CA LI FIG DIEFSTAL. Donderdagnacht is inbraak met diefstal gepleegd bij den landbouwer H. Griffioen te Gerverskop, onder Harmeien. Een ruit is uitgesneden en de roeden werden verbroken. Ge stolen zijn huishoudelijke artikelen en winkelwaren. Rechtszaken VERVOLGING VAN ANTI MILITARISTEN. (Vervolg). {In ons vorig Nr. deelden wij be knopt eisch en verdediging mee. Hier volgen de bij zonderheden) Vervolgens kreeg het O.M., rar. Van tDam, het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Reeds in 1904- wist de justitie dat er was opgericht een internationale vereeniging van anti-militaristen en dat in verschillende landen comités .waren tot stand gekomen, ook in ons land, terwijl in Nederland voorts verschillende aideelingen werden ge sticht. De Amsterdamsche aldeeling toonde van 1904 af teekenen van leven, doch nooit is de vereeniging vervolgd. Eerst het in het najaar uitgegeven bekende manifest, waarin werd aan gespoord \ot insubordinatie, deed bij ■het O. M. den vollen emmer overloo- pén. Dit is dereden waarom ten aan- aien van deze vereeniging door het 0; M. het recht van vereeniging aan getast wordt. Volgens spr. hebben bekln. zich schuldig gemaakt aan overtreding van art- 140 van het Wetboek van Strafrecht, straf bedreigend tegen hen die deelnemen aan een verboden ver eeniging. En die vereenigïngen zijn krachtens de wet van 22 Apcril 1855 verboden, die, gelijk deze, ten doel heeft ongehoorzaamheid aan of over treding der wet. De straf die spr. zal eiscben zal heel licht zijn. Al hebben de bekln. aicfa schuldig gemaakt aan overtre ding yan een artikel, onder misdrij ven vallende, hij beschouwt deze men- schen niet als misdadigers, voor wie de poorten der gevangenis moeten worden geopend. Slechts een boete zal hij vorderen en daarbij rekening hou den met de financieele omstandighe den van beklaagden. Deze menschen beschouwt hij als dweepzieke naturen^ die zich toestan den in de toekomst droomen en die i denken dat als het militarisme maar as afgeschaft, het duizendjarig- rijk van vrede zal komen. Maar laten de .Verdedigers hen van die meening te rugbrengen, het zal hun in de toe komst veel leed besparen. Eisch: f 25 boete of een maand hechtenis. Mr. Max. Bruck, verdediger van den eersten beklaagde, weet niet waarom deze bekl. zich tot hem heeft gevoegd; nooit heeft hij in eenige re latie gestaan met een anti-militaris tische vereeniging. Wel heeft hij als verslaggever gewerkt tijdens de Vre desconferentie en al de heeren, die •hij heeft geïnterviewd, zoowel de Ja panner als de Rus, hebben hem ver klaard: wij zijn allen antimilitarist. Alien zijn 't er over eens, dat het mi litarisme is de kanker, die de maat schappij doorwoekert ten gevolge van de uitspattingen en verkeerdheden er van en van de ontzettende sommen die het verslindt. Het O. M. heeft het woord militarisme opgevat in een „„„tort,»,.,, „ebeuricnls ill hot goede beteekenis, synoniem roet leger. StJonepluSgertlcM, le HBBBPELT' een gemeentehuisje is een heilig huisje, dus moeten die misdadigers voor hun heiligschennis boeten. Eerst proces-verbaal, dan erg veel papier verschrijven en ten slotte de dagvaar ding en de behandeling der zaak. Is dat waar, jongens Hebben jullie dat gedaan Ja, meneer. En ook gezongen „In naam van Oranje, doe open de poort" Ja, meneer. Weten jullie ook, wie dat i meer en veel vroeger gezongen heb ben Ja, meneer. En wie dan Ik, meester. Dat jij het gezongen hebt, weten we al, maar weet je ook, wie het vroeger gezongen heeft Nou, of ik Dat waren de Wa tergeuzen, die op 1 April Den Briel op de Spanjaarden veroverden. Juist. Maar wisten jullie ook, dat er geen Spanjaarden in het huis je waren Ja zeker. Gesteld, dat er wel Spanjaarden in geweest zouden zijn en ze waren naar buiten gekomen, wat hadden jullie dan gedaan Dan zouën zo nooit zoo op d'r ziel gehad hebben als toen Dus jullie zouden niet zijn weg- geloopen Neen. Maar waarom zijn jullie dan wel weggeloopen Dat was voor dien agent. Deurwaarder, laat den verbali sant binnenkomen. De agent komt binnen. Uw naam Jansen. Beroep Agent van politie. U volhardt bij het door- u opge maakte proces-verbaal Ja, zeker, EdelAchtbare. Dus de feilen zijn daarin juist omschreven Zeker, EdelAchtbare. Dan wensch ik u nog een vraag te doen en dat is deze. Kan bet waar zijn, dat die jongens in de meening verkeerden, dat het 1 April 1572 was, dat ze de Watergeuzen waren en dat zij voor de poorten van Den Briel stonden, om die stad op de Spanjaar den te veroveren Geen kwestie van, EdelAchtba re Ze wisten heel goed, dat het een gemeentehuisje was. Is dat je vaste overtuiging Zeker, EdelAchtbare. Dan hebben ze ook straf ver diend. Die bestond in een berisping. Sport m VOETBAL. II. V. V.—SLAVIA. Het elftal, dat op 31 dezer op het PI. V. V.-veld te 's-Gravenhage tegen Slavia in het veld zal komen, is, naar de „N. Ct." meldt, samenge steld uit „De Zwaluwen". Zooals be kend is, zijn de meeste spelers van het Nederlandsch elftal hiervan lid, zoodat verwacht mag worden, dat de combinatie in sterkte niet veel voor het nationale elftal zal behoeven on der te doen. Kerk en Schooi NED. HERVORMDE KERK. Bedankt voor het beroep te Culem- borg door ds. W. G. Planten te Groenloo; te Dokkum door ds. F. Germs te T wij zei. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Oud-Beijerland ds. M. den Boer te Apeldoorn. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechtsge leerdheid de heer H. M. Narmenga. Leiden. Bevorderd tot doctor in de. geneeskunde de heer H. van der Hoe ven Jr., geb. te 's-Gravenhage, op proefschrift„De invloed der effectie ve meerwaarde van voorstellingen in het woordreaktie-experiment. Met een aanhangsel over de bruikbaar heid van het experiment in het straf proces". Land en Tuinbouw INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. IN DEN TUIN. Zeer vele tuin-bezitters op het plat teland en ook nog wel in de steden gebruiken voor bemesting van hun gj/oenten, vruchtboomen, enz. den beer hunner privaten. Dit is dan ook 'n goede meststof, waarvan het jam mer zou zijn ze niet te gebruiken. Toch komt het niet zelden voor, dat zelfs zij, die op deze wijze rijkelijk kun nen bemesten, hiervan na verloop van eenige jaren niet meer de ge zijn er om vervalschingen van mest stoffen, voedeijstoffen en zaaizaden, op te sporen, terwijl land- en tuin- bouwleeraren door middel van talloo- ze lezingen en cursussen zoo goed als kosteloos kennis verspreiden om trent voor den landbouwer zoo nut tige zaken. Daarom heeft de' landbouwer geen ■recht meer op ons medelijden, wan neer hij nog, ondanks ai die voor lichting, het- slachtoffer van kwade practijken wordt. Aanleiding tot dit schrii ven is bet feit, dat ónder den naam van phosphorzure voeder- kalk, voederkalk, enz., artikelen in den handel gebracht worden, die dien naam volstrekt niet verdienen, er. het is hier misschien nuttig in het kort e.r nog eens op te wijzen, aan welke eischen voederkalk moet vol doen. Verschillende producten, als beendermeel, beenderen asch, mine ra alphosphaat, bevatten wel is waar phosphorzure kalk, doch niet in zoo- danigen vorm, dat ze door het li chaam wordt opgenomen. Dit is wel het geval met. de geprecipiteerde phosphorzure kalk, dat is een verbin ding van kalk en phosphorzuur, ver kregen, dooi' de tot kleine stukken geslagen en gewasschen beenderen met zoutzuur en daarna met kalk melk te behandelen. Talrijke voederproeven hebben ge leerd, dat alleen geprecipiteerde phosphorzure kalk als veevoeder in aanmerking kan komenden niet de reeds bovengenoemde producten, als beendermeel, beenderenasch e. d. Uit bovenstaande volgt, dat het niet voldioeh.de is bij het aankoopen van phosphorzure kalk te letten op het nuttig hij zich maakt, die als privaat man zijn goederen zelf bestuurt en beheert. Hij is een vrij man, die ook vrij spreken mag." LUCHTREIZIGERS. In Spanje maakt men zich zeer ongerust over het verdwijnen van den luchtballon Quo Vadis, die Zon dag j.l. te Barcelona met twee offi cieren opsteeg. Te Arrago werd het luchtschip door storm overvallen. Het schuitje sloeg tegen een rots; lui tenant Montajo viel ér uit en brak een been. De ballon steeg dadelijk weer en verdween in de wolken. De eenige passagier, kapitein Cortada, weet absoluut niets van de lucht- scheèpvaart af en is waarschijnlijk ook nog gewond. NOODZAKELIJKHEID EENER HER VORMING IN INDIë. Een groot-handelaar te Calcutta, op-het oogenblik in Londen vertoe vend, is geïnterviewd over de revolu tionaire onlusten, die op verschillen de punten van het Britsch-Indische Rijk zijn uitgebarsten. Deze beweert, dat het verkeerd was de zaak te overdrijven, maar dat het evenmin van belang' ontbloot was, om de quaestie met den noodigen ernst te behandelen. Volgens zijn meening is de toestand veel erger dan in hooge regeeringskringen, in het moeder land en ook zelfs in Britsch-Indië er over gedacht wordt. Het kwaad schuilt volgens den han delsman hoofdzakelijk in de weinig gelukkige keus der hooge ambtena ren, den vice-koning daaronder be grepen. Al 'die Britsch-Indische hoo ge ambtenaren zijn veel te weinig op gehalte aan phosphorzuur all eenI de hoogte van het leven, de verhou- mon dient bovendien te eischen, dat dingen en de toestanden der Britsch- het phosphorzuur $an\ygzig zij dien voor het dierlijke lichaam ge- schikten vorm. Nu is er een zeer groot scheikundig onderscheid tus- schen de geprecipiteerde phosphorzu re kalk eenerzij ds en beendermeel, phosphaatmeel, enz., anderzijds. En van dit scheikundig onderscheid heb- Indische bevolking. De officieele personen en leden der departementen hebben om zoo te zeggen geen punten van aanraking- met het Volk, welks grieven en aspi raties ze niet alleen niet weten, maar welks taal ze niet eens spreken. Bui tendien zijn die hooge regeerings- ben de proefstations gebruik gemaakt ambtenaren gewoon om den zomer iom de eischen van echtheid voor de j d°or te brengen m dorpen en buiten- voederkalk vast te stellen. Ik her- 1 Pïaatseii het gebergte, zoodat m haal: wat dus de hoer bij aankoop werkelijkheid het uitgestrekte gebied van voederkalk eischen moet, is niet ™.eT'?an 6 van het jaar alleen een behoorlijk gehalte aan 'fL™,n w phosphorzuur, roaar ook dat voldaan 1 ri:,,Jn,,aTL v-1r, uIt iv në fa. fi nieuwmg van het regeenngs-rader- i-3 aan de door de Rijkslandbouw- wenschte resultaten zien. Dit komt proefstations gestelde eischen van hun dan ook onbegrijpelijk voor zij mesten toch zoo goed De oorzaak van dit verschijnsel is gelegen in de omstandigheid, dat beer, naar zijn samenstelling, niet beantwoordt aan de behoeften onzer cultuur-gewassen. Deze hebben over 't algemeen meer echtheid. Dat dit nog niet altijd ge schiedt, blijkt wel uit het volgende voorbeeldDoor een handelaar te Apeldoorn wordt onder den naam van „gezuiverde phosphorzure been- derénkalk" een artikel, in carton verpakt, aan den man gebracht, dat werk plaats hebben, zoodat het volk daar meer van profiteert. Van het energiek ingrijpen van de Britsche regeering nu hangt alles af, of in de toekomst de revolutionaire beweging in Indië slagen zal of niet. ONDER POLITIETOEZICHT IN DUITSCHL AND. Fen schildersknecht, die 5 1/2 jaar Aangenaam, werkzaam Laxeermiddel voor volwassenen en kinderen. Door H.H. Medici als een zaclit-en zeker werkend laxeermiddel menigvuldig aanbevolen, wordt „Califig"-stroop, uithoofde van hare zuiverheid en uit muntende eigenschappen, gaarne en dikwijls b(j habituëele en toevallige verstopping, storingen in de spijsver tering alsmede bij gebrek aan eetlust in genomen en door H,0. Medici voorge schreven. Men lette vooral op het merk CalijigVerkrijgbaar in Apotheken, P-ijs 1.25 per flacon. kali dan stikstof noodig, terwijl in niet aan de eischen, aan voederkalk f beer deze stoffen juist in omgekeerde te stellen, voldoet en zoodoende veel 1 gevangenisstraf had ondergaan, verhouding voorkomen. Soms bevat te duur betaald wordt. De.prijs van kwam weder in de maatschappij met; lieer maar weinig minder kali dan j dit artikel is 0.50 per 2.5 K.G., ter- het vaste voornemen, eerlijk en door! stikstof, doch niet zelden is het ge- wijl de waarde ongeveer ƒ0.08 he- hard werken in zijn onderhoud te j halte van de laatste voedingsstof dubbel zoo groot of nog meer. Hieruit volgt tevens, dat de samen stelling van beer niet steeds gelijk is en zelfs zeer verschillend kan zijn. Het is bijgevolg moeilijk op te geven in welke hoeveelheid men die mest stof voor een rationeels bemesting dient aan te wenden, daartoe zou men eerst een monster aan het Land bouwproefstation moeten laten onder zoeken. In het eene geval zal men stellig veel meer, soms wel het dub bele, behoeven dan in het andere. DE EULENBURGS. Over de familie Eulenburg waar- van de naam niet alleen in Duitsch- daar van alle voedingsstoffen het ge- j land, doch in de heele wereld in den halte ten zeerste uiteenloopt. laatsten tijd zulk min-gewenschte be draagt De landbouwer zij dus schuwd. "Wageningen, 11 Mei'J908. De Directeur van het Rijks- landbouwproefstation Dr. D. J. HISSINK. Gemengd Nieuws voorzien en de smet op zijn naam af gewaar-j ti? wisschen. Hij kreeg werk door tusschenkomst van zijn vroegeren j patroon. Maar daar komt op zekeren dag een gendarme, om te informee- ren naar den ontslagen tuchthuis- j boef, die nog onder politietoezicht stond. Het gevolg was, dat de flinke, werkzame man ontslagen werd. Hij j zocht en vond weer werk maar na i eenige weken herhaalde zich dat spelletje. De politie kwam informee- ren naar den tuchthuisboef en hij werd opnieuw ontslagen. Hij zocht nu. werk in een fabriek eii huurde toen twee woningen G»nwonierduT^v^r ecro on- tadheü hëeftgokregon - l^n wij woonde l.ij in de andere had derzoek als hierboven bedoeld, niet in een Duitsch Mad enkele wel we-lu-> officieel domicile en hij ging heeft plaats gehad, men ook geen tenswaardige bijzonderheden. mrtdwi hl>lri vH h„. bepaalde uitkomsten mag verwach- j De Eulenburgs voeren hun adel tot /aar -nïmden' uit Maar de gen' teC maar steeds omtrent den te ver- diep in de middeneeuwen op. Zij be- nieuwe wfrk- VrU nnaoirnnn I wsiTien f.v r.h on. d at het.hoofd van ufu me -UA *gn,mBuwe wern j nu iedere week zelf naar de politie, wachten oogst in het onzekere ver- roemen er zich op, dat het hoofd van keert hun geslacht reeds Duitsch Rijks- En'eveneens is het nu duidelijk; vrijheer was, lang voor de Hohen- dat beer op den duur, inzonderheid zollerns naar Duitschland Kwamen, bij gewassen, welke veel kali noodig In 1217 zouden zij dezen ti.el gekre- hebben, niet kan voldoen dit zal dus gen hebben. In 1/86 kregen zij ei bij de Eerwaards Zusters vau het Kruis terwijl er in -opgesloten ligt alles wat dn het militaire stelsel verkeerd is. iemand, die zich militarist verklaart, t zou pl. bestempelen met den naam Uit Neerpelt bij Eindhoven, komt van monster; ieder Christen moet an-het volgende bericht tot ons: tl-militarist zijn. I NEVEN MICHAEL, oud 59 jaar, in Pl. betoogt vervolgens dat de amb-het St. Josephsgesticht van de Eer- tenaar van het O. M. in gebreke is waarde Zusters van het Kruis te Neer g#blev8n aan te toonen welke hande- pelt, had zich door werkzaamheden lingen gepleegd zijn, die aan deze var- aan de Kerk bezweet en was waar- eeniging een strafbaar karakter ge- schijnlijk daarna op den tocht gaan ven. Het Leger is geen heilig huisje, staan. men mag er tegen ageer-en zooveel j Het gevolg was, dat hij eene zwa nen wil, zelfs de Vredesconferentie j re borstaandoening kreeg, gepaard doet dat, gelijk alle ware Christenengaande met kortademigheid, •bet doen. j Twee jaar sukkelde hij daaraan en Mr. Bruck, zegt dat men hier te doen 1 niettegenstaande hij alle mogelijke 'heeft met een politieke vervolging; geneesmiddelen innam, kon hij niet bij beeft er een oogenblik over ge- genezen en bleef hij doorsukkelen. De (dacht Loubet, Aristide, Briand en Eerwaarde Zusters van het St. Jo- Glemenceau, die geld voor antimilita- sephsgesticht, vernomen hebbende ristieehe doeleinden hebben gegeven, i van de goede werking der Abdijsi- als getuigen te dagvaarden; hij liet roop, Klooster Sancta Paulo, bevalen het na om den schijn van obstructie dit waardevolle middel den Heer Ne ven Michael aan, en ziet, het is bij na ongelooflijk, maar niettemin waar dat deze heer na het gebruik van TWEE flacons Abdijsiroop van zijne borstaandoening, waaraan hij twee den ontslag van rechtsvervolging of jaar gesukkeld had, volkomen gene- het eerst het geval zijn hij aardappe len, bieten, wortelen, knollen, uien. Maar ook bij andere groenten zullen de oogsten te wenschen overlaten, den graventitel bij. Er zijn vier tak ken Eulenburgs, waarvan de tak Eulenburg-Hertefeld (waartoe Plii- lipp Eulenburg behoort, die thans we- te vermijden; als de bekln. worden veroordeeld, zal hij in hooger beroep hen zeker dagvaarden, ten minste als ze komen willen. iPÏ. vraagt ten slotte voor de beklaag- vrijspraak. Baron mr. A. van Haersolte uit 'Arnhem, die een uitsluitend juridisch betoog leverde, pleitte eveneens vrij spraak of ontslag van rechtsvervol ging. Hij noemde deze vervolging weinig vaderlandslievend en niet takt- vql. Hot O. M. leverde geen repliek. Uitspraak 4 Juni a.s. KWAJONGENS VOOR DEN RECHTER Een verslaggever van het „Rott. Nbld." vertelt van een behandeling van een kinderzaak voor den kan tonrechter. De beklaagden zijn drie knapen, die met hun drieën 39 jaar oud zijn. Ze hadden het gemunt op een ge bouwtje, toebehoorende aan de ge meente. Met een handkar, die zij hadden weggenomen, hadden ze, on der het zingen van „In naam van Oranje, doe open de poort", de deur «erameid, die, daartegen niet be stand zijnde, aan splinters vloog. Zoo zen is. De Heer Neven Michael heeft on zen Verslaggever verzocht, deze be langrijke genezing in de couranten te publiceeren, opdat andere lijders daardoor hunne toevlucht zullen ne men tot de beroemde Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, opdat ook zij, evenals hij, een merkwaardige en volkomen genezing zullen vinden. De ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo, is een gezegend middel voor jong en oud, zij is altijd onschadelijk en geneest onvoorwaardelijk den hardnekkigsten Hoest, de hevigste Verkoudheid, Asthma, Keelpijn, Kink en Slijmhoest, Bronchitis eh alle Borst- en longaandoeningen. Prijs per flacon 1,f 2.en f 3.50. Centraal-Depot: L. I. AKKER, Van Alkérnadestra at 11, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende verkoo- pers en bij de meeste apothekers en drogisten. ae oogsten te - gens memeed vervolgd zal worden) zoowel wat kwaliteit als kwantiteit OQvcf .n 18A7 nnop -RrnnHpnhnrP' wprrl betreft, daar niet slechts het kali-ge halte, doch ook dat aan phosphorzuur laag is in teer, lager dan in stalmest. Hiermede zullen de gebruikers reke ning moeten houden, door nevens den beer wat patentkali of super- phosphaat (slakkenmeel is ook goed) of heide aan te wenden. Van meer belang is deze zaak nog, wanneer de beer wordt aangekocht. Dit is b.v. in sommige gedeelten van Noord-Brabant het geval en het was daarom goed, dat men van Rijkswege daar eens proeven heeft genomen om na te gaan of beer werkelijk de waar- d heeft, welke men er voor betaalt. Men vergeleek verschillende meststof fen met elkander. Te Rijen, op zandgrond, moest de gebruikelijke hoeveelheid beer het ge durende een drietal jaren afleggen tegen een bemesting met kunstmest het, financieel eindresultaat was bij de 'laatste het grootst. Ook gaf half stalmest plus half kunstmest beter r/sultaat dan half stalmest plus beer en heel stalmest. Te Liempde voldeed beer iets, maar slechts weinig, beter dan half stal mest plus half kunstmest, maar ook elleen als de afstand van vervoer ge ring was. Bij later genomen proeven bleek toevoeging van kunstmest winstgevend, gelijk te verwachten was, en leerde het resultaat, dat de beer te duur was betaald. Met balf stalmest plus half kunstmest en voorts met enkel kunstmest verkreeg men de beste uitkomsten. C. B. Van Dr. Hissinlc, Directeur, v. h. Rijkslandbouwproefstation te Wage ningen, ontvingen we het volgende schrijven met verzoek dit in onze ru- Iriek te willen opnemen: OVER VOEDERKALK EN DE EISCHEN, DIE MEN BIJ AAN KOOP STELLEN MOET. Toen de boer in vroegere jaren vrij wel onbeschermd stond en het hem aan de noodige deskundige voorlich ting ontbrak, was het geen wonder, dat hij het slachtoffer werd van min der nauwgezette handelaren, die hem allerlei waardelooze producten trachtten te verkoopen. Thans ech ter is dit anders. De Proefstations eerst in 1867 naar Brandenburg werd overgebracht. Het hoofd van dezen tak Philipp verkreeg eerst voor en kele jaren den titel van „prins". Een familie-legende zegt, dat er nooit meer dan 13. Eulenburgs mogen zijn. Volgens deze legende vroeg eeuwen geleden een kabouter op een goeden dag aan de burchtvrouwe van het kasteel Prassen (een andere tak van het Eulenburg-geslachtom vrije beschikking over de groote zaal vau het slot om er bruiloft te vieren. Zij mochten echter niet bespied en ook niet gestoord worden. De zaal werd hem toegestaan en de bruiloft had plaats. Doch midden in het feest kwam een van de zoons der burcht vrouw, niets wetend van de afspraak, en bracht niet geringe stoornis on der de bruiloftsgasten. Den volgenden dag bracht hetzelfde kleine kabouter mannetje den sleutel terug, met een diamanten ring, als bewijs van dank baarheid. Omdat echter het feest, niettegenstaande de belofte, toch was gestoord, zou het geslacht der Eulen burgs nooit meer dan 13 leden kun nen tellen.... De ring moet nog be staan het is er een van middelbare grootte, eenvoudig gevat. Het bekende landgoed Liebenberg kreeg de Brandenburgsche tak der Eulenburgs in 1867 door erfenis. Er is niet minder dan 20.000 morgen grond bij. Oorspronkelijk had het be hoord aan een edelman, Jobst Ger hard von Hertefeld. Deze had in zijn testament bepaald, dat de bezitter van het landgoed steeds den. naam Hertefeld bij zijn eigen naam nioest voeren. Vandaar dat Philipp Eulen burg dan ook heet Fürst zu Eulen burg und Hertefeld, graaf von San- dels. Dezen laatsten naam dankt hij aan zijn gemalin, een gravin San- dels, uit een oud-Zweeuwsch ge slacht. Prins Philipp zu Eulenburg und Hertefeld is, naar men weet, nooit in militairen dienst geweest. Wel licht hangt dit samen met den raad, dien de laatste der Hertefelds van zijn vader op diens sterfbed kreeg. „Geloof mij als een ouden man van ondervinding en zonder vooroordeel; de militaire stand is een stand van blinkende, misère. Wanneer men er een tijd lang in heeft gewerkt, be merkt men eerst, hoq aangenaam het is onafhankelijk te 'zijn, en hoe plaats uit en kwam daar inlichtin gen inwinnen naar den „tuchthuis boef'. Opnieuw werd hij ontslagen. Het verhaal wordt eentonig maar het is zoo. Dit gebeurde nog eens en nog eens. En met elke nieu- wé verschijning van de politie, steeds gevolgd door het ontslag van den ont slagen gevangene uit zijn, vaak met moeite verkregen, betrekking, werd zijn moed minder, zijn voornemen om eerlijk en met werken door de wereld te komen, onvaster. De „tuchthuisboef" maakte kennis met een niet meer jonge vrouw, die wat spaarpenningen had. Hij had weer werk, en zij zouden gaan trou wen. Maar de onverbiddelijke politie verscheen weer, en opnieuw ontsla gen, vluchtte hij, de spaarpenningen zijner bruid medenemend. Hij werd nu gejaagd van de eene werkplaats naar de andere, vervalschte eindelijk, om voor de.politie beveiligd te zijn, zijn bewijs van iiiwonersehap werd ontdekt en veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf, zes jaar verlies van burgerlijke rechten en plaatsing on der politietoezicht. Het blad vraagt, of men nog een beter middel weet te bedenken, om ontslagen gevangenen tot recidivisten te maken INGEZONDEN Van ingezonden stukkeai, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kupie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich raiet aansprakelijk. Dat maakt het onderwijs gedwon gen en onnatuurlijk en andere scho len, die ook genoodzaakt zijn „op te le.den" ondervinden dien dxuk in meerdere of mindere mate even eens. Het is ai zoo dikwijls gezegd, maar het mag nog wel eens gehoord wor den. Dat is liet ook, naar ik meen, wat do hr. Dir.Kr. bedoelde. Want n o c li de leerstof, noch de methode, houdt rekening met de ei schen, die de natuur van het kind en het leven stellen. Lieten wij, onder wijzers hij het 1. o., die eischen gel den in de mate, als wij het noo dig achten, dan zouden we in één op zicht onzen leerlingen een slechten dienst bewijzen. Ze zouden niet sla gen voor de H. B. S. Want die in richting onderzoekt niet, of de candi- daten werkelijk verstaan, wat ze le zen, of ze zich mondeling of schrifte lijk behoorlijk kunnen uitdrukken, of ze wat voélen van het verschil in be- teekenis tusschen synonieme woorden en uitdrukkingen, die in het dage- lijksch leven herhaaldelijk gebezigd worden. Op het toelatings-examen krijgt de twaalfjarige knaap een dic- tée van dertig tot veertig regels, waar in hij blijk geven moet, dat hij de vervoeging der werkwoorden en de verbinding van alle naamwoorden kent, dat hij volkomen thuis is in het ontleden van alle mogelijke zinnen. Want het is nog niet voldoende, dat hij geen taalfouten maakt, boven al le woorden, die daarvoor in aanmer king komen, moet de naamval ge plaatst worden. Tot welkeen-mogelij ke gevallen men daarbij komen kan, weten alleen de leerlingen en hun onderwijzer. Het is gemakkelijk te begrijpen, wat de hoofdschotel is bij het taalon derwijs aan de scholen, die „oplei den." En wat dunkt u.van het rekenonder wijs, als het hoofd van een aanzien lijk handelshuis, een predikant, een meester iri de rechten verklaren, dat zij de sommen van hun elfjarigen jongen niet kunnen maken? Zou dat geen practisch rekenen zijn? Ik sprak hierboven over den aard en de neigingen van het kind. Wordt I daarmede op onze scholen in het al gemeen voldoende rekening gehou den? Een tuinman zal nooit nalaten i te onderzoeken, wat deze, wat die plant noodig heeft. Want hij weet, dat anders het kweeken mislukken I zou. Houdt men voldoende in het oog, I wat het kind behoeft? Het moet wel de aandacht getroffen hebben van alle opvoeders en onderwijzers, hoe bij 't jonge kind een warme belangstelling bestaat voor al wat het omringt. „Die jongen vraagt honderd uit!", kunnen r we telkens hoor en. Voor sommige on- S derwijzers lag daarin een aanwijzing om aan het onderwijs in de plant- en dierkunde .en 'in de kennis der le- venlooze natuur een ruime plaats toe I te kennen. Dezelfde reden het aanbrengen van kennis betreffende de j zaken, waarmee het kind in aanra king komt bracht hen er ook toe de bedrijven der menschen eh ver schillende inrichtingen tot onderwer pen van behandeling te maken. Zij gingen -nog verder. Het kind vraagt bezigheid met de handen;-hét wil wat doen, wat maken. En de onderwij zers, erkennende, dat niet alleen de geestelijke, maar ook de lichamelijke vermogens van het kind aanspraak kunnen maken op verzorging, dat in zonderheid oefening van oog en hand! behoort bij de opvoeding van het kind gaven aan gymnastiek en teekenen een ruimer plaats en namen ook han denarbeid_ bij de vakken va.n onder wijs op. Dat is onderwijs dat boeit, voor dat onderwijs gevoelt het kind de meest warme belangstelling. En, geachte Redactie, dat onderwijs wordt niet gegeven zonder" stelsel, Aan de scholen, die ik bedoel, bestaat een volledig en nauwkeurig uitge werkt leerplan, waarvan alleen wordt afgeweken als het examenspook na dert. Met Dr. Nicuwenhuijzen Kruse- man ben ik het volkomen eens: door de afschaffing van het tegenwoordig toelatingsexamen zou bet onderwijs vrijer, ruimer kunnen worden; zou geleid kunnen worden in meer natuurlijke en practische rich ting. Met beleefden dank, Uw dw., Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u om een plaats je naar aanleiding van uw laatste „Om ons Heen", „Nabetrachting van den gemeenteraad." De redevoering van den heer Dr. Nieuwenihuijzen K-ruseman noemt u een -merkwaardige. Ik ben dat met u eens, maar in een anderen zin. Volgens mijn meening toonde de heer Dr. N. K. zich werkelijk onder wijzer, opvoeder, die gevoelt welke ge breken het onderwijs aan onze oplei dingsscholen aankleven. Opleidings scholen! de naam is teekenend! Scho len, waar dus niet gevraagd wordt, welke leerstof voor de kinderen met het oog op hun ontwikkeling en hun aard de meest geschikte is, maar waar men vraagt: „Wat eis ebt de middelbare school, de inrichting voor hooger onderwijs". Of liever nog, „wat eischt het toelatingsexamen voor die inrichtingen. B. Met belangstelling heb ik deze be schouwing van den inzender gelezen Dat het onderwijs aan de oplei dingsscholen niet ideaal is ben ik vol komen, met hem eens. W-aar dit onderwijs evenwel df voorbereiding is tot het M. O. ltai het, naar mijn meening, niet anders zijn dan het is, ook niet al wordt he toelatingsexamen tot de H. B.S. afge schaft. Tenzijook het Middelbaar Ou derwijs verandering ondergaat. En daar bestaat, dunkt mij, hei weinig kans op. Daarom miste, m. i. de rede Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman all practische waarde. J. C. P. Ve li ?i< Stoomvaartberlchtis® Het stoomschip Banda arriveerde 2j Mei van Amsterdam te Hamburg. Het stoomschip Java, van Batavi naar Amsterdam, passeerde 21 1 Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6