Slechte Spijsvertering. :i iaTvl-oed te oefenen op het ledan- -al. Waar de afdeelmgen actief zijn opgetreden, was haar groei verze kerd, terwijl werkeloosheid voerde tot stilstand of teruggang. Het aantal personeele leden steeg tot 545. Een herziening der statuten kreeg haar beslag en de defensie-paragraaf werd vastgesteld, terwijl een voorstel werd aangenomen tot de benoeming eener commissie tot onderzoek der wetsont werpen op de arbeidersverzekering. Voor het vormen dezer commissie werden door het hoofdbestuur uitge- noodigd en bereid gevonden cte hêe reu mr. H. L. Drucker, mr. J. van Drooge en P Nolting. Na afdoening van nog eenige huis houdelijke zaken kwam in bespreking het middenstamdsvraagstuk, dat in geleid werd door dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer. De heer M. H. G. Th. Fiedeldy Dop, die eveneens dit vraagstuk zou inleiden, was verhin derd als spreker op te treden, om dat hij de vergadering van. den Am- ster damscheö raad moet bijwonen in verband met de wetliouderskeuze. (Wordt vervolgd). NOG EENS DE ZAAK-VAN DEN BRINK. „Het Volk" schrijft Minister Heemskerk heeft Vrijdag j.l. in de Kamer, antwoordende op een desbetreffende vraag van onzen partijgenoot Van Kol, bevestigd, wat wij reeds mededeelden, namelijk dat het preadvies van den Raad van State, in zake het protest van dr. J. van den Brink, tegen zijn niet-toela- ting als lid van den gemeenteraad van Breda, al sinds geruimen tijd bij de regeering was ingekomen. Het advies lag er namelijk al, toen deze minister het advies voor eene redactiewijziging naar den Raad van State had teruggezonden en daarop wacht nu de beslissing. Het is nogal kras, dat een redactie wijziging een dergelijke belangrijke beslissing meer dan drie maanden op kan houden, en een gekozene weer drie maanden langer verhinderd wordt zijn mandaat te vervullen. Er ligt in deze wijze van doen wel wat heel veel klein-achting van den wil van het kiezers-volk. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. Naar vernomen wordt is door mej. De Koning, een der getuigen in de Papendrechtsche strafzaak, een aan klacht wegens meineed ingediend te gen een der politiebeambten, die in deze zaak als getuigen verklaringen aflegden. INBREKERS. Heeft de arrestatie van den Rot- terdamschen opkooper Visser der po litie de bewijzen in handen gegeven, dat de in de gevangenis te Rotter dam gedetineerde Willem van der Nat, die thans een gevangenisstraf van anderhalf jaar ondergaat, zich had schuldig gemaakt aan een in braak in het afgeloopen jaar ten nuize van een bewoner van de Hof- laan aldaar het voortgezet onder zoek der Rotterdarasche politie heeft uitgemaakt, dat Van der Nat een zeer gevaarlijk inbreker is. Gebleken is toch, dat hij zich ook heeft schuldig gemaakt aan een inbraak ten vorigen 'are gepleegd ten huize van mr. baron Van Lijnden aan de Juliana-van- Stolberglaan te 's-Gravenhage. En kele van de toen gestolen voorwer pen zijn nog opgespoord kunnen wor den en door de politie in beslag ge nomen. STARING-FEESTEN. Men schrijft uit Wageningen Het is thans bepaald, dat de fees ten ter herdenking van den geboorte dag van dr. W. C. H. Staring op 5 October .1808 in October a.s. alhier zullen gehouden worden. Het uitvoe rend comité voor de huldiging koos Wageningen, omdat daar het hoog ste landbouwonderwijs, waarvoor Staring zoo groote belangstelling aan den dag heeft gelegd, is gevestigd, liet comité zal een feestschrift uitge ven, waarin Staring wordt herdacht als landbouwkundige, als geoloog en als onderwijsman, en waarin tevens een overzicht van zijn geschriften zal worden gegeven. Voorts hoopt men gelden bijeen te brengen ter versterking van het reeds bestaande Staringfonds, waar uit studenten aan de R. H. Land-, Tuin- en Boschbouwschool een bijdra ge voor hun studie kunnen ontvan gen een Staring-medaille in te stel len voor hen, die zich verdienstelijk maken op het terrein, waarop dr. Staring zich bewoog en eindelijk in een der lokalen van de II. L. T, en Boschbouwschool een tentoonstelling te houden van Staring's werken, voor zoover deze bijeen te brengen zijn. NEDERLANDSCH TANDHEELKUN DIG CONGRES. Op initiatief van de „Nederland- sche Tandmeesters-Vereeniging" heeft zich gevormd eene commissie tot voorbereiding van een Nederlandsch Tandheelkundig Congres, 't welk zij zich voorstelt te houden te Amster dam in de Paaschvacantie van 1909, en dat toegankelijk zal zijn voor al len, die de tandheelkunde in Neder land als beroep uitoefenen. De commissie bestaat uit de heeren dr. C. v. d. Hoeven, dr. Th. Dentz, John E. Grevers, N. J. J. Greeter, J. M. Klinkhamer, J. S. Bruske, F. Duy- vensz en W. C. Koldewijn. (Secreta riaat Willemsparkweg 50, Amster dam). ANALYTISCH VERSLAG. Naar men verneemt heeft de Twee- Je Kamer in comité dèfinitief beslo ten tot uitgave voorloopig voor een jaar, beginnende met het nieuwe zittingjaar, van een Analytisch Ver slag barer handelingen. DE HILVERSUMSCHE TOLKWESTIE. Het rijden om in plaats van, door den tol tusschen Laren en Hilversum wordt weer verhinderd door de ad ministratie van den grintweg. Aan den oostelijken doorgang naar do helde, ongeveer 200 M. zuid waarts van den tol. zijn hekken ge timmerd. De - - -gang vóór den tol wordt ook versperd. De melkboeren kunnen nu niet meer het tolgeld ontduiken door over den ge- huurden akker te rijden. RUMOERIGE ADELBORSTEN. Volgens het Deensche blad Politl- ken hebben drie adelborsten, aan boord van Hr. Ms. Piet Hein, in Ko penhagen aan 't passagieren, het Zondagavond bont gemaakt. Ze wer den een koffiehuis uitgezet en éen hunner verwondde twee mannen, die de adelborsten be lijf wilden, met zijn dolk aan den arm. Ten slotte nam de politie de drie jongelui mee naar het bureau, terwijl zij moeite had 't volk op een afstand te houden. De drie adelborsten bleven 's nachts in 't bureau en werden den volgenden dag, toen er gebleken was, dat de twee gewonden 't best maakten, aan twee onderofficieren van de Piet Hein uitgeleverd. Misschien volgt nog een eisch tot schadeloosstelling van de twee gewonden. De Piet Hein is, gelijk men weet, inmiddels ver trokken. Politikem geeft van de zaak een vrij opgeschroefd verhaal en herinnert ar ons zoo aan, dat het blad in den laatsten tijd bij herha ling in een aanval op Nederlanders genoegen toonde te hebben. Waren 't misschien ook drie matrozen en geen adelborsten Uit een enkele bij zonderheid in Politiken zouden wij dat haast opmaken. HET SPEELDUIVELTJE. Dat burgemeester Quadekker te Vaals succes heeft met zijne genomen maatregelen, om de speellokalen te blijven weren, bliikt uit het feit, dat sinds gepost wordt door de politie voor het hotel „De Vereeniging", nop geen enkel persoon het speellokaal heeft kunnen betreden. lederen avond is evenwel de speel zaal hel verlicht. Of dit als een uit tarting is te beschouwen? De politie gunt het bestuur gaarne dat genoe- geOm^de po9ten in te trekken bestaat voorloopie geenszins het plan. VANDALISME UIT WRAAK. In zake de vernieling door een be trokken huurder in en om een boe renplaats in het dorp N. in de ge meente Gaasterland aangericht, wordt,, in aansluiting van hetgeen is gemeld, thans nog medegedeeld,dat ook de zoogenoemde val-balken in de schuur doorgezaagd waren en daar na gehecht met een paar spijkers (tjes). Was dit niet ontdekt, dan zou den in de a. s. hooiing, persoonlijke ongelukken hebben kunnen gebeuren daar deze balken dan gebruikt wor- den. Om de huizinge was zelfs de mest vaalt niet vergeten; zij bevatte hoo- pen takken, wat alleen lastig is bij het vervoer, maar bovendien glas scherven.. die in de weide voor het vee bepaald gevaarlijk zijn. LEERPLICHT. Een onzer Brabantsche schérp- schuttersvereenigingen ontving, ver telt de Noordbrab., dezer dagen een collegiale uitnoodiging, eigenhandig geschreven door den president eener zustervereeniging, welke luidt als volgt scherp schutters gezelschap Proe der min <?eves digt bij den heer m beerens (plaatsnaam weggelaten, Red.) fiemanci jurij hebben de eer u te be rig ten dat onze ver een rug- gong heeft beslooden om op zondag 27 Juni een prijz ver schiet ding te geeben 1 prijz een verguld zilveren et-re kruis 2 prijz een zilver medullie 3 prijz een III II III. en verders nog een nigge personee le prijz sen een horloosie en een wek- ben en nig een nigge ander renprijz sen in Ie- geit 30 cent ber schijt ter en elkses dat moed versien zijn van 3 geweer ren in dien er niest meer dan 2 per zoonen ned een ge weer mooge schiet den het rigele ment wort voor ge luzen sirca 12 uren. ...preese dent. ONGELUKKEN. Te Heume is de 12-jarige W. L. hij het uithalen van vogelnestjes uit een boom gevallen. Hij bekwam zulke he vige wonden, dat hij spoedig over leed. In de Boerensteeg te Amsterdam is een vrouw uit het venster van een 2de verdieping gevallen, en met be bloed hoofd en gebroken arm opge nomen. Zij werd naar het Binnen- Gasthuis gedragen, waar zij opgeno men werd. Woensdag heeft de tram te Sneek een 26-jarigen ongehuwden boer van Wolsum J. Jansma, die van zijn sjees op de rails viel, het hoofd af gereden. De vrachtrijder Slotemaker van Oostwoud vervoerde in zijn wagen een varken naar Hoorn cwn daar aan een slager te worden afgeleverd. Ter hoogte van Midwoud spron ghet dier eensklaps uit den wagen, door d° zwaarte don vervoerder meesleurend, die deerlijk gehavend tegen de stee- nen kwam. Zwaar, gewond werd de man opgenomen en na door een na burig geneesheer te zijn verbonden, naar zijn woning gebracht. Het var ken was ondertusschen op hol ge gaan, geraakte eindelijk te water en verdronk. BRANDEN. In de pastorie der gereformeerde gemeente te Urk, een groot, nieuw gebouw, ontstond brand, doordien een potje met was en terpentijn, door een der dienstboden op een pe- trol6umtoestelletje te warmen gezet, gebarsten was. Binnen weinige oogen- blikken stond de kamer in brand, terwij! de meid, wier pogingen om het beginnend vuur te dooven, ge faald hadden, met brandende klee- ren naar den tuin vluchtte. Op haar hulpgeschreeuw kwam ds. Van de Vegte, die boven op zijn studeerka mer was, toesnellen en rukte haar de brandende kleedingstukken af, waarbij hij ernstige brandwonden aan de handen kreeg, terwijl zijne kleeding eveneens .vlam vatte. .Geluk kig -i van alle zijden hulp opdagen, tu was men het gevaar spoedig meester. Te Hoeven ia door onbekende oor zaak, het café met woonhuis van den heer Van 't H/of, tot dien grond afge brand. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Alles is verzekerd. Te Heuroe Is de kapitale boerderij met schuur en stal van den heer Van Vliet en bewoond door den landbou wer J. v. Driel, tot den grond afge brand. De Inboedel kon grootendeels gered worden, doch een groote voor raad landbouwgereedschappen ging verloren. Verzekering dekt de schade. BOSCHBRAND. De uitgestrekte bossehen op Oran jeoord bij Bellen, eigendom van me vrouw Gregory, te 's-Gravenhage, standen Woensdag in brand. Aan blusschen valt niet te denken.; BOND VAN TECHNICI. De Bond van Technici houdt Don derdag 28 Mei te Utrecht zijn 12e ge wone vergadering. Vastgesteld zal worden de meening van de algemee- tie vergadering, inzake het middel baar technisch onderwijs, hetwelk reeds eenige jaren een punt van bij zondere studie in den bond heeft uit gemaakt. ALLES JUBILEERT I! In de Meijerij (N.-B.) werd deze week een jubilé gevierd. Lach niet, lezer 1 't was heusch een jubilé25 jaren lang had de bakker van het dorp daar vertoefd en de hongerigen (zeker voor hun lieve duiten) gespij zigd. Ten dank voor die 25-jarige klan- disie tracteerde de jubfcaris da gan- sche bevolking, oud en jong. De ouden kregen in ieder café van het dorp vrij bier drinken, de kinderen chocolade met krentenbrood. De plaatselijke harmonie bracht den feestvierenden bakker een sere nade, de president, zeker een goede afnemer, sprak een gelukwensch enz. enz.of ze daar ook met hun brood- jesknijper 'n de nopjes zijn. GEKNIPT 1 De twee inbrekers, in de margari- riefabriek der firma Hendriks, Bron- gers en Bos te Groningen, die ge vlucht zijn en te Nieuwe Schans de Duitsche grens trachtten over te ste ken, zijn aangehouden en in hechte nis genomen. DE BEURS. Dd verbouwing van de voorhal van do Amsterdamsche Beurs is gereed. Thans zijn de schotten weggenomen. De voorhal is thans meer dan dub bel zoo groot als zij oorspronkelijk was. De tegeltableaux van Toorop, die vroeger alle drie op den achter wand waren aangebracht, zijn thans over de twee zijmuren en den achter muur verdeeld. De enti'ée Van da Beurs is door deze verbouwing zeer verbeterd. BROEDERSCHAP COMMIEZEN POSTERIJEN. De Zondag te Utrecht gehouden 14e jaariijksche algemeene vergadering van de Broederschap van Commiezen dei' Posterijen werd door een vijftig tal Leden bezocht. De heeren K. A. Beijblom en A. Smit, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen, terwijl Jm da plaats van den heer M. Ph. J. Snijders, die ten gevolge zijner be noeming tot directeur als bestuurslid moest aftreden, de beer H. Palm ge kozen werd. Aan .jestuurslid J. ran don Bravo .verd de functie van secretaris opgedragen. KWARTJESVINDERS. Een inwoner van Loosduinen, die zich waagde aan kaartspel, met. drie mannen op de Lange Kleij was in een ommezien f 23 kwijt. Ondanks ver zet van de zijde der kaartspelers slaagde de benadeelde er in, hen per rijwiel te achtervolgen. Eenmaal in Delft, gelukte bet hem, met behulp van eenige voorbijgangers een der spelers naar het politiebureau te brengen, waar proces-verbaal werd opgemaakt. VROUWENKIESRECHT. De vier staten van Noord—Amerika waar vrouwenkiesrecht reeds bestaat die van Wyoming, Utah, Idaiho en Colorado, hebben zich alle vier be reid verklaard, zich door een offi- cieele regeeringsafgevaardigde te doen vertegenwoordigen op het aan staande internationale congres voor vrouwenkiesrecht te Amsterdam. Bij regeeringsbesluit is in den staat Co lorado daartoe benoemd, mrs. Helen Loring Grenfell, tot voor kort state- superintendent of public eduction, in Colorado de hoogste staatsbetrekking op onderwijsgebied, die zoowel- het universitair, als het middelbaar on lager onderwijs omvat, ein best te ka- rakteriseeren is, als een ministariee- le portefeuille voor onderwijs. Men wordt tot dit hooge ambt verkozen, niet benoemd, voor den tijd van twee jaren. Na dien tijd wordt men ge woonlijk eens herkozenmaar daar na niet weder. Mrs. Grenfell echter is om haar buitengewone gaven en kundigheden door de kiezers van Co lorado twee malen herkozen en heeft dit hooge staatsambt zes jaren aan een bekleed. NEDERLANDSCHE JURISTEN- VEREENIGING. Het moe-advies van mr. J. A. Levy over de vraag, of leeken als recht- sprekers voor one zijn gewenscht, zou wegens züne uitvoerigheid, afzonder lijk verschijnen. Thans is die uitge breide arbeid (merer dan 500 pagina's) verschenen. Dit werk van den heer Levy is een scherp vonnis geworden voor de leekenrechtspraak. De conclusie, waartoe de schrijver komt, ls „De, door het bestuur gestelde, vraag, hetzij men denke aan eene ju ry e óf wel aan een achopengerecnt, beantwoord ik beslist en' zonder voorbehoudt o a t k e n n en <L Deelneming Van leeken aan' pnver- sohülig welke rechtspraak, hj on verschillig welken vorm. word®, ais vrije daad van staatsbefrteL met toe gekend. Waar zij bestaat hangt zij samen met, en is het uitvloeisel van een be paald aanwijsbaar stadium van volksontwikkeling, waaraan' vaak droeve herinneringen; zijn veerbon den. Geen enkel fundamenteel beginsel wettigt haar. Toegekend, zou zij t a de gedingen niet vereenvoudigen maar vermenigvuldigen b. da rechtswetenschap, die haar beginsel-vastheid streeft, vulgarises - rems o. beslissingen, "niet uitgaande van, noch steunendo op verantwoordelijk heidsgevoel, begunstigen d. zoowel rechtszekerheid^ als rechtseenheid In gevaar brengen e. den rechtstaat ontwrichten j f. aan politieke geschillen over pu bliekrechtelijke analificatie een toe voegen j g. tot regeeringslnmenging op rechtsgebied de deur openen". CENTRAAL-BUREAU VAN WELDADIGHEID. Onder presidium van den heer J. E. N. baron Schimmelpennlnk had te Utrecht een druk bezochte vergade ring plaats van afgevaardigden van vereen!gingen om te komen tot de oprichting van een Centraal Bureau van Weldadigheid. De opgestelde statuten werden na eenige wijzigin gen aangenomen. Tot directeur werd benoemd de heer jhr, mr. P. H. Hooft Graafland. Tot bestuursleden jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijckj G. H. L. baron van Boetze- laermr. W. Th. Grothe van Schel lach mr. M. P. Thomassen A Thuassink van der Hoop van Slochte- rendr. A. Kuypermr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Samdenburg, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, mr. J. J. de Waal Malefijt; J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken allen leden van het voorloopig comité. Op enkele uit zonderingen na, die nog ruggespraak met hunne vereenigingen wenschten te houden, sloten zich allen bij het centraal bureau aan. Alsnog kan bij den directeur, Wilhelminapairk 25 te Utrecht, aanmelding geschieden. EEN STRIJD IN DE LUCHT. De Hbld.-correspondent op Texel schrijft Toevallig was ik heden ooggetuige van een hevigen strijd, di'e in de lucht werd gevoerd tusschen; vogels. Bekend te 't hoe moedig de kievit haar nest verdedigt tegen roofvogels wezels en andere belagers. Eten on gewoon "-erucht omhoog wekte mijn aandacht en opziende, werd Ik ge waar hoe een havik, stellig belust on de eieren of jongen van een kievit, met laatstgenoemd dier een verwoed gevecht voerde. Moedig viel die kievit telkens den vermefcelen roover aan, die echter niet week, maar gedurig van verdediger zelf aanvaller werd. De zwakkere kie vit kreeg 't blijkbaar te kwaad, deed een hulpkreet hooren en een tweede mannetje daagde op. De eerste, zeker doodelijk ver moeid, liet nu kievit nummer twee optreden en deze viel woedend op den havik aan. Deze week echter niet. Even later kwam kievit nummer één weer ter hulp en nu had de roofvo gel zich tegen twee aanvallers fe ver dedigen, wat hij vlug en hardnekkig volhield. Wel tien minuten duurde de kamp onder hevig geschreeuw der vechten de vogels. De havik week eenigszins doch veroverde blijkbaar duim voor duim het terrein. Eindelijk daalden de strijdende kieviten, ©ogenschijnlijk overver moeid, naar den grond, doch nauwe lijks hadden zij dien bereikt, of ook de havik plofte uitgeput in het gras neer. Wijl de tijd mij niet toeliet langer te toevon, ls 't mij onbekend of de strijd later hervat werd. Sport en Wedstrsjfea PROGRAMMA van het 20e Bondsfeest van de Neder landsch Gymnastiek-Verbond, te houden op 6, 7, 8 en 9 Jund 1908 te Amsterdam. Zaterdagmiddag 6 Juni, 's middags één uur. Zwemwedstrijd in die Bad en Zweminrichting van Th. Heemste de Obelt aan de De Ruyterbade. 's- Avcmds zeven uur: Optocht met mu ziek van het Centraal-Station naar 't Stadhuis, Ontvangst door het Gemeen tebestuur van Amsterdam, vervolgens naar 't Concertgebouw, waar de ont vangst door het Èere-Comité plaats vindt. Zondag 7 Juni op het Sportterrein achter het Rijksmuseum. Zeven uur, Persoonlijke wedstrijd, half tien Vereenigingswedstrijd, 's middags te één uur: Turnen der Gewesten ge volgd doör Oefeningen door Militai ren, 's avonds zes uur Feestmaaltijd. Maandag 8 Juni, 's morgens negen uur, Generale Repetitie, 's middags 2 uur, 20a Groote Openbare Uitvoering, 's avonds acht uur, Eeneavond in Carré. Dinsdag 9 Juni. 's Ochtends acht uur. Wedstrijden voor Militairen, 's- Middags half twee. Uitvoering der Amsterdamsche Aspiranten. Drie uur. Kinderuitvoeriing door ruim 5000 Schoolkinderen, tevens gelegenheid tot Uitstapjes naar Marken, 't Gooi en Bcheveningen. Door H. M. de Kondngin zijn twee groote zilveren medailles en eveneens door H. M. die Koningin-Moeder, uit geloofd, waaxvan twee voor de wed strijden en de twee anderen voor de Internationale Tentoonstelling van Hulpmiddelen voor Gymnastiek en Spel te houden van 8 tot 11 Juni "in Er te niets in de geheele wereM half zoo belangrijk als spijsvertering. Het ls het proces waardoor ge ge woon voedsel omzet in de stoffen van uw eigen lichaam, de werking om uw leven, en trouwens van alles dat leeft, in stand te houden. Slechte spijsvertering is daarom de wortel van alle kwalen. Andere ziekten tas ten slechts bijzondere gedeelten van uw lichaam aan; slechte spijsverte ring tast uw geheele lichaam aan, j ondermijnt uw gestel en vergiftigt de eigenlijke bronnen van uw bestaan. Volkomen verteerd voedsel wordt omgezet lm rijk, zuiver bloed, waarin geen ziektekiemen kunnen leven; uw lichaam is geheel doorvoed, er is weerstandsvermogen en ziekten kun nen niet doordringen. Voedsel dat echter slechts gedeeltelijk verteerd wordt, staat geen voldoende stoffen af en onzuiverheden, voortkomende uit de onverteerde massa in maag en ingewanden, vergiftigen uw bloed, verzwakken uw lichaam em banen den weg tot gevaarlijke ziekten. Bij de eerste teekenen van ver zwakking in het spijsverterings-pi-o- oes: gebrek aan eetlust, verstopping, beslagen tong, wind, hoofdpijn, be nauwd gevoel na het eten neme men Moeder Selgel's Tabletten, en maanden, wellicht jaren van lijden zullen u bespaard worden. Moedei' S ei gel's Tabletten zijn een zuivei' plantaardig geneesmiddel, be reid volgens een recept, dat geduren de meer dian veertig jaren over de gfe- heelie wereld met onfeilbaar succes gebruikt ls ter genezing van alle mo gelijke vormen van maag- en Lever ziekten. Dagelijks na het eten ingeno men, helpen zij die spijsvertering be- vordieren, verzekeren eene geregelde werking der ingewanden en zijn een opwekkend en versterkend middel voor hot geheele gestel. Moeder Seigied's Tabletten zijn in nette flesohjes verpakt, welke gemak kelijk in den zak of In een taschje kunnen worden gedragen. Vei-krijg- baax bij alle Apothekers en Drogisten Prijs f 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren: J. J. Göppimgiea', Gr. Hout straat 147 en K. van Eden, Spaamxe 38; te IJmuiden bij H. Sant. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Tweede natuurkundig exa men de heeren G. C. J. Kruisinga en J, J. Bratel de la Rivière. Candi- daats-examen in de rechtswetenschap de heeren P. R. Blok en T. F. de Smeth. Utrecht. Kerkel. voorber. ex G. Veldhoen ear»: J. J. H. Visch. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN Z. H. PIUS X. Op Woensdag den 3en Juni a. 4? zal door Z. D. H. Mga\_ Gallier, Bi& schop van Haarlem, Th de groote ca- techismuszaal van de Religieus en" der Eeuwigdurende Aanbidding, tl® Rotterdam plechtig geopend worden: I de nationale tentoonstelling van d'è kerkgewaden, gewijde Vaten enz., dte. I als feestgave van Neer lands Katho lieken aan Z. H. den Paus, bij gele genheid van Zijn aanstaand gouden' .'priesterfeest, zullen worden aange boden. De plechtigheid zal te half 4 uur besloten worden met een Pontificaal; Lof in de kapel van het Allerheilig ste Sacrament. De tentoonstelling zelve belooft zeer belangrijk te wor den, Het middelpunt der expositie zal zijn het prachtalbum, volgens getui genis van velen waarlijk een mees terstuk van borduur- en teekeuwerk* dat aan den H. Vader de gevoelens van Nederlands Katholieken vertok ken zal, en verder da namen bevat van hen, die door hun edelmoedig® gaven het welslagen dezer huldiging! des Pausen hebben mogelijk ge maakt. Pers-Overzicht Stoomvaartberichtem Het st. Wilis, van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Mei van Southamp ton en passeerde 27 Mei Ouessant. Het st. Kawi, van Rotterdam naar Java, vertrok 27 Mei van Suez. Het st. Kediri, van Rotterdam naar Java, arrlveerdte 27 Mei te Sabang. Het st. Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Mei van' Havre. Het st. Koningin Wilhelmina, van' Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Mei te Suez. Het st. Prinz Heinrich arriveerde 26 Mei van Rotterdam te Nagasaki. Het st. Statendam vertrok 27 Mei V., New-York naar Rotterdam. Het st. Java, van Batavia naar Am- i sterdam, passeerde 27 Mei nam. 4vL: Dungeness. Het st. Rhipeus, van Java maar Amsterdam, vertrok 24 Mei van Port- Said. Het st. Lombok, van Amsterdam n, Batavia, passeerde 27 Mei Gibraltar» Hiet ét. Lemaire, van Amsterdam' naar Batavia, passeerde 27 Mei Malta. Hot st. Goeben, van Rotterdam n. Japan, vertrok 26 Mei van Suez. Het st. Sumatra arriveerde 27 Mei van Batavia te IJmuiden.; het Feestgebouw wSelïovueM te 'Am sterdam» OVERDREVEN SPORT, Door dein directeur der Rijks Hoo- gere Burgerschool te 's-Bertogieai- bosch is aan de ouders der leerlingen elite irsohoolr hlet navolgend schrijven gericht: De ondergeteekondé ziet zich ver plicht het volgende te uwer kennis te brengen. In dto vergadering van Leeraren te het fedt ter sprake gebracht, dat reeds sedert eenige jaren de vorderingen vwn vele leerlingen niet beantwoorden aan de eischen, die men billijkerwij ze mag stellen aan jonge lieden, die beseffen, dat zij op de Hoogerte Bur gerschool den grondslag moeten log gen voor hunne toekomstige positie in de maatsohappij. De hoofdoorzaak van dit bedroevend verschijnsel ligt naar het "oordieel der leeraren daarin, dat hier ter stede de beoefening van sport onder de jongelieden veel te hoog opgevoerd wordt. Lichaamsoefeningen kunnen vol strekt niet gemist worden voor leeriin gen, van welke in de jaren van licha melijke ontwikkeling veel gevergd wordt op het gebied van wetenschap pelijk onderwijs; zij zijn noodzakelijk als tegenwieht tegen geestelijke in spanning. Vele jongelieden echter handelen, alsof de lichaamsoefening hoofdzaak en de studie bijzaak was. Zij bena deelden zich zoodoende op eene niet meer goed t8 maken wijze. De ondervinding leert dan ook, dat leerlingen, welke geregeld gedurende de middagpauze en na afloop der les sen den geheelen tijd, dien zij mee- nen beschikbaar te hebben, aan het voetbalspel besteden, noch op school, noch bij hunne studie thuis tot1 ernstig werken geschikt zijn. De schade voor de vorderingen van deze leerlingen wordt nog grootier door het deelnemen aan wedstrijden ïxier of daar, wat op den leeftijd, dien onze leerlingen bereikt hebben, ook op andere paedagogische gronden zeer is af te keuren. De leeraren dier Hoogere Burger school wenscheen daarom de ouders, wien het aangaat, met nadruk er op te wijzen, dat hunne kinderen nood zakelijk in de studiën moeten achter blijven, indien de overdreven zuoht naar sport niet wordt tegengegaan; en zij verzoeken den ouders in het belang der leerlingen daartoe te wil len medewerken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN SO Cta, pes regel. Duidelijke feiten die de werking der ziekte aantoonen en hoe ze gene zen kan worden door Moeder Seigied's Tabletten. SCHADELOOSSTELLING AAN .VRIJ- GESPROKENEN. „Democraat' bepleit in „Land etiJ Volk" in beginsel een toekenning uam; verdachten en beklaagden In straf* zaken vain een schadeloosstelling voor dien tijd, dien zij moeten doorbren gen tar terechtzitting, alsmede voor de daarmede samenhangende reds* en verblijfkosten en ingeval van on* vermogen, tevens voor de moodaake-. lijke kosten, verbonden aan hot zoe ken van een verdediger eh van getui gen. Waar echter velen tegen zooda nig een algemeene regeling bezwaar zouden hebben, omdat dan ook eeii schadeloosstelling zou worden toege kend aan lieden, die schuldig bevon den werden en veroordeeld, betoogt schrijver, dat men den wetgever, ook volgens dezen, wel zou mogen vra gen: dat hij verdachten en beklaag den, die vrijgesproken, ontslagen van rechtsvervolging of niet meer vervolgd worden, niet naar huis laat gaan zon der hun althans, op den voet van die. tarieven voor getuigen en deskundi gen, een bepaalde vergoeding voor reis- en verblijfkosten en voor tijd verlies toe te kennen. Men zou voorta z. i. den rechter de bevoegdheid kun nen verleenen, om ingeval de be klaagde on- of minvermogend was, en deze kon aantoonen kosten te hebben gehad van cox-respondentie met zijsxi verdediger, de ambtenaren of colle ges, die zijn zaak behandelden, of met personen, welke hij als getuigen wemschte te laten hooren, te bepaleri, dat ook dezen kosten zouden worded1 vergoed. Schrijver acht deze regeling nog wel geen ideale, maar zegt hij, zij komt in elk geval te gemoet aan' de wensohen van hen, die getroffen zijn door de onbarmhartigheid, waar- med-e thans de strafwetgever, in aiJrC eenzijdige behartiging van de belan gen der maatschappij, de belangen1 der individuen, zelfs der onschulda* gen, laat lijden en juist diegenen, welke het meest steun behoeven id hun moeilijken levensstrijd om niet tot misdrijf te vervallen,, het ern stigst schaadt door de onverschillig heid, waarmede hij hun belang een voudig negeert. Het te een edsch van' gezonde democratie, dezen misstand! gaandeweg te doen verdwijnen. Gemengd Nieuws EEN AANSLAG IN EEN KERK. Zondag is in een biechtstoel de St. Georges-kerk te Corogna (ih Spanje) tijdens de H. Mis, die door de garnizoenstroepen werd bijge woond, een springbus ontploft. De ontploffing veroorzaakte een paniek. Twee muzikanten werden gewond door houtsplinters van den biecht stoel. Verscheidene personen vielen in zwijm. Een later bericht meldt nog, dat behalve de twee muzikanten nog twee personen licht gewond werden, ter wijl verscheidene menschen in de verwarring, die volgde* kwetsuren opliepen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6