Weerbericht F. P. BEICHERT, Heeren Stroohoeden Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 23 Mei 1908. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Horta (Azoren), laagste 744.2 m.M. te Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van B4 Mei Wind zwakke tot matigen, Zuide lijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht veran derlijke bewolking, waarschijnlijk onweers- of regenbuien. Temperatuur aanvankelijk tempe ratuur hooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Uur 764 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. Nieuwste modellen te Haarlem. Zaterdag 23 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 54 Laagste hedennacht F. 46 Hedenmiddag te 12 uur F. 57 Bij de aankomst werd Z. K. H. aan den ingang ontvangen door den Prins en den Vaandrig der sociëteit resp. de boeren A. v. Rossum en Mr. J. D. Pasteur. Na de eerste kennismaking, waar bij de Prins weer gelegenheid had van zijn groote hartelijkheid en in nemendheid te doen blijken, werd 't booge gezelschap door den Prins en den Vaandrig der Sociëteit langs de rijk met groen en planten versierde gangen naar de Leeszaal geleid. Voor op liep de „knegt" van „Trou", de beroemde oude keten, waaraan de Öoor de Kamer behaalde medailles bengelen. De leeszaal was voor deze gelegen heid tot ontvangzaal ingericht. Hier werd Z. K. H. ontvangen door den Keizer, den heer Fr. Lieftinck, die de verdere bestuursleden aan den Prins voorstelde, nl. de heerenVincent Loos- jes. Fiscaal, G. B. Crommelin, le Vin der, Mr. W. Th. Pahud do Mortan- ges, 2e Vinder, J. Veder, 3e Vinder oh Mr. H. Ph. 't Hooft, Factor. De bestuursleden droegen allen het bekende mooie insigne met den zil veren Pelikaan, omgeven door een groen lint, de kleur van „Trou". Na deze kennismaking werd liet booge gezelschap een verfrissching aangeboden. De Keizer, de heer Fr. Lieftinck, wijdde een dronk aan het welzijn van H. M. de Koningin en Z. K. H .den Prins der Nederlanden. Met eenige hartelijke woorden van dank antwoordde de Prins en stelde een dronk in op den bloei der beroem de Soc. „Trou moet Blijcken". Vervolgens werden Z. K. H. ter be zichtiging aangeboden de oude kost bare bokalen, die steeds nog het ei gendom der Sociëteit zijn gebleven. Zij worden bewaard in het z.g.n „oudheidskastje", dat uit een min of meer vergeten hoek voor deze gelegen heid in de Leeszaal was geplaatst en waar het thans voor het vervolg ook een plaats heeft bekomen. De fraaie collectie bekers is een nalatenschap 'der Rethorykers-Kamer van de broe ders Pelikanisten. Onder die bekers Is er een, die thans nog elk jaar wordt gebruikt aan het zg. hoofdenmaal. Deze beker werd op 1 Januari 1723 door den broeder Frederik Roest aan de Kamer geschonken en draagt bet opschrift: Vivat De gezondheid d.er heeren broeders van de Coamer tot Haarlem, die genaamd wordt trou moet blycken. Vivat Keyser, vivat Prins, Fiscaal, Factor eens van sins, Vinders, Vaandrich en Secretaris, Gebruik de kelk als hij klaar is. Met veel belangstelling en groote bewondering werd deze kostbare nala fensohap door Z. K. H. Ixezichtigd en naar menage historische bijzonderheid in verband met deze collectie, werd door Z. K. H. geïnformeerd. Ook aan de bezichtiging der oude geschriften, van 400 jaren terug, wijd de de Prins zijn grootste aandacht, verder aam de teekemingen en platen, b.v. van 't oude Sociëteitsgebouw en het tegenwoordige. In de gangen be zichtigde de Prins de oude schilden, die nu drie eeuwen oud zijn. Drie honderd jaar geleden nl. gaf de Ka mer een groot feest, voornamelijk op de Markt. Vele zustervereenigingen waren van andere plaatsen gekomen Om aan 't feest deel te nemen en bo den elk, volgens gebruik, aan de feestvierende vereeniging „Trou" een fraai schild als feestgeschenk aan. Deze schilden zijn ongeschonden be waard gebleven. Nadat alle merkwaardigheden dei- oude „Trou" bezichtigd waren, werd Z K. H. door de zalen der Sociëteit geleid, waar de leden eerbiedig van hunne zitplaatsen waren opgerezen. Tot de deur werd 't hooge Gezelschap door de bestuurderen uitgeleide ge daan, waarna de Prins van allen op- hartelijke wijze afscheid nam en dank zegde voor de interessante oogenbMk- ken, die hij in de Sociëteit „Trou" had mogen doorbrengen. Omtrent de huldiging der Roei-ver- eeniging valt nog nader te melden: Rap's orkest, im een motorboot ge zeten, voerde een mooi programma uit. Z. K. H. en de andere gasten zaten voor een open raam van het huis en sloegen vol belangstelling de eigen aardige, maar ook treffende, huldi ging gade. Toen de Prins op het bal corn ver scheen steeg een hoera op. De muziek speelde het Wilhelmus Leve de Prins! Leve de Prins! Hoezeel Hoezeel De muziek speelde hel Wien Neer- Iands bloed, en daarop vertrek de Prins, weer onder hoezee's. Na het bezoek aan „Trou" wordt in het gebouw der Maatschappij gedi neerd. De Prins vertrekt met den trein van 9 uur stadstijd weer maar het. Loo. POLITIEBOND. Vrijdagmiddag werd in 't Café Brinkmann eene vergadering gehou den van de afdeeling Noord-Holland van den Alg. Nedërlandschen Poli tiebond. De voorzitter, de heer J. C. van Leeuwen, van Amsterdam, deed eenige mededeelingen, o. a. dat op 24 Juni te Heerenveen op het graf van wijlen den heer J. P. Engelman, in leven voorzitter van den Politie bond, een gedenkteeken onthuld zal worden. Spreker wekte de aanwezi gen op deze plechtigheid bij te wo nen, om daardoor hulde te brengen aan den man, waaraan de Politie bond zooveel te danken heeft. Langdurig werd gesproken over een voorstel-Utrecht, om de contributie te verhoogen en dit meer ontvangen be drag beschikbaar te stellen voor de stichting tot ondersteuning van zie ke politie-beambten. Besloten werd de contributie niet te verhoogen, maar de stichting wel particulier te wjia ingenomen zien aan te sluiten bij den BonS voor Staatspensionneering. Het bestuur ontraadde dit, omdat de Bond ijvert met geschriften, waarin o. a. wordt gesproken over „uitzuigerij van den werkman ten gunste van de bezitten de klasse", hetgeen niet strookt met het prestige van den politieman. Met algemeeDe stemmen werd het advies goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. M. Smits en C. J. Ver- planke. De heer Lokerse van Bloemendaal gaf verslag van een audiëntie bij den Commissaris der Koningin in de ze provincie. Mr. Van Tienhoven be loofde zijn aandacht te zullen wij den aan da beweging voor een weke- lijkschen vrijen dag voor de politie beambten, ook al zal de uitvoering z. i. niog al met moeilijkheden ge paard gaan. Alsnu kwam in bespreking het rap port der Commissie omtrent het on derzoek naar de billijke wenschen der politie in Nederland. Het rap port werd goedgekeurd, terwijl ook besloten werd een poging aan te wenden om de positie van onbezol digd rijksveldwachters in particulie- ï^en dienst te verbeteren, door zoo mogelijk pensioen in 't vooruitzicht te stellen. Mr. P. Tideman, die een lezing zou houden „Een pi-aatje over de poli tie in groote steden", was (gelijk we reeds meldden) verhinderd. Groote V ij f j a a r 1 ij k sche Ten toonstelling te Haarlem 1910. Het Hoofdbestuur van de Alg. Ver een. voor Bloembollencultuur bericht, dat voor deze tentoonstelling een.Com missie is benoemd, die is samenge steld als volgtT. van Waveren, te Hillegom. voorzitterB. de Bruin, te Boskoop; H. Burger Mz., te Bever wijk Jac. W. Bijvoet, te Overveen A. Frijlink Sr., te SassenheimJ. M. C. Hoog, te HaarlemC. J. L. van der Meer, te NoordwijkG. J. van Meeuwen, te HeemstedeJ. van der Meij Gz., te Lisse J. H. van Nes, te Boskoop. Het ontwerpen van den aanleg en de uitvoering van de beplanting is, zooals men weet, toevertrouwd aan de tuinarchitecten Leonard A. Sprin ger, te Haarlem, en H. J. Goemans, te Bennebroek. De Commissie houdt op Vrijdag 22 Mei, na installatie door den voorzit ter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, hare eerste ver gadering. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de Vrijdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had o. m. de uitspraak plaats in de volgende za ken Hooger beroep van J. de B. te Noord-Scharwoude, tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij eischer niet ont vankelijk is verklaard in zijne vorde ring ter bekoming eener tijdelijke uitkeering en is bevestigd de beslis sing der Rijksverzekeringsbank, hou dende weigering van schadeloosstel ling ter zake van een ongeval (ont steking aan den linker pols na het ledigen van vergieten, wat tot zijne, gewone werkzaamheden behoort) op grond, dat hij zoude hebben geleden aan eene bedrïjfsziekte. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak wat de niet ontvankelijk- vcvkloring betreft en bevestigde die voor het overige. Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener be slissing van de Bank is verstaan, dat C. G. te Hoorn twee afzonderlijke on dernemingen heeft, in de eene waar in wordt uitgeoefend het houtzagers- bedrijf met krachtwerktuig, in te deelen in klasse XII en de andera, waarin wordt uitgeoefeixd het kis- tenmakersbedrijf zonder krachtwerk tuig, in te deelen in klasse V. De Centrale Raad vernietigde zoo wel de uitspraak als de beslissing der Bank, overwoog dat eischer de be drijven van houtzaagmolenaar en kistenmaker zonder krachtwerktuig uitoefent in ééne onderneming en deelde die in in gevarenklasse X. Beüoemd. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Hoofddorp is benoemd on ze stadgenoote, mej. T. Visser. Ontslag. Aan mejuffr. L. de Bruijn Ouboter is met ingang van 1 Juni a. s. we gens ziekte eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Chr. School voor den Werkenden Stand. Muziek in den Hout. Zondag 24 Mei, 'saam. 21/2 uur. Programma 1. Marsch und Chor aus der Oper Tan.nhauser, Wagner. 2. Ouverture Phèdre, Massenet. 3. Indi go Walzer a. cL Operette Tausend und Eine Nacht, Strauss. 4. Grande Fan- taisie de l'Opéra Pardon de Ploërmel, Meyerbeer. 5. Ouverture der Beherr- scher der Geister, Weber. 6. Gitana Valse Espagtnole, Fontenelle. 7. Fan- taisie de l'Opéra Le Postillon de Longjumeau, Adam. MAATS. VAN WELDADIGHEID. In de Vrijdag, onder voorzitter schap van den heer H. L. Janssen van Raay, tem Raadhuize gehouden vergadering der afdeeling Haarlem vam de Maatschappij van Weldadig heid wei'den: le. de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Mr. B. J. D. Zubli, over 1907, in ont vang 1013.36 en in uitgaaf 1013.06 aanwijzende, zoomede de rekening courant met de Maatschappij goed gekeurd; 2o. voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van den heer mr. H. Obreen, dat hij, wegens vertrek naar 's-Gravenhage, de benoeming tot be stuurslid der afdeeling mdet kan aan vaarden; Juni a.s. te Amsterdam te houden, de heer H. L. Janssen van Raay, en tot diens plaatsvervanger, den heer mr. P. G. van Tienhoven. Groot Zwemfeest. Het voornemen bestaat op Zondag den 23stèn Augustus a.s., tusschen 1 en 5 uur des middags, voor mannen, jongens en kinderen, die het koste loos onderwijs in het zwemmen en duiken met vrucht hebben gevolgd, een zwemfeest te houden, in de Zwem- en Badinrichting aan de Hout- vaart. Bij die gelegenheid zullen be halve getuigschriften voor bekwaam heid, ook prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, wox-den uitgereikt. Voor het houden van het feest is juist een Zondag gekozen, ten einde de ouders der kinderen de gelegen heid te geven het feest te kunnen bij wonen. Baden. In het Douche "Badhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1222 baden, in dat aan den Koudenhorn 1020. Mis H. Kindsheid. Dinsdagmorgen 9 uur wordt eeo mis gelezen voor de leden van het Genootschap van de Heilige Kinds heid in de kerk van Onze Lieve Vrou we aan het Spaarne. Door den schoolopziener is verlof gegeven zoowel voor de bijzondere als openbare scholen. Brand. Vrijdagavond omstreeks kwartier over tien uur heeft brand plaats ge had in het magazijn tevens glasslij perij van de firma Sabelis Co., glasfabriekanten, gelegen aan de An- tboniestraat, ontstaan in het ver trek waar de zoogenaamde moffel- oven is geplaatst. Vermoedelijk Is de brand ontstaan door een defect aan den schoorsteen. De brand werd ge lukkig spoedig ontdekt en is door het werkvolk met eigen bluschmiddelen gebluscht. Een houten balk en de zol dering waren reeds door het vuur aangetast. Jetje en spuit 10 waren aanwezig, maar hebben geen diensten verricht. Boottocht. De vereeniging Doopsgezind Zang koor houdt op Zondag den 28sten Ju ni e. k. een boottocht naar Maarsen aan de Vecht. Gebrand. Vrijdagmiddag is de dienstbode van de familie N. aan het Kleverpark een vrij ernstig ongeluk ovex*komen. Ter wijl zij aan het braden was, sloeg plotseling de vlam uit de pan, waar door zij herige brandwonden opliep aan gelaat en handen. In allerijl naar dokter Van Waveren gebracht heeft deze haar zoo spoedig mogelijk verbonden. Lijk opgehaald. Omstreeks twaalf uur is uit het Spaarne bij de Gravesteenenbrug het lijk van een man opgehaald. De iden titeit kon nog niet worden vastge steld. HILLEGOMSCHE BANK- VEREENIGING. De jaarlijksche algemeene vergade ring heeft de balans en de winst- en verliesi-ekening goedgekeurd. Van de netto winst ad 4773 wordt afgeschre ven op eigen effecten 1159, op ge bouwen enz. 1546, terwijl voor reser ve 2000 wordt uitgetrokken. Het saldo ad f 68 wordt op nieuwe reke ning overgebracht. De heer L. M. J. Immink werd als commissaris herkozen. J u b i 1 Den lSden Juni a.s. hoopt de heer W. v. d. Bilt, rijtuig-bankwerker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag te herdenken, waar op hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Eensgezindheid. In de gisterenavond gehouden ver gadering van het ziekenfonds „Eens gezindheid", bestaande uit personeel van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., werden respectievelijk tot secretaris, penningmeester en com missaris herkozen de heeren W. v. d. Meulen, W. J. Pieleprut, en C. Rohd^ns. In de commissie tot het nazien der boeken werdexx gekozen de heeren J. Knoll en P. Somme- ling. Militaire Zaken.^ Vrijdag 1.1. werden uit de gemeente Haax'lem, bij het 10de regiment in fanterie alhier, 59 miliciens tot korte oefening ingedeeld en wel 30 met- en 29 zonder getuigschrift betreffende militaire bekwaamheid of lichamelij ke geoefendheid. De Onder wij zei'sbond houdt heden avond een huishoudelijke vergadering bij Brinkmaan ter bespreking vam zeer belangrijke ingekomen stukken, een bestuursvoorstel tot vertegen woordiging op de meeting voor den 10-urigen werkdag en op een voor Geheel-onthouding te Beemster op den tweeden Pinksterdag. SCHOTEN. Door de politie werd bij een opkoo- per alhier eenig timmergereedschap in beslag genomen, afkomstig van den diefstal, die eenige dagen gele den gepleegd is in een in aanbouw zijnd huis aan de Dr. Leydsstraat al hier. Tevens is de politie den dader op het spoor. HEEMSTEDE. De heer A. van der Beek alhier is gekozen tot bestuurslid van den Am sterdammerpolder. SLOTEN. De melkrijder H. uit .de Meer is alhier bij een botsing van zijn voer tuig met een vrachtwagen zoodanig gevallen, dat hij ernstige kwetsuren bekwam. De heer Folmer, arts, alhier behandelde hem voorloopig. DE VISSCHERIJQUAESTIE. Uit IJmuiden zijn aan de Tweede Kamer twee adressen verzonden, een van de afd. IJmuiden der Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche Visscherïj. waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat de Kamer bereid zal zijn den hekenden maatregel als nog in te trekken. Het tweede adres is van de Vereen, van Reeders, waarhij het verzoek wordt gedaan den uitgeoef enden drang terug te nemen en terug te keeren tot het oorspronkelijk begia- sel, waaivbij de kosten der haven voor rekening van de Regeering blij ven. ZANDVOORT. De opening van het badseizoen is weder in aantocht. De toebereidselen om op tijd gereed te zijn, zijn hier overal merkbaar. Badkoetsen en -stoelen worden uit de bergplaatsen genomen en vele handen zijn bezig, deze schoon te maken, opnieuw te schilderen en te repareeren. Het mooie weder "helpt flink mede met dit werk voort te gaan. Ook het verhuren van villa's enz. gaat de laatste dagen vlugger van de hand. Bijna eiken dag komen nu velen hetzij voor genoegen of an derszins reeds hun gehuurde op trekjes bewonen. TWEEDE KAMER. Het debat over de motie-Bos begint in eersten termijn op te schieten. Gisteren nog vier sprekei^s. De heer De Waal Malefijt, principieel voor stander van exploitatie in één hand, maar tegen de motie. Generaal Eland er vóór, ook al zouden de defensiebe- langen niet aanstonds Staatsexploi tatie eischen. De heeren Van Karcxe- beek en Lohman er tegen, óók omdat zij den bestaanden toestand al even min slecht vonden (behoudens moge lijke verbeteringen) als de heer De Waal Malefijt, doch voornamelijk op grond van bezwaren tegen den vorm dér motie. Deze bezwaren werden door 'den Minister van Waterstaat gedeeld, die zich overigens aansloot bij veel van hetgeen door de heeren Plate en Plerson in het bijzonder tegen de mo tie was aangevoerd. Hoewel geen principieel tegenstander van Staats exploitatie, achtte de Minister die onder de tegenwoordige omstandig heden niet' gewenscht en de noodza kelijkheid allei'minst. bewezen door de tegen den bestaanden toestand aangevoerde bezwaren. Dat men een monopolistisch bedrijf niet aan par ticulieren mocht overlaten was niet bewezen. Sociaal-oeconomisch voor zag de bestaande regeling in de be hoeften des lands. Concurrentie en commercieele zin (waarvan uitzonde ringstarieven het noodzakelijk ge volg waren) waren aainwezig. IrPan- dere landen werd dé naasting der spoorwegen door bijzondere motie ven beheerscht. Ook zonder Staats exploitatie kreeg men lokaal verkeer, beter dan in Duitschland. De quaes- tie van de mobilisatie liet de Minis ter over aan generaal Sabroa, die verzekerde, dat de defensi ebelangen geen Staatsexploitatie noodig maak ten. Zelf betoogde Minister Bevers een en andermaal, dat het tegenwoor dig bedrijf, wel degelijk een particu lier, maar gereglementeerd bedrijf, zoodanig werd beheerd, dat er geen reden was om naar verandering te verlangen, nóch voor den Staat, nóch voor het publiek, nóch voor het per soneel. Staatsexploitatie moest er misschien komen, als nieuwe over-, eenkomsten onmogelijk bleken, maar alleen na gezet onderzoek en als het onvermijdelijk was om tot naasting over te gaan. In aansluiting aan hetgeen de heer Bevers had gezegd, betoogde ook de Minister Kolkman, dat de door den heer Lely geschetste Staats organisatie ernstige politieke en ad ministratieve bezwaren opleverde bij Staatsexploitatie. Overigens was het de taak van den Minister van Finan ciën om de financieele zijde van het debat. Ook hij kwam voorshands tot de conclusie, dat Staatsexploitatie veimoedelijk tot verlies zou leiden, maar hij wilde in elk geval van de motie niets weten voor de Kamer re sultaten zou kennen van een door de Regeering toegezegd onderzoek. Tusschen het debat in, dat. Maan dag half 2 wordt voortgezet, werden eenige vragen gesteld. De heer Smeen- ge vroeg lo. Is door den heer Minister x'eeds een onderzoek ingesteld naar aanlei ding van het adres, ingezonden door ouders van schoolgaande kinderente Weert., provincie Limburg, en van het daarmede verband houdende adres, ingediend door de hoofdbestu ren van het Nederlandsfeh Onderwij zers Genootschap en de vereeniging van Hoofden van Scholen in Neder land, waarin betoogd wordt, dat door het Dagelijksch Bestuur van de gemeente Weert het openbaar lager onderwijs in de gemeente opzettelijk tegengewerkt wordt 2o. Indien ja, kan de Minister dani de resultaten van het onderzoek me dedelen, in het bijzonder waar hem van zoodanige officieele tegenwer king is gebleken, en is de Minister dan tevens bereid mededeeling te doen van de maatregelen, welke hij te dezer zake meent te moeten ne men Minister Heemskerk antwoordde, dat een ingesteld onderzoek nog niet. was afgeloopen. Daarna vroeg de heer Van Kol Aan welke redenen is het toe te schrijven, dat in den Gemeenteraad van Breda, de zetel, waarvoor 19 Juli 1907 de heer dr.J. van den Brink werd verkozen nog altijd on bezet is gebleven? Kan de Minister mededeelen of in deze leemte spoedig zal worden voor zien De Minister van Binnenl. Zaken antwoordde, dat hij met den Raad van State nader in overleg was ge treden over de redactie van het aan de Koningin voor te leggen besluit en dat hij spoedig hoopte een beslissing aan H. M. te kunnen voorstellen. DIEFSTAL ^POSTKANTOOR TE Uit het gehouden onderzoek is ge bleken, dat de inbraak door twee personen moet geschied zijn, daar op de bestelLerstafels de restanten van twee partijen opengemaakte aange- teekende brieven lagen waaruit de bankbiljetten waren verdwenen. Men vond op den grond ook nog bankbil jetten, terwijl een hoek van een af gescheurd couvert nog een hoekje bankpapier bevatte. Omtrent de da ders verkeert men. in 't duister. Ver moedelijk zijn- ze per fiets naar een naburige stad gereden. De brandkast is op dezelfde ma nier geopend als indertijd te 's-Gra venhage door middel van 't uitlichten van het slot. De kast was van oud model cn niet stevige constructie. De brandkast van den directeur bleef onaangeroerd. Uit de resteerende pa pieren kon opgemaakt worden, dat de volgende bankbiljetten uit, de brieven zijn genomen': 7 bankbiljet ten van ƒ100, no. LV 1901, LU 8918, MZ 5647, LZ 3253, LU 9188, LR 447, JS 8188. 1 bankbiljet van /200, AV 9776. 3 van ƒ60, KX 8309, GW 2576, JQ 7292. 4 van ƒ40, JD 2320, NJ 9726, MU 2472, NE 1253. 3 van ƒ25, CCX 3844, DDE 2530, AAO 8026. 2 van 10, AO 77049, AG 45799. De besteller die 's nachts in 't ge bouwtje sliep had ongeveer na 51/2 uur 111/2 uur dienst gehad met tus schen in rusttijden en heeft niets ge hoord, ofschoon er volgens deskundi gen, nog al met kracht op de brand kast gebeiteld moet zijn. De regen joeg echter ook nog al fel. De post zakken en waardestukken van 't Ko ninklijke Huis hebben door dezen diefstal niet geleden daar deze recht sreeks naar het Bijkantoor op 't Loo worden: vervoerd. Bij de inbraak moet een bedrag van ongeveer f'10,000 aan geld en 44 aangeteekende stukken ontvreemd zijn. PROVINCIALE HUISVLIJT- TENTOOXSTELLING- De Provinciale Huisvlijt-tentoon- stelling, te Zaandam, zal worden ge houden van 18—26 Juli a.s. in de nieuwe school voor L. O., aan den Hoogendijk, daartoe welwillend door de gemeente beschikbaar gesteld. Het behaagde II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, medailles voor deze'tentoonstelling te schen ken. Aangifte van inzending blijft tot 1 Juli a.s. opengesteld bij den secre taris van hef uitvoerend comité, den heer G. J. Blees Kz., te Zaandam. ONWEDER. Te Nieuw Weerdinge is Donderdag bij een onweer de 15-jarige G., toen hij van het veld huiswaarts keerde, door den, bliksem gedood. Zijn va der vond zijn. lijk. Te Kessel is de bliksem In de wo ning van den landbouwer Driessen geslagen. Het geheele gebouw werd in de asch gelegd. De inboedel en twee kalveren verbrandden. De scha de, geraamd op pj. m. -150,000, wordt door verzekering gedekt. ONTVOERD. Men meldt uit Maasniél aan de Res.-bode liet dochtex'tje van de weduwe W.s. 14 jaar oud, is door ean Belg, die eenige dagen in een kermiswagen veidoefde, ontvoerd. Zij was in het bezit van een spaarbankboekje en 100 Mark. VERKIEZING TE ROTTERDAM. Vrijdag had te. Rotterdam de stem ming plaats voor leden van den ge meenteraad in de districten I, II en V. Be uitslag was als volgt District I. (vacature P. Havelaar Jr.)A. C. v. Eyk (lib.), 1351 stem men H. W. C. Stolle (soc.-dean.) 1328 stemmen; J. Valk Jzn., (anti- rev.) 2199 stemmenalzoo herstem ming tusschen de heeren J. Valk Jr. en A. C. van Eyk. District II(vacature jhr. mr. D. J. de Geer) H. C. P. de Groot (vrijz.- dem.) 724 stemmen; P. J. Helsdingen (soc.-dem.) 1287 stemmen; mr. Abr.- v. d. Hoeven (Chr.-hist.) 2843 stem men. Alzoo gekozen mr. Abr. v. d. Hoeven. District V (vacature F. J. B. v. Rijswijk-Jac. S. Hollander (lib.- 1558 stemmenG. Kerkhof (soc.-dem. - 551 stemmenH. W. G. Kortman (R.-K.) 1181. Alzoo hei*stemming tus schen de heeren Jac. S. Hollander en H. W. G. Kortman. De Spoorwegramp bij Contich (Zie ook 3e blad). Op vijf na, zijn thans de lijken al len herkend; van drie vrouwen en twee mannen kent men de afkomst nog niet, wijl op hen geen papiex-ei werden gevonden. Bovendien zijn hui lichamen dusdanig verminkt dat men bij een der lijken niet meer kon con. stateeren, of het een vrouw of eei Tnan is geweest. Het is afgrijselijl om het te zeggen, maar het is d< treurige waarheid: één klomp vleescl is het treurige overblijfsel van diei persoon, die Donderdagochtend no; vol leven en lust op den trein 6tapte Het is opgevallen, dat Vrijdagocb tend de meeste lijken nog niet oint kleed waiven. In de geïmproviseerd: morgue hing een verpestende stank. Wel is waar was men toen drui bezig de lijken op een doodsbed t leggen en een chapelle ardente i; te richten. De geheele behandeling haalde niet bij die van onze Neder landsche doktoren en pleegzusters aa; Den Hoek. Trouwens, daar in Contich was Ik 'n slordige boel; er heerschte geen oi de, en terwijl bijna iedere 10 mini ten treinen voorbijsnorden, liep di menigte maar langs en over de rails. Het is waar, dat het personeel sindj m ramp geen oogenblik rust heef genoten; allen zijn overspannen, ti de talrijke estaminets (van de 40 hui zen zijn er 30 tot kreeg ingericht) wa het den geheelen dag overdruk. Daaj zaten de praters allerlei fantastisch verhalen te doen en uit den geheele omtrek waren de menschen gekome om er meer van te hoorenHi mensehdom is zoo nieuwsgierij wanneer het dergelijke ij6elijke gt beurtenissen betreft. De ongelukkige wisselwochter, Va Tuyn genaamd, die, in den vroege ochtend thuis kwam, is er slecht aa toe. De gendarmen hadden hem ove al gezocht, maar niet kunnen vindei Half krankzinnig is hij thuis gek men, herinnerde zich niets mee weigerde te eten, zat maar te huilei verkeerde kortom in zulk 'n medeli denden staat, dat men hém niet i: gerekend heeft. Voorloopig mag h bij zijn vrouw blijven; zijn huis wou 'echter streng bewaakt. De man wc reeds 12 jaar in dienst bij den Chi min de F er de l'Etat Beige, had g< woonlijk eiken dag behalve eens de week 10 uur dienst en verdie: de 2 fr. 50 per dag. De gewonden, welke in de da'i Antwerpsche hospitalen verpleeg worden, zijn vanmiddag verblijd g< worden met het bezoek van prins A bert's gemalin, prinses Elisabeth, d met de gewone express, door slech één dame van haar gevolg vergezel: 1 was aangekomen. Alle gewonde: voor zoover zij hij kennis ware: sprak zij hartelijk en vol deelnemii toe. Voor ieder had dé prinses woo den van troost; met teëdere ham schudde zij zoo nu en dan het kui sen op van een der vrouwelijke g wonden. Het was aandoenlijk a aan te zien, hoe zij o.a. in het Stu venberg-Hospitaal bij de ernstigsl zieken en de meest verminkten ee lach van voldoening op het gel& deed te voorschijn komen. Drie uw lang heeft deze toekomstige konini in van België aldus getracht het le© de pijnen en de ellende een weinig doen vergeten. En dankbaar nam e« i oudere campraid afscheid van hac met een: „Tot weerziens, madam!" Ook de minister van Spoorweg© de heer Helleputte, die haar Luxer burg óp een dienstreis was vertrol ken, arriveerde te Antwerpen. De directeuren der verschillexxde hosp J talen, benevens allen civielen en mil i tairen autoriteiten, deed hij kond, d< koning Leopold van uit Wies bade hem zijn oprechte deelneming had g seind, tevens van uur tot uur om t legrafische inlichtingen verzoekend. 1 Drie gewonden zijn, na geruime tijd buiten kennis te zijn gewees j overleden en nog zijn or zooveel en - 8tige gevallen, waarbij men het er! ste vreest, zoodat helaas de lijst no niet mag en kan gesloten worden. In de stad heerschte veel bedrijvij heid. Zij, die niet door de ramp gf

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2