INGEZONDEN Kerk en Schoo! Letteren en Kunst Leger en Vloot Sport en Wedstrijden Rechtszaken Gemengd Nieuws StooinvaartberëdÉes VREDE DOOR RECHT. Maandagavond werd in de groote saai van „Diligentia" te 's-Graveriha- ge, een openbare bijeenkomst gehou den, ter herdenking van de opening 'der' eerste Vredesconferentie. De vergadering, uitgeschreven dooi den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht", was zeer druk bezocht en werd geopend door den voorzitter, mr. De Pinto. Vervolgens hield mr. M. Tydernan Jr., een voordracht over' de „Inter parlementaire Unie". Nadat besloten was, Fred. Passi Dinsdag, op zijn verjaardag, een hul- de-te-legram te zenden, werd de vol gende resolutie aangenomen „De vergadering spreekt den wensch uit, gebruik te maken van alle middelen, waarover kan be schikt worden, torn een wereldgroep „vrede" te stichten, die zoowel door haai* numerieke kracht als door haar moreel en invloed, eveneens op gou vernementen en op de massa kan in werken en aldus een nieuw tijdperk in het leven te roepen van interna tionale (betrekkingen, gegrondvest op de rechten en plichten van ieder lid van de groote menschenfamilie overwegende, dat er duizenden en 'duizenden menschen zijn, die overwe gend belang hebbein. bij de handha ving van den vrede, maar die tot nu toe geen daadwerkelijk aandeel aan 'de vredeszaak hebben genomen is de vergadering van oordeel, dat al deze verspreide en verstrooide krachten moeten en kunnen gecen traliseerd en met elkaar verbonden worden". Tenslotte las de voorzitter een tele gram van dankbetuiging voor vanH. M. de Koningin, voor een- Haar in den aanvang vair den avond toege zonden telegram. OPLICHTING. Den winkelier H. V., uit de Atjeli- Straat te Rotterdam is aan boord van het stoomschip Korea, liggende in de Rijnhaven, in betaling gegeven een Amerikaansch bankbiljet als te zijn een biljet van 10 dollars. Nader is dien winkelier gebleken, dat het bil jet er een is van één dollar*, welk be drag men, door achter het cijfer één 0 te zetten, in 10 dollars heeft veran derd. Een van de opvarenden van de Korea maakte zich aan dit bedrog schuldig. BROEDERTWIST. Te Odiliënlberg is in een twist tus- schen de vier gebroeders T., een hun ner met drie messteken levensge vaarlijk gewond. De politie zoekt nog wie de dader is. LIJKEN OPGEHAALD. In de Zalmhaven te Rotterdam is tusschen balken drijvende gevonden het lijk van den 11-jarigen L. de B., 'die sedert 11 dezer uit de ouderlijke woning werd vermist. Het lijk van den jongen is naar de algemeene be graafplaats overgebracht. Uit de Maashaven te Rotterdam is opgevischt het lijkje van- den 7-jar' gen C. M. B., van het kraakschip Feijenoord -thuisbehoorecude te JJWil5^AS'kJ"fer „WSJSS" JSS°$8viifi§fl en verdronken. Het lijkje is naar Crooswijk overgebracht. ARME KLEINEN. De Waalstraat te Vlaardingen was in rep en roer. Een groot aantal menschen had post gevat voor het kleine winkeltje van den hoeden- en pettenkoopman v. d. L., die, zooals geruchten gingen, zijn' kinderen, 6 in getal, hulpeloos had achtergelaten. Een onderzoek, door de politie in gesteld, bracht aan het licht, dat dt ze geruchten waarheid bevatten. De man, vóór een paar maanden uit Rotterdam aangekomen, woonde, daar hij zijn vrouw had verloren, met eene huishoudster, die de kinde ren echter, naar 't scheen, verwaar loosde, daar zij op lompen sliepen en geheel onder liet vuil geraakten, terwijl ze bijna geen eten kregen. De vader bleef dagen achtereen weg en bekommerde zich er in het geheel niet om. Toen dan ook de kleuters de jongste kan nog niet eens goed Toopen door buren werden te voor schijn gehaald, k\yamen zij' bijna om van vuil en zaten vol wonden. 1-Iet was meer dan ergerlijk. Een groote reiniging werd direct uitgevoerd, terwijl de politie een ver der onderzoek instelde. Des avonds kwam de man thuis, doch trok zich van het gebeurde niet yeel aan. Zooals hij zegt, gaat hij weer naar Rotterdam terug. Het is te hopen, dat het Armbe stuur zich spoedig liet lot der onge lukkige kinderen zal aantrekken. EEN GRAP, DIE BITTER EINDIGDE. De volgende niet onvermakelijke scène speelde zich dezer dagen te Rotterdam af Een landweerman, Gram genaamd, móest zijn land weerplichten gaan vervullen en zou dooi* een vriend naar den trein ge bracht worden. Zooals het hij zulke gelegenheden meer gebeurt, werd on derweg menig kapelletje aangedaan, en geraakten de heeren in „opge wekte" stemming. De vriend zou toch zoo graag eens willen zien, hoe zoo'n uniform hem wel zou staan, en nauw is de wensch van zijn lippen, of zij zijn reeds van kleederen verwisseld. Intusschen wordt niet vergeten Bac chus te offeren en bereikt de stem ming haar toppunt. De echte land weerman zegt nu tot zijn vriend, den imitatie-landweerman, dat hij aan de kazerne reisgeld voor Ede moet gaan halen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De vriend meldt zich in volle uit rusting bij den commandant van de kazernewacht, en zegt met stotteren de stem „Ik ben Gram, mag ik reisgeld voor Ede De wachtcommandant oordeelt het echter raadzamer, gezien den toe stand, waarin onze landsverdediger verkeert, hem in plaats van reisgeld gelegenheid te geven in eeii cel zijn roes uit" te slapen. Hij verzoekt on zen vriend hern te willen volgen, waaraan deze waggelend voldoet, en bij een cel gekomen, duwt de ser geant hem naar binnen eil werpt de deur achter hem dicht. Nu begint de ander berouw te voelen, trapt en slaat tegen de deur en schreeuwt maar aldoor„lk ben geen Gram!", waarop de wachtcommandant, die natuurlijk geen flauw vermoeden heeft met een would-be landweerman te doen te hebben, lachend antwoordt terwijl hij de grendels op de deur schuift „Voor mijn part was je dan een hectogram of een kilogram, maar er in zit je, dat is zeker." Eerst den anderen morgen, toen zijn vrouw zich aan de kazerne ver voegde, werd de zaak tot klaarheid gebracht en kon hij, zijn roes uitge slapen hebbende, zijn vrouw verge zellen. Voor den echten landweerman zal dit muisje nog wel een staartje heb ben. ONGELUKKEN. Ten gevolge der onvoorzichtigheid van de Kroatische arbeiders, werk zaam aan den stationsbouw te Witt- lich, ontplofte een zak met 50 pond buskruit, waardoor 7 arbeiders zwaar werden gewond. Te Essen ontplofte een munitie- kist, waardoor twee personen gedood werden. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, AAN DE INGEZETENEN VAN HAARLEM. Medeburgers! De Bond van Nederlandsche Ge meentewerklieden, afdeeling Haar lem, meent verplicht te zijn een en kel woord tot u te richten. Waarom zij dat meent te moeten doen, zal u uit het volgende blijken Dinsdag 8 Mei 1906 is'er door het hoofdbestuur van den Bond van Ne derlandsche Gemeentewerklieden in een der zalen van de sociëteit „Ver- eeniging" eene openbare vergadering gehouden, waarin werd opgekomen tegen het ontslag van e enige plant soenarbeiders en werd aangedrongen op wijziging van liet bestaande werk liedenreglement. Terzelfder tijd werden door enkele leden van den Gemeenteraad, de heeren J. H. Thiel, F. A. Bijvoet, W. A. J. van de Kamp e. a., voorstellen ingediend, om wijzigingen in het werkliedenreglement aan te brengen, terwijl weer andere raadsleden, w.o, de heer Modoo, voorstelden, eene commissie te benoemen, die tot taak kreeg het werkliedenreglement te herzien. Tot dit laatste werd besloten en de Raad benoemde eene commissie, die den Raad zal voorlichten, die de voorbereiding ter hand zou nemen. De blijdschap onder de werklieden in dienst der gemeente Haarlem was groot, er zou verbetering komen. Welnu, het geduld van de gemeen te-arbeiders is wel op een zware proef gesteld, bijna twee jaren is die commissie met die voorbereiding be zig, en nog is geen enkel fëit aan te toonen, waaruit kan lSRjken, dat er Raad tot handelen kan overgaan. Ja, de gemeente-arbeiders mogen wel hun ziel in lijdzaamheid bezitten, waaraan hebben zij toch zulk eene behandeling verdiend Hebben zij gestaakt Zijn zij tot buitensporigheden overgegaan Neen medeburgers, zij hebben langs den regelmatigen weg getracht, hunne positie te verbeteren en die commis sie tot wat voortgang aan te sporen. Er zijn vergaderingen belegd, waarin op eenigen spoed werd aan gedrongen, er is in de couranten over geschreven, een of meer leden van die raadscommissie zijn thuis be zocht, er is geadresseerd aan den Raad, maar tot nu toe zonder eenig merkbaar resultaat. En nu, ten .einde raad, nu alle ge wone middelen, die binnen het be reik der organisatie vallen, zijn uit geput, nu willen wij nog een middel beproeven, om die commissie of an ders den Raad tot voortgang te no pen, wij willen een beroep doen op de burgerij en op de publieke opinie. Zoo toch gaat het niet langer, 2 jaren hebhen de gemeente-arbeiders nu reeds gewacht op de zoo zeer ge- wenschte, zoo noodzakelijke verbete ringen, maar niets, letterlijk niets is verkregen. Of dan geen verbeteringen noodig zijn Niemand zal dat ontkennen, zelfs de Raad was daar twee jaren geleden reeds van overtuigd, want anders was die vlugge, voortvarende commissie niet benoemd, maar wij willen hier ook enkele, van de vele' misstanden noemen een regeling omtrent ziekengeld voor losse werklieden, en hieronder zijn er velen, die reeds eenige jaren onafgebroken in dienst der gemeente zijn, bestaat niet de werklieden aan de plantsoenen maken in den zomer nog dagen van 14, 16 en soms meer uren een onpartijdig scheidsgerecht oht- breekt van een behoorlijke loonregeling is geen sprake boeten tot drie gulden kunnen den Werklieden nog worden opgelegd van eene erkenning der organisatie is geen sprake, enz. eriz. Veel, zeer veel is er dus te verbe teren, er wordt op gewacht, men ziet er reikhalzend naar uit, maar niet tegenstaande dat, niettegenstaande zelfs op deze wijze conflicten niet uit kunnen blijven, komt die raadscom missie maar niet met haar werk klaar en kunnen de werkers maar wachten. Is dat geen verwaarloozing van de belangen der werklieden Is dat geen spelen met de menschen, die de Haarlemsehe gemeenschap voorzien van vuur, licht en water, met de menschen die de straten rein en zin delijk houden, met de menschen die zorgen voor mooie plantsoenen Moet daaraan geen einde komen Medeburgers, wij dringen er bij u op aan, ons te helpen, wij doen een beroep op uwe medewerking, opdat er eindelijk recht worde gedaan aan de werklieden in dienst der ge meente. NAMENS DEN BOND VAN NEDERL. GEMEENTE-WERK LIEDEN, AFD. HAARLEM. NED. HERV. KERK. Te Wageningen zal op Hemel vaartsdag op het landgoed Belmonte een zendingsfeest worden gehouden, waar als sprekers zullen optreden ds. De Zwart te Scheveningen, ds. De Jóng, te Velp, ds. Riemens Jr. te Hoogland, en de heer Zalsman, zen deling onder Israël te Rotterdam. Het openings- en slotwoord zal gesproken worden door ds. B. ten Cate, te Wageningen. Beroepen te Vlissingen - ds. A. A. Vermeer, te Oosterwijk. CHRIST. GER. KERK. Bedankt voor het beroep te Delft en Amsterdam door ds. P. de Groot, te Noordeloos. GER. KERKEN. Op zijn verzoek is aan ds. C. Steke- tëe, sedert 1899 predikant te Middel- harnis, wegens voortdurende onge steldheid, eervol emeritaat verleend. Beroepen te Wolphaartsdijk ds. A. Sc.heele, te Veerete Zaamslag (kerk B) ds. J. H. Jonker, te Wormer- veer. HET WOORDENBOEK DER NEDER LANDSCHE TAAL. Nederland en België hebben thans de verhooging van het subsidie voor het Woordenboek der Nederlandsche Taal goedgekeurd. Nederland geeft in het. vervolg voor elke aflevering in plaats van f 1000 f 1500, de Belgi sche regeering bracht haar subsidie van 1000 op 1500 francs. Daarmee is het groote woorden boek als financieele onderneming op hechter grondslagen gevestigd. En is de uitgave van dit hoogst be langrijk werk weder verzekerd. 300STE OPVOERING. De T o on ee lv e r e en i ging heeft te Groningen de 300ste vertooning van Op Hoop van- Zegen gegeven. Volgens geruchten uit zeer betrouw bare bron gaat de koloniale reserve te Harderwijk het z.g. voormalige werfdepot met 1 October e. k. naar Nijmegen. HAARLEM II—HERCULES II. Zondag wordt op R. A. P.'s terrein de wedstrijd Haarlem IIHercules II gespeeld 'n ontmoeting -die thans voor de derde maal op neutraal terrein moet worden gespeeld, de eerste maal won Haarlem II in Utrecht met 50, Zondag jl. echter triomfeerde Hercu les II met 3—1 van Haarlem, zoodat Zondag de definitieve beslissing zal vallen, en daarmee het Nederlandsch -competitie-seizoen voor 1907 wordt gesloten. HIPPISCHE SPORT. Javaan, die Zondag te Woestdüin voor den aanvang van den Utrecht- prijs, over het hek bij het paddock sprong, bekwam dusdanige verwon dingen, dat dit paard, van den Velp- schen stal, moest worden afgemaakt. WIELERWEDSTRIJDEN TE MAASTRICHT. 31 Mei, openingswedstrijden op de Maastrichtsche wielerbaan. Program ma: 1. K.M. nieuwelingen; 100 KM. zonder gangmaking voor amateurs, waarbij de directie zich het recht voorbehoudt, den wedstrijd na 50 of 75 KM. te doen eindigen; een match a trois, tusschen Lumey, uit Gulpen, tegen een Duitschen en een Belgi schen beroepsrijder. NEDERLANDSCHE RENNERS BIJ DE OLYMPISCHE SPELEN TE LONDEN. Het bestuur van den N. W. B. zal waarschijnlijk, behalve eenige ama teurs over den korten- afstand, ook nog een amateur over langen af stand voor de Olympische spelen af vaardigen. HOOGE RAAD. Door het O. M. bij den Hoogen Raad werd niet ontv ank el ij k-v erkla- rinjg gevorderd van de volgende aan vragen om revisie: lo. van E. L. J. M., bootwerker Rotterdam, door het Hof te 's-Graven liage 27 Juni 1907 veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens poging tot dood-slag gepleegd op H. van L., door op dezen revolverschoten te losseai. 2o. P. H. K., schilder te Amsterdam in Nov. 1907 door het Hof te Amster dam wegens poging tot doodslag op zijne echtgen-oote, wie hij -messteken toebracht en uit een venster duwde, veroordeeld tot 5 jaar en 11 maan den gevangenisstraf. Nog werd behandeld het ber-oep in cassatie van P. J. J. B., door het ge rechtshof te 's-Gravenhage tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens valschheid in geschrifte en opzettelij ke gebruikmaking van het valsche geschrift als echt. Mr. J. G. Bergsma, advocaat te 's- Gravenhage, ontwikkelde twee cassa tie-middelen. Het O. M. zal 1 Juni conclusie nemen. Geconcludeerd werd door het open baar ministerie tot verwerping van het cassatieberoep van M. Th. V., huisvrouw van H. J. J., bierhuishoud ster te Rotterdam, door de rechtbank aldaar, en, in hooger beroep, door het gerechtshof te 's-Gravenhage, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens diefstal van gas ten nad-eele van de gemeente Rotterdam, door 't gas door middel van eene gutta-pea.*- chaslang buiten den gasmeter om in hare woning te doen binnenstroom en. Uitspraak 25 Mei. SABOTAGE. Voor den Hoogen Raad werd be handeld het cassatieberoep van den pr-ocureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage tegen een arrest van dat gerechtshof, waarbij E. K., colporteur te Rotterdam, ter zake van bet- opruien tot eenig strafbaar feit is ontslagen van alle -rechtsver volging. Aan den gerequireerde was ten laste gelegd, dat hij in eene -op 30 Juni 1907 in het Vereenigingsgebouw te Rotterdam, bei-egde openbare ver gadering had opgeruid tot het plegen van opzettelijke en wederrechtelijke vernieling van eens anders goed bij het spreken over sabotage en uit te leggen wat sabotage is. Nadat de •rechtbank te Rotterdam den beklaag de had veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, ontsloeg het hof hem van -alle rechtsvervolging op grond, dat het geven van eene beschrijving van sabotage nog niet is opruiing tot het doen van datgene wat onder sabotage wordt v-erstaan. Een tweetal cassatiemiddelen, hiertegen door den procureur-generaal bij het hof aan gevoerd, werden -voor den Hoogen Raad door den raadsman van den gerequireerde, mr. W. Francken, be streden. Pleiter betoogde o.a., dat de door het hof gegeven uitlegging van de dagvaarding, door den procureur- generaal bestreden, in cassatie -on aantastbaar is en dat het hof ook feitelijk heeft beslist, dat hier niet was opruiing tot eenig strafbaar feit. Het hof had zich, volgens plei ter, op -een juist standpunt geplaatst door zich niet -te laten beinvloeden door het al of niet sympathieke van den persoon van bekl. Conclusie O. M. 1 Juni. DE JODEN IN RUMENIë. Mevrouw M. E. van de Velde-Pijn- appel te Oosterbeek verzoekt de Tel, het volgende op ie nemen, naar aan leiding van de wederom -plaats gehad hebbende Jodenvervolgingen in Ru- menië. Ik wil mij niet begeven in uitingen van verontwaardiging over het bar- baarsche onrecht, dat deze ongelukki ger! alleen, omdat zij Joden zijn, in een beschaafd Christenland te ver duren hebben! Ik wil liever beproe ven iets voor hen te -doen. Laten wij, Hollandsche vrouwen, een adres zen- de ons allen bekende Carmen Sylva, met het verzoek, haar invloed te wil len aanwenden, om in -het lot van haar landgenooten eenige verbetering te brengen. Wie weet, of een derge lijke poging niet iets ten goede uit kan richten. Laten wij het althans beproeven! Als iedere vrouw, die hier voor voelt, mij haar kaartje zendt, als -bewijs van instemming, kan later 'n comité gevormd worden, dat het adres opstelt, ter teekening legt en de ver dere voorbereidingen maakt. Wie het mooie boekje kent „Mijn kleine jongen," door C-arl Ewald, her innert zich misschien het hoofdstuk, waarin de vader zijn jongen zooveel over de Joden vertelt, omdat hij met andere jongens een jodenjongetje ge plaagd heeft. Bijzonder mooi is dat hoofdstuk, en het eindigt zoo: „En -als 't avond is en moeder aan de piano gaat zitten, -en het lied zingt, waar vader het meest van houdt, blijkt het, dat de woorden vaar een Jood zijn, en dat een andere Jood de melodie gecomponeerd heeft. Mijn kleine jongen is rood en gloei erig, als hij dien avond in slaap valt. Onrustig woelt hij in zijn bedje en praat -in zijn slaap. „Hij heeft wat koorts", zegt zijn moeder. En ik buig mij over hem heen, en kus zijn voorhoofd. En- ik antwoord kalm: „Dat is zoo vreemd -niet. Vandaag heb ik hem -gevaccineerd tegen d-e -el lendigste van alle besmettelijke ziek ten." Met recht een besmettelijke ziekte -is de domme, kleinzielige Jodenhaat! Mogen vele vrouwen mij door het zenden van hun kaartje haar in stemming toonen. WEL PRACTISCH! Gravin Lony-ay, prinses van België, vroegere kroonprinses van Oosten rijk, heeft -een uitvinding gedaan van huishoudelijken aard. Zij heeft een verwarmbare tafel uitgevonden, wel ke dienen moet om te verhinderen, dat de spijzen te snel koud worden. Voor het bedienen of dn -de pauzen van het middagmaal worden de scha len daarop gezet. Gravin Lonyay houdt zeker niet van koud eten. EEN VERGEETACHTIGE DIEF. Een der rijkste Engelsche aristo craten, lord Lansdale, is ten tweeden male de dupe van een juw-eelen-dief geworden. Verleden jaar December werden uit zijn jachtslot Barley thorpe-Hall (graafschap Rutlandshire) kostbare sieraden en geschenken-, door liord Lansdale van de koninklijke familie ontvangen, gestolen. Van deze schat ten zag men nooit iets terug. Dit voorjaar werden er opnieuw al-1 lerlei kostbaarheden op het slot van den lord ontvreemd, ook thans geen spoor van den misdadiger. Vier weken verliepen;, toen bij ds politie van Northampton de eigenaar van een dorpsherberg, de verrassen de mededeeling kwam doen, dat hij in- een kist met flessohen mineraal water een pak gevonden had, waar in een goud. en blauw geëmailleer- den ring, met li-et inschriftkonink lijke princes Nov. 21, 1840, benevens de portretten van het Engelsche ko ningspaar. Verder bevatte het pakket ©en étui met vijf gouden gespen, een ovaal schildpadden doosje met goud- beslag, een agaatsteenien reukflesch- je, een ouder wet sche gouden sleutel ketting met diamanten bezet, een gouden horloge met ketting' 'en twee ringen. Hoe die sieraden in zijn eenvoudige hei-berg verzeild: raakten, -kon de man zelf niet begrijpen. Nog eer de politie den slotheer van Low- ther Castle deze zeldzame vondst kon meedeelen, ontving ze bericht van een hotelier uit het naburige stadje Penrith, dat in een hoek van zijn vestibule eeai doos met geëmailleer de paarlmoereu dominosteenien ge vonden was, benevens een antiek gouden horloge, ter waarde van ƒ1800, een gouden snuifdoos, twee gouden ringen, een sigarenLaansteker met diamant ingelegd, en een. tot medaillon gevormde munt uit den t-ijd van koningin Elisabeth. Ten slotte verscheen -er ook nog een chauffeur van een auto-bus, die on der dé bank van zijn- voertuig twee gouden, met edelsteenen versierd© armbanden gevonden had. In den beginne veronderstelde de politie, dat cleze uitgebreide diefstal len 't werk center georganiseer de ben de moesten zijnlater ontdekte zc echter, dat de vijf-en-twintigjarige be diende uit het kasteel, Alexander Dil- cock, dit alles geheel alleen op zij-n geweten had, zonder dat de graaf, die hem volkomen vertrouwde, ook maar 't minste vermoeden kreeg. Na tuurlijk werd de man onmiddellijk gearresteerd. Hij had overigens wei nig plezier van zijn- werk. Op een goeden dag was hij met dien geheelen buit door de graafschap Northampton getuft. In de auto ver gat hij de armbandenin de beide hotels 'de rest. Toen hij op het slot- terugkeerde, was hij den naam van den chauffeur, zoowel als die der hotels, volkomen vergeten. Toen hi] vernam, dat do juw-eelen weer bij den lord beland waren, kende zijn vreugde geen grenzen. ITALIAANSCHE BANDIETEN. De bevolking van Randazzo, in de provincie Catana, vierde de vorige 'W-eek het jaarlijksche feest van_ San- Giuseppe,bij welke gelegenheid al tijd alle boeren uit den omtrek naar heit dorpje komen. Op. het ©ogenblik, dat de processie door de straten trok, maakte een daar in de buurt welbekende bende bandieten gebruik van de toevallige afwezigheid van de politie en viel de deelnemers aan, zoodat een geregeld gevecht ontstond. Een ontzettende verwarring was het geviolg, vrouwen en kinderen raakten onder den voet, maar ten slotte inueoucji-o-e o.cwn-.-o.i- lers wijken. Een twintigtal gewon den hieven op het slagveld liggen, van wie- sommigen levensgevaarlijk gekwetst waren. DE SPEELHOLKONING. Te New-York is overleden zeker Allen, die den bijnaam had van' „speelhol-koning". De man is 75 jaar geworden hij had met dobbe len een groot"vermogen vergaard. Niet minder dar. 300 maal is hij in hechtenis genomen wegens overtre ding van de verbodsbepalingen op het spelendoch nooit is daar eene veroordeeling op gevolgd. UIT HET LEVEN DER VORSTEN. Kaast alle vorstelijke personen vin den er een genoegen in, eens een tijd lang incognito te reizen en meer dan eens is nu de vraag gedaan, moet men hen dan behandelen als reizende vreemdelingen of ais ge kroonde hoofden. Moet men ze groe ten of niet Het volgende geval kan als ant woord op die vraag dienen. Korten tijd geleden vertoefden ko ning Eduard, koningin Alexandra en hunne dochter prinses Victoria te Kopenhagen. Koningin Alexandra, een Deensche weet er uitstekend den weg, stelde voor, een eind door de straten te wandelen. De koning vreesde herkend te worden, en stem de slechts aarzelend toe dames kun nen zich achter een dichte voile eenigszins onkenbaar maken, maar voor heeren gaat dat echter minder goed. Maar er viel een beetje regen, en de koning zwichtte voor het argu ment, dat hij zich achter een para- pluie best kon verschuilen. Zoo toog het drietal er op uit, en alles ging best, tot de koningin in een speelgoedwinkel Deensche pop pen zag, die ze absoluut koopen wil de. Ze haalde den koning over, om even den winkel binnen te gaan, er niet aan denkende, dat toen de pa rapluis neer. moest. De winkelier, zijn winkeljuffers en de aanwezige klan ten herkenden de bezoekers en door diepe buigingen en ander eerbetoon wevd het incognito verstoord. Een Amerikaabsche dame, ook' in den winkel aanwezig', trok zich ech ter van het geval niets aan, en nam totaal geen notitie van de nieuwe be zoekers. De pret voor de vorstelijke wandelaars was uit, want honderden nieuwsgierigen kwamen opzetten en aldus begeleid, keerden zij ontstemd naar het paleis terug. De winkelier had intusschen de z. i. onbeleefde Amerikaansche dame on der handen genomen, die eenvoudig beweerde dien vreemden heer en da me niet te kennc-n. De ruzie liep hoog en de dame werd, beschuldigd van majesteitsschennis, naar het po litiebureau gebracht. Daar verklaarde zij de schoonzus ter te zijn van den Amerikaanschen gezantschaps-secretaris, en niets an ders gedaan te hebben dan wat de Engelsche koninklijke familie had gewenscht haar incognito te eerbie digen Men liet haar ongemoeid gaan, doch het geval kwam ter ken nis van koning Eduard. die ei' harte lijk om lachte. s Avonds, op een partij, verklaar de hij aan den Amerikaanschen ge zant, dat de Amerikaansche dame zich onberispelijk had gedragen, en verzocht, haar dit te willen meedee len. Laat het Hollandsch publiek, dat ook wel eens een heel enkele maal zijn meer dan gepaste nieuwsgierig heid toont, bedenken, dat eerbied be wijzen aan een vorst heel goed kan bestaan in het voldoen aan zijn wensch om niet gezien te worden. DE „DOODSSPRONG". De „doodssprong" van dén jongen Franschman Gadbin^ -die in een Ber- lijnsch circus onlangs zoo noodlottig verongelukte, heeft een buitenland- sche schoolrijdster niet afgeschrikt. De schoolrijdster springt met haar paard van een 9 meter hoogen ijze- •en piëdestal, waarop de rijdster wordt iqpgeheschen, loodrecht in dé diepte. Zij' komt beneden neer op een trampolitn, dat dein vorm heeft van een tusschen een stalen rek ge spannen net met daarover gespannen- kokosmatten. Het ijzeren raam, dat beneden aan den voet van den toren wordt gesteld, heeft een hoogte van 1 3/4 meter', zoodat het paard met de dame in den zadel ongeveer 7 meter diep springt. Natuurlijk betreft het liier slechts een door ©nergisch-e spoorslagen geforceerd naar benedén- vallen van het paard, daar een eigen lijken: sprong van het paard boven den trampolin tot een zekeren dood zou voeren. De Harras-sprong heeft •eeds meerdere paardenlevens ge- leischt, maar de koene amazone trai neert vlijtig door. GEEN VOGELS OP DEN HOED. De dames in het Britsche eilanden rijk verkeereri in de grootste veront waardiging en ihet haar treuren de Engelsche modisten. Naar men weet heeft de koningin van Engeland •eeds lang' geleden zich tegen het bo venmatige dragen van opgestopte vo gels en veereen on dameshoeden uitge-j sproken. Thans heeft ook lord Ave- Lury aan het wetgevend© Engelsche lichaam een ontwerp van wet voor gelegd, waarbij het voortaan verbo den zal zijn met vogelhuidjes en de veer en va.n zangvogels de hoeden t6 garnoeren. Slechts de veeren van wilde vogels zullen voor dit doel ge bruikt mogen worden. De wet zal den Sisten December 1908 van kracht worden. Vrijgesteld van deze. bepaling zull-en alleen die dames zijn, die in Engeland landen. Zij mogen op ha- 're reishoeden met veeren vogel tjes pronken. Als straffen schrijft -het ontwerj bij overtreding voor een g-eldstra van zestig gulden en inbeslagneming van de verboden hoedentooi. Wanneei de wet wordt aangenomen, zal de Engelsche industrie, die juist op dii gebied ontzaggelijk floreert, eer grooten klap krijgen. In de laatst! zes maanden van 1907 werden, zoo- als men dezer dagen kon lezen:, al leen iai Londen 19000 paradijsvogels" en 1411 naketten rijgerveeren, die var 115.000 vogels komen,, tot hoedengar nituren verwerkt. OFFERS VAN DE VEEREN MODE. In liet laatste half jaar van 1907 zijn te Londen niet minder dan 1974! veeren van Paradijsvogels 1411 pa ketten reigerveeien, 115.000 zangvo geitjes, en nog eene groote mass? veeren van allerlei soorten van vo gels op de markt gebracht. De som die voor deze versiering' der dames hoeden besteed wordt, bedraagt ver scheidene millioenen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 30 Cts. per regel. Geen verwondering te Haarlem. Natuurlijk niet, dit is slechts een tal meer. Mejuffrouw de Jeu, Luiten&beeg no 1, te Haarlem, zegt ons: Vóór het ge hruilc van Foster's Rugpijn Nierei Pillen heb ik vele jaren geLeden aas pijn in den rug en in de zijden. He water kwam moeilijk en er ward dikwijls kleine steentjes- -in, terwij het meestal troebel was; 's avond waren mijn enkels opgezwollen. Mijl eetlust was zeer slecht geworden den geheelen dag had ik een afge mat' gevoel. Ik was dan ook zeer ver h-eugd dat ik met uw uitstekend mid del bekend raakte, want reeds na ver loop van- een paar dagen bespeurd! ik een aanmerkelijke verlichtaüg ei toen ik één enkele doos geledigd had was ik geheel genezen. Mijn pijnei waren weg en de urine was w helder. U zult me een genoegen doei wanneer u het bovenstaande -walt pu bliceeren, want ik ben er van over luigd dat vele menschen hierdoor ge holpen kunnen worden. Ik ondergeteekende verklaar, dat- bovenstaande waar is en machtig het publiek te maken op sMce wijz die u goeddunkt. Mogelijk zal men u een aadse-r ge neesmiddel te koop aanbieden de bemerking „even goed" ot' „j-uis hetzelfde". Gij vergist u waaneer g dit gelooft, want er bestaat geen an der geneesmiddel „even goed" vmj de nieren of „juist hetzelfde" al Foster's Rugpijn Nieren- Pillen. Ziboi zijn te Haarlem verkrijgbaar bij d(h< Heeren J. van Gulilc, Zijlstraat 98, Jj*e- J. Göppinger, Groote Houtstraat 147^e< kr Al, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen^®| ding geschiedt franco na «a,tvang%e van postwissel a f 1.75 voer één ob© f 10 voor zes doozen. !ae sto fer vei _jDe2 TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Prinz Heinrlch aï riveerde 19 Mei van Rotterdam Hongkong. Het stoomschip Ix-ion, van Atnetei dam naar Batavia, arriveerde 1 Mei te Liverpool. Het stoomschip Goentoer. van Ja

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6