RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Raadseloplossingen Wedst. ijdlnzeodingen. De nieuwe Wedstrijd. Brievenbus Bange Karei. DAMRUBRIEK. Jt m m w sn B u Zm E H 1 m i a EHMH IQ B H ÖLfl-P ®L H i§ mm a a m m m ÉL m aj_a (Deze raadsels zijn alle ingezon den door kinderen, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplos singen zenden, worden in het volgend nummer hekend ge maakt*. 1. (Ingezonden door Nanne Nauta). De predikaat en zijn dochter en de schoolmeester met zijne vrouw lie pen in den tuin. Daar zagen zij een boom staan met vier kersen. Zij plukten er elk één en toen bleef er nog één over. Hoe kan dat 2. (Ingezonden door Anna Ploeg). Zoek hieruit een begraven plaats Vindt gij mijn ketting niet mooi Er zit veel goud aan. 3. (Ingezonden, door Dina Vester). Mijn eerste vindt men in_ ieder huis. Mijn tweede kan men bij den maal tijd niet missen. Mijn geheel vindt men in Ie school. Wat ben ik 4. (Ingezonden door Frans van v'.a- •mond}. Ik besta uit 16 letters en ben een plaats in Nederland. 16 14 14 4 is een verkorte meisjes naam. 4 14 15 16 is een verkorte jóngen s- naam. 1 3 15 is een viervoetig dier. 8 9 is een vlaktemaat. 7 8 9 10 11 is een vogel. Van 33 3 9 10 wordt turf gemaakt'. Ik rust graag op een 12 2 6 1. Aan de boomen vindt men 4 5 2 5. [Ingezonden door Corrie Kuy- per). Ik overval zoowel den koning als den bedelaar. Raad nu eens, wie ik ben. 6. (Ingezonden door J. Schotman). Een stalen paardje Met een vlassen staartje. Hoe vlugger het paardje wordt, Hoe vlugger zijn staartje kort. 7. (Ingezonden door Machiel van Marsbergen). Wie heeft er nooit op school ge gaan en kan toch alle talen spre ken S. (Ingezonden door C. Sluimer si. Vul de puntjes zóó in, dat de mid delste loodlijn dezelfde naam geef' als de 4ae dwarslijn. Op den eersten regel komt de naam van een vogel. Op den tweeden regel een naam. dien een flinke jongen niet graag op zich hoort toepassen. Op den derden regel het verleden dat deelwoord van een werkwoord, bij onze raadsels te pas komt. Op den vierden regel de naam van en stad in Noord-Holland. Op den vijfden regel een bijvoeg lijk naamwoord, dat soms op het weer en soms ep kinderen of men schen wordt toegepast. Op den zesden ï-egel de naam van een rivier. Op den zevenden regel het - meer voud van een zelfstandig naamwoord zonder hetwelk geen woord gespro ken kan worden. 9. (Ingezonden door Cornelis Rade- maker). Waar vindt men een heer zonder oogen, neus of mond 10. (Ingezonden door Joh. Willi, de Rijk). Een wit veld met zwart bezaaid, En menigeen, die voorbij gaat, Weet niet wat er op staat. De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Noordzee. 2. De zoon van den slager. 3. Schoorl. 4. Graubunderalpen. 5. De spraak. 6. Kanton Anton. 7. Haarlem Arnhem Madrid Brongebouw TJrk Riga Groenland Hamburg. 8. De letter d, of i, of t. 9. De klok. 10. Door het beest niet te slachten. Goede raadseloplossingen ontving ik deze week van Jetty Boogaard 8. Anton en Grada v. d. Bogaardt, 5. Marie en Annie van Zutphen 7- Roeland en Jan Willem van V?«- deloo 9. Frits Poppe 8. Constant Poppe 8. Henri Ackermann 7. Frans Geylvoet 7. Zus Duursma 9. Gerard en Beppie Meyer S. Jan Geylvoet 7. Nico Twisterling 4. Vv'ilhelmina Itjeshorst 7. Grietje Kwantes 9. Marie Kolk 8. Piet en Frans Bolle 9. Frans en Jo van Egmond 7. Wedstrijdinzendingen ontving ik deze week van Willem Alting van Geusen. ■Johan van der Vlerk. Wilhelmus Louws. Willem van der Vlerk. De nieuwe wedstrijd is een OPSTELLEN-WEDSTRIJD. Ik zal je verschillende onderwerpen opgeven, waarover je een opstel mag maken, en dan kies je maar uit welk onderwerp je het prettigst vindt. De jongens en meisjes van twaalf jaar en ouder dan twaalf jaar mogen een opstel maken over een van de volgende onderwerpen MIC HIEL ADRIAANSZ. DE RUY- TER. EEN GRAPPIG AVONTUUR. HET HORLOGE. EEN DROOM. Voor de af deeling van jongens en meisjes van elf jaar en jonger dan elf jaar zijn de onderwerpen DE GESCHIEDENIS VAN EEN CENT. DE NIEUWE KLOMPEN. EEN DAG NAAR BUITEN. ASSCHEPOETSTER. Kies je het onderwerp „Asschepoet- ster", dan moet je er aan denken, dat de bedoeling is, dat je het sprookje in je eigen woorden na-vertelt (niet overschrijven natuurlijk). De bepalingen voor dezen wedstrijd zijn I. Op iedere inzending moet dui delijk vermeld worden naam (voor- en achternaam voluit), leeftijd en woonplaats van den inzender. II. Het papier mag maar aan één zijde beschreven zijn. III. Bij de inzending moet je vermelden, of je het verhaal zelf bedacht hebt, of dat je het wel eens hebt gelezen, of hooren ver tellen. TV. Ook moet bij de inzending worden medegedeeld, of 'het op stel alleen gemaakt is, of dat je er bij geholpen bent. Alle inzendingen moeten aan mij gezonden worden vóór Donderdag 11 Juni, en je hebt dus tijd genoeg, om een flink opstel in elkaar te zetten, het netjes op te schrijven. In de afdeeling voor jongens sn meisjes van elf jaar en jonger 2j] de Eerste Prijs bestaan uit EEN VELDFLESCH of EEN RAKETSPEL, en de Tweede P r ij s uit EEN PAAR STELTEN of EEN STEL TUINGEREEDSCHAP. De twee premiën zullen bestaan uit boeken in prachtband. In de afdeeling voor jongens en meisjes van twaalf jaar en ouder zal de Eerste Prijs zijn EEN VERGROOTGLAS of EEN REISTASCH. De Tweede P r ij s za.1 zijn EEN ZAKMES of EEN PLANTENTROMMEL. Ook in deze afdeeling zullen de pre miën boeken in prachtband zijn. Natuurlijk mogen alle jongens en meisjes, ook die tot nu toe nog niet aan de wedstrijden meededen, aan dezen opstellen-wedstrijd meedoen, en ik reken dan ook op veel Inzendin gen. Er zal zeker wel een onderwerp bij zijn, dat je bevalt, maak er dus maar een mooi verhaal van 1 ingezonden door Anton Kooinen, oud 12 jaar. Karei was de zoon van een armen daglooner, die met moeite het dage- lijksch brood verdienen kon, terwijl zijn vrouw soms uit werken ging. Karei was 12 jaar oud en zijn vader besloot om eens om te zien naar een „baas" voor den jongen, „want", zoo redeneerde hij, „Karei wordt oud genoeg om ook wat in te brengen, de tijden zijn slecht en wij kunnen het te verdienen geld best gebruiken." De man deed wat hij gezegd had en Karei kwam als loopjongen in dienst bij een bakker. Maar dat vroe ge opstaan beviel hem op, den duur niet, en al gauw zag hij naar eene andere betrekking om. Bij een horlo gemaker werd een „knappe jongen" gevraagd. Karei ging daar naar tce,1 en waarlijk, hij werd aangenomen. Hij was van natuur een zeer bange jongen en_voor geexx honderd gulden zou hij 's nachts langs een kei-khof gaaxx. Als zijn baas veel wex-k had, bleef Karei langer dan gewoonlijk. Zoo ook op zekeren avond bleef hij langer, daar het zeer druk was. Karei kreeg als laatste boodschap een wekker te bezorgen buiten de stad, het kon niet langer wachten. Buiten op den weg was Ixet zeer don ker en Karei meende achter iederexi boom een man te zien. Hij begon ten slotte, hard te loopen, en holde bij vex-gissing een oprijlaan van een bui tenplaats in. Hij kwam eerst tot be zinning, toen hij merkte, dat hij bij een koetshuis stond. Juist kwam de koetsier uit den stalhij meende Je. ven te hooren en sprak „O, zeker weer een kippendief wacht maai', ik zal hem wel krij gen 1" Hij zei dit heel luid, zeker, om den zoogenaamdeix kippendief bang te makeix. De koetsier ging in den stal en kwam er xxit met een lantaarn en een stok. 1 Nn kreeg Karei, die door den schrik als vastgenageld was blijven staan, het gebruik van zijn beenen terug en rende de laan weder af. Bijna had de koetsier Karei inge haald, of daar begoix de wekker af te loopen. Op hetzelfde oogenblilc bereikte Karei den straatweg en rle koetsier, die niet een van de dap persten was, gaf de vervolgixxg op. Karei bezorgde den wekker hij was door zijn angst bijna als dief gegrepen (Brieven aan de redactie van de Ivinder-Afdeeling moeten worden bezorgd bij Mej. M. C. van Doorn, Wagen weg 88, Haarlem). HUBERT US B. Hoe kom je er nu bij, dat ik boos op je zou zijn Ik begreep natuurlijk wel, dat je om de een of andere reden niet kon ko men, anders zou ik je wel gezien heb ben Van „voor den mal houden" gesproken, zeg, wie van ons tweeën houdt er nu eigenlijk voor den mal, jij of ik Eigenlijk vind ik, dat je een ondeugende jongen bent, weet je dat wel Wat leuk, dut je xxu zoo veel mooie Zandvoortsche bi-iefkaar- ten krijgtDat zal een heerlijke lo geerpartij worden, hoor Flink dat het fietsen al zuo goed gaatVan de raadsels wil ik er graag een paar gebruiken. CORRY B. Piettig, dat je bl ij bent xxiet den prijs en dat je de boe ken ook mooi vindt. Ja, je moet wel overal goed aan denken als je een opstel maaktdat is nog niet zoo ge makkelijk als 't wel lijkt, hè Heb je tegenwoordig zooveel huiswerk maken HENRI C. Ja, je mag wel eene beschrijving en een verhaaltje over hetzelfde onderwerp ook zenden, als je dat graag wilt. Natuurlijk kun ie rnet een kort opstel ook heel goed een prijs verdienen een kort opstel kan heel dikwijls beter zijn dan een laxxg. Van je raadsels kan ik er zeker wel wat plaatsen. Zoodra er weer ruimte is, zal ik er mee beginnen. •JETTY B. Wat jannner, dat je ziek bent Ik hoop maar, dat het ïxiet heel lang zal duren, hoor Het handwerkje begint zeker al flink te vox'deren, is 't niet De groeten voor To en voor je zelf, en beterschap ANTON K. -- Ik hoop, dat je te vreden zult zijn met de veranderin gen 't Raadsel is goed, ik zal het plaatsen. MARIE en ANNIE VAN Z. lk ben blij, dat Marie goed opschiet aan haar verhaaltje. Annie doet dan ze ker met den volgenden wèdstrijd weer met nieuwen,moed mee, is het niet Ja, de rapportentijd begint nu weer te naderen, hè Jullie zult er zeker wel voor gezorgd hebben, dat er weer mooie cijfers op komen GERARD en BEPPIE M. Wel, was de wandeling naar Heemstede prettig Dat was eeix flink eind, hoor Is Gerard ook mee geweest, of gingen Marie en jij met je tweetjes? HENRI A. Met veel pleizier wil ik je ook nog eens een boek leenen. Kun je Woensdagmiddag tusschen I en 2 uur er een komen halen, of moet ik er maar weer liever een voor e klaar leggen? Dat wox'dt wel een jeetje moeilijk, want dan moet ik natuurlijk oppassen, dat ik er geen geef, dat je al gelxad hebt GRETHA en CORRIE K. Wat een lang raadsel kreeg ik van je Daar mag ik wel eens extra veel ruimte voor hebben, geloof je ook niet Het kleine niclitje wordt nu al een lieeleboel gx-ooter is ze blij, als de twee tantes haar komen opzoe ken En begint ze al aardig te kraaien Pas maar op, dat jullie haar niet bederft, hoor FRANS en JO VAN E. Waren de raadsels de vorige maal zoo moei lijk Dat wist ik heusch niet Nee, voor een ruilrubriek is in „Voor On ze Jeugd" geen gelegenheid. Is Jo al verdiept in de twee bengels Maak nu maar, dat je zelf geen bengel wordt, zeg Of ben je al een ben gel ZUS D. Heb je je opstel voor den wedstrijd al af JaA dat is al héél vlug Ik verlang er al naar om het te lezen Is het nogal xxaar je zin geworden Je broer zal zeker wel in zijn schik zijn met het nieuwe por tret prettig dat het goed gelukt is NICO T. Ik \ind het erg aardig van je, dat je mij bloemen wilt ko men brengen ja zekex-, ik houd erg veel van bloemen Bx*eng je dan dat kleine dikke broertje vaxx je ook weer mee Dat zal me een baas worden, hoor Hoe gaat het op school Be gint het rnet inkt schrijven al mooi te gaan WILHELMINA I. Ik vind het heel goed, dat je mij nog een paar nieuwe x-aadsels wilt sturen. Als ze goed zijn, wil ik ze natuurlijk graag plaatsen. De groeten voor Jo en voor je zelf FRANS G. Je heet immers Fx-ans Of Frits Op het stempeltje staat niets dan F., en nu ben ik. dom genoeg, weer in de war Is de tocht naar Zandvoort prettig ge weest Ik wed, dat jij wel iederen dag naar Zandvoort zoudt- willen, of heb ik dat mis JAN G. Prettig, dat je vex-hoogd bent en dat het Fransch leeren goed gaat. Maak je al thema's ook, of ben je daar nog niet aan toe Wanneer je raadsel aan de beurt is, weet ik heiisch nog nietgeduld maar, dan komt het wel in de courant te staan. GRIETJE K. Leuk, dat je toch aan den wedstrijd wilt meedoen, al is opstellen maken xxu juist niet je sterke püxxt. Vind je liet niexxwe boek ook weer mooi Je hebt zoo langza merhand al heel wat afgelezen, hè? MARIE K. Leuk, dat je het boe ken lezen zoo prettig viixdt. 't Zal nog wel een heel poosje duren, vóór dat je mijn heele bibliotheek hebt door geleden, dat is nogal gelukkig, vind je niet? Veel groeten 1 M C. VAN DOORN. naar het hotel. Wade vond hij wat kleiner tegen dezen achtergrond van grootheid, en weelde, maar zijn vrouw was verrukkelijk met hare vriendelij ke oogen en een ietwat barbaarschen smaak voor byouterfe, dien haar man op allerlei wijze aanmoedigde. Toen ze aan tafel zaten, zei ze: U wist zeker niet, dat het heden 'de gi'oote dag is. Ik ben namelijk jarig. Elgood deed, of hij zenuwachtig in zijn zakken zocht Lieve Hemelnu heb ik mijn cadeautje thuis laten liggen. 'tWas maar een klcixxe tiara van diaman ten, maar.... O, 't hindert xxiet, lachte zij. Ge rald heeft aan z ij n cadeau gedacht. Kijk 1 Zij .strekte haar arm uit en liet hem 'een prachtigen armband zien van wit émail met diamanten. Prachtigzei Elgood. Nooit zoo iets fijns gezien. Zij lachte weer met baar zilveren lach. Gelukkige ik't Cadeau kwam vanmiddag, en ik houd 't heel den avond aan. Hij is van Giugliano, zei Wade; ze hadden mij dien gerecomman 'deerd. 't Beste adresverzekerde Fl- gooddeze (hij wees op zijn een voudige gouden ovei-lxemdsspeld) is ook van hem. Na 'i diner gixxg men naar een theater. Elgood bad iets vroolijks uit gezocht se waren allen in de stem ming om zich te amuseei-en. In de eerste acte wilde Wade een cigaret gaan rookenElgood bleef liever. Hij stond op, om Wade. te la ten passeeren. Daarbij .ontwaarde hij iets wits ;en blinkends op den grond vlak onder de fauteuil voor hem. Zoo- 'dra Wade voorbij was, bukte hij om ■t op te rapen, 'fc Was de nieuwe bra celet van mevrouw. Zijn eerste beweging was, haar 't kostbaar voorwerp terug te geven "doch plotseling kreeg hij 'n inval. Hij wilde den armband in zijn zak ste ken, wachten tot zij haar verlies be- mex'kte, en hem dan teruggevexx. Hij yond dat een „kostelijke grap". Na de tweede acte had hij zoo har telijk om 't stuk gelachen, dat hij wel een kleine hartverstex'king mocht heb ben, en ditmaal was hij 't die naar den foyer ging, terwijl Wade achtei'- bleef. Ga maar, zei deze schertsend, "als je maar zox-gt, niet de geheele 'derde acte te missen. O, ik bexx terug, eer je mij ge mist liébt, zei Elgood. Hij wilde, nu Wade hem toch al leen liet, ook eventjes kijken naar de sluiting vaix den armband, die blijk baar niet in orde was. Doch in den fcyer vond hij een vriend, die hem ge durende de geheele pauze in beslag hani. Juist zat hij weer, toen 't scherm op ging. Ze had 't verlies van den armband nog niet ontdekt. Wat zou 't arme wijfje schrikken, als ze merkte, dat hij weg was En hoe zou ze Elgood zegenen, als hij hem kalmpjes uit zijn zak haalde Dan zou 't zijn cadeau zijn. Wat 'n grap 1 Het dramatische oogexiblik wilde echter maar niet koxnen. Na afloop van de voorstelling hielp hij haar den mantel om doen en zei opzette lijk iets over de lange handschoenen die "men tegenwoordig droeg. Tever geefs. In de vc-stibule hield hij haar ge zelschap, terwijl Wade een cab zocht. Hij bewonderde 't taschje, dat zij aan haar arm droeg. Nog tevergeefs. En dit was zijn laatste kans; want hij moest een anderen kant uit. Hij moest dus zijn dramaatje mis sen en ha au eenvoudig weg den arm band teruggeven, met een kleine ver klaring. Hij hielp haar in het rijtuig. Wade volgde vlug. Elgood stak zijn hoofd niog even door het raampje toen hij 't portier sloot, riep Ik heb toch nog een cadeautje voor u, mevrouwliet zijn hand in den vestzak glijden en... ze kwam leeg terug. Hij scheen plot seling te verstijven. Menschen liepen tegen hem aan in de drukte, en een stem riep Op zij De koetsier zette het paard aan, ze zeiden nog iets door het raampje, en dan weg wa ren ze. Daar stond hij, als vastgekleefd aan 't plaveisel, ontsteld, hulpeloos. Gestolen 't Moest gestolen zijn uit zijn zak. Of had hij 't door 'n onvei'- klaarbaar toeval verloren: Hij dxmng tegen den menschenstx*oom in, het theater weer binnen, snelde naar de plaatsen, waar ze gezeten hadden, en zocht op den 'grond, kruipend. Nietsl Hij vloog naar den foyer en vroeg don meneer achter het buffet, of er ook iets gevonden was. Niets En al was dat 't geval, dan zou het dadelijk naar het bu reau gebracht zijn. Hij stormde naar 't bureau. Was er een bracelet gevonden Niets Mocht hij telefoneeren naar Scotland Yard? Met plezier. Hij telefoneerde dus aan di; politie, maar zonder succes. Niets gebracht. 't Beste was, nu maar dadelijk haar 't Carlton Hotel te gaan en de Wa des te vertellen wat er gebeurd was. Hij zou hen waarschijnlijk in groote ontsteltenis vinden, telefoneerend links en rechts, naar 't theater, de politie overal. Hij zocht naar een auto, maar vond er geen. Eindelijk, rnet veel moeite, een cab. Hij gelastte den koetsier te rijden als de wind, wat de man on middellijk niet deed. Eindelijk aan 't hotel gekomen, ver nam hij, dat de Wades reeds naar hun vertrekken waren. Hij liet vra gen, of hij meneer nog even kon spre ken doch kreeg het bescheid terug, of hij niet zijn boodschap kon mee geven aan den kellner. Elgood sta melde, dat dit moeilijk ging, maar dat hij morgenochtend wel terug zou kernen. Toen ging hij naar huis om te pro- bc-eren den nacht door te komen, zoo goed en zoo kwaad dat ging. Dien nacht vergat hij niooit. De bracelet liet hem geen rust en hij be dacht honderd aanloopjes om zijn misdaad te bekennen, c-n hij stelde zich voor, hoe de Wades hem zouden ontvangen, met alles behalve de vriendelijkheid, waarvan hij tot dus ver had geprofiteerd. Hij brak zich het hoofd met pein zen op middelen, om een duplicaat te betalen. Vroeg in den morgen stond hij op, en vóór tienen was hij reeds op weg naar Giugliano. Hij moest in elk ge val den prijs van clen armband we ten. Hij had een verhaaltje bedacht dat hij toevallig den bracelet had ge zien bij mevrouw Wade en eenzelfde wenschte te hebben voor zijn zuster (die niet bestond). De prijs was honderd-en-tien gui neas maar het was noodig, dat de firma eerst informeerde bij meneer Wade, of die er niets tegen had, dat een duplicaat werd gemaakt, aange zien hij er prijs op stelde, een eenig exemplaar te koopen. Of men dus meneex-'s naam mocht weten... Hm I.... hij moest er nog eens over denken. Over een paar dagen zou hij wel terugkomen, vermoedelijk met meneer Wade. Honderd-en-tien guineas. Dit „gx-apje" dx'eigde hem duur te staan te komen. Hij ging weer naar het Carlton Hó- tel met lood in de schoenen. De heer en mevrouw Wade waren al uitge gaan Hij was hierover tegelijk dank baar en teleurgesteld. Wanneer wer- den ze terug verwacht O, dat zou wel avond worden. Ze waren naar Richmond met een auto. Hij liet een kaartje achter met de boodschap, dat hij hen bepaald moest spreken en morgen om theetijd weer zou komen. Den volgenden dag hulde hij zich in een fantaïsie pakje, nam zijn moed in heide handen en trok er voor den derden keer op los. Hij vond mevrouw thuis. Wade zou dadelijk komen. Niet kloppend hart. stapte hij in de lift, die hem naar hun verdieping bracht. Zij zat brieven te schrijven op geparfumeerd luxe-post. Ze 'stond op en trad hem tegemoet, met stralend gezicht en vriendelijk toegestoken hand. Hij kon zich later niet goed herin neren, wat hij toen gezegd had. De vex-rassing, de opluchting was over weldigend. Wat was er gebeurd Was de arm band gevonden door een eerlijk per soon en teruggebracht Was er zulk een liooge belooning uitgeloofd, dat de zakkenroller er de voorkeur aan had gegeven, den buit af te staan Hij moest het weten of sterven. Wel, mevrouw, draagt u den nieuwen bracelet alweer begon hij, zoodra ze gezeten waren. Ja. Is hij niet beeldig? Ik ben van plan, hem eiken dag te dragen. U mag wel oppassen, dat u hem niet vex'liest. U zou hem nooit terug zien, geloof ik zoo'n uniek pracht stuk. O, maar ik heb 'm al verloren. Eergisteren, toen ik hem voor het eerst dx-oeg\ Gerald raapte hem op. Was dat niet gelukkig Maar 't is waar ook u was dien avond bij ons. t Gebeurde in het theater, in die pauze, toen u een sigaar was gaan rooken. Hij lag op den grond, vlak voor uw plaats. Als iemand er op ge trapt had, zou hij aan gruis zijn ge weest. Ja, dat zou hij zeker! Ik deed hem niet weer om, rnaai stopte hem in mijn taschje. Gerald heeft gisteren dadelijk de sluiting verbeterd. Nu, ik moet zeggendat was een fortuintje Hij had graag haar hand willen grijpen, om die twintig minuten te drukken. NietwaarWilt u een kop thee Nooit had hij geweten, dat thee zóó heerlijk smaakte. Toen hij thuis was, inspecteerde hij den' vestzak, van zijn rokcostuum, 'twelk niet splinternieuw méér was. En hij was verbaasd over het feit, dat een armband met velschillende aanhangsels kon glijden door zoo'n klein scheurtje, en dat zoo'n klein scheurtje zooveel ontsteltenis kon te weegbrengen. Verantwoordelijke redacteuren; H, E. Lantinga, C. E. Visse, C. H. B. Tollenaar. Oplossingen in te zenden aan den heer H. E. Lantinga, Barendsestr. 41. PROBLEEM No. 52. Ingezonden door den heer W.,van Daalen; opgedragen aan den héér G. P. Heek. Zwart 1 2 8 4 6 Wit11, 26, 27, 33, 38, 43, 47, 48 en 50. Zwart2, 7. 8, 9, 10, 16, 18, 30, 40. Pi'obleem no. 49, ingezonden dooi den heer A. T. Oplossing is 43 - 28, 38 - 22, 47 - 42, 10 - 3i, 35 33. Goed opgelost door de heeren P. M. v. d. Sluijs, J. N. Arendsen, F. M. v. d. Werf. C.Serodini, H. A. v. Abs, R. C. Bioekmeijer, G. P. Heek, HaarlemJ. L. Velde, Over- 'veen: W. C. Faas, idem.P. J. Oosh wonder, Vijfhuizen, Haai-lemmer- meerW. 71. de Klerk, Bloemendaal; H. A. Z. en H. L. Jr., D. Rührort. De Problemen, ingezonden door J. L. V. en P. J. O., zijn niet voor plaatsing geschikt. De Pi-oblemen 47 en 48 zijn goed op gelost door den heer H. A. v. Abs. DE OPLICHTERIJEN AAN DE KIE- LER WERF. Reeds zit een aantal personen, schrijvers, klerken, magazijnmeesters, koetsiers, boekhouders, etc. in ver band met de Kieler-verduisteringen, in vooraiTest. De ziel van de „onderneming" is een zekere Peters, een hulpklerk. Voor tienduizenden marken gestolen goed werd aan goedgeloovige afnemers in Berlijn geleverd. Peters heeft al eens 6 jaren tuchthuisstraf uitgezeten; daar hij met zijn salaris van 1000 Mk- zijn familie niet kon óndei-houden, peinsde hij op bijverdiensten, en ge raakte zoo op slinksche paden. Hij liet bi'ieven en couverts drukken met opgave van woning- en telefoonnum mer. en gebruikte ze, om in Berlijn groote bezendingen touw, olie, verf, menie en kwikzilver aan te bieden. Zijn prijzen waren niet al te goed koop, en de menschen, tot wie hij zich wendde, meenden^met een Kie- ler handelaar te doen te hebben. Zoodra de medeplichtigen van Pe ters het contx-oledistrict van de werf verlaten hadden, verscheurden en vernietigden zij de vervalschte vracht brieven, vervingen ze door andere van de „firma Friedrich Peters", eoi zonden dan de werf goederen naar Berlijn, totdat een Berlijnsche firma verdenking kreeg en de politie waar schuwde. Voor ongeveer 20.000 Mark gesto len, maar nog niet vex-kochte warem, konden nog juist worden aangehou den, en aan de werf ter beschikking worden gesteld. BRAND TE PARIJS. Te Parijs heeft in de rue de Berry een hevige, brand gewoed in een was- scherij. De oorzaak is nog niet be kend. Het vuur ontstond in de kel ders en verspreidde zich met vreese- lijke snelheid langs de verschillende verdiepingen. De bewoners vluchtten langs de balkons en de daken der naburige huizen. Terwijl de brandweer aan het wex-k was, vex-nam men plotseling, dat er nog een oude vrouw in het huis moest zijn. Een agent rukte de sta ven uit een keldervenster, drong daarlangs naar binnen en was zoo gelukkig de vrouw te redden. De menigte bracht den dapperen red der een warme ovatie, toen hij met zijn last op straat verscheen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 15