Binneotesd Kerk en Schooi Leger en Vloot Koloniën Sportpraatje DE HAAGSCHE INBREKERS BENDE. Omtrent de inbrekersbende te 's-Gravenhage, waarvan eenige per sonen reeds gearresteerd werden, meldt de ,,Haagsche Ct." nog het .volgende De bende, die den diefstal bij den heer Hamme, in de Korte Poten pleegde, is waarschijnlijk een vertak king van het internationale gezel schap, dat ook den diefstal bij den heer- Goudsmit en O verst rijd op zijn rekening heeft. Aan den diefstal in de Korte Poten namen zeven lieden deel. Vier er van hebben bekend. De overigen bevin den zich in arrest en worden aan een zeer scherp verhoor onderwor pen. Het hoofd der Haagsche recherche de heer Van Aaltz, nam gelijk meld is te Essen een vroegere werkvrouw van den juwelier Van Hamme in 'arrest, een zekere Marie Feljé, ,,de vriendin der inbrekers". Deze vrouw, tegelijk met haar min naar gearresteerd, wordt in het bui tenland verhoord. Zij is de aansticht- ster van het misdrijf. Een sleutel van hei later geplunderde magazijn werd door haai' verstrekt. Een tiental mensclien bevinden zich totaal in arrest. De politie acht hun gevangenneming een zuivering voor heel het land. Het onderzoek heeft thans reeds uitgebracht, dat verschillende welge stelde Haagsche winkeliers, bij de bende betrokken, geheime onderaard sche bergplaatsen hadden voor gesto len goederen. De 34-jarige Marie Feye, die de aanstichtster van de inbraak in de Korte Poten is geweest, was werk zaam bij, de familie Hamme. Zij" was cloor kennissen gerecommandeerd, doch al betrekkelijk spoedig bleek vertrouwenin de vrouw misplaatst. Nu ongeveer acht maanden geleden probeerde zij een winkelkast onge merkt te openen. Van een achterver trek uit werd haar poging gezien en de vrouw werd daarop op staanden voet weggestuurd. Redenen van hu maniteit weerhielden de familie, toen het geval aan de politie mede te dee- len. In den tijd, dat Marie Feye in de Korte Poten diende, werd op zekeren dag een reserve-huissleutel vermist, die op een bovenverdieping bij het raam hing. Drie dagen was de sleu tel zoek. Daarna werd hij (de familie had het zoeken aldoor nog niet opge geven} teruggevonden in een naai kistje. en nu achteraf weet men zich die geheimzinnige verdwijning en dat weder verschijnen van den sleu tel wel te verklaren. De werkvrouw had er een duplicaat van laten ma ken, en daarna den oorspronkelijken sleutel in het kistje gelegd In het nu volgend halfjaar-heeft de vrouw geen kans gezien van den sleu tel gebruik te maken, maar ze zat op den uitkijk, en op een dag, toen 2e wist, dat de heer Hamme voor za ken in het buitenland vertoefde, heeft ze met 6 medeplichtigen haar slag geslagen. Hèt was een Zondagavond. De ouders van den lieer Hamme had den wegens een sterfgeval het maga: zijn voor korten tijd verlaten. Zij werden nagegaan door twee mannen van. de bende, Marie Feye en een der anderen werden aan weerskanten van de Korte Poten op den uitkijk gezet, en drie mannen, waaronder Heskes, hierboven genoemd, drongen het huis binnen Heskes gewapend met dolkmes en revolver (gelijk hij bij het onderzoek meedeelde) de twee an deren zijn goede bekenden van de justitie. Wat toen volgde, weet men. De heele winkef werd leeggehaald.... Eerst werd bij het licht van luci fers gewerkt, later bij het meer ge zellige electrisch licht Heskes heeft nu berouw, en bekent volledig. Hij was rijwielverhuurder, en in die kwaliteit in aanraking ge komen met den opkooper Gloude. Marie Feye, met wie hij later, door Gloude, kennis maakte, bracht hem de noodige ambitie voor het in brekersvak bij. De vrouw is in Essen, waar haar aanhouding plaats had, door den heer Van Aaltz ondervraagd. Zij vertoefde daar met zekeren Van Deur gen, die mede gearresteerd is. De „bende van 7" schijnt van het gestolene een 2800 te hebben ge maakt ieder kreeg een partijtje van 400. Bij een groot aantal opkoopers zijn het goud en de juweelen allengs ge- geplaatst, natuurlijk tegen bespotte lijke prijzen. Een briljanten ring van 160 inkoopswaarde, werd verhan deld voor 25 twee gouden horloges, ter waarde van 215, gingen bij een Haagsch opkooper voor 20 van de hand. En, gelijk gezegd, een gedeelte van den voorraad, en van voorwerpen van andere inbraken afkomstig, schijnt in onderaardsche geheime bergplaatsen te zijn verstopt. Ge staat er versteld van als ge hoort, aan welke welgestelde burgers deze bergplaatsen hoordenMaar hiervan kunnen we nog geen nadere bijzonderheden mededeelen. Men ver moedt, voorloopig slechts. Veel wapens en veel geld zijn ook in beslag genomen. Over de inbraken bij de heeren Goudsmit en O verstrijd lieten de ge arresteerden tot heden nog niets los. Enkelen hunner schijnen daar een en ander van af te weten, alhoewel ge er niet persoonlijk aan deelna men. Men heeft alle hoop, dat het onder zoek nu ook in deze diefstallen eenig licht zal brengen. EEN POSTKANTOOR LEEGGESTOLEN. Het onderzoek naar den diefstal in het postkantoor te Apeldoorn is in vollen gang, De inspecteur der poste rijen te Arnhem en het parket uit Zutfen zijn ter plaatse aangekomen. Het publiek, dat de aangeteekende brieven komt halen, waarvan de ken nisgevingen Donderdagavond met de laatste post zijn bezorgd, wordt ver- aocht de oproeping te bewaren, daar Ha brieven ontvreemd zijn. Hoeveel geld er gestolen is, kan nog niet opgemaakt worden. Hoewel er s nachts een besteller in het ge bouwtje slaapt, heeft deze niets be merkt. Trouwens, bet schijnt dat niet alleen brutale, doch geroutineerde in brekers aan 't werk geweest zijn, te oordeelen naar de manier waarop de brandkast geforceerd Is. Het hulpgebouwtje, waarin liet postkantoor tijdelijk gevestigd is, is geplaatst op den Deventerweg, 10 stappen van de kazerne der maré- chaussée, die de zaak ter onderzoek in handen heeft, HET „TRIO". Het „trio", dat zoo- veel van zich deed spreken door de brutale inbra ken, die het te Amsterdam bedreef, zal eerlang voor de Rechtbank aldaar verschijnen. De instructie tegen de gebroeders Wm. Johs. Roos en Johs. Wm. Roos, Antonie Gerrit de Groof en Wilhelmina Heins is gesloten, dag waarop deze beklaagden zullen terecht staan, is nog niet bepaald. GOED AFGELOOPEN. Donderdagmiddag is door de stoomtram nabij Doetinchem een tweejarig kind overreden. Aan het krachtig remmen van den machinist is het te danken, dat de kleine het er zoo goed afbracht. Door het ver wijderen van het zand, tusschen de rails, gelukte het namelijk het kind, dat eenige kleine verwondingen had opgeloopen, onder de machine van daan te halen. TENTOONSTELLING TE TILBURG. Door de vereeniging Tilburg Voor uit zijn circulaires verspreid voor liet organiseeren van een tentoonstel ling von plaatselijke nijverheid, han del en kunst, ter gelegenheid van liet vieren van Tilburg's honderdja rig bestaan. Verscheidene binnen- en buitenlandsche machine-fabrikan ten hebben reeds toegezegd, te zul len exposeeren. De duur van de tentoonstelling zou 2 a 3 weken zijn. ONTSPOORD. Donderdagavond is van den snel trein, die te 8 uur van Groningen vertrekt, bij Beilen de machine uit het spoor geloopen. De machinist brak twee.ribben en de stoker is ook gewond. De trein kwam te 2 uur in den nacht te Meppel aan. GERÉD. Van het sleepschip „Vereinigung 39", schipper Wieder, viel te Lobïth een 4-jarig kind overboord. De vader zag het ongeluk, sprong zijn kind onmiddellijk in den stroom na en slaagde er in de kleine te red den. ZONDERLINGE VONDST. Een geneesheer te Hengelo, wiens hulp werd ingeroepen bij -een jongen die een gezwel in den neus had, dat voortdurend in omvang toenam, vond in het reukorgaan van den patient... een boon, die daarin al zoo Lang had gezeten, dat ze was beginnen te ont kiemen. MOOIE VONDST. De heer Dingemans, wonende in „De Moer" onder, de gemeente Loon- op-Zand, vond, zooals wij dezer dagen reeds meldden, bij liet rooien van een eikenstruik een pot met niet minder dan 571 oude muntstukken, waarvan verschillende het jaartal 1691 dra gen. Er zijn 171 stukken bij, die groo- ter zijn dan een rijksdaalder en ieder 30 gram wegen. De overige munten hebben -ongeveer dezelfde grootte als onze gulden. De grootste vertoonen aan den eenen kant de wapens van de zeven vereeniigde provinciën. De keerzijde een staande krijgsman met getrokken zwaard, benevens verschil lende teekens en letters en het woord „Zeelandiae". De andere stukken hebben verschillende figuren, zooals een ruiter te paard, een wapenschild een figuur heeft iets. van de Neder- landsche Maagd met staf en hoed. DE ONTMANTELING DER NIEUWE KERK. De ontmanteling der Nieuwe Kerk te Amsterdam aan de Dam- en Mozes- en Aaronstraat-zijde, is bijna een vol dongen feit. Men was Vrijdag bezig met het voorportaal voor den hoofd ingang te sloopen, met het restant der aangrenzende vroegere bierbotte larij. Het geheelo sloopingswerk heeft voortdurend veel publieke belangstel, ling getrokken. En geen wonder, want hoe meer men vorderde, hoe interessanter de aanblik werd. De Nieuwe Kerk toch maakt thans ontdaan van haar uitwassen een geheel anderen indruk en de ar chitectonische schoonheden van het gebouw komen nu beter uit. De hoog- opgaande dof-grijze muren zijn ein delijk weer „in eere" hersteld, en we kunnen het slechts betreuren, dat de fraaie verhoudingen, die het bouw werk bezit, zoolang voor ons zijn verborgen gebleven. Men kan er zeker van zijn, dat door de ontmanteling niet alleen ver betering in den verkeersweg (Mozes- en Aaronstraat) wordt verkregen, maar ook zeer veel zal worden bijge dragen ter verfraaiing van den Dam en de omgeving van het Koninklijk Palels. (Tel.) DF. MALVERSATIES TE HOLTEN. Omtrent het gebeurde te Holten wordt nog aan de „Zw. Gt." geschre ven: Wat de toestand dei- gemeente-ad ministratie betreft, deze moet in zeer desolaten toestand verkeeren. Nog .kan worden -gemeld, dat in de jong ste raadsvergadering het lid Wan- sink openlijk verklaard heeft dat men indertijd noch van liberale zijde, noch van antd-rev. zijde do benoeming van dezen burgemeester had gewenscht. Wat de bedriegelijke handelingen van den burgemeester betreft wordt medegedeeld, dat er tijdelijk geleemd moest worden voor de gemeente, eerst f 2500 bij de h.h. Van der Vegte en Van Reede en daarna 2000 bij de firma Ledeboer te Almelo. De burgemeester schijnt nu liet laatste bedrag ook nog eens bij de firma Van der Vegte Van Reede ge leend te hebben; hetzelfde raadsbe sluit deed dus bij twee kassiers dienst Later werd door de gemeente defini tief 8000 geleend. Daarmee werd f 2500 en 2000 afgelost, er bleef ƒ3500 over. Met dit restant moet de burgemees ter verklaard hebben, na aftrok van rente en provisie voor de geleende 4500, den aannemer voor den ge meenteweg te hebben betaald. Dit blijkt echter niet te zijn geschied. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Te 's-Gravenhage is ontvreemd een bruine portefeuille met overslag, slui ting met een lipje, van binnen met groene zijde gevoerd en verdeeld in twee vakje9, inhoudende 7 bankbiljet ten van 1000, 3 bankbiljetten van 300 en verder bankpapier van klei nere bedragen. Totaal een waarde van 10.230. De commissaris van politie der 'ie afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt inbeslagneming en bericht. SLAPTE. Men schrijft uit Sliedrecht aan „De Ned." Waar in andere jaren honderden werklieden uit deze gemeente en om streken in geheel Nederland en in vele plaatsen van het buitenland overvloed van werk vonden, daar heerscht er nu groote werkloosheid. Tal van mannen loopen leeg, of ko men terug, zoowel uit Rotterdam als uit Rosario (Zuid-Amerika). Het is te wensclien, dat aan dien toestand spoedig een eind kome. DE MUIZENSTAD. De vervaardigers van de muizen- stad, twee arbeiders te Zaandam, waaromtrent dezer dagen in ons blad mededeelingen zijn opgenomen, hebben hun kunstgewrocht tegen een tamelijk hooge som verkocht aan een kermisreiziger. ONTVLUCHT. W. H. S., een berucht persoon, werd Donderdagmiddag te Tiel uit het huis van bewaring naar liet ge rechtsgebouw gevoerd. Hij wist zich te ontdoen van de boeien, en, toen de stoomtram hem even van zijn ge leiders scheidde, te ontvluchten. Niettegenstaande hij oogenblikke- lijk door een zestal politiemannen werd nagezet, is hij nog niet gevon den. BEVOLKING VAN NEDERLAND. Blijkens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, be droeg'de bevolking van Nederland op 1 Januari 1.1. 2-851.498 mannen en 2.895.775 vrouwen, totaal dus 5.747.273 zielen. INBREKERS GEARRES TEERD. Door de rijkspolitie, te Nieuwe- schans zijn gearresteerd de beruchte inbrekers D. en N., die ook verdacht worden van de inbraak op de fabriek van Hendriks, Brongers en Bos te Groningen. OUDE GEBRUH4EN. Men «chrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de „Arnh. Ct.: Moet het gebruik van sterken drank bij alle denkbare gelegenheden in 't algemeen, worden afgekeurd, zeer ze ker is dit het geval met het schenken van sterken drank bij het luiden voor het kleeden en begraven van een doode. Bij begrafenisplechtighe den in deze streek wordt dit misbruik in eere gehouden, al zijn er ook tee kenen van verbetering. Te Lichten voorde is men er mee begonnen, voor al door bemiddeling van het Kruis- verbond. Oude gebruiken uit te roeien is lang geen gemakkelijke taak. Iii alle buurtschappen en buurtkringen moest ar dan ook worden vergadert om dit doel te kunnen bereiken. Was het .in landbouwerskringen, waar men de jenever weerde, gewoonte daar voor bier en anderen alcoholliouden- den drank te schenken, ook hiermee zal het uit zijn. En met het drank schenken zullen ook andere plaatselij ke gebruiken, die den vreemdeling soms onzinnig lijken, zooals buurtvi- sites, het doodenzeggen enz., ook spoedig tot het verleden behooren, waarbij zeker niemand iets verliezen zal. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is een adres verzonden door de bestuursleden der Vrije Vrouwen vereniging, verzoekende de besluiten van den Rotterdamschen Gemeente raad, waarbij de dames A. W. Kok- Hagen, H. AndraeMak en M. II. BeklcerDe Roodt, uit hare betrek king als onderwijzeres zijn ontsla gen, niet goed te keuren. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd 't. Komt adressanten voor, dat de Regeerings-college's, in wier handen de benoeming en het ontslag van ambtenaren en ambtenaressen be rust, zich op het standpunt behooren te stellen, dat vóór alles moet gelden het belang van den dienst, met ande re woorden, dat bij elke benoeming de bekwaamsten, ijverigsten en meestplichtbewustén de voorkeur ver dienen, doch als logisch gevolg van deze redeneering tevens, dat- onge vraagd ontslag alleen dan mag wor den verleend, als door onvoldoend plichtsbesef, gebrek aan ijver en ge bleken onbekwaamheid de belangen van den dienst geschaad worden. De opvatting van een toevallige meerderheid in eenig Regeerlngs- lichaam mag de rechtspositie van ambtenaren niet tot een zóó onzekere maken, dat te allen tijde, om rede nen die niets met den dienst te ma ken hebben, ongevraagd ontslag als een voortdurend gevaar het ambte naars-corps omzweeft. I Dat adressanten in deze meening niet alleen staan, maar integendeel in goed gezelschap verkeeren, blijkt uit verschillende besluiten van Gede puteerde Staten. Een ontslag, ongeargumenteerd, niet gegrond dus op wettige redenen, is positief onwettig te noemen. Aan gemeentelijke verordeningen, waar bij bepaald werd, dat op het huwe lijk der onderwijzeres ontslag zou volgen, is tot dusver dan ook steeds met het oog op de onwettigheid daarvan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten onthouden. Wijl hooge Regeeringscolleges in de eerste plaats geroepen zijn om de wet te handhaven, valt het adressan ten dan ook niet moeilijk te geloo- ven, dat Gedeputeerden het prestige der wet niet zullen benadeelen, ge lijk geschiedde door de Rotterdam- sche leden, die voor bedoelde voor stellen stemden INBRAKEN. Donderdagnacht is te Amsterdam ingebroken in een winkel, gelegen aan den Haarlemmerdijk, uitkomen de in de Haarlemmerhouttuinen. Ont vreemd werden een aantal gouden en zilveren voorwerpen, een bedrag van pl.m. ƒ10 aan postzegels en eenige sigaren. MR. C. LUCASSE. I" verband met het bericht, dat de heer mr C. Lucasse, lid der,Tweede bnm-r ernstig ongesteld zou zijr, ni' 1 ft men uit Goes Op de meest stellige wijze k mr en wij dit bericht tegenspreken. Wel is den heer Lucasse voorgeschrev°n zich niet at te zeer in te spannen, doe'i dit houdt slechts verband mrt een weinig beduidend geval van in fluenza, waaraan hij voor eenicen tijd geleden heeft. Over een maand ongeveer hoopt de heer Lucasse al -zijn werkzaamheden weer t9 kunnen hervatten. Voor het ©ogenblik woont hij reeds een deel der zittingen van het Goesche kanton gerecht bij. Van ernstig ongestrld. zijn is dus geen sprake. VORSTELIJKE TREINEN. De directeur-generaal der Staats spoor heeft bepaald, dat de hoofdcon ducteurs ƒ1.50 en de conducteurs 1 vergoeding ontvangen, indien zij extra-treinen, waarin vorstelijke per sonen reizen, begeleiden. De fooien, die door vorstelijke personen gege ven worden, moeten verdeeld worden onder het machine- en treinperso neel, die de extra-treinen begeleiden. Vioorts wordt een bedrag van 25, dat voor extra-treinen ten dienste van H. M. de Koningin ten bate van het zieken- en ondersteuningsfonds der maatschappij in rekening wordt gebracht, voortaan ook aan het be trokken machine- en treinpersoneel uitgekeerd. TENTOONSTELLING VAN WONIN GEN EN WONINGINRICHTING. Volgens „Het Vaderland" zal bin nenkort een brochuretje verschijnen, waarin wordt toegelicht het plan van de heeren Jac. van den Bosch en T. Landré, om te Amsterdam eene ten toonstelling te organiseeren van wo ningen en woning-inrichtingen, en wel in het jaar 1910. Bedoeld wordt een tentoonstelling op een open terrein, bijv. op het Museumterréin, of op het Uitbrei dingsterrein, plan-Berlage. Samen werking zal worden gezocht met ver schillende fabrikanten, om op het terrein "tijdelijke huizen, te krijgen van gewapend papier-maché en van -beton, en Zweedsclie houten huizen. Indien daartoe de medewerking is te krijgen" van gemeente en particulie ren, zullen, en zoo wórden ook ar chitecten in het plan betrokken, open bare gebouwen worden opgericht, scholen, politieposten, dienstgebou- wen, enz., en .villa's, enz., die daar toch later "zouden moeten komen. De Vereeniging voor Amb. en Nijverh.- kunst tracht dan opdrachten te krij gen voor haar leden voor de inrich ting van "die gebouwen, terwijl zij, die daartoe in de mogelijkheid zijn, natuurlijk voor eigen rekening hun werk exposeeren.,: De blijvende gebouwen zijn natuur lijk gehouden aan een bepaalde plaats, tijdelijke gebouwen en ge bouwtjes zouden echter over het ter rein verspreid kunnen worden als model van een tuinstad, waardoor ook tuinarchitecten, fabrikanten van tuinmeubelen enz., kunnen medewer ken. Echter komt de gebeele onder neming orider leiding en toezicht van de Nederl. Vereen, voor Amb. en Nij- verh. kunSt. Om financieel de zaak mogelijk te maken, moet een garantiefonds wor den gevormd, waartoe reeds van eenige zijden toezeggingen zijn ge daan. Een deel van de winst, die ge maakt wordt door hen, die door be middeling der Vereeniging opdrach ten krijgen, komt ten bate van het garantiefonds. Dan wordt met grond gehoopt op subsidies. DOODSLAG. De Instructie in de zaak van H. P. te Velddriel, beklaagd van doodslag, 4 Februari gepleegd op den visscher A. van Dalen te Hedel, is gesloten en beklaagde verwezen naar de openba re zitting vaai de rechtbank te Tiel. Een slag met een paal had schedel breuk veroorzaakt met het bekende noodlottig gevolg. GROOTE BOSCH- EN HEIBRAND. Sedert Woensdagavond staat van de Kiewiet af, dat is tusschen Gilze- Rijen en Tilburg hei en bosch in brand zoover het oog reikt in de richting Tilburg. Men vermoedt, dot vonken uit een locomotief den brand gesticht hebben. Door den feilen wind gaat het blusschen zeer moeilijk. BRANDEN. Te Oudenbosch is ta ongeveer zes uur afgebrand het woonhuis met schuur van J. de Jong aldaar. Oor zaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak brandde het huis vah Th. Eibers op de Horst te Groesbeek at. ONGELUKKEN. Donderdagavond is het eenig 4-ja- rig zoontje van J. v. Z. te Ophemert door de moeder verdronken gevon den in een sloot achter de woning van den boer, bij wien zij aan het schoonmaken was. Bij het Westerviaduct, in do nabij heid van de Vischhal ie Amsterdam,, had Vrijdagochtend een ongeluk plaats. Een visschersjongen uit Hui zen kreeg, bij het kijken naar het heien, een ijzeren ring, die aan een der heipalen bevestigd was en los raakte, op het hoofd. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij in hot Bin- nen-gasthuis moest worden opgeno men, waar geconstateerd werd, dat hij in levensgevaar verkeert. In de werkplaats, der firma Heem stede Obelt, aan de De Ruyterkade, te Amsterdam, had Vrijdagochtend het volgende ongeluk plaats. Door een der arbeiders was een cylinder- vormige ketel, ter hoogte van onge veer 75 centimeter en met een door snede van 30 centimeter, dienende tot aanvoer van lucht, bij het soldeeren, bij vergissing met gas gevuld. Om nu het toestel weer bruikbaar te ma ken, had men een soort blaasbalg, die er van onderen was aangebracht, af geschroefd en een lek in het deksel gemaakt. Nu werd Vrijdag door een der werklieden, die het toestel gebruiken moest en er geheel op vertrouwde, dat het gas ontsnapt was, het lek weder gesoldeerd, met- het gevolg, dat tüen hij met de soldeerlamp bij de opening kwam, een' ontploffing plaats had, zóó herig, dat het deksel den werkman in het gezicht sprong, en hem zeer ernstig verwondde, en den' arbeider, die twee banken ver der aan het werk was, rakelings langs het gezicht vloog. De gewonde werd dadelijk naar het Binnen-gast- huis vervoerd. DOODELIJK ONGELUK. Op den Rijksweg nabij Overhoven, gemeente Sittard, had 'een droevig ongeluk plaats. De 40-jarige ongehuw de molenaarsknecht Andreas Vos uit Holtum geraakte onder de zwaar be laden kar. Vos bleef op de plaats dood. ONWEDER, Te St. Nicolaasga (gem. Dondawer- stal) istijdens het onweer Donder dagvoormiddag door den bliksem doödeiijk getroffen J. M., gehuwd en vader van 5 kinderen? ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. The or. Apoth. examen H. G. van Endt. Leiden. Bevorderd tot arts de heer C, A. Hijmansgeslaagd voor het eerste gedeelte de heer W. C. van Raadshoven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Wat een inwoner van Hillegom zegt. Niemand kan gezond zijn, wiens nieren niiet gezond zijn. De nieren filtreeren de onzuiverheden en ver giften. van het bloed. De gezond heid van het geheele lichaam hangt er van af. Aangetaste of zwakke nie ren zijn de oorzaak vande gevaarlijk ste ziekten als waterzucht, eiwitver- lies, graveel, steen urinekwalen, rheu matiek, lendenpijn en heup jicht. Deze kenteekenen zijn een waarschuwing dat meer ellende op handen is wan neer ze verwaarloosd worden, doch Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver lichten en genezen ze. Mejuffrouw de Wed. A. van Noord, Waresteinstraat 69 te Hillegom, meldt ons: Ruim zes maanden heb ik gele den aan een hevige pijn in den rug en lendenen, welke gepaard ging niet snijdende steken. Het was somtijds zoo erg, dat ik totaal niets meer kon doen, doorloopend was ik zeer ver moeid, loom en afgemat. Ik had ook veel last van hoofdpijn en duizelingen; de urine kwam met een pijnlijk, branderig gevoel, en wanneer zij ee- nigen tijd stond, was er veel bezink sel in. Toen ik zooveel goeds hoorde van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wenschte ik deze eens te proheeren en ik was zeer blij, toen ik reeds na een paar dagen bevond dat deze goed werkten. Nadat ik één doos ge regeld had ingenomen, waren de pij nen en al de vroegere ongemakken bijna geheel verdwenen. Ik moet dan ook volmondig erkennen, dat deze pillen mij uitstekend hebben gehol pen en' wanneer ikooit iemand mocht ontmoeten op een dergelijke wijze lij dende, zal ik hem gaarne ,met uw probaat middel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die u zullen genezen, laat u niet overhalen iets anders te prohee ren. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van' Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één of 10 voor zes doozen. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat, om voor de zoogenaamde bijzondere voorrechten voor gehuw den in aanmerking te komen, de be trokken militairen wel na hun 18de levensjaar ten minste zes jaren onaf gebroken in den aangegeven rang of betrekking moeten hebben -gediend, maar, dat eene na die zes jaren ont stane dienst-ihlerruptie de aanspraak op bedoelde voorrechten Yoor hen niet doet verloren gaan. BALI. Üit Balaria wordt dato 29 April aan de Deli Ct. geseind Onze troepen op Bali hebben Kloengkoeng met poeri genomen. De dewa-agoeng, diens broeder Tjokor- da en de voornaamst' hoofden zijn gesneuveld, de bevolking steekt over al de witte vlaggen uit. Aan onze zij de geen verliezen. Quick kampioen van Neder land 't Zesde promo veert tot eorste-klasser. H. F. C. II gedegradeerd De Holdertbeker door H. B. S. II gewonnen. Quick is kampioen Het heeft moeite gekost, pas de derde ontmoe ting met U. D. bracht de overwin ningmaar het is verdiend, en na R. A. P., H. B. S. en H. V. V. is Quick in het lijstje der Nederland- sche kampioenen opgenomen. (Sinds de officieele instelling: R. A. P. be haalde het twee maal, II. V. V. zes maal, H. B. S. twee maal, Quick eens). De Hanenburgers hebben het dit jaar werkelijk ten volle verdiend, en zich als de eenige constanten ónder hun compëtitiegenooten onderschei den. Negenmaal achtereen is 't kam pioenschap nu door Den Haag be haald.... negen maal 't Wordt te bar komt een ander ook niet eens aan de beurt Een nieuwe' eerste-klasser is Zon dag uit het strijdgewoel verschenen... Ten koste* van 't Nijmeegsche Quick heeft 't Zesde (Breda) zich tot de hoo- geren opgewerkt. Kranig werk is 't van de onderofficiers-club, die pas in haar derde levensjaar is. Het merk waardige van 't geval is, dat 't Zesde er aanspraken op schijnt te maken, om evenals haar stadgenoote Veloci- tas in de Westelijke eerste klasse in gedeeld te worden. Dat zal weer wat gepèn en geboom geven Voor de Haarleinsche elftallen was deze Zondag Tl ware lijdensdag. H. F. C. II, van ouds bekend twee- de-klasser (ieder herinnert zich 't be roemde gloriejaar) verloor op eigen veld van D. V. V. (Den Haag) en verdwijnt aldus in derde klasse-verge- telheid..... Voor 't eerst was het elftal .volle dig, met 50 verloor het. Een droe vig besluit van een droevig seizoen 't Eerste op één na laatst, 't tv/eede d'r uit Waar moet het heen Aan den Schoterweg was hef, ook treurigheid. Haarlem II, door ieder al als tweede-klasser begroet, maak te haar 5—1 overwinning op Hercu les II plotseling ongedaan door de replay op eigen veld met 3—1 te ver liezen. „Beslissings-match noodig zegt Hylkema onverbiddelijk. En Haarlem II moet Zóndag naar Den Haag, om op H. B. S.' veld de derde match te spelen. 't-Elftal, zonder v. d. Lee, is al dus Veen Sr., Jacobi Jr., Jacobi Sr., Serné, Lijnkamp, Patrick Miller. Mo'ggestorm, Venvey, Bijleveld (capt.j Haak Jr., Blankevoort. T Eerste Haarlem maakte 't weinig beter. Met 'n drietal invallers uit Haarlem III trok het naar Den Bosch, klopte eerst een volledig Hercules met 21, maar verloor in den eindstrijd met 23 van D. F. C. Weer 'n jaar uitstel De Bekerfinale is Zondag gespeeld, de Hollandsche „Cupfinal". U moet namelijk weten, geachte lezers, dat er nog zooiets a,ls 'n Holdertbeker be staat, waardoor allerlei tweede klas sers en tweede, elftallen om gestreden wordt. De Holdertbeker is 'n ding dat nooit zal verdwijnen. T-oen in den goeien ouwen tijd de Westelijke eer ste klassers er om meespeelden toen was de Holdertbeker een be roemd artikel, elk jaar door 'n ander gewonnen (zooals dat met bekers ge meenlijk gaat),., maar in de, laatste jaren? Twee en twintig reserves (van V.O, C. nog wel elf, notabene!) komen tus schen de lijnen; driehonderd men- schen, die niet weten wat zij met hunnen Zondag moeten doen, staan er om heen. Eerst maken do tweede klassers er drie, daarna de derde klassers één, ten slotte komt time met 31... de een of andere liefheb ber '(geen Bondsofficial) reikt de be ker, over, 't publiek trekt slaperig af, Hier is de Cupfinalgeëlndigd enj^ ook de rij onzer voetbal-overzichten over 19071908 is gesloten. Drie maanden zomersport volgenfèe nu drie maanden lang zullen we wekelijks cricket, roeien, waterpolo, zwemmen bespreken als verleden^ jaar... Tot September, als 't maaksel van leer een saamgepersto lucht weeipe over -de velden zal dansen.,, Tot September!... Rechtszaken DE MOORD TE ZEIST. Vrijdagmorgen werd de behandel ling voortgezet. Nog,68 getuigen charge en 8 a décharge moeten wo% den gehoord. Uit de verklaringen stippen wij aai dat Van Ee den bewusten morgen t 10 uur in café Van Vaalen kwam ei1* er te half twaalf nog was; om 3 uu deed Van Vaalen zeer -royaal tegel zijn knecht, gaf hem een rijksdaalde jjj en vertelde dat hij een paar honden nd gulden moest ontvangen. 's-Avond Is kwamen Van Ee, Kors en Overhors weer in het café. Kors is toen weer^ teruggegaan. Van Vaalen heeft ee! pakje met papieren geld bij zij! J schoonmoeder in Utrecht gehaald. ta tót

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10