Koloniën Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld Rechtszaken Gemengd Nieuws StooiiivaarÜserïchtgi.' als zoodanig, en werd bij die gele- genheid benoemd tot ridder in de or- de van den Nederlandschen Leeuw. Ook was mr. Everwijn Lange een der j oprichters van de Vereeniging tot aanleg van een rij- en wandelpark 1 (Vondelpark). In hem verliest de1 hoofdstad een zeer verdienstelijk bur ger, die het publiek belang zeer krach tig en op belangelooze wijze heeft bevorderd. EEN VONDST. Te Loon op Zand heeft een boer in het Loonsche Moer Zaterdag bij het omhakken van laag eikenhout, groei end op een zoogenaamden wal langs een akker, een dikken Keulschen pot gevonden, waarin 571 geldstukken. Onder deze waren 171 drieguldenstuk ken en verder zijn het daalders etn guldens, alle gedakteekend uit de 17e eeuw. naar het gemiddelde uurloon van meubelmakers en behangers geza menlijk. De premie voor uitkeering bij over lijden werd van 10 op 5 cent ge bracht. Als overgangsmaatregel werd be paald, dat de afdeelingen van den Behangersbond 13 maal drie kwart der weekcontributie zullen storten in de bondskas, om daardoor hun leden direct uitkeering bij ziekte te verze keren. De afdeelingen zijn echter vrij al dan niet van dezen maatregel ge bruik te maken. GOUD- EN ZILVERSMEDEN. Zondag kwamen te Utrecht afge vaardigden bijeen van goud- en zil- versmedenvereenigingen uit verschil lende plaatsen des lands. Besloten werd tot stichting van een bond door het geheele land. AAN POGING TOT MOORD BOORD. Den 20sten April waren aan boord van het stoomschip „Van den Bosch" ter reede Soerabaja de le machinist Bouwmeester en de 3de machinist Van Schuilenburg in de machineka mer aan het werk met eenige inland- sche stokers. Een dezer laatsten maakte zich over een aanmerking van den eerste zóó woedend, dat hij zijn mes trok en den machinist daar mede een steek in den onderbuik ioebracht. De 2e machinist snelde onmiddellijk ter hulp, doch ontving ook een messteek in den rug, die hem deed neerstorten. Ten slotte werd de amokmaker door zijne ka meraden overmand, geboeid en aan de politie overgegeven. De twee wonden werden dadelijk vervoerd naar het militair hospitaal te Soera- ba ij a, waar de heer Bouwmeester aan zijne wonden zou zijn bezweken. „Maar vast staat dit laatste niet" schreef de „Java-Bode". "ATJEH. Wij lezen in het Bat. Nbld. van 21 April. Met muziek uitgeleid, vertrok gis termorgen kapitein Christoffel, onder bevelhebber luitenant Agerbeek, met acht brigades marechaussee naar At- jeh, ter volvoering der bekende op dracht: Toekoe Bin dood of levend te vangen. Aan het station Weltevreden S.S. werd de troep ontvangen met muziek een groot aantal kameraden wensch- ;te den vertrekkend-en officieren veel succes. Indien noodig, krijgt Christoffel in Atjeh de beschikking over nog vier brigades, onder bevel van oen twee den luitenant. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. Naar men verneemt worden er op het oogenblik te Londen weer ern stige pogingen gedaan, om toch te trachten de overeenkomst tusschen de Premier-mine en het Ruwsyndi- caat te verlengen. Want de vriende lijke toezeggingen van de Premier, dat zij niet onder de markt zal ver- koopen, zijn wel met veel waardee- ring door den diamanthandel ont vangen, maar een vast accoord wordt toch altijd het verldeselijkst geacht, omdat men nooit weet, of niet de Premier te avond o morgen haar goede voornemens ontrouw zal worden. Op het oogenblik laten de onder handelingen in Londen, die heropend zijn op instignatie van de juweliers, zich zeer gunstig aanzien. Leiden ze tot het gewenschte resul taat, dan doet zich voor de diamant nijverheid weer een vriendelijk ver schiet open, vooral in verband met de gunstiger vooruitzichten op land bouw- en industriegebied in Amerika, het rijzen van vele fondsen en de verwachtingen van overvloedige -oog sten. MEUBELMAKERS- EN BEHAN GERSBONDEN. Onder leiding van den heer H. C. van Gils werd te Utrecht een bui tengewoon congres gehouden van de Meubelmakers- en Behangers-, Stof feerders- en Beddemnakersbonden, ten einde de reeds geruimen tijd in voorbereiding zijnde samensmelting te bekrachtigen. Aanwezig waren 9 afdeelingen van den Behangersbond en 11 afdeelingen van den Meubelmakersbond. Beslotenwerd, clat voortaan de naam van den Bond zal zijn „Alge- meene Nederlandsche Bond van meubelmakers, behangers en aanver wante vakgenootpn". Het hoofdbestuur zal voortaan te Rotterdam gevestigd zijn. Inzake hgt toelaten van patroons tot het lidmaatschap werd art. 7 dei- statuten als volgt vastgesteld Patroons, een der in deze statuten bedoelde vakken uitoefenende, kun nen niet als lid van den bond toe treden. Slechts dan, wanneer een gezel, lid zijnde van den Bond, door omstan digheden gedwongen wordt eigen- werker of klein-patroon te worden, kan hij lid van den Bond blijven, mits hij zich houdt aan de bepalin gen, in deze statuten vervat. Eventueele quaesties, ontspruiten de uit inhumane handelingen van de hier bedoelde bondsleden-patroons worden in eerste instantie door het hoofdbestuur beslecht, terwijl eene definitieve beslissing op het eerstvol gende congres wordt genomen." Besloten werd, dat het vakblad voortaan tweemaal per maand zal verschijnen. Eveneens werd besloten, dat de verantwoordelijke redacteur lid van het bondsbestuur zal zijn, dat het bondsbestuur zoo noodig oor deelt over den inhoud van het blad en dat het zich van medewerking kan voorzien. Besloten werd voorloopig nog geen tweeden gesalarieerden bestuurder aan te stellen, doch het hoofdbestuur in deze zoo noodig vrijheid van handelen te geven.' De contributie werd vastgesteld OLYMPISCHE SPELEN. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Op de Fransch-Britsche tentoonstel ling te Shepherd's Bush is het sta dium een der grootste merkwaardig heden en iedereen zal het althans willen zien, om zijn afmetingen zijn geheele inrichting. Het beroemde stadion te Athene had vijftigduizend zitplaatsen. Shepherd's Bush biedt er nog tien- of twintigduizend zitplaat sen meer en bovendien duizenden staanplaatsen, zoodat het stadium rui mhónderdvijftig duizend toeschou wers bergen kan. Het midden wordt ingenomen door een- uitgestrekt gras perk. Er omheen loopen twee lang werpige renperken en aan één zijde een breed kanaal, waar wedstrijden in het duiken en zwemmen gehouden zullen worden. Dat kanaal is tachtig meter lang en zestien meter breed. Omstreeks het midden heeft het, voor de duikers, een diepte van vier me ter. 't Buitenste renperk is in cement aangelegd voor de wielrijders. Het meet ongeveer 600 M. en is nage noeg twaalf M. breed, terwijl het bin nenste perk, van uiteraard bescheide ner afmetingen, voor de wedloopen bestemd en met grint aangelegd is. Dit reusachtige stadium, waarvan de bouwkosten tienduizenden ponden sterling bedragen hebben, behoort aan de ondernemers der Fransch- Britsche tentoonstelling. Doch voor de Olympische spelen, welke ten deele hier gedurende twee weken in Juli e.k. zullen plaats vinden, is het uit sluitend afgehuurd door de British Olympic Association, wier voorzitter is Lord Desborough, die zich ais in ternationale sportsman groote faam verworven heeft onder zijn ouden naam van W. H. Grenfell. De British Olympic Association is belast met al de schikkingen voor de vierde Olympische (de eerste was te Athenein 1896, de tweede te Parijs in 1900, de derde te St. Louis in 1904) en staat in rechtstreeksche betrekkin gen met de Olympische commissies in 22 of 23 landen, welke te gader een 2500 deelnemers aan de wedstrijden hierheen zullen zenden.. Voor 13 Juli en na 25 Juli houdt de tentoonstelling de vrije beschik king over het stadium voor verschil lende spelen, waartoe de houder van abonnementskaarten toegang heb ben. Slechts gedurende de twee Jul-i- weken houdt dit hun voorrecht op, en krijgt de British Olympic Associa tion uitsluitend het. stadium in (bruik. Men moet echter in het oog houden, dat'niet alle Olympische -< spelen te Shepherd's Bush te zien zullen zijri. Het boogschieten, worste len, vuistvechten, fietsen, voetbal, hockey, lacrosse en zwemmen zullen in het stadium plaats vinden, maar golf te Sandwich en Deal, lawntennis te Wimbledon, motorbootwedstrijden ■bij Southampton, polo te Hurlingham 'het roeien te Henier, het schieten te .Bisley, raket en tennis in West-Ken- sington, kunstschaatsenrijden i Knightsbridge, zeilwedstrijden te Ry- de. Alles natuurlijk op verschillende tijdstippen. De British Olympic Association .'moet het overgroote deel der on-lcos- j'ten zelve dragen, want de regeering geeft geenerlei toelage. Dat heeft nor j;'al verbittering teweeggebracht i '■onze sportkringen, en men betreurt [het algemeen, dat Lord Desborough ■zich verplicht heeft gezien circulai res in grooten getale rond te zenden, waarbij hij alle sportvrienden in En geland uitnoodigt zijn Association .met vrijwillige giften bij te staan, opdat vreemdelingen in Juli hier op den rumsten voet gastvrij ontvangen kunnen worden, in een het rijke En geland waardigen trant. Ik geloof, dat dit beroep van Lor»' Desborough groot succes gehad heeft VOETBAL. Sparta—F. C. Brugeois (België), 22. 't Zesde—Quick (Nijmegen) 2—1. HAARLEM IN DEIN BOSCH. De Roodbroeken speelden Zondag om den Bosschen beker op 't Wilhel- minaveld. Het elftal telde Bouwmees ter, Ho Ka-ng Ing en Serné als in vallers voor Seidel, Gorter en Stol. Eerst werd gespeeld tegen Hercules (Utrecht) dat met haar sterkste elf tal verscheen. Haarlem won 2—1. Daarna kwamen de Haarlemmers in den eindstrijd D; F. C.-HAARLEM 3—2. Vóór de rust zijn de krachten vrij wel. gelijk, en met den stand 22 wordt gedraaid. Van den Berg scoor de tweemaal. Na rust is Haarlem sterker, maai de voorhoede mist een paar makke lijke kansen. Kort vóór tijd breekt D. C. door en scoort zeer gelukkig, aldus tenslotte geflatteerd winnende. D. F. C. won voor dit jaar den be ker. Haarlem kreeg den tweeden prijs, een gouden plaque. 't Zesde werd Oostelijk eerste klasser door Quick (Nijmegen) met 2--1 te slaan. .Quick degradeert. SLAVIA TE 's-GRAVENHAGE. Wij meenden reeds, dat het inter nationale voetbalseizoen geëindigd was. Niets van dit alles echter. Wij vernemen namelijk, dat H.V.V. er in geslaagd is, de bekende Hongaarsche voetbalvereeniging de sterkste van het continent voor Zaterdag 30 en Zondag 31 Mei te 's-Gravenhage te engageeren. Zaterdag 30 Mei wordt gespeeld te gen een zoo sterk mogelijk H. V. V.- elftal en Zondag 31 Mei tegen een uitgelezen combinatie van de beste Nederlandsche spelers. (Tel.) KORFBAL. Het Nederlandsche twaalftal' heeft Leiden een wedstrijd tegen een Zuid-IIollandsch twaalftal gewonnen met 32. Stand bij de rust30. NEDERL. CRICKET-BOND. De competitieleider van den Nederl. Cricket-Bond heeft voor de maand Mei het volgende wedstrijdprogram ma vastgesteld. 24 Mei. Heemstede GetrouwdenOnge- trouwden. Bussum VictoriaA. C. C. II. Zaandam Albion—Volharding II. Olympia—V. V. A. 28 M e i. Heemstede Rood en Wit's-Gr. C. C. Amsterdam V. V. V.Volharding II ZaandamOlympia—Victoria. Al bionA. A. C. II. 31 Mei. HaarlemA. C. C.—Volharding. Leiden Ajax—'s-Gr. C. C. II. Schiedam Hennes—V. O. C. Amsterdam V. V. V.Olympia. Zaandam Victoria—Albion. De inschrijving voor de Telegraaf- wedstrijden sluiten 24 Mei a. s. bij den 'len secretaris, den heer C. J. Groothoff, Geintuurbaan 298, Am sterdam. In deze wedstrijden mogen alleen mededingen vereenigingen welke ook in een der competities van den N. C. B. uitkomen. In navolging met Amsterdam is ook te Ha arlem een school competitie tot stand gekomen en zal hieraan door het gymnasium, de H. B. S. en Instituut Prins worden medegedon gen. Hemelvaartsdag -zal waarschijn lijk aan de Spanjaardslaan de eerste wedstrijd plaats vinden tusschen In stituut Prins en de H. B. S. BORDEAUX—PARIJS. De jaarlijksebe wielerwegwedstrijd BordeauxParijs, waarvan Zater dagavond te Bordeaux voor de 18e maal de start plaats had, is gewon nen door L. Trouselier in 17 uur 45 min.; 2 Van Houwaert (Belg) in 18 uur 10 min.; 3 Em-ile Garget slechts een wiellengte achter no. 2;. 4 Peose- rien; 5 Ringeval; 6 Léon Georget. ATHLETISCHE WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Verschenen is het programma met feestgids van de wedstrijden, die te Rotterdam op Zondag 24 dezer van wege de Nederlandsche Athleti-ek- Unie zullen worden gehouden. Zaterdag 23 dezer wordt er een feestavond gegeven in De Doele, met vaandelhuldiging, muziek, schermen, oefeningen aan 't paard, dames- boegoefeningen, levende beelden, enz, Tot besluit een vuurwerk. De wedstrijden op bet Schutters veld beginnen a. ,s. Zondagmorgen te 9 uur, met hardloopen op 100 me ter. De wedstrijd op 40 kilometer (Ma rathon-wedloop), van Rotterdam naar Gouda -en terug, vangt, 's mor gens om half-elf aan. Op het programma staan verder wandelen op 31/2 kilometer, oefenin gen van het gewest Zuid-Holland van het Nederl. Gymnastiek-Verbond, hardloopen op 200 meter, hoogsprin gen, hardloopen op 400 meter met 10 hindernissen, gewichtsheffen en wor stelen, schermen, hardloopen op 1500 meter, vér-springen-, boksen, hardloo pen op 110 meter met 10 hindernis sen, hardloopen op 800 meter, wande len op 10 Eng. mijlen (16,090 meter), polsstokspringen, discuswerpen, speerwerpen, hamerwerpen, hardloo pen op 400 meter, hardloopen op 5 Eng. mijlen (8045 meter). Te half zes prijsuiitdeeling op de of- ficieele tribune. Voor de meeste nummers zijn tal rijke inschrijvingen ontvangen. Als deelnemers in den Marathon wedloop hebben zich aangemeld de heeren G. Scheepsma, D. Lange, G. Brandenburg, W. van Wijngaarden, W. W. Wakker, George Büff, allen te RotterdamH. Eikerna, Joh. L. Swets en W. F. Theunissen. te Am sterdam G. Prins, te ZutphenH. v. d. Steen, te Geertruidenberg, en H J. ter Mors, te Enschedé. Het uitvoerend comité voor de wedstrijden bestaat uit de' heeren W. C. Hartmann, C. J. den Held en Jo- han C. van Leeuwen. juffrouw v. d. M., te Noordwijk, een. gouden halsketting met medaillon, 4: stukjes goud van. een slot van een; kerkboek, eenige stukjes goud van een armband en een stukje zilver van een horlogeketting. De beide deskundigen achtten den beklaagde toerekenbaardr. Rosen- steijn vond hem echter minder toere kenbaar dan een mensch, dat ten. volle beschikt over zijn wil. Hoewel de gestolen voorwerpen dloor beklaagde op zeer slimme ma nier waren verborgen, verklaarde hij, in strijd met zijne vroegere verkla ringen voor den rechter-commissa- ris, zich de diefstallen niet meer te herinneren. Subst.-off. van Justitie, mr. Van Geuns stond even stil bij het rapport der deskundigen en wees op het merkwaardige feit, dat de eene des kundige den bekl. minder toereken baar vond en de andere' dit beslist ontkende. Gelezen het rapport der beide deskundigen meende het O. M. de volle toerekenbaarheid te moeten aannemen en, in aanmerking nemen de het ongunstig verleden van be klaagde, die reeds viermaal werd ver oordeeld wegens diefstal en brand stichting vorderde het drie jaren vangenisstraf. De verdediger, mr. Van Praag-, wees op de erfelijke belastheid van zijn cliënt. Bekl. is verpleegd in een krankzinnigengesticht te Medemblik en E'ndegeest, heeft eenige jaren in de gevangenis doorgebracht en daar zijn zijne reeds zwakke geestvermo gens er niet beter op geworden. Het algemeen belang verzette er zich, volgens pleiter, tegen dezen man weer in de gevangenis op te nemen en hij verzocht der rechtbank zijn cliënt een andere verblijfplaats aan te wijzen, waarvoor het O. M-, gezien het rapport der deskundigen, geen .anleiding vond. SPOORWEGONGEVAL. De Utréchtsche Rechtbank veroor deelde de wachteres te Breukelen, ter zake van het niet sluiten van de hoo rnen van een overweg in den spoor weg BreukelenHarmeien, waardoor twee personen door een trein wer den overreden en gedood, tot 7 dagen hechtenis. Elsch was 1 maand. EEN GEVAARLIJKE INBREKER. Na door de deskundigen drs. Plet en Rosensteijn te zijn onderzocht om trent den toestand van zijn geestver mogens had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens diefstal C. H. uit Noordwijk. Hij had uit een koepel aldaar weggenomen zes zilveren lepels en vorken, uit een hut van het sanatorium van dr. O. te Noordwijkerhout, twee gouden dameshorloges en uit de woning van VOORSTELLINGSRIJKDOM BIJ HET KIND. Het oprichten van scholen voor achterlijke kinderen heeft ten gevol gehad dat den geneeskundigen heel wat kinderen voor onderzoek worden toegezonden. Daarbij doet zich echter de moeilijkheid voor, zegt de heer Herderschee, arts te Amsterdam, in een artikel in het T. v. G., dat niet belterid is wat men van het normale kind mag eischep. Toch is deze kennis noodzakelijk vóórdat met het onderzoek vaar de toegezonden kinderen wordt aange vangen en daarom heeft de. heer Her derschee een onderzoek ingesteld naar dear voorstellingsrijkdom vaar het normale zesjarige kind. Hij steldé een -zeventigtal vragen over onder werpen van zeer eepvoudigen en min of meer samengest.elden aard, en uit het aantal op ieder dier vragen juist gegeven antwoorden kan men zich een denkbeeld vormen van, de waar schijnlijkheid van een goed antwoord op die vraag bij een normaal kind. Hij bepaalde zich tot een klasse van zesjarigen van een le klasse school van het openbaar lager onderwijs te Amsterdam, welker leerlingen één jaar voorbereidend onderwijs had den genotende oudere kinderen, die meer dan een jaar in die klasse had den gezeten, bleven buiten beschou wing. Zoo kwam hij tot een aantal van 33 kinderen, 18 jongens en' 15 meisjes, allen normale kinderen, waarvan slechts twee .als bepaald slecht worden opgegeven door de on derwijzers; drie als vrij slecht; de eerste zes als heel goed eh de rest middelmatig. De kinderen werden een voor ©en in de kamer van het hoofd geroepen, door een snoeperijtje op hun- gemak gesteld en, daar de tegenwoordig heid van den hoofdonderwijzer hen vaak bleek te intimideer én', met den heer Herdersehêe alleen gelaten. Aan de samenvatting van den uit slag door den lieer Herdersehêe ont- leenen wij de volgende algemeene opmerkingen „Wanneer wij nu onze uitkomsten eens overzien, dan blijkt wel hoe voorzichtig wij moeten zijn in het. be- oordeelen van (negatieve uitkomsten bij het onderzoek naar de achterlijk heid van een kind; immers hoe wei nig vragen zijn er, die bij deze vol komen op hun gemak gestelde kinde ren door bijna, allen goed worden be antwoord," Ter kenschetsing geven wij een en kele greep uit- de verkregen antwoor den. Slechts vier kinderen konden opgeven, wanneer ze jarig zijn, niet meer dan twee konden antwoorden op de vraagwelke maand is het nu Hoeveel uren de ochtend schooltijd duurt wisten vier, acht konden niet aangeven of schaatsenrijden of sneeuwballen gooien in den winter of in den zomer kaïn geschieden en van dezen verwarren zeven winteren zomer volkomen. Een afbeelding van een hond werd door één kind niet herkend, dien ezel kenden 17, de koe 28, den olifant 26, maar slechts 16 herkenden een schaap. HOLLAND IN BEELD. De Londensche berichtgever van hef Hbld. meldt „Telkens weder bewijst de een of andere nieuwe uitgave omtrent ons land, dat in Engeland de belangstel ling voor de lage landen aan gene zijde van cl'e Nooi'dzee toenemende is ien door Britten, die ons land bezoch ten, pogingen worden gedaan om hun landgenooten door woord en beeld goede inlichtingen daaromtrent te verschaffen. Zulks kan ons, Neder landers, niet anders dan welgevallig zijn. In de eerste plaats omdat op die wijze allengs de zonderlinge denk beelden, ciie tal van Engelschen tot heden over ons land, ons volk, onze zeden en gebruiken, meenen te moe ten koesteren, verdwijnen zullenin de tweede plaats omdat velen hun ner daardoor opgewekt worden ons land te gaan zien, wat. onzen nering doenden! niet anders dan voordeel kan brengen. In verband met het bovenstaande begroet ik met genoegen het ver schijnen van een hoek van Edward Penfield „Holland", dezer dagen bij de uitgevers Hodder Staughton al hier verschenen. De Eingelschman die zich dit boek voor een halven guinea aanschaft, rnoet daarin niet zoeken naar een romantisch reisverhaal, dat krijgt hij in de ongeveer 140 blad zijden druks met groote letter op dik geschept papier, niet. Hij leest slechts enkele korte aanteekeningen van den schilder, die eenigen tijd m ons land met name in café Spaander te Volendam, te Amsterdam en In het Waterland van Noord-Holland, toef de om schetsen te maken. Doch wat hij in het keurig uitgegeven werk wèl vindt, zijn een dertigtal gekleur de teekeningen door diien schilder in dat deel van ons land vervaardigd. Teekéninigen van Volendammer schoonen en Volendammer visschers; van typische binnenhuizen van spre kende landschappenvan aardige oude gevels te Amsterdam; vanHol- landsche boeiei's en tjalken en Hol- la-ndsche molens. Elke teekendng is in afwerking en kleur een mooi plaatje op zich zelf los, aan éen zijde slechts bevestigd op groene vellen karton, of de kleinere eveneens zoo danig bevestigd tusschen den ge- drukten tekst, elk waard om in een lijstje te worden gezet. Een boek dat nier de belangstelling voor ons land zal vermeerderen. IN DEN BALKAN. De Russische regeering heeft een nieuw Blauwboek uitgegeven over de gebeurtenissen in Macedonië. Het heeft betrekking over het tijdperk van 28 Januari 1906 tot 18 April 1908 en behandelt uitvoerig de bewegin gen van de benden, haar misdrijven en de vertoogen, die van tijd tot tijd door de Britsche regeering tot de mo gendheden zijn gericht. Een brief van den consul-generaal Lamb aan den zaakgelastigde te Konstantinopel, geclagteekend 20 Maart 1908, geeft eene opsomming van de moorden en andere misdrijven van maand tot maand. Het cijfer van Februari 1908 is iets hooger dan dat van de andere maanden, maar Januari 1907 over treft Februari van hetzelfde jaar met het dubbele. De heer Lamb zegt verder, dat de Bnlgaarsche comité's in het district Kastoria zich weer opmerkelijk be ginnen te weren. De dóór Bulgaren aan niet-Bulgaren gepleegde misdrij ven toonen intusschen eene aanzien lijke vermindering. Tengevolge van meeningsverscliillen onder de bende- hoofden, zijn er teekenen van desor ganisatie aanwezig. De Grieken heb ben voornamelijk van zich doen spreken over het dooden van vee en het vermoorden van twee oude "vrou wen en twee kinderen. De Walachi- sclie organisatiën zijn weder rustig. De Serven hebben de reeks van hun misdrijven slechts met één bloedige daad vermeerderd er schijnt echter reden te zijn om aan te nemen, dat deze rust slechts een toevallige en tijdelijke is. re er een leven minder te betreuren Een tweede slachtoffer was de ma troos Maarten Jonkman, die.dn het voorschip lag te slapen. De Avoca kwam met de geredde equipage dien Waterweg weer binnen met het plan te Rotterdam te gaan dokken. De kapitein zag zich genood zaakt de boot dicht bij de Export slachterij op den Zuidwal te zetten, om zinken in diep water voorkomen. De bemanning van de Nordsee ver-; trok Zondagavond naar Rotterdam, uitgezonderd de kapitein, stuurman en machinist, die, met de Hellevoet- sluis binnengekomen zijnde, in het; hotel Amerika bleven. Bij het wrak, waarvan een gedeel te van de mast en pijp nog zichtbaar ds, ligt de loodsboot ter aanduiding van het gevaar, dat het voor de scheepvaart oplevert Het wrak zal wel zoo spoedig mogelijk van Water- staatswege worden opgeruimd. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, 'dat de beide slachtoffers d< eenige Nederlanders waren, die ziel; op liet schip bevonden. Ook behoefde de stoomreddingboot niet uit te gaan.. GEEN VERGOEDING. Door den minister van oorlog is aan de autoriteiten der landmacht medegedeeld dat het zijn bedoeling is, dat in- beginsel geen vergoeding wordt toegekend aan betrekkingen van dienstplichtigen voor den tijd, welken die dienstplichtigen wegens nunimerr-uiling onder de wapenen zijn ter vervulling voor een ander van den dienst voor het blijvend ge deelte. Evenwel zal in bijzondere gevallen van dit beginsel kunnen worden af geweken, doch niet anders dan wan neer op een bijzonder daartoe door belanghebbenden ingediend verzoek zijnerzijds een gunstige beschikking zal genomen zijn. AANVARING AVOCA—NORDSEE. Over deze -ramp (in ons vorig num mer reeds gemeld) kan nog het vol gende medegedeeld worden: De Avoca, emigrantenschip, komen de van New-York, arriveerde Zater dagnacht te 1 uur aan den steiger van de firma W. H, Muiter en Co. ter ontscheping van ongeveer 700 landverhuizers, die van daar met ri vierbootjes naai: Rotterdam gingen. Te 5 uur vertrok zij met bestem ming naar Hamburg en liep op on geveer 3 Engelsche mijlen uit de kust, Noord-Westelijk van den Mond van den Waterweg op het aldaar ge ankerde, van Narvik komende stoom schip Nordsee. Dit schip, geladen met ijzererts, durfde wegens mist niet binnenkomen Dat de aanvaring ernstig was, blijkt hieruit, dat de Nordsee in het voorschip een gat kreeg van circa 8 M. Het schip zonk dan ook na wei nig oogenblikken. Ook de Avoca kreeg een geducht lek in het voorschip, maar kon zich, dank zij zijn water dichten schotten, drijvende houden. De bemanning van de Nordsee ging met allen spoed op de Avoca over. Dat te groote overijling ook nood lottige gevolgen kan hebben bleek hier. Op de brug stonden de kapitein, stuurman en loods. Deze laatste, De Ruiter, uit Hellevoetsluis, een nog jong, gehuwd man, sprong van de brug en bezeerde zich zóó dat hij een gapende hoofdwonde opliep en in het water stortte. Er uitgehaald en op de Avoca. gebracht, overleed hij wel dra en werd met de loodsboot „Hel levoetsluis", die inmiddels ook op de plaats des onheils was gekomen, te 10 uur binnengebracht, waarna hij door een schokker van het loodswe zen naar zijn huis werd vervoerd. Was hij, evenals de kapitein en de stuurman, blijven staan, wellicht wa- VREESELIJK ONGELUK. Vijftien nonnen uit een der Peters- burgsche kloosters waren aan hel Woronesj-station aldaar bezig houl af te laden, toen er plotseling eens vreeselijke regenbui losbarstte. Di vrouwen vluchtten onder de waggon van een klaarstaanden goederen trein, die zich plotseling in bewegini zette. Op het vreeselijk gegil remd de machinist wel is waar onmiddel lijk, doch het laatste gedeelte de slachtoffers was reeds doodelijk vei minkt. Een non waren beide handei het hoofd-en de voeten afgereden Geen enkele bleef ongedeerd. DE GISTING IN BRITSCH-INDIë. De jongste bomaanslag te Calcutt was gericht tegen een naderende tramwagen met blanken. Voor d: de tram echter de plaats had b( reikt, waar het helsche werktui was nedei'gelegcl, kwam een vuilnii kar voorbij, die de bom deed oil ploffen. De kar werd in splinters slagen, alle ruiten in den omtre bezweken door den luchtdruk en vi< inlanders, onder wie de karrevoe der, werdén gewond. Volgens de „Daily Chronicle" wi( de politie te Calcutta achter het pla van den bomaanslag gekomen, doo clat er beslag werd gelegd op vliegend blaadje, dat in de Indiscl wijk werd verspreid, waarbij d( Indiërs werd geraden, dien dag ni in de trams plaats te nemen, wijl een aanslag tegen gepleegd zou wo den. EEN MINISTER GEVALLEN. Den Duitschen staatssecretaris vi Buitenlandsche Zaken v. Schön is een bergtocht in de nabijheid Berchtesgaden een ongeval overli men. Op een glibberige pleats gle hij uit, met het gevolg', dat hij zi voet verstuikte en zijn weg niet voet vervolgen kon. In een boere wagen werd hij naar den groot weg en vandaar in een inmiddc gehaald rijtuig naar Berchtesgad vervoerd. MOORD TE NIZZA. De Fransche bladen ge-ven enk- nadere bijzonderheden aangaan den moord, door een te Nizza gev tigden Nederlander van Maastrii afkomstig' begaan op -een Dl scher wegens afpersing. In Januari had hij reeds op d( wijze 21.000 mark weten los te k; gen; nu weder vertoefde hij te Nil en eischte 14.000 mark. Het jongmensch wilde de zaak vi goed uit de wereld maken: hij bej zich naar hen toe om erover te ken. In den loop van het gesprek ti het slachtoffer een revolver, waar de ander hem te lijf ging -en met klein dolkmes een aantal steken 1 bracht. Tot bezinning gekomen, 1 liij de straat op om oen dokter geestelijke te halen. De vrouw, die hij het geval teg woordig was geweest werd- ook hechtenis genomen. EEN ONTAARD ZOON. Te Niederhof, bij Trier, stak een jarige jongen zijn moeder, die twist tusschen hem en zijn broer de bij legen, met een mes dood. Het st. Mala,ng. van Java Rotterdam, vertrok 16 Mei van dang. Het st. Sa,lak, van Java, naar I terdarn, vertrok 17 Mei van Pada Het st. Djocja, van Java, naar E terdam. passeerde 17 Mei Perim. Het st. Goentoer, van Java, Rotterdam, arriveerde 18 Mei te Si Het st. Sindoro, van Rotterdam Java,, passeerde 17 Mei Perim. Het st. Kawi, van Rotterdam ni Java, passeerde 17 Mei Gibraltar. Het st. Prins Willem IV arrivee 17 Mei van Paramaribo te Ams dam. Het st. Prins der Nederlanden, Amsterdam Tiaar Paramaribo, geerde 16 Mei Dungeness. Het st. Ixion, van Amsterdam Leith naar Liverpool en Java., seerde 16 Mei Dunnei Head. Het st. Bali, van Amsterdam n Batavia, passeerde 16 Mei Perim Het st. Koning' Willem II, van tavia naar Amsterdam, vertrok Mei van Genua. Het st. Java, van Batavia Amsterdam, vertrok 17 Mei Malta. Het st. Koning Willem I, van sterdam naar Batavia, arriveerdt Mei te Southampton. Het st. Sumatra, van Batavi: Amsterdam, vertrok 18 Mei van J seille.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6