NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2öö Jaargang. No. 7639 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 21 Mil 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN FBR DRIB MAANDEN» Haarlem 1.20 ¥©oï de dorpen fn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 ffoanco per post door Nederland1.65 Afaoaderlijke nummers0.02 H ©eilnstreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. 0. PEEREB00M« ADVERTENTIËN) Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemect Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0. S0 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. tatercommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 1U, Drukkerij: Znlder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tet de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 21 MEI. Schouwburg: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Brongebouw: Concert Haart. Mu ziekkorps, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 23 u. OM ONS HEEN No. 7U. Nabetrachting Tan den Gemeenteraad. In het vorige nummer heb ik voor namelijk trachten te schetsen,- welke moeilijke positie de hoofden van ver schillende lagere scholen zullen in nemen, wanneer het toelatingsexa men tot de H. B. S. met 5-j. c. nies meer voorgeschreven zal zijn en hun. leerlingen tot die school toegelaten kunnen worden, indien zij hun een verklaring meegeven. De Raad heeft dat in zijn vergade ring van Dinsdagmiddag wel erkend, maar zich er niet door laten afschrik ken. Zelfs verklaarde Mr. Th iel, in humoristische overdrijving, dat dit juist voor hem de aantrekkelijkheid ervan uitmaakte. Met één stem tegen is de regeling aanvaard, dwars tegen de adviezen vain de school-autoritei- ten, voor zoover die geraadpleegd zijn, in. Zoowel de directeur aan de H. B. S., Dr. Brongersma, als de Comm. van Toezicht öp het M.O., waren er vierkant tegen. De merkwaardigste redevoering, die bij deze gelegenheid gehouden werd, was die van den voorzitter Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman, die zich daarbij beriep .op zijn 25-jarige prak tijk van het onderwijs, waarvan hij 16 jaar een Hoogero Burgerschool (te Gorinchem) heeft bestuurd. Ik wil volstrekt niet onvriendelijk zijn, maar moet toch verklaren', dat de rede mij meer deed denken aan al de jaren, die A-erloopen zijn, sedert Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman het onder wijs verlaten heeft. Hij baadde zich letterlijk in het hemelsblauw der wenschelijkheidsfantasie, alsof hij een boekje over paedagogie onder handen had. Door de afschaffing van het toelatingsexamen, meende hij namelijk, zou het onderwijs op de opleidingsscholen vrijer, ruimer wor den de kinderen zouden niet meer onderwezen worden volgens een stel sel, maar leeren wat hen boeien kon. Hoe dan het schooltoezicht en het hoofd een leerplan zullen samenstel len moge Dr. Nieuwenhuijzen Kruse man weten. Géén leerplan, zal hij misschien zeggen. Mij wel! Maar dan laterDe Hoogere Burgerschool verlangt, o ja zeer zeker, geschikt heid bij den leerling, maar ook wel degelijk een zekere hoeveelheid ken nis, op een stelselmatige wijze bijge bracht. Bezit hij die niet, dan kan men hem niet in de tweede klasse laten overgaan. Want iedere klasse van de H. B. S. vertegenwoordigt een zekere hoeveelheid kennis, stelselma tig toegediend, omdat na vijf klasser-, een eindexamen wacht, dat stelsel matig is ingericht, daar het het voorportaal is tot weer andere in richtingen van onderwijs, waar weer stelselmatig onderricht wordt gege ven. Daarom had de rede van den waarnemend voorzitter een schitte rend effect kunnen maken op een vergadering van ouders, voor wie al dat stelselmatige een kwelling en een gruwel is. Hier in den Raad, waar nuchter-practische regelen moeten worden vastgesteld, klonk zij aller vreemdst. De leden, die de peroratie hebben toegejuicht, waanden zich ze ker een oogenblik verplaatst in een wereld, waar elk vrij studeeren kan en leeren datgene, waarheen zijn hart hem trekt, ©ch arme, ze zagen onze hedendaagsche maatschappij niet meer, die het jonge kind, zoodra het den voet over den drempel van de school heeft gezet, dringt en wringt in een stelsel van onderwijs, omdat het heele onderwijs één groot stelsel is, zonder eenige de minste vrijheid. De leerling is de x-ekrüut van het onderwijs, de school de kazer ne, het hoofd de regim exits cr*r mandant. 't Is pink op den naad an de broek tot aan het einde toe. En geen tien geestdriftige redevoe ringen van een voorzitter brengen daar verandering in. Ik vermoed, dat de tegenwoordige wethouder van onderwijs, Mr. Thiel, geglimlacht heeft toen hij zijn ambt- enoot hoorde. Wel moet Dr. Nieu wenhuijzen Kruseman jong gebleven zijn, dat hij nog zulke schoone illu- siën koestert aan zijn toch reeds mid delbare borst Overigens is er lieelwat uitgesteld. Het voorstel van den heer Van den Berg bijvoorbeeld, betreffende de Röntgen-inrichting in het gasthuis. Daar moeten de regenten eerst hun meening over zeggen. Over het voor stel namelijk. Is dit, mag ik vragen, niet een 'overbodige fraaiigheid? We weten toch, hoe regenten over de be handeling met het Röntgen-apparaat denken. Nog een andere zaak werd aange houden. Met meer nuttigheid, meen ik. Toen indertijd voorgesteld werd, het weeshuis op het Heiligland voor museum aan te koopen, is in 't mid den gelaten, wat -er al dan niet van zou worden gesloopt. Begrijpelijker wijs wilde men daarmee wachten, tot dat de plannen klaar zouden zijn. En nu komen B. en W. voorstellen, om een paar huisjes, „die in elk geval moeten gesloopt worden" te laten af breken en /60Ö te bestemmen voor aankoop van steenen voor fundeering van afsluitingsmuren. Waartoe die haast? Uit vrees voor de lieve jeugd, die wanneer de ge bouwen.' binnenkort verlaten worden, niet nalaten zal er een aanval op te doen. Maar dat kan toch voorkomen worden door er een politieagent te plaatsen, zooals de heer Groot, als rechtgeaard handhaver van wet en gezag, zeer ter snede deed opmerken. Wel schijnt het een zonderlinge op zet van een gx'oot bouwplan, waarmee tonnen gemoeid zullen zijn, om met een sommetje van f 600 voor een fuxx- deerinlsje te beginnen. Ik kan mij dan ook wel voorstellen, dat de heer Rin- kema, die eerst met het voorstel van B. en W. was meegegaan, naderhand zich bedacht heeft en vóór er iets Werd afgebroken de volledige plan nen wenschte te zien. Daarom is dan ook, zooals ik zei, tot uitstel besloten. Een adres einde lijk van den heer Oostenbroek over bebouwing van gronden aan de Am- sterdamsche vaart, dat al heel wat stof heeft opgeworpen, kwam niet in behandeling, waaraan deze zaak nu langzamerhand wel gewoon zal zijn Misschien vraagt de weetgierige lezer, wat de Raad dan toch wel heeft uitgevoei'd. Deze vraag is onbillijk. Zij ï'iekt naar critiek, natuurlijk naar afbrekende, want andere critiek riekt nietHebben we dan niet een poos gepraat vóórdat besloten werd tot uitstel van de zaken, die ik noem de Is er niet een klein boompje op gezet door Mr. Thijssen, over de ge wichtige vraag, of de gemeente Scho ten lokalen, die de gemeente leeg heeft staan, gratis in gebruik zou krijgen en een groote boom, een reu- zenpopulier, door den heer Middel koop over drie amendementen op het reglement van het werkloozenfonds, waarvan hij wist, dat het bestuur ze toch niet overnemen zou Helaas, de lieer Middelkoop, van wien ik alge meen hoor zeggen, dat hij zoo knap is blijft voortgaan met zijn invloed in den Raad te vermoorden doorzijn ellenlange betoogen. Evenals vorige jaren heeft de Raad weer de lijst van notabele ingezete nen vastgesteld, die in de bux*eaux be hulpzaam zullen zijn bij de verkie zingen. Ik heb met genoegen gezien, dat de lijst dit jaar bijzonder groot geworden ishet pleit voor een ge meente, wanneer ze zooveel notabele burgers voorhanden heeft. Vergis ik me niet bijzonder, dan is Mr. Thijssen over deze Raadszitting minder tevreden geweest. Hij is be noemd lot lid van de meest gelui e commissie, die van de bezwaarschrif ten, waarvoor de leden dikwijls hee- Le dogen zitting hebben. Bij eerste stemming kregen wel acht leden stemmen, bij den tweeden keer bleek, dat het tusschen de heeren Krclage en Thijssen gaan zou. Beiden keken benauwd. De herstemming bracht de benoeming aan den heer Thijssen. Edelmoedig!ijk wenschte de heer Kr el age zijni mededinger met deze benoeming geluk, die op de vraag des voorzitters, of hij deze aannam, ten antwoox'd gaf„helaas, het zal wel moeten". Waarop do voorzitter den dolk ixx de wond ronddraaide, door het slachtoffer „wel zeer te felicifcee- ren." Toen werd de heer E. ten Broeke benoemd uls hoofd van de eerste bur gerschool in de plaats van den heer Graaff. De Raad ging nog eens in comité en de rest, pers en publiek, met een zucht van verademing, de zachte Meilucht in. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht RUSLAND. ..In Rusland gaat geweld niet ho ven recht!.... Dat heeft Minister Stolypin in de Doema gezegd, dus.... gelooven we 't dadelijk Men heeft dan in Vadertjes land, óf een rara opvatting van geweld, óf een dito van 't recht, of.... van beide Minister Stolypin verkondigde deze mooie theorie bij de bespreking der Finsche quaestie., o. a. ook nog zeg gend. dat de Finnen de hun door Alexander I verleende rechten op vatten als rechten op een zelfstandig Rijk en niet uitsluitend in den zin van recht op zelfbestuur.' Het was de taak der regeering, zoo zeide Stoly- piin, in samenwerking met de Doema, Finland als een van het Russische Rijk onafscheidelijke provincie te be vestigen, doch tevens Finland's staatsinrichting ongerept te hand haven. Als deze toezegging evenveel „hum bug" bevat als dat gevleugeld woord van 't ï^echt en 't geweld, dan... arme Finnen Nu de begrootiaigscommissie niet van zins is, te adviseeren, om 11 rnil- lioen roebels voor nieuwe pantser schepen beschikbaar te stellen, weet de Tsaar er wel raad mee De Tsaar vaardigt heel eenvoudig een oekase uit, waarin een algeheele hervorming der vloot en van het ma- rinebeheer wordt gelast. Wel gemakkelijk Toch komt dit keizerlijk bevel niet onverwacht. Reeds lang was op deze reorganisatie aangedrongen èn in Doema èn in Pers. Men vroeg Wat geeft een goede vloot, als ze slecht be heerd wordt? Wat zal de Doema nu doen 't Kei- zerlijke voorstel slikken Zoo niet, dan is het leven dezer Doema weer ernstig bedreigd Tsaar Nicolaas II is Maandag ja rig geweest. Van feesten booren we niets, wel van' bedreigingen tegen zijn leven. Nu zijn te Petersburg weer 60 man nelijke en vrouwelijke studenten (midden in den nacht nog welge- arresteerd en in- de Peter- en Pauls- vesting opgesloten. De heeren en da- ses moeten kwade voornemens ge had hebben, en moeten nu onschade lijk gemaakt worden. Aan het station te Tsarskoje Selo is bovendien nog eeix jong meisje ge arresteerd. Ook zij had moordenaars plannen, want.... in Rusland gaat ge weld immers niet boven recht Daarover heeft een Doema-afge- vaavdigde en partij-leider nog wel ze ker anders gedacht. Hij is zonder reden op de straat door een gewoon politie-agent gearresteerd en naar 't bureau gebracht. Later bemerkte men de flater, en is de politie-com- missaris en de Minister in eigen persoon (Stolypinde man van die mooie woorden er aan te pas geko men om genadig excuus te vragen! DUITSCHLAND. De Keizer heeft voor eenige dagen een standbeeld onthuld 't stand beeld van Prins Willem van Oranje. Natuurlijk moest er een speech bij worden afgestoken. Z. M. zei o. a. „Ik schenk Wiesbaden het stand beeld van mijn voorvader uit het Huis van Oranje, Willem I, Prins van Oranje, graaf van Nassau". De titels, waarop Keizer Wilhelm nog trotsch is. Voor hem is het stad houderschap van Nederland bijzaak. Hoofdzaak was, scherp te doen uitko men, dat Willem de Zwijger een zij ner voorvaderen is. Een paar toespelingen in het ver volg der keizerlijke rede ondex-stre- pe« dat nog. Het citeeren van den re- „Wilhelmus van Nassauen, hen ick van Dietsclxcn bloedt", en „Hem, wiens levensschip eens in verre stre ken door woeste golven werd mede- jevoerd, zal hier aan de verzachten de bronnen van zijn vaderland tot, eeuwigdurende herinnering dit stand beeld gewijd zijn, dat zijn Nassau- sche landgenooten steeds in trouwe hoede zullen bewaren." Niet de bevrijder der Nederland- sehe gewesten van het Spaansche juk, doch de groote voorvader der Holien- zollerns wordt met. dit standbeeld ge- eerd. Erg beminnelijk voor ons Hollan ders is deze rede niet t Gebeurt echter wel vaker, dat de keizer niet heel beminnelijk is. Dit ondervonden ook de gasten van een feestdiner in Frankfox't, die met een bezoek van Wilhelm zouden vereerd worden. De tafel was gedekt.... de gasten wachtten.... wachtten 'lang.... daar komt een auto aangetnft de kei zerlijke auto, maar.... zonder Wil helm!... Hij liet zich verontschuldi gen, daar de Rijkskanselier hem een gewichtig onderhoud had verzocht!... Waarover ENGELAND. „Engeland en Duitschland moeten samen gaan". Die mooie stelling is verkondigd bii de ontvangst der in Engeland toerende Züid-Duitsche bur gemeesters. Engeland's Minister (Haldane) zei, sprekende over de vele dingen, die Engelschen en Duitschex-s gemeen hebben, dat er nog een andere band is, die de twee landen samenbindt. Zij hebben beide in hun koloniën de beschaving te bevorderen. Dat zware werk doexx ze in 't belang van den vx*ed/e en den vooruitgang, niet in eigen belang, maar in 't belang der gansche wereld. Daarbij moeten zij elkaar steunen. We hebben' in 't ver leden samengewei'ktlaten wij 't in de toekomst nog meer doen. Van Duitscbe zijde sprak de opper burgemeester van Munchen. Hij zei eerst, dat Engeland en Duitschland, schoon eikaars mededingers in den handel, elkaar waardeeren kunnen. Dan roemde hij de beteekenis vaax een machtig Duitsch rijk voor den vrede in de wereld, gelijk in de laatste 37 jaar is gebleken. Ware Duitschland, Engelands natuurlijke en stamvei-- wante bondgenoot, in de dagen van Napoleon I niet zoo zwak geweest, dan had Engeland z. i. niet zoo lang en zoo zwaar in zijn handel geleden, trots Trafalgar, en had 't zijn over winningen op Duitschen grond niet met zooveel kostbaar bloed hoeven te koopen. De geschiedenis heeft ge- leex-d, dat Engeland en Duitschland samen moeten gaan. Reeds langen tijd lijdt de Engel- sche hopbouw onder de mededinging van Amerika dat tengevolge van een overproductie van hop, groote hoe veelheden tegen lagen piijs in Enge land aan de markt brengt. De hop- bouwers verlangen onder deze om standigheden beschei'ming van den staat, n.l. een .invoerrecht van 2 p.st. per centenaar, en zij worden in de zen cisch gesteund door de groote brouwers, die hun optreden om een beschei-mend recht financieel onder steunen. Zaterdag is te Londen door hopboeren en andere belanghebben den een betooging gehouden. Het aantal betoogei's bedroeg wel onge veer 50.000zij waren uit alle deelen van het land met extra-treinen naar Londen overgebracht. In optocht trokken de buitenlieden, die banieren en vaandels met opschriften mede voerden, naar Trafalgar-square, waar redevoeringen werden gehou den, waarin de eisch om een invoer recht werd toegelicht. Of de betooging succes zal hebben De behandeling der Onderwijswet is in het Lagerhuis aangevangen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De studentenrellefcj es duren voort, nu ook aan het universiteitsgebouw te Innsbruck. Wederom raakten de studenten slaags en moest de politie tusschenbeidem komen. FRANKRIJK. Een Reuter-telegram heeft weder om gewag gemaakt van moord en doodslag onder de rustb§wakers van Casablanca. Hierdoor zijn de vorige onlusten weer ter sprake gekomen en blijkt het, dat deze lang niet zoo onschuldig waren, als eerst, is voor gesteld. De Fran sche en Spaansche soldaten hebbexi haast een formeel gevecht geleverd, en in de stad heerschte de grootste opwinding. Dat het gebeurde zich nu herhaald heeft, wijst er op, dat er geen maat- •egelen genomen zijn om zulke bot- singexx in het vervolg te voorkomen. Gewenscht ware dit wel geweest. MAROKKO. Nog meer gevechten zijn in 't voor uitzicht De Beni-Hassen wachten slechts op een gunstige gelegenheid om samen met de Semmoer en de Sj er ar da de mehalla aan to vallen en in de pan te hakken. Thans geven de bladen nadere be- richten over het tweede gevecht bij Bou-Denib, door genei-aal Vigy ge leverd. Na den strijd Aran den vorigen dag (waarvan een Reuter-telegram mel ding heeft gemaakt), bleef de Fx-an- sche troepenmacht dein nacht op het slagveld doorbrengen. In den vroe gen morgen werd opgebroken en be reikte men na een geforceerden marsch een uitgestrekt palmbosch, dat door den vijand in een vesting herschapen en sterk bezet was. Na een heftig artillerievuur, dat eenigen tijd aanhield, vluchtten de Marokka nen aan de achterzijde uit het bosch naar het gebergte. Thans volgde een algemeene aanval, waarbij de inlan- dei's zeer zware verliezen leden. Alleen de ksar van Bou-Denib hield den tegenstand nog tot 3 uur in den middag vol, doch moest toen ook de witte vlag hijschen. Den Franschen viel het geheele kamp van den vijand in handen, al zijn tenten, materieel en voorraad, die zeer groot was, en waaruit bleek dat tLc vijandelijke macht waarschijn lijk 5 6000 man' .voetvolk en 700 rui ters sterk was geweest. Generaal Bailloud is uit Algiers naar Ox-a:n vertrokken, waar hij generaal Lyau- tey zal afwachten, om dan terstond naar Bou-Denib te vertrekken. Naar alLe waarschijnlijkheid zal generaal Vigy zijn operaties niet verder naar het westen uitstrekken. Generaal d'Amade seinde voorts, dat hij in den laten avond van den 15en Mei in alle stilte zijn bivouac bij Boucheron opbrak en met zijn drie brigades oprukte naar het gebied der M'dakra, dat om 5 uur bereikt werd. Nu ging het met een frontlengte van 8 K.M. dwars door het land, waar door de inboorlingen, die volkomen overvallen waren, hals 'over kop zich te paard wierpen en vluchtten, alles in den steek latend. Gi*oote kudden vielen de troepen in handen en een menigte geweren en munitie. De vijand werd teruggeworpen tot over het riviertje Dalia, 20 K.M. voor bij de verst A'ooruitgeschoven Fx-an- sche posten. ITALIë. Do commissie, belast met een on derzoek naar den toestand der ver dedigbaarheidvan de oostgrenzen heeft verslag uitgebracht over het eerste gedeelte van haar arbeid. Het belangrijkste hiervan is het gedeelte, dat de forten behandelt In de Alpen en de Ligurische Apen nijnen moeten nieuwe werken ko men, in staat dat gedeelte van het land te beschermen tegen de nieu- werwetsche middelen van aanval. Ook aan de oostgrens werden ver schillende beslist onvoldoend verde^ digde punten, aangetroffen. Dezelfde toestand werd geconstateerd bij de verschillende zeehavens, die zoowel van land- als van zeezijde onvol doende beschermd zijn. Men heeft ge vaarlijke wegen aangelegd, zonder voor hun afsluiting te zorgen. De commissie stelt voor 140 mil- lioen beschikbaar te stellen voor de verdedigingswerken te land en 150 millioen voor die ter zee. Arme belastingbetalers AMERIKA. Thaw heeft thans het voorstel aan genomen om zich door een commis sie van zes deskundigen te laten on derzoeken. Vóór men tot dit resultaat kwam, zag Thaw zich onderworpen aan een kruisverhoor door Jerome. De jonge man maakte daax'bij een klaaglijken en weinig snuggerep in druk. Daarbij toonde Thaw zich be paald bang voor zijn ondervrager. Bleek en bevend hoorde hij de A-ra gen van Jerome aanen meestal wa ren zijn antwoorden onsamenhan gend en weinig logisch, 't Is trou wens niet te verwonderen. Er is nu sinds den moord op White met dezen man zooveel gebeurd, dat ook een sterker hoofd dan het zijne daai'door van de wijs zou zijn geraakt.... En nu gaat alzoo de onsympathie ke vertooning met de „specialiteiten in zielsziekten \-oor de zooveelste maal beginnen. JAPAN EN KOREA. Markies Ito, de Japansche gouver neur-generaal van Korea, heeft Zon dag te Tsjemoelpo deelgenomen aan de feestelijke viering van openstel ling der Koreaansche havenplaats voor den internationalen handel nu juist een jaar geleden. De Japansche staatsman hield eeu rede, waarin hij het had over de vreedzame politiek van Japan in Korea. Het oogmerk van de Japansche po litiek in Korea was, dat land in de toekomst onafhankelijk en een bond genoot van Japan to maken; De Koreanen, die de rede aanhoor den, deden of zij zeer verheugd wa ren over de woorden van den onder koning. Stadsnieuws VRIJWILLIGE OEFENING IN DEN WAPENHANDEL. Men schrijft ons Aan aanstaande miliciens wordt bekend gemaakt, dat de Nederland- sche Weerbaai-heids-Vex-eeniging ge legenheid biedt, in besloten kring de bekwaamheden te verwerven, die nen van noode heeft om te slagen' voor het examen waaraan onder worpen zijn A. Zij, die wenschen in aanmerking te komen voor een verkorten dienst tijd van vier maanden. B. Zij, die wenschen een verbinte nis aan te gaan als vrijwilliger bij het reservekader. Nadat de Regeering heeft vrijgela ten de wijze waarop men zich be kwamen wilde voor genoemd exa men, zoodat ieder zijn voorbereiding kan aanpassen aan tijd en omstan digheden, hebben wij gemeend, te moeten wijzen op eene vereeniging, die als besloten vereeniging eene bijzondere plaats inneemt. Het militaire deel staat ouder lei ding van eenige officiex-en. Voor hen, die gaarne aan derge lijke nuttige lichaamsoefeningen deel nemen, biedt de vereeniging ook scherm- en schietoefeningeix met de Rijksgeweren model '95 en '71 en met flobert aan, tex'wijl men zich kan aanmelden voor militaire oefeningen van een of meer dagen, die in de vacantietijden der Middelbare Scho len gehoudexx worden, te zamen met de afdeelingen te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Bergen op Zoom, Hilversum en Arnhem. Het 14-daagscli kamp te Laren (N.-H.), gewoonlijk in de maand Augustus, biedt den deelnemers de nuttigste en aangejiaamste geestes- ontspanning, vooral aan hen, die in den loop van het jaar weinig tijd kunnen vinden voor lichaamsoefe ning. Ten slotte worden reeds genoemde jongelieden met nadruk gewezen op de gunstige bepaling van den Minis ter A-an Oorlog, dat korporaals en sergeants van het korps bij hun in lijving dadelijk in de gelegenheid gesteld zullen worden proeven van bekwaamheid af te leggen, om hun rang te behouden. Inlichtingen worden zeer gaarne verstrekt door den le-luitenant-korps- eommandant J. W. Klein, alhier. C a n i s i u s-S chool en Pa'> tronaats-Gebouw. Over deze stichting schrijft men oixs De voorgevel komt te staan aan de Linschotenstraat, en wordt gebouwd in 17de eeuwschen stijl, met afwisse ling A-an baksteen, hardsteen en" Udelfanger zandsteen. De indeeling der school bestaat uit breede gan gen, traphal, zeven schoollokalen met de noodige gemakken, een ka mer voor het hoofd der school en een spreekkamer. Achter de school is een groote speelplaats ontworpen, daar achter komt een gebouw, dat een uitgang heeft in de Koningstein- straat. Het gebouw bevat beneden een zaai van 16 M. lang en 8 M. breed, be stemd voor vrije- en orde-oefeningen, een gang, traphal en spreekkamer. Boven oen zaal voor patronaat, be stuurskamer, gang, en verdere ge makken. De daken worden gedekt met leien en het inwendige van gas- en waterleiding voorzien. Feest. Dinsdagavond vierden de kinderen van de Zondagsschool, die gehouden wordt in de Christelijke bewaar school in de Oranjestraat feest en brachten een gezelligen avond door.- Gelijk men weet werd voor enkele da gen het 25-jarig bestaan van dit ge bouw voor Christelijke belangetf reeds officieel herdacht. Namens de leerlingen werd nu_aan het hoofd der school, den heer Wes- selius, een stoffelijk blijk van hulde en belangstelling aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1