HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. fiinuenlanu Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnea VRIJDAG 22 MEI 1908 NEDERLAND EN BELGIë. Het centraal-comité der Antwerp- •sche Hamdfelskamer heeft, op zijn vergadering van 19 dezer, den vol genden wensch uitgedrukt: De Handelskamer van Antwerpen, overwegende dat een economische verstandhouding met Nederland door den Antwerpscheh handel gewenscht wordt; overwegende dat er van weers kanten der grens talrijke voordeelen zullen uit voortspruiten, met het oog op de uitbreiding der vertier wegen, van het zakencijfer en de: algemeene welvaart; overwegende dat de te Brussel samengestelde Nederlandsch- Belgische commissie ten doel heeft de praefiische middelen te bestudeeren om de banden tussohen beide volke ren nauwer toe te halen, drukt den wensch uit, dat dit gelukkige initia tief vruchten moge dragen, en dat de economische verstandhouding tus schen België en Nederland weldra verwezenlijkt worde; besluit deze mo tie aan den. heer voorzitter der ge mengde commissie over te maken. VROUWENBOND TOT VERHOO- OING VAN HET ZEDELIJK BEWUSTZIJN. {Vervolg). Freule A. van Hogendorp bracht verslag uit over het wettencomité, waaromtrent slechts weinig medege deeld kon worden, daar het comité het afgeloopen jaar weinig te doen heeft gehad. De mededeelingen van liet comité tot bestrijding van den handel in vrouwen, eveneens gedaan door freu le Van Hogendorp, waren uitvoeri ger. Daaruit bleek, dat in het jaar 1907 ongeveer 400 gevallen behandeld zijn: dat Rijkssubsidie toegestaan werd, dat een Regee-ringsbureau, dat reeds officieel gevestigd heet, nog niet. geopend is, en met verlangen wordt tegemoet gezien. Verder, dat 4 grenscommissarissen zijn aangesteld, die belast zijn met toezicht op de treinen; deze commissarissen zijn ge vestigd te Venlo, Zevenaar, Ensche dé en Nieuwe Schans. Daarna verkreeg mej. C. d'e Bruijn Kops het, woord voor „Mededeelingen uit Oost- en West-Indië". Des avonds werd een druk bezoch- ie, ook voor mannen toegankelijke vergadering gehouden, waar ds. Schokking van Dordrecht een wel komstwoord sprak, en waar nog het woord gevoerd werd door jonkvr. W. van Hogendorp over „De Bond en zijn werkzaamheden," door dr. Lam me ris van Bueren over „Zedelijke ge varen en geestelijke wapenen", door mevr. Parqui over „Het Stations- werk". en waar mevrouw Mom, pre sidente der afd. Dordrecht, plaatse lijke toestanden besprak. "OPEN BRIEF AAN HET KAMERLID TREUB. Naar aanleiding van. hetgeen die heer Treub in de vergadering der -Tweede Kamer van jl. Vrijdag heeft gezegd over de Vereeniging van Ne- derlandsche Werkgevers en hare hou ding tegenover de motie-Bos in zake staatsexploitatie van spoorwegen, heeft liet bestuur' dezer vereeniging een open brief aan dat Kamerlid in het licht gezonden. Het bestuur verwerpt met kracht als ten eenenmale onjuist de voor stelling van mr. Treub, dat de dooi de vereeniging aan het algemeen be lang ontleende bezwaren, in den grond dei' zaak door persoonlijk be lang waren ingegeven, gelijk mr. Treub heeft gezegd. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Woensdagmiddag werd door den voorzitter en den secretaris der Na tionale vereeniging tot bestrijding van den woeker aan den minister v. •justitie een adres aangeboden, het welk zich aansluit bij dat hetwelk vroeger aan den minister van binnen- landsche zaken js overhandigd en waarin de hoop wordt uitgesproken, «at de minister zoo mogelijk nog voor het einde der thans loopende parle mentaire periode althans strafrech telijke bepalingen tegen den woeker zal in het leven roepen, hetzij bij af zonderlijk wetsontwerp, hetzij tegelijk met de toegezegde straf wetboekwijzi gingen ter bestrijding der openbare onzedelijkheid. MINISTER VAN KOLONIëN. De Minister van Koloniën, de heer Idenburg, heeft W oensdagochtend het beheer van zijn departement over genomen van mr. Heemskerk, Minis ter van Koloniën ad interim. AANGEHOUDEN. Door de politie te Rotterdam wordt opgespoord de voortvluchtige 18-ja- rige kantoorbediende C. A. M., Hij wordt verdacht van verduistering van een bedrag van f 1900 ten na- deele van de naamlooze vennootschap BIaauwhoedenveem op de Leuveha- ven aldaar, In de woning van den voortvluchtigen kantoorbediende is f 900 van dit geld teruggevonden. Mr. C. LUCASSE. Naar de Stichtsche Crt. verneemt, is de afgevaardigde naar de Tweede Kamer, voor het district Middelburg, de heer Mr. C. Lucasse, ernstig on gesteld. LOCOMOTIEVEN-BOTSING. Op het stationsemplacement hij Heienoord te Arnhem zijn nabij de lo- comotievenloods twee locomotieven waarvan één voor een trein zou ge plaatst worden, in botsing gekomen. Een der machines ontspoorde, terwijl heide zwaar werden beschadigd, zoo dat zij buiten dienst moesten worden gesteld. BOTSING. Van een goederentreine die Dins dagmiddag van Gouda naar Utrecht vertrok, derailleerde nabij Oudewater de locomotief. De dienst ondervond aanmerkelijke vertraging, daar op enkel spoor moest worden gereden. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats... DIEFSTAL EN OPLICHTING. Dinsdagmorgen is gevankelijk naar Heerenveen overgebracht de 18-jarige boerenknecht J. v. d. H., uit Katlijk, die bij den boer H. Siebenga 75 uit diens kabinet ontvreemde. Voorts heeft hij ten kantore van notaris Ba- rends, te Heerenveen, met een valsch onderteekende machtiging 150 op genomen, waarvoor hij een fiets, hor loge met ketting, enz. kocht. Alles werd in beslag genomen. De jonge man heeft een volledige bekentenis afgelegd. DE TUINBOUW. Voor den Nederlandschen tuinbouw is, zooals we reecLs vroeger als een vermoeden hebben geschreven, de 14e Mei een dag van groote beteekenis geweest. Wat sinds langen tijd ge- wensoht werd, nl. samenwerking van alle groepen in het tuinbouwwezen, een federatie van alle vereenigingeai, geconcentreerd in één lichaam, is tot stand gebracht. Het groote werk, waartoe de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw- en Plant kunde en de Nederlandsche Tuin- bouwbond het initiatief namen, is met de krachtige medewerking van den directeur-generaal van den land bouw, schitterend geslaagd.Van de ve le provinciale als algemeene vereeni- gingen waren de 48 voornaamste te Utrecht bijeengekomen, ter constitu- eerende vergadering, om daar, bij monde van den heer Lovink, als tij delijk voorzitter der voorloopige com missie, op duidelijke en krachtige wijze de noodzakelijkheid te hooren toelichten van samenwerking op tuin bouwgebied, en tevens de ontwor pen statuten te bespreken. Het is niet te veel gezegd, als we beweren, dat de gunstige uitslag hoofdzakelijk te danken is aan het tactvol optreden van den voorzitter en ook aan de degelijke voorberei ding van "de commissie, Dit bleek uit de behandeling der statuten, die, met weinig wijziging, met algemeene stemmen werden goedgekeurd. Zoo 'Is dan de organisatie tot stand geko men, en vertrouwen we, dat de wensch van den voorzitter, dat ze tot vermeerderden blöei van den vader- landschen tuinbouw zal medewerken, wel tot vervulling zal komen. Vooral wordt dit vertrouwen versterkt, nu ander de blijvende leiding, althans in den eersten (en dat as gewoonlijk in den moeilijksten) tijd, van den hoer Lovink, gesteund door een acht tiental bekwame voormannen op el'k groot tuinbouwgebied, de zaak verder ter hand genomen wordt. Den secretaris van den Nederland schen Tuinbouwraad, den heer R. P. Bonthuis, wacht zeker wel een ge wichtige, ja, moeilijke taak, maar ook zijn werkkracht doet het beste verwachten. Niet langer dus zal de tuinbouw een ondergeschikt deel van den landbouw uitmaken, maar met eigen naam, niet onder, maar naast den landbouw, als een even krach tig, zelfstandig lichaam voor zijn be langen optreden. Nog één stap en we zijn geheel, waar we wezen willen. We doelen op de titels der regeerimgs- ambtenaren. Nu we immers al heb ben rijkstuintoouw- naast rijksland- bouwleeraren, rijkstuinbouw- naast rijkslandbouwscholen enz. zou het, dunkt ons, geheel dn de lijn liggen, om voortaan te hebben een directeur- generaal van den land- en tuinbouw; een inspecteur van den land- en tuin bouw en een inspecteur van het land en tuinbouwond er wij s. 't Is stèbhts een aanvulling, die aan liet wezen der zaak wel niet veel afdoet, doch die zeer zeker velen op tuinbouw gebied niet onwelkom zou zijn, te meer, omdat schijnbaar de tuinbouw bij den landbouw achterstond en nu door de getoonde krachtige samenwer king een zelfstandig lichaam mag I genoemd worden. (Tel.) UITVAART PROF. BAL JON. Onder talrijke bewijzen van deel neming werd Woensdagmiddag op de nieuwe begraafplaats te Utrecht j ter aarde besteld het stoffelijk over schot van prof. dr. J. M. S. Baljon, in leven hoogleeraar in de godge leerdheid aan de Ulrechtsche univer siteit. Bij de groeve werden o.a. opge merkt de wethouders mr. Van Lier, mr. Ragay en Van Dieren Bijvoet, de Senaat van de Hoogeschool en die van het Utrechtsch Studentencorps, tal van hoogleeraren, vele predikan ten, studenten, enz. enz. Een twintig tal kransen dekte de lijkbaar. Het woord werd gevoerd door prof. dr. J. J. P. Valeton van Utrecht, dr. J." Th. de Visser van Amsterdam, dr. Veldhuizen, van Almelo, den heer E. PI. Jannink, rector van het U. S. C., den heer A. H. W. Wefers Bettink, theologisch student, D. van der Most van Speyk, praeses van het Studen tengezelschap „Borger", ds. Van den Bergh van Eysinga, van Osch, den heer Neuhaus, Hongaarsch student, ds. Couvee, van Utrecht, ds. M. J. Adriani, van Almelo, en ds. S. A. lïaljon van Spaarndam dr. J. PI. Gunning, van Utrecht. Een zoon van den overledene, mr. S. J. Th. Baljon, bedankte voor de betoonde deelnemiug, waarna dr. A. W. Bronsveld van Utrecht een ge bed uitsprak. HULDIGING VAN GOUVERNEUR VAN DAALEN. Aan „De Telegraaf' werd Woens dag uit Koetaradja het volgende ge seind „Dinsdag werd namens alle Euro- peesche ingezetenen van het gewest Atjeh een eeredegen aangeboden aan generaal Van Daalen." De redactie van het „Hbld." voegt hieraan toe Deze hulde aan den aftredenden gouverneur als dapper soldaat, zal dezen goed doen, nu bij zijn aftreden nog steeds gedacht wordt aan de ba kerpraatjes betreffende wreedheid en gruwelen onder zijn bestuur als re den voor zijn heengaan. Vrijdag j.l. werd door den interï- mairen minister van Koloniën in ant woord op een vraag van den afge vaardigde mr. C. Th. van Deventer in de Tweede Kamer verklaard, dat, het Atjeh-onderzoek „den gouverneur- generaal tot de overtuiging heeft ge bracht, dat de uitoefening van het civiel bestuur door den generaal- majoor Van Daalen niet aan zijne inzichten beantwoordt." Reeds weken te voren, en we mee- nen, dat daarvan reeds in een Haagsch orgaan werd melding ge maakt, drongen tot hier geruchten door, dat weinig oordeelkundige toe passing van het boete-stelsel inzon derheid zou hebben bijgedragen tot de ontevredenheid ter Noordkust van Atjeh, waarvan in den laatsten tijd zoo "duidelijk bleek. Waarschijnlijk is het, dat dit punt bij liet bezoek aan Atjeh van den gou verneur-generaal een onderwerp van bespreking met den gouverneur heeft uitgemaakt en daaruit het meenings- verschil voortvloeide, dat nu tot het aftreden van gouverneur Van Daalen heeft geleid. EEN SCPIOOLQUAESTIE. Men schrijft uit Hoogwoud (N.-PI.) aan de „N. R. Ct." Een eigenaardige quaestie doet zich hier voor op onderwijsgebied een beschuldiging tegen het personeel eener bepaalde school De raad besloot de wijken voor de scholen in de Kerkelaan en te Aartswoud bei de in deze gemeente te wijzigen. Het aantal kinderen te Aartswoud namelijk verminderde, in Mei tot 71, terwijl dat aan de school in de Ker kelaan steeds vermeerdert. En, daar "Rét zeer wenschelijk moet worden geacht aan beide scho len 3 leerkrachten te behouden, wer den 24 kinderen (die vroeger in „de Kerkelaan" school liepen), overge plaatst naar gelijke inrichting te Aartswoud. En deze 24 kleinen 'heb ben meerendeels minder afstand af te leggen dan vroeger daarin dus schuilt het bezwaar niet. Een aantal ouders echter, hebben thans bij de bevoegde autoriteit ken nisgevingen ingezonden, ingevolge art. 9 der Leerplichtwetzij deelen daarin mede: „gemoedsbezwaar te hebben tegen het onderwijs op de openbare school te Aartswoud." Er schijnt dus hieruit te volgen, dat die ouders zóó overwegend be zwaar hebben, dat zij hun kinderen liever van het door de wet gevorder de onderwijs verstoken laten, dan hen aan de school in Aartswoud toe te vertrouwen. Terwijl zij tegen de openbare school aan de Kerkelaan geen bezwaar hebben, „duchten zij schade aan geloof en goede zeden", als de kinderen komen op de open bare school te Aartswoud zóó schrij ven ze. ONDEUGDELIJKE KARNEMELK. Waarschijnlijk door het drinken van karnemelk, die door één en den zelfden melkboer was geleverd, wer den in een tiental gezinnen, allen wonende aan den Ridder van Cats- weg, te Gouda, eenige kinderen en volwassenen ongesteld. Door dadelij ke geneeskundige hulp in te roepen, weï'd erger voorkomen. Aan allen werd een braakmiddel toegediend. Pinkelen liggen echter nog ziek. Een gedeelte der verkochte melk is in be slag genomen, ten einde een onder zoek te kunnen instellen en den ver deren verkoop door den melkboer, van wien de karnemelk afkomstig was, verboden. POLITIEHONDEN. Ia den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn met behulp van een politie hond eenige personen aangehouden, die zich tusschen Loosduinen en Monster schuldig gemaakt hadden aan bet ontvreemden van seringen. Zonder den hond waren ze niet ach terhaald kunnen worden, maar ook bij de aanhouding, toen de Rijkspoli tie met messen bedreigd werd, be wees het dier uitstekende diensten. HOUT EN SCHORS. Men schrijft uit Barneveld Thans hoort men weer allerwege het eentonig geklop der „houters", die in onze boschrijke omgeving be zig zijn het eikenhout van zijn schors te ontdoen. Dank zij het prachtige weder der laatste dagen, vlot dit werkje nu uitstekend, zoodat een flink daggeld kan verdiend worden. Reeds des morgens vóór zonsopgang begeven da arbeiders zich naar de bosschen, waar tot 's avonds laat ge werkt wordt. Voor dezen arbeid wordt van f 18 tot f 20 per voer (816 K.G.) betaald. De prijzen der schors vallen dit jaar echter niet mede. Vermoedelijk zal niet meer dan 38 per voer be steed worden, terwijl voor het talhout ongeveer f 5 per vim (104 bossen) be dongen wordt. INBREKERS. In verband niet den diefstal van horloges enz. bij den goudsmid Ham- me 5n de Korte Poten te 's-Graven- hage, is door de Rotterdamsche po litie gearresteerd een opkooper, bij wien een groot gedeelte van het ge- stolene, een aantal horloges, ringen, kettingen enz. in beslag zijn geno men. Door deze arrestatie kwam de liaagsche politie op hel spoor van de vermoedelijke daders. Reeds is een hunner daar aangehouden, ter wijl de arrestatie van een tweede, die naar het buitenland was uitge weken, verwacht wordt. De beide inbrekers, verdacht van den diefstal met braak in een tijde lijk onbewoond huis in de Zeestraat in Den Haag, hebben een volledige bekentenis afgelegd. De eene is Leyendekkers, die eerst enkele maan den uit de gevangenis was ontslagen, waarin hij een straf van vijf jaar had uitgezeten, hem door het Ge rechtshof aldaar opgelegd ter zake van poging tot doodslag op 'n vrouw. De andere is een der drie broeders Hofman, die mei I.. een inbrekers kwartet vormde, dat den laatsten tijd Den Haag onveilig maakte. ONZE KAASHANDEL. Door de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren is aan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gericht, waarin ge zegd wordt: dat het, ter voorkoming van nog grooteren achteruitgang onzer reputa tie, dringend noodig is, dat maatre gel e;i genomen worden, waardoor 'n scherpe grens wordt verkregen tus schen kaas, gemaakt van zuivere en volle melk en die gemaakt van ge heel of gedeeltelijk ontroomde melk. Adressante vraagt de aandacht voor een door haar op 24 October 1907 ge zonden adres over de „kaasquaestie" waarbij ook wordt aangedrongen op het nemen van wettelijke maatrege len, en verzoekt dringend in het waarachtig belang van onze Neder landsche landbouwers-kaasbereidets en van den handel in die producten, tot het nemen van ingrijpende maat regelen over te gaan." TEGENSPRAAK. „Hollandia" deelt mede, dat het be richt in de Tel. als zou er een be weging op touw gezet zijn onder pre dikanten der Geref. Kerken om geza menlijk in de a.s. Generale Synode ter sprake te brengen de rechten der Geref. Kerken op Staatssubsidie, „ge heel uit de lucht gegrepen is." Ds. Sikkel weet van zulk een „beweging' niets af, en hij heeft met de beide andere genoemde predikanten noch mondeling noch schriftelijk ooit één woord over het bedoelde financieele kerkelijke vraagstuk gewisseld. Hij heeft hierover ook nooit met iemand wien ook, eenige correspondentie ge voerd. En hij denkt er niet aan, in dezen een principiecle uitspraak van de komende Synode opzettelijk te vragen. TEHUIS VOOR BLINDEN. Het bestuur der Stichting „Tehuis voor alleenstaande Blinden" heeft een bouwterrein, groot 5 PI.A., aan gekocht, gelegen in de gemeente Oos terbeek, en 150 M. van het station Wolfheze. Het hoopt spoedig door de weldadigheid der landgenooten met den bouw van het Tehuis te" kunnen beginnen. DE STAATSSCHULDBOEKJES. De Tel. heeft te bevoegd er plaatse geïnformeerd naar de wei'king der Staatsschuldboekjes, die 1 November j.l. zijn ingevoerd. De verwachtingen zijn overtroffen. Ongeveer 7000 Staatsschuldboekjes zijn reeds in omloop met een geza menlijk saldo van ongeveer ƒ3,700,000. Deze staatsschuld is voor verreweg het grootste 'deel, gekocht uit reeds lang bestaande te-go eden bij de Rijks postspaarbank, waardoor het staats- obligo dus inderdaad verminderd is. Voor het overige werd het geld eerst ingebracht bij de Rijkspost spaarbank, met de bedoeling, er da delijk staatsschuld voor te doen koo- pen. Gelijk men weet, gaat deze aan- en verkoop van staatsschuld, uitslui tend via het Rijkspostspaarbankboek je, waarbij de Rijkspostspaarbank, zonder verdere verantwoordelijkheid de lol van commissionnair vervult. Het Kath. Huisgezin te Helmond geeft de volgende satire te lezen DE BEURS is steeds druk bezocht .door al wie hun geluk op aarde zoeken. Beschaving altijd door nog steeds daling. Deugd geen aankoop. Naastenliefde niet aangeboden. Drift groote voorraad (op korten termijn). Eerlijkheid nooit aan do markt. Pleizier in rijzing met dolle stem ming. Huwelijk teleurstellende tele grammen, financieel tegenvallend. Eerlijke politiek terugloopend. Meesterschap en Ridderorden bij overvloedige vraag ook veel aanbod. Genot groote aftrek (noteering van Parijs). Nette dieven de markt is over voerd. Geëmancipeerden stijging. Bedrog in alle soorten en kwali teiten voorhanden. Vrede bij veel aanbod weinig vraag (noteering Den Haag). Medelijden meest op speculatie. Redevoeringen in mindere soor ten prijshoudend naar betere kwa liteit weinig vraag. Schelmen uit de eerste hand veel voorradig. Natuur vervalschte aanvoer en zeer slap. Kunst (valsche) zeer gezocht. Mode druk maar drukkend, voor huiselïjken voorspoed niet aan te be velen. Geld geen voorraad. Wissels niet te plaatsen. Karakter denkelijk verongelukt. Dankbaarheid niet genoteerd. Opvoeding veel straatwaar. Bidden uiterst slap, bij nood weer en rampen beter. Godsdienst zeer sterke daling. Oprechtheid veel uitvoer naar buiten. Wraak geanimeerd. Heildronken zeer droog. Belangstelling uiterst slap, wei nig hoop op herstel. (Diukte op de markt duurt voort, men vreest voor overspanning). DE SLIMME HOND. Men schrijft aan de „N. R. Ct." naar_ aanleiding van het bericht over liet terugvinden van een kwartje door een hond op den N. Z. Voor burgwal te Amsterdammen moet meer verwonderd zijn, dat het ver miste kwartje op een drukke plaats nog niet was opgeraapt, dan over een fijnen hondenneus. Ongeloof lijk.... volstrekt nietwij bezitten een fox terrier van onvervalscht ras, die alle voorwerpen, welke de baas in de handen heeft gehad, terugvindt honderden malen wierpen wij een grintstecn, zonder dat de hond het merkte, tusschen een hoop van gelijk soortige steenen en zonder niankee- ren wordt het steentje, dat in han den is geweest, er uit gehaald geen wonder behoeft het dus te verwekken, dut het verloren kwartje door den hond werd opgemerkt. BRANDEN. Woensdagmiddag brak er, bij af wezigheid van de bewoners, brand uit ten huize van T. A. SchipperB aan" de Haarlemmerstraat te Rotterdam. Do brand, die in een bedstede, uitko mende op de gang der eerste verdia- ping. uitbrak, verspreidde zoo verf. rook op het gemeenschappelijk por taal, dat toegang geeft tot de wonin gen van de vier gezinnen, die hJet bovenhuis bewonen, dat de man schappen van de reddingsbrigade bin nen de vijf minuten na het bekend worden van den brand ter plaatse, hulp moesten verleenen. De mannen dezer brigade, G. Rijsdijk en G. Ai Smit, hebben langs hun reddingslad der een vrouw en een kind, dat met roodvonk te bed lag, door het raam van de eerste verdieping, grenzende aan die waar de brand woedde, naar buiten en in veiligheid gebracht,. Hier bij is Rijsdijk door een vallende glas scherf in het gelaat verwond. Hem is in het ziekenhuis hulp verleend. De woning is voor een gedeelte uit gebrand. Te Leek (N.-PI.) is afgebrand de boerderij van B. Het vee was reeds in de weide. Een deel van den inboe del verbrandde. Alles was verze kerd. Uit het Engelsch. 49) Miranda nam de rijzweep van de tafel op. Wilbraham week niet ach- tennt integendeel, hij boog zich zelfs nog een weinig tot haar over. Zija wenkbrauwen trokken zich sa- oien, en zijn scherpe vogeloogen wer- «en heel klein. Laat datLaat die rijzweep lig gen beval hij scherp. Ik ben tot nu i toe^ zacht geweest in mijn omgang 016L u> weerwil dat ge een vrouw zijt. Wees ^voorzichtigAls ik nu eene de handschoenen uittrok wat dan Nu Éi .T" Ik zou u dan beter kunnen be wijzen, dat u geen heel schoonehan- hebt, antwoordde Miranda scherp en koel, altijd n/og de zweep in de hand houdend. Wilbraham ging achteruit, keek naar doordringend aan en barstte toen in lachen uit. Ik moet bekennen, dat uw mij geweldig imponeert, zei hij. - T bedreigingen zijn mij aan genamer dan uw vleierijen, antwoord de zij. Want uw bedreiging kan ik met dezelfde munt betalenuw com pliment niet. Dus het moet bedreiging tegen bedreiging gaan, zei de majoor. Maar alles met onderscheid U kan uw bedreiging niet waar maken, om dat ik d e zweep in het oog houd ik daarentegen kan de mijne uit voeren. Werkelijk? zei Miranda, en hei klonk bijna triomfeerend. "Werkelijk, antwoordde Wilbra ham. Ik behoef de deur alleen' maar uit te gaan en kan dan aan Luke Charnock alles vertellen, hij steunde zijn hand op de tafel en boog zich tot haar over. Nu, wat zegt gij daar nu van? Ik zeg. dat u het niet kan, waait Mr. Charnock is in Gibraltar, als hij al niet in volle zee is. Mr. Charnock is in Ronda en bestudeert op dit oogenblik de orna menten op uw huisdeur, zei de ma joor met triomf. Maar Miranda gaf hem geen gele genheid zich over zijn triomf te ver heugen. Wel scheen zij heftig ont roerd, maar wat die ontroering te weeg bracht, was blijkbaar geen schrik, maar een gevoel van blijd schap, hetgeen haar gelaat duidelijk verried. Plotseling was alle vermoeid heid er uit verdwenen warm stroomde het bloed weer door haar wangen, haar oogen schitterden, haar strenge mond vertoonde zijn gelukkig glimlachje. Wilbraham legde haar opvatting van zijn berichten op zijn eigen wijze uit. U hebt goed lachen, waarde me vrouw, zei bij ruw. Plet mag een ver heffend gevoel zijn den minnaar voortdurend angstig wachtend voor de huisdeur te weten een smach tende Lazarus gelukkig door de kruimpjes van uw gunstHet is heel amusant een man in een afge richt, tam geslagen hondje te veran deren. Maar ik ben er ook nog. Er werd aan de huisdeur geklopt. De majoor zweeg even en ging toen haastig voort Begrijpt u Misschien heeft Char nock daar juist geklopt. Begrijpt u 't nu Misschien komt hij zoo straks binnen. Dat schijnt, zei Miranda kalm. De majoor luisterde. Duidelijk on derscheidde hij de stem van Char nock, die met het dienstmeisje sprak: en fluisterend ging hij voort Als ik nu hem, den beminden man, dadelijk de waarheid vertel om trent Ralph Warriner Doet u dat, alstublieft, zei Mi randa. Majoor Wilbraham verloor bijna zijn bezinning. Zij had niet maar in een opwelling gesproken, maar kalm en langzaam. Ook haar vastbesloten, stil gelaat zei hem, dat zij met de grootste overtuiging meende, wat zij zooeven gezegd had. De majoor was in de grootste verlegenheid. Het erg ste wat een afperser overkomen kan is, zijn geheim te zien prijs gegeven. Zijn bedreigingen konden hem slechts van dienst zijn, zoolang hij ze niet behoefde waar te maken, en hier stond hij voor het onmiddellijk ge vaar zijn geheim te moeten openba ren, zijn bedreigingen uit te voeren. Als Charnock d'e waarheid te weten kwam, dan zou er zeker geen sprake zijn vair de nieuw bedongen drie honderd pond. Ein- omdat bovendien Charnock een man was en geen tee- dere vrouw, daarom kon Wilbraham wel aannemen, dat hij de andere ze ven honderd pond ook zou moeten dei-ven. Deze beschouwingen trokken haastig in zijn geest voorbij, maar hij hoorde de voetstappen van Char nock al op de gang. Ik zal het spel niet te ver drij ven, fluisterde hij sn,el, laten wij tot morgen wachten tot morgen. Neen. vandaag, zei Miranda, vast. U moet hem de volle waarheid omtrent Ralph Warriner vertellen, en opdat u het hem met overtuiging zal vertellen, vertelt u het hem met dit merkteeken op uw gelaat. Charnock had den slag niet zien vallen, maar juist toen hij de galerij betrad hoorde hij nog, hoe Wilbra ham schreeuwde van pijn. Hij zag hoe zijn gelaat opzwol en rood werd. Een oogenblik bleef hij ontsteld staan'. Wilbraham was van de tafel tegen den wand getuimeld en drukte zijn arm tegen de brandende wang. Alleen Miranda scheen volkomen bij haar bezinning. Ja, zij scheen zich lichter te voelennu eindelijk be hoefde zij niet meer te huichelen. Majoor Wilbraham, zoo begon zij, terwijl zij de rijzweep op tafel liet vallen, en naar een schommel stoel liep. majoor Wilbraham zij nam in den stoel plaats met een ge laat, alsof zij voortaan alleen toe schouwster wilde zijn. Majoor Wil braham, hebt u iets te vertellen'? vroeg ze toen eindelijk. Ja, dat heb ik, siste de majoor, en deed haastig een stap naar voren. Gezegd moest het nu worden, hetzij door mevr. Warriner of door hem zelf, en omdat de striem in zijn ge laat onverdraaglijk brandde, wilde hij ten minste de voldoening hebben, zelf alles te zeggen. De echtgenoot van die vrouw daar leeft nog. Het gelaai van Charnock leek een masker. Hij bewoog zich niethij keek zelfs niet naar Miranda. Een paar seconden hleef hij stil, toen zei hij: Nu, en En hij zei dat met zoo'n onver schillige, onbewogen stem, als be greep hij niet, wat voor bijzonders de majoor daarin zag. Miranda verloor een beetje haar kalmte, maar de majoor stond daar als door den donder getroffen. Zijii slag was gevallen, zonder te treffen en dat verdubbelde zijn woede Een kleinigheid, niet waar? spotte hij. Maar deze echtgenoot is een bijzonder achtenswaardige echt genoot. Op zekeren avond verdween hij uit Gibraltar. Waarom Toen hij eenmaal weer goed en wel op het droge zat, heeft hij de teekeningen van het nieuwe Daventrygeweer aan een vreemde regeering verkocht. Nu, en vroeg Charnock weer. Nu en ik weet, waar hij Is. Nu en vroeg Charnock ten der de male en even kalm. Wilbraham hield plotseling op met zijn onthullingen, en hij keek naar Miranda, die langzaam met den voet de maat slaande, naar den grond keek. Van Miranda keek hij naar Charnock, toen floot hij zachtjes voor zich heen, alsof hem plotseling iets nieuws in de gedachte was ge komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5