Rechtszaken üemengd Nieuws Kerk en School Pers-Overzicht De Gevaarteekenen der latuur. Sport en Wedstrijders Stoomvaartbei'icMeaj tere clan deze, dat allengs ineer ba- nadmsn van een denkbeeld, vindt m^n bij dr. Bos schier nooit. Voor den hoorder heeft zoo'n spreek vorm, als er climax in de correcties at, het aangename van het allengs stijgen van de expressie-kracht bij zulke climaxen en bovendien, óók als de climax smelt tot parallelisme, het voordeel van voldoenden tijd om de gedachte te verwerken in het eigen denken. Hij kan, zoo'n spreekvorm, t nadeel krijgen van omslachtigheid ja, van langdradigheid. Dit laatste nu is nooit bij dr. Bos to duchten, maar de bondigheid en enkelheid vangedachte-uittag maken, anderzijde, vooral ook in verband met bet snelle tempo, het door hem ge sprokene niet gemakkelijk aanstonds op te nemen en volrustig te verwer ken Op zichzelf is ieder denkbeeld helder als een waterdroppel en is el ke zin zoo simpel en zoo elegant van eenvoud ais de waarheid zelve, maar de op elkandervolging gaat zoo snel a er gedrang komt in de hersens van den hoorder; hij kan 't gespro kene zeer wel bevatten, niets ondui delijks blijft er voorhem in, maar tijd to eigen denken laat het hem haast niet. En zoo blijft er van een speech van dr. Bos, zoo'n waterstraal van helderheid èn onophoudelijkheid, som3 wei een indruk achter van on zekerheid: Dat is wel zoo, er schijnt zoo gauw niets tegen te zeggen, maar xs er ook niets tegen te zeggen? En dan poogt men zich bijzonderheden te herinneren... doch daar is menige van vervlogen. 't Is te meer jammer, omdat, ge zeidei1- bij scherp en opzet telijk ingespannen luisteren, zeer veel fijns gezegd blijkt dat door het snel le en egale tempo en de enkelheid ■van uitdrukkingen gemeenlijk niet, of met geheel, wordt opgemerkt. De heer Bos, paedagoog als hij is die paedagogische onderwerpen graaj behandelt, heeft niets van het pedant doceerende noch van het diepzinnig omslachtige dat paed agogen soms tot schuwehjke sprekers maakt. Een tintje doceerends moge er aan zijn spreken zijn, vervel end-doceerend is het allerminst. Integendeel, de heer Bos is voor ons de eenige die als re- ge! pleizierig spreekt zelfs over on derwijs. Er schijnt, in dit groote, kloeke lijf Van stevig aanzien, in dien blozen den kop met het ruime, vrije voor hoofd, een even gezonde gèest te hui zen, die meestal in een evenwicht van normaliteit en gezondheid ver keert. Wonderlijke, onpractische in vallen hebben wij nooit van hem gehoord. Maar zijn humor is dan ook nooit gezocht noch ingewikkeld; het is de humor van iemand wiens nuchterheid goediachsch is er kan geen ander in de Kamer zóó schud- delachen om een grap die slillekens wordt voortgezegd èn wiens be schaving steeds vanzelf zijn joligheid doet uiten in een fijnen vorm. Wij zien in dr. Bos den demo craat van aanleg èn van overtuiging Van aanleg want wie met zoo'n breedan blik en met zoo rustigen moed de dingen bekijkt, die wordt toch immers licht gebracht tot dat groote, mooie vertrouwen in de volks ziel en de volksontwikkeling dat het wezen van de democratie is, de de mocratische psyche die er leven moet in de overtuiging van den demo craat, als zijn democratisch denken met verstarren zal tot dogmatiek of erger nog, ontaarden tot berekenende politiek Maar is de aanleg .is de neiging, is het temperament aanwe zig, waai- dat sehoone vertrouwen in hel volk, en waar vooral 't geloof in zijn toekomstige ontwikkeling voor waarts, in zijn intellectueeien op gang vast en rustig uit gedijen kan, dan brengt een dus bezielde overtui ging, scherp getoetst aan het werke iijke leven en gesteund door kennis, beeld naar voren van een demo craat die, onopzettelijk, kalm en rus tig werkend en zich uitend, min of meer apostel van de democratie wordt dn™-*? .d°et in haar vertrouwen doordien hij vertrouwen wekt in hem deeld tot 10 maanden gevangenis straf. Reeds vroeger had hij als zaak waarnemer, wegens oplichting te Botterdam, één jaar gevangenisstraf ondergaan. EEN JONGE ZAKKENROLLER. Voor een paar weken werden op de markt te Emscliedé door eenige bezoekers portemonnaies vermist. Of ze verloren of gestolen waren, wist men niet. De politie hield echter se dert dien streng toezicht en betrapte den 12-jarigen J. P. L., terwijl hij bezig was eene boerin hare beurs te ontrollen, welke ongeveer ƒ13 be vatte. Proces-verbaal hiervan werd opge maakt. had G. KERKDIEFSTAL. Voor de Haagsche rechtbank zich Donderdag een Italiaan, te verantwoorden, wegens diefstal uit offerbussen, in de vestibule der R.-K. kerk aan het Bezuidenhout. Beklaag de had met een lijmstokje twee cen ten uit een offerbus gehaald, en werd gevat. De substituut-officier van justitie, mr. Van Lookeren Campagne, vorder de één jaar gevangenisstraf, en de rechtbank, dadelijk vonnis wijzende, veroordeelde beklaagde overeenkom stig dien eisch. Als verdedigster trad op mej. mr. Van OPLICHTING. F. A. W-, te Amsterdam, die zich valschelijk had uitgegeven voor col lectant van het Comité uit de burge rij voor de Werkloozen, -terwijl quitantie gaf, als was hij gemach tigd door het Comité, werd veroor- DE ZEISTER MOORDZAAK. Nog versch in het geheugen ligt de reeselijke roofmoord op 16 Novem ber j.l. te Zeist gepleegd op den on- gelukkigen Hendrik Drost, den loo- per van den kassier C. Prince, en hoe, dank zij het doortastend optre den der Zeister politie, de vermoede lijke bedrijvers van en de medeplich tigen aan deze gruweldaad spoedig in hechtenis werden genomen. Donderdag werd met de behande ling van deze treurige zaak voor de Utrachtsche Rechtbank een aanvang gemaakit. De publieke tribunes waren stamp vol. Terecht stonden: 1. Hendrik van Vaalen,31 jaar, bier huishouder. 2. Teunis van Ee, 28 jaar, zonder beroep. 3. Hendrikus Kors, 30 jaar, melk- slijter. 4. Johannes Overhorst, 36 jaar, loopknecht, allen wonende te Zeist, thans gedetineerd. En wel ter zake van: de eerste en de tweede beklaagde: dat zij in den namiddag van 16 No vember te Zeist, in de woning van den eersten beklaagde aan den Van Reenenweg, te zamen en in vereeni- ging, opzettelijk, met voorbedachten rade na te voren gemaakte af spraak, en in gemeen en kalm over leg - - met het oogmerk om Hendrik Drost van het leven te berooven, de zen jongen opzettelijk gewelddadig hebben aangegrepen, op den grond geworpen, vastgehouden, diens keel dichtgeknepen en door worging, be nevens door hem chloroform te doen inademen, doen stikken en gedood, 't Geld dat de jongen bij zich had, on geveer 1250, is door hen meegeno- jinen; De derde en vierde beklaagde: dat zij de misdaad hebben bevor derd, door die voor te bereiden De derde beklaagde: dat hij de chloroform heeft Ver strekt; De vierde beklaagde: dat hij inlichtingen heeft verschaft aan Van Vaaien door mede te dee- len, dat koopman Schaap op hem 'n wissel getrokken had en dat de ver slagen©, zich met dien wissel of die quitantie dan aan zijn woning zoude aanmelden. De derde en vierde beklaagde bo vendien: dat zij van de beklaagden Van Vaa- Len en Van Ee een bedrag aan. geld wel Kors reen bankbiljet van drie honderd gulden en Overhorst een bankbiljet van honderd gulden ten geschenke hebben aangenomen, we tende dat deze bankbiljetten door Van V aaien en Van Ee door misdrijf aren gekregen. Als verdedigers van beklaagden traden op: voor Van Vaalen: mr. H. Th. Gerlings; voor Van Ee: mr. E. W. H. Duijzings; voor Kors: mr. v. Noppen en voor Overhorst: mr. R. v. /oelderen. Niet minder dan 85 getuigen zijn ©dagvaard. Alle beklaagden geven met duide lijke stem antwoord op de gebruike lijke vragen van den president, Van Vaalen wordt gehoord. Beklaagde ontkent thans en zegt dat hij, zijn kamer binnenkomend, Drost op den grond zag liggen en Van Ee hoven op hem. Of hij toen den jongen vastgehouden heeft., weet hij zich niet te herinneren. De president doet daarna voorle zing van de vroegere bekentenis van den beklaagde Van Vaalen. Beklaag de blijft ontkennen en zegt zich niets oed te kunnen herinneren. Ook ver klaart hij thans dat niet vooruit af- esproken was Drost te vennoorden. Beklaagde Van Ee zegt, dat hij niet hij den moord is geweest. Hij was in de gelagkamer en heeft wel gezien, dat de jongen kwam met een wissel Van Vaalen is toen geld gaan halen waarna de jongen weer vertrokken is door de voordeur. Hij rijwiel van Drost wordt thans getoond aan be klaagde Van Ee. De president vraagt waarom hij dat rijwiel heeft weggebracht neergelegd in de nabijheid van de tuchtschool Bejlaagd€ zegt, dat hij niet wist, aat het wegbrengen van het rijwiel iets te maken had met een moord. an vaalen had hem gevraagd het njwie1 weg te brengen. Hij had hier- voor 3.75 ontvangen. Beklaagd doet zich voor alsof hij van de h^I zaak niets weet. Beklaagde Van Vaalen zegt, dat hij Van Ee 3.75 heeft gegeven voor het wegbrengen van het rijwiel. Van Ee heeft het geld uit de tasch haatd en hem gegeven, terwijl hij het •overige behield. Beklaagde Kors ontkent eveneens alle medeplichtigheid. De chloroform heeft hij aan Van Vaalen verstrekt voor het doodmaken van een hond. Beklaagde Overhorst ontkent even eens zijn medeplichtigheid. Van Vaalen ondervraagd, blijft ontkennen, dat hij er bij tegenwoor dig is geweest toen hetlijk in de sloot bij het kerkhof werd geworpen. Alsnu worden gehoord prof. Spronck, dr. Van Leeuwen en prof. Weefers Bettink, die het lijk van Drost schouwden. Hierop worden gehoord dr. Cox, geneesheer-directeur van het Krank zinnigengesticht te Utrecht, en dc arts Breukink, die een onderzoek in stelden naar den geestestoestand van Van Vaalen. Getuige dr. Cox zegt, dat beklaag de Van Vaalen naar zijne meening lijdende was aan waandenkbeelden. Op 'n vraag van den president zegt getuige, dat hij er absoluut van over tuigd is dat de beklaagde Van Vaa len hallucinaties heeft gehad en het hysterisch delirium van beklaagde ontstond door de groote emoties. De hysterische droomtoestand moet ech ter al voor dien tijd hebben bestaan. Hierna werd pauze gehouden. (De zitting duurt voort). een daaromtrent gedane klacht van den vader van dien jongeling, H. van Barneveld inhet „Kostverioren." Het eval wekt veel sensatie. VERVOLGING VAN ANTI-MILITARISTEN. Voor de Amsterdamsche Rechtbank werd Donderdag aangevangen met de behandeling van de strafzaak tegen Gerardus Wurpel, oud 25 jaar, en Barend Pieters, oud 33 jaar, die be schuldigd worden als bestuurderen resp. als secretaris en penningmees ter deel te nemen aan een verbo den vereenigingde te Amsterdam gevestigde afdeeling van de Interna tionale Anti-Militairiétische Vereeni ging in Nederland onder het devies: ,Gecai cent èn geen man voor het militairisma" Deze Vereeniging heeft volgens de dagvaarding ten doel een voortdu- end© agitatie tegen het militairis me te voeren, propaganda te maken voor de algemeene militaire werksta king in geval van oorlog, een deser tiefonds in het leven te roepen, waar uit deserteurs kunnen gesteund wor den, en de bestaande militaire orga nisatie te ondermijnen, door aan te sporen en op te wekken tot hande lingen in strijd met de subordinatie, welke de ziel en het wezen van den militairen dienst is. Ter bevordering van dit doel werd, volgens de dagvaarding, in het na jaar 1907 omstreeks den tijd der lo ting voor de nationale militie inge volge besluit der afdeeling gedrukt en verspreid een manifest, getiteld „Aan de lotelingen". In dat manifest komen de volgende zinsneden voor „Loteling, wat zult gij doen als de officieren u vertellen, dat gij blinde lings hebt te gehoorzamen aan de be velen, die zij u geven, welke die ook zijn mogen „Ik zal ze laten praten en er het mijne van denken. Er zijn toch omstandigheden, waarin ik nie mand erken als heer over mijn han delingen, behalve mijn geweten". „Loteling, -wat zult gij doen als uw superieuren u bevelen, om te schieten op stakende arbeiders?" „Ik zal met geduld de beleedigingen en steenen afwachten, die hongerlijdende sta kers ons naar het hoofd werpen, en als er commando gegeven wordt om te vuren, dan zal ik schieten, maar waarop, dat zal ik maar liever niet zeggen, en- dat hoeft ook niet. Doen is beter dan zeggen". „Zes getuigen charge en elf tuigen k décharge waren gedagvaard in deze zaak, waarin als verdedigers optreden mrs. Max Bruck en baron A. van Haersolte. Ds. N. J. C. Schermerhom, een van de oprichters van het Landelijk Comité, verklaarde, dat er nooit een vervolging is geweest, 't Doel was zu,iver anti'-milïtarische propaganda voeren, maar nooit aansporen tot insubordinatie of dienstweigering, omdat de menschen dan in gevaar worden gebracht voor iets waarvan men de gevolgen zelf niet op zich neemt. Zelfs werd op het internatio nale oprichterscongres een motie 'an Samson verworpen om sympa thie uit te spreken met de persoonlij ke dienstweigering. Getuige Domela Nieuwenhuis ge tuigde ook dat niet aangespoord wordt tot individueel .of gecombi neerd verzet. Prof. dr. J'. van Rees, evenals vele andere getuigen bezwaar makend te gen den eed, kreeg verlof om niet als getuige op te treden. Getuige D. Kouwenaar, correspon dent deT N. Rott. Ct., herinnert zich, dat de leden van het congres zich an hun zitplaatsen verhieven om mpathie uit te spreken met de dien stwei geraatfs. (De zitting duurt voort.) EEN AANSLAG BEDOELD? In de omiddellijke nabijheid van de residentie van de Russische Keizer lijke familie heeft gelijk we reeds in het kort in ons buitenlandsch over zicht meldden de gevangennamo I 20,000, aan de diaconie van de Ned. i-r-r. fmnn eiaaen ue gevtuig-cxiuau.» vrouwelijk persoon plaats Herv. gemeente te Oegstgeest ƒ5000, gehad, die oogenschijnlijk van de re- aaJ1 de Ned. Herv. kerk te Oegst- volutionaire groep een opdracht had geest 61)00, aan het Roomsch-Kath. parochiaal armbestuur te Leiden een terrorist]schen aanslag te plegen. flm aan ,16t Roomsch.Kath. par0. Een bericht uit Petersburg meldt, dat - -..--.l op het station Zarskoje Selo een 18- jarig meisje stond, dat door haar on rustig gedrag opviel. Een geheime po litieagent ging direct er toe over het meisje onafgebroken in het oog te GER. KERKEN. Met 1 September a.s. is aan ds. H. Dam, te Westergeest, wegens ziekte, eervol emeritaat verleend. LEGATEN. Door wijlen mr. C. Cock, onlang te Leiden overleden, i9, behalve aan het personeel en andere personen, ge legateerd aan de diaconie der Her vormde gemeente te Leiden ƒ50,000, aan de Ned. Herv. kerk te Leiden chiaal armbestuur te ƒ3000, aan' de diaconie der Gerei, kerk afdeeling A (Hooigracht) 3000, afdeeling B (Heerengracht) ƒ3000, af deeling C (Oudevest) ƒ2000, aan de diaconie van de Evang. Luth. ge meente 3000, aan de Ned. Herv. kerk Aan de Ned. schijnen al die bewe ringen abracadabra. Maar het blad wil zich gaarne laten Inlichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. houden. Het meisje verdween ten slot- NMrdwïikerhout" 2000, aan dc te m de dames wachtkamer en schreef jjedeaL Zuid-Afrikaansche Vereen, te daar een brief, waarbij zij in zwijm Amsterdam 40,000, aan het door- viel, terwijl ze in dien toestand steeds gangshuis voor ongehuwde moeders het woord „bom" murmelde. Toen de te Leiden ƒ5000, aan de vereeniging officier der recherche bij de in beslag- tot bevordering van inwendige zen- neming een nauwkeurig onderzoek c|ing (bedoelende opleiding van jon- ,Tragelmgen tot predikanten) gevestigd instelde, vond hij op de tafel een u DoetinchOTn 10,000, aam de vereeni- met geadresseerden brief, die het be- gjng van christelijk volksonderwijs, richt inhield aan een onbekend per- te Rotterdam 10,000, aan de Vereeni- soon, dat het jonge meisje gelukkig ging tot instandhouding van de bij- op de plaats barer bestemming was zond ere school der le kl. te Leiden aangekomen en hoopte, de haar toe- f 10,000, aan de Vereeniging van gewezen opdracht met succes te kun- chiistelijk onderwijs ten hehoevevam v.™ on- en minvermogenden te Leiden nen uitvoeren. f 40,000, aan de Vereeniging tot hot Verder werd er nog een compromit- oprichten en onderhouden van scho- teerende briefwisseling gevonden, die len voor lager- en meer uitgebreid bewees, dat. dit meisje behoorde tot lager onderwijs op Gereformeerden de sociaal-revolutionaire organisatie, grondslag te Leiden ƒ1000, aan de Het meisje weigerde haar naam te <w®oni1*re bewaar- noemen. Onder sterke bedekking werd ze naar de Petersburgsche ge vangenis getransporteerd. De opdracht had naai' bet ver-i aam uuuu, «u moeden der politie daarin bestaan lingsgenootschap te Rotterdam ƒ5000. "aan de Utrechtsche^Zendingsvereeni- Vereeniging der bijzondere bewaai- school te Oegstgeest aan de Morsen ƒ2000, aan de Christelijke Wvjkver- plegzng te Leiden ƒ2000, aan de Ne der) Zemdings-vereemiging te Rotter dam f5080, aan het Nederl. z55d=- op een hooggeplaatst persoon een aanslag te plegen en beweert de poli tie te weten van een plan om door ÜclJU UC ging te Utrecht ƒ5000, aan de Veree- naging het Java-comité te Amsterdam explosie een der treinen in de lucht I 2000' aan dö inrichting het Asyl te laten springen of te ontsnnrpn Tn I Ste6nbeek te Zetten, aan de Vereeni- Zarskoie iln ontep?rm- In ging Talitha Kumi te Zetten, aan de zarskoje Selo heerscht over- deze ont-1 Vereeniging Bethel te Zetten, aan de Christelijke Normaalschool te Zet ten, aan de stichting het Magdalena- huis te Valburg, de Vereeniging tot dekking groote zenuwachtigheid. JAGENDE AUTOMOBILISTEN Op Goeden Vrijdag en de twee I opricmjui^ - w Paaschdagen heeft de Engalsche po-1 opleidingshuizeoi voor meisjes te Zet- T -i— I t.ar». rip Vereeniging de Vluchtheuvel- ƒ7000. litie op den weg van Londen naar Brighton zich verdekt opgesteld om na te gaan hoeveel automobielen har der reden dan de wet toelaat, d. i. harder dan 32 K.M. in het uur. De snelheid werd gemeten over een af stand van ongeveer 21 K.M. Op Goe den Vrijdag reden er van 152 auto's 47 meer dan 32 K.M., maar gedag vaard werden alleen de bestuurders van auto's, die meer dan. 40 K.M. m 't uur reden. Dat waren er 23 van de J ven. ten, de Vereeniging kerk te Valburg, te zamen eri ieder vcor een gelijk gedeelte de som van LEIDING VAN BUITEN. Wanneer de antirev. politici scbrij- dat de organisatie der antirev. dat er ver- SPEELBANKEN. Naar de Amsterdamsche eo.rresp:.~v dent der N. Ct. meldt, moet het O. M. oomemens zijn af te zien van het hooger beroep, dat de officier hee: aangeteekend tegen het vonnis der Amsterdamsche rechtbank, waarbij de bestuurderen der Club de Bienfaï- sance werden ontslagen van rechts vervolging. AANVARING DOOR DE'„VONDEL". De Raad van Tucht zette Woens dagavond de zaak voort van R. Vis ser, gezagvoerder van het stoom schip „Vondel" gelijk men zich her innert heeft dit schip op den 3en Fe bruari 1.1. op reis van Amsterdam naar Java, bij Dungenes9 een zeil schip in den grond gevaren. In de zitting van Woensdagavond kwamen nog als getuigen voor de matrozen J. de Groot, W. v. d. Borgh F. H. J. Kaal. Allen bevestigden de sclieepsverkloring. Onmiddellijk daarop volgde de uitspraak. De Raad van Tucht was van oor deel, dat het onderzoek niets heeft opgeleverd ten nadeele van den ge zagvoerder. Hem kan geen verwijt treffen, dat hij zich even verwijderd had, wijl de stuurman bevoegd was als zijn pi a atsv ei-vanger op te tre den. Ook den stuurman Bientjes kan geen blaam treffen. Het aange varen schip heeft noch een sein ge geven, noch een flambouw ontsto ken. De bemanning van de „Vondel" heeft scherp opgelet. De Raad ver klaarde, dat het ongeval niet door nalatigheid van den gezagvoerder is veroorzaakt en spreekt hem derhalve vrij. ONRECHTMATIGE VRTJHEIDS- BEROOVING. Door den officier van' justitie te Arnhem is aan de marechaussee te Veenendaal een onderzoek gelast naar een beweerde ongemotiveerde vrij heidsbeneming van een 18-jarig jon geling door de politie, namens den burgemeester. Dit onderzoek is een gevolg van ur reuen, uhl wtuai 47. In het geheel werden 80 automc- partij een zoodanige is; bilisten voor den rechter gedaagd. De band blijft bestaan tusschen Kamer- eerste1, die Maandag verscheen', kroeg cjub en partij door middel van het ^J°0r Vau tvvee kee^' centraal comité en in liet bijzonder rem, dat hij met overmatigen spoed door de hinderlaag was gereden. van den voorzitter van dat comité, en dat wanneer gewichtige belangen EEN MILLTONAIRS-TRAGEDIE. op het spel staan, het altijd goed is Te New-York is een familie-tragedie wanneer men overleg pleegt met den afgespeeld. leider, die nog altijd het volle ver- George Stein Sr., een weduwnaar ïm geheelde partij Heeft," van 70 jaar, het hoofd van een der grootste drogisten-firma's van Ame- dan dringen zich tal van vragen rika en aandeelhouder van vele mij- bÜ de Chr.-hist. Nederl. op, die het nen en fabrieken, had het zich in 't blad niet zoo dadelijk vermag te be- lioofd gezet, te hertrouwen met een antwoorden. r"°hitir 30^.ariF öHdèrwijzeres, miss >We] weten wij, dat steeds Zijn 4a0-jarigeezoon George was op Ku#r °P b®t tot stand brengen dezelfde dame verliefd, die echter de van zullv 6011 velband heeft aange- voorkeur gaf aan den vader en dezen leg'd, maar nooit is ons uitgelegd, haar hand en hart beloofde. hoe zulk een verband niet de Grond- Dinsdag nu, trad George Stein des wet te rijmen is. morgens vroeg het bureau van zijn Iemand die tot Kamerlid gekozen vader binnen, trok een revolver, en schoot den ouden man, zonder een 10 ',ld° met daen wat d!J hlJ 18 woord te zeggen, een kogel door het gebonden aan de wet, die hem ge hoofd. Daarop richtte hij het wapen biedt te stemmen „zonder rugge- uj.i ,.not Kati die benoemen." Geldt anti-revolutionnairen? Houd uwe oogen open voor teeke nen van gevaar speciaal voor die welke uw gezondheid bedreigen en indien de mensch dit slechts zou inzien, zouden de thans op aarde hoerschende ziekten met de helft ver minderd worden, want slechts zeer zelden treedt een ziekte in zonder voorafgaande waarschuwing.' Zedfs indien ge oogenschijnlijk plotseling door ziekte neergeveld wórdt zult ge' u bij eenig overdenken meestal weten te herinneren, dat zich voor- dien tijd wel degelijk teekenen bij u voorge daan hebben die wezeai op de na dering van ziekte, alleen, „ge hebt er niet veel aandacht aan geschonken." Bijv. wanneer ge geen trek meer hebt in voedsel, wanneer ge u loom en traag gevoelt en uw gewone werk- of dagtaak meer dan gewone inspan ning van u eischen,. wanneer ge va ker dan anders vermoeid zijt, last hebt van verstoppingen, hoofdpijn of schuimvorming in den mond,., dan zijn dit. allen teekenen die .zonder twijfel aantoonen dat er met uwe spijsverteringsorganen iejs niet in orde is. In uw geval is de Ziekte een begin van indigestie, de ziekte die door 't gebruik van Moeder Seigel's Tablet ten steeds tot stilstand gebracht en genezen wordt, zelfs voorkomen wordt, zooals duizenden menschen uit eigen ondervinding weten. Moeder Seigel's Tabletten wékken maag, lever en ingewanden zachtjes op tot een natuurlijke gezonde wer king en maken op deze wijze indi gestie onmogelijk. Moeder Seigel's Ta bletten zijn een zuiver plantaardig geneesmiddel, zacht, maar niettemin zeker in hun werking. Ze zuiveren 't bi oed, verzekeren een goede spijsver tering en werken dientengevolge to nisch, voedend en versterkend op het geheele gestel. Gedurende de laatste veertig jaren hebben duizenden men schen in alle gedeelten der wereld door eigen ondervinding bewezen, dat deze tabletten ongeëvenaarde gene zende kracht bezitten. Moeder Seigel's Tabletten zijn ver-| :ikt in keurige fleschjes die gemak kelijk in dien zak of in een taschjel te dragen zijn. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Prijs 1.50Ï per fleschje. Te Haarlem verkrij'gbaar o.a. bijj de heer en: J. J. Göppingerj Gr. Hout- i straat 147 en K.van Eden, Spaarne1 te. IJmuiden bij H. Sant. op'^hzeïr! Beiden'waren OPmiddeL j spraalc met hen die benoemen. lijk dood. EEN WANDELAAR. Iemand die zijn titel niet cadeau heeft gekregen, is de kampioen-wan delaar over den langen afstand Mark All, die in Juni a.s. tachtig jaar wordt en S Augustus^1900 op kuier beider, in de Kamer de leiding aan dat niet voor „En dan, die Tweede Kamer is; krachtens de Grondwet, geroepen de begrooting te beoordeelen, haar aan te nemen of te verwerpen. Zij die geen leden der Kamer zijn hebben daarover dus niet te beslissen. Hoe kan men dan eischen dat iemand, die buiten de Kamer staat, al is hij par- ging'"om 100.000 m ij 1 af te leggen vóór Augustus 1910. De man heeft nu geeft? „Misschien zijn deze vragen wat te gen uur marcheer en, dag aan dag LUCHTVAART. 79.575 mijl afgelegd. Tegen een ge- - middelde van 10.000 mijl per jaar, afgetrokken; behoeven zij niet beant- moet de ouwe beer dus ongeveer 44 woord te worden door hen" die eer kil. per dag afleggen, dus bijna ne- instinctief leven" leiden. aovr,,n ncr aan aa' „Maar zelfs dezulken zullen rast eischen wat feitelijk onmogelijk is. ,T „ftrin „Als men nu bedenkt, dat, bij de Het vliegtoestel van Henry Farman J i3 Maandlg van Parijs naar Gent stemming over een wet, vooral over verzonden. In 't laatst van deze week 6011 begrootingswet, er vaak zelfs begint Farman het daar in elkaar te voor de leden eener club onderling zetten, en op Maandag 25 dezer geen gelegenheid is tot voorafgaand denkt hij bij Geut zijn vlïegproevsn itaim overleg, dat vaak nog tot op te beginnen. Hij blijft te Gent tot 2 iaa.tste oogenblik de gevoelens over de uit te brengen stem niet vast staan, dat voor overleg tusschen de verschil lende groepen de tijd vaalt te eenen- male ontbreekt; dat dit in het bijzon- PAARDEN. Bij Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, zijn in een ren, dicht bij de eindstreep, vier paarden gestort, der het geval was bij de laatste be-1 Het kostte twee jockey s het le\>en gr0oting vaai Oorlog, vermits daarbij stig gewond re 10 de stemming grootendeels beheerscht werd door hetgeen op den dag der EEN NATIONALE WEDSTRIJD. stemming en den daaraan vooraf- Door het bestuur der „Koninklijke gaanden dag door den Minister mon- Vereeniging van Nederl. Scherpschut- deling en schriftelijk werd te berde ters" te 's-Gravenhage is besloten om gebracht, dan vraagt men toch: in 1908 geen nationalen wedstrijd te hoe was overleg op dat oogenblik Loosduinen te houden. Door dit be- niet iemand die op zekeren afstand sluit zal de Ti Mmtt vereeniging Rotterdam dit jaar geor-, ganiseerde wedstrijd, ter herdenking jvoerd; en al de mededeelingen, die van het 25-jarig bestaan, de eenige I dien dag en den vorigen aan de Ka- groote schietwedstrijd zijn in liet jmerleden gedaan, maar aan den lei- Westen des lands. '-1 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken F. .T. Heek, winkelier, Kruiskade-1 54, te Rotterdam. Curator mr. P. M. Driebeek. A. Rietveld, koopman en schildei! te Schoonhoven, Haven W.Z. B 41 tf Rotterdam. Curator mr. P. A. GreupJ J. Mak, winkelier en grossier ia kruidenierswaren, te Schiedam. Cu •ator W. A. van Dolder Dzn., notaj aldaar. H. van der Heul, kellner, Aert vat! Nesstraat 8 te Rotterdam. Curatoj H. N. Kluijver. Rechter-commissaris in deze zakej inr. F. M. C. E. Koksma. Uitgesproken: s-Hertogenbosch, 15 Mei. Weduwf Vertuiden, winkelierster te Boxte Jhr. mr. van Nispen, r.eehter-commis saris; curator: mr. F. v..d. Ven. Uitgesproken: s-Gravenhage, 19 Mei. M. Wartel horst, weduwe li. Q. Kokshooro, koo vrouw aldaar. Rechter-commissar mr. .J. F. v. d. Lek de Clercq; cun tor: nrr. W. C. Wandelaar. C. D. I-angerveld, graanhandelaij te Katwijk aan Zee. Recbter-commi saris: mr. P. Polvliefc; curator A. Cosman. C. Verheïj, koopman, in brandstol fen en aardappelen te Scheven in gei Rechter-commissaris mr. H. A. wj Rees; curator mr. J. van Wely. Opgeheven: J. R. Brack, te 's-Gravenhage; Blonk, te Alphen. Vernietigd C. Vrii Azn„ boomkweeker, Nieuwenhoorn, failliet verklaard Mei j.l. Geëindigd: H. Pienmock, koopman en winkelj te Dordrecht K. Inkelmann Ilgard, eigenlijk naamd Jacques d'Ilgard, kruiden) kellner en electro-technicus, "\Toeqj 's-Gravenhage Ider in de Kanaalstraat nog onbekend Deze wedstrijd zal gehouden worden w^ren worden »verse»ind om hem va.n 27—31 Mei en van 3—8 Juni. ts vragen hoe zijn advies nu luidde? En moesten dan de R.-Katholieken, om nu van de Christ.-hist, niet te spreken, zich naar die uitspraak van tien leider gedragen?" Het st. Kawi, van Rotterdam n Java, vertrok 21 Mei van Marseil Het st. Djocja, van Java naar I ter dam, vertrok 21 Mei van Suez. Het st. Lombok, van Arasterc' naar Batavia passeerde 20 Mei Dge^ geness. ha Het st. Pyrrhus, van Java n Amsterdam, passeerde 21 Mei uur, Prawlepoint. Hrt st. Arcstelland, van But| Ayres naar Amsterdam, vertrok; Mei van Vigo Het st. Menado, van Rotterdam. Java, vertrok 20 Mei van Suez. Het st. Oranje, van Amsterdan] Batavia, arriveerde 21 Mei te gapore. Het st. Goeben, van Rotterdam Japan, vertrok 20 Mei van Genua] l( Öel

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6