Weerbericht F. P. EEICHSRT, Hseren Stroohaeden Thermometerstand Rnbriek voor Rechtsvragen Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken? Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 21 Mei 1908. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Horta (Azoren); laagste 754.8 m.M. te Stornoway (ten W. van Schotland). Verwachting tot den avond van 82 Mei: Wind: veranderlijke later matige Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: heden re gen of onweer, daarna opklarend. Temperatuur: lager. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 759 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. nieuwste modellen te Haarlem. Donderdag 21 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 64 Laagste hedennacht F. 51 Hedenmiddag te 12 uur F. 73 V raag: Door tegenspoed hen ik aan iemand al een poosje vier gul den schuldig.Ik heb nooit gezegd, dat ik het niet betalen zou en nu krijg ■ik een schuldvordering met bijvoe ging, dat het binnen drie. dagen be taal moet worden. Kan dat nu voor het gerecht komen? Bewijzen hebben" eij niet. Antwoord: Zeer zeker kan u 'daarvoor vervolgd worden. Dat uw schuldeischer geen bewijs heeft, doet er niet toe: U zou, als fatsoenlijk man, toch een schuld, die inderdaad bestaat, niet willen ontkennen? Wij raden u aan: ga naar uw schuldeischer toe, zeg hem dat en .waarom u nu niet alles kunt betalen en stel hem een schikking voor, in den zin van een wekelijksche afbeta ling. Daarmee zal hij wel genoegen ne men. Rond voor de zaak uitkomen is altijd beter, dan er met zoogenaamde handigheidjes of slimmigheidjes trach ten uit te'draaien. Vraag: Hoe is de naam van de vliegen, die hij duizenden op de koe mest zitten bij zonnig weer, waar blij ven ze wanneer de zon achter een wolk verdwijnt en ze in den omtrek nergens meer zijn te vinden en ko men ze uit de lucht of uit de koe mest? Antwoord: De naam van het vliegje ds str...vlieg. Mooi is de naam niet, maar een anderen hebben wij niet gehoord. Het diertje verdwijnt volstrekt niet, wanneer de zon niet meer schijnt. De eieren worden op de mest gelegd en daarin leven ook de maden. Raadslid Stolp. De toestand van den heer Stolp is nog onveranderd. De patient bracht een onrustigen nacht door. De onder-afdeeling Haarlem en Omstreken, van de Vereen, t. bevorde ring der Pluimveehouderij en Tamme Konijhentee-ltin Nederland, vergadert hedenavond. De heer W. J. v. d. Horst houdt een lezing over konijnenteelt. Het Vrouwenein. Men schrijft on3: D.'i'or den hoer P. H. G PaudeiJ en anderen is een verzoek gericht aan den Gemeenteraad om het ge deelte Burgwal tusschen Anthonie- brtig en Langebrug „Vrouweplein" t noemen. We achten dit verzoek ge lukkig, want daardoor wordt aan dit stadsgedeelte de juiste historische naam teruggegeven. Oudtijds heette het- dan ook de Vrouwesteeg, niet naar de kerk (aan dit pleintje staan de), doch naar het in dezen omtrek gestaand hebbend Vrouwe, en St. 'Anthoniegasthuis. Vandaar nog o. m. 'de namen van St. Anthoniestraat en 'Anthoni&brug. We hebben nergens eenig raadsbesluit kunnen vinden, waarbij werd' bepaald, dat dit ge deelte in Burgwal werd herdoopt. Te hopen echter is het, dat de raad het niet den naam zal geven Van VrouweNplein, doch dien van Vrouweplein, als zijnde eene herin nering aan O. L. Vrouwe. Nog w&n- schelijker zou het zijn dit gedeelte Onze Lieve Vrouweplein te noemen, ten einde niet in verwarring te ko men met de bestaande Vrouwesteeg, 'die mogelijk later den naam zal er langen van Vrouwestraat. MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS. Onze stadgenoot, de heer F. C. Du- four, geeft in het Tijdschrift der Maats, van Nijverheid beknoptelijk ,een programma voor een Middelbare Technische School, waarop wij de aandacht der belanghebbenden ves tigen. De hoop op het tot stand komen van een Middelbare Technische School te Haarlem, schijnt de heer Dufour te hebben opgegeven hoewel hij inder tijd met de beeren Bellaar Sprayt, Lugt, Vogel en Waller aan den Haar lemse-hen Raad verzocht om oprich ting van een nieuwe H.B.S. met 3 j. c., aansluitende aan een Middelbare Technische School en eventueel aan een Handelsschool. „De toestanden op onderwijsgebied te Haarlem", schrijft de heer D., „zijn zoodanig, dat van de oprichting van een dergelijke inrichting, althans van gemeentewe ge, geen sprake kan zijn." Blijkbaar doelt de schrijver op den moeilijken toestand, waarin de H. B. S. met 5 j. c., gedeeltelijk gehuisvest in een nieuw anderdeels gedetacheerd in het oude gebouw, verkeert. Hij heeft gelijk, dat de tijd voor kostba re (nieuwigheden niet gunstig is. Toch kan het niet anders dan nut tig zijn, dat hij de zaak warm houdt. Misschien komen er in Haarlem voor het Middelbaar Onderwijs nog eens betere dagen. Alweer een weg. De agent van politie J. van Broek hoven heeft tegen 1 Juni a.s. ..zijn eervol ontslag aangevraagd wegens zijne benoeming tot gemeente-veld wachter te Dieren. De Vleeschhouwersvereeniging heeft een verzoek gericht „tot de Koningin om niet goed te keuren het gemeen teraadsbesluit, waarbij, om de koel cellen aan het slachthuis gratis te kunnen geven, de slachtloonen zijn verhoogd. Brand. Heden-, Donderdagmorgen, om streeks kwart vóór zessen, heeft een felle brand plaats gehad ten huize van den vischhandelaar Roos, Ko ningstraat no. 47. Het vuur brak" uit in de benedenachterkamer en is zeer waarschijnlijk ontstaan door het om. gooien van een brandend theelichtje door _de lcat. De kamer is nagenoeg geheel uitgebrand en de aanwezige meubelen zijn totaal, verbrand. Toen het vuur uitbrak bevond de heer Roos zich in de keuken, terwijl zijne vrouw en kinderen nog boven te "bed lagen. In nachtgewaad hebben zij aan de achterzijde het huis verlaten en zijn door de buren 'opgenomen. Door den slangenwagen van het hulpbureau van politie van de Groo- te Markt is de brand gebluscht. Jetje en spuit 10 waren ook aanwezig. Al les is Verzekerd. RETROSPECTIEVE RIJWIEL TENTOONSTELLING TIJDENS DE FEESTEN VAN DEN A. N. W. B. TE HAARLEM. Overeenkomstig den wensch van het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, is te Haarlem een' commissie gevormd om ter gelegenheid van de a. s. Bondsfeesten aldaar een ten toonstelling te organiseeren, waar op men niet alleen zal kunnen zien wat de Bond in de 25 jaren van zijn bestaan heeft tot stand gebracht, maar waar men ook zal trachten bij een te brengen de oude rijwielmodel len, die vooral aan de jongeren een denkbeeld kunnen geven van den ont wikkelingsgang van het rijwiel. Aan hen, die in het bezit zijn van rijwielen uit vroeger jaren, wordt verzocht die eenige dagen in Juli voor bovengemeld doel in bruikleen af te staan. Voor verzekering bij brand en inbraak zal worden zorggedragen. Men wordt verzocht, liefst spoedii daarvan mededeeling te doen aan den secretaris der Tentoonstellings commissie, den heer C. L. F. Sarlet te Haarlem (Z.-B. Spaarne 76 A). M uziekin denHout. Woensdagavond had 't eerste con cert van Haarlemsch Muziekkorps in den Hout plaat9. 't Was heerlijk zomerweer en de luisteraars waren dan ook. bij hon derden te tellen. Om de tent stond een dichte scha re, en geen enkel stoeltje was onbe zet. Kriens' mannen voerden een fraai programma uit, waaronder stukken, die voor 't eerst ten gehoor,e gebracht werden. 't Was jammer, dat er ook nu weer veel stoeiende jongelui de kalme avondrust verstoorden, en lawaai maakten. Toch hebben we het wel eens rumoeriger gezien! De ware muziekliefhebbers stonden natuurlijk niet in de onmiddellijke nabijheid van de tent, maar hadden de rust van den Hout gezocht, öm daar van het klankenspel te genie ten. Als Haarlemsch Muziekkorps bij elk concert zooveel belangstelling on dervindt, hebben de musici niet te kla gen! VERLOF EN VERGUNNING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van G. van Twuiver, om ver lof tot het verkoopen van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden-voorlokaal van het perceel Koksteeg no. 19, en van H. van Thienen om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel Westergracht. No. 47. MEINEED. Aan den jongeling J. Smit te Krom menie werd ten laste gelegd, dat hij op 14 Maart voor 't Kantongerecht te Zaandam in de zaak van Pieter Knap (in verband met de z.g. relle tjes bij de staking te Krommenie) een valsche verklaring heeft afge legd. Hij verklaarde teion, dat op 3 Januari de beklaagde Knap, dien hij steeds in 't oog heeft gehouden, niet tegen den werkwilligen Kuiper was aangeloopen. De andere getuigen verklaarden, dat dit wel het geval is geweest, en thans hielden dezen (ook twee politie agenten) hun beweringen vol. Beklaagde Smit hield thans vol, dat hij niet opzettelijk onwaarheid had gesproken. Het O. M. achtte het bewijs gele verd, en eisclite 5 maanden gevange nisstraf. Als verdediger trad op Mr. J. H. Thiel. Deze drong aan! op vrijspraak, omdat niet bewezen is, dat Smit op zettelijk onwaarheid heeft gesproken, 't Is heel begrijpelijk, dat Smit zich ter goeder trouw heeft vergist. Ook andere getuigen in ditzelfde proces zijn niet eensluidend in hun verkla ringen. Subsidiair pleitte Mr. Thiel clementie. BRANDSTICHTING. Op Woensdag 25 Maart is'te Aals meer brand ontstaan in den hooiberg van Th. v. Klaveren. J. Geerekink bekende in een dronken bui een bran dende lucifer in heb hooi gestoken te hebben. De -hooiberg is afgebrand, terwijl er ook gevaar voor het woon huis heeft bestaan. Het vee moest uit de stallen gedreven worden. Beklaagde die op den avond van zijn misdrijf aan enkele personen zijn voornemen heeft kenbaar ge maakt maakt veel misbruik van sterken drank. Gedurende eenigen tijd hebben te Aalsmeer verschillende branden plaats gehad, waarin ook kwaadwil ligheid in 't spel moet zijn geweest. De politie kan echter niet verklaren dat de beklaagde daaraan medeplich tig is. Het O. M. achtte het bewijs gele- verJ Het gevaar voor andere percee- len heeft bestaan, dus deze verzwa rende omstandigheid moet in aan merking genomen worden. Als ver zachtende omstandigheid wil Z.E.A. aannemen, dat een andere persoon de hand in 't spel heeft gehad, zoo dat beklaagde meer een werktuig is geweest. Het O. M. eischte daarom een jaah en zes maanden gevangenis- Ook in_ deze zaak trad Mr. Thiel als verdediger op. Deze maakte een aanmerking op de redactie der dag- vaarding, waardoor z. i. geen veroor- dealing kan volgen, voor de om standigheid, dat er voor andere goe deren gevaar was te duchten. Wel zou dan een veroordeeling wegens zaakbeschadiging kunnen uitgespro ken worden. Subsidiair pleitte Mr. Thiel ook in deze zaak clementie. UITSPRAKEN. P. H. van Raaphorst, zonder be roep te Schoten, strooperij met be hulp van een wagen, vier dagen ge vangenisstraf. J. H. Kjiptijn, los werkman te Heemstede,~ïeit als voren, 4 dagen gev. straf. C. N. Schweitz, scharenslijper, te Amsterdam, wederspanni'gheid, 14 dagen gev. straf. W. Renooy, bakkersknecht te Haarlem, overtreding Hondenbelas ting, 20 boete of 10 dagen hech tenis. J. M. van den Broek, koopman te Haarlem, al svoren, 15 boete of één dag hecht. C. A. Beerthuyzen, koopman te Haarlem, als voren, 5 boete of één dag hechtenis. .J. W. van Assen, zeeman, H. J. B artels, stoker, H. van Hert, stoker, C. H. Bookelman, stoker, G. Mons, stoker, allen te Amsterdam, muiterij, aan boord van een Nederlandsch stoomschip, de eerste vijf maanden gevangenisstraf, de overigen vrijge sproken. H. Johannes, los werkman te Schoten, heling, negen maanden ge- vangenisstraf. IJ. Post.huma, chauffeur te Amster dam, appèl overtreding Motonvet, 7 dagen hechtenis. VALSCHE MUNTER. De vervaardiger van valsche gul dens, de koopman De Regt, werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der pre ventieve hechtenis. De eisch was 21/2 jaar. VAN ',t KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: J. D. en J. S. t eHaarlem, overtre ding ijkwet, f 1 boete, of 1 dag hech tenis en 2 boete of 2 dagen hechte nis.. A. K. te Haarlem, jachtwetovertre ding, f 10 boete of 4 da. hechtenis. 'A. A. te Velseroord en 4 anderen, overtreding Leerplichtwet, 3 boete of 3 dagen hechtenis, 4 maal 1 boete of 4 maal 1 dag hechtenis, 2 maal ƒ5 boete öf 2 maal 3 dagen hechtenis, ƒ2 boete of 2 dagen hechtenis, en 10 boete of 3 dagen hechtenis. J. P. te Haarlem, straatschenderij, 5 boete of 3 dagen hecht. C. v. d. S. en P. H. Z., ramoer ver wekken, de le 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e vrijgesproken. J. van L., te Amsterdam, en A. H. J. te IJmuiden, een trekdier onbe heerd laten staan, beiden 1 boete of 1 dag hechtenis. D. W. V. te IJmuiden, W. v. d. Z. te Zilk en P. Z. te Santpoort, loopen over verboden grond, allen 5 boe te of 3 dagen hechtenis. H. G. te Velseroord en 4 anderen, overtreding Prov. Regl. op de wegen du Noord-Holland, 1 boete of 1 dag hechtenis, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis en 2maal 0.50 boete of 2 maal 1 dag hecht. P. J. S. te Haarlem en 5 anderen, rijden met een hond zonder muilkorf, allen 1 boete of 1 dag hechtenis; R. B. te Spaamdam, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. M. C. R. te Haarlem, een mat uit slaan, 1 boete of 1 dag hecht. H. J. B. te Alkmaar, en 2 lande- ren, overtreding A. P. V. te Haar lem, resp. vrijgesproken, 2 boete, of 1 dag hechtenis en 1 boete of 1 dag hechtenis. G. V. te Haarlem, overtreding vleeschverordening' Haarlem, 1 boe te of 1 dag hechtenis. A. K. te Haarlem, en W. Z. te Am sterdam, overtreding A. P. V. Bloe- mendaal, de laatste tevens overtre ding van het Wetboek van Strafrecht, de eerste 5 boete of 2 dagen hech tenis, de 2 maal 2boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. W. Z. te Velseroord, en 2 ande ren, overtreding A.P.V., Beverwijk, allen 1 boete of 1 dag hecht. N. C. H. te IJmuiden, en 4 ande ren, overtreding A.P.V. -Veisen, 2 boete of 1 dag hechtenis, 2 boete of 2 dage nhechtenis en 1 boete of 1 dag hecht.; B. W .te Santpoort, ont slagen van rechtsvervolging. J. P. O., te Haarlem en 4 anderen, rijden zonder licht, allen 1 boete of 1dag hechtenis. Voorts werden er nog 24 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, resp. tot 2 boete of 2 da gen hechtenis, 3 boete of 2 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hech tenis, f 4 boete of 3 dagen hechtenis en 5 boete of 3 dagen hechtenis en W. B. te Velseroord, wegens dronken schap en valsche naamopgave, vrij gesproken. UITZENDEN VAN DE BRANDWEER „Men kan vele zalven van twee kan ten bezien." Dat naar aanleiding van het eigenaardige geval, voorge vallen bij het uitzenden van de brand weer voor den brand in de Bilder- dijkstraat, Wij vertoonden den eenen kant, nu laten we ook den anderen zien. De dienstdoende inspecteur van po litie ontving van het telefoonbureau de mededeeling, dat er daar en daar brand was. Dadelijk werd bevel gegeven „Jet je" te laten uitrukken, en deze was dan ook zeer spoedig op 't terrein van den brand. De politie informeert altijd: „Is de brand onbeduidend, dan kan Jetje wel redden, maar is 't een zware uit slaande brand, dan moet oogenblik- kelijk meer materieel gezonden wor den. 't Gaat natuurlijk niet aan, dat men de geheele brandweer naar een onbeduidend schoorsteenbrandje zendt! Zou dan even later in een an der stadsdeel een ernstige" brand uit breken, dan... was er geen brand weer! Ook is er nog een andere reden, Als het een brand van beteekenis is, moeten de burgemeester, de commis saris van politie en andere autoritei ten gewaarschuwd worden. Ook daar om moet de politie dus den omvang van den brand kennen. Aanbesteding: Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed: le. Bijplaatsen zes welputten en aansluiten daarvan aan de draineer- leiding aan de noordzijde van de groote schutsluis te IJmuiden, be- hoorende tot de werken tot onder houd, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. Raming 1500. Ingekomen 10 biljetten. Laagste inschrijver de heer J. Hen- neman, te Heemskerk, voor 1225. 2. Leveren en plaatsen van meer palen langs het Noordzeekanaal, be- hoorende tot de werken tot onder houd, herstel en verbetering van dat kanaal. Raming f 6000, Ingekomen 15 biljetten. Laagste inschrijver de heer G. Schermers te Nieuwendijlc (N.-Br voor 4790. 3e. Verwisselen van 3 paar ijze ren deuren van de groote schutsluis te IJmuiden en het uitvoeren van verschillende werkzaamheden aan de deuren dier sluis, behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en ver betering van het Noordzeekaal. Ra ming f 14000. Ingekomen 5 biljetten. Laagste inschrijver de heer M. Daal der te Alkmaar, voor 11844. 4. Maken en onderhouden van wer ken tot verdediging van de -Noord zeekust in de prov. N.-H. benoorden strandpaal 9.800. Raming 106.000. Ingekomen 4 biljetten. Laagste -inschrijver de heer J. v. d. Plas, te Hardingsveld, voor 90800. Examens Acte L, O. Haarlem, 20 Mei. Geëx. 8 dames. Afgew. 1. Geslaagd de dames M. T. van Corstanje, A. A. Lautenschutz, C. Dekker, M. J. H. R. Riesselmann, allen te Bergen; G. C. Loeberen, J. E, de Vink, beiden te Leiden en E. Bak ker te Texel. Katholiekendag. De gisteren vermelde Vergaderin gen, ter gelegenheid van den Katho liekendag in het bisdom Haarlem, hadden tot resultaat, dat de conclu sies van de verschillende sprekers werden' aangenomen. Na afloop dezer sectie-vergaderin gen werd in de Vereeniging een al- gemeene vergadering gehouden. Daarin sprak prof. J. V. de Groot, uit Amsterdam, over het succes der ge houden sectie-bijeenkomsten, en be handelde in zonderheid de lectuur. Tenslotte sprak de Bisschop, Mgr. A. J.'Callier, een kort woord en gaf zijn Hooger Beroep. Door J. Maks te Beverwijk, is hoo ger beroep aangeteekend van het von nis der Arr. Rechtbank alhier, waar bij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 1 jaar 6 maanden gevangenis straf. Aanbesteding. Onder beheer van den architect C. L. M. Robbers te Haarlem, is heden aan besteed den bouw van een school te Haarlem. Hoogste inschrijver C. A, M. Jonckbloed, voor 53748; laagste G. J. van Slingerland, 44.160. H e y ij k. Vrijdag 22 Mei zal de herijk plaats hebben 's Morgens van 8 tot 12 uur voor de Brouwersvaart en Gasthuislaan. 's Middags van 1 tot 4 uur voor de Assendelverlaan, Waldeck Pyrmont- straat, Eendrachtstraat en Wester straat. J u b i 1 Heden herdacht de heer A. W. Hulshoff, assistent-opzichter aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Superieuren en collega's en werklieden wenschteu den geachten jubilaris in zijn woning aan de Ga- renkokerskade geluk. Namens de ambtenaren en werklieden werden fraaie cadeaux aangeboden. J u b i 1 Heden herdachten de heer.en A. An- dringa, wagenmaker en D. Lapieaïe, bankwerker aan de Centrale Werk plaats der H.IJ.S.M., den dag waar op zij vóór 25 jaar bij genoemde maat schappij in diensttraden. Aan eerstge noemde werden door de kameraden een paar fraaie bloemstandaards aan geboden, aan laatstgenoemde enve loppe met inhoud. In huiselijken kring werd door beiden dit jubilé gevierd. HEEMSTEDE. Woensdagmorgen ongeveer kwart voor twaalven werd aan de Glipper- brug door de stoomtram aangereden, de bakkerswagen van Blokker te Ben- nebroek. Dit kwam doordat de wagen op een bocht van de lijn stond, zoodat de machinist niet meer kon stoppen. Man en paard kwamen met .den schrik vrij, doch van den wagen bleef niets -heel. Tegen den knecht werd door den conducteur proces-verbaal opgemaakt Door den architect Etmans. is heden aanbesteed de verbouwing van het woonhuis van den heer H. .van der Schoot in de Raadhuisstraat alhier. Hoogste inschrijver Th. Smit voor 4369. Laagste J. G. v. d. Putten, voor 3442. HAARLEMMERMEER. In Haarlemmermeer doet zich" óp heden het eigenaardige geval v Dor, dat van een onderwijzer, die vóór dan gesfcelden termijn vertrekt, met toestemming van B. en W. de be trekking zal waargenomen worden door zijn vader, gewezen schoolhoofd in deze gemeente. HAARLEMMERLIEDE. I-Ieden had alhier de begrafenis plaats van den heer J. Vink, in le ven raadslid* armmeester van het gemeentelijk armbestuur, bestuurslid van den Binnenpolder, van den Boe renbond, enz. Eén 7-tal rijtuigen volgden de rouwkoets, die met een krans (van den burgemeester) was behangen. Bovengenoemde besturen waren bijna voltallig in de kerk aanwezig, waarbij wij ook opmerkten den bur gemeester, secretaris en den ontvan ger met hunne echtgenooten. Na de kerkelijke plechtigheid, die van 9 tot 10 1/2 uur duurde, werd het lijk grafwaarts gedragen. Zeer onder den indruk verlieten allen den doo- clenakker. SLOTEN. De te Osdorp wegens misdrijf tegen de zeden gearresteerde onderwijzer J. A. van M„ heeft aan de veldwach ters Verplanke en Peetoom een vol ledige bekentenis afgelegd en is daarop ter beschikking gesteld van de justitie te Amsterdam. IJMUIDEN. Naar wij vernemen is de combina tie, die de 19 trawlers uit het fail- lissement-Planiteydt zal overnemen, gesticht met Hollandsch kapitaal ten bedrage van 7 ton gouds. DE KONINGIN-MOEDER TE KOPENHAGEN. Reuter seint uit Kopenhagen: De Koningin-Moeder der Nederlanden kwam Woensdagavond om kwart voor zeven hier aan en nam haar intrek in het Hotel d'Angleterre. De op het station aanwezige menigte begroette de Koningin-Moeder met hoerageroep. TWEEDE KAMER. De stroom der welsprekendheid, door de motie-Bos ontketend, zal vooreerst nog niet drogen. Aanvankelijk waren gisteren de te genstanders dier motie aan het woord. Principieel staan aldus de heer Van Citters de anti-revolutionairen Staatsexploitatie voor, als het een nieuwe zaak gold. Thans gold enkel de practische vraag, of er reden was om het bestaande omver te werpen. Met een beroep op België nu betoog de de spreker, dat nationalisatie der spoorwegen geleid had tot een belang rijk tekort, tot bureaucratie, tot een paperassenwinkel, tot politieke in menging. De quaestie beschouwende als een van practische politiek, acht te hij de aangevoerde financieele en andere bezwaren tegen den bestaan- den toestand onbewezen. Met een motie kon men de vraag, die deskun digen verdeeld hield, niet beslissen. Spreker en zijn politieke vrienden zoudea dus tegenstemmen. Dat zou oo"k de. heer Pierson doen, die, de gevolgen der spoorweg-over eenkomsten nagaande, betoogde, dat hier de veiligheid, de verkeersfre- quentie beter weren dan in het bui tenland dat zoowel concentratie als concurrentie voor het publiek gun stige gevolgen hadden gehad dat, eindelijk, de spoorweg-overeenkom sten van 1890 ook in financieel op zicht royaal en onbevangen waren uitgèvoerd, zonder jacht op winst voor de betrokken particuliere belan gen. De urgentie van nationalisatie der spoorwegen waartoe het een maal wel komen zou achtte hij dus allerminst bewezen. Daarna was het woord aan twee voorstanders, of liever aan ander- halven, want mr. Aalberse, hoezeer in beginsel vóór staatsexploitatie als middel ter bevordering van de alge- meene welvaart des volks, was wel niet tegen de motie gekant, doch hij vreesde verwerping om den vorm daarvan, de voorkeur gevende aan een eenvoudige beginselverklaring, onder de mits, dat de financieele be zwaren niet te groot bleken. Rondweg voorstander der motie was daarentegen dr. Lely, die be twistte, dat de tegenwoordige toe stand particuliere exploitatie was. Hij mistte bij dien toestand immers de drié levensvoorwaarden voor par ticuliere onderneming vrijheid in het bedrijf (terwijl in wezen dat be drijf op allerlei wijze door den Staaf werd gereglementeerd) kapitaals risico (reeds nu beperkt tot de rente van het aandeelenkapitaal, terwijl op den duur rente-garantie van den Staat noodig zou blijken voor de millioenen, die nog aan verbeterin gen zullen te besteden zijn) vrije beschikking over het personeel (wat thans niet het geval was). Daarbij kwam dan, dat de Staat geen invloed kon uitoefenen op uitbreidingen van lijnen en verkeer (bij gemis aan straf bepalingen) en dat het bezwaar, door den heer Pierson geopperd, dat men 30.000 nieuwe ambtenaren zou krij gen als de Staat het personeel over nam, met den dag verergerde, naar mate men langer wachtte. De zeer belangrijke rede van den oud-minister werd met groote aan dacht gevolgd. Heden 11 uur voortzetting. Men seint ons uit Den Haag: De Eerste Kamer heeft alle wets ontwerpen, waarover eindverslag uit gebracht was, zonder debat of stem ming goedgekeurd, waarna de Ka mers scheidde. In de Tweede Kamer werd het de bat over de motie-Bos voortgezet met een bestrijding van den heer Plate, die betoogde, dat het stelsel van Staatsexploitatie in het buitenland schier overal tot teleurstellingen ge leid had, niet alleen voor den. Staat, doch ook voor het publiek. DE „AVOCA" VLOT. Woensdagmiddag' is. de „Avoca" vlotgekomen en stoomde, met assis- [ij tentie van sleepbooten, op naar Rot- terdam. om aldaar te dokken. DE DIEFSTAL TE 's-GRAVEN- HAGE. Uit het onderzoek in zake den dief- 1 stal bij den goudsmid Hamme, kan thans het volgende worden gemeld De diefstal is beraamd door eene vroegere dienstbode van den heer Hamme. Terwijl zij bij dezen in be. trekking was, raakte 'de sleutel van de straatdeur zoek, doch daar men meende, geen reden tot achterdocht I te hebben, werd, 'na vruchteloos zoe- ken, verder geen aandacht aan het feit geschonken. [i De gewezen dienstbode deelde haar plannen mede aan Heskes, en deze was, na eenig praten, bereid gevon den, zoodra de gelegenheid gunstig was, zijn slag te slaan. Op den Zon dagavond, waarop de diefstal plaats vond, zijn de ex-dienstbode, Heskes en een zijner kornuiten, naar de Korte Poten gegaan. Met den inder tijd verloren geraakten sleutel heb ben zij de deur geopend, en, terwij! de meid buiten op den „uitkijk" bleef sloegen de mannen daarbinnen hun slag. In een half uur tijds hadden zij wat naar hun gading was, bijeen geraapt, en zijn toen naar de kamer hunner vrouwelijke medeplichtige ge gaan, om den buit te deelen Heskes heeft zijn deel van den buit te koop- aangeboden aan den opkoo- per Gloude, doch daar deze geen geld had, ging hij naar Rotterdam, waar een zekere Visser woont, rnet wien zijn dochter omgang had. Vis ser hielp Gloude aan het noodige geld en toen werd de koop gesloten voor 400. Eenige dagen later kroeg Gloude weder bezoek van Heskes, die hem mededeelde, dat er nog zulk een koop i te doen. Gloude stelde zich weder in - verbinding met Visser en deze zorg-! de óok nu weer voor 't noodige geld. Toen bleek, dat de bovengenoemde dienstbode wasvertrokken naar Bo ehum in Duitschland, waar haar minnaar woont, die daarheen was uitgeweken, omdat hij verdacht was van rijwieldiefstallen. Daarop werd de reis ondernomen naar Bochum, doch daar bleek, dat het tweetal weer was verhuisd naar Essen. Toen werd verder doorgereisd naar deze plaats en daar ging het tweede derdedeel, van 'f gestolene ook nu over in han den van Gloude en Visser voor de som van 400. Het heen en weer trekken van Gloude en Visser had de aandacht van de politie, die naar aanleiding van de jongste groote diefstallen een oog in 't zeil hield, en die op de hoogte mpet zijn geweest van het feit, dat de sleutel van de straatdeur, tijdens het verblijf van de vorige dienstbode, was zoek geraakt., en dat

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2