Weerbericht F. P. KEICHERT, Thermometerstand Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenlr.d MEDEDEELINGEN VAN HÉT KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 28 Mei 1908. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Valentia (Zuidkust Ierland)laag ste 751.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 21 Mei: Wind zwakke.tot matigen, meest Noord-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag t uur 770 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 772 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL 17 Anegang 17. Heer@n Stroohisden Nieuwste modellen te Haarlem. Woensdag 20 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 69 Laagste hedennacht F. 53 Hedenmiddag te 12 uur F. 64 HAARL. POSTDUIVENBOND. Uitslag van het Bondsconcours Quévy (228 KM.) van Zondag 17 Med 1908. De duiven werden in vrijheid ge steld door den heer G. S. Putman Cramer, convoyeur van den Ned. Alg. Bond van Postduivenliefhebbers, ver moedelijk ten 7.20 uur (Stadstijd). Aantal duiven in concours 146. Klasse I. (Stadstijd). u. m. s. Ie prijs: C. Giebels, 112534 2e pr.: J. In 't Hout, 112952 3e pr.: P. Kruier, 113154 4e Jac. Kroon, 1132—28 5e pr.: C. Zwoilo, 11—33—36 6e P. Bottelier, 11—35—16 7e pr.: C. Giebels, 11-35-07 8e pr.: Idem, 1136—23 9e pr.: H. Leenaarts, 113653 30e pr.: C. Giebels, 113654 31e pr.: Idem, 113654 12e pr.: W. Traksel, 113705 13e pr.: C. Giebels, 11—37—21 14e pr.: idem, 113749 15e pr.: P. Bottelier, 113803 Klasse II. lste prijs: C. Giebels. 2e prijs: P. Kruijer. 3e prijs: Jac. Kroon. 4e prijs: P. Bottelier. 5e prijs: C. Giebels. 6e prijs: H. Leenaarts. 7e prijs: W. Traksel, 8e prijs: C. Giebels. Klasse III. Ie prijs: Cr Giebels. 2e prijs: Jac. Kroon. 3e prijs: P. Bottelier. 4e prijs: idem. Klasse IV en V: beide le pr.: C. Giebels. Verguld Zilv. Eerekruis, voor de tweede maal behaald door C. Gie bels. C o p. Bakkerij „Arbeid 'Adelt". In het begin dezer week is door het bestuur der bovengenoemde bak kerij deze geopend verklaard, in te genwoordigheid van het hoofdbestuur der afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond en den geestelijken adviseur. Heden zal het eerste brood aan de leden worden rondgebracht. Gearresteerd. In een der dorpen in den omtrek is een onderwijzer gearresteerd, ver dacht van het plegen van niet te noemen handelingen met vrouwelijke leerlingen. Vacantie kolonies. De afdeeling Haarlem van het Cen traal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantie-kolonies zendt a.s. Zaterdagmorgen te elf uur haar eerste groep kinderen uit naar Eg- mond. Een dertigtal zullen daar onge veer 4 weken eene uitstekende verple ging en verzorging genieten. Door dezelfde afdeeling zijn dezer dagen wederom een duizendtal inge zetenen aangezocht de financiën te versterken. Het is onnoodig. dit goe de doel nader aan te bevelen. Jubilé. Den 4en Juni a. s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer J. Janssen, machine-bankwerker aan de Centra le Werkplaats der H. IJ. S. M. bij de Maatschappij in dienst trad. Aanvaring. Hedenmorgen omstreeks zeven uur werd de Gravesteenenbrug aangeva ren door een Leeuwarder boot. De brug werd niet beschadigd. Van de boot was de mast een weinig ge schonden. TWEEDE DIOCESANE KATHOLIE KENDAG IN 'T BISDOM HAARLEM. Heden werd te Haarlem onder beschermheerschap van den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, deze Katholiekendag gehouden. Voorzitter was Mr. J. N. J. E. Tliijssen, lid van de Staten van Noord-Holland en den Raad te Haar lem. 's Morgens om half elf uur werd door den Bisschop van Haarlem in de St. Bavo een mis gecelebreerd en vandaar ging men naar vier lokalen, waarin tegelijk werd vergaderd. In de groote concertzaal der Ver- eeniging leidde de heer A. G. van den Berg, rector te Amsterdam, in het onderwerp Volksbibliotheken, kwam daarbij tot de volgende con clusies I. Gelet op den bestaanden lust tot lezen en op de gemakkelijkheid, waarmede boeken van verdachten of slechten inhoud te verkrijgen zijn, is het noodzakelijk, volksbibliotheken op te richten, of in stand te houden, waar op gemakkelijke wijze lectuur te krijgen is. II. De bibliotheken, waaraan zoo mogelijk leeszalen te verbinden zijn. moeten voor het grootste gedeelte be vatten ontspanningslectuur, omdat deze het meest gevraagd wordt en hierin dus voor het meerendeel van het volk het grootste gevaar ligt voor geloof en zeden. Aan deze ontspan ningslectuur verbinde men op doel matige wijze ontwikkelings-lectuur, en men trachte daarbij zooveel mo gelijk den smaak in deze meer ernsti ge lectuur aan te kweeken. III. Deze bibliotheken moeten, in het. algemeen gesproken, zooveel mo gelijk parochiaal zijn, zoodat in iedere parochie een dergelijke biblio theek staat onder leiding van den pastoor of door den pastoor aan te wijzen. TV. Bibliotheken met hoofdzakelijk ontwikkelingslectuur, moeten ver bonden worden aan sociale vereeni- gingen. De heer Leef, uit. Amsterdam, wilde in III lezenof eenig geestelijke, door dezen aan te wijzen, en de heer Klawer, te Rotterdam, wilde alsnog toevoegen men zij echter zeer voorzichtig bij de keuze dier ontwikkelingslectuur en were alle boeken en geschriften, welke het in tellectueel vermogen van het gewone lezend publiek te boven gaan. In de kleine zaal van de Vereeni- ging leidde de lieer C. R. de Klerk, uit Amsterdam, het onderwerp in Lectuur en kunst. Hij stelde als conclusies I. Het Katholiek beginsel, dat de neutrale pers zooveel mogelijk uit het Roomsche gezin weert, maakt geen uitzondering voor neutrale kunst en ontspanningstijdschriften. II. De onzijdige volks-illustraties van tegenwoordig zijn op den duur nadeelig voor het godsdienstig den ken en voelen. III. Het Katholieke publiek onthou- de zijn steun aan de neutrale- en bevordere den bloei van degelijke R.-K. uitgaven op het gebied dei- kunst. In St. Bavo leidde ae neei F. a. M. Lucasse, uit Den Haag, het on derwerp in Goedkoope lectuur (bro chures). Hij concludeerde I. *Wijl de ongeloovige en persproducten geloof en goede zeden in groot gevaar brengen, en het winstbejag van gewetenlooze colpor teurs, speculeerend op de lage harts tochten, vooral tegenwoordig slechte geschriften steeds meer en meer on der het volk verspreid worden, is het noodzakelijk, dat hiertegen, voor al door ons, Katholieken, met alle kracht strijd worde gevoerd. II. Omdat in den strijd tegen de slechte lectuur, ruime verspreiding van goede lectuur het beste wapen is, en colportage van degelijke ontspan- nings- en ontwikkelings-lectuur te vens de gezonde volksontwikkeling bevordert, is het wenschelijk, dat de colportage van goedkoope lectuur aiom van Katholieke zijde krachtig ter hand genomen worde. III. Daar waar die colportage niet voldoende wordt ter hand genomen moet een commissie, gevormd uit de leden der verschillende Katholieke vtireenigingen, die gezamenlijk het risico dragen, zich belasten met het aanstellen van een betaalden col porteur en de verdere regeling dier colportage. IV. Vooral de propaganda-clubs moeten bovengenoemd streven met ijver en kracht blijven steunen, zoo wel in kleinere plaatsen als in onze groote steden. V. Krachtige pogingen moeten in het werk worden gesteid, om de slechte spoorwcglectuur te bestrijden en door goede te vervangen. In de zaal van de Kroon besprak de heer A. C. A. van Vuuren de dag bladpers. Zijn conclusies waren I. Voor een goed Katholiek dag- of weekblad, in het bijzonder ook voor een plaatselijk en gewestelijk blad, is eisch, dat het in alle rubrieken een katholieken geest ademt, dat het een voor haar taak berekende in Ka tholieken gedachtengang vaste redac tie heeft. II. De Katholiek heeft de Katholie ke pers in alle omstandigheden krachtig te steunen. Buiten concert. De heer Van Gasteren heeft het aangedurfd. In weerwil van koelen avondwind of avondnevel heeft hij bepaald, dat morgen Donderdag 21 Mei het zomerseizoen begint. Precies een maand vroeger dus, dan de al manak. En wel door op dien avond het eerste park-concert te laten hou den. Haarlemsch Muziekkorps heeft trompetten en klarinetten weer te voorschijn gehaald, en verwacht de abonné's Donderdagavond in den prachtigen tuin van 't Brongebouw. Een plekje van onze stad, dat veel te weinig gewaardeerd wordt Die het nog niet kent, ga 't dan nu zien, pp zijn mooist, in de teere pracht van 't jonge groen. En brenge zacht weer mee. Verduistering, Een persoon, zich noemende Turn hout, huurde Maandag bij den rij wielhandelaar Bouw aan het Klein Heiligland te Haarlem een dames- rijwiel, maar is tot heden daarmede nog niet teruggekeerd. Hij is onge veer 40 jaar oud, tenger en schraal van postuur, en bleek aan het door hem opgegeven adres onbekend te zijn. H e r ij k. Donderdag 21 Mei zal de herijk plaats hebben 's morgens van 8 tot 12 uur voor Nic. v. d. Laanstraat, Col- termanstraat, Stuverstraat, Joh. van Vlietstraat, Santpoorterstraat, Ael- bertsbergstraat. 's Middags van 1 tot 4 uur voor de Tetterodestraat, Wouwerman- straat, Jan Steenstraat, Ostadestraat, Velserstraat, Bilderdijkstraat, Coorn- hertstraat en Schermerstraat. J u b i lé. Heden vierde de Keer D. P. Acker zijn 25-jarig jubilé als werkman bij de firma Job. Enschedé en Zonen. Van de zijde der firma ging dit ju bilé ongemerkt voorbij, aangezien het op de werkplaats gebruik is, al leen 50-jarige jubilea te vieren. De werklieden verrasten hun kame raad met een cadeau. Uniform. Sedert gisteren, Dinsdag, verschij nen de Hoofdinspecteurs en inspec teurs van politie in hunne nieuwe uniform, alleen bestaande uit een ge- kleede jas met glimmende knoopen. zwart fluweelen kraag en vergulden passanten en zulks ter vervanging van de atilla. De uniform voor de ad junct-inspecteurs is dezelfde geble ven. Diefstal. In den afgeloopen nacht zijn van drie verschillende erven in de Zuid- polderstraat door middel van over- klimming der schuttingen wasch- goederen ontvreemd ten nadeele van drie arbeidersgezinnen, voor wie deze schade nogal belangrijk is. Een der bestolenen begrootte die voor hem op ƒ2 0. R. K. VOLKSBOND. Maandagavond vergaderde de aid. Haaiiem van den R. K. Volksbond in het gebouw St. Bavo, Ook de vrouwen der leden waren hiertoe uitgenoo- d-igd. „Nog nooit," schrijft onze be richtgever, „was St, Bavo zoo prop vol." Geïnstalleerd werden 85 nieuwe le den. Een collecte voor de uitgesloten lederbewerkers te Hilvarenbeek bracht f 26.71 op. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen droeg de zangver- eeniging St. Bavo eenige liederen voor, o.a. de Pius-cantate van Dr. Schacpman, getoonzet iluor Verhuist, die zeer werd toegejuicht. Daarna hield de WelEerw. Heer L. van den Berg, adviseur der aïd., een rede over de aanleiding tot de vergadering „de uitvaardiging van de encycliek Rerum N o v a r u m, die veel ap plaus uitlokte. De rederijkerskamer J. A. Alberdingk Thym voerde het blijspel Groote Lui met, veel suc ces ten tooneele. N e d e r 1. Horlogemakers. De Nederlandsche horlogemakers zullen op Hemelvaartsdag hier ter stede hun bondsdag houden. Aan de orde komt o.a. de behande ling van het onderwerp „Vakoplei ding en leerlingstelsel." De afdeeling Groningen heeft een leerling-contract ontworpen. Dezelfde afdeeling stelt voor exa mens vanwege den Bond in te stel len. De afdeeling Haarlem en Omstre ken stelt voor het Bondsbestuur 150 's jaars te geven voor de benoeming van een redacteur voor het orgaan. Ook stelt Haarlem voor een prijs vraag uit te schrijven voor een hand leiding, om de verschillende stijlen, waarin zóöwel klokken en pendules, als horloges vervaardigd zijn, te kennen en te onderscheiden. Het hoofdbestuur stelt voor een prijsvraag voor het vervaardigen van een werkstuk uit te schrijven. Voorgesteld wordt de volgende ver gadering te Arnhem te houden. De bondsdag gaat met enkele fees telijkheden gepaard. Met de tram zal Bloemendaal bezocht worden, in het Brongebouw heeft het diner plaats, terwijl daar 's avonds de muziekuit voering voor de afgevaardigden toe gankelijk is gestc-ld. Voor dezen bondsdag is een fraaie gids uitgegeven, waarin behalve een beschrijving van bezienswaardig heden van Haarlem en omstreken verhandelingen zijn opgenomen over het regelen in temperaturen en het ontmagnetiseeren van horloges, wel ke geschreven zijn door den heer C. ten Boom te Haarlem. Brand. Men schrijft ons Een eigenaardig geval moet zich Zaterdagavond hebben voorgedaan bij den brand in de Bilderdijkstraat. Toen de hoofdopzichter der Bouwpo- iitie naar het politiebureau telefo neerde om hulp, ontving hij na eeni ge minuten de vraag of het wel noo- dïg was om uit te rukken, want de politie was in de laatste tijden zoo vaak teleurgesteld bij branden, daar het bleek dat uitrukken dan onnoo dig wasI We vernemen, dat dit muisje een staartje zal hebben en de zaak reeds aanhangig gemaakt is bij den Staf der brandweer en ook Dinsdagavond ter tafel is gebracht in eene vergade ring van ,,De Tien". A c t e-e x a m e n s L. O. Haarlem, 19 Mei. Geslaagd de hee- ren A. Braukman, Oegstgeest C. Kuiper, Oostzaan L. Mus, Edam. Militaire Zaken. Van 1 tot 5 Juni a. s. zal in de omstreken van Haarlem een kader-, oefening voor officieren worden ge houden onder leiding van den kolo nel H. C. A. Neeteson, commandant van het 10e regiment infanterie al hier. Aan deze oefening zullen deelne men de hoofdofficieren van genoemd korps, voorts 5 kapiteins van de ba taljons alhier in garnizoen, 1 rit meester van het le regiment huza ren uit Amsterdam, 1 kapitein van het 2e regiment veldartillerie uit Lei den, benevens een detachement or donnansen uit Amersfoort. RaadslidStolp. De toestand van den heer Stolp is sinds gisteren iets verbeterd. Volksweerbaarheid. Zaterdag a. s. zullen de vereenigin- gen Volksweerbaarheid en Bloemen- daal-Commando een avondvelddienst- oefening houden in de richting van Vogelenzang. De leden verzamelen zich hiertoe te 8 uur namiddags bij het station Overveen. Een afdieeling wielrijders zal dö tegenpartij formeeren. De oefening is te 12 uur 's nachts afgeloopen. G e 1 d 1 e e n i n g. Heden hield het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland eene in schrijving op een leening van ten hoogste f 778.000, in aandeelen van f 1000, tegen 31/2 pet. Ingeschreven werd door J. Kalft en Co., te Amsterdam, 34 aandeelen te gen ƒ935.31. Berlijn en Engers te^ Rotterdam, 100 aandeelen tegen ƒ937.50 en 170 aandeelen tegen 940. Vermeer en Co., te Amsterdam, 10 aandeelen tegen 940. Veemarkt. Zooals men weet wordt er des Woensdags veemarkt gehouden vóél de Groote Kerk op de Oude. Groen markt. Tevens wordt er op dezen dag getrouwd in de kerk, waartoe de rijtuigen worden voorgereden vóór de deur der kosterij. Teneinde onge lukken te voorkomen, zijn er palen en afscheidingstouwen aanwezig, om het gedeelte voor de woning van den koster vrij te houden, doch hieraan wordt bijna niet voldaan. Hedenmor gen alweder stond het zóó vol met bespannen wagens op dit verboden terrein, dat het zelfs moeilijk was voor een voetganger er door te gaan. Met liet oog op eventueele ongeluk ken zou de politie wèl doen, hierop eens te letten EEN EIGENAARDIGE BEKEURING Een bierhuishoudster in Velsen stond op gespannen voet met eeni ge jongelui. Waarom bleek niet. De jongens zouden haar een poet: bakken 1 Een'hunner kornuiten werd in den arm genomen, om de mop te be werkstelligen. Hij moest bij de juf frouw die geen vergunning had wat jenever gaan halen, en dan zou den ze deze overtreding der Drank wet bij do politie aangeven. De bemiddelaar trad het herberg- lokaal binnen. Juffrouw, geef me voor 18 cen ten klare. Neen, dat doe ik liever niet. Ik heb geen vergunning en mag niet "tappen. Nou ja, 't is vertrouwd, geeft u 't maar Na eenig zaneken bezweek de bier huishoudster en gaf 't gevraagde. De jongeman vertrok en gaf het fleschje met jenever aan de wraak zuchtige kameraden, die nu op een drafje naar de politie liepen. Een proces-verbaal werd opge maakt, en heden stond de hierhuis- houdster voor den kantonrechter te recht. Gelukkig voor haar was ze nog al welbespraakt, en wist het gebeele ge val in geuren en kleuren voor de edelachtbare he er en' te vertellen. De als bemiddelaar opgetreden jon geman moest als getuige gehoord worden. Hij was zoo eerlijk een waar verhaal van :t gebeurde te geven. KantonrechterVind je je houdin; niet min? Getuige Achteraf bekeken wel. De.ambtenaar van het O., M. wilde met een en andier rekening houden en vorderde een geringe boete -2 gulden of 1 dag hechtenis. SCHOTEN. Do kiezerslijst 1908-1909 bevat thans de namen van 146 kiezers voor de Tweede Kamer, 144 voor de Provin. ciale Staten en 96 voor den Gemeen teraad. SPAARNDAM. Onze brievengaarder, voorheen bo de van het postkantoor Haarlem uitgaande, de heer C. Hartendorp, meer bekend onder den naam van „Kees de Post", zal 1 Juni a.s. ons 25 jaar hebben bedienddie dag zal niet onopgemerkt voorbijgegaan. HEEMSTEDE. Maandagavond vergadert de Vrij zinnige Kiesvereeniging Heemstede Bennebroek, voor de gemeenteraads verkiezing Dinsdag hel Witte Kruis. De heer J. W. Th. van Oijen te Heemstede, civiel-ingenieux, directeur der Holl. Elec. Spoorwegmaatsch. is benoemd tot lid der examen-commis sie voor de Technische Hoogeschool. BENNEBROEK. Door de vereeniging to tVeriraaiinig van Heemstede en Bennebroek, is aan de Bennebroekerlaan en nabij de buitenplaats Eikenrode eene bank geplaatst, waardoor in eene groote behoefte is voorzien. XERDENHOUT. Gevaarlijke wegen. Dat met den zomerdag de Zand- voorterweg voor mensch en beest gevaarlijk is, vooral door automobie len, kan wederom hieruit blijken, dat Dinsdagmiddag nabij den Dood weg- een prachtige herdershond, toe- behoorende aan de familie Reynvaan, in Koeduin, door automobiel G. 89 werd overreden en gedood. SLOTEN. Aan den heer A. M. van der Rijst, een dertig jaar gemeentebode, is als zoodanig op zijn verzoek eervol ont slag verleendhij wordt nu con cierge in het gemeentehuis, terwijl de veldwachter T. de Haan als ge meentebode is benoemd. De Sloterdijksche Vereeniging voor Werkverschaffing zal bij nadere goedkeuring der leden na 31 Decem ber a.s. ophouden te bestaanhet bestuur besloot alzoo. Z ANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Eduard van Dam, Amsterdam, Haar lemmerstraat 16, 4 p. Mevr. van de Brink, Amsterdam, Swaluestraat 14, 3 p. Fam. Dinger, Haarlem, Gr. Krocht 19, 7 p. Fam. Vinke, Rotterdam, Gr. Krocht 5, 6 p. Fain. Bouvé, Utrecht, Hoogeweg 56, 6 p. Fam. Posthumus Meyjes, Amster dam, Bantveldweg 5, 5 p. Fam. Nijkerk, Amsterdam, Boule vard Barnaart 14, 8 p. Fam. Gaarlandt, Haarlem, Hooge weg 50, 5 p. Fam. De Jong,'Amsterdam, Zeestr. 24, 5 p. Fam. Geels, Amsterdam, Paradijs- weg 8, 4 p. Fam. Dusseldorp, Amsterdam, Bou levard de Favauge 1, 7 p. Fam. Stants, Utrecht, Hoogeweg no. 68, 4 p. Fam. Morgan, Amsterdam, Zeestr. 14, 8 p. Fam. Dupuy, Amsterdam, Haar lemmerstraat 12, 6 p. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder is Dins dagavond per Staatsspoor van 7.20 naar Kopenhagen vertrokken. H. M., die onder den naam van gravin-moe der Van Buren reist, deed die reis in een salonrijtuig van de N.C.S.M. H. M. werd uitgeleide gedaan dooi den gouverneur der residentie, gene raal van Ermel Scherer; den burge meester, baron Sweerts en door jhr. de Ranitz, grootmeester van Hr. Ms. huis. DE TWEEDE KAMER behandelde gisteren het contract voor postvervoer met de „Nederland" en de „Rotterd. Lloyd", overeenkomst waarover de heer Van Vuuren aan vankelijk niet gunstig dacht. Even wel, in de bijdrage, hooger dan de 2 ton die we aande Union Postale zou den te betalen hebben, zat de supple tie, die elk der leden dezer vereeni ging op zijn beurt te vergoeden heeft. En we kregen een eigen maildienst, onder eigen vlag, zonder welken ver voer van goederen en passagiers niet mogelijk was. Spr. zag in dit con tract geen verkapte subsidie, doch 'n betaling van huur en verhuur van diensten in. verschillenden vorm, o.m. bevordering van onzen scheeps bouw; versnelling van het vervoer, enz. Wij betaalden 5600 per reis (die ƒ263.000 kostte); dat was waar lijk niet te veel. Van een verkapte subsidie was z. i. geen sprake. De heer Hubrecht verdedigde deze over eenkomst niet geheel. Er was groot verschil met de overeenkomst met de Zuid-Amerikalijn; de Staat had bijna geen invloed, ook zonder uitkeering was het bedrijf verzekerd. Maar een nationale dienst was even noodïg als gewenscht. De eischen voor vaart- duur enz. stegen met den dag. Daar tegenover was een compensatie bil lijk. Was dit met de aangeboden overeenkomst het geval? Die overeen komst was z. i. een transactie, voor den Staat aannemelijk, omdat de Staat ook eischen had te stellen voor het vervoer van ambtenaren en mi litairen. Beter ware een regeling van alles in één contract. Doch spreker wilde deze overeenkomst daarvoor niet ophouden; de maatschappijlen hadden voor het postvervoer haar vloten belangrijk verbeterd. Spr. be hield zich zijn stem voor. De heer Van Kol had principieel© bezwaren tegen de in een subsidie gelegen bevoorrechting van anderen, ten nadeel evan de inlanders die de helft betalen moesten, doch er geen belang bij hadden. Door verzending met de algemeene postunie konden wij ons de kostbare liefhebberij van een eigen „equipage" besparen. De dienst was verzekerd en goed, ook zonder postcontract en men had hier dus een subsidie van de slechtste soort. Er stond geen enkel voordeel van beteekenis tegenover. De tijd was daar om tot vermindering dei- subsidies te komen. Men moest het eens probeeren met vrije concurrentie De overeenkomst was nadeelig voor Indië en Nederland beide. De heer Van Kol zou dus tegen deze wet stemmen. De heer Boogaardt, vroeger Indi sche post-specialiteit, wilde de quaes- tie van protectie hierbij laten rusten, Er was hier een subsidie, protectio nistisch werkend, waartegenover ver plichtingen stonden. Hij vond, dat de maatschappijen niet te veel vroegen en de Staat niet te veel betaalde. Daar naast stonden politieke en oeconomi- sche voordeelen. Dr. Bos opperde be denkingen. In de eerste plaats had men moeten onderhandelea los vam. de contracten Van 1893. Bovendien, was het vervoer tegen de tarieven der post-Unie nog voordeelig en in de hoogere vergoeding dus een sub sidie gelegen; van een paar ton zelfs. Het ging niet op dat de Staat elke verbetering in den dienst, eigen belang der maatschappijen, aan stonds betaalde. De heer Van Cittera betoogde, dat de maatschappijen niet konden uitkomen met de internatio nale transiti-echten. Z. i. was de voorgedragen vergoeding een billijke en voor den Staat geenszins onvoor deelige. Minister Heemskerk belastte zich met de verdediging van het ontwerp, De transitrechten konden geen hash zijn van een overeenkomst; vrije me dedinging gaf kans de Hollanders ui1 te sluiten. Men moest due vragen deze contracten te duur waren vooi den Staat. Van subsidie was geen sprake. De prijs was geëvenr-edigc aan de diensten die men verlangd: en de verhooging van subsidie wen opgewogen door de hoogere kosten door sneller vervoer enz., noodzake lijk gemaakt. Het wetsontwerp werd aangeno men met 34 tegen 30 stem men- Vervolgens werden eenige ontwei pen van geringeren omvang a-fgedaai Heden 11 uur: motie-Bos. Men seint ons uit Den Haag In de Tweede Kamer werd het eb bat over de motie-Bos voortgezet me een uitvoerige bestrijding door de heer Van Citters. Voorlooplg ware nog een zestal sprekers ingeschrevei DE EERSTE KAMER hervatte hare werkzaamheden en li: haar nieuwbenoemd lid, den bet Verheyen, toe, die zitting na'tn. Donderdag is er openbare vergad ring ter behandeling var» hetgee alsdan gereed zal wezen. KINDERMOORD Dinsdagmorgen is te Delft het lij je opgegraven van het kind, dat December 1906 door haar moed: werd opgehangen. De officier va justitie en de rechter-commissar uit 's-Gravenhage, waren bij de o graving tegenwoordig. In het gas huis werd de sectie verricht door d Polak Daniels, uit 's-Gravenhage, den arts Waszink, uit Delft. EEN ONTROUW BEDIENDE. Te Winschoten is gearresteerd kassierlooper K. F., uit Amsterdai die van zijn patroon te Utrecht 2 stal. INBRAAK. Men herinnert zich misschien n de brutale inbraak bij den landbo wei* Oldenziel, te Wildervank, wa: bij een aanzienlijk bedrag aan ge alsmede eenige kostbaarheden, w den ontvreemd. Als vermoedelij dader is thans aangehouden de beider J. Z., in vasten dienst bij d heer O. Er heeft een huiszoeking hem plaats gehad, die echter ge voldoende resultaten heeft opge verd. ANTI-MILITAIRISME. Te 's-Gravenhage is een agitat comité tot stand gekomen, gekoz uit een vijftiental vereeniging: welk comité zich ten doel stelt, ageeren tegen de gerechtelijke - volging, waaraan bestuursleden de afdeeling Amsterdam van de tern. Anti-Mil. Vereeniging blo staan. Dit comité belegt tegen Ma dag 25 dezer, een groote protestv gadering, voor Welke vergaderi verschillende sprekers zullen den uitgenoodigd. KETELAAR WETHOUDER V.<^ AMSTERDAM? Aan L. en V. wordt geschrev Naar uit de beste bron wordt vei kerd is de heer Ketelaar door eer raadsleden aangezocht zich bescl baar te stellen als wethouder onderwijs, en heeft deze zich bei verklaax-d een eventueele benoem te zullen aanvaarden, terwijl hij als Kamerlid en natuurlijk ook schoolopziener zou bedanken. VERKIEZING PROV. STATEN ZEELAND. Dinsdag had de stemming pis voor een lid van de Prov. Staten het district Sluis, in do vacature staan door het' overlijden van heer W. C. de Smidt. Uitgebra werden 3142 stemmen, waarvan de heeren: J. G. Gerritsen (11b.), gemeester van Breskens, Groede Nieuwvliet, gesteld door een gr kiezers, 607; P. van Houte {lib.), 1 gemeester van Schoondijke, cand. vrijzinnige kiesvereeniging, 1622; mr. J. van Bortel {anti-rev. geste door de katholiekend, @12 sfcemn Gekozen is dus de heer P. Houte. BRANDEN. Maandagavond ontstond brand Schoemakers firma Jansen, wink: iri garen, band en manufacturen de Molenstraat te Gorinchêm. brand, die zich ernstig liet aam was spoedig gebluscht en bepa zich tot het boven achtergedeelte het huis, waar watten en an< brandbare artikelen geborgen wa die in aanraking schijnen geko te zijn met een brandend lampje, zekering dekt de brand- en w schade. Te Loenen (Vel.) ontstond door bekende oorzaak brand in een ning, toebehoorende aan en bew< door den heer B. Looys. Het ps waarin kruidenierswinkel, bakk benevens boerderij, brandde to af. De levende have werd gered, trc wo

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2