HAARLEM'S DAGBLAD. tw™b^D. Onze Lachhoök, Eindelijk gewonaeri FEUILLETON Stadsnieuws C o m i i „H u 1 d 6 b 1 ij k a a 11 feet Dagelijksch bestuur van dan A. N. W. B. 25-jai'ig bestaan.' In overleg met het dagelijkgnh be stuur van den A. N. W. B. besloot het comité de reeds ontvangen en eventueel nog te ontvangen gelden Yoor bovenbedoeld huldeblijk aan het dagelijksch bestuur van den Toe- bond te overhandigen tijdens de Bondsfeesten te Haarlem, terwijl het dagelijksch bestuur geen persoonlij ke hulde wenschende, het bedrag ten behoeve van den A. N. W. B. zal aanwenden en- wel speciaal als ge deeltelijke bestrijding van de kosten, verbonden aan de uitgave van het prachtwerk „Ons eigen land". Aan dit werk zal zeldzaam veel zorg besteed worden wat de uitvoe ring aangaat en het doel is, om door de talrijke kiekjes van schilderachti ge plekjes in ons land het toerisme verder te bevorderen, tevens 't vreem delingenverkeer in de hand te wer ken. Met het oog op het vreemdelin genverkeer overweegt het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B.^ óm van dit werk zoo mogelijk een uit gaaf in de Engelsche taal te laten verschijnen. De bedoeling is, dat het eerste deel van „Ons eigen land" even voor of tijdens de Bondsfeesten in Juli a.s. zal verschijnen tot zeer be scheiden .prijs. Op deze wijze heeft het Jast uur van den A. N. W. B. eene huldiging aan dit dagelijksch bestuur direct dienstbaar gemaakt aan de bevordering van den verderen bloei van den A. N. W. B. Het comité twijfelt er niet aan, of de bestemming van de gelden voor dit huldeblijk aan het dagelijksch bestuur zal algemeen de sympathie wegdragen van een ieder, terwijl ver dere bijdragen voor dit doel alsnog kunnen gezonden worden aan he't adres van den penningmeester van ihet comité, den heer Herman J. van Koolbergen, O. Z. Voorburgwal 223, te Amsterdam. PRINS HENDRIK TE HAARLEM. Prins Hendrik komt Zaterdag a.s. [per trein, die te 9 uur van het Loo [vertrekt, ter bijwoning der jaarver- jgadering van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen. Z. K. IT. zal de lunch gebruiken, ten huize van den commissaris van- II. M. de Koningin en daarna verga- derwaarts gaan. Na afloop is er eerst cèrcle en daar na wordt een rijtoer gemaakt. Het ligt in .het voornemen van Z. K. H. om, alvorens aan het diner 'deel te nemen, -eerst een kort bezoek te brengen aan de sociëteit „Trou moet blij eken", en daar dan te be zichtigen de collectie oude bekers, na latenschap der rethoryikerskamer dei- broeders Pelikanisten, waaronder zeer prachtige exemplaren. Eén dier bekers wordt nog elk jaar gebruikt bij het z.g.n. lioofdenniaal. Het is een geschenk van den broe der der Kamer, Frederilc Roest, die hem op 1 Januari .1723 aanbood. De beker heeft tot inscriptie: Vivat! De gezondheid der heeren broeders van de Caamei- tot Haarlem, die ge- inaamt" is: Trouw moet blijken. Vivat Keyser, vivat Prins, Fiscaal, Factor eens van sins, Vinder, Vaandrik, Secretaris, Gebruik de kelk als hy klaar is. KATHOLIEKENDAG. Heden werd de Katholiekendag al hier gehouden. Alleen de vertegenwoordigers der jR.K. bladen hadden er toegang. ONTOEREKENBAAR. Naar vernomen wordt, zal de zaak tegen den zoon van den gewezen bur gemeester van Broek in Waterland, 'die een aanslag op een gemeente-amb- .tenaar pleegde, voor de Haarlemsche I 'Rechtbank niet in behandeling ko- men. De geneesheeren moeten hem naet- toerekenbaar verklaard hebben, zoo- dat hij .naar een gesticht zou worden overgebracht. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). Ie de te Utrecht gehouden open bare terechtzitting had o.a. de uit spraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van J. P. de 1?., te Zandvoort, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waar bij is geweigerd aan eischer toe te kennen de schadeloosstelling, be doeld in art. 23 sub 'lo. der Ongeval lenwet 1901, op grond dat het overlij- den van eischer's zoon op 24 Augus tus 1907 niet het gevolg is geweest van het den overledene op 22 Augus tus 1906 overkomen ongeval. Eischer's zoon leerling-klerk bij de II. IJ. S. M., heeft op 22 Augus tus 1906 wegens hevige pijn in de heup het werk moeten staken en is op 24 Augustus 1907 overleden aan meningitis tuberculose, doch niet be wezen is, dat de heupziekte een ge volg is geweest van een val, dien hij zou hebben gedaan. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Binoeoland KOSTEN VAN HET LAGER ONDER WIJS. Het bedrag van hetgeen over 1908 aan de gemeenten moet worden uit gekeerd ingevolge de Lager Onder wijswet, werd ten vonigen jare nog geraamd naar den maatstaf van de toen geldende bepalingen. Tengevolge van de L. O. novel's van Dec. 1907 zal echter van Januari 1908 af gerekend moeten worden op de hoogere Rijksbijdragen. Na ontvangst v«an de desbetreffen de opgaven van Geel. Staten is de re geering gebleken, dat over het thans loopende jaar aan de gemeenten pl. m. f 1.000.000 meer moet worden uit gekeerd, dan waarop .naar den ouden maatstaf was gerekend. Voorgesteld wordt daarom den begrootingspost. met dat bedrag te verhoogen. De Minister merkt op, dat eerst bij de begrooting van 1908 zal zijn te rekenen op de hoogere kosten, welke ingevolge de jongste wijziging der L. O.-wet aan de besturen der bijzon dere scholen over 1908 zullen zijn toe te kennen. EEN BETOOGING OP HEMEL VAARTSDAG. Op Hemelvaartsdag, Donderdag 28 Mei, zal door het N.V.V. en de S.D. A.P. een betooging worden gehouden in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, ten gunste van den wettelijk vastgestelden 10-uren-dag, verhooging van den leeftijd voor de toelating van kinderarbeid tot op 14 jaar en af schaffing van nachtarbeid. Ais sprekers zullen optreden: N. v. ITinte, IT. van Kol, Henri Polak, J. IT. Schaper, J. F. Tijhof en W. TI. Vliegen. DE VEERTIENMASTER. Het groote erts schip Granigesberg" zal Zondag a.s. weer te Amsterdam komen en Maandag door 12 ploegen bootwerkers worden gelost. VROUWENBOND TOT VERHOO GING VAN HET ZEDELIJK BE WUSTZIJN. De Ned. Vrouwenbond tot verhoo ging van het Zed. Bewustzijn verga derde Dinsdag te Dordrecht. We gens ongesteldheid der presidente, mevr. douarière Klerck, geb. Van Hogendorp, werd de vergadering voor gezeten door mevr. douairi re Bee- laerts van Blokland. Van de presidente was een tele gram uit Montreux ingekomen. Be sloten werd haar wensch: „Dieu vous bénisse" met een telegram met wen- schen tot herstel te beantwoorden. Aan H. M. de Koningin werd het volgend telegram gezonden: „De Ne- derlandsche Vrouwenbond tot verhoo- ving van het Zedelijk Bewustzijn, in vergadering te Dordrecht, biedt Uwer Majesteit de verzekering zijner eerbie dige hulde". Een zelfde telegram werd gezonden aan H. M. de Koningin-Moeder. Vervolgens werden de notulen ge lezen waarna baronesse Lewe van Middelstum het financieel verslag uitbracht. Dit verslag loopt over 20 maanden en wijst een tekort aan van ■f 193. De hoop wordt echter uitge sproken dat het loopende jaar zich i zal kunnen dekken als geen buitenge- wone uitgaven worden gevraagd. Mej. De BruinKops bracht het jaarverslag uit, waarin met dank baarheid melding wordt gemaakt van veel en frisch leven, waarvan de af deelingen blijk gaven. Met leedwezen wordt melding ge maakt van het besluit van den dir.- generaal der -posterijen en telegraphie waarbij vergunning moest gewei gerd worden tot -het ophangen dei- adreskaarten van den bond in de postkantoren. De' berichten uit Oost-Indië luiden vrij gunstig. Ook mt West-Indië is thans een -stem gekomen om hulp. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Nadat Zondagavond voor de afge vaardigden een druk bezochte recep tie was gehouden, werd Maandagoch tend te 's-Gravenhage de algemeene veigadering geopend van den Neder- landschen Bond voor Vrouwenkies recht door de presidente, mejuffrouw mr. E. C. van Dorp, die er op wees, dat de verwachtingen bij de oprich ting gekoesterd, verre zijn overtrof fen. Immers, de Bond opgericht niet 300 leden, mag zich thans verheugen in 14 afdeelingen met ongeveer 800 le den, terwijl een groot aantal afdee lingen in wording zijn. Dit resultaat is daarom zoo gunstig, wijl de Bond met allerlei moeilijkheden heeft té kampen gehad. De secretaris, de heer Lasonder, bracht daarna het jaarverslag uit, waarin mede een omstandig relaas werd gegeven van de bemoeiingen van den Bond in het afgeloopen ja.ar, van de propaganda, de gehouden ver gaderingen, de stijging van het aan tal afdeelingen en leden enz. Onder dankbetuiging aan den secretaris werd het verslag goedgekeurd, zoome de bij acclamatie het verslag van den penningmeester, die krachtig aan drong op versterking der geldmidde len. In verband daarmede kwam- aan de orde een voorstel van het hoofdbe stuur: „de afdeelingen dragen 50 van de contributie der leden aan den penningmeester van het H. B. af." Na eenige discussie werd dit voor stel ingetrokken ten gunste van een nieuw voorstel om 50 te doen af dragen, maar daartegenover aan de afdeelingen een tegemoetkoming te; verleenen voor de kosten van propa ganda buiten de afdeelingen. Dit vooi stel werd met 17 tegen 11 stemmen verworpen en daarna aangenomen 'n voorstel van de afdeeling Den Haac vin nou oot'öuó jcieti w /o" dein liet H. B. af te dragen. De vele werkzaamheden noopten 't hoofdbestuur het voorstel te doen het college van 7 tot 9 uit te .breiden, ook om meer steunpunten in het geheele land te krijgen. Zonder debat werd dit voorstel aangenomen. De vólgende jaarvergadering zal te Utrecht worden gehouden1. In besloten zitting werd vervolgens de propaganda en de houding van den Bond in zake het Wereldcongres besproken, waarna de afgevaardig den zich aan een gemeenschappelij-1 ken maaltijd vereenigden. VEERTIEN DAGEN OP REIS? Men meldt uit Bolsward aan de L. Ct.: Ze wilden den Rijn zien. Of nu het plan was die rivier in Zwitserland, of in Duitschland te bewonderen, dan wel of men zich tevreden wou stel len met een kijkje in Nederland, dat weten we niet, maar de Rijn was het doel van den tocht, dien twee Bols- wardsche jongens van bijna 13 jaar ondernamen. Ze waren beleefd ge noeg hun ouders niet onkundig te laten van hun plannen en lieten daarom een briefje achter, waarin ze naast het doel van hun, tocht:' „een reisje langs den Rijn" meldden: „dat ze veertien dagen op reis gingen." Ze hadden ook een spaarpot, want dit wisten ze, reizen kost geld en ze hadden dus reeds eenigen tijd voor de reis gespaard. De spaarpot mee, de tocht ving aan: ze liepen via Sneek naar Uit- wellingerga, doch ziet, daar stonden ze ih eens voor een groot water. De reis scheen niet vooraf bestudeerd, want daar hadden ze nu heelemaal niet op gerekend. Daar kwam de tram: per tram naa rJoure, toen weer loopen... maar het begon ook duister der te worden. En eenzaam is het daar in „de Haske" en vermoeid werden ze ook al wat, en die Rijn was nog verre en de spaarpot niet vet: twaalf stuivers maar en daar doe je niet veel mee „langs den Rijn!" Ze besloten dus, eerst maar eens naar Joure terug te keeren, waar een hunner familie, zijn grootvader had. En daar aangekomen, bekoelden de reisplannen, want daar gingen hun, na eenige besprekingen met grootvader, de oogen goed open; daar kwamen ze tot het besef, hoe dwaas hunne onderneming wel was; daar eerst begrepen en gevoelden ze ook goed in welk een angst hun ouders wel moesten verkeeren en... met de laatste tram werden ze naar Sneek onder geleide teruggebracht, om an daar verder de reis weer te voet naar Bolsward voort te zetten, waar ze in het holle van den nacht aan kwamen. Ze hadden clen Rijn niet gezien! De doodelijk ongeruste ouders, die enkele angstige uren hadden door leefd, waren inmiddels per telefoon van hun terugkeeren verwittigd en hun tegemoet gegaan. VAN IIET LOO. Zondagmiddag, terwijl het Ko ninklijk Echtpaar te midden der bos- schen reed op den Elspeter weg, moest het rijtuig een auto passeeren. De weg was op dat punt erg smal, en daar de schimmels, die de Prins zelf mende, een weinig schrikten, had een onbeduidende aanrijding- plaats. De auto raakte even 't achterwiel van het rijtuig, zoodat Koningin en Prins, benevens cle achterin zittende, koetsier, een kleinen, schok kregen. De Prins, die de paarden geheel meester bleef, zette de dieren direct weder aan, zoodat de rit vervolgd werd, of er niets gebeurd was. FRIESCH VOLKSSANATORIUM. Het is thans volgens „De Ned." - zoo goed als zeker, dat Herema- §tate, te Joure, nog dit jaar voor bo vengenoemd doeleinde zal worden hi gericht.. Dr. Doiiath, die voor de tweede maal een bezoek aan dit bui ten bracht, thans in het ongunstige- seizoen, adviseert opnieuw om te aan vaarden, zoodat in dien geest beslo- echtpaar dr. briesen f is'ecKier l.nanl een nieuwe voorwaarde aan de schen king verbonden, dat namelijk aan stonds bij de oprichting een genees heer-directeur moet worden aange steld. Hierdoor zullen de verpleeggel- den nog een weinig liooger worden, waardoor van een „Yolks"-sanatori- um, in den letterlijken zin, niet ge sproken kan worden, 't Is te hopen besluit het blad dat er wegen gevonden kunnen worden, ook de lij ders uit den werkenden stand hier te doen opnemen, te meer, waar ook door den werkman voor dit doel zoo ijverig is bijgedragen. TREINONGEVAL. Zondagavond kon de Belgische mail- trein naar Vlissingen te Woensdrecht niet verder. De krukas der machine was defect. Nadat eene hulpmachine was aangekomen van Roosendaal uit kon de trein zijn loop voortzetten. Met anderhalf uur vertraging arri veerde de trein te Vlissingen. De nachtboot vertrok anderhalf uur te laat.. DE AANVARING TE HOEK VAN HOLLAND. De berging en het vlotbrengen van het s.s. Avoca der New-York Trans atlantic Company, is opgedragen aan L. Smit Co's sleep- en bergings- dienst, die met haar materiaal ter plaat.se is. De bergingsvaartuigen en stoompompen Zeeland, Kijkduin en Hercules, liggen langs zijde en zijn aan het pompen. De duiker, Maarten Sperling, is er reeds in geslaagd een gat van pl.ni. 1 M. in het voorschip van de Avoca te dichten. Dinsdagochtend zijn een aantal sleepboot en er in geslaagd het ach terschip naar den Zuidwal te slee- pen, waardoor het schip niet meer met het tij omzwaait en onveranderd mistig blijft zitten, 's Middags werd begonnen met het lossen der lading. Wanneer het schip vlot gebracht is wordt het opgesleept naar een dei- droogdokken te Rotterdam. VISCHSTAND IN NOORD-HOLLAND. Men schrijft uit Noord-Holland bo ven het IJ aan het Hbld.-: Het is een bekend feit, dat in ver scheidene poldenvateren de visch- stamd slechter is dan voorheen', en daar nog geregeld achteruitgaat. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, doch zeker is een dei- hoofdzaken deze-: „De visscher zoekt voor 't oogenblik uit het water te ha len, wat er te halen is, niet vragen de of de viscti die gevangen wordt, reeds voldoende waarde heeft". En de visscher is vaak gedwongen dit te doen'. Doet de een dit niet, dan komt. er morgen een ander, die het wèl doet. Dat djt niet de gewenschte toestand is, zal ieder toestemmen. Nu zijn door de besturen der afdee lingen Geestmer-Ambacht, Schoorl, Vier Noorder Koggen, Westerkogge en Ursem (aangesloten bij de hoofd- afdieeling Zoetwatervisscherij der Nederlandsc.he Heidemaatschappij), plannen ontworpen, tot gezamenlij- lien aanleg van broed- en groeivijvers j van edelkarper en zeelt in Noord- Holland met bedoeling de hierin ge kweekte visch te poten in de Noord- Hollandsche polderwateren. Een commissie is gevormd om na dere plannen te' ontwerpen, en na te gaan, in hoeverre op den steun van de verschillende belanghebbende li chamen kon gerekend worden zij wendde zich nu tot verschillende pol der. en waterschapsbesturen met het verzoek de pogingen geldelijk te steu nen, en vóór 1 Juli a. s. mede tedee- len of op den steun kan gerekend worden. EEN MISLUKTE VRIJAGE. Toen Maandagavond een jongeling- uit Doetincliem een meisje uit de Silvoldsche buurt wou bezoeken en te dien einde langs de dakgoot naar haar kamer klauterde, meende de bewoner met dieven te doen te heb ben, greep zijn geweer, liep naar bui ten en schoot den pseudjo-inbreker in zijn zitvlak. In het. ziekenhuis te Ter- borg opgenomen, mocht men er in slagen reeds 28 hagelkorrels te ver wijderen. Dinsdag is de niet te be- riaar^het ziekenhuis SMEDENPATROONS. Door den Bond van Smeden-Pa troons in Nederland is- een adres aan de Regeering verzonden, waarin wordt verzocht in aanmerking te ko men voor een Staatssubsidie. Als re denen daarvoor geeft de Bond te kennen, dat het grof-, hoef-, huis-, kachel-, kunst- en landbouwsmidsbe- drijf dioor de bestaande ambachts scholen niet voldoende is gebaat; dat de vorming tot smidsgezel, met uit zondering in de provincie Drente en in enkele inrichtingen in andere streken van Nederland, zoo goed als stelselloos is en dat de Bond hierin verandering wenscht te brengen door zijn leden, die hiervoor in aanmer king wenschen en kunnen komen, contractueel te verplichten tot het verstrekken van deugdelijk werk- 'pl aatsvakonderricht en zorg te dra gen. dat de leerlingen het herha- lings-, vooral teekenonderwijs trouw bij wonen Met het plaatsen van leerlingen is de Bond reeds begonnen. Het plan bestaat 1 Januari 1909 een vijftigtal leerlingen te plaatsen en hiermede voort te gaan, ten einde in het ge brek aan voldoend geoefende werk krachten, voornamelijk op het platte land, te voorzien. UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Naai' vernomen wordt, zijn de voor uitzichten voor een beëindiging der crisis in de diamant-industrie weder minder gunstig, aangezien te Am sterdam bericht uit Londen is inge komen, dat de onderhandelingen met de Premier over den verkoop van ruw heden zijn afgesprongen. DE BUURT VISITE. Mijnheer en mevrouw. Bokkel woon- den in een kleine stad. Er was eeü nieuwe familie in de buurt komen wonen en ter nauwernood waren die menschen geïnstalleerd, of mevrouw Bokkel zei 's morgens aan de koffie tot haar echtgenoot Johan, er is een familie in de buurt gekomen wij moeten er eene visite gaan maken. Dat heeft zoo'n haast nietin de eerste dagen kan ik onmogelijk l Heeft dat zoo'n haast niet Je begrijpt toch wel, dat die menschen hier wildvreemd zijn en dat het niet meer dan een staaltje van onze be leefdheid is.... Maar dat staaltje van onze be leefdheid heeft geen haast, zeg ik je. Hoe zou jij het vinden, als je in een vreemde stad kwam wonen en niemand nam notitie van je Ik zeg je dan, dat ik de menschen behandel, zooals IK graag behandeld zou wor den. De heer Bokkel was zeer ingenomen met dien gulden levensregel van zij ne vrouw en gaf haar dit ondubbel-* zinnig te kennen. De andere families hier uit de buurt zullen er zeker een visite ma ken en dan wil ik niet de laatste wezen. 't Spijt me, dat ik deze week niet aan je verlangen voldoen kan, zeide mijnheer. Ook al goed dan zal ik alleen een visite maken en ik zal jou wel excuseeren. Want als ik moet wach ten, tot jij tijd, lust en gelegenheid hebt om de allereerste beleefdheids vormen in acht te nemen, dan zijn de goede menschen al lang dood en begraven, vóór dat WIJ er nog ge veest zijn. Dit werd met een zekere bitsheid aangemerkt, en een half uurtje later kwam mevrouw gekleed beneden, om hare visite af te leggen. Wel, waren ze blij» dat zij je za gen vroeg haar man 's middags aan tafel. - O ja, ik vroeg haar, of zij al meer visites ontvangen had en zij zeide, dat ik de eerste was. Zij is nog niet oud, even in de dertig, en heeft drie kinderen, twee jongens en een meisje. De jongens heb ik niet. gezien, maar het meisje een neus wijs ding van elf jaar, vloog als een bezetene door den tuin en toen het 'geroepen werd, stond het als een zoutpilaar tegen de moeder aange drukt, met een vinger in den groo- ten mond, en keek me schuw aan. Ik begrijp niet, wat sommige menschen tegenwoordig onder de opvoeding van hunne kinderen verstaan... Ik geloof niet, dat zij het heel breed heben, want het karpet in de ontvangkamer was op twee plaatsen gestopt, de stoelen waren van ge woon mahoniehoutze heeft een groote, leelijke canapé als een ker en' dat" m obï^V tQ0 vryx^een tête-a-iète, met de stoelen overeen. Cliïiïëêécri'Ql' Japanscli porselein heeft ze in het geheel nietik althans heb niets ge zien, en als zij 't liad, zou zij 't wel te pronk zetten. Zij liet me een voet bankje geven, dat er heel slordig uit zag ik begrijp niet, hoe de men schen hun goed zoo schandelijk kun nen verwaarloozen. In den hoek stond een waggelend speeltafeltje eri de rest zal wel gauw denzelfden weg opgaan, denk ik. ITaar meid zou me volstrekt niet bevallentot haar eigen bestwil heb ik haar dit gezegd, maar zij sUieen nog al onverschillig op dat punt te wezen. Nu, ze moet het zelve maar weten 1 Toen ik binnen kwam, sloeg ik" onwillekeurig een blik in de keu ken. Mensch, wat zag het er daar smerig uit 1 En dan zat er in de huis kamer een klein kind, waarvan het haar zeker in geen drie dagen was opgemaakt, en kleertjes aan als een vetlap. Overal even vuil en smerig, ik zou haast zeggen armoedig dat het goede mensch 't langer verdrage» kan IK begrijp me zoo iets niet. Het muurwerk hebben ze niet eens laten witten zóó zijn ze maar den smerigen boel van een ander ge trokken. En dan 't toilet van dat goede mensch 1 't Leek wel zoo'n bur gerjuffrouw, die zich 's Zondags heeft mooi gemaakt. De vloermat was ook" al stuk, en den looper in de gang zou IK nog niet boven naar zo'er willen leggen. Ik ben dan ook mtfar niet lang gebleven en ben blij, dat dit coï'vee achter den rug is. Wij be hoeven er niet weer heen te gaan. En mevrouw Bokker, na dien du ren plicht tegenover haar buurvrouw vervuld te hebben, lachte vriendelijk tegen man en kinderen.... Uit het Engelsch. 48) Zij liet heden vroeger dan anders haar paard voorbrengen, en eenige minuten na negen al reed zij het hotel voorbij. Wilbraham zag haar, want het behoorde tot zijn gewoon ten vroegtijdig beneden te zijn, als hij in een hotel verblijf hield', omdat hij gewoon was de voor de verschil lende gasten aangekomen brieven door te kijken. Dikwijls had alleen een poststempel al groote diensten bewezen. Heden vond hij alleen een telegram voor Charnock, en gemoe delijk bood hij dein portier aan, het zelf boven te brengen. Toen ging hij het dadelijk naar de kamer van Charnock brengen. Charnock be dankte hem en las het telegram, waarbij zijn gelaat scheen op te hei deren, Goede berichten, amice? vroeg 'de majoor. Interessante, tenminste, ant woordde Charnock, terwijl hij zich zelf inzeepte. Nu, dat kunt ge mij later wel vertellen, zei de majoor joviaal, toen hij zag, dat Charnock liet telegram in zijn zak stak. Tot straks, amice. De majoor ging buiten voor het hotel staan en hield zijn oog op de straat gericht. Tegen tien uur zag hij Miranda te paard terugkeerentoen nam hij snel zijn hoed af en volgde haar. Toen bij bij haar huis kwam, stond het paard nog voor de deur, Miranda was echter al naar binnen gegaan. Daarginds aan den anderen kant zag hij Charnock, die besluite loos bleef staan. Charnock dacht er n.l. over na, wat hem te doen stond. Wilbraham was het al volkomen met zichzelf eens. De deur stond open. De majoor hield het voor het verstan digst alle vormen op zij te zetten, te meer omdat die vormen hem naar alle waarschijnlijkheid buiten dit huis gehouden zouden hebben. Hij ging daarom met vasten tred dade lijk naar de galerij, waar Miranda juist voor een tafeltje van matwerk stond en haar handschoenen uittrok. Dag mevrouw aangenaam ge reden begon de majoor. Een mooi dier, ik heb zelf een voorliefde voor een appelschimmel.... Wat wilt u? vroeg Miranda. Op zoo'n korte vraag moet ik noodzakelijk kort antwoorden. Ik wil een rente van duizend pond van u hebben, en de majoor maakte een galante buiging. Neen, zei Miranda. Maar alstublieft ja, het moet volstrekt ja zijn U kent toch mijn voortreffelijken, jongen vriend, den man met. de locomotieven niet waar? Zou u zijn naam niet liever hier buiten spel laten? Wel neen, antwoordde de ma joor met de grootste gemoedsrust. Hij keek haar vol deelneming aan. U ziet er vandaag niet al te best uit alsof u een. slechten nacht hebt ge had. U is doodvermoeid, en daarom kan u mij zeker niét zoo heel goed volgen Charnock is dus mijn „deus ex machina" een „cupido ex mach'ina" Waarom Maar sta mij toe, dat ik ga zitten? Niet? Dat spijt mij Toen Charnock den e'er- sten avond in Ronida doorbracht, had ik de eer zijn spoor te volgen, toen hij een kleine wandeling deed. U volgde hem heimelijk na tuurlijk zei Miranda minachtend, terwijl zij den handschoen met een lieftigen zwaai op het tafeltje neer legde. Wat kent u mij goed bewon derenswaardig, werkelijkantwoord de de majoor. Maar ja, ik volgde hem heime lijk een kleine gewoonte van mij dikwijls een zeer voordeelige ge woonte. Charnock wandelde nu, waarheen, denkt u Kan u het niet raden Hij floot onbeschaamd voor zich heen'. Charnock liep zekere straat af, die beneden langs de kloof precie3 onder uw vensters langs loopt. Aha 1 hij riep dat vriendelijk spottend, want Miranda had onwillekeurig haar hand tegen het hart gedrukt; liij wandelde dus die straat langs, tot hij aan een bocht kwam, van waar uit hij uw verlichte venster kon zien. Laat mij dat zien, zei Miranda kortaf. Aan den voet van de helling, ging de majoor voort, zat Char nock, en smachtte. En de beschei- liep op het venster toe. Het stond open en Wilbraham boog zich naar buiten. Het venster lag precies boven den rand van de kloof. Daar is de bocht. Mevrouw War- rinea', zei hij met zijn vinger naar de straat daar beneden wijzend. Op dien hcop steeneh ging hij zitten. Miranda ging ook met haar hoofd uit liet raam en iets als een glim lach speelde om haar lippen'. Aan den voet van de helling, zei Charnock, en smachte. En de beschei den, kleine Ambroze ging daarboven zitten. Miranda wendde zich haastig van het venster af. Laten wij hier weggaan. Zij keerde naar de galerij terug en nam haar vorige plaats aan het ta feltje weer in. Wilbraham bleef aan den anderen kant tegenover haar staan. Wij konden alleen het plafond van de kamer zien,, ging hij voort, en 'de schaduw van uw hoofd. Maar een verliefd ingenieur is eenmaal met een heel klein beetje tevreden. Hij zuchtte en welk een zucht I Zij was zoo caracteristiek 1 Schor als het fluiten van een locomotiefdof, als had er een koppeling van twee wa gens plaats 1 Voor zich heenzingend, liep hij onder den sterrenhemel voort. Hij scheen den grond nauwe lijks aan te raken. Niets natuur lijker, hij zweefde immers op de vleugelen der liefde. Miranda had hem tot >op dit oogen blik aangehoord, zonder hem iu de rode te vallen. Maar als hij minder verdiept geweest was in zijn eigen mooie schildering, dan had hij moe ten opmerken, hoe er langzamerhand iets dreigends in den stillen; diepen blik van haar donkere oogen geko men was. Mijnheer Wilbraham. zei zij nu, er staat een tafeltje tusschen ons. Dat zie ik 1 En op het tafeltje ligt....? Een paar handschoenen. Maar niet alleen een paar hand schoenen. O neen 1 Ook nog een rijzweep I De majoor nam de zweep op e* bekeek nauwkeurig de knop. Heel mooi, zei hij, en legde haar weer op haar plaats. Maar wat ik zeggen wilde, zon begon hij weer op dien avond vaM.' de aankomst van Charnock kreeg ik' zekerheid omtrent zijn gevoelens voor u, mevr. Warriner. En u was zoo be minnelijk mij van den aard uwer ge voelens op do hoogte te brengen, niet alleen zooeven, toen u zich door mij liet wijzen, van waaruit hij naar u had staan smachten, maar gisteren al, toen u mij zoo levendig het hof maakte om hem uit zijn tent te lok- keik Als ik nu maar de minste lust had, om iemand onaangenaam te zijp, dan moest ik alleen maar dft' huis verlaten en den goed vertrou wenden Mr. Charnock vertellen, dat mevrouw Warriner voor den man. op wien zij verliefd is, zorgvuldig het bestaan van haar echtgenoot heeft ge heim gehouden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5