HAARLEM'S DAGBLAD. KWARTJES ADVERTENTIEN VRA AC-EN-AANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 GENTS 3PLAATSINGEN f 0.50 RIJ VOORUITBETALING ll Binnenland FEUILLETON éindelijk gewonnen HOFBERICHTEN. Zondagmorgen woonde H. M. de Koningin met Z. K. Ii. Prins Hen drik era gevolg de godsdienstoefening bij in de Ned. Herv. kerk te Apel doorn, onder gehoor van ds. D. J. van Aalst, pred. te Rotterdam, die tot tekst gekozen had Openbaringen 217, gezongen werden Ps. 89 7 en 8, Gez. 75:8 en Gez. 181 2. Ii. M.. DE KONINGIN-MOEDER NAAR ZWEDEN. H. M. de Koningin-Moeder aan vaardt hedenavond de reis naar Zweden. PRINS HENDRIK EN HET REDDINGSWEZEN. Naar vernomen wordt moet het in het voornemen van Prins Hendrik liggen om, evenals hij zulks deed op landbouwgebied, inzake het red dingswezen voor ons land een een tra al-lichaam in het leven te roepen. Zijn reis naar Frankfort a/Main, waar van 812 Juni a. s. een con gres en een tentoonstelling, het red dingswezen betreffende, gehouden worden, staan hiermede in verband. NEDERLANDSCH HOSPITAAL TE SMYRNA. H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heeren Lavino, B. H. Yam der Zee, groothandelaar, A. O. van Lennep, Nederlandsch vice-consul, en Kems, allen te Smyrna gevestigd, le den der commissie tot het bijeen I brengen van gelden voor het nieuwe Nederlandsche hospitaal, te Smyrna, in tegenwoordigheid van Hr. Ms. zaakgelastigde te Konstantinopel. MINISTER IDENBURG. H. M. de Koningin ontving Maan dag tan Paleize Het Loo den. heer Idenburg, ter aflegging van den eed als Minister van Koloniën. DEFENSIERAAD. In de Trèveszaal te 's-Gravenhage werd Maandag- de Defensieraad geïn stalleerd door de ministers van bin- nenkmdsche zaken, van marine en van oorlog, met een rede van eerst- ge noem den minister. Een „permanent college" noemde de Minister den Defensieraad, het welk, ter bevordering van 's lands belangen voor zoover de zee en land macht en de overige weermiddelen van den Staat betreft, ten aanzien dier belangen van advies kan dienen, i De Minister gaf een historisch over zicht van de instelling, het bestaan en de werking van een gelijksoortig college, dat van 1850—1868 heeft be staan. Gelijk toen wordt ook thans bezuiniging, althans zuinigheid, ver langd met het oog op het wisselend inzicht van snel elkander opvolgen de ministers; ook stabiliteit. Te midden van het bestaande ver schil van meaning daarover en over andere posten, die dikwijls ook in den politieken strijd worden gewor- m, is het de taak der Regeering laar weg te vinden tot het treffen Ivan de noodige voorzieningen. Wat oed is moet behouden blijven, doch ei-vormingen en nieuwe voorzienin- en zijn noodig zóó dat zij uitvoer- aar zijn en dat, met geen meerde- en persoonlijken last of ongelegen- eid voor de burgerij en niet meer osten dan noodig is, een zoo goed ogelijk defensiewezen wordt verkre- en ter handhaving onzer onafham- elijkheid en tot bewaring der open- are orde. Daartoe is noodig deskundig onder- ek en beter overleg dezer zaak als n nationale zaak met onttrekking ar van zooveel doenlijk aan den po lieken strijd. De Raad van Defensie onafhankelijk in zijn oordeel en Regeering blijft verantwoordelijk. [EN GROOT BEDRAG TE WATER GEVALLEN. Toen zich Zaterdagmiddag eeme me van het te Amsterdam aaaige- linen stoomschip Princess Alice van Norddeutsche Lloyd aan wal be- had zij het ongeluk haar hand- schje, bevattende 18.000 mark, in 't ater te laten vallen. Na herhaalde alen gedoken te hebben, mocht het een jeugdigen bootwerker gelukken 't handtaschje boven te b ren gem ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIG1NG. Verschenen is het verslag van het hoofdbestuur der Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereenaging over 1907, dat den 30en dezer op de algemeene I vergadering' te Amsterdam zal uitge bracht worden. Wij ontleenen het vol gende daaraan: Evenals in het vorige jaar is in 1904 het aantal leden gedaald; in 1907 van 3668 tot 3108. De afdeelingen Doe- tinchem, Gorinchem en Haarlem wer den opgeheven. I Aan het verslag van de afdeeling Amsterdam ontieenen wij, dat zij 11000 aan vier Transvaals che scho- jlen heeft gegeven en samen met het Christelijk Nationaal Boerencomité j voor de scholen in Transoranje ruim 3200 inzamelde. Met dat geld en wat zij verder kan missen, zou de af- j deeling nog zooveel mogelijk het vrije •onderwijs in Transoranje steunen. J De afdeeling gaf ook 200 voor het studiefonds voor Z.-A. studenten. Amsterdam had op 1 Jan. 1.1. 387 J leden en 3 begunstigers; in 1907 kreeg zij 2 leden er bij en verloor zij er 49. De studentenafdeeling Delft kon als opgeheven worden beschouwd. De studentenafdeeling Leiden daar entegen mag ook op 1907 met voldoe- jning terugzien. Weer kon zij o.a. 500 voor het Studiefonds geven. Hoeveel van die afdeeling uitgaat ten bate van de studie van Afrikaanders hier te lande, is overigens bekend. I Voor de verkiezing van zes leden van het hoofdbestuur, vacatures, ont- j staan door periodiek aftreden en door bedanken, beveelt het hoofdbe stuur de volgende dubbeltallen aan: 1. jhr, mr. F. Beelaerts van Blokland, 's-Gravenhage, F. A. Hoefer, Hattem; 2. G. A. A. Middelberg, Loeneraloot, A. G. A. van Eelde, Amsterdam; 3. Dr. H. P. N. Muller, 's-Gravenhage; mej. M. Berdenis van Berlekom, Mid delburg. 4. Di-, W. H. Nolens, Rolduc; J jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, Nijmegen; 5. Paul den Tex, Amsterdam; O. Kamerlingh Onnes, Amsterdam; 6. Prof. dr. Joh. W. Pont, Bussum; E. Bruchner, Amsterdam. RIJKSBETONNINGSMAGAZIJN. De heeren mr. H. Smeenge en G. S. i Vlieger, voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der schippersvere niging „Schuttevaer", en de heer C. Kuijper, voorzitter der afdeeling Enk huizen, zijn, naar aanleiding van de berichten omtrent de opheffing van het rijksbetonningsmagazijn te Enk- I huizen en overplaatsing naar Nieuwe I diep, op audiëntie geweest bij den mi- j nister v. marine waarbij hun is geble- tken, dat er regelingen zijn getroffen, I waardoor zoowel ten opzichte van gasboeien, als gewone betonning, de I langen der schipperij eer bevorderd dan benadeeld zullen worden. OPLICHTSTER. De politic te Deventer heeft gear resteerd een 22-jarige dienstbode, die tal van winkeliers te dier stede in deu loop van dit jaar, onder liet op geven van eene valsche dienstbetrek king, heeft weten te bewegen, haar goederen op zicht mede te geven, wel ke goederen nimmer zijn terugge bracht. Woensdag nog werd mej. Van Kregten slachtoffer, die op zicht mede gaf .na.chtjoponnen en andere lijfgoederen. Bij andere winkeliers heeft de dienstbode weten te verkrij gen schorten, hemden, kousen, een gouden ring, busjes sardines, enz. Na onderzoek bleek voorts, dat dit nog jeugdige' meisje zich ook aan diefstallen heeft schuldig gemaakt, ten nadeele van haar voormaligen patroon, aldaar. De verdachte wordt ter beschikking van de justitie naar Zulphen overgebracht. SALARIS-REGELING POST- EN TELEGRAAFAMBTENAREN. De commissie door den Minister van Waterstaat bijeen geroepen, om te dienen van advies en voorstellen te doen, in verband met de plannen tot lotsverbetering van commiezen en directeuren bij posterijen en telegra- tie, is tot overeenstemming gekomen. Het door de betrokkenen zeer ge waardeerde denkbeeld v&n den mi nister, om het advies van verschillen de groepen van ambtenaren in te winnen, schijnt dus bij de ten uitvoer legging in eerste instantie reeds schitterend geslaagd. FRUIT-VOORUITZICHTEN. Men meldt uit Eist (Betuwe) Behoudens bijzondere omstandig heden zijn de früitvooruitzichteai in de Betuwe zeer gunstig. Voor zoover het zich thans laat aarzien, zal er een groot gewas komen van kersen, kruis-, zwarte- en roode bessen;, als mede 'van 'eenige soorten peren en appelen en tevens van Engelsche kro zen en andere pruim-soorten. In tegenstelling met vroeger ver spreide berichten, als zouden de nachtvorsten veel schade aan de ruchtboomen hebben toegebracht, diene liet bovenstaande. De gunstige weersgesteldheid der laatste dagen, komt. alles zeer ten goede. DE HELDRING-GESTICHTEN. In ,,De Bode" der Heldring-ge stichten schrijft ds. II. Pïerson ,van Zetten Hel. bestuur van Talitha heeft be sloten opnieuw te bouwen. Toen wij in 1905 het groote huis gingen bewo nen, dat met alle onkosten er bij 112,000 heeft gekost, hoopte ik al thans mij niet meer met houwen in te laten. Maar het mocht niet zoo zijn. De kinderwetten dwongen ons. Ziehier de zaak. On Talitha zijn drie afdeelingenA. voor de oudsten, B. voor de meisjes van 12 tot 15 en C. voor de jongsten. Het groote huis heeft ruimte voor 130, waarvan 65 in A en even zooveel in B. Maar voor C. bestaat alleen ruimte in het kleine huis voor 40 kinderen. Daaidour moeten dezen, veel te jong, reeds op 10- of li-jarigen leef tijd naai- de afdeeling B worden overgebracht, wat zeer verkeerd is. Wij hebben ruimte noodig voor 70 kleinere meisjes. N De Kinderwetten brengen ons lal van aanvragen en dwingen ons dus: of te weigeren,-of te bouwen. luist voor kleinere kinde ren behoorde Talitha veel ruimte te hebben, want de jongste boompjes buigt men het makkelijkst. Het bestuur heeft den knoop door gehakt. Het kleine huis uitbreiden, is onmogelijk: liet is te slecht en men zet geen nieuwen lap op een oud kleed, of het nieuwe scheurt het oude. De plannen zijn gemaakt. De kos ten worden geraamd op bij de ƒ60.000. Doch er is reeds geld in kasruim ƒ40,000, uit giften en uit bespaarde legaten. Wanneer wij nog 15 20,000 konden bijeenbrengen, was alles ge dekt. De benoodigde som is dus al vast heel wat minder dan in 1904 ge vraagd werd. Alea jacta est d. i. De teerling is geworpen. Bouwen gaan wijreeds is het huis gedoopt: Klein Talitha; maar ik zeg het mijn voorganger Hel dring na, toen liij in 1864 de Nor maalschool wou stichtenGun mij dit éénc nog. KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGENIEURS. In de te Amsterdam onder voorzit terschap van den heer L. M. Barnet Lyon gehouden vergadering der Vak- afdeelïng voor Electrotechniek wer den- in de plaats van de aftredende doch niet dadelijk herkiesbare be stuursleden prof. C. L. van der Bilt (secretaris) en H. C. J. Gritters geko-, zen de heeren prof. C. Feldmairn en C. H. Julius, en tot secretaris het bestuurslid prof. G. J. van Swaay. Na eenige discussie werden nage noeg onveranderd vastgesteld de door de Commissie voor de Veiligheids voorschriften ontworpen Veiligheids voorschriften voor Electrische Spoor- en Tramwegen en voor Eerste Hulp bij Ongevallen in het Electrisch be drijf. Overeenkomstig het voorstel van 't bestuur werd besloten tot instelling een er permanente commissie van re dactie en advies in zake de veilig- heidsvooi-schi-iften, ter vervanging van de commissie bovengenoemd, welke na 10-jarige werkzaamheid ontheffing van hare taak verzocht had. Daarna werd door den heer Th. E. Maltha een voordracht gehouden over de electriciteïts-werken der New-York Edison Co. te New-York, de grootste centraal stationsorganisatie en onder neming der wereld. DAT LIEP MIS. Bij het. naderen van het zomersei zoen schijnt één twee drie, waar is hartenaas? ook weer zijn intrée te te- Rotterdam te doen. Dezer dagen liep een Berlijn er door de stad, toen hij in zijn moedertaal werd aangespro ken door een meneer, die met hem opwandelde. Al wandelende bereikte men den theetuin van A. v. Moorsel aan den Walenhurgerweg en daar vond men een derden meneer, die, toen nummer twee het voorstel deed een kaartje te leggen, daar wel zin in had. Ten laatste hapte de Berlij- ner ook toe en men zat weldra gezel lig te gokken. Eindelijk, toen de Ber- lijner 460 Mk. kwijt was, begreep hij dat hij „genomen" was. De beide an deren wilden nu drossen, doch de man, die het loodje had gelegd, greep één hunner in den kraag. Naar den politiepost v. d. Leckestraat gebracht, bleek het dat men te doen had met den bekenden kaartspeler Waldhau- sen, gedomicilieerd te 's-Gravenhage. GEVAARLIJKE TOCHT. Men schrijft uit Vlissingen: In den nacht van Vrijdag op Za terdag zijn twee zg. galleys van. het Nederlandsch en Belgisch loodswezen uitgegaan om het Nederlandsche stoomschip St. Nicolaas te bemannen. Toen de Belgische boot terugkeerde, werd het ranke vaartuig door een zee gegrepen en tegen het Oosterhoofd geslagen, waardoor een groot lek ont stond. Gelukkig werd het hulpgeroep gehoord door de bemanning in de Hol landsche boot, schipper I. Ivamer- mans, en werden onmiddellijk pogin gen aangewend om hulp te verlee- nen. De 10 opvarenden van de Belgi sche konden nu nog tijdig in de Hol- landsche boot worden overgenomen. De Hollandsche boot, thans bemand rnet 18 koppen, wist behouden het Hoofd te bereiken. BRANDEN. Te Hasselo bij Hengelo is de boer derij van den landbouwer Olde Kalter afgehrand. Een gedeelte van den in boedel en de levende have werd ge red. Verzekering dekt de schade. FLAUWE AARDIGHEID. Zekere S., wonende te Arnhem, wilde naar de Tel. meldt, dezer da gen ook eens grappen uithalen; hij gaf aanden rijwielhandelaar S. te kennen, een fiets te willen koopen, maar hij zou het rijwiel eerst eens be rijden, en reed er op naar Doesburg. Daar gaf hij het in bewaring in een hotel voor zijne vertering, kocht bij den rijwielhandelaar N. een ander, en gaf dit bij een kennis in bewaring Toen kocht hij een flinke hoeveelheid visch, op naam van zijn vader, die bij dezen bezorgd moest worden. Vreemd keek zijn vader op, dat hem zulk een cadeau werd thuis gebracht, Daarna bestelde hij verschillende goederen bij winkeliers, die het aam een opgegeven adres lieten bezorgen. De geadresseerde wist niet wat er aan de hand was, want aanhoudend kwamen loopjongens. Eindelijk kwam hij bij een winkelier, die eerst eens informeerde, en nu was het gedaan met zijn aardigheid. Toen was de beurt aan de politie, die alles op spoorde, het jongmensch incluis, en de pret was afgeloopqn. O, HEIL'GE EENVOUD Plaats der behandeling station Winschoten. Haastig nadert een eenvoudig mannetje, een brief in de hand, het zweet met zijn rechtermouw van het voorhoofd strijkende. „Een braif veur mien zeun. Waor mou 'k hom in doun De heer Bos, comptabiliteits-amb- tenaar Staatsspoor, een goeie man. wijst een brievenbus aan. „Heeft u d'r 'n postzegel op „Jao, zoo is 't ja goud Doomïe (dominee) het hom d'r opplakt en 't komvort (het adres op de enveloppe) schreven." De heer Bos „ja, dat is goed." Een reiziger, bij het gesprek tegen woordig, in gebroken dialect: „Waor moet de brief heen „Naor Amersfoort", en, ietwat weifelende, gooit de man den brief in de bus. „Is 't nö klaor, m'nheer De reiziger „Moe je d'r even mit de voest tegen aanslaon en roupen „vour mien zeun in Amersfoort!" perron- Maor goud hard, 't is ver weg." En de man plaatst zijn handen bolvormig voor zijn mond, roept uit alle macht voor 'de gleuf van de bus: „Veur mien zeun in Amersfoort slaat c(aarna met de vuist er op en keert, met een zucht van verlichting, naar zijn woonplaats op Westerwol- de terug. („Pr. Gr. Ct.") TROUWWOEDE. De vorige week zijn te Amsterdam 200 paartjes in ondertrouw opgeno men dat aantal werd daar nog nooit bereikt EEN NIEUWE BEDELMETHODE. Als overal elders heerscht ook te Amsterdam dienstbodennood. Eene schamel gekleede vrouw heeft nu van dien voor de huisvrouwen onaange- namen toestand listig partij weten te trekken. Zij belt bij adressen,, waar eene dienstbode-vacature is, aan en presenteert zich daar. Maar dat doet zij zoo onhandig, dat de huisvrouw, al spoedig besluit het liever zonder dienstböHé te doen, dan met zoo één opgescheept te zitten. Dan begint de schamelgekleede vrouw te kermen en in schrille kleuren haar ellende te schilderen. Zij vraagt ten slotte wat geld om eten te koopen. En meestal vermurwt zij de huisvrouw, die blij is met een aalmoes van het lastige bezoek af te komen. CHRISTELIJK PHII.ANTHROBI- SCHE INRICHTINGEN. De Centraal-Bond van Christelijk- Ph i 1 a nth ropi sche Inrichtingen in Nederland hield Maandagmiddag m ..Eensgezindheid" te Amsterdam zijn algemeene jaarvergadering, onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser. 1 In het verslag van den secretaris, den heer A. J. da Costa, wordt met instemming melding gemaakt, van het Koninklijk besluit van 10 Mei 1907, houdende nadere wijziging van den maatregel van bestuur tot uitvoering der Kinderwetten. Een nog niet ver vulde wensch is de afschaffing van het zegelen van verzoekschriften om- subsidie, enz., doch daarin zal verbe tering komen blijkens het aangekon digde wetsontwerp tot wijziging der Kinderwetten, welk wetsontwerp nog vele andere verbeteringen bevat. In den aanvang van 1908 hebben twee bij den Bond aangesloten ver- eenigingen „Kinderzorg" te s-Gra venhage en „Mirjam" te Amsterdam elk het eerste honderdtal kinderen sedert de invoering der Kinderwetten tot zicli genomen. In 19Ö7 besloot „Beth-San te Am sterdam zich bij den Bond aan. Op het oogenblik zijn 28 veveenigmgen bij den •Bond aangesloten. Blijkens de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, mr. W H J- baron Van Heemstra, werd het bafig saldo, liet vorige jaar be dragende 2466.49 1/2-, in 190/ teiug- gebracht tot 1759.47 1/2, gevolg van het hooger bedrag der uitgaven 1459.60). Tot bestuursleden werden- herbe noemd de heeren mr. W. H J baron Van Heemstra en A. J. da Costa, en tot lid der commissie van advies werd herkozen de heer M. van Wijne F.zn. ONGELUKKEN. Het één-jarig knaapje van Ten P., dat Vrijdag t.e Enschedé uit een ven ster op straat viel, is overleden. MUITENDE DOMINEE S. In een der Hollandsche dagbladen lezen wij zonder meer het volgende belangrijke nieuws onder kerkelijke berichten: „Rijnsburg. Ned. Herv. Kerk. Zon dag 10 Mei, 's-mqrgens te halftien: ds. Briët, van Leiden; 's avonds te vijf uren: ds. Oorthuys, van Leiden. Gistermiddag stonden de muiters te Haarlem terecht." Mr. C. J. EVERWIJN LANGE. Zondagavond is, gelijk we reeds meldden, te Amsterdam, in den ou derdom van 77 jaren, overleden mr. C. J. Everwijn Lange, geruimen tijd lid van den gemeenteraad en van talrijke colleges van openbaar nut. In het hijzonder wijdde hij zijne krachten aan het Burgerlijk Armbe stuur, waarin hij circa 30 jaar zitting had, de laatste jaren als vice-voorzit- ter. Van de Spaarbank voor de stad Amsterdam was de overledene secre taris. Slechts enkele maanden gele den vierde hij zijn 50-jarig jubileum Uit het Engelsch. lp Nu voor 't eerst, sinds het vragen I jgormen was, scheen Miranda wer- Jlijk te schrikken. Met groote in- pnning zei ze j- Zij is al verzonden, p Naar Gibraltar Aan een vriend laan een man Miranda werd hejel bleek, zij "chtte te spreken, maar haar stem Igerde. p In elk geval, zei ze eindelijk op tsch-fluisterenden toon, niet aan garf vrouw. w n toen lachte zij, zonder vrooiijk- |1 d; zóó pijnlijk droog en vreemd ffik dit lachen, dat Charnock het X' 1de als lichamelijke pijn. Br Pardon, begon hij, ik vergat dat Jeen recht heb dergelijke vragen u te richten. ij stond van zijn stoel op. Ook zij 8 staan. Het doet mij genoegen te weten, 8 hij met vormelijke beleefdheid rt, dat u niemands hulp noodig heeft. neen, antwoordde zij zorge loos, ik heb niemand noodig. Vóór dat zij recht wist, wat er gebeurde, had hij haar heide handen vastgegrepen, zijn oogen schenen tot in haar ziel te willen doordringen, om de waarheid te ontdekken. Al eenmaal dien avond op het bal- con, had hij zoo een antwoord van haar willen afdwingen, en nu even als toen voelde zij, dat zij op 't punt stond, toe t.e geven. O, u doet mij pijn riep zij met een plotselinge ingeving, en dadelijk liet Charnock haar polsen los. Vergeef mij, zei hij en liep naai de deur toe. Bij de deur gekomen keerde hij zich om. Zeg mij toch, begon hij zonder inleiding, u liet uw handschoen, niet die daar nu op tafel ligt, maar den eersten, op den grond vallen, toen u uit de kamer op bet balcon ging Ja, antwoordde zij, en zij vroeg zich af, wat er nu verder komen zou. Was dat alleen toeval Miranda liet het hoofd zinken. Maar u herinnert zich ook iede re kleinigheid, fluisterde zij. Was het dus toeval U is onverbiddelijk Was het toeval Neen Het was dus list, bedrog, zoo als al bet andere Zooals al het andere, zeide Mi randa verslagen. Ik begrijp 't, zeide Charnock. Vaarwel. Hij ging de kamer uit en sloot de deur achter zich. Het was stil en eenzaam in de galerij. Aan den blauwen hemel was geen wolkje te zien, de zon bescheen den geheelen tuin, alleen in een hoek teekende zich een schaduw op den muur af, die daar eerst niet ge weest was. Charnock vroeg zich af, hoe laat het wel wezen mocht. Toen hoorde hij iemand boven hem la chen. Hij keek naar boven. Jane Holt stond op het balcon en leunde over het liekje. Hij maakte een of andere opmer king en uit haar antwoord maakte hij op, dat hij haar gevraagd had, waarom zij lachte. Waarom ik lachte vroeg zij Gelooft u aan overbrenging van ge dachten Neeiij antwoordde hij, waarom? Terwijl zij antwoord gaf, kwam zij de trap af. Ik zag u daar in de deur staan rnet de hand tegen de keel gedrukt, kort en zwaar ademhalendeen tra gisch beeld Charnock wist niet, of alles zoo was, als zij vertelde. Nu, en vroeg hij. Nu, antwoordde zij, weet u nog Jioe u hier voor de eerste maal kwam; men bracht u naar de woonkamer, ik zat in dien leunstoel daar. U merkte mij niet op, evenmin als Miranda, die dadelijk naai- u toekwam. Maar op den drempel bleef zij staan, Ja, dat, heb ik gemerkt. Een hee ls poos bleef zij staan. Nu, en? Nu, zij stond daar precies zoo als u daar even. te voren gestaan hebt in precies dezelfde houding; de oene hand tegen de keel gedrukt, kort en zwaar ademhalend met een even tragische uitdrukking op het ge laat. Plotseling verloor het gelaat van Charnock de tragische uitdrukking. Jane Holt zag duidelijk, hoe het ophelderde en Miranda zou zich op dat oogenblik niet meer over zijn ge sloten trekken te beklagen gehad hebben. Is dat waar? vroeg bij haastig, is het werkelijk waar, wat u daar zegt, is zij daar heusch blijven staan en in die houding? - Ik weet het heel zeker - -Dat sischt nog opheldering. Ik vergat te vragen. Zij heeft daar niet over gesproken. Zij stond dus, voor zij de kamer binnen kwam voor de deur kort en zwaar adem halend en toen kwam zij oogenschijnlijk verbaasd binnen. Met berouw zou zooiets niet te ver klaren zijnberouw zou zich anders geuit hebben. En. dat het haar speet, dat voelde zij 's middags eerst. Daar zit meer achter. Wat hij daar zei, was een raadsel voor miss Holtzij ging de woonka mer binhien en liet hem in de galerij staan.. Hij mocht alleen verder pra ten, als hij daar lust in had. Zijn verhouding tot Miranda interesseer de haar niet bijzonder. Maar Char nock was niet de eenige, die dien rr.iddag in raadselen tot haar sprak. Miranda stond nog precies zooals Charnock haar verlaten had. Ver strooid antwoordde zij op de vragen van miss Holt, tot de groote huisdeur beneden toevloog en het heele huis sidderen deed. Toen echter keek zij verschrikt op. I-Iet geluid van de toeslaande deur greep haar meer aan, dan eenig woord van Charnock had kunnen doen. Het geweld scheen in haar oor grooter te worden, het was haar als sloegen twee deuren van Oost en West dwars door de wereld toe, Char nock aan den eenen en haar aanden anderen kant buitensluitend. Het was haar ook alsof de toeslaande deur vleugel haar hart gegrepen en ver pletterd hadden. Je hebt -ongelijk gehad, Janc, zei ze, er zijn mannen, die graag vrienden voor ons zouden willen zijn, als wij hen slechts hun gang lieten gaan Misschien erkennen wij dat altijd pas, als het te laat is. Ik ben vanmiddag pas tot dat inzicht geko men. Terwijl zij sprak, begon de klok te slaan. Vier uur de trein naar Alge- ciras gaat om 6.15 uur, zei ze. HOOFDSTUK XV. Den geheelen avond volgde Miran da in haar gedachten den trein van 6.15 uur naai- Algeciras. Om half elf keek zij op haar horloge. Nu ging de veerboot \an Algeciras naar Gibral tar en daar was Charnock stellig op. Zij voelde zich zoo eenzaam, als nooit te voren in haar leven, en toen zij na eep onvustigen slaap den vol genden morgen ontwaakte, meende zij te zien hoe juist de postboot de golf van Algeciras verliet. Bitter ge voelde zij de gril van het noodlot.- Had zij dezen man maar zes of zeven jaar geleden ontmoetDat zei ze telkens en telkens weer tot zichzelf, en hij haar smart voegde zich nog het pijnlijke bewustzijn, dat die man' nu een onaangename herinnering aan haar zou houden. (Wórdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5