de Neclerlandsche politie-ambtenaren te stellen, en zal dus hurine uitleve ring moeten worden aangevraagd. Omtrent de Haagsehe inbrekers- bende deelt de „H. C." nog mede Drie Rotterdammers zijn Vrijdag morgen naar 's-Gravenhage overge bracht. Een zuster van Marie Feije is eveneens gevangen genomen en mean verwacht nog meer arrestaties, 't Komt thans aan het licht, dat de inbrekers ook met eenige personen in betrekking stonden, die op het oogenblik wegens misdrijven in de gevangenis zitten. O. a. de berucht Van der Nat, die te Rotterdam zijn straf uitzit. Deze moet medeplichtig zijn aan een tweetal inbrakente Rotterdam gepleegd, waarvan één reeds dertien jaar geleden plaats had. Ook kwam men op het spoor van de inbraken ir. een huis in de Beeklaan, Ie 's-Gra venhage. eenige jaren geleden ge pleegd. Thans is al het goed, gestolen bij den heer Hamme, in de Korte Poten, terecht. De bestolene zal .zijn eigen dom, dat een waarde heeft van 14,000. voor f 2800 terugboopen. Vrijdagmorgen heeft genoemde lieer de uitgeloofde premie van 1000 uit gekeerd aan de Haagsehe recher- cheure Bas en Brouwers en hun col lega uit Rotterdam, die daar de ge stolen voorwerpen in beslag wist te nemen.. Deze drie deelen.de som dus. Omdat ook de andere leden der Haag sehe recherche op zulk een wakkere en onvermoeide wijze in deze zaak optraden, schonk de heer Hamme hun op waarlijk vrijgevige wijze een bedrag van ƒ250. Op welk een brutale manier de he lers van deze geheele zaak heblien ge profiteerd, kan men nagaan, als men weet. dat een winkelier een gou den ring met brillant van ruim ƒ200 waarde kocht voor.... f 3, omdat, naar hij den verkooper wijs maakte, de steen van glas was. AMERIKA ANSCH Te Onstwedde (Gr.) hield de onder wijzer Baaiman gewone repetitie van het gemengd zangkoor met meer dan 30 leden op het. dak der bijzondere school aldaar. De schoollokalen wa ren In de verf gezet en één repetitie kon met het oog op een concours niet gemist worden. BROEDERTWIST. Vrijdagmorgen zijnjïé drie gebroe ders T. uit Odiliënberg gevankelijk naai' de gevangenis te Roermond overgebracht. Deze gevangenneming staat in verband met de reeds vroe ger vermelde levensgevaarlijke ver wonding, in een broedertwist toege bracht aan den vierden broeder, die thans nog in ernstiglevensgevaar verkeert. Tengevolge van een door een over leden oom nagelaten erfenisje, waar van den vader niets gewerd, heersch- te ten huize van de familie T. een zonderlinge toestand. De moeder zorgde voor zich-zelf en twee zonen, de twee andere zoons kookten hun pot zelf, terwijl_de va der eveneens voor zichzelf te zórgen had. En dit alles in een -en 't zelfde huis. Reeds herhaalde malen gaf dit aan leiding tot twisten. Maandag ont aardde die onderlinge twist in een hevige vechtpartij tusschen de vier broeders, waarbij een hunner door door drie levensgevaarlijke mesr* ken werd verwond. De getroffene heeft geen zijner fa milieleden als dader willen aanwij zen, ondanks de herhaalde pogingen, daartoe door de justitie aangewend. NED. DIPLOMATIEKE EN CONSU LAIRE AMBTENAREN. Dat staat boven de dezer dagen ver schenen volledige lijst. Zij bevat bijna 600 namen. Er zijn 116 Nederlanders bijde overgroote meerderheid is dus vreem deling. Slechts aan 218 kan in het Nederïandsch worden geschreven. (Neerlandïah DE VERGIFTIGINGSGEVALLEN TE GOUDA. Een scheikundig onderzoek heeft uitgemaakt, dat de karnemelk, door welker gebruik 'n aantal gezinnen te Gouda ongesteld zouden zijn gewor den, deugdelijk was. Waarschijnlijk is dus het gebruik dier karnemelk niet de oorzaak der ziektegevallen. Het is evenwel nog niet kunnen worden uitgemaakt, wat dan wèl de oorzaak was. DOOR EEN ADDER GEBETEN. Te Dwingelo is het 5-jarig dochter tje van Geert Koopman door een ad der gebeten en na herige pijnen over leden. HET HOLLANDSCHE HULDIGING5 COMITé BIJ Z. H. DEN PAUS. De Paus ontving Vrijdag Hoiland- sche pelgrims, behoorend tot de bis dommen Utrecht, Den Bosch, Roer mond, Breda en Haarlem. De aarts bisschop van Utrecht las een adres van devotie voor, en uitte de beste wenschc-n ter gelc-genheid van 's Pau sen jubileum. De Paus dankte, waarna hij den zegen uitsprak over de aanwezigen, hun gezinnen en alle Nederlandsche Katholieken. We lezen hierover nog in „De Tijd" De leden van het bovengenoemde comité werden te half twaalf door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen, nadat te voren om 9 uur in de Hollandsche kapel der St. Joachims- kerk de II. Mis gevolgd door liet „Te Deum" en den zegen met hef. Al lerheiligste was opgedragen door mgr. den aartsbisschop. Van de 26 leden der deputatie (uit elk diocees 4) waren verschillenden vergezeld van hunne dames of familieleden. Met de andere landgenoolen, die zich bij hen aansloten, bestond de Hollandsche pelgrimsgroep uit onge veer 60 personen. Ondc-r hen bevon den zich ook de hoogeerw. heeren mgr. Willemsen en pater Van Ros- sum C.SS.R., dc weleerw. heer Eras en dr. G. Brom. De heeren Van Wa terschoot van der Gracht en Laano droegen het costuum van kamerheer „di-cappa e spada.". Mgr. de aarts bisschop las een adres voor in de Latijnsche taal. In dit stuk vertolkte Z. D. H. de gelukwenschen van het Katholieke Nederland, dat God dankt- voor het den Paus geschonken voor recht en zijn gebeden opzendt voor 's Pausen gelukkige regeering en voor zijn langdurig behoud. Wij bewonderen, zeide mgr., de godsvrucht en de zachtmoedige kracht van den Opperherder dei- Kerk, die de veelvuldige Communie aanmoedigt en de moderne dwalin gen bestrijdt. Wij bidden ook voor al iot onze martelaren van Gorkum, die belijders tot-in-den-dood èn van de H. Eucharistie en van het primaat des Pausen, en wij willen hun roem rijk voorbeeld navolgen om er toe bij te dragen, dat het den Paus gegeven worde de Kerk tot de overwinning te geleiden en alles in Christus te herstellen. BRANDEN. In de buurtschap Slichtenhorst, ge meente N ij kerk is afgebrand de boer derij bewoond door v. d. Pol, eige naar Johs. Boshuizen. De vermoedelijke oorzaak is het spe len met lucifers. Ondanks de pogin gen tot blusschen verbrandde alles. De schade is gedeeltelijk gedekt door een lage verzekering. Donderdagnacht brak brand uit in de schuur van den landbouwer P. de Putter aan den Zaaidijlc onder Axel. De schuur brandde tot den grond af. 7 paarden, 2 veulens, 4 kal veren en 2 stieren kwamen in de vlammen om. Alle landbouwwerktui gen, welke in de schuur waren ge borgen, benevens het graan op den zolder boven het wagenhuis, werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schuur en eenig vlas waren verzekerd. ONGELUKKEN. Veerman, de 16-jarige Huizer bot boer, die Vrijdag bij het Westelijk viaduct te Amsterdam een ijzeren band van een heipaal op liet hoofd kreeg, is Zaterdagmorgen aan de ge volgen in het Binnengasthuis over leden. Zaterdagmorgen sloegen te Breda twee paarden der Kon. Mil. Acade mie in de Fellenoordstraat op holen renden door de Leuvenaarstraat naar de Kon. Mil. Academie. De cadet Brosius viel van zijn paard en werd per brancard naar de Academie over. gebracht. De andere lcwam op het Kasteelplein met zijn paard te val len, doch kwam er zonder letsel af. Het elf-jarig dochtertje van den heer Duifhuizen, te 's-Hertogenbosch, is aldaar verdronken. BOEREN WRAAK. In den Zuidwesthoek van Fries land zegde een landheer zijn pachter de huur op. Deze heeft vóórdat hij de woning verliet, overal de verf met teer besmeerd, de beide regenbakken met mest verontreinigd, de goten weggebroken, de paneelen door boord, alle sloten en krukken uit de deuren genomen, de zware steunbal ken in de hooischuur beschadigd en alle kleinere steunbalken of juffers doorgezaagd. De aangebrachte scha de beloopt over de duizend gulden, naar men zegt. Het drinkwater voor het vee in de sloten is bedorven en als het polderbestuur niet tusscben- beiden gekomen was, had de booze boer het land laten verdrinken, waar door dit ernstig schade zou hebben geleden. Rechtszaken DE MOORD TE ZEIST. (Vervolg). Getuige J. Smoorenburg, desinfec- teur, deelt mede dat Van Vaalen hem gevraagd heeft om choroform. Hij heeft zc echter niet verstrekt. Beklaagde Van Vaalen zegt dat hij alleen gevraagd heeft of hij chloro form kon krijgen. Getuige mej. Van Hoeflaken legt ge tuigenis af aangaande een door haar aan Overhorst gegeven bankbiljet. Hierna wordt gehoord Van Mar- rum, agent van politie, te Zeist, die verklaring geeft omtrent in beslag genomen geld. Getuige Harskamp verklaart Drost en Overhorst bij Van Vaalen ont moet te hebben. Bekl. Overhorst ontkent dit. Beklaagde Van Vaalen zegt desge vraagd dat Drost ei' wel bij was. Overhorst heeft Drost bij hem aan huis gebracht. De eerste maal dat de knaap kwam, bestond er reeds het plan hem van het geld, dat hij bij zich had, te berooven. Getuige mej. Looyen heeft Over horst cn Drost het koffiehuis van v. Vaalen zien binnengaan.Verder heeft ze op 16 November 's morgens circa 8 uur Van Ee en Van Vaalen uit het bierhuis zien komen. Bekl. Van Ee ontkent. Mej. Verschragen heeft Van Ee op 16 November herhaaldelijk bij Van Vaalen gezien. Getuige Van Burken verklaart dat hij Overhorst met Drost heeft zien praten in den .namiddag van 15 No vember jl. bij de Acacialaan. Getuige Goris is op 16 November 's avonds geweest in het bierhuis van Van Vaalen. Getuige trof daar aan Van Vaalen, Kors, Van Ee en Overhorst. Van Vaalen was erg zenuwachtig, terwijl Overhorst beschonken was en met zijn gezicht tegen het biljart viel. Kors kwam ongeveer half tien en bleef slechts een tiental minuten. Toen hij wegging zeide hij dat hij nog terugkwam. Van Ee, die gewoonlijk zeer luid ruchtig Is, was toen zeer stil. Getuige Phielex heeft gezien op 5 November, dat Van Vaalen, Van Ee en Overhorst samen kaartspeelden. Bij het spelen hadden ze herhaalde lijk ruzie, doch ze gingen later samen naai' boven Getuige Muys heeft Overhorst op 16 November even voor half twee het bierhuis van Van Vaalen zien bin nen gaan. Kors heeft zij er ook dikwijls ge zien. Buiten eede wordt hierna gehoord de vader van Van Vaalen die zijn zoon op 4 November heeft gesproken en hem toen erg zenuwachtig vond. De zitting wordt daarna verdaagd tot Zaterdagochtend 10 uur. De belangstelling op gereserveerde en publieke tribune was Zaterdag nog grooter dan de beide vorige da gen, waarschijnlijk met het oog op de omstandigheid dat liet REQUISITOIR zou vallen. Nadat nog enkele getuigen gehoord waren werd beklaagdeai gevraagd of zij schuld willen bekennen. Ook thans ontkennen Van Ee,Ivors en Overhorst alle schuld. Van Vaalen behoudt ook thans zijne weifelende houding en be kend alleen dat liet plan bestond tot berooving. Onder groote stilte begon de Offi cier van Justitie, haronmr. Van der Feltz, zijn indrukwekkend requisitoir. In schrille kleuren schetste spreker de misdaad gepleegd door deze vier beklaagden. Zij hebben bedreven de zwaarste aller misdrijven, moord en roof, daarbij gedreven door de laag ste aller hartstochten, de hebzucht. Warme hulde bracht hij aan den in specteur van politie, De Lange en den adjunct-inspecteur van politie Tenc- kink te Zeist voor het beleidvol op treden, waardoor het gelukte de schul digen zoo spoedig in handen der jus titie te stellen. Met afschuw werd er door den ambtenaar van het open baar ministerie op gewezen hoe de beklaagden hun slachtoffer vertrou welijk hebben gelokt en daarna laag hartig vermoord. Spreker acht de beklaagden Van Ee en Van Vaalen volkomen schul dig aan het hun ten laste gelegde. Hij onderwerpt het rapport van de beide geneeskundigen dr. Cox en den arts te Breuk ink die een onderzoek in stelden naar den geestestoestand van den beklaagde Van Vaalen aan een uitvoerige bespreking. Spreker me moreert hoe Van Vaalen weken van te voren zijn plannen beraamde eri hoe hij de uitvoering daarvan prac- tisch en logisch overlegde. De geheele uitvoering van de misdaad en de ver deeling van het geld, getuigde van overleg. De beklaagde Van Vaalen weet zich verschillende feiten van het vreeselijk misdrijf tot in bijzonderhe den te herinneren. Ten slotte achtte spr. Van Vaalen volkomen toereken baar. Spreker gaat thans na hoe er bij Van-Vaalen voorbedachte rade be stond om Drost te vermoorden en te berooven. Van Vaalen heeft ge poogd met slim overleg, toen hij zag dat de simulatie hem niet hielp, de voorbedachte rade te ontkennen. Wat Van Ee aangaat, die niet be kend heeft, wijst spreker op zijne bui tengerechtelijke erkentenis evenals op die van Kors. Spr. wijst op de ver klaring van den getuige Wolleswin- kel, die een leiddraad gaf voor het vinden vaar het geld en van het rij wiel. Verschillende bekentenissen van beklaagde Van Ee bevestigen het geen hij tegen Wolle»winkel heeft ge zegd. Het bewijs is geleverd dat Van Ee in vereeniging met anderen den moord op Hendrik Drost heeft ge pleegd. Uitvoerig betoogde het O. M. daarna de medeplichtigheid van den derden en vierden beklaagde en deed daarbij uitkomen dat de gedachte tot het plegen van het misdrijf is geko men uit het brein van den beklaag de Overhorst. Overhorst was uitlok- ker en hulpverschaffer. De beklaagde Kors heeft door de verstrekking van opzettelijke middelen (chloroform) 't plan bevorderd. Ook het voornemen van beklaagde Kors bleek nog uit het geen hij tegen de vrouwelijke getui ge uit Amsterdam heeft verteld aan gaande plannen die gekoesterd wer den tot bedwelming en berooving van een kantoorlooper. Van Vaalen en Vaq Ee zijn de da ders van het misdrijf en Kors en Overhorst de medeplichtigen. Het ee nige lichtpunt is de bekentenis van Van Vaalen. Na twee uur eindigde baron Van der Feltz zijn indrukwekkend requi sitoir en eischte daarbij de veroordee ling van Van Vaalen tot 20 jaar ge vangenisstraf, Van Ee tot levenslan ge gevangenisstraf en voorts van Kors en Overhorst ieder tot 10 jaar en acht maanden. PLEIDOOIEN. Mr. II. Th. Gerlings, de verdediger van bekl. Van Vaalen, was na de pauze aan het woord. Pleiter laakte de stemming die in deze zaak ge maakt is voordat de openbare behan deling plaats vond. Hij betwistte dat de bekentenis, door bekl. gedaan, tot het volgens het Wetboek van Straf vordering noodig zijnde wettig bewijs mag medewerken. Pleiter wees in verband met de ge dragingen van bekl. Van Vaalen en het rapport van de deskundigen op den overspannen toestand van bekl. kort na den moord. Z. i. is niet be wezen dat bekl. Drost een doek met chloroform op den neus gegooid beeft. Wel lieeft bekl. bekend dit op bevel van Van Ee gedaan te hebben, dooh flesch en doek zijn beide verdwenen en bewijzen zijn er dus ndet. Als zijn innige overtuiging spreekt plei ter uit dat bekl. Van Vaalen aan den moord geen schuld heeft. Pleiter deed uitvoerige aanhalin gen uit het rapport der deskundigen. De president verzocht hem zich op dit punt te bekorten. Pleiter antwoord de dat deze aanhalingen noodig zijn voor zijn zware taak, iemand te ver dedigen die als schuldig aan den moord wordt aangemerkt, terwijl het pleiters innige overtuiging is dat bekl. Van Vaalen wel schuldig is aan het plain- tot berooving, doch niet schul dig aan den moord. Pleiter ontkende dat bekl. zijn ab- normalen geestestoestand gesimu leerd hpeft. Hij wees er op dat zelfs mogelijk is dat bekl. Van Vaalen ook ten tijde van den moord in een hyste- rischen droomtoestand verkeerd heeft Het telkens verhuizen, achteruitgang van zaken, de vrees, dat de plannen tot berooving zouden uitkomen, kun nen den bekl. in dien toestand ge bracht hebben. Pleiter vroeg ten slot te voor zijn cliënt vrijspraak omdat liet wettig bewijs niet is" geleverd: wijl de bekentenissen door bekl. gedaan zijn door iemand die aan hysterisch delir lijdt. Mocht de Rechtbank niet tot vrijspraak kunnen overgaan, dan vroeg pleiter -bekl. te bewaren voor 20 jaren gevangenisstraf. Subsidiair vroeg pleiter dus ontslag van rechts vervolging. Mr. E. W. II. Duysinger trad ver volgens op als verdediger van bekl. Van Ee. Sterk trok pleiter in twijfel de verklaring van 'getuige Woll es win kel, aan wien bekl. verteld zou heb ben dat zij met hun drieën den jon gen geworgd hadden. Pleiter achtte dezen getuige zeer verdacht. Hij staat volgens dom pleiter ontvangen inlichtingen on gunstig bekend. Het overtuigend be wijs is niet geleverd. Niet bewezen is, zeide pleiter, dat beklaagde Van Ee schuldig is aan den moord of aan den doodslag met voorbedachten ra de. Ten slotte M-oeg pleiter voor zijn cliënt vrijspraak bij gebrek aan wet tig en overtuigend bewijs. Mr. H. van Noppen, de verdedi ger van beklaagde Kors, betwistte dat ds aan beklaagde Kors ten laste gelegde medeplichtigheid bewezen was. Pleiter wees er op, dat onbewe zen was, dat de chloroform, gebruikt bij den aanslag, afkomstig was van beklaagde Kors. Pleiter achtte ver der de getuige uit Amsterdam, met wie beklaagde in betrekking stond, en die bezwarende verklaringen ten aanzien van beklaagde had gedaan, onbetrouwbaar. Ten slotte achtte pleiter de aan beklaagde ten laste gelegde medeplichtigheid aan den moord en cle heling niet wettig en overtuigend bewezen en vroeg op de ze gronden vrijspraak voor bekl. Professor Spronck, weer gehoord, verklaarde, dat de chloroform tot cle hersenen moet doorgedrongen zijn tijdens het leven van den verslagene. Getuige Wolleswinkel werd weer geleid voor den president en hand haafde zijn verklaring, dat beklaag de Van Ee liem den verrichten moord medegedeeld heeft. Het woord was vervolgens aan nn\ R. van Woelderen als verdediger van den laatsten beklaagde Van Overhorst. Pleiter betwistte, dat cle opzet tot den aanslag van beklaagde Overhorst zou zijn uitgegaan en acht te dit in elk geval niet bewezen. Be klaagde heeft geen actieve rol in de geschiedenis gespeeld, doch een lïj- dende. Mr. R. van Woelderen kwam ten slotte tot cle conclusie, dat beklaagde Overhorst zich wel schuldig gemaakt heeft aan misdrijf van heling, doch niet aan cle hem ten laste gelegde medeplichtigheid. Baron mr. A. A. van der Feltz, cle ambtenaar van het openbaar minis terie, verkreeg daarna weer 't woord. Hij achtte cle zaak feitelijk voldoende toegelicht. De door de verdediging aangevoerde bezwaren tegen de be wijzen zou hij niet bespreken, daar deze voldoende toegelicht waren. Ten sterkste kwam spreker er tegen op, dat beklaagde Van Vaalen bij het plegen van den aanslag verkeerde in een droomtoestand. Hij achtte op gronden, uitvoerig medegedeeld, een droomtoestand toen uitgesloten. Het O. M. handhaafde zijn eischen. De vier verdedigers dienden daar na kortelings van dupliek. De uitspraak werd bepaald op Za terdag 6 Juni a.s., des namiddags te half twee. Te kwart voor tien was de zitting geëindigd. Eene groote menigte wachtte in de Hamburgerstraat op het vertrek van den celwagen, waarmede de be klaagden naar het huis van bewaring werden overgebracht. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Beek bergen (toez.) door ds. P. van Wil- lenswaard te Krimpen a. d. IJsel te Goingarijp c. a. door ds. E. Sara- ber te Pesse (Dr.). Aangenomen het beroep te Ouden bosch cloor ds. C. Brunt te Oud- en Nieuw-Gastel. Koloniën DE I INKOMSTENBELASTING. Het „Soerabajasch Handelsblad-" schrijft Ook op 't stuk van belastingen wor den wij" naar Westersch model gemo derniseerd. Er zitten op het departe ment van Koloniën knappe bollen, die thuis zijn in de belasting-wetge ving. doch nagenoeg niets van Tndië af weten Evenals in patria het ge brekkige patentrecht is afgeschaft en vervangen door de bedrijfsbelasting, wordt in Indië de patentbelasting opgedoekt en een algemeens inkom stenbelasting, die, zooals men weet vermogens boven 13,000 gulden treft. (Met het feit, dat men in de laatste belasting is aangeslagen, wordt in Nederland rekening gehouden bij de vaststelling der bedrijfsbelasting). De personeele belasting staat, zoo in het moederland als in cle koloniën, apart. Het zou interessant zijn eene ver gelijking te treffen tusschen de sterk te van het leger van belastingambte naren in patria en die van het batal jonnetje in Indië. Ginds heeft men een aanzienlijk getal inspecteurs en colleges van zetters voor de directe belastingen, plus nog speciale com missies in deze koloniën is het getal belastingambtenaren en de hen bij staande commissies miniem. Doch, never mind, hebben de wij zen in Den Haag en Batavia uitgeroe pen. Wij maken een mooie wet up to date, zooals blijken zal en boe die uitgevoerd wordt, laat ons Sibe risch koud. Na een overzicht van de voor naamste bepalingen der verordening te hebben gegeven, vervolgt het blad dan De wetgever, er op rekenend, dat alle aanslagbiljetten dit jaar niet vóór 1 Augustus zullen kunnen uit gereikt zijn, heeft bepaald, dat- de verschijndagen der betaling van cle belastingtermijnen dit jaar zijn 1 Au gustus, 1 September, 1 October, 1 No vember en 1 December. Aan deze fis cale vriendelijkheid hebben de min der gegoede belastingbetalers niet veel. Doch ik voor mij kan mij niet voor stellen, dat de enorm omvangrijke arbeid, clie aan cle vaststelling der aanslagen moet vooraf gaan, door het beschikbare handjevol rnenschen in clrie maanden tijds zal kunnen ver richt worden. Het zal mij sterk benieuwen, of zij het überhaupt klaar spelen. Ik voor mij ben van meening, dat de veror dening op de inkomstenbelasting een voudig onuitvoerbaar is. De. belas tingschuldigen behoeven zich, dunkt mij, niet erg ongerust te maken en kunnen een hoeraatje aanheffen op onze prachtige wettenfabrikanten. GEDENKTEEKEN LUITENANT VASTENOU. Gelijk bekend, heeft zich in Neder- landsch-lndië eene commissie ge vormd, om geleien bijeen te brengen voor hét oprichten van een gedenk- tee-ken ter eere van den onlangs al daar gesneuvelden le-luitenant der infanterie J. H. C. Vastenou. Van meening nu, dat niet enkel cle vrienden en kameraden, die zich in Indië bevinden, doch ook zij, die hier te lande vertoeven, in de gele genheid moeten worden gesteld tot de uitvoering van dit^plan mede te werken, hebben de heeren jhr. G. Graafland, gepens. luitenant-kolonel der infanterie van het O.-I. leger J. C. Smits, gepens. majoor der infan terie O.-I. leger A. A. Dijkstra (licl der firma Dijkstra en Co.), gepens. Ie luitenant der infanterie O.-I. le ger A. Dudok van Heel, le luitenant der grenadiers J. F. den Ouden, le luitenant der infanterie O.-I. leger W. G. van Hoogenhuijze, le luite nant der grenadiers H. R. Cambier, le luitenant der infanterie O.-I. le ger en F. Piekema, le luitenant der grenadiers, zich tot eene commissie vereenigd. De beer Dijkstra voornoemd, Park straat 27 A, te 's-Gravenhage, stelt zich -beschikbaar tot bet in ontvangst nemen en overmaken der bijdragen. Letteren en Kunst FRANqOIS COPPéE. Na een zeer lang en geduldig lij den is de dichter Francois Coppée te Parijs gestorven. Sport en Wedstrijden WATERPOLO. Op cle laatste Zwembond-vergade- ring werden eenige belangrijke be sluiten met betrekking tot het aan staande seizoen genomen. Ten eerste werd het voorstel, om den offsicle-regel af te schaffen en dezen door een minder ingewikkelde buitenspel-bepaling te vervangen, af gewimpeld. Het onder de Waterpoloërs beruch te (mag ik wel zeggen) bassin, waar in de Rotterdamsche Zwemclub speelt werd voor competitie-matches verbo den. Verder werd betreffende de match- kostuums bepaald, dat alle clubs zich „matchmutsen" moeten aanschaffen, 't Eene zevental draagt blauwe mut sen met witte cijfers van 2 tot en met 7, het andere witte mutsen met blau we cijfers. Beide keepers hebben roo- de hoofddeksels. Naar ons idéé weegt het gemak, dat deze nieuwe bepaling voor de scheidsrechters oplevert, niet op te gen den onaesthetischen aanblik van een matchwaardig zevental, 't IJ I, dat we verleden jaar tegen H. V. G. B. met genummerde hoofden zagen uitkomen, maakte op het publiek een zeer zonderlingen indruk. Intusschen, de bepaling is er nu eenmaal, en kan in 't begin nog aanleiding tot veel komische tooneeltjes geven. Over cle competities kunnen we bet volgende nog meedeelen Van de zes eerste-klassers van ver leden jaar, die toen in twee af dee lingen van drie speelden, trok de Leidsche Zwemclub zich terug, ook de Rotterdamsche verdween bij ge brek aan terrein. De eerste klasse bestaat waar schijnlijk dus uit De Jonge Kampioen, Amsterdam. T TJ, Amsterdam. (A)msterdamsche (Z)wemclub, Am sterdam, H. V. G. B., Haarlem. De tweede klasse uit D. J. K. II t IJ II. H. V. G. B. II. A. Z. II. De Dolfijn I, Amsterdam. De laatste schoon-benaamde veree niging is een nieuweling in de com petities. VOETBAL. HAARLEM II—HERCULES II, 1-0. Haarlem II promoveert tot tweede klasser. Eerst won Haarlem met 5—1, daar na Hercules met 31, en de beslis sing zou nu Zondag in Den Haag op| "t H. B. S.-veld vallen. De Haarlemmers verschijnen met! hun sterkste elftal, namelijk Veen Sr., E. Jacobi, v. d. Lee, Serné, Lijnkamp, Patrick Miller, Moggestorm, Verwey, Bijleveld (capt.)j Haak Jr., Blankevoort. Ook Hercules verschijnt zeer sterk, met o.a. den rechtsbuiten v. d. Velde, den back Filipse uit 't eerste elftal,, Kolfschoten en den beroemden kee per Snellen. Er is vrij veel publiek. Na den aftrap is Haarlem aanvan kelijk sterker, en tot groote vreugde van de aanwezige supporters bezorgt Moggestorm den Roodbroeken na pl.m. 10 minuten spelens de leiding niet een eenigszins gelukkig, hoog schot. Zoo blijft de stand tot rust. Daarna is het spel tamelijk ver deeld, met Haarlem voor doel ster ker door uitstekend verdedigen van Lijnkamp en Jacobi komt Haarlem's doel niet dikwijls in nood. Snellen wendt een paar gevaren af, en ten slotte komt time met een welverdien de 1-^) voor Haarlem II, dat hier-! cloor tweede-klasser is geworden —I een prachtig einde van een prachtig; seizoen. Onze- hartelijke gelukwenschen,j Haarlemmers! WATERPOLO. Naar we vernemen zal De Jonge Kampioen dit jaar een pracht-teami in 't veld brengen. De gebroeders Be- nenga. van de Rotterdamsche Zwem-j club zijn er naar „overgeloopen", en zullen Polak (die naai' verre landen1 is vertrokken) en Kok, (die naar 'tj tweede is verwezen) vervangen. Het zevental is dan Bouman, Karei en August Meyer, Eduard Meyer, B. Benenga, L. Benenga, P. Ooms. Oncler voorbehoud deèlen wè mede) dat 'n H. V. G. B.-zevenial aan dd vooroefeningen der Olympische Spej len op 19 Juni zal deelnemen. CRICKET. I GETROUWDEN—ONGETROUW- DEN' Cv De huisvaders winnen met 95 runs® Met deze ontmoeting werd Zondag op^e Rood en Wit's veld te Heemstede hep< cricket-seizoen geopend. jj0: Beide partijen verschijnen met tiei£u man, de celibatairs met een tamelijl /.wak tiental bovendien. Door de getrouwden wordt eerspn gebat, een amusement, dat 139 runfcjj tot resultaat heeft. De volledige cijfers zijn [_a le innings Getrouwden Diemer Kool, bowled Rincker 7. Schröder, id. id. 0. Feith Sr., id. id. 25. Posthuma, not out 47. Van Booven, caught Eigeman, Coops 31. Bouten, b. Coops 0. Tromp, b. Rincken 0. Van Wijk, id. id. 0. 1 Van den Berg, b. Coops 0. Vas Visser, b. Rincker 0. Extra's 29, totaal 139. Bowling-cijfers Rincker 6 voor 25. Coops 3 Voor 49. Hudig 0 voor 21. Eigeman 0 Voor 15. Ongetrouwden Mr. v. d. Pot, C. Feith, b. Van deij. Berg 12. Eigeman, c. and b. Posthuma 8. Coops, run out 0. Rincker, b. Posthuma, 4. Hudig, id. id. 0. Krüsëman, id. id. 0. Holdert Sr., c. Posthuma, b. den Berg 0. Siccama, id. id. id. id. 2. Holdert Jr., b. Posthuma, 6. D. Kessler, not out 10. Extra's 2. Totaal 44. i. Hierna gingen de ongetrouwde]10 nog eens aan hat, maakten 70 run voor 4 wickets (v. d. Pot 38), waaro; gestaakt werd. EEN NIEUW 1000-MIJL-RECORD. F. A. Fisher heeft het wereldrecorj8r van den weg over 1000 Eng. mijl, to sa dusver in handen van Welch met löfei uur 41 min., gebracht op 91 uur min., het alzoo verbeterand met uur 40 min. De weg liep tussche: 'e! Uitchirt en York. De heer Fisher, di reeds 35 jaar oud is, bereed eecai Rudge-Whitworth wegracer 221/2 Eng. pond. pk Bte ge< bi01 hei f jint Va.le Stoomvaartbencbten TRANSATLANTISCHE LIJNEN Het st. Goentoer, van Java naar Rot Ier dam, passeerde 23 Mei Peattusali Het stoomschip Koningin Wilhelm na, van Batavia naar Amsferdan vertrok 22 Mei van Aden. Het stoomschip Flores arriveerde 2 Mei van Amsterdam te Batavia. 01 Hei. stoomschip Grotius vertrok 2B1< Mei van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Lombok, van Ani®u sterdam naar Batavia, arriveerde 2p' Mei te La Pallice. Het stoomschip Kawi, van Rotteiei dam naar Java, passeerde 23 Mfi Kaap del Armi. Het stoomschip Wilis vertrok Mei van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Grotius, van Bat; via naar Amsterdam, vertrok 23 Mq, van Singapore. Het stoomschip Oranje arriveerdL, 23 Mei van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Java, van BataviC naai' Amsterdam, passeerde 23 MqQ Kaap Boca. Het st. Prins Maurits arriveerde Mei van Amsterdam te Paramarib Het st. Prins Frederik Hendrik veier' trok 22 Mei van Paramaribo naar An sterdam. Het st. Koning Willem I, van An sterdam naar Batavia, passeerde Mei Gibraltar. Het st. Banda vei'trok 23 Mei va Hamburg naar Amsterdam. Het st. Rijndam, van Rotterdam leri New-York, vertrok 23 Mei, des avont van Boulogne sur Mer. Het st. Koning Willem II arrivee de 23 Mei te IJmuidcn van Bataria. in U<

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6