HAARLEM'S DAGBLAD. WEEg£Se_ Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON ii indelijk gewonnen N) Stadsnieuws j V r 1 o f Dra n k w e t. f1Door A. J. Slisser is aan B. en W. levraagd, om verlof (ingevolge art. li dier wet) tot het verkoopen van heoholhoudenden drank anderen Ian sterken drank voor gebruik ter jilaatse van verkoop in het perceel truisweg 45. H'erhalings-oofeningen. De Burgemeester van Haarlem Dept op den milicien-verlofganger an Willem van de Poll uit de ge- icente Amsterdam, van de lichting 903, behoorende tot het le regiment feld-artillerie, om zich op 22 Juni "lanstaande des namiddags vóór vier ur te bevinden te Utrecht bij zijn orps, voorzien van ai de voorwer- 9 en van kleeding en uitrusting, door ern bij zijn vertrek met groot' verlof ledegenomen, ton einde overeonkom- tig ai't. 111 der Militiewet 1901, tot cS n met 18 Juli a. s. in werkelijken ienst te worden gesteld. Velen zullen zeker met blijdschap lernemen, dat naar de Kerkbode ericht ds. Jo. dc Vries, die, zooals ion weet, 31 Mei zijne afseheids- reek hoopt te houden, in den namid- ag van dien dag, van 2-J4 uur in e Doopsgezinde kerk zal zijn, waar ten geLegenlieid heeft den scheiden en leeraar an vriend nog eens de and te drukken. De toegang tot de erk is dan uitsluitend door de poort ti de Gr. H-outstraat. I UIT DEN SCHOTENSCHEN RAAD. De Raad heeft Dinsdagavond weer ens een stapeltje verordeningen ge laakt. Taaie kost Allereerst kregen we een ontwerp eiordening ingevolge artikel 7 der rank wet, die in aansluiting aan onlangs door den heer I-Iooy iiv ediend voorstel beoogt het aantal ergunningen en vooral het samen roepen daarvan in 't Schoterkwar- er te beperken. B. en W. wenschten te bepalen, t beneden een rechte lijn getrok- n van het St. Barbara-kerkhof naar Spaarne geen vergunningen leer verleend mogen worden, als leds binnen de 200 meter een derge- jke inrichting bestaat. Als 't een iekhuis geldt mogen B. en W. een tzondering toe staan tot een af- :d van 150 Meter. De heer Hooy stelde eenige amen- ementen voor le. een maximum-aantal vergun- mgen voor 't Schoterkwarlïer vast I stellen en dit getal op 25 te stellen. 2e. de bevoegdheid tot afwijking in tweede gedeelte van 't voorstel kn B. en W. bedoeld, aan. den Raad i geven. Het eerste amendement werd door ■n Raad verworpen met 4 tegen 2 emmen (tegen de heeren Vink, Stut, seuwen en Van Schie, en afwezig heer Nelis). Met algemeene stemmen werd ech- r het tweede amendement aangeno- ieoL, evenals het voorstel van B. W. )e verordening regelende de werk- laraheden van de conunissie voor gasfabriek werd op verlangen van ed. Staten gewijzigd. Enkele mach- ;ingen aan de commissie verleend, rrden verzacht, omdat Ged. Staten eenden,, dat de bevoegdheden voor n commissie van bijstand te groot aren. Belangrijk zijn de verande- agen echter niet. Het reglement voor het Burgerlijk rtnhesutur werd eveneens gewjj- gd. 't Was wel noodig want de 50- rige verordening was wel wat ver- derd. Het aantal armnieesïers &rd uitgebreid van 3 tot 5. De se- staris-penningmeester ontvangt 'n rgoeding van 100 gulden per jaar, enals de aan te stellen bode. en 'W. gaven uitvoerige inlich- tgeni over de schooltoestanden en ei' de met de gemeente Haarlem troffen regelingen (onzen lezers be nd). Met algemeene stemmen wer- n deze regelingen door den Raad edgekeurd, )p zijn verzoek werd het hoofader ïool te Oud-Schoten, de heer A. js, overgeplaatst naar de te bouwen iuwe school, en voorloopig aange- ;ld als hoofd der klassen, die met Augustus te Haarlem gehuisvest n, Voor de school te Oud-Schoten moet dus een andere hoofdonderwijzer be noemd worden. De verbouwing van het oude raad huis te Schoten voor lijkenhuisje en brandspui'tberging werd uitvoerig be sproken. 't Resultaat der bespreking was, dat, B. en W. nog eens het plan voor den verbouw zullen overwegen en met nadere voorstellen zullen ko men. Als leden der commissie voor het onderzoeken der reclames op den Hoofdelijken Omslag werden be noemd de heeren Teeuwen, De Graaff en Hooy. De Burgemeester zag zich, wegens drukko werkzaamheden, genoodzaakt tc bedanken als lsten ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In de volgende vergadering zal de benoeming van een opvolger plaats hebben. Bij de overneming der straten van de Binnenl. Expl. Maatschappij is bepaald, dat op kosten der Maat schappij het zijkanaaltje of haven tje aan het Spaansclie Vaartje ge dempt moet worden. Thans vroeg de Maatschappij, met hel oog' op de kos ten, van deze verplichting ontheven te worden. Met algemeene stemmen, behalve die van den heer Hooy, werd op lvet verzoek afwijzend beschikt. Afwijzend werd ook beschikt opliet verzoek van den caféhouder P. F. Staal, om op het trottoir vóór zijn koffiehuis sterken drank te mogen verkoopen. Aan J. Assendelft werd restitutie verleend van betaald vergunnings recht voor zijn café in de Lotter- straat. B. en W. stelden voor, aan de te bouwen wasfabriek een reservekluis te bouwen, omdat het aantal aanslui tingen voorspelt, dat deze uitbreiding tcch spoedig noodig zal zijn. De kos ten bedragen ƒ1950. Ook dit voorstel keurde de Raad goed. Aan C. Boots werd vergunning "ge geven, om bij den bouw van een per ceel aan de Dr. Leydsstraat af te wij ken van art. 25 der Bouwverorde ning. Hetzelfde werd aan C. Turkenburg vergund, eveneens voor een perceel aan deze straat. Hierna werd de vergadering ge sloten. REIZEN VAN H. M. DE KONINGIN. Alle berichten, die in den laatsteni tijd in verschillende bladen voorkwa men over eventueele reizen van H. M. de Koningin, berusten blijkbaar bloot op gissingen in verband niet voorgaande reizen van bet Koninklijk Echtpaar. Wel is het gewoonte van H. M. de Koningin om jaarlijks een buiten- landsche reis ite maken, doch waar heen of wanneer is voor dit jaar nog niet niet zekerheid te zeggen; althans ten paleize 't Loo is van een en ander nog niets bekend. Ook van een eventueel verblijf voor korten of langen tijd op Soestdijk is nog niets bepaald. (Tel). EEN „BLIJDE-WERELDDAG". In ,,De Blijde Wereld" komt het vol gende voor: Onze redactie ïioodigt de lezers ien vrienden van ons blad uit tot een „Blijde Wereld"-dag in de maand Au gustus te Leeuwarden te houden. De ze vergadering zal een intiem karak ter dragen. Wij wallen ook den schijn van een soort partijdag te houden vermijden. Immers een partij zijn wij niet en willen wij niet zijn. Als Chris tenen hebben wij in kerk en Protes tantenbond, als sociaal-democraten in de S. D. A. P. onze organisatie. Maar wij achten een vergadering van lezers en vrienden van „De Blijde Wereld" wenschelijk, omdat wij niet Christe nen en socialisten, maar christe-n- socialisteii zijn, en de verhouding van beide groote bewegingen, de goede diensten, die zij elkander kunnen be wijzen, rijke stof geeft tot bespreking. EEN UITBREKER GEARRESTEERD Maandagavond is door de politie in een café aan de Frederikstraat ite" Rotterdam aangehouden de beruchte uitbreker J. H. v. d. Koppe, die den 17en April met nog een medeplichtige te Rotterdam werd aangehouden, in toet bezit van twee rijwielen, gestolen te Voorschoten, en die twee dagen la ter door een gat in den grond tie graven wist uit te breken uit het ar- restantenlokaal te Voorschoten. Zijn aanhouding werd toen ver zocht door de justitie te 's-Gravenhage en Utrecht en de politie te Lexmond en Voorschoten. Hij heeft reeds onge veer 20 jaren gevangenisstraf achter den rug. Hij zal thans ter beschikking war den gesteld van de justitie te 's-Gra venhage. KONINKLIJKE STEUN. Met groote erkentelijkheid bericht- de Boeken-Commissie van het Alg. Ned. Verb, zoowel van H. M. de Ko ningin als van II. M. de Koningin- Moeder een belangrijke gift te hebben ontvangen voor hanen arbeid. MOORDAANSLAG. De Zaterdag wegens oneerlijkheid ontslagen expeditieknecht der firma Carl Schroers te Rotterdam drong Dinsdagmiddag bet privékantoor dei- firma binnen en loste een revolver schot op den patroon J. Mackenzie. Deze werd licht getroffen. Hij over meesterde den dader niet behulp van het personeel en leverde hem aan de politie over. DE N.-Z. KAPEL TE AMSTERDAM. Naar vernomen wordt is door het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap een brief van don Kerkeraad ontvangen van den volgenden in houd: „De Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, dooi de Commissie tot het bestuur van de kerkgebouwen, goederen, enz., onzer gemeente in kennis gesteld van uw verzoek, om van den kerkeraad een antwoord le ontvangen op de vraag: „of de kerkeraad bereid zal gevonden worden de N. Z. Kapel te behouden, indien uw Genootschap het gelukken mocht, de noodige gelden bijeen te brengen," heeft besloten in zijn ver gadering van 22 Mei jl., U tc ant woorden, dat het zijn oorspronkelijk standpunt in dezen handhaaft en na verloop van drie maanden, der Com missie voor haai- onderzoek gegeven, te rekenen van den datum, waarop Uw bestuur de mededeeling daarom trent van lieeren kerkmeesters ont ving, met de N. Z. Kapel zal han delen, zooals zij het in het belang der gemeente noodig oordeelt." DE INBRAAK TE APELDOORN. De lijst van vermist bankpapier wordx steeds grooter, behalve de reeds opgegevene worden nog de vol gende vermist. 1 Bankbiljet van 100, No. L. N. 8928. 3 van 25, Nos. C C X 3844, DDE 2530, A A O 8026. 1 van 1000, No. A T 7949. 5 van 100 Nos. L D. 1079, T S 5575 L B 7250, M K 7227, M X 2412. 20 van 10, Noc. B M. 89271, A Z 94788, B J 90686, B O 59762, B B 92597, B. P. 39638, A N 65295, B P 150363, A X 45531, B 61004, B O 28632, A V 56016, B M 21930, B L 69223, B P 13211, A J 93122, B T 67380, A G 99723 B H 40091, B N 42993. 1 van f 40 no. M M 2472. 10 van 25 no. R S 3923, FFN 1537, E E B 3138, T E 1668; C C J 225, D A Q 4063, DDF 4546, U O 3257, C C P 4186, A A A 7408. 5 van 100 no. L Q 3118, K N 2490, L J 3670, M B 2821. L I 9926. 2 van 40 no. N J 9726, J D 2320. t van60 no. K X 8309. Ook van deze verzoekt de wacht meester brigade-commandant der ma rechaussee opsporing en bericht. Een aanzienlijk particulier uit Apel doorn, die schade geleden heeft ten gevolge van den diefstal in het post kantoor aldaar, heeft een bedrag ter beschikking der justitie gesteld als belooning voor dengene, die de da ders aanwijst of mededeeliaugen om trent hen doen kan. Van de 45 aangeteekende stukken, die tijdens de inbraak in het post kantoor in de brandkast aanwezig waren, waaronder zich ook kennisge vingen van de Rijksverzekeringsbank bevonden, konden 28 stukken, zij het ook gedeeltelijk beschadigd, worden uitgereikt. Van 17 stuks werd de inhoud geroofd, terwijl de bankbiljet ten, die op den grond lagen, konden terecht gebracht worden door het be kend maken dei' nummers. AANSLUITEN. Minister Bevers' spoorwegrede was zeg't het overzicht van hel Hbld. vol aansluitingen". Daar werd, voor zoover het de bestrijding van staats exploitatie belangde, geen enkele aan sluiting gemist. De minister „sloot zich aan" bij de heeren Van Citters, Pierson, Lohman, Plate, Van Dedem, Van Kamebeek; ja, zelfs vond hij óók nog aansluiting aan een trein omni bus door er bij te voegen: „en bij zooveel andex-en." Hij stapte van den langen goederentrein van den heer Plate in den Pierson-expres en van den luxe-trein Van Citters in den Van Karnebeek-boemel. Overal „vond" hij „aansluiting" ONGEZOUTEN. Dat een vrouw over vrouwen veel scherper oordeelt dan een man, blijkt opnieuw uit het volgende stukje, ge knipt uit (le correspondentierubriek van „De Hollandsche Lelie", redae- tric efreule Anna Lohman: „De meeste vrouwen zijn juist daar in zoo akelig onwaar; zoo lievig- schijnheilig. Men moet ze hooren keuvelen en leuteren over het „moe de vinstinct", en de „echte" moederge voelens, etc., en dan zien, hoe ze doen in huis en achter de schermen. Weet u, dat op 't vorige kinderbeschermings congres een van de woordvoerders, die een speech hield, klinkend als een klok over moederplichten, etc., haar eigen kind doodziek had liggen aan aan typhus? Zoo'n, wijf zou ik met pleizier zien verdrinken! 't Doet me denken aan de vrouw, van wie ik indertijd vertelde, die lid was van het hoofdbestuur, van de vrouwenten- toonstelling, en die bij ons in het pen sion zat te keuvelen met een geleerd gezicht over al de belangrijkheden van die „taak", terwijl ze ondertus- schen haar ware taak aan de meid thuis overliet, (bij een zoo zwaar zie ken echtgenoot, dat ze met telegram men op de hoogte werd gehouden of ze kon blijven, dan wel terug moest voor haar fatsoen). Maar je kind in ziekte alleen laten, om te gaan klet sen in het publiek over je „plichten", is nog honderdduizend maal verach- terlijker". IN DE DRUKTE 't Gebeurde Zondag te Groningen met den namiddagtrein, die van Hol land komt. Ze hadden een heele reis gehad en waren wat blij, dat ze ter plaatse waren. De familie stond bij den trein, om hen af te halen. Gezoen en handdrukken. Een groote sportkar werd met pakjes en kindergoed opge laden, en voort ging het langs den Singelweg, de Emmabrug over naar de stad. Plotseling, bij het plantsoen geko men, een gillende kreet. Waar is Toos ?(het kleinste kind van 2 a 3 jaar). Toos mankeerde en toch wis ten ze bepaald zeker, dat zij het bij aankomst in den trein nog gezien meenden te hebben. Vliegensvlug gaat het weer terug naar het station, onder luid roepen en weeklagen, waar men al spoedig Toos aan de hand van een reiziger aantrof. 't Kind was heel eenvoudig verge ten mee ie'iiemen. 't Was ook zóó druk. „Kan ik overal om denken beet de vrouw haar echtvriend nijdig toe. (Prov. Gr. Ct.") DIE ONBESCHOFTE MEID. De telefoon kan soms tot eigenaar dige complicaties aanleiding geven. Mijnh. X. zijn werkelijke naam verzwijgen we vraagt van Bom mel uit aansluiting met Den Haag, nummer dat en dat. Na, zooals gebruikelijk is, zoowat een uur te hebben gewacht, wordt „Bello!" Spa-eek ik met mijnh. Q.': „Houd den bek." Wablieft? Mijnheer X. staat geheel beteu terd. Is me dat een antwoord en dan nog wel gegeven door een van het be vallige geslacht? Na van den eersten schrik te zijn bekomen, vervolgt hij: Ik moet mijnheer Q. spreken. Is hij thuis? „Houd dan toch den bek, ieelij- kert!" Nu begrijpt hij er al heeiemaal niets meer van. Welk onbeschoft we zen zou z'n vriend nu toch wel in huis hebben. Z'n geduld verliezend, schreeuwt hij driftig terug: Mensch, of wat je ook bent, ik verzoek nogmaals me te zeggen of mijnheer Q. thuis is; noodzakelijk moet ik 'ra spreken!" „Stik!" Woedend, tandenknarsend, stamp voetend, belt mijnheer X. af... Later sprak hij zijn vriend, ill? toen van het bewuste gesprek nog ge heel onkundig bleek te zijn. Niette min schijnt hij toch te zijnen huize een onderzoek te hebben ingeste-l:!, al thans dezer dagen ontving mijnheer X. een schriftelijke opheldering. En wat is het geval geweest? Niemand was thuis dan de keuken meid, toen er getelefoneerd werd. De brave ziel had nog nooit zooiets bij de hand gehad, maar deed, zooals ze wel eens gezien en gehoord had, dat anderen deden: ze zette het hoorntje voor 't oor en van „Hallo" maakte ze „Bello". Dadelijk sloeg het lieve (lier van dien naam, in 't belendende vertrek vertoevend, aan en de ant woorden, die mijnheer X. van de keu- penprinses kreeg, waren voor den onbedaarlijk blaffenden hond be stemd. De meid had, toen ze toch door die „trillefoon" niet hoorde, aan mijnheer maar niets gezegd en ook had ze er niet het minste besef van dat haar „welsprekende" commando's in Den Haag terecht kwamen. Ze kreeg vergiffenis. (Zaltb. Ct.) MOORDAANSLAG. De indertijd geschorste zaak tegen den jongen man, die een moordaan slag pleegde op mr. Vroesom de Haan en naar wiens geestvermogens een onderzoek werd gelast, zal op 2 Juni a.s. door de Rechtbank te Am sterdam wederom in behandeling ge nomen worden. INBRAKEN. Maandagnacht is er een poging-tot inbraak gedaan bij den lïeerJVerhoe- ven te Zegge, bij Rozendaal. Door't geraas, dat de inbrekers maakten bij het verbreken der luiken, werd de bewoner wakker, die opstond en een paar schoten op de vluchtende inbre kers loste. Dezen op hun beurt scho ten eveneens terug, zonder dat ech ter iemand werd geraakt. De mai'é- chaussée onderzoekt deze zaak. EEN HEEL KLEIN STEENTJE. Ds. J. C. Schuilei' schrijft in de „Kerkbode" Zondagavond j.l. is in de Regen- lessekerk gecollecteerd „voor de 9(le kerk van een zuster der gemeente" 1cent. Ik dacht aan een vergis sing. „Dat is 't penningske der wedu we". Is dat zoo Wat een zegen zal de Heer kunnen geven aan dit pen ningske Is het zoo niet, dan ADMIRAAL DE RUYTERWEG. De „Hbld."-berichtgever te Sloter- dijk meldt Maandagmiddag zag ik den wagen van den caféhouder P. van den Boo gaard den nieuwen weg af komen rijden, wapperende de vaderlandsche driekleur lustig van den bok. De di rectie der Electrische Spoorwegmaat schappij hacl blijkbaar de staketsels weg doen nemen, en den haar nog toebehoorenden weg opengesteld voor het publiek verkeer. Zoo is dan thans Sloterdijk rechtstreeks verbonden met den Dam men neme slechts zijn weg over de Raadhuisstraat, Rozengracht, De Clei'cqstraat en Adm. de Ruyter- weg. Weldra zullen van gemeente wege borden worden geplaatst met het voorschrift, dat bij het berijden van den weg rechts moet worden ge houden. De baan der E. S. M. is nu geheel afgerasterd en de overwegen tijde lijk gesloten met prikkeldraad. DAN OPSTAPPEN. Mijnheer Grover, begon de be zoeker, het ligt niet in mijn bedoe ling u te storen. Ik stel het zeer op prijs, dat u mij dat komt vertellen, ik dank u zeer. Dag mijnheer, klonk het onver wachte antwoord van den zakenman. DE ANDERE ZIJDE. Een goedhartige gevangenbewaar der trachtte een gevangene in zijn be droevend bestaan te troosten, met de opmerking, dat hij geduldig on tevre den moest zijn en dat de treurigste zaak toch nog haar goede zijde heef*. Jawel, was het antwoord, maar de goede zijde van een gevangenis zit aan den buitenkant. LETTERLIJK OPGEVAT. Moeder. Maar Arthur, hoe komt dit boek van papa zoo gehavend? Arthur. O ma, pa zei gister dat 't zoo droog was. Toen heb ik 't wat onder de pomp gehouden. HERSTELLINGSOORD. Op Hemelvaartsdag zal te Vordea het Herstellingsoord der Vereeniging 1S35-—1905 van het personeel derHoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij offi cieel worden geopend. Voor ƒ8000 is de vereeniging enke le maanden geleden eigenares gewor den van „de Huize Deeanie" te Vor- den, welke tot herstellingsoord zal dienen. De Vereeniging telt thans ruim 2100 leden en pi. min. 200 donateurs. MOERMOND. In liet Bouwk. Weekbl. en in Ei gen Haard vinden wij afbeeldingen van 't kasteel Moermond in de nabij heid van het dorp Renesse op het ei land Schouwen. Dit 'eerwaardige gebouw, met toren eai trapgevels, is ton doode opgeschreven, omdat het niet voldoet aan de eischen van... de Woningwet, Er woont nl. een avl>ai- der in. Maar het gebouw is zoo ver vallen, dat de Woningwet het voor hem geen menschelijke woning acht. Sic transit gloria raundi! Hier heb ben de woelige lieeren van Renesse in alle pracht en staatsie gezeteld. En nu kan er geen boerenarbeider meer in wonen. De heer II. J. Schoj te, te Breda, die dit in de N. R. Ct. mededeelde, ver zekert ook, dat het kasteel getaxeerd is geworden, 0111 na te gaan in hoe verre de afbraak kaïVgebruikt worden voor een nieuw ïe bouwen arbeiders woning. Het kasteel behoort aan de familie Van der Lek de Clercq te 's-Graven hage, die ook eigenares is van het kasteel Renesse, liet slot waarop Wit te vah Haamstede gewoond heeft, Is het niet tijd, dat voor zulke eer waardige historische bouwwerken tiet Rijk in (le bres springt? Naar de afbeeldingen te oordeel e® is Moermond een schilderachtig tin vrij gecompliceerd gebouw, met ver schillende trapgevels die gedomineerd worden door een toren met achthoe kige® muts. Bijna even hoog als de toren verheft zich een geweldig zware schoorsteen, zooals men er wel aantreft aan gebouwen uit de 16e eeuw. Volgens de beschrijving in Ei gen Haard werd het dan ook in dien tijd gebouwd maar volgens Witkamps Aardrijkskundig Woordenboek in 1751 nieuw opgebouwd. Het is nog omge ven door een gracht, waarover een brug ligt. Inwendig is het geheel ver vallen, maar er zijn nog eenige oude wapenschild en aanwezig. DE ONTVOERING VAN BARON VAN HEEMSTRA. De correspondent der N. R. Ct. te Konstantinopel schrijft Men zal zich herinneren, dat op 16 Mei van het vorige jaar onze landge noot baron Van Heemstra dicht bij zijn landgoed in het Smirnasche door een bende roovers onder een ze keren Capeton Andrea, een beruch- ten bandiet, werd opgelicht, en eerst na voldoening van een hoog losgeld werd vrijgelaten. Uit het Engelsch. - U weet het nep zij opgewon- a uit, u weet het O, en gisteren b ik u nog weggezonden Ver- ildt u, als u nu eens werkelijk ge- an was Als ik daaraan maar nk U weet het Die melodie is sleutel liet was de lievelings- ilodie van Ralph. U heeft haar hoord maai' wanneer Waar O, reek toch Tegenover al haar ongeduldig vra- vol verwachting bleef Cliarnock llij bewoog zich niet. Hij zat g in zijn stoel ineen gedoken, de lang op de borst hangend, de gen doordringend op haar geves- d. Zijn stilzwijgen had een verkil den invloed op Miranda's levendig- id. Iets als vrees overviel haar. Ingstig nam zij het stukje papier en strekte het naar hem uit, als )est zij hem daarmee tot iets ver- irwen. Iharnock nam het stukje papier it aan en veranderde ook niet van uding hij zei alleen Als ik bedenk, dat hij u zelfs op de huwelijksreis alleen liet staan, terwijl hij aan de groene tafel speel de, dan.... Och, denk daar locli als het u belieft niet aan, dat is ia dit geval maar een bijzaak. Maar zoo karakteristiek, zeide Cliarnock kalm. Miranda kreunde als van pijn, en verborg het hoofd in de handen. Dat Charnock haar zijn hulp geweigerd zou hebben, omdat zij, al was 't dan ook met een bedroefd hart, de co quette verleidster had gespeeld, daar op was zij voorbereid geweest. Maar dat hij haar zijn hulp ontzeggen zou, omdat hij meende, dat het beter voor haar zou zijn deze gedachte was niet bij haar opgekomen. Lees die regels nog eens over, smeekte zij hem „doe vlug alles, wat in uw macht staat En nu is er meer dan een week overheen gegaan, dat de heer Fournier hier was. Het is meer dan veertien dagen geleden, dat Ralph op het marktplein in Tanger overvallen werd. Vlug moest er iets gedaan worden, en nu is er nog niets gedaan, en niets zal er gedaan worden, als u het niet doetO, bedenk toch eens goed met gebonden handen weggevoerd, mishandeld, met stokken geslagen, als slaaf verkocht, met zware lasten op den rug, blootsvoets door Marok ko te moeten loopen U zal gaan, niet waar Met gebroken, zachte stem drong zij bij hem aan. Ik smeek u er om Heb mede lijden met mij en met hem. En met kloppend hart keek zij Cliarnock in het gelaat,, op een toe stemmend gebaar van hem wachtend. Alleen kwam zoo nu en dan een eigenaardig bevend steunen van zijn droge lippen. Cliarnock werd echter door haar voorstellingen over Ralph niet zachter gestemd en liij gaf zich alle moeite, zijn hart tegen Miranda's wanhoop te verharden. Toen ik in Algeciras was, infor meerde ik meermalen naar Ralph Warriner en ik moest heel wat hoo ren, antwoordde hij stug. Overdreven verhalen, antwoord de zij, en omdat Cliarnock daar een antwoord op geven wou, ging zij haastig voort Maar bedenk toch eens goed Het lijkt immers op een wonder, niet dat ik hulp noodig heb, of dat u mij zou kunnen helpen, evenmin dat. ik bij u om hulp kom die drie dingen zijn allemaal heel natuurlijk Maar dat het toeval mij juist u liet vinden den eenigen man, die hier helpen kan, die hel middel en den weg daarvoor al kent Ziet u ïat niet in Voor mij is dat alles heel duidelijk. U was tot mijn helper voorbestemd, u was uitgekozen om mij in dezen nood bij te staan, en daarom zijn ook de ware midde len en den juisten weg daarvoor u bekend. En omdat zij zag, dat Charnock ontoegankelijk was voor haar smeek beden, gilde zij bijna uit hij wil mij niet helpen Hij wil mij niet begrijpen. En toen vroeg zij zich af, hoe liet mogelijk was, dat die melodie liem bekend voorkwam. Is u al meer in Tanger ge weest begon zijik weet het, u heeft mij dat niet alleen vandaag, maar ook vroeger al bij lady Don- nisthorpe verteld. U stak van Gibral tar naar Tanger over Juisteven vóór dat ik in Enge land kwam en u daar ontmoette. Even te voren Begrijpt u het dan nog niet In Tanger hoort u heel toevallig een melodie dat beteekerit niets, iets waar meji niet op let. Spoedig daarop ontmoet u een vrouw, die ge bij de eerste ontmoe ting uw hulp aanbiedt, en de tijd komt, dat zij er behoefte aan heeft, en dat onbeduidende voorval, waar van gij getuige waart, even vóór dat gij haar ontmoetet, brengt u u ge heel alleen op de wereld in de ge legenheid haar bij te staan. Herin nert u zich nog uw eerste gewaar wording, toen u bij lady Donnisthor- pe aan mij werd voorgesteld U was teleurgesteld, omdat ik u zoo weinig hulpbehoevend toescheen, nietwaar Welnu, het oogenblik is gekomen, dat, ik uw hulp noodig heb, en nu keert u zich van mij af Is dat niet zeer in tegenspraak met uw eerste gevoelens Zij lachte bitter en op harden toon, en begon opnieuw met baai- vragen Dus u was in Tanger hoe lang Een dag. Wanneer Maar dat weet ik ook welIk ontmoette u in Juni. U is dus in Mei één dag in Tanger ge weest. In Mei, herhaalde zij, en verbaasd keek zij op. Toen riep ze plotseling Mei, dat was immers de maand Monsieur Fournier vertelde, dat het in Mei was, en u was dus de man En zich voorover huigend, pakte zij met haar hand den arm van Char nock beet, die kalm op tafel lag. U was de onbekende, die door de gesloten deur van den winkel van monsieur Fournier riep „Pas op Charnock keek nu verbaasd op. Hij was bereid dit feit te loochenen, als hij door het to erkennen, het geheele geheim zou ontsluieren. Maar dat was blijkbaar niet het geval. Mon sieur Fournier wist niets van den blinden bedelaar aan de poort van de begraafplaats, waar Cliarnock die operette-melodie voor het eerst ge hoord had, om haar toen in zijn geheugen te bewaren. Blijkbaar had Fournier in zijn geheele verhaal den naam van Hassan Akbar niet ge noemd. Ja, dat is zoo, zei Charnock, na even te hebben nagedacht, ik was het. En u riep het niet als een be dreiging zooals Monsieur Fournier verkeerd dacht maar het was een waarschuwing voor Ralph, mijn echt genoot, dien u nu weigert te helpen Toen sprak u en heeft, hem waar schijnlijk daardoor gered Welnu, doe nu hetzelfde Ik smeek u er om Zeg het mij ten minste, noem mij den sleutel, en ik zal zelf 't ove rige doenO, hij wil niet spre ken 1 En in haar opgewondenheid stond zij op en begon de kamer op en neer te loopen. Ook Charnock stond op. Miranda vloog naar de deur en ging er met den rug togen aan staan leunen. Nog een oogenblik Luister eens, wat Monsieur Fournier zei Hij zei, als wij den man vinden kon den, (lie door de deur heeft geroepen, dan zouden wij ook het middel heb ben gevonden, om Ralph te bevrijden. Bedenk toch eens, hoe waar hij ge sproken heeft, veel meer waar dan hij zelf meende. U weet meer over het verdwijnen van Ralph U wee# ook, wie hem heeft opgelicht. Als niet spreekt, heb ik nooit in mijn le ven meer rust (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5