quaestie komt nu ook weer ter sprake door een. re de door admiraal Evans gehouden. Deze Amerikaan zei„dati onze vloot in den Stillen Oceaan even sterk moet zijn als die in den Atlantischen Oceaan. In plaats van 29 slagsche pen behooren wij er 48 te hebben 16 in den Atlantischen Oceaan, met nog 8 reserveschepen en evenveel in den Stillen Oceaan." Ook over de kans op een oorlog met Japan, liet Evans zich uit. Hij ge looft niet, dat daarvoor gevaar hoeft te bestaan „Wij hebben te veel ge duld, en de Japanners zijn te verstan dig om een oorlog te beginnen." Dit laatste is wel een aardig ant woord ENGELAND. Canada is een kolonie van Enge land. Hoe lang zal dit nog duren? zoo vraagt men zich af, bij het lezen van een rede, die rechter Longley van Halifax onlangs aan een banket van 1300 Canadeezen heeft gehouden. Hij zei Ik geloof niet, dat Canada altijd een kolonie zal blijven. Wij staan met 't moederland op den besten voet, wij hebben nu reeds alle rechten van een vrijen en onafhankelij ken staat, zelfs in buitenlandsche zaken, maar er komt een tijd, dat een land zoo krachtig wordt, dat het niet langer een kolonie wenscht te blijven. Als Canada zover komt, dan moeten de betrekkingen met Engeland herzien worden, dan moet Canada niet meer een aanhangsel van Engeland wezen maar moeten wij met elkaar een ver bond sluiten. Aan een vereenigimig met de Vereenigde Staten zal niet ge dacht worden. Het zou misschien ons politiek voordeel wezen, maar het zou niet aan onze idealen beantwoor den, want we konden dan niet onze plaats onder de volken innemen. Bryce, de gezant, zei, dat Engeland Canada's genegenheid van harte be antwoordt. Nooit, vervolgde hij, heb ben de Canadeezen sterker gevoeld dan nu, dat hun land een deel van het Britsche rijk moet blijven uitma ken. Toen Bryce over de goede betrek kingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Canada.sprak, verliet rechter Longley de tafel en de zaal. Moest dit een betooging zijn DENEMARKEN. IJsland, nu eigendom van Dene marken, zal een zelfregeering krij gen, vandaar dat thans een wet is ontworpen regelende de verhouding tusschen deze landen. Wil men de Kopenhaagsche cou ranten gelooven, dan is Denemar ken heel royaal. De bladen wijzen met trots op de echte vrijzinnigheid, die deze daad van Deensche zijde kenmerkt, dat men een onderhoorig volk zonder macht, en zonder dat de noodzakelijkheid dwingt, alle vrij heid geeft die het verlangt. ZWITSERLAND. De baanbreker en voorvechter van het internationale Roode Kruis, Hen ri Dunant, vier zijn 80sten verjaar dag. Zelden had een jubileum zoo'g belangstelling. De Zwitsersehe Bondsregeering zond een hartelijk telegram. Verder kwamen er gelukwenschen van den Tsaar, de keizerin-moeder van Rus land, den koning van Noorwegen, van prins Ivarel van Zweden van het Duitsche Roode Kruis; van de ziiekenverplegingen in. alle Zwitser sehe steden en vele Zwitsersehe dor pen van coinité's van het Roode Kruis in het buitenland; van ver scheidene scholen, enz., enz. Dames uit Stockholm hebben den grijzen jubilaris een kamerrok van liet fijnste witte flanel, met het Roo de Kruis op den linkerarm, gezonden een herinnering aan ,,1'homme en habit blanc", onder welken naam Dunant bij de gewonden van Solfe- rino, Oostenrijkers, Italianen en Franschen, bekend stond. JAPAN. In Japan komen gevallen van dienstweigering voor. 7t Schijnt ech ter dat ongehoord optreden van offi cieren daartoe aanleiding geeft. De krijgsraad heeft de officieren 'al thans zwaarder gestraft dan de sol dalen OOSTENRIJK-HONGARIJE'. Het algemeen kiesrecht schijnt ook hier invloed op de partijformatie te krijgen ja, men verwacht een alge meene -verandering, vooral wat de z.g. onaf hankelij kheidspartij betreft. Hoe deze echter zal zijn? Afwachten is de boodschap. Dc Oostenrijksche Kamer houdt zich bezig met een wijziging van het verouderde reglement van orde; daarin zullen o. m. de volgende be palingen opgenomen worden Interpellaties moeten minstens 26 handteekeningen hebben om behan deld te kunnen worden zij kunnen mondeling of schriftelijk worden be antwoord. Op Dinsdag en Woensdag zullen steeds de regeeringsvoorstel- len worden behandeldde andere da gen kunnen aan initiatief-voorstellen, vragen en interpellaties gewijd zijn. De begrootings-commissie moet bin nen zes weken haar arbeid voltooien; voor de behandeling der begrooting in de Kamer wordt eveneens een ter mijn van zes weken vastgesteld. In plaats de daggelden die thans 20 kro nen per dag bedragen, zal een vergoe ding van 7000 kronen per jaar en per lid worden toegestaan. Zou dit voor Nederland geen voor beeld kunnen zijn, om de veelpraterij in onze Kamers te bestrijden Stadsnieuws LUCHTGIDS TE HAARLEM. Zondag 18 Mei hield bovengenoem de vereeniging haar len kaswedstrijd van Quévy uit. Afstand 227 KM. De duiven werden om 7.20 met een ster ken Z. W. wind in vrijheid gesteld en bereikten hun hok als volgt: u. m. S. Ie prijs: P. Kruier, 1131—54 2e prijs: Jac. Kroon, 1132—28 3e prijs: H. J. Leenaarts, 113651 4e prijs: W. Traksel, 11375 5e prijs: W. F, v. Deel en, 114459 6e prijs: Cr. Gijslaar, 114823 NEDERL. WEERBAARHEIDS- VEREENIGING. Het kamp bij Laren (N.-H.) zal de zen zomer weder door het korps worden betrokken. Tot archivaris van het korps is benoemd de reserve- 2e-luitenant der infanterie, J. Ph. Fuyt. KOLONIAAL MUSEUM In de jaarlijksche vergadering van den raad van het Koloniaal Museum werd verslag uitgebracht over het af- geioopeai jaar, waaruit blijkt, dat de instelling in bloeiendeu staat ver keert. De heer P. J van Houten werd als.voorzitter herkozen. Een prijsvraag zal in het jaar 1909 worden uitgeschreven over caout chouc en zulks in verband met de tentoonstelling in Londen. Voor 1908 is de prijsvraag sagoe, voor 1907 ko kospalm. Op de laatste prijsvraag zijn 14 antwoorden ingekomen. De beoordeeling is nog niet afgeloopen. Voor het Eedenfonds was uit Suri name geen aanvraag ingekomen. Een subsidie van ƒ600 werd verleend voor een door prof. Went te Utrecht te or- ganiseeren Bothanischen onderzoe kingstocht naar de eilanden Curasao, Bonaire en Aruba. Na afloop der vergadering hiel-J Mr. D. Fock oud-Minister van Ko loniën, thans Gouverneur van Suri name een rede over de Nederland- sche koloniale politiek van den jong- sten tijd. Nadat de voorzitter,, de heer P. J. van Houten, den spreker aan het auditorium waaronder verschil lende bekende personen uit Haarlem en andere plaatsen had voorge steld, .nam Mr. Fock het woord. Spreker ving aan met een verheer lijking van het schoone doel van het Koloniaal Museum, 't Is prijzens waardig de producten uit onze kolo niën meer bekend te maken, te on derzoeken, op welke wijze het beste voordeel is te trekken van deze pro ducten, en de toestanden in onze ko loniën te! bestudeeren. Nederland heeft, zooveel belang bij zijn.koloniën, en toch weet men hier zoo weinig van Insülinde. Ja, men heeft hier zelfs zeer onjuiste begrip pen van het leven in de kolonie. Dit. komt, wellicht door de onware praat jes en verhalen van teleurgestelde ambtenaren, die er in Indië niet ge slaagd zijn, zich een eervolle positie te verwerven cn zich op deze wijze wreken. Ik heb zoo zei Mr. Fock 18 jaren in onze koloniën doorgebracht en heb slechts zeer aangename her inneringen opgedaan, zoowel wat de maatschappij als het leven in 't- alge meen betreft. Daarom kan ik ieder die daarvoor in de termen valt, met een gerust geweten aanraden, zich in de koloniën een positie te zoeken. Alsnu ging Mr. Fock de financieele verhoudingen tusschen Moederland en koloniën na. De tijd is gelukkig voorbij, dat men rekent op groote batige sloten van de Indische reke ningen, die Nederland ten goede ko men. Dat mag ook niet. Nederland mag geen directe voordeelen van In dië hebben, maar ook moet Indië zoo bestuurd worden, dat het zich uit eigen middelen kan onderhouden. Bij de Tweede Kamer zijn thans belangrijke voorstellen aanhangig, door spreker als Minister van Kolo niën nog ingediend. Deze ontwerpen hebben ten doel, een zelfbestuur voor Indië in te voeren, zoodat de Indi sche regeering o. a. de machtiging ontvangt zelf credieten te sluiten. Spreker hoopt, dat deze wetsvoor stellen door deze Regeering gehand haafd en door de Kamers met wel willendheid ontvangen zullen wor den. 't Is voor Indië van zeer groot belang, wijl het veel verbetering zal brengen. De voorzitter der Tweede Kamer moest erkennen, dat er na 1864 nog niet zulke belangrijke voor stellen van het koloniale departement zijn gekomen. Nederland heeft aan de koloniën veel verplichtingen. 't Is onze plicht de inlanders moreel, materieel en1 in tellectueel te ontwikkelen. Het onderwijs Voor den inlander moet georganiseerd worden, want daaraan hapert nog veel. Het onder wijs heeft zeker veel te danken aan de Christelijke zending, en daarom was het juist gezien, dat deze door de Regeering gesteund werd, ook in de toekomst moet dit gedaan worden. In den laat sten tijd zijn reeds in verschillende dessa's (dorpen) inland- sche scholen gesticht, die veeLJjelang- steiling gewekt hebben en wel vol doen. Gewaakt dient le worden voor den te grooten invloed van de Chineezen Nederland mag nooit dulden, dat de zen zich in de regeeringszaken moeien Ook moet de woeker bestreden worden. De positie van den inlander moet zoo krachtig gemaakt worden, dat hij niet in handen van de woeke raars behoeft te vervallen. Op enke le dorpen zijn goede credietban- ken opgericht, die uitstekend werken. Het crediet, dat eerst uitsluitend voor den landbouw werd verstrekt, is nu ook voor de visscherij uitgebreid. De visscherij is van groot belang en wellicht zal de toekomst leeren, dat menige Javaan zich door de vissche rij een goed bestaan kan verschaffen, j Behalve de Chineesche pandjeshui zen moeten ook de Chineesche opium- kitten bestreden worden. Vandaar' hef. opium-regime. Wat de tactiek met de opium be treft zijn velen verschillend in hun oordeel. Sommigen meenen, dat het zelfde gedaan moet worden als in China. Dit zou volgens spreker niet aan te bevelen zijn, want al is het pa pier geduldig, in de practijk zal het blijken, dat dan de smokkelhandel met opium vermeerderd, wat het kwaad niog zou verergeren. Ook meent men, dat onthouding van opium het gebruik van sterken drank zal ver meerderen. Voor de instructie en opleiding van inlandsche hoofden en andere be stuursambtenaren moet gezorgd wor den. Er zijn reeds vijf voorbereiden de scholen cn drie nieuwe zullen ge bouwd worden. Het einddoel toch moet zijn uitbreiding van het ar beidsveld van de inlanders, en daar mee gepaard gaande beperking van dö controle van Europeesche ambte naren. Dit systeem geldt niet alleen de administratie, ook de andere takken van dienst als opzichters hij den Wa terstaat enz. Dit stelsel kweekt een goede bevolking en sterkt het gezag van Nederland in Indië. Onlangs is een expeditie in Celebes gehouden. Deze tocht is veel becriti- seerd, en werd wel een zucht naar machts- en gezagsuitbreiding ge noemd. Hiertegen protesteert spreker. Die expeditie was noodig. Een kolo niale mogendheid mag niet dulden, dat bewoners van streken die onder haar vlag staan, worden onderdrukt en afgezet door sultans en hoofden. Spreker betreurt ook het anoniem geschrijf over de z.g. Atjeh-gruwelen, een geschrijf, dat ook in 's lands re- geeringszalen is doorgedrongen. Die schrijvers hebben onze militairen ge schilderd als vreeselijke wreedaards. Geheel ten onrechte! Misschien is het waar, dat een enkele militair wreed is geweest, maar werd het hekend, de schuldige werd steeds voor den Rech ter gebracht. Het zelfbestuur in Ned. Indië, die moet bevorderd worden. Vandaar was het een goede maatregel om in som mige gewesten Raden in te voeren, die voor een deel door de inlanders zelf gekozen worden. De bevoegdhe den van deze raden moeten volgens spreker ook nog uitgebreid worden, zoodat ze een eigen crediet mogen scheppen. Het plan is opgevat, inlan ders, op een op te richten Rechts school, op te leiden tot voorzitter van de Landraden. Nu mag deze functie allleen door een Europeaan vervuld worden en men verzet zich in de Volksvertegen woordiging en in de Pers tegen deze verandering. Dit verzet is volgens rar. Fock ongegrond, want een rechts kundig opgeleide inlander zal zeker beter recht kunnen spreken, dan een Europeaan, die niet zoo goed op de hoogte zijn Van de Indische toe standen. Spreker behandelde hierna de op leiding van Indische ambtenaren. De ze opleiding kan heel goed in de ko lonie zelf geschieden, ook al zou het beter zijn, als de opleiding in Hollend plaats had, mits deze opleiding al van 11- of 12-jarigen leeftijd kon geschie den. Van de pas opgerichte hooge school voor opleiding van Indische ambté naren té 's-Gravenhage verwacht irtr. Fock veel. Indië heeft krachtige financiën noodig. Daarom is het gewenscht minder op de wisselvallige inkom sten te rekenen. - De dagen van de rijke koffie-oog- sten zijn voorbij. De gedwongen kof fiecultuur is misschien maar 1/10 van hetgeen deze vroeger bedroeg, 't Is dan ook wenschelijk gedwongen cultuur af te schaffen, mits men maar zorgt, dat de particuliere cultuur in evenredigheid stijgt. Ter versterking der middelen moet een progressieve inkomstenbelasting ingevoerd worden, terwijl ook de naamlooze vennootschappen moeten belast worden. Deze maatregelen zijn zeker billijk. Ten slotte wekte Mr. Fock de Ne- derlandsche jongelingschap op, om in Indië een werkkring te zoeken. (Applaus). De voorzitter bracht aan mr. Fock dank voor zijn interessante lezing, i wenschte hem geluk op zijn reis naar Suriname en beval de belangen van: het Koloniaal Museum in zijn wel willendheid aan. ZANGWEDSTRIJD TE AMSTER DAM. Nadat Zaterdagavond de wedstrijd, uitgeschreven ter gelegenheid van liet 50-jarig bestaan van Zanglust en het 25-jarig bestaan van De Vereenig de Zangers, beide te Amsterdam, met eene rede van den heer Mr. L. W. van Gigch plechtig was geopend, be gon het internationaal concours met de laagste afdeeling mannenkoren, waarin wel geen Haarlemsche ver eeniging uitkwam, maar waarbij toch mag worden opgemerkt, dat de vereeniging, die den eersten prijs wonZaanland's Mannenkoor, als vrij nummer voordroeg „Nimmer Nacht", van onzen stadgenoot N. H. Andriessen. Het is eigenaardig, dat in den laatsten tijd vereenigingen, die een' eersten prijs wonnen, juist dit num mer van Andriessen aïs vrij nummer hadden gekozen. Voor Haarlem was ecHler van meer belang de tweede afdeeling mannen koren, die Zondagmiddag plaats vond, en waarin zeven vereenigin gen, waaronder één uit liet buiten land, om de vier prijzen kampteö. Het was een zware strijd, ten bewij ze waarvan de jury besloot een vijf den prijs toe te voegen. Nochtans be hoorde j,Proza en Poëzie" niet tot de gelukkigen. De prijzen werden als volgt toege kend Eerste prijs, verguld zilveren me daille en f 250, met algemeene stem men Cercle Choral Les XXI te Hodi- mont, Verviers. De jury voegde hier aan eene felicitatie toe. Tweede prijs, verguld zilveren me daille en f 125, met 3—2 stemmen aan Amstel's Mannenkoor Harmonie. Derde prijs, verguld zilveren me daille en 50, aan Het Rozenknopje, te Eindhoven, met 41 st. Vierde prijs, verguld zilveren me daille, aan De Vereenigde Zangers te Utrecht, met 41 st. Vijfde prijs aan Wormerveer'S Mannenkoor, met algemeene stem men. Nadat de Belgische vereeniging had gezongen, werd den zangers een' ware ovatie gebracht, welverdiend, want hare praestatie met 32 zangera was eenvoudig verheffend. De jurv voor deze afdeeling be stond uil de heeren Jan Blockx, té Antwerpen L. F. Brandts Buys, te Rotterdam Isr. J. Olman te Amster dam Fred. J. Roeslce, te Amster dam en Carl Smulders te Luik. Zondagavond was het de 1ste af deeling mannenkoren, die 7 vereeni gingen in liet vuur brachtéén inge schreven koor uit Delft wras wegens plotselinge ziekte van den dirigent- verhinderd aan zijn voornemen ge volg te geven. Ook nu weer bleek, dat de vereeni gingen vrijwel aan elkaar gewaagd waren. Evenwel stond deze afdeeling over het algemeen genomen niet zoo veel hooger dan die van 's middags. Het buitenland was vertegenwoor digd door de Duitsche liedertafel Ber- gische Stahl-Industrie te Remscheid. Deze vereeniging werd door de jury afgebeld, omdat de directeur den' toon niet had aangegeven volgens reglement- De uitslag was Eerste prijs gouden medaille en 5Ö0, met 52 stemmen aan 's-Her- togenbosch' Mannenkoor. Tweede prijs verguld zilveren me daille en 250, met algemeene stem men, aan de hierboven genoemde Duitsche vereeniging. Derde prijs verguld zilveren me daille en 100, met 43 stemmen aan De Delftsche Zangers. Vierde prijs een verguld zilveren medaille, aan Caecilia, van Haar lem. Dit laatste berichtten wij reeds per bulletin, 't Is jammer, dat Haarlem het niet hooger kon brengen, maar, wij zeiden Rel reeds, de strijd was moeilijk en.... 't is in elk geval toch nog verdienstelijk tot de bekroonden te behooren. Ware het niet, dat Cae cilia enkele ongeschreven dissonan ten liet hooren, haar zou zeker een hooger prijs zijn toegekend. Voor deze afdeeling bestond de ju ry uit de reeds genoemde leden Fred. J. Roeske, Isr. J. Olman, Jan' Blockx, L. F. Brandts Buys en ver der Ferd. Wusthoff te Aken Dan. de Lange te Amsterdam, en Matthieu Neumann te Dusseldorf. In de commissie voor den Slojdcursus te Maastricht, zitten o.a. onze stad- genooten W. Swart, D. Been en M. J. Langeveld als leiders. Een dergelijke cursus wordt ook te Groningen met Rijkesubsidie gege ten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1