Weerbericht F. P. BEICHEBT, Bmrm Slreeh ?edsa Thermometerstand (Jit de Omstreken Binnenland Gemengd Nieuws Rechtszaken Koloniën en Wedstrljcsü Sport Leger en Vloot Burgerlijke Stand Laatste Berichten Stoouivaartbenchtes MEDKDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 26 Mei 1908. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Biarritz (Frankrijk) laagste 746.2 m.M. te Seijdisfjord. Verwachting tot den avond van 87 Mei Wind zwakke tot matigen, meest Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 767 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. Hieutnie retadeHas) te Haarlem. Dinsdag 26 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 5B Laagste hedennacht F. 51 Hedenmiddag te 12 uur F. 60 Muziek in de n H o u t Op Woensdag 27 Mei, 's avonds van 810 uur. Programma: 1. Marsch aus der Oper. Rienzi, Wagner. 2. Ouverture Luiége, Wesly. 3. La fille aux Bois Dormant Valse, Tschaikowsky. 4. Grande Fantaisie de l'opéra La Juive, Halévy. 5. Ein Morgen, Mittag, und Abend in Wien, ouverture Suppé. 6. Terpsichore Fantaisie Ballet, Ganne. 7. Hereinspaziert Walzer a. d. ope rette Schatzmeister, Ziehrer. Militaire Zaken. De le luit. J. H. Backer, van bet 10e reg. inf. te Haarlem, wordt 15 Juni gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp. Dammen. „De Haarlemsche Damclub" hield Maandagavond een feestelijke bijeen komst. Door den heer Broekamp van Am sterdam (voorzitter van den Dam- hond) werden de prijzen behaald in den onderlingen wedstrijd voor de leden dezen winter gehouden, uitge reikt. De prijswinners werden reeds door ons vermeld. Na afloop gaf de heer Broekamp nog een simultaan-séance voor de le den. 't Was een gezellige avond. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Maandagavond vergaderde de Raad yan Bestuur van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haar lem. Besloten werd het aantal leden van bet Dagelijksch bestuur met één uit ie breiden. Als bestuurslid werd ge kozen de heer Dr. A. A. G. Land. Faillissement. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier, dd. 26 Mei 1908, is in staat van faillissement verklaardH. Voorn, onderwijzer, vroeger te Velp, thans te Krommenie. Rechter-commissaris Mr. E. J. Dorhout Mees. Raadslid Stolp. Er schijnt eenige verbetering in den toestand van den heer Stolp te ko men. De patient bracht althans een rustigen nacht door. Militaire Zaken, De militairen van het 10e regiment infanterie, die als vertegenwoordiger van hel korps, of als lid van het Gymnastiek-Verbond, dan wel als be langstellende wenschen deel te ne men aan de 20ste openbare uitvoe ring van het Nederlandsche Gymnas tiek-Verbond, welke uitvoering op 6, 7, 8 en 9 Juni e.k. te Amsterdam zal worden gehouden, zullen daartoe in de gelegenheid worden gesteld, en mogen gedurende genoemde dagen gratis in een der kazernes aldaar logeerSn. V olksweerbaarlieid. Door de verecnigingen Volksweer baarheid en Bloemendaal Commando zal op Hemelvaartsdag van half tien voorm. tot 3 uur nam. een velddienst oefening worden gehouden, gevolgd 'door een wedstrijd voor vijftallen, op de hindernishaan, gelegen voor de cavalerie-kazeme alhier. Hiertoe is 'door den kolonel-commandant van het 10de regiment infanterie zijne welwillende medewerking verleend. HEEMSTEDE. In de Maandagavond alhier gehou den vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging Heemstede en Benne- broek is voor de aanstaande verkie zing voor een lid van den gemeente raad candidaat gesteld de heer W. G. v. d. Wal, oud-kapitein paardenarts. Zondag 1.1. ging onze Heemsteed- sche Voetbal Vereeniging er voor den tweeden keer op uit, namelijk naar Sparta's seriewedstrijden. Daar zij het er den eersten keer zoo mooi had afgebracht (met 20 gewonnen van T. O. G. II uit Amsterdam), trad zij nu vol vuur in 't veld,, om „Neer- landia", eveneens uit de hoofdstad, de medailles te betwisten. De clubs wogen vrijwel tegen el kaar op, want na een uur spelen stond de stand nog op 0—0. Er werd nu een kwartier bijgevoegd, doch nog was de stand dezelfde. Daarna volgde nog een kwartier, en eindelijk met het derde werd er door H. V. V. gescoord met een hoekschop. Hierdoor heeft de H. V. V. kans op den 2den of lsten prijs, waarvoor zij Zondag a.s. zal spelen. BENNEBROEK. Aan de wed. C. Lamboo is vergun ning verlêend tot het inenten van ha rs varkens tegen vlekziekte volgens de methode Lorenz. SCHOTEN. Bij de politie is aangifte gedaan, dat ten nadeele van W. Oérlemans ontvreemd zijn 3 konijnen en 8 gonje-zakken. De vermoedelijke da der was in den loop van den dag we gens dronkenschap naar de Smede- slraat gebracht, vanwaar hij des avonds door de politie is afgehaald, om overgebracht te worden naar het Paleis van Justitie. HAARLEMMERLIEDE c. a. Voor de in den gemeenteraad ont stane vacature zijn de datums voor candidaatstelling, stemming en her stemming bepaald op 10, 23 en 30 Ju- HAARLEMMERMEER. Mond- en klauwzeer. De politiebewaking over de be smette hoeve is opgeheven, nadat door den districtsveearts het vee nauwkeurig was onderzocht en door hem volkomen herstel is geconsta teerd. De kringbewaking door de po litie blijft nog voortduren, alhoewel het te verwachten is, doordat de ziektegevallen allen hersteld zijn, dat de kring binnen enkele dagen aan merkelijk verkleind zal worden. Het aantal alhier gedetacheerde rijksveldwachters zal alsdan van veertien op zes worden terugge bracht. Diefstallen. Ten nadeele van den visscher W. heeft men eenige te water staande fuiken ontvreemd. Vermoedde men aanvankelijk, dat zij uit baldadigheid of anderszins uit het water getrokken en op het land geworpen waren, thans heeft men de zekerheid, dat er diefstal in het spel is, daar één der vermoedelijke daders reeds bekend is. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Door een bewoonster van een woon wagen werd, terwijl zij met negotie langs de huizen ventte, een rok me degenomen, die over een lijn hing te drogen. Toen men het het opmerkte, was liet reeds te laat, om. de dievegge te achterhalen, welke ook heel spoedig uit die omgéving was verdwenen. Een ieder zij dus op zijn hoede De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft goedgevon den, met ingang van 26 Mei 1908: 1. in te trekken zijne beschikking- van 5 Mei 1908, directie van den land bouw, no. 4060, afdeeling vee artsenij kundig edienst (Nederlandsche Staats courant van 6 Mei d.a.v., no. 106), waarbij verboden werden de invoer van herkauwende dieren en varkens ia en de uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit een kring in de gemeente Haarlemmermeer; 2. A. te verbieden den invoer van herkauwende dieren en varkens in en den uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit een kring in de ge meente Haarlemmermeer, omvatten de het Zuidwestelijk gedeelte van den Ringdijk met het Jaagpad, van den Bennebroekerweg af tot en met den Vennepervveg, den Venneporweg tot aan het Zuidwestelijk gedeelte van den Hoofdweg tot den Bennebroeker- weg, den Bennebroekerweg tot en met het punt van uitgang aan het Zuid westelijk gedeelte van den Ringdijk met het Jaagpad; B. te bepalen, dat, wanneer bijzon dere redenen- afwijking van het sub A bedoelde noodzakelijk maken, zoo danige afwijking kan worden toege staan door den burgemeester van Haarlemmermeer, onder de door den districtsveearts te Haarlem aan te ge ven voorwaarden. HALFWEG. De assistent aan het station alhier, J. Teeuwisse, is met ingang van 1 Juni verplaatst naar Lisse. IJMUIDEN. De Tel.-correspondent meldt: Naar we uit zeer vertrouwbare bron vernemen, zullen aan het hoofd van de nieuwe combinatie, waarin zullen worden opgenomen de 22 Planteydt- booten, twee directeuren staan, na melijk de heeren De Klercq, alhier, die tevens directeur is van de N.V. Mij. „De Kotter', en E. J. Heyning, van 's-Gravenhage. De geruchten, als zou deze rege ling slechts voor H maand gelden kunnen met zekerheid worden tegen gesproken. Alleen enkele verbintenis sen zullen tot dien datum van kracht blijven. Uit nadere information blijkt, dat het bedrijf opeen deugdelijken econo- mischen grondslag zal worden voort gezet, in het bijzonder wat betreft de leverantiën. Daardoor wordt dc kans vergroot, dat dit belangrijke bedrijf voor ons land en voor IJmuideh be waard blijft. ZANDVOORT. Aan het post- en telegraafkantoor alhier is gedurende het badseizoen geplaatst mej. J. C. Kapteyn, telefo niste te Amsterdam. TWEEDE KAMER. Bij het standpunt, dat gisteren de heer Nolens bleek in te nemen, is het begrijpelijk, dat deze afgevaardigde niet in eersten termijn aan de debat ten over de motie-Bos c.s. om tot da delijke invoering van Staatsexploita tie der spoorwegen te komen, heeft deelgenomen. Dat standpunt toch ver schilde nog al eenigszins van dat der andere tegenstanders van de motie. Want wèl richtte zich het hoofdbe zwaar- van den heer Nolens ook te gen den vorm, waarin over deze ge wichtige quaestie een beslissing der Kamer werd gevraagd, maar in be g'in-sel gaat hij met de voorstellers van de motie Bos c.s. een eind mede. Principieel is hij geen tegenstander van Staatsexploitatie en hij wenscht daarom een breed onderzoek naar de mogelijkheid daarvan. En nu had wel de Regeering reeds een onderzoek toegezegd, maar dat zou zich slechts uitstrekken tot de fi- nancieele resultaten van de Spoor wegovereenkomsten, wat de heer Nolens onvoldoende vond. Vandaar een door hem ingediende motie, waar bij de RegeerLng wordt uitgenoodigd een Staatscommissie te benoemen, welke zal hebben te overwegen of in het tegenwoordig spoorwegbei eid ver andering wenschelijk en noodig is zoo ja, op welke wijze. Het spreekt van zelf, dat de lieer Bos, die de reeks der replieken open de, van deze motie nietgediend bleek. Hij bleef een dadelijke uitspraak vóór Staatsexploitatie gewenscht achten, omdat z. i. door de gevoerde debatten duidelijk aan bet licht was gekomen, dat de tegenwoordige toestand on houdbaar is. Wijziging van de spoor- wegovereenkomsten achtte hij uitge sloten ook dan wanneer de exploitatie aan één maatschappij werd opgedra gen, omdat de Staat nooit in staat zou blijken contracten te maken, waarbij hij niet aan het kortste eind trekt. Op de herhaaldelijk aangevoer de gronden, maar voornamelijk in 't belang van han-d-ol, nijverheid en landbouw, zoomede in dat van de volkswelvaart en volksontwikkeling bleef hij Staatsexploitatie bepleiten. Heden voortzetting. Menseint ons uit Den Haag De beer Treub heeft in een uitvoe rige repliek de motie-Bos nader "ver dedigd. Hij richtte een heftigen aan val op „De Nieuwe Courant", die vol gens hem gesubsidieerd wordt door de Vereeniging van Werkgevers, om hun oeconomische belangen te verde digen. De Commissie belast met het afne men der muziek-examens, ingesteld door de Vereeniging van Muziekon derwijzers en onderwijzeressen, welke in de maanden November en Decem ber van dit jaar zullen gehouden worden, is samengesteld als volgt, voor het vak piano: de heeren Jul. Röntgen, Ary Belinfante, beiden te Amsterdam, en als plaatsvervangend lid de heer Louis Schnitzler te Rotter dam; voor het vak viool: de heeren Heinrich Fiedler, Simon van Adel- berg, beiden te Amsterdam, en als plaatsvervangend lid, de heer Louis Wolff, te Rotterdam; voor het vak vio loncel: de heer G. Hekking, en als plaatsvervangend lid de heer Bertr. H. Drilsma, beiden te Amsterdam; voor het vak zang: de heeren Arnold Spoel te 's-Hage, Anton Averlcamp te Amsterdam en als plaatsvervangend lid de heer Joh. Soutendijk te Am sterdam; voor de theoretische vakken de heeren L. Adr. v. Tetterode te Amsterdam, C. F. Hendriks Jr. te Bus sum, Jac. J. Ruygrolc te Arnhem, en als plaatsvervangende leden de hee ren C. Brouwer, J. H. Garms e Ary Belinfante, allen te Amsterdam. R. K. HERSTELLINGSOORDEN. Naar wij vernemen worden door de bouwcommissie der bovengenoemde vereeniging ernstige onderhandelin gen gevoerd over aankoop van een ter rein voor een sanatorium voor zieke kinderen aan de Noordzeekust en van een ander terrein voor een sana torium voor longlijders in een bosch- rijke streek. Waarschijnlijk zal spoe dig op voorstel der bouwcommissie een beslissing worden genomen door het bestuur. (Tijd). OUDE TEXELSCHE GEBRUIKEN. Voorheen bestond op enkele dorpen van Texel onder de schooljeugd het gebruik, om in de tweede helft van Mei en de eerste helft van Juni in sloot en plas een zekere waterplant te verzamelen, welke nog bij groote hoe veelheid in de binnenwateren van het eiland wordt aangetroffen. Deze plant, bij de ingezetenen als „haan.' bekend, heette in den mond der jeugd „haneknollen". Aan het on derste gedeelte zat een soort van wit merg, gewoonlijk eindigende in een bolletje, ook wit van kleur. Het bo vendeel der plant was groen als gras. Werd dat merg van de „hanekol" ontdaan van het vliesje, hetwelk er omheen was gegroeid, dan was dat gedeelte eetbaar, hoewel er weinig smaak aan was. Te gelijk mot de „hanekollen" werd ho tin de slooten groeiende riet uitge trokken, om de witte wortelpunten er van machtig te worden. Deze punten „rietspieren genaamd door de jeugd, leverden een zoete ver snapering op en werden dan ook niet smaak gekauwd. Was er een voldoen de hoeveelheid ingezameld, dan word soort bij soort aan bosjes gebonden en trokken de verzamelaars het dorp in Da ai- weerklonk dan het luid geroep van „Hanekollen, jongebollen en riet spieren." Voor een cent per bosje ging de koopwaar van de hand, meestal aan jeugdige kooplustigen. Vermoedelijk valt nu de versnape ring niet meer in den smaak, of ze heeft plaats gemaakt voor iets beters. Althans 't oude geroep: „Hanekol len, jongebollen en rietspieren," weer klinkt niet meer langs de dorpsstraat. (Hbld.) ONGELUKKEN. Te Ochten is de 29-jarige schippers knecht van het vaartuig Niederrhein XI, J. uit Amsterdam, bij het zetten van een pomp in het ruim, overboord gevallen en verdronken. Te Hees. bij Nijmegen, is het doch tertje van Van D. bij het wippen op een kar er onder geraakt. Met inge drukte borst werd het kind opgeno men. Even later was liet overleden. Te Breda is de timmerman Van Gastel van een dak gevallen en wïis onmiddellijk dood. PARTIJBESTUUR S. D. A. P. De secretaris van het dag. bestuur ran de S. D. A. P., de heer Van Kuijkhof. deelt in „Het Volk" den uitslag mede van de verkiezing voor het partijbestuur. Voor het dagel. bestuur werden gekozen de heeren Van Kuijkhof met 3208 en Vliegen met 3709 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Sleef, die 1694 en Wibaut, die 171Ó 3temmen, verkreeg. Op eenige andere partijgenooten wa ren minder stemmen uitgebracht. Tot voorzitter werd gekozen de heer Vliegen met 3-565 stemmen, ter wijl er verder uitgebracht werden op de heeren Geton 18, Eichelshedm 6, Van Kuijkhof 25, Loopuit 14, Oude geest 22, Sleef 7, Wibaut 11 en Wijn koop 14 stemmen. Bij de verkiezing van vier leden van het partijbestuur buiten Amster dam werden gekozen de heeren Men- dels (3144 st.), Schaper (3467 st.) en Spiekman (3055 st.). Herstemming moet plaats hebben tusschen "de hee ren Besuiien (1901 st.) en W. P. G. Helsdingen (1833 st.). Als gedelegeerden in het Int. Sop. Bureau werden gekozen de heeren Van Kol en Troelstra, tegenover de hoeren Mendels en Wibaut. LIEFDESDRAMA. Uit den vijver van het Wilhelmina- park te Breda zijn Maandagmorgen opgehaald de lijken van den tamboer der Koninklijke Militaire Academie, Pieterse, en de dienstbode Van Ko peren. Beide personen hebben zich uit wanhoop, ten gevolge van tegen gewerkte liefde, door verdrinking van het leven beroofd. De dienstbo de had een briefje achtergelaten, waarin stond „Vaarwel, ik ga me verdrinken." BOND VAN R.-K. GEMEENTERAADSLEDEN. Er worden pogingen aangewend!, om een Bond van R.-Kath. gemeente raadsleden te stichten. EEN STRAF. De conducteurs en wagenbestuur ders van lijn 3 te Amsterdam kun nen gedurende acht dagen niet in hun wachthuisje, dat aan het einde van de lijn Linnaeusstraat bij de Mauritskade, geplaatst is. Het slui ten van het huisje in een strafmaat regel van de "tramdirectie. Er was nl in het wachtlokaaltje een mani fest opgehangen voor de anti-militai- ristische meeting. Den conducteur of wagenbestuurder, die het papier op gehangen had, werd verzocht zich aan te melden bij de directie. De schuldige maakte zich niet be kend, waarna de tramdirectie over ging tot den genoemden strafmaat regel. Een grappenmaker had de aardig heid op het wachthuisje te schrijven „Onbewoonbaar verklaarde woning". MONUMENT CHRISTIAAN HUYGENS. Door het gemeenteraadslid Liefland i3 bij den Haagschen gemeenteraad een motie aanhangig gemaakt, waar bij B. en W. worden uitgenoodigd, alsnog te trachten tot overeenstem ming te komen met het bestuur der Holl. Maatschappij van Wetenschap pen, ter zake van het monumenfvoor Chr. Huygens. BRANDEN. Te Ossendrecht ontstond door on bekende oorzaak brand in de woning van en bewoond door J. Musters. In zeer korten tijd lag het gebouw in asch. De bewoners met behulp van eonige huurlieden, wisten de meube len en ander gerief nog te redden, daar de brand op den zolder was ontstaan. Assurantie dekt- de schade. BALLON-RAMP. Bij San Francisco is Zaterdag een afschuwelijk ongeluk gebeurd. Met een bestuurbaren luchtballon, den „Great Morell", werd te Berkeley, vlak in de buurt, eene opstijging uit gevoerd. De „Morell", een reusachtig gevaarte, nam in het schuitje zestien passagiers mee. Op een hoogte geko men van cix-ca 100 M. (ongeveer de hoogte van den kerktoren te Delft) barstte het hulsel van den ballon kapot. Na eerst een meter of vijf-en- vijftig met matige snelheid te zijn gedaald, begon de vernielde ballon steeds sneller te vollen. Van de zes tien mensclien in het schuitje bleven er zeven op de plc-k dood dc overi gen werden zwaar gekwetst. De correspondent van de „New- York Herald", die hetzelfde ongeval vermeldt, beweert in tegenspraak met den berichtgever van de „Sim" dat géén personen bij de ramp zijn omgekomen, maar dat alle zestien zwaar gewond zijn. HANDIGE SMOKKELAARS. Een nieuwe soort smokkelarij heeft dagelijks aan de Russische en Duit- sche grenzen bij Alexandrowo plaats. Het bedrijf gaat zijn gang zonder ge vaar voor de smokkelaars, alleen dat ze misschien een koude zullen op doen. Met passen voorziene mannen en vrouwen van Alexandrowo gaan met, den grensspoorweg naar het dichtst- bijliggend Duitsche station Otloschin, De menschen zijn gekleed in een lan gen mantel van zakkengoed. Anders hebben ze niets aan noch bovenklee- ren. noch linnengoed. In Otloschin stappen ze uit en kleeden zich met de te importeeron dames, en heeren garderobe. die hun de agenten van importhuizen brengen en keerenfijn uitgedost met den volgenden trein welgemoed naar Alexandrowo terug. De douane-beambten, wien de nieu we truc zeer goed bekend is, kunnen de menschen echter niets doen, daar volgens de wet aan niemand klee- dingstukken, tenzij ze overtollig zijn, van het lichaam genomen mogen worden. En daarvoor zorgen die be roepssmokkelaars wel, dat ze geen overtollige kleedingstukken aan heb ben. GEVANGENISLEED. Wij hebben reeds vroeger medege deeld op welk een zonderlinge wijze in Rusland de gevangenen worden behandeld, en de gevangenissen wor den overvuld met gestraften en gear resteerden. Het gevolg daarvan kan niet uitblijven. In Kief en Elisawetpol is de helft der gevangenen ziek, en heerscht in de gevangenis epidemische vlekty- phus. In de ziekenzalen van de ge vangenis te Ivief bevinden zich meer dan 500 typhuslijders. In den loop van een maand stierven er 200. De autoriteiten doen niets, om de be smetting te voorkomen of de ziekte te bestrijden. Te Pskof zijn niet alleen de leer lingen der landbouwschool gearres teerd, maar ook twee leerarenom deze heeren gevangen te nemen wer den 2 politieofficieren en 73 man bij eengebracht. Dit geschiedde op 26 Februari sedert zitten de leeraren, die op grond een er valsche denuncia tie gearresteerd werden, opgesloten, zonder dat zij aan eenig verhoor werden onderworpen. Hoewel de gevangenis overvol werden in den nacht van 15 Mei alle leerlingen van het gymnasium en de burgerschool gearresteerd, omdat een leerling in een vlaag van waanzin een geheime politie-agent doodschoot. De toestand in de gevangenis is ont zettend. De alleenheerscher in de stad is de gendarmerie-officier, niemand bekommert zich om deze ergerlijke toestanden, waarbij een ondergeschikte ambtenaar in staat is honderden slachtoffers te maken, zon der eenigen anderen leiddraad dan de grillen van zijn willekeur. Zoo gaat het an tal van plaatsen. Van de Doema verwacht niemand meer iets en een beroep op de regee ring blijft onverhoord. Dat is in Rusland de opvatting van vrijheid, in het keizerlijk mani fest van 31 October 1905 toegezegd. EEN VROUW OP JACHT. Miss Saundersom, de dochter van ©en New-Yorksch milliardair, is de zer dagen uit Oost-Afrika terugge keerd, waar ze op jacht was naar groot wild. Ze schoot o. a. een oli fant en een leeuw, waarvan ze, be halve de huid, ook de levende jongen mee naar het vaderland voerde. ACCIJNS-ONTDUIKING. De Utrechtsche Rechtbank veroor deelde drie leden eener distilleerfir- ma te Woerden, wegens ontduiking van accijns op het gedistilleerd bij het uitslaan van een vat brandewijn uit de distilleerderij naar de likeur stokerij, tot geldboete door ieder der leden afzonderlijk te betalen ten be drage van f2211.30 dus te zameneer. boete van ƒ6633,90. Dit conform den eisch van het O. M. en niet conform den eisch van den rijksadvocaat die één geldboete had gevraagd van ƒ2311.30. WILHELMINA-HOSPITAAL TE SMYRNA. Blijkens hier te lande ontvangen telegrafische mededeeling is de kerk van het Wilhelmina-hospitaal te Smyrna thans plechtig ingewijd. Aanwezig waren de plaatselijke over heden, de bevelvoerder en officieren van de .Friesland", de geheele Ne derlandsche kolonie en vele aanzien lijke vreemdelingen. Men deelt omtrent hospitaal en lcerk, waarvan de restauratie met be hulp van giften van particulieren in Smyrna en Holland en de onlangs ontvangen regeeringssubsidie heeft plaats gehad, nog het volgende mede: Deze instellingen dateeren uit de eerste helft der 17e eeuw. Het hospi taal is de oudste instelling van dien aard in de Levant. In de 17e en 18e eeuw tot grooten bloei gekomen, heeft het toen ter tijde groote diensten hij epidemieën bewezen, zoowel aan de Nederl. kolonie als aan de beman ning van Nederl en vreemde sche pen. In de afgeloopen eeuw geraak te de instelling echter in verval en het duurde tot 1903, toen de Neder landsche kolonie in Smyrna, op aan stichting van den consul-generaal De Sturier, besloot deze gedenkteekens van onze eeuwenoude vestiging in de Levant in eere te herstellen. 'I oen de geldmiddelen der kolonie bicken tekort te schieten, wendde men zich tot eenige belangstellender in Nederland, die een comité vorm don, dut er in geslaagd is belang stelling bij het publiek te wekken er aan Smyrna een bedrag van ƒ20,001 kon overmaken ten behoeve van de restauratie. Sedert zette dit comité zich in eet joreenigmg omde Ned. vereeniging van het Wilhel mxna-hospitaal te Smyrna, die zirt tea doel stelt blijvend Te belang dezer instelling ^behartigen. ANTI-JAPANSCUE BOYCOT. Be Java-Bode schxijft „Door de leden dor Cltiaeesehe vei eemgmg Tiong Hou Hwea Kwam" V- e8Iie vergadering be Jff*' bijgewoond door afgevaardig den van den Chineeschen handel U boerabaja. Semarang. Cheribon en al le kustplaatsen, waarin met algemee ne stemmen op één na besloten is den Japanschen handel te boycotten evenals zulks in China zelf en dooi de Chineesche kolonie in Australia reeds met succes is geschied. Eeii overeenkomst, strekkende om geeni goederen uit Japan te betrekken o| daarheen te verschepen, zou xreeds ge teekend zijn. De eenige finna, dit zich aan dit contract onttrokke: heeft, is Lian Hm. De overeenkomst zou er evenwel geeue zijn van dwingenden aard, veij scherpt door boetebepalingen eix ooi niet inhouden, dat goederen van Ja' panschen oorsprong, reeds in magaj zijn, vernietigd moeten worden -j zooals te Canton b.v. geschied is. 1 Intusschen zijn reeds enkele Japac sche zeilschepen zonder Chineeschj lading en passagiers van Java naa- Australië vertrokken. Naar aanleiding dezer beweginj ontvingen wij'heden het bezoek vai den heer J. It. Takei, president dei Japansclxe club hier ter stede, die zie) voorstelt, eerlang de zaak uiteen t) zetten, bekeken van het standpua zijner natie." VOETBAL. BelgiëDuitschland. Deze wedstrijd, Zondag te Luik ge speel d, werd door België met 3—1 gewonnen, welk resultaat reeds me) rust was verkregen. „PIET HEIN". Reuter seint uit Kopenhagen, da het Nederlandsche pantserschip *Pi3 Hein Maandagnamiddag te half drij vandaar vertrokken is. CORRESPONDENTIE. Den Heer Firma H. G. C. Wl raden U aan, het stuk eenvoudij aan de Rijksverzekeringsbank teri; te zenden met de mededeeling, dat! geen verzekeringplichtig bedrijf heefi Het stuk ligt ter Uwer beschikking aan ons Bureau. REDACTIE. ONDERTROUWD 26 Mei. H. Merens en W. J. H. d. Heuvel Rijnders. BEVALLEN 24 Mei. W. T. de Hartog, ge Janszen, d. G. Hoogland, geb. Ho steede, z. A. E. Broers, geb. Kei sen, z. 25 Mei. A. Kuijk, geb. Vo kers, d. B. H. Portlï, geb. Voge zang, d. J. F. Nederkoorn, Verroijk, z. II. Erbrink, Noorman, d. L. van Gooi, Swiclde, z. 24 Mei. D. Cohen, geb. IJzex-koper, OVERLEDEN 24 Mei: W. E. Bremer, geb. Bur graaf, 64 j., Esschilderstraat. Mei. A. v. d. Laan de Vries, 36 Voortingstraat. 26 Mei. J. Sparr boom, 61 j,, Frans Halsstraat. SCHOTEN. ONDERTROUWD P. Blom en C. T. Beura. J. van Tongeren en C. M. Vx*eenegoor BEVALLEN D. Woliers, geb. v. d. Wal, z. Kamp, geb Handjes, d. C. Kam geb. Handjes, z. J. Roozen, ge Merksteend. P. Roeland, ge Mes, z. C.. Verwey, geb. Klein, M. Bonke, geb. Oostenveld, d. G. Ürogtrop, geb. Hustin, d. W. G. Meerman, geb. Mol, z. W. vj Veldhuizen, geb. Traksel, d. -- E. v£ Nouland, geb. Franken, d. Möhringen, geb. Steffers, z. J. C. Honkoop, geb. Schouten, z. OVERLEDEN C. E. M. Leggers, 69 j., vr. Verkooping. Heden had de aangekondigde ling van de paarden, rijtuigen ander gerij, toebehooxrend'e aan d heer A. A. van den Berg, plaats. Er heerschte onder de zeer talrij koopers een vroolijke sternmin waarschijnlijk omdat nogal ve koopjes gemaakt werden. Voor de 12 paarden werd wel go geld gemaakt, (de prijzen varieerd tusschen de ƒ100 en 450), maar rijtuigen brachten niet bijster ve op. Zoo zagen we een nog mooie bri wagen voor 80 verkoopen. G e v. V o o r w, Een portemonnoie met geld, bruine hond, een lorgnet in een hoe dei"1 speld met zilveren kno een gouden damesring, een duif, ei ring met sleutels. Aangifte is gedaan van het verlifj zen van een gouden schakelarmban a 1 3 li f8 Het st. Lombok, van Amsterdam* naar Batavia, passeerde 25 Mei Ka Finisterre. Het st. Nieuw Amsterdam arrive* de 25 Mei van Rotterdam te Nefli York. Het st. Sumatra, van Batavia na rtr Amsterdam, arriveerde 25 Mei l Havre. 'tu

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2