va, naai- Rotterdam, vertrok 19 Mei van Port Said. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 19 Mei te Sabang. I Het stoomschip Flores, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 19 Mei te Padang. v Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Mei te Port Said. Het stoomschip Madura, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 19 Mei van Perim. Het stoomschip Sloterdijk vertrok 18 Mei nam. van Philadelphia naar Rotterdam. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Dinsdag 19 Mei des middags te IJ uur. Afwezig de leden Tol, Miedema, Stolp, Van Styrum, Kruseman, Le vert en Hulswit. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. de rekening en verantwoording over 1907 van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis 2e. de begrooting voor 1909 van Usfc St. Elisabeths- of Groote Gasthuis; 3e. de rekening en verantwoording over 1907 van bet Barbara-Gasthuis 4e. bezwaarschriften tegen aansla gen in het vergunningsrecht, dienst 1908/1909 van A. Arons en J. v. d. Nieuw enhof 5e. de rekening en verantwoording over 1907 en de begrooting voor 1909 wegens de huiszittende armen en het Stads-Armen- en Ziekenhuis 6e. een verzoekschrift van het Be stuur der Vereeniging van Industriee- len en Kooplieden betreffende bouw kunde en aanverwante vakken, om wijziging van art. 8 der verordening op de levering van duinwater, als mede om op eene contrölekaart drie maandelijks het verbruikte aantal kub. M. te doen aanteekenen 7e. een verzoekschrift van het Be stuur dei- Vereeniging tegen het mis- handelen van dieren voor Haarlem en omstreken, om ten behoeve van de asphyxiaMe-inrïchting voor 1909 we der eeai subsidie van 75 te verlee- nen 8e. een verzoekschrift vail A. J. E. Paulen, om hem alsnog de vergoe- dins* bedoeld bij Raadsbesluit van 2 Augustus 1905, no. 12, toe te kennen; 9e. een verzoekschrift van het Be stuur der afd. Haarlem van den Ned. Behangers-, Stoffeerders- en Beddenmakers Bond, om subsidie te verleen en voor den te honden vak cursus 10e. een verzoekschrift van het Be stuur der Liedertafel Haarlem's Zang genot, om eene medaille beschikbaar te stellen voor een in dit jaar te hou den zangwedstrijd 11e. een verzoekschrift van P. H. Daudey en anderen, om het ge deelte Burgwal tusschen Anthonie- brug en Langebrug, Vrouweplein te noemen 12e. een verzoekschrift van A. A. van Zanten in zake het weigeren van eene bouwvergunning: b. dat zijn ingekomen le. een schrijven van E. H, ter Horst te Hengelo, houdende dankbe tuiging voor zijne benoeming tot on derwijzer aan de Opleidingsschool voor jongens tot het Middelbaar en Hooger Onderwijs 2e. het verslag en de rekening en verantwoording over 190708 van den tuinhouw-wintercursus 3e. een verzoekschrift van het Be stuur der Timmerlieden-vereeniging ,St. Joseph" e, a. vakvereenigingen, óm het voorstel tot wijziging der Alg. Politieverordening aan te nemen c. dat door B. en W. is benoemd tot bewaker van hét Raadhuis, C. G. In 't Veld - d. dat bij Kon. Besl. van 5 Mei 1908 No. 10 het Stads-Armen- en Zieken- a<^ huis is aangewezen als eene inrich ting, die niet als krankzinnigenge sticht zal worden beschouwd, ook wanneer daarin meer dan twee krankzinnigen worden verpjeegd e. dat zijn ingekomen,: le. een schrijven van Gedep. Sta ten dei- Prov. Noord-Holland, ten ge leide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 8 April j.l. No. ad 10, tot vaststelling van eene le sup pletoirs begrooting, dienst 1907 2e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van 't door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 8 April j.l. No. 12, tot aankoop van het perceel Kruis straat nos. 45/47 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goed gekeurde Raadsbesluit van 8 April jl. No. 16 tol onderhandsche aanbeste- ding van de levering van eene olie- tank. ge PUNT 2. Naar aanleiding van een verzoek van de afdeeling Haarlem van den a Alg. Nod .Timmerlieden Bond, stelt ~de Rechtsgeleerde Commissie voor.de jpolitie-verordening met een nieuw °°£rtikel 205 aan te vullen, luidende Voor zoover daarin bij hei W©t- Zi&oek van Strafrecht of de Veilig- dheidswet niet is voorzien, wordt met jeen boete van ten hoogste f25 of een Aiihechtenis van ten hoogste zes dagen gestraft, iedere werkbaas, die niet bij .arbeid boven open ruimten afdoen- maatregelen neemt,' om te voorko okten, dat personen, die aldaar werk zaamheden verrichten, naar beneden storten en dat zij, die zich daaron der ophouden, door vallende voor- Werpen getroffen kunnen worden. "Deze bepaling is niet van toepassing op fabrieken en werkplaatsen in den Zin der Veiligheidswet. (Raadsstuk 33/. De heer VAN DE KAMP vraagt, of len niet in plaats van werkbaas zal preken van werkgever. Daar valt ■piles onder. De heer SPOOR vat de bedoeling piet, voelt het verschil niet. J3 De VOORZITTER zegt, dat dezelfde term in het bestaande artikel wordt1 gebruikt. Het voorstel wordt aangenomen. PUNT 3. B. en W. stellen voor de rekening over 190T van de voormalige corpora tion en neringen, ambachten en be drijven alhier*, goed te keuren en het saldo ad f 1643.35J in de gemeentekas te storten. (Raadsstuk 156) Goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. stellen voor de begrooting voor 1909 van het fonds der voorma lige corporatiën goed te keuren. De eindcijfers zijn 2042.83 1/2 met een vermoedelijk saldo van f 1500. (Raadsstuk 157). Goedgekeurd. PUNT 5. Door den heer Van den Berg wordt voorgesteld: Regenten van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis uit te noodigen voortaan geen betalende, niet in dat gesticht verpleegd wor dende patiënten, door middel van 't in dat gesticht aanwezige Rontgen- apparaat te doen onderzoeken of be handelen, met uitzondering van pa- tienten, die voor rekening der Rijks verzekeringsbank, door geneeskundi gen hier ter stede of van omliggende gemeenten worden gezonden en van patiënten uit de private praktijk der aan het gasthuis verbonden genees-: kundigen. (Raadsstuk 161). De heer VAN DEN BERG licht zijn voorstel toe. Spreker wil een brug bouwen tusschen de twee corpora ties, maar de uitzondering maken van patiënten der Rijksverzekerings bank. Deze vordert altijd directe hulp en daarom is het beter die pa tiënten aan het Gasthuis te doen be handelen, als ze zich daar aanmel den. De tweede uitzondering is voor de geneeskundigen van het gasthuis zelf. Zij zijn er ijverig en nauwgezet bezig en het zou onaangenaam zijn, als ze hun eigen particuliere patiën ten er niet konden behandelen. Het doet niemand nadeel. Spreker brengt nog eens de tro- clioscoop ter sprake, de tafel, die dient voor doorlichting, waarop on middellijk een operatie moet volgen. In het gasthuis mogen alleen de ge neeskundigen van dat gesticht iets doen. Andere doctoren kunnen dus hun patiënten er heenzenden. De heer SNELTJES heeft de vorige vergadering niet bijgewoond. Spreker waardeert het College van Regenten en daarom kan er eenvoudig mee worden omgegaan. liet nu een brug aan te bieden als de heer Van den Berg doet, acht spr. niet gewenscht. In elk geval zou hij het voorstel aan regenten willen gezonden hebben om advies. Dp Raad behoeft in al deze j detaüs niet af te dalen. De motie wordt ondersteund. De heer VAN DEN BERG vraagt, of dat gaat na het in de vorige ver gadering genomen besluit. De VOORZITTER zegt, dat de Raad besloten heeft, dat de adres santen niet nul zouden krijgen op het request. Wat er wel zou gebeuren, is niet uitgemaakt. De heer TITTEL is het hiermee eens. De heer Van den Berg wil eene regeling maken, waarover regenten niet zijn gehoord. Hij bouwt een brug, regenten mogen toch wel in vloed oefenen op de constructie van die brug Wat de heer Van den Berg' zei over de trochoscoop, geeft spreker aanleiding tot een andere conclusie. Bovendien is het spreker niet duidelijk, waarom werklieden uit een verzekeihngplichtig bedrijf wel en andere niet mogen doorge licht. De ratio daarvan ontgaat spreker. De heer VAN DEN BERG ant woordt, dat men met een gewoon apparaat iedereen kan doorlichten, de trochoscoop is alleen een klini sche tafel. Spreker heeft alleen ge sproken van patiënten van de Rijks verzekeringsbank, voor zoover de doctoren hen naar het gasthuis zeu- den. Er zijn er velen, die ook naar het Zander-Instituut gaan. De heer THIJSSEN wijst op een komma in 't voorstel, die den zin van de zaak belangrijk verandert. De heer VAN DEN BERG ruimt de ze komma weg. Het voorstel-Sneltjes wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 6. In afwachting van de beslissing van het Rijk op het verzoek, hier een Rijks IT. B. S. op te richten, wil len B. en W, nog niet overgaan tot den maatregel op de IT. B. S. alleen leerlingen van buiten Haarlem toe te laten, indien de plaatsruimte dit ge doogt, maar de bestaande toestand althans nog één jaar te doen voort duren. B. en W. stellen voor, het toela tingsexamen voor de eerste klasse af te schaffen en alleen eene verklaring te eisehen, dat het schoolhoofd den leerling rijp en geschikt acnt voor 't onderwijs aanl de H. B. S. Het doel is om de examens te be perken en tevens den toevloed van leerlingen die op de H. B. S. niet» op hun plaats .zijn, eenigszins te be perken. Dit zelfde ,wat de toelatingsexa mens betreft) wenschen B. en W. voor de Meisjesschool voor M. O. te be palen. (Raadsstuk 166.) De heer KLEIJNENBERG stelt voor, dit aan te houden tot een vol gende vergadering, opdat B. en W. inmiddels het model der bedoelde verklaring kunnen overleggen. Dit wordt ondersteund. De voorsteller brengt hulde aan den wethouder van onderwijs voor dit initiatief. Het voorstel hakt 'da knoop zoo zeldzaam eenvoudig door, dat we ons afvragen, of er zooveel tijd voor noodig is geweest. Toch is dit niet zoo vx*eemd, er is veel over geschreven en naar onderzocht. Maar nu ontbreekt de kern, namelijk de vraag, waaraan de leerlingen zul len moeten voldoen. Hoe kan' de Raad beoordeelen, welke leerlingen niet op hun plaats zijn op de H. B. S. Er is hier een professor in den lande, die op de school van mijnheer Hubregtse is geweest en wiens ouders is ontraden hem op de H. B. S. te zenden. Er zijn meer voorbeelden. Daarom ontbreekt hier het advies van het schoolhoofd Hubregtse. Hij heeft spreker verklaard, dat nie mand hem daarnaar gevraagd had. Dat vindt spreker jammer. Spreker beveelt het examen niet aan, al is 't heus.ch zoo erg nietde kwelling is lié£ klaarmaken, het klaurstoomen voor een bepaald doel. Kinderen worden daardoor soms half vermoord. Dr. Bijleveld is altijd zeer tegen de examens geweest, se dert hij in de Commissie voor M. O. is gekomen, lieeft hij gezegd, dat hij niet tegen dit examen strijdt, maar tegen de opleiding. Er zakken even veel jongens, die met als zonder exa men op de H. B. S. zijn gekomen, liet examen zou, volgens het voorstel van B. en W., verplaatst worden naar de school zelf. De heer SCHRAM meent, dat een schoolhoofd wel kan vaststellen een algemeenen regel, of leerlingen hei M. O. kunnen volgen. Als het oordeel van den heer Hubregtse moet worden gevraagd, waarom dan ook niet dat van de hoofden der burgerscholen Spreker meent, dat het voorstel- Kleijnenberg geen nut zal hebben. De Commissien voor lager en mid delbaar onderwijs zullen de verkla ring wel onder de oogen krijgen. Het examen is een kwelling, vooral als er lier-examens bijkomen. De VOORZITTER zegt, dat men niet moet meenen, clat het adres van de ouders tot nu toe is blijven lig gen. Spr. zelf was vroeger' wethou der van onderwijs, maar de tegen stand van de autoriteiten was toen te groot. De besprekingen hebben toen ten gevolge gehad, dat het exa men op dit oogenblik heel klein is. De heer KLEIJNENBERG meent, dat de lieer Schram zijn voorstel moet steunen. De schoolhoofden dur ven deze verklaring niet afleggen. Elders is altijd de wijze van voort zetting der zaak aan den Raad over gelegd, hier niet. De heer THIEL is verbaasd, dat men uitstel vraagt om het model te zien. 't Zal een klein formulier zijn, maar de hoofdzaak zal natuurlijk blank zijn. Wat kan de Raad daar aan hebben? Niels. Wat uit het for mulier moet blijken, staat duidelijk in het voorstel. Spreker ontraadt uitstel, anders is het voor een jaar van de baan. Veer tien dagen zijn niet meer te missen. Spreker vraagt zoo weinig mogelijk adviezen, orndat die het beste middel zijn, om de zaak tegen te houden hij leende trouwens vooruit de meening van de hoofden, namelijk dat ze er groot bezwaar tegen hebben. Dat juist is voor spreker de groote aan trekkelijkheid. Er spruit een belang rijke verzwaring uit voort van de verantwoordelijkheid der schoolhoof den. Is het examen niet zoo erg, dan kan men het wei afschaffen. Hoe kan een stel leeraren na een examen van één dag de geschiktheid bepalen Dat kan een schoolhoofd, dat de jon gens zes jaar kent, ^toch beter Do weg; van het examen blijft voor de ouders toch altijd open. Het voor stel ligt grootendeeis op het lager on derwijs, de grond er van is in deze scholen een anderen wind te bren gen. dat het onderwijs wat ruimer en vrijer worde en alleen bedoelt ge schiktheid bij te brengen voor het m. o. Scholen, die jaar in jaar uit opleiden voor zeker onderwijs, gaan allengs versteen en, het is goed er wat meer kleur in te brengen. Er komen nu op de H. B. S. veel jongens, die er niet hooren. Spr. ver trouwt, dat de hoofden vele ouders zullen kunnen bewegen, hunne kin deren naar de m. u. 1. o. te zenden. De heer KLEIJNENBERG wenschte niet alleen het model, maar de toe lichting daarop. Die heeft de heer Thïel nu gedeeltelijk gegeven. Niet temin] had spr. gaarne gezien, dat hij zijn heele stelsel voor den Raad ont wikkeld had. Het schoolhoofd kan de ouders niet dwingen, hun kinderen naai* de m. u. 1. o. te zenden, De motie tot uitstel van den heer Kieijnenberg wordt verworpen. Vóór alleen de voorsteller. De heer VAN ROSSUM is van mee ning, dat de hoofden een groote ver antwoordelijkheid ontvangen. Die moet onder de oogen worden gezien. Spr. hoopt, dat die niet te zwaai' zal zijn. Welke maat zullen de hoofden daarbij aanleggen? Sommigen zul len vrij hooge eisehen stellen, ande ren er wat lichter over denken. Als er bijkomt, dat zij zullen wenschen, dat hun leerlingen een goed figuur op de H B. S. maken, vreest spr., dat er ongelijkheid zal komen in de admis sie en acht hij 't niet gewenscht, dat alleen de hoofden die verantwoorde lijkheid dragen. Vandaar dat spr. voorstelt, die mede te doen dragen door de Commissie van toezicht, na tuurlijk zonder dat daaraan! een exa men te pas komt. De VOORZITTEiR heeft 25 jaar on derwijs gegeven en is 16 jaar direc teur van een H. B. S. geweest. Het voorstel heeft zijn volle instemming Hij heeft altijd gevoeld, dat het examen een kanker is, die knaagt, aan de opleiding bij het lager onder wijs. De eisehen voor toelating moe ten veranderd worden. Kinderen zijn leergierig van natuur, komen ze op school, dan worden liun gegeven steenen voor brood. Systematische kennis wordt hun gegeven en dat wil het kind-niet. Levendige, weetgierige kinderen verliezen het feu sacré van weten op school. Het wil iets weten van den worstelstrijd met Spanje, maar niet van de pacificatie van Gent, niet van allerlei jaartallen. Het verlangt losse feiten, geen systeem van kennis. En dit wordt op 't examen weer voortgezet. Bij afschaffing van 't examen doet men niet alleen goed werk voor hot middelbaar, maar ook voor het lager onderwijs. Examens zijn noodig, mis schien wordt er later iets op gevon den. Röntgenstralen of zoo iets. (Ap plaus). De heer MIDDELKOOP is het met de afschaffing eens. De zwarigheid der verantwoordelijkheid voor de hoofden is anders op te lossen, dan door de Commissie op het L. O., die zoo weinig niet de leerlingen in aan raking komt. Liever heeft spreker het oordeel van de klasse-onderwij zers, die dag .aan dag met de kinde ren in aanraking komen. Om de mate van geschiktheid, niet om de mate van kennis is het te doen. De heer GRAVESTEIN vraagt, of ook de hoofden van bijzondere scho len deze verklaring kunnen afleg gen. (Stemmen 't Staat er in De heer SCHRAM ziet in het voor stel toeneming van de samenwer king tusschen hoofd en ouders. De vader zal meer het advies van het hoofd vragen en zich daarnaar ge dragen. Spreker hoopt, dat metter tijd ook de burgerscholen zullen worden veranderd in scholen voor m. u. 1. o. Hij kan zich geen verkla ring van het hoofd denken zonder rapport van den klasse-onderwijzer. De heer LOOSJES vreest, dat de afschaffing van het examen de zaak niet verder zal brengen, dan het nu is. Leerlingen waarop niets aan te merken is, zullen er van profiteeren. De grootste moeite is met middelma tige leerlingen. Huil zal het hoofd niet gemakkelijk toestaan over te gaan en zij zullen toch een examen moeten doen, wat hen niet in een gemakkelijke verhouding plaatst. Op de lagere school bestaat niet zulk een stelsel van weten, spreker is met den overgang van lager naar middelbaar onderwijs wel tevreden. De heer THIEL is het eens met den heer Middelkoop. De stem van den klasse-onderwijzer zal van over wegende beteekenis zijn, hij wil kat model in dien geest inrichten. Het voorstel is zóó ingericht, dat B. ea W. de zaak buiten werking kunnen stellen, zonder dat het véél gerucht maakt. De heer KLEIJNENBERG is geen voorstander van examens. Nu in het voorstel een breede grondgedachte ligt, namelijk de afschaffing van het klaarstoomen, zal spreker een voor stander zijn. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Tegen de lieer Loosjes. PUNT 7. B. en W. meenen,- dat het getal leerlingen op de openbare scholen in den eersten tijd niet zal vermeerde ren, omdat een Christelijke school in 't Kleverpark en een R. K. school in het Rozenpriéel wordt gebouwd, ter wijl ook een school voor zwakzinni gen gesticht zal worden. Daarom stellen B. en W. voor, het getal scholen met een te verminderen door opheffing der school No. 11 aan de Ged. Oude Gracht. Op dit terrein kan later de school voor zwakzinni gen gebouwd worden. (Raadsstuk 165). Tegelijk hiermee wordt behandeld PUNT 14. B. en W. stellen voor, voor de maanden Juni en Juli 1908 twee loka len van de school in de Witte Hee- rensteeg tegen 40 gulden en van 1 Augustus 1908 af tot en met 30 April 1909 vijf lokalen, in dat gebouw aan de gemeente Schoten in gebruik te geven voor f 50 per maand, en bo vendien aan dat gemeentebestuur 5 lokalen der houten hulpschool aan de Papentorensvest kosteloos ten georui- ke te geven. (Raadsstuk 174). De heer THIJSSEN kan zich niet vereenigen met, het voorstel om aan Schoten lokalen aan de Papentorens vest af te staan. Nu de gemeente Schoten zelf voor de kinderen moet zorgen, begrijpt spreker niet waarom de gemeente deze lokalen kosteloos afstaat, zonder eenige tijdsbepaling- Dat is een royaliteit, die spreker niet begrijpt. De heer THIEL antwoordt, dat d( vergunning wordt verleend tot we- deropzeggens. Haarlem heeft altijd voor Schoten gezorgd, met Mei is dat veranderd moeten worden. De gemeente Schoten is daardoor in moeilijkheden geraakt, er is eene groote school in aanbouw en B. en W. meenden, dat men vrijgevig kon zijn. 't Is toch al een heel ding voor Schoten, dat het er nu zelf voor moet zorgen. Lokalen, die de gemeen te zelf huurt, moet Schoten ook be talen. De heer THIJSSEN is ook voor royaliteit, maar vraagt of er ook ver goed worden kosten van onderhoud en schoonmaak. Spr. vindt er niet? van. De heer SPOOR vraagt een inlich ting omtrent de redactie. Hij wenscht der gemeente Schoten het «onderhoud op te dragen. De heer THIEL meent, dat de ver plichting tot onderhoud voor de hand ligt. In 't algemeen moet de gemeen te de gemeente-eigendommen niet kosteloos afstaan. Na jarenlang zul ke sommen voor Schoten te hebben uitgegeven, vonden B. en W. het niet aardig zoo plotseling van tactiek te veranderen. De formuleering als de heer Spoor die wênscht, vindt instem ming bij spr. De heer SPOOR stelt bij amende ment voor, dat de gemeente Schoten de school, zoowel als de schoolmeu- belen ten genoege van B. en W. ini goeden staat zal moeten onderhou den. B. en W. nemen dit over. De heer VAN DE KAMP acht de plaats, waarop school D staat, voor een school voor zwakzinnigen onge schikt. De beide voorstellen worden goed gekeurd. PUNT 8. B. en W. vragen 300 voor eenige noodzakelijke werkzaamheden aan de woning, besterad voor het hoofd der Eerste Burgerschool. (Raadsstuk 167). Goedgekeurd. PUNT 9. B. en W. vragen machtiging om over te gaan tot den openbaren ver koop van de opstallen der perceelen K. Heiligland 81, 83, 85, 87 en 89 en van een gedeelte der opstallen van 't Geref. Weeshuis, dat binnenkort aan de gemeente wordt overgedragen. Nu vragen B. en W. f 600 voor den aankoop van een hoeveelheid van de slooping afkomende steenen, om de ze te gebruiken bij het metselen der fundeeringen voor de afsluitingsmu ren van het voor den museumbouw aangewezen terrein. (Raadsstuk 172). De heer RINKEMA is in de Com missie schoorvoetend met het advies meegegaan. Spr. is geschrikt van den cpzet van de plannen. De meest be voegden hebben verklaard, dat het hoofdgebouw zeer wel is te gebrui ken voor museum. Nu lijkt het er niemendal naar. B. en W. hebben er een heel andere opvatting van. Spr. stelt voor, de zaak aan te houden en B. en W. uit te noodigeni, de plannen over to leggen, zoowel waarbij de huisjes aan 't Groot Heiligland wor d-en gesloopt, als behouden blijven. B. en W. gaan de zaken bij kleine beetjes aanvatten. Spr. vindt dus voorzichtiger, dat de Raad goed weet wat hij dóet. Anders komt misschien een zaak tót stand, zooals hij die eigenlijk niet wenscht. De heer DE BREUK zegt, dat B. en W. gaarne zoo spoedig mogelijk zouden sloopen. Spoedig zal aan B. en W. het gebouw ter beschikking worden gesteld. Dan wordt er een muur om gemaakt en een plan bij den Raad ingediend ter verbouwing. De opzet wordt daardoor volstrekt niet veranderd. Indertijd is ter spra ke gekomen of de huisjes zouden blij ven bestaan of niet, maar een beslisr sing is niet genomen. B. en W. stel len nu .ook niet voor, de huisjes te sloopen, de Raad blijft geheel vrij totdat de plannen zijn ingeleverd. Het College wil nu de huisjes, die in elk £Kva! weg moeten, gaarne sloo pen, anders moet het weeshuis be woond en bewaakt worden. De heer VAN ROSSUM vraagt, of wel vaststaat dat deze huisjes aige- broken moeten worden. Waaruit blijkt dat? Een besluit is er nooit over genomen, liet is noodzakelijk, dat de Raad weet waarover hij stemt. Spr. vindt vreemd, dat bij een werk vGor tonnen begonnen wordt met ƒ600 aan te vragen voor fundeering. Spr. wil daarom hef. een en het ander uitstellen. De heer RINKEMA meent, dat iedereen verwachtte, dat wanneer B. en W. met die plannen klaar waren (die al lang gereed hadden kunnen zijn) meteen zou kunnen worden) uit gemaakt, wat zou moeten worden af gebroken. 't Zou kunnen zijn, dat aan den eenen kant werd afgebroken, wat aan den anderen kant beter kon worden behouden. Veel beter is het. alles te begrijpen in één bestek. Deze huisjes kunnen in 14 dagen afgebro ken worden. Dan kan men als men wil, de slooping nog afzonderlijk houden*. De VOORZITTER zegt, dat de Com. missie van voorbereiding nift in haai' geheel pertinent er voor was, om de huisjes te laten bestaan. De heer WELSENAAR wenscht uit stel om een andere reden. Zoo gaat men naar een onbekend cijfer. De slooping' zou juist een begin zijn, om niet terug te kunnen treden in de plannen. De heer GROOT herinnert zich, dat het bij velen gewicht in de schaal ge legd heeftdat de heer Rinkema vóór het plan is geworden, toen er kans kwam om de huisjes te behouden. Voor eenigen tijd kan er lieel wel een agent surveilleeren. De heer THIEL zegt, dat da gehee ls Commissie van openbare werken voor het voorstel van den directeur was, om de huisjes, die toch weg moeten, te sloopen. E)n dadelijk ver anderen twee leden der Commissie van meening. Spr. weet niet meer, wat hij er van denken moet. De heer RINKEMA herhaalt, dat hij schoorvoetend is meegegaan en is naderhand van meening geweest, beter half te keeren, dan heel te dwalen. De motie-Rinkema om de zaak uit te stellen, wordt aangenomen. PUNT 10. B. en W. stellen voor, aan C. Ne- derkoorn en J. Machielse Jr. te ver- koopen 1063 vierk. grond aan het Wij de Geldelooze Pad voor 15 per vrk. Meter. (Raadsstuk 169). Goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voor, aan W. Hoes- bergen vergunning te verleenen, om in de Leidsche Vaart, tegenover het Schouwtjesplein, twee palen te plaat sen voor het aanleggen van een mo torbootje. De recognitie bedraagt 0.60 per jaar. (Raadsstuk 138). Goedgekeurd. PUNT 12. Het bestuur van het gemeente-fonds ter bevordering van de verzekering legen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, heeft advies uitge bracht over de amendementen, op riet ontwerp huishoudelijk reglement voor dit fonds. Met enkele voorstellen kan het be stuur zich vereenigen en heeft deze in het ontwerp-reglement ingevoegd. (Raadsstuk 168). De heer VAN LIJNDEN dankt voor de ernstige en welwillende wijze, waarop het bestuur van het fonds de voorstellen van hem en zijn mede standers heeft beantwoord. Er is licht gevallen op verschillende, pun ten en daar een gelegenheid tot wijzi ging in uitzicht wordt gesteld, ismsn al een heel eind gevorderd. De voor stellen zullen dus, voor zoover za niet zijn overgenomen, niet. gehand haafd blijven. De heer THIJSSEN vraagt, waar om het bestuur zoo opkomt tegen den wensch, dat de vereenigingen te Haarlem gevestigd moeten zijn. Hem schijnt het een eenvoudige zaak, de Commissie 'schijnt er veel bezwaar tegen te hebben. De heer KLEIJNENBERG ant woordt, dat de werkloozenverzeke- ring voor den arbeider is. Een van de hoofdmotieven voor hem is desa- menstelling der vereeniging. Indien er een groote vakvereeniging was over geheel Nederland, die de werk- loozenverzekering in haar banier voerde, zou haar deelneming worden uitgesloten door een bepaling ais de heer Thïjssen wenscht. Zulk Ten ver eeniging in beginsel onmogelijk ma ken, acht spr. zeer verkeerd. De neer THIJSSEN deelt deze utopistische verwachting niet, maar hij hoort met genoegen, dat de con trole zeer scherp zal worden gehou den. Spr. zal er dus nu niet verder ou ingaan. De lieer MIDDELKOOP brengt zij ne amendementen ter 6prake. De heer KLEIJNENBERG beant woordt de bezwaren. Het reglement wordt goedgekeurd. De VOORZITTER dankt de Com missie. (Applaus). PUNT 13. B. en W. stellen voor een adres van F. L. Oostenbroek, dat niet '1 karak ter heeft van een beroep (als bedoeld bij art. 5 en 6 der Woningwet of art. 95 der Bouwverordening) voor kennis geving aan te nemen. B. en W. deelen mede, dat een deel va.n den grond van adressant volgens een vastgesteld uitbreidingsplan be stemd is voor plein, waarop ook bouwverbod is gelegd. B. en W. kon den dus het door adressant ingedien de bouwplan voor 16 woonhuizen en 1 winkelhuis aan de Amsterdamsche vaart niet goedkeuren. (Raadsstuk 148). Wordt aangehouden. PUNT 15. B. en W. stellen voor een lijst vast te stellen van de personen, die in een tijdvak van 12 maanden Ln aan merking komen, om te worden be noemd tot lid van een stembureau bij eventueele verkiezingen. (Raadsstuk 171). De voorgedragen en worden be noemd, het zijn de heeren it. M. A. W. Abei-son, A. H. J. C. M. Allai'd, E. Althoff Sr., F. L. van Animers, G. G. van As, R. Baas Az.. J. van den Ban, G. P. J. Beccari, P. J. Beccari, M. N. Beets, S. C. J. Ber tram, if. A. L. Beüns, J. J. Beijnes, J. \V. A. Beijnes, W. Boissevain, T. C. A. Bölger, P. F. de Bordes, H. M. .1. Boshouwers, A. Bösse, J. de Breuk Lz., H. J. Bronkhorst, A. A. M. Bru- ning, -J. C. Burkens, J. C. Caderius van Veeu, G. P. Cheriex, Mr. W. Cnoop Kooprnans, J. C. Cramer, S. Crommelin, A. J. C. Daanien, Dar- domie Ankringa, H. J. D. Daudeij, J. W. Daudeij, B. Davidson, R. ,1. van Dieren Bijvoet, M. Dirken, T. A. Don- nee, J. C. Droste, J. H. Droste, P. Droste, F. C. Dul'our, C. Eekhout, H. .1. van Egmond, H. D. Emrik, O. D. Emrik, Mr. Johs. Enschede, H. Fik kelt, D. A. Flier, J. \V. Florijn, H. Franken Jr., H. J. Geijl, J. C. Geijl, \V. C. Goius, C. J. Gunnet, J. Goo- sens, J. J. Göppïnger, Jhr. G. J. W. C. H. Graafland, N. Groustra, F. A. Grijséels, J. P. C .van Gurtzgen, W. B. Guskens, G. Hagen, J. P. Hagen, II. M. Hassink, D. van Hemert Jr., C. M. I. van den Heuvel Rijnders, C. A. Honigh, Mr. II. P. 't Hooft, W. G. II. Jacobs, M. Jacobson, H. L. Jans sen van Raaij, J. C. Joekes, J. de Jongh, P. Kleiweg Dyseimck. J. Kool hoven, A. van der Laan, Dr. A. A. G. Land, J. B. Lasschuit, Mr. A. C. M. Leesberg, II. J. Leupen, M. J. Lief- tinck, M. Lugt, A. J. H. Baron van Lijnden, A. v. d. Maaren Jansen, Mr. G. H. J. v. tl. Meulen, Mr. C. II. v.in Meurs, A. Meijer, F. C. Misse» Jr., G. van der Most van Spijk, D. W. van Niekerk, C. van Niel Cz., H. van Niel, T. C. Niephaus, F. L. Nix, H. A. van OJphen, G. E. Otto, H. j! Overbeek, II. A. Parmet, J. van de Pavord Smits, J. C. Peereboom, T. H. Pelten- burg, P. H. Prager, Jlir. P. Quarles van Ufford, A. Ratelband, J. Ratel band, Jhr. J. A. P. Repelaer van Spij- kenisse, A. j. H. Reijnders, A. A. Ris, A. R. Ritsema, L. C. Ritsema, J. D. Rutgers v. d. Loeff, J. W. van Santé, M. W. Savrij, A. F. A. van Scherpenberg, J. Schreuders, J. Sip- kes, N. van der Sleen, F. H. Smit, Mr. W. N. J. M. Smit, G. Smits, A. P. J. M. Smite, Mr. A. A. Stheeman, W. Stolp Jr., D. A. Swens, S. K. Sij- brandi, J. C. Tadema, Jlir. F. Teding van Berkhout, H. D. Tjeenk Willink Jr., Mr. L. J. van Toulon v. d. Koog, F. V. A. W. H. van Tuerenhout, J. •W. Veldheer, U. J. K. Versfelt, G. H. L. Verweij, J. J. Verwijnen, W. A. van Vloten, E. Voet, W. F. H. Voet, V. E. van Vriesland, P. van de Water, A. A. van der Weiden, J. Wentholt, D. .T. A. Westerveld, ,T. A. Wilkens, J. Willems, A. Winkler, P. Wolter- son, W. J. C. Wijsmuller Jr. PUNT 16. Benoeming van een lid in de Com missie voor de bezwaarschriften tegen de plaatselijke directe belasting (va cature Van Linden Tol). Bij eerste stemming is er groote versnippering, bij tweede behaalt de heer Thïjssen 8, de. heer Krelage 7 stemmen bij herstemming wordt de heer Thijssen met 16 stemmen geko zen en neemt de benoeming aan. Op den lieer Krelage waren 10 stemmen uitgebracht, PUN7 17. Ter vervulling van de vacature J. C. v. Goudoever in de Commissie A (tot wering van schoolverzuim, heb ben B. en W. de volgende heeren aanbevolen: J*. Hazelaar en J. A. de Lobel. (Raadsstuk 170). Benoemd wordt de heer J. Haze laar. PUNT 18. Ter benoeming van eon Hoofd der Eerste Burgerschool hebben B. en W. de volgende voordracht inge diend 1. E. ten Broeke, directeur der Rijksnormaallessen te Assen, 2. C. v. d. Werff Wz.. hoofd eener school te Rotterdam, en 3 S. S. Hoog- terp, hoofd eener school te Worawr- veer. (Raadsstuk IK). Benoemd wordt de heer Ten Broeke. De Raad gaat, op voorstel van den Voorzitter, in comité.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7