Letteren en Kunst Uit de Arbeiderswereld Sport eü Wedstrijden Kecmszaicen Kerk en School Koloniën Gemengd Nieuws Spoedig daarop werd Andrea met «lf zijner lieden gevaton den lsten October d. a. v. begon zijn proces voor het gerecht te Smirna. Reeds bij het begin van het ge rechtelijk onderzoek was gebleken, dat de roover en eenige zijner mak kers zich nog aan verscheidene ande re wandaden hadden schuldig ge maakt en o a. ook eenige moorden onder welke dien op Andrea's broe der, op hun geweten hadden. Het. ge recht besloot dan ook zich, alvorens de zaak voort te zetten, eerst alle ge gevens daaromtrent te verschaffen. Zulks heeft maanden gevergd, het proces is alzoo pas in het begin dezer maand weer hervat, om den 18an 1.1., aus ongeveer juist een jaar na de ontvoering van onzen landge noot, te eindigen met de veroordee ling van Andrea en zijn voornaam- sten luitenant Costi tot den dood door den strop. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit vonnis wel door den Sultan wor den bekrachtigd. Men is het er ook hier in de leidende kringen zonder uitzondering over eens, dat het weer eens hoog noodig is in het Smirna- sche een afschrikwekkend voorbeeld te stellen tegen het rooverwezen,_ dat den- laatsten tijd bedenkelijke "ver houdingen heeft aangenomen. KINDERWEDSTRIJD. Medegedeeld wordt, dat het aantal kinderen, dat ingeschreven is voor den kinderwedstrijd, die op 3, 4 en 5 Juli a.s. in het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Graven- liage zal gehouden worden, reeds de 300 nadert, terwijl nog dagelijks uit het geheele land en uit alle kringen inschrijvingen inkomen. Op dien grond wordt de gelegen heid tot inschrijving onherroepelijk 31 Mei a.s. gesloten. Ook aan de tentoonstelling' van. voorwerpen op het gebied van de voe ding, de verpleging, de kleeding en de ontwikkeling van het kind zal door tal van firma's uit de residentie worden deelgenomen. BRANDEN. Te Oudcga is de meelmolen van den heer A. Jongsma, door onbeken de oorzaak tot den grond afgebrand waarbij1 een groote voorraad meel en graan verloren ging. De oorzaak wordt gezocht in het warmloopen van de as van de molenkap. Alles is ver zekerd, op het graan na. Te Nijenga (Fr.) is de boerderij met schuur en stal van den landbouwer Woutstra tot den grond afgebrand. Het vuur. aangewakkerd door den feilen wind, greep zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Alles i9 verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Maandagavond brak brand uit het benedenhuis van pand no. 85 in de Bajonetstraat te Rotterdam, waar in is gevestigd de winkel en gros- sierderij van de firma Winters Co., in kruidenierswaren en aanver wante artikelen. Die brand ontstond vermoedelijk, doordat de winkeljuf frouw, bezig menschen te helpen, bij het zoeken met een brandenden luci fer naar een zakje te dicht bij een vat met spiritus is gekomen. Gassen, uit dat vat ontsnapt, vatten toen waarschijnlijk vlam, want in een oogwenk stond heel de winkel, van voor tot achter, in lichtelaaie. De winkel met kantoortje en magazijntje ■brandde zoo goed als geheel uit. Ver zekering dekt de schade. ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen, lag de koopman V. met zijn roeiboot langszijde van het s.s. „Teespool", liggende in de Maas haven te Rotterdam. Zijn 12-jarige zoon klom langs een touwladder aan boord van het schip juist toen een balk van het schip viel en den jon gen op het hoofd trof. De jongen be kwam een schedelbreuk en stortte van de ladder in de Maashaven. Zijn lijk werd spoedig opgevischt en naai de ouderlijke woning gebracht. DE LANDWEER, Men zal zich herinneren dat in 1906 de landweer in tenten werd gekam peerd en dat het toen eenie schrome lijke verwarring is geworden. Dit jaar zijn de manschappen in de kazerne ingekwartierd geweest. Het Vader land herinnert nog eens aan de beurtenissen van twee jaar geleden en vervolgt dan: „Welk een verschil al tusschen liet onder de wapenen verschijnen! Toen bandeloosheid en dronkenschap, nu stille orde en geheele behoorlijkheid Dat was de invloed van de kazerne. Er is veel kwaads te zeggen van de kazemetucht bij lang verblijf onder de wapenen. Zij geeft door een bijna ononderbroken contact tusschen meer deren en minderen aanleiding tot machtsmisbruik door een kleindoene- rij, die in de gevolgen soms verschrik kelijk kan zijn. Maai- dat de kazernee ring voor de handhaving van normale discipline voor ons volk een onontbeerlijk middel is, hebben de jongste landweeroefeningen onweer legbaar bewezen. Hoe anders te ver klaren de geheele overgave in 1906 aan een ingeboren tuchteloosheid ofschoon alle superieuren toch met de beste bedoelingen waren bezield te gen over de geheele gedweeheid vain dit jaar, toen Nederlandsche braven in het stramme kazernemilieu zich van de onmiddellijke beschikbaarheid van tuchtmiddelen ter dege waren be wust? Natuurlijk werd er gemopperd want wij zijn nu eenmaal een inop- pergraag volk. reactie komen tegen wat zij liet moei lijkst verdragen:,de -tucht. Wij too- non uiterlijk -tragen onwil en grage eigendunkelijkheid maar als -liet moet dan weten eei*gestrenge handen een goed woord eenkloekheid en trouw te voorschijn te roepen, die verheugen en verrassen. Onze landweermannen gaven hiervoor soms weer merkwaar dige bewijzen. Aanvankelijk weer die echt Nederlandsche pruttelende ge hoorzaamheid. Maar weiden zij eens flink aan; pakt, welwillend maar gestreng, dan -had men de manai'etjjes eens -moeten zien! Het was een „li-evelust", verze kerden d e officieren. Maar dat verschijnsel was vooral bijzonder merkwaardig toen „de generaal" zijn kijkje kwam nemén. Wij woonden een oefening bij, waarvan de leiden de officier de sympathie van zijn troep liud gewonnen, en. dan weten soldaten die vaak zoo treffend te -too- ne-n. De komst van „den generaal" is hiervoor -een der mooiste gelegenhe den, dan „gaat het er om" voor den leider. De oefening ging eerst slapjes met een surplus aan volkshumor in liet gelid en veel huisvadersbeklag. Maar toen de nabijheid van „den ge neraal" werd gevoeld en de „lieele boogie" voor het gelid kwam, toen -exerceerden de landweermannen met een stramheid en rythme, zooals de miliciens het hun niet verbeterd zou den hebben. „Wat zeg je van zoo'n vader van zes kinderen, lui'nt!" klonk later met voldoening' uit het gelid. Verder schrijft hetzelfde blad: „De landweevresultaten waren dit jaar voortreffelijk. Dat is de alge- meene, -door niemand weersproken overtuiging. Na den eersten dag al zat de dienst -er weer in. Het is met den dienst als met schaatsenrijden: men verleert het niet. Wordt na ja- "-en weer eens aangebonden dan gaan Ie eerste -slagen haperend, maar later is het weer als van ouds. Het is met den dienst niet anders. Toen de eer ste moeilijkheden overwonnen waren ging het weer den van ouds -bekenden gang. De landweermannen waren al len soldaat gebleven en de jongste oefeningen hebben geleerd dat met de landweer een instituut van zeer groo te strijdwaarde is verkregen. Zal dit resultaat blijvend zijn, dan moet ech ter de kaze-rneeringsproef nog eenige jaren worden voortgezet. „Behalve aan de kazerneering i-s 't welslagen dit jaar ook in bijzondere i mate te danken aan het als regel1 voortreffelijke optreden van officie ren en -kader. Niet alleen bleken bei de beter militair vóórgeoefend dan twee jaar geleden, maar zij bezigden- een tucht, die door oordeelkundige toepassing alles bereikte wat er hier met tucht bereikt kon worden. In dit opzicht muntte niet alleen het ei genlijke landw-eerkader uit, maar óók de officieren en onderofficieren van den troep, die voor het nog steeds' aanwezige landweer-tekort moesten intreden. Natuurlijk waren er feilen. De ge neeskundige keuring gesohiedd-e waai* gehouden hoogst onkiesch; waarom de landweermannen met ver lof van buiten wonen tusschen twaalf en twee binnengehouden werden is ons niet recht duidelijk, terwijl ver der het avondappèl gerust achterwe ge had kunnen blijven. Maar deze kleine grieven zijn lich-t te herstellen. Hoofdzaak is, dat de landweer een j welslagen -blijkt en dat d-e, -over het geheel milde en welwillende bej- ning der landweermannen, -hiertoe zeer veel heeft bijgedragen." INGEZONDEN MEDKDEEL1NGEN 4 36 CU. per regel. Een succes te Nieuw Vennep, liier wordt wederom een belangrijk geval bekend gemaakt. Mejuffrouw de Wed.- \Y. Rijswijk te Nieuw Vennep, Haarlemmermeer meldt ons: Gedurende de laatste zes jaren heb ik niet geweten, wat to-et betieekeirt verlost te zijn van een hevige pijn in den rug, zij en onder het hart. Geen oogenblik verliet mij deze -ellendige pijn, telkens kreeg ik benauwdheden, waarbij zvveetihgen door huiveringen gevolgd werden. Ik had veel pijn op hot water, de urine kwam met een branderig gevoel en was altijd on natuurlijk rood gekleurd, meermalen bevond zich steen in het water. Mijn polsen en enkels wa-ren veelal opge zwollen; mijn slaap schonk mij geen verkwikking en 's morgens was ik meer vermoeid dan den avond te voren bij liet naar bed gaan. Mijn maag was -geheel van streek en sedert geruiinen tijd had ik mijn eetlust verloren.Niettegenstaande geen moeiten «ui zorgen gespaard waren om genezing te bekomen, scheen liet toch,- dat men de werkelijke oorzaak van mijn -ziekte niet kon vinden, want alle voorgeschreven geneesmiddelen brachten -mij geen stap verder. Mijn laatste hoop had ik gevestigd op Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen len deze hoop bleek niet ijdel te zijn, want toen ik gedurende één- weck Uw pil len had ingenomen, kwam er reeds eraaidering in -mijn toestand. Na het tweede doosje knapte -ik zichtbaar op, pijn werd met den dag minder, de urine was weer geheel -natuurlijk en ook mijn eetlust keerde terug. Na zulk een verrassend resultaat, acht ik j het mijn plicht uw weldoend genees- i middel anderen nierlijders aan te be- elen. Ik ondergeteekende verklaar, dat liet bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wij ze die u goeddunkt. W-enk aan koopers. Foster's Rug pijn Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Fos ter's en gij zult de goede hebben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de j Heeren J. van Gulik, -Zijlstraat 98, j •J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147 a" en K. van Eden, Spaar-ne Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen.. moment zoo zeker mogelijk in te slui ten. Het. plan slaagde schitterend. Na vijf dagen in hinderlaag te hebben gelegen, kreeg die eéne brigade voe ling niet den vijand, an toen deze door een ravijn marcheerde, waar uit hij moeilijk zou kunnen ontsnap pen en dus gedwongen zou zijn slag te leveren, achtte de aanvoerder het juiste moment gekomem Wel was hij met zijne enkele briga de v-er in de minderheid, doch dit was hem allerminst een beletsel. Door goed afgegeven vuur wist hij met die eene brigade in bedwang en bij elkaar te houden. Na een kwartier hadden de twee andere brigades' zich weer bij hun commandant gevoegd en werd de aanval met élan doorge zet. Er ontspon zich een verwoed vuur gevecht. Manhaftig hielden de mos lem-in stand, doch beten de een- na den ander ia 't zand. Na al hun mu nitie te hebben verschoten! wierpen -ij hun aanvallers met de- klewangs naar het hoofd en wilde*, zich met de rendjong op de onzen werpen, doch het mocht niet baten. Tot den laatsten man vielen zij twee vijan den waren in hun felle woede zelfs zoo verblind, dat zij elkaar overhoop staken. Vier en dertig bleven er liggen op het gevechtsveldde buit bedroeg 3 modelrepeteergeweren en 11 Beau- mo-nts. Aan onze zijde viel slechts één gewonde (klewangliouw over de armen). Dat wij zoo'n minimum aan verlie zen hadden, is nu wel een gelukje. Onder de gevallenen was teungkoe Lejmaii, een bekend verzetshoofd. EEN ARTISTEN TEHUIS. De heeren Aug. Kiehl en D. Hol- kers, tooneelspelers te Amsterdam, en de he^.r Henri Morriën. tooneel- speler te Rotterdam, die het initia tief. genomen hebben tot het stichten an een vriendelijk tehuis voor oude en invalide tooneelspelers(slers), stel len zich voor bij den aanvang van het volgende seizoen eene vergade ring van tooneelisten te beleggen. In deze vergadering zal het plan worden besproken om de kosten. weL ke voor het doel noodig zijn, door de artisten in den vorm van een ver plichte contributie te doen verzame len. deel uit. te maken van hun rapport De rechter laat zich hier derhalv voorlichten door iemand, die hem niet mag voorlichten, en die ook nie ter terechtzitting is gehoord. En toch stelt het Hof tegenover elkander het verslag van dr. Rosen stein en Plet en de uitlating van dr Caspan, om te komen tot beklaag de s toerekenbaarheid. Conclusie O. M. Dinsdag 9 Juni I)E CLUB DE BIENFAISANCE Tegen 1 Juni zijn- voer het Gerechts hof te Amsterdam in de zaak van Joseph Hubert Henry, Jean Baptis- te, Alfred Frederic Galinon, Lewis \V either Thornton, Samuel Politzer en Harry Bischofswerder, allen be klaagden in het Club de Bienfaisau ce-proces, als getuigen gedagvaard t. lapley, Parijs, E. Jacobs, Doi t mund, V. de Lamothe, Londen, A Jarmulowski, Hamburg, W. F. Ma- zuranie, Berlijn, W. Neumann, Keu len, C. J. A. Delchambre, Brussel, A. P. J. Potior, Brussel, dr. R. Feen- stra, Hilversum, J. Feenstra, Hilver sum, J. R. ter Smitten, F. J. H. Fleissig, S. Rosenberg, K. A. Bauer! A. Rotschild en D. Glarpheide, alien te Amsterdam. EEN STAKING Bij de'Zwolsclie Ijzergieterij Machinefabriek, firma G. J. Wispel- meij en Co., te Zwolle, is de volgende verklaring aangeplakt „In verband met de aanstaande wettelijke invoering van het arbeids contract-, zal op 29 Mei a.s. een nieuw reglement in werking treden. Werk lieden, thans alhier werkzaam, kun nen op 29 Mei 1908 volgens dit regle ment in dienst treden, mits zij door onderteekening daarvan voor 28 Mei kennis hebben gegeven. Niet tijdige onderteekening' zal be schouwd worden als kennisgeving, dat men tegen 29 Mei 1908 de dienst betrekking wenscht te doen ophou den. Het nieuwe reglement en verdere bescheiden zullen van 2128 Mei uitsluitend voor de werklieden thans hier werkzaam, op de schaftkamer ter lezing liggen." Deze bekendmaking, en meer nog de inhoud van het nieuwe reglement, hebben bij de betrokken arbeiders, 125 in getal, groote ontstemming ge wekt. Zij hebben voornamelijk bezwaar legen den eisch, dat al de werklie den, die 29 Mei a.s. in dienst treden op de nieuwe voorwaarden, als ge heel nieuw personeel zullen worden beschouwd en een proeftijd van 14 dagen zullëii hebben door te maken. Daardoor vreezen zij, zullen ver schillende personen, vooral oudere werklieden, op schijnbaar geinoti-, 'eerde gronden worden ontslagen. j Een andere grief is, dat hun eenige dagen loon wordt ingehouden, als waarborg voor naleving van het nieu we^ reglement, Eea feeJ&Bg-rijk boek oyer het behoud dor Dr. MOSCOVITER te 's-Gravenha- ge, een bekend autoriteit op het ge bied der hygiëne en gezondheid, die ruim twee jaar uitgebreide proefne mingen met Sanatogen heeft geno men, schrijft daarvan in zijn brochu re: Sanatogen als genees- en voe dingsmiddel o. a. het volgende: Op bladzijde 11: „Het lijdt voor mij geen oogenblik twijfel of Sanatogen is een specificum tegen neurasthenie"; en op bladzijde 24: „Het is niet mijn doel voor Sanatogen op eenige wijze recla me te maken, wanneer het meegedeel de een reclame voor het middel wordt, dan ligt dat alléén aan zijn voortref- felijkheid." Een beperkt aantal van deze inte ressante brochures zijn gratif en fran cs verkrijgbaar bij den Heer B. HAR RENSTEIN, Heerengracht 278, Am sterdam. POTGIETER-MONUMENT. Te Zwolle vargaderde de Potgieter commissie ten stadhuize onder presi dium van den eere-voorzitter, den heer mr. I. A. van Roijen. Uit de opgaven van den secretaris- penningmeester, den heer mr. E. van Ketwich Verschuur, bleek, dat de bij dragen die zijn ingekomen voldoen de waren te achten voor de oprich ting van een monument. De heer Van Wijk zal het- tegen den bepaalden tijd gereed hebben. De onthulling is gesteld op "den ge denkdag Zaterdag 27 Juni. De voor zitter, prof. G. Kalff, stelt zich voor na een korte rede het beeld aan het gemeentebestuur over te dragen. INTERN. VOETBALCONGRES TE WEENEN. Op de beide Pinksterdagen zal het 5e congres van de Intorn. Voetbal- Unie worden gehouden-, ditmaal te Weenen. Behalve de gewone punten, als notulen van het verleden jaar te Amsterdam gehouden congres, jaar verslag van den secretaris-penning meester, zullen eenige voorstellen be handeld worden. Verder zullen enkele reglements wijzigingen behandeld worden, waar van de belangrijkste is, de bepaling' dat geen speler voor twee nationale bonden mag spelen, behoudens onder goedvinden. Onder spelen voor een bond wordt thans verstaan, het uitkomen in een wedstrijd van eenige competitie, val lende onder de rechtsmacht, direct of indirect, van zoo'ar bond. De volgende bonden hebben een verzoek om opname ingediend, waar over dus gestemd zal worden, nl. Fin- sche Voetbal-Bond, Noorsche Voet bal-Bond, Tersche Voetbal-Bond, Schotsche Voetbal-Bond, Amateur Voetibal-Bond, Bohemsche Voetbal- Bond. Hierna komen de volgende punten Verkiezing van bestuursled-en voor het seizoen 19089 vaststelling van j datum en plaats van hel volgende I congresvaststelling' van internatio nale wedstrijden voor 1908—9. of dit te laat gedaan heeft. Al dej tuigenverklaringen en bovendiesj mans eigen verklaring leiden tot gevolgtrekking. Bovendien is echter uit de instru gebleken, dat middellijk ook undj verantwoordelijk zijm en dat er ve administratieve fouten zijn lieg) Wanneer nl. aan eenig werk, mei lijnenaiet in verband staande, g beid wordt, schrijft -liet reglement) inwendigem dienst der stations dat de stationschef moet geu scliuwd worden en deze de treil M. buiten het station moet laten pen om ze verder, in langzaam po door teen wacht het station te binnenloodsen. Den heele-n dag reeds was op| gedeèlte van het emplacement de tweesprong- ligt, gewerkt toestellen. Had -men dus den vol schreven reglementairen maatj toegepast, dan had het ongeluk kunnen plaats hebben. Als gevolg van deze ontdeld verwacht men nog andere vervq gen. Een vertegenwoordiger van Handelsblad van Antwerpen hee het getuigenverhoor een gespirt had met den, machinist van Wi van- den expresstrein: Tot' op het laatste oogenMil ik niets abnormaals bemerkt. Dt nalen waren op hun plaats; de wees „vrij" en ik reed dus met mentaire snelheid door, toen ik klaps aan den tweesprong' werd op de baan, waarop de gian Lier stond. En daar zag ik, op geen 50 a; van mij af, den stilstaanden tne zweer voor God dat ik het boven schielijke heb gedaan om te sto ik heb de rem doen werken, mat den stoom om te leggen was laat. Wat voeldeL gij in dit -trt moment? NED. HERV. KERK. Beroepsn te Rouve«n de heer van Mcmtfrans. cand. te Nijkerk (Geld.). CHRIST.. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep to Bus- sum door ds. J, Wisse te Zierikzee. GEREF. KERKEN. Beroepen te Spijk, Gron., (kerk A) ds. C. J. Bos te SÏiedrecht. Bos te SÏiedrecht. GELUKZALIGVERKLARING. Zondag had mei groote praal de basiliek van St. Pieter te Rome de plechtige ceremonie van de geluk- zaligverklaring van Magdalena So phia Barat plaats. De kerk was prachtig versierd en geïllumineerd De muren waren behangen met schil derijen, voorstellende de mirakelen van Magdalena Barat. Na eene H. Mis werd een „Te Deum" gezongen. 's Avonds bezocht Z. II. de Paus in den St. Pieter het graf der geluk zalige. De patroon zag zich, naar het heet, maar niettemin was I dezen maatregel gedwongen door er volgzaamheid en werd er ten slot te goed gewerkt en het merkwaardige is, dat er, behoudens eene zeldzame uitzondering, geen -enkel tuchtmiddel behoefde te worden toegepast. Geen mooier gelegenheid om onzen volks aard duidelijk, zoo te zeggen onder het vergrootglas waar te hemen dan in de kazerne, waar onze mannen in I het vele misbruik, dat de werklieden van de opzeggingsbepalingen maak ten. Zaterdagavond hebben ze verga derd en tegen Zondag was weer een samenkomst belegd, beide keeren strikt huishoudelijk. Alles wijst op een staking. ATJEH. EEN SCHITTEREND SUCCES IN PEDIR. Wij lezen in. de Java-Bode: Omstreeks 10 April rukte de luite nant der marechaussee^ Jenae met drie brigades van Siglf uit naar het zuidelijk deel van de Pedir-vallei en kwam in de huurt van Keumala Da- lam eene sterke, goed bewapende bende op het spoor. ,,A1 hun vuur wapens te veroveren", dacht J-enae, „dat zou een succes zijn." Van spion nen werd vernomen, dat de bende voornemens was nabij Keumala Da- lam een. kondoeri (eetfeest) te hou den daarom betrok de aanvoerder met één brigade een hinderlaag in het terrein waar de bende door moest komen om die kampong te bereiken, en zond hij twee brigades langs een omweg naar het gebergte, waarin de vijand zich bevond, met opdracht van daaruit achter de bende aan be hoedzaam naar-Keumala Dalam op te rukken om haar op een gunstig EEN STAKINGS-QUAEST1E Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeelde een bootwerker, die bij de „Secunda"-staking den heer De liaan, secretaris der Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, had aangevallen, tot zes maanden gevangenisstraf, dezelfde straf, die de rechtbank mede had gewezen. BRANDSTICHTING. De rechtbank te Arnhem veroor deelde H. V. S., boekdrukker, te Doetinchem, wegens brandstichting in zijn drukkerij, tot een jaar gevan- genisstraf. HOOGE RAAD. DIEFSTAL VAN GAS. De Hooge Raad verwierp het cas satie-beroep van M. Th. V., huis vrouw van H. J. J., bierhuishoudster te Rotterdam, door de rechtbank te Rotterdam en het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf, wegens dief stal van gas, ten nadeele van de ge meente Rotterdam. DIEFSTAL VAN POSTZEGELS. Door mr. Thorbecke Jr., advocaat le 's-Gravenhage, werd voor den Hoogen Raad gepleit in de zaak van A. M. D. S., koopman te Delft, door liet gerechtshof te 's-Gravenha; veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf, wegens diefstal van met post zegels bedrukte enveloppen, alsmede van een bedrag aan bankpapier en muntspecie van f 1229.55, tusschen Zaterdag' 15 Juli en Maandag 17 Juli 1907 uit het bijpostkantoor te 's-Gra venhage, aan de Parkstraat, na zich den toegang te hebben verschaft door een valschen sleutel en na brandkas ten en laden te hebben opengebro ken, een en ander in vereeniging met T C. H. en D. S. Mr. Thorbecke wees er in zijn plei dooi op, hoe ook de officier van jus titie zich met het rapport van de des kundigen had vereenigd, zoodat liet inderdaad zeer dubieus is, c.f bekl. wel toerekenbaar is. Wat het rapport dier deskundigen aangaat, dit dubieerde tusschen chronische krankzinnigheid of krank zinnigheid alleen als beklaagde was gedetineerd. De rechtbank nam als- nu het laatste aan, in strijd met de conclusie der deskundigen, en beriep zich op het oordeel van den deskun dige, dr. Gaspari, die den beklaagde bij diens terugkeer uit Medemblik voor simulant heeft gehouden, het geen dr. Gaspari op 20 Augustus 1907 aan de deskundigen, dr. Plet en Ro- senstein, had geschreven en hetwelk hun rapport was opgenomen. Ter terechtzitting verklaarden de des kundigen echter meer waarde te hechten aan de diagnose van den ge neesheer-directeur van het krankzin nigengesticht te Medemblik, dan aan het oordeel van dr. Gaspari, die trem ens geen specialiteit is, doch een gewone gevangenisdokter. De meening van dr. Caspari, door de beide deskundigen verworpen, kan derhalve nooit geacht worden j WIELERWEDSTRIJDEN. De uitslagen der belangrijkste wie- lerwedstrijclen, Zondag j.l. in het buitenland gehouden, luiden Zurich. 50 K.M. 1. Contenet2. Rosenloecher3. Dussot. Cholet, sprimt-races 1. Schilling 2. Ponlain; 3. Consseau. RoanneIn de finale der Grand Prix viel-en Benyon en Berthet zooda nig, dat zij buiten kennis bleven. Martin won. Breslau. 100 K.M. 1. Ryser 2. Schleuermann 3. Mauso. EEN WANDELMACHINE. Iemand ontwikkelt in „de Kam pioen" het volgende denkbeeld Er zweeft mij voor den geest zegt hij wat ik zou willen noemen een wandel machine. Het zou een kleine ballon moeten zijn, in staat om bijv. 9/10 van ons gewicht te dragen, en die door een samenstel van stangen of latten en riemen stevig aan schou ders en middel bevestigd werd op zoodanige wijze, dat zij niet kon slin geren en haar onderkant ongeveer een halve nieter boven het hoofd bleef. Dit zou, meen ik, de volgende voordeelen bieden lo. het loopen vereischt tien maal minder krachtsinspanning 2o. men kan tienmaal hooger en j ook aanmerkelijk verder springen, en 1 dus gemakkelijk over muren, schut tingen en slooten komen 3o. men zinkt niet verder i water dan bijv. halverwege knieën en heupen, en kan dus, met de han den of kleine spanen roeiend, rivie ren oversteken, waarbij hooge water laarzen de beenen droog houden 4o. men kan zonder veel inspan ning bergen bestijgen en 5o. een val, mits niet te. hoog, niet gevaarlijk meer. De ledactie teekent hierbij aan „Het idee is werkelijk zeer vooruit strevend. Intusschen vreezen wij,, dat de uitvoering niet zal meevallen. Vooreerst zal de ballon niet zoo héél klein kunnen zijn voor het opheffen van 9/10 van ons gewicht, plus dt zwaai'te van ballon-omhulsel, latten, stangen en riemen, totaal ongeveer 100 K.G., is een waterstofballon van ongeveer 80 M3. noodig. Met zoo'n reuzenpeer boven het hoofd, zou de moderne wandelaar-hoogspringer de speelbal zijn van het flauwste zuchtje wind en tegen den wind op zou het loopen een absolute onmogelijkheid zijn. Wanneer er een gas bestond, dat tienmaal meer stijgkracht bezit dan waterstofgas, zou het denkbeeld minder bezwaar ontmoeten." DE RAMP TE CONTICH. De hiertoe door de rechtbank aan gewezen geneesheer heeft Vrijdag en Zaterdag een ernstig onderzoek inge steld naar den -toestand van den wis selwachter .Van Tuyn en thans als zijn besliste meening uitgesproken, dat voor het oogenblik zijn vervoer en ondervraging onmogelijk zijn, ja zelfs, dat zijn leven in gevaar is en iedere nieuwe aandoening -noodlottige gevolgen kan hebben. De rechter van instructie Vermeer heeft daarop al het personeel van het station gehoord, evenals dat der beide tremen. Uit deze instructie blijkt, dat de on middellijke verantwoordelijkheid der ramp uitsluitend valt op den wissel- wachter Van Tuyn, die of vergeten heeft de wisselnaald terug te leggen, - Toen ik het onvermijdelijk) aankomen, zeide ik tegen mijn raad, den stoker: „'t Is er -me daan!..." Maar ik had de w-o nog niet uitgesproken of we zat ven op den trein van Lie-r. Vaj schok viel ik op de knieën, .do; kon bijna onmiddellijk opstaan. Hebt ge er niet aan ged-achl uwe locomotief te springen? En mijne reizigers dan? mijnheer, die schuldige gedaehfl mij geen -oogenblik door het gevaren. Óver de eerste oogenblikken slachting zeid'e Van Winoke-l: Ik mag honderd jaar dat tooneel vergeet, ik niet; ee veld kan niet ijselijker zijn e: nog als ik er aan denk. Toen •mijn stoker van de locomotief zagen wij onder de machine el me liggen. Wij hieven het hooit op en hielden het in de handen.) toen, dat ik als zinneloos l>en loopen! Van Winckel ontkende dat -is hem signalen gaf met vlaggen zeide dat zulks onmogelijk ka| daan zijn, vermits hij, eens cj verkeerde lijn, bijna onmiddelli) ven op den ongelukkigen trein Hoe legt gij uit dat uw niet geleden heeft? Dooi' de zwaarte der loco die ik voerde. Zij is tusschen d 70.000 kilo's zwaar; terwijl zij <1 tei'ste rijtuigen van den trei Lier plat drukte, diende zij als •balk voor mijnen trein. Enkel platen van voren zijn ingedrukt de ik eene lichte locomotief ge dan gouden wij niet 36 dooden, w-el er een 100-tal te betreur; had hebben. Bij deze ramp is tevens get) hoe uitmuntend de militaire kundige dienst te Mechel en vo taak berekend en voor mobilis reed is: bij het vernemen van geluk gaf de eerstaanwezende van gezondhed bevel naar Con vertrekken en binnen 10 ni stond alles voor het vertrek artilleriepaarden voor de ambi wagens, en al het noodige hul deel in orde. De te Borgerhout wonende» rige bakker Clabaerts is, tend van het ongeluk, krankzinnig i den. Hij bevond zich in der! trein van Antwerpen naai' B waarmee het ongeluk plaats hi liep slechts een lichte verwij aan den neus op, doch het schil hij tevens een hersenschi kreeg. Den volgenden dag spn voortdurend op verwarde wijzj het ongeluk, en den nacht scheurde hij zijn kleeren stuk nielde alles wat onder zijn kwam. WOLKBREUKEN. In den staat Oklahoma 0| Staten), hebben voortdurende breuken groote verwoestingen richt. Een aantal steden, waoj de hoofdstad, hebben zwaar Do stad Guthrdë staat ten deelfl water. Men vreest, dat vele pij zijn omgekomen; in de Cottoj rivier zag men reeds lijken drij GEVONNISD. De krijgsraad te Petersburg) gevonnist in- de zaak der l: van de strijdorganisatie der revolutionnairen-, die een reek1 iristische daden, als de moord militairen procureur Pawlow] chef van het hoofdbestuur der genissen, Mahsimowski, en dei) teur van de Wiborgsche gevaj overste Iwanow, en een reeks verijdelde, aanslagen, zooals

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6