Heeren Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 30 Mei 1908. Hoogste barometerstand 776.1 m.M. ta Stockholm (Zweden)laagste 758.3 m.M. te Coruna (Spanje). Verwachting tot den avond van 81 Mei Windzwakke tot matigen Ooste lijken tot Zuid-Oostelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest «waar bewolkt, mogelijk onweer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 763 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 769 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. F. P BEICHERT, 17 Anegang 17. Nisuwsts madeltesi Thermometerstand te Haarlem. Zaterdag 30 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 70 Laagste hedennacht F. 57 Hedenmiddag te 12 uur F. 69 gen, werd uitvoerig toegelicht, dat de retributie-verhooging in strijd was met voorheen genomen besluiten in zake vrijhaven en kosten van exploi tatie. Besloten werd, dat tot toelichting der aan de volksvertegenwoordiging gezonden adressen een brochure zal worden uitgegeven. Omtrent de houding op 11 Juni werd niets gezegd. Een vergadering van vischhandelaren moet daaraan voorafgaan. Stooml Godsdienst. De stoomloodsdienst, waar de ingang aanvankelijk was bepaald op 1 .Juni a.s. is naar we vernemen, voorloopig uitgesteld tot 1 Augustus. Z ANDVOORT. Aangekomen badgasten Familie Zegers, Amsterdam, Villa Barry, 5 p. C. Kooy, Haarlem, Haltestraat No. 15. Familie Reyners, Amsterdam, Haar lemmerstraat No. 14, 9 p. Familie Steinmetz, Amsterdam, Boulevard Paulus Loot, 6 p. Familie Westerwoudt, Amsterdam, Brederodestraat No. 13, 9 p. Familie De Beaufort. Amsterdam, Pension Paula, 5 p. UIT DEN ZANDVOORTSCHEN RAAD. De Vrijdagavond gehouden raads vergadering was met erg belangrijk. Waarschijnlijk was het dan ook daaraan te wijten, dat slechts zes van de elf leden tegenwoordig wa ren. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Gezondheidscom missie om de hoofden van scholen strafbaar te stellen, als zij kinderen uit een gezin, waar besmettelijke ziekte heerscht, op de school toela ten. B. en W. vonden geen termen om aan dit verzoek te voldoen. Het feit is reeds verboden bij de wet, en een afzonderlijke strafbepaling werd over bodig geacht. Alsnu kwarn in behandeling het stratenplan van de H. IJ. S. M. voor de toegangswegen naar het nieuwe station. Voor den aanleg werden ver schillende eischen gesteld, terwijl de gemeente zich bereid verklaarde de Wegen later in eigendom over te nemen. De heer Collot d'Escury vond het niet billijk, dat de H. H. S. M. in de voorwaarden de verplichting is opge legd om de wegen voor de overdracht aan de gemeente te verlichten. Toen de voorzitter echter op de be treffende wetsbepalingen had gewe zen, nam de heer d'Escury met de bepaling genoegen, ook al vond hij er eenige onbillijkheid in. De H. IJ. S. M. had ook gevraagd toestemming om zand af te graven. 'Aangezien de eigenares van het zand de Zandvoortsche Hotel- en Ter rein-Maatschappij hiertegen be zwaar heeft, werd dit verzoek gewei gerd. B. en W. werden gemachtigd een tijdelijke geldleening van f 6000 aan te gaan, tegen een rente van 1/2 pCt. per maand. De heer Slagveld kon de noodzake lijkheid van deze leening niet inzien, waarop .!e voorzitter antwoordde, dat er in het begin van dit jaar veel meer geld is uitgegeven dan ontvangen. Van de belastingen is nog haast geen cent ontvangen, en er moet toch kas geld zijn, om de tractementen enz. te betalen. Nog deelde de voorzitter mede, dat .▼oor dezen zomer iemand benoemd moet worden voor het toezicht op het hemen der kostelooze baden, daar de man, die de vorige jaren dit werk "deed, niet meer in aanmerking wil komen. B. en W. zullen nu in de couran ten een oproeping doen. Daar geen der heeren voor de Rondvraag het woord verlangde, werd de openbare vergadering hierna gesloten. Binnenland HOFBERICHTEN. Aan de Koninklijke tafel ten paiei- ze „liet. Loo" waren Vrijdag genoo- digcl de kolonels Mathon, comman dant van het 4de regiment huzaren Oolgaardt, commandant van het 4de regiment veldartillerie Vervooren en Bischoff van Heemskerck, comman danten van het 8e en 11e regiment infanterie; luitenant-kolonel De Roon chef van den generalen staf van de 2de divisie infanterie, en majoor De Bock, directeur der artillerie-schiet school. DE KONINGIN-MOEDER IN ZWEDEN. Wij kregen inzage van de „Ylle- siufvar och Sidenstufvar", een Zweedsch blad, te Stockholm ver schijnend, gedateerd Mandagen den 25 Maj 1908. Ons trof de attentie in dit blad om, ter eere van het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan de Koningin- Weduwe van Zweden in Ulriksdal,. een voor de Zweedsche lezers ver moedelijk onleesbaar hoofdartikel in de Nederlandsche taal te plaatsen, getiteld „De Zweedsche handel met het buitenland". Een beleefdheid, niettemin zeer te apprecieeren. („Hbld.") DE H. B. S. QUAEST1E TE EIND HOVEN. Door het comité voor de Hoogere Burgerschool werd tot candidaat ge steld voor den gemeenteraad, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer R. J. Hop penbrouwers, de heer mr. H. J. Pas toors. Na deze verkiezing staat weer on middellijk eene andere voor de deur tengevolge van het overlijden des hee ren Jan Pijpers. De candidaat van „.Gemeentebe lang" is nog niet bekend. De toestand is thans: vijf leden te gen -de H. B. S. en vier leden vóór, zoodat deze verkiezingen zullen be slissen, wie de meerderheid zal heb ben op 't gemeentehuis, de Muloman nen of die der Hoogere Burgerschool. Dat deze niet van de baan is, ge lijk onlangs werd beweerd, zegde ons duidelij kgenoeg de heer August Raupp, die de vergadering van het comité presideerde. Zoo wij de over winning blijven behalen, zei het raads lid, dan zal in een zeer afzienba.ren tijd de pas gebouwde Mulo voor eene Hoogere Burgerschool plaats maken. Een derde raadslid, de heer Jan Boex, is zwaar ziek. De lijder, die te Eindhoven groote verdiensten heeft, zeker niet het minst op het gebied der liefdadigheid ,maar ook als raads lid en voorzitter der R.-K. kiesveree- niging, werd reeds van de laatste Hei lige Sacramenten voorzien. VLIEGENDE POSTBEWIJZEN. Het treft ons telkens, hoe gebrekkig het kleine geldverkeer te onzent is in gericht. Welk een tijdverlies voor den winkelier, welk een bron van ver driet' voor de gedienstigen in huis is niet het geloop met cjuitanties op wel haast elk uur van den dag en op de meest onverwachte tijdstippen. En tocht lijkt het middel om van dien overlast voor een groot deel ont slagen te worden ons zeer eenvoudig. De post kan daarbij helpen met winst voor zichzelf ook zonder invoering van postchèques, een misschien voor ons land nog te groote nieuwigheid. En wel door een kleine vereenvoudi ging in het stelsel der postbewijzen. Het zich verschaffen van postbewijzen zoowel als het verzenden van post wissels is uiterst tijdroovend, niet al leen, omdat het invullen en koopen van de zegels, mitsgaders het in schrijven door de ambtenaren op zich zelf een heele arbeid is, maar ook, omdat de meeste menschen alleen tusschen half negen en 10 uur des morgens tot aanbieding er van gele genheid hebben en er dus altijd, op- druklce dagen kwartieren lang ge wacht moet worden aan het loket. Zou het niet mogelijk zijn, postbe wijzen ook bij depothouders verkrijg baar te stellen Daardoor zou èn aan de postambtenaren, èn aan het pu bliek veel tijd worden bespaard. Men kon zich op elk oogenblik van den dag voorzien van een bewijs voor het bedrag, dat men, blijkens ontvangen nota, aan eenig leverancier schuldig is en hem dat over de post doen toe komen. Het inzenden van nota's door leveranciers (wat do contróle zooveel vergemakkelijkt) zou daardoor bevor derd worden en de orde in de huis houding zeer in de hand gewerkt. („N. Ct.") EEN DIAMANTKLOOFMACHINE. Naar men aan de „Tel." mededeelt, is te Amsterdam door een diamant- kloover een diamantkloofmachine uit gevonden, die door electriciteit in be weging wordt gebracht. DE SCHIEDAMSCHE BRANDE RIJEN. Het is van vrij algemeene bekend heid, dat de toestand in het Schie- damsche brandersbedrijf tegenwoor dig slecht te noemen is. Gevolg daar van is, dat vele branderijen met ver lies moeten werken, zoodat een we- kelijksch verliescijfer van f 100 f 150 per branderij van vier bak geen zeld zaamheid is. Niet te verwonderen is het, dat van andere zijde getracht wordt van de zen min-gunstïgen toestand gebruik te maken om een plan, dat reeds lan ger moet bestaan hebben, thans tot uitvoering te brengen. Er heeft zich, naar wij vernemen, een Fransch syndicaat gevormd, dat naar verluidt, beschikt over een ka. pitaal van vijf millioen francs en tot doel heeft zooveel mogelijk brande rijen te Schiedam op te koopen, om daarvoor in de plaats één groote fa briek te stellen. Men wil de fabrle ken opkoopen tegen slooperswaarde en den prijs vaststellen na wederzij d- sche taxatie. De overwaarde zal aar« de verkoopers worden uitgekeerd in aandeelen in de nieuw op te richten fabriek. Onder die voorwaarde valt dan de gisthandel, .de inbreng aan cüënteele enz. Vertegenwoordiger van het syndi caat is mr. Nieuwhof, die zich nog vrij onlangs to Schiedam vestigde. Reeds verschillende branders voor al de kleinere hebben zich bereid verklaard hun branderij te verkoopen als eventueel het plan doorgaat. („Msb.") GEARRESTEERD. De kantoorbediende B. van de fir ma Koch en Knuttel te Gouda, die er voor eenige weken met een bedrag van pl.m. f 100 en een rijwiel van zijn patroon van door ging, is te Amsterdam aangehouden. Van het gestolen geld was niets meer in zijn bezit. Nadat hij van Amsterdam naar Gouda was overgebracht, is hij Vrij dag door de politie naar het huis van bewaring te Rotterdam vervoerd. Het rijwiel, dat niet meer in zijn bezit was, werd door de politie te Wijk bij Duurstede, waar hij het te gelde had gemaakt, opgespoord. ONGELUKKEN. Vrijdag waren twee kinderen, het dochtertje van den heer De Ruyter en het zoontje van den heer Van der Mende ter hoogte van het Bolwerk te Sneek aan het spelen. Vermoedelijk kregen zij zand in hun oogen en ge raakten zij door den harden wind tusschen de tramrails. Zij zagen de tram niet aankomen, deze reed bei den aan met dit gevolg, dat het meis je onmiddellijk een lijk was, terwijl het jongetje de beide beentjes waren afgereden. Hij is naar het Ziekenhuis vervoerd. Het geval wekt groote ont roering in de stad. Vrijdag stortte aan het in aanbouw zijnd nieuw gedeelte der suikerfa briek te Breda eene stelling in. Zeven werklieden stortten mede naar bene den, waarvan er vijf min of meer ernstige verwondingen opliepen, zoo dat zij zich onder geneeskundige be handeling moesten stellen. Tengevolge van een rukwind sloeg Vrijdag in de Vlaardingsche vaart een zeilboot, waarin zich vier perso nen uil Vlaardingen bevonden, om. Drie er van wisten zwemmende den kant te bereikende 21-jarige zee- man A. W. verdronk. Woensdagavond is uit den Amstel ('s-Gravelandsche veer) het lijk opge haald van een 4-jarig knaapje, ge woond hebbende in de Paardenstraat te Amsterdam, dat, toen het naar een drijvend mandje greep, voorover dn het water was gevallen. In den brand weerpost aan den Groeneburgwal werd nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch vruchteloos. Het lijkje is, nadat de dood door een ge neesheer was geconstateerd, overge bracht naar de ouderlijke woning. BRANDEN Donderdagnacht ds er een zware binnenbrand uitgebroken in de bene denhuizen van de panden 9 en 11 in de Generaal Van der Heijdenstraat te Rotterdam, waarin is gevestigd de electrische drukkerij „De Toekomst" van A. P. Bezooijen. Nadat een agent van politie een paneel van een deur had ingetrapt, trachtte men tever- jeefs het vuur met emmers water te blusschen, waarna de brandweer het vuur meester werd. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk gezocht worden in het te fel stoken van een kachel, waardoor in de nabijheid daarvan liggend papier vlam vatte. Assurantie dekt de schade. DE ROTTERDAMSCHE KERMIS AFGESCHAFT. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft met 23 tegen 17 stemmen de motie-Van Vessem aangenomen, om de kermis af te schaffen. HOOI EN STROO. In de „Reichsanzeïger" publiceert de regeerings-president te Dusseldorf het bericht, dat het verbod van invoer van hooi en stroo uit Holland is op geheven. De maatregel treedt den eersten Juni in werking. CHR. HISTOR. PARTIJ. „De Nederlander" schrijft De Commissie van Advies heeft op 25 dezer te Utrecht vergaderd. Aan de orde waren het nieuwe pro gram en het nieuwe reglement, die met het oog op de fusie met den Frie- schen Bond gemeenschappelijk ont worpen waren en, behoudens enkele kleine wijzigingen, waartegen hoogst waarschijnlijk bij den Frieschen Bond geen bezwaar zal bestaan, zijn de ontwerpen met nagenoeg algemee ne stemmen aangenomen. Wanneer thans ook nog de alge meene vergadering de fusie op de voorgestelde grondslagen goedkeurt, is zij een voldongen feit. De Christelijk-I-Iistorische Unie is dan tot stand 'gekomen door de veree- niging, successievelijk, van de vrij- antirevoiutionaire partij, den Chris- telijk-IIistorischen Kiezershond en den Bond van kiesvereenigingen op Chris- telijk-historischen grondslag in de provincie Friesland. Mr. SIMON DE VRIES Czn. De niéuwe wethouder van onder wijs te Amsterdam is wel een type van den onderwijsman, van den schoolmeester. De moderne school meester, wel te verstaan. Het „Pen- newip"-type heeft reeds lang afge daan. En eigenlijk is er geen stan daard-type van den onderwijzer rneer, om het'zoo noodig in vier, vijf lijn tjes te karikatureeren. Mr. De Vries stond er in den Raad wel eens bij als voor de klas korte scherpe zinnen, duidelijk en bevatte lijk een tikje in de stem van school- sche „ik-weet-'t". Maar tegelijk ook prettig om te volgen, nooit uitvoerig als het niet noodig was, en altijd zijn gedachten in goeden vorm voorge dragen, zoodat hij steeds het oor van de klaspardon, van den Raad had. Het goede type van den school meester dus, die praat over 'onder werpen, waarvan hij zelf weet, en die dat zóó doet, dat de iiaad.... pardon, dat de klas naar hem luisteren moet. Zijn zwakke zijde is wellicht de kunstgeschiedenis, want van onzen D'Hondecoeter.... enfin, dat is alweer eenige jaren geleden Zijn conduitestaat 9 Januari 1869 te Zaandam gebo ren is nu 39 jaar, en dus de jong ste van de wethouders was hij reeds op jeugdigen leeftijd in het bezit van de hoofdakte heeft zelf in de gelederen van het lager onderwijs gediendving zijn juridische stu dies aan de Vrije Universiteit aan en promoveerde aan de Amsterdamsche Gemeentelijke Hoogeschoolvestigde zich als advocaat en procureur te Amsterdam en keerde tevens tot het onderwijs terug, al was liet nu als schoolopziener. Debuteerde reeds spoedig in de po litiek als voorzitter van don. Bond van Anti-revolutionaire Kiesvereeni gingen te Amsterdam werd in 1901, hetzelfde jaar, dat hij in den Amster- damschen Raad kwam, rechts Twee de Kamerlid voor Goudamoest in 1905 plaats maken voor den liberalen jhr. mr. Van Doorn werd in het laatst van 1907, bij de vacature Okma, weer door Sneek afgevaardigd. G,Hbld.") Iii de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering van het college van B. en W. te Amsterdam, is de nieuw be noemde wethouder, mr. S. de Vries Czn., met de afdeeling Onderwijs be last. Zeer waarschijnlijk zal Mr. De Vries nu voor het Kamerlidmaatschap bedanken. R.-K. BIJZONDER ONDERW IJS. Donderdag is te Leiden de 23ste al gemeene vergadering gehouden van Sectie B klasse-onderwijzers af deeling der Diocesaanvereeniging van R.-K. Bijzondere Onderwijzers in het bisdom Haarlem. Uit de mededeelingen van den voorzitter, den heer C. v. d. Ende, uit Den Haag, bleek, dat sedert de salariskwestie een goede oplossing kreeg, het aantal leden niet is voor uitgegaan. Dat bedraagt thans 197, waaronder 10 dames. De voorzitter zeide, dat door de openbare collega's in verschillende plaatsen de salarisregeling, zooals die in dit bisdom is tot stand gekomen, door hem aan de gemeentebesturen ten voorbeeld wordt gesteld. Vroeger was dit juist andersom. Verder meen de hij, dat aan de opleiding onzer jonge onderwijzers nog iets 'ontbreekt, ze is niet practisch genoeg. Het be stuur heeft zich tot eenige deskundige rechtsgeleerden gewend met een vra genlijst over de rechtspositie van den bijzonderen onderwijzer. Alleen mr, Aalberse en mr. Post, rechtskundig adviseur van d'en Bond van Neder, landsche Onderwijzers, hebben hier op geantwoord. Volgens bet bestuur wordt nog te weinig gebruik gemaakt van het in formatiebureau, ul is het waar, dat van een 70-tal scholen nog geen in lichtingen kunnen gegeven worden, wijl die aan het bureau nog niet waren verstrekt. Uit het verslag van de penning meesteres, mej. Betsy Sondermeijer, uit Rotterdam, 'bleek, dat het batig saldo op 1 Januari ruim f 23 be droeg. In haar plaats werd tot bestuurs lid gekozen de heer C. Weimar, uit Den Haag, en tot leider van het In- formatie-bureau de heer W. A. Zik- king, te Rotterdam. Na eenige be-1 spreking werd het volgende bestuurs voorstel aangenomen Sectie B spreekt de- wenschelij kheid uit, dat in al de akten van benoe ming een artikel over wachtgeldrege ling worde opgenomen, overeenkom stig het bepaalde in de model-akte, indertijd door een daarvoor benoem de commissie ontworpen. Hierop werd de agenda besproken van do lode algemeene vergadering der Dioc. Vereeniging, die op 3den Pinksterdag te Beverwijk zal gehou den worden. Aangenomen werd daarop liet voor stel van dertig leden Sectie B, overtuigd van het nut van collect'ef abonnement der organisa ties op het vakblad, overwegende dat vele organisaties haar leden gratis op haar orgaan abonneeren, spreekt den wenscli uit, dat het hoofdbestuur der Haarlemsche Dioc. Vereeniging alle pogingen aanwendt, die kunnen leiden tot een collectief abonnement van haar leden op haar eigen orgaan. Na de pauze hield de heer dr. H. W. E. Mol Ier uit Amsterdam eene rede over De Vereenvoudiging onzer schrijftaal. Sectie B besloot daarop lid te wor den van de vereeniging voor de ver eenvoudigde spelling en vervolgens werd deze vruchtbare vergadering- gesloten. De najaarsvergadering zal te Haar lem gehouden worden. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. TENNIS-TAAL. Het tennissen is weer in vollen gang, en langs het groene veld of den cementen vloer klinkt weer uit volle borst het bastaard-Engel sch, waar mede wij ons voor landgenoot en vreemdeling belachelijk plegen te maken. Vooral voor den laatste. Het moet b.v. den Engelschman wonder lijk te moede worden als hij, lai onze tennisvelden wandelend, eenige scherpe klanken als„fochtie" of „seurtie" hoort roepen, die in hem een flauw vermoeden wekken, dat men hier de woorden „forty" en „thirty" tracht na te bootsen. Het zal hem dan moeten beduid worden, dat dit inderdaad de bedoeling is. Indien wij werkelijk goed En- gelsch spraken), was er misschien te gen het gebruik van dié taal bij het tennissen niet veel bezwaar. Dan wa re het ten minste niet belachelijk. Nu wel. Verreweg de meesten van die slecht-Engelsch roepende spelers zou den met hun handen in het haar zit ten als ze een Engelsch gesprek moesten voeren. En zelfs deze weini ge woorden worden zoo jammerlijk mishandeld. Er behoort eënigé be scheidenheid toe, om te erkennen, dat wij „öutzijt" zeggende, waar de Engelschman „aaoetssaidd" zegt, geen anderen indruk maken dan een Duilscher b.v. die „maine hanten" en „tein" zegt voor „mijne handen" en „tuin". Enkele onvertaalbare woorden moeten we overnemen. Daar is niets tegen. Zulke woorden worden Hol la ndscb, en we hebben het recht ze op z'n Hollandsch uit tc spreken. Het gebruik van het Hollandsch, ik kan het uit ondervinding verzekeren, is zeer goed mogelijk. Ik ben jaren lang lid geweest van een club, (zeg gerust „klup"!) waar het steeds ge beurde. Het vreemde, dat er voor Hol landers in gelegen is om elkaar in be schaafd Hollandsch, in plaats van in slecht Engelsch toe te roepen gaat er na een middag oefenens, gemakkelijk genoeg af. ik geef tennissers die het met mij eens zijn in overweging het volgende lijst van vertalingen uit te knippen- en aan hun clubhuisje aan- te plakken: U surruft u speelt; fif'tien vijf tien; seurtie dertig; fogtie veer tig; fogtie ol veertig gelijk; aitfan- tach oud voordeel uit; well plate goed zoo; game spelt Haarlem. G. NOLST TRENITé. EENE AANGENAME WANDELING. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij u een plaats je in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Donderdagmiddag wandelde een ge acht ingezetene van Overveen met zijn drie zoontjes in de bosschen te Bloeme.ndaaL Eensklaps verscheen een boschwachter, die liein op onbe leefde en. ruwe manier vroeg, van wien hij permissie had hier te wan delen, daar het verboden was-. Bedoelde heer, geheel onbewust zich op verboden grond te bevinden, verwijderde zich, doch werd door den boschwachter, dié naar zijn naam en leeftijd vroeg, en niet spoedig en duidelijk genoeg naar 's boschwach- ters zin antwoord kreeg*, in den kraag gegrepen, om hem op zoo'n manier als een schurk naai* het politiebureau te brengen, gevolgd door de drie schreiende kinderen,, zoo zij niet een paar heeren uit Overveen, die daar ook wandelden en den heer persoon lijk kenden, hadden ontmoet. Zij gaven den onbeschoften bosc-h- wachter te kennen, dat dit geen ma nier van handelen was en verzochten den lieer los te laten. Na eene hevige woordenwisseling liet hij los, waarop zij naar den inspecteur van politie gingen, doch hij den gemeente-opzich ter terecht kwamen. Zoo goed was de man op de hoogte met de woon plaats van den inspecteur, die name lijk reeds een half jaar te Overveen woont. Hier werd een eind gemaakt aan het schandaal. Leven wij hier in een land van be schaving of van boschjesmensclien vroegen wij ons af. I-Iét was meer dan erg zóó mishandeld te w or dén: liet is maar te hopen, dat de boseïr- wachter eens degelijk wordt onder houden over zijn ruwe, onbeschaam de manier van optreden. Hoogachtend EENIGE TOESCHOUWERS. Rechtszaken AMSTERDAMSCHE RECHTBANK, De zaak „Vader en zoon", tegen, de twee makelaars B., beschuldigd: van frauduleuze handelingen, zal: zooals gemeld is, waarschijnlijk eerst in September a.s. hervat worden. De rechtbank zal dan naar vermoed! wordt, samengesteld zijn uit mrs. ba- •i*o nVan Imhoff, voorzitter, Lidt de Jeude en Scholten, rechters. Deze kwestie is -niet van belang ontbloot, daar rnrs. De Jeude en Scholten het geding tot dusver niet bijwoonden-, en het dus niet onmogelijk is, dat men in September dit reusachtig proces weer „met het begin" zal moeten be ginnen. Men heeft, zooals men weet, geen bijzittende rechters in dezen be noemd, zoodat het verder onderzoek, met de ziekte van mr. Van Imhoff, voorloopig gestaakt moest worden. De oude heer B. bevindt zich om ge zondheidsredenen op vrije voeten; de zoon, D. B., is onderwijl;, bij vonnis der rechtbank, mede in- vrijheid ge steld. (Tel). DOOD DOOR SCHULD. Als verdacht van het- veroorzaken van den dood door het niet voldoen de afrasteren der drijfriemen in de fabriek van den heer Hesse te Hooge- zand, stond te Winschoten terecht de heer M. D., directeur dier fabriek te Groningen. Aan de fabriek is de ar beider Jonker door een drijfriem doodgeslagen. De heer mi*. Visser vqn Groningen trad als verdediger op. Eisch 2 weken hechtenisstraf. Pers-Overzicht Mr. TREUB EN DE NIEUWE COURANT. Tegenover hetgeen mr. Treub. gis ter in de Kamer zeide ten laste van de ,,N. CL", die hij beschuldigde, zich door 't aannemen van een subsidie aan de „Vereeniging van Werkge vers", zooal niet verkocht,, dan t-ooh verpand te hebben, verklaart genoemd blad in een seherp artikel ten eerste, dat haar oprichting geschiedde om 't zelfde beginsel, dat genoemde Veree niging aldus uitdrukt: „dat die nijverheid zich dan alleen kan ontwikkelen, als: haai' de daartoe onmisbare vrijheid van bewe ging wordt gelaten; het beginsel van den vrijen handel wordt gehandhaafd zullende te ver gedreven sociale wet geving lelden tot protectionisme, en bij het maken van sociale wetten het beginsel voorzit, dat het particulier ititiatief moetworden gesteund .en ont wikkeld en ernstig rekening moet ge houden worden' ü'iet de t'inaiicieeïé draagkracht der nijverheid; „dat door het vasthouden aan ge noemde beginselen ook de belangen der werklieden het meest worden ge baat." Deze beginselen zijn ook die van de verantwoordelijke redactie dezer cou rant, zegt het blad. En daarna tot de beschuldiging- zelve van mr. Treub overgaande, schrijft de ,,N.' Ct.": „De dagblad-onderneming moet haar kosten dekken. Die tijd zal voor onze onderneming wel spoedig komen Zoolang hij niet is aangebroken, zoo lang de overgangstoestand duurt, moet om het platweg te zeggen er geld bij. Waar zou het vandaan komen indien niet van geestverwan ten, en waarom onder hen niet óók van degenen, die het belang van hun bedrijf als deel dei- nij'verheid het meest gebaat achten door de zege praal der beginselen, die het dagblad voorstaat? „De vraag is 3leclits of aan dat in teresse voorwaarden zouden zijn ver bonden, welke geen journalist, die op zijn eer en oordeelsvrijheid prijsstelt, zou kunnen aanvaarden." Waar nu mr. Treub sprak van sub- sidies, daarmede den indruk bedoe lende te wekken als -had men hier j niet niet een vorm gelijk een andere van geldelijke deelneming te doen,, maar van een koopsom voor te leve ren, geestelijke waar, en zelfs een speciale wijze van verdediging van gecoal ïseerd e werkgeversbei angen door de courant voorstelde als de voorwaarde, waarop financieele steur aan haar bedrijf zou zijn aanvaard, zegt het blad: „Daartegenover sta de verklaring, dat van den eersten dag af tot-heden door de verantwoordelijke redactie' van dit orgaan tegenover niemand, in de onderneming betrokken of daar buiten staande, haar vrijheid van- oordeel over welk onderwerp van- openbaar belang aan eenige-n baad i gelegd, buiten en behalve de algemee ne overeenstemming van denkbeelden welke tusschen haar en do oprichters van het blad, als aan alle gelijksoor tige instellingen, uit den aard der zaak bestaan moet." Gemengd Nieuws EEN NIET ALLEDAAGSCHE MOORDZAAK ïs voor de rechtbank te Nevers' be handeld. Een meisje Angèle Gar-, nier was verloofd geweest met een onder-officier van liet garnizoen in Nevers. Maar de ouders van dien j'ongcn man hadden niet veel op met het meisje zij was hun te vee stadsjuffer" en daarenboven kor haar vader van den beloofden 10.00< francs bruidschat er slechts 9000 bi, elkaar krijgen. Daardoor raakte hei uit en de onder-officier (die inmid dels zijn tijd uitgediend had en boeii was geworden) raakte verloofd me| een^ander meisje. Maar Angèle, wan hopig van smart, zocht den jonger man op en smeekte hem, ten minst, een tijdje te wachten met een ande: te nemen, totdat haar sinart een wei nig gelenigd zou zijn. De jonge man deed toen nieuw vage beloften. Deze echter warei spoedig weder vergeten en na eei paar weken hoorde Angèle, dat haa geliefde zou gaan trouwen. Toei stond haar besluit vastzij ging naa Parijs, kocht een revolver, mannei kleeren en een valschen baax*d, e ging als man verkleed naar Chateai Chinon, waar het huwelijk zou plaa grijpen. Plet was juist jaarmarkt, ontmoette den ontrouwen minnaa die haar in die vermomming nii herkende, sloeg hem gade, terwj hij stond te pralen met zijn vader de ouders der bruid'. Toen werd ha< jaloezie zóó sterk, dat zij de revolyj voor den dag haalde en schoot. 3 jonge man viel dood neder. UIT DONKER RUSLAND. Dat in Rusland hier en daar barbaarsche toestanden heerschen, bekend en dat. de politie niet .kies is in haar middelen, eveneens. Dat' gevangenen meermalen op wreede ze worden mishandeld, weten we o Getuige o.a. de j'ongste onthulling over het gebeurde in de gevangenis Astrakan. Dat alles wordt echter r overtroffen, door de gewetenlof wreedheids,, waarmede de politie Neplewo,. een dorpje in Koerak, tog een tweetal van diefstal verda-c mannen is opgetreden. Er-waren zakken graan gestolen ea men. niet,, wie het gedaan had, Verdenk viel echter op een boer, Chalik naamd en dat op zeer, los eenige reden, waarom men verdacht, was dat hij bekend voor aijn „liberale" denkbeelden, lik werd in hechtenis genomen, ni hij betuigde zijn onschuld. Men w hem toen op den grond en sloeg zoolang met zware stokken, tot bijna het bewustzijn verloor. Vo had men modder in zijn mond stopt, om den gemartelde het sohi wen te beletten. Nadat de ongein ge een poos. gemarteld was, haa zijn beulen de modder uit zijn n en men vroeg hem of hij den. die voor zich zelf of voor de sociali gepleegd had. Hij antwoordde, da voor zichzelf gestolen had. Da dreef men spijkers in zijn vo om hem op die manier te dwi zijn medeplichtigen te noemen, zoodanig noemde Challk eindelijk oom ,een zekeren Bosik, even bekend staande voor zijn „libe denkbeelden. Bosik werd' op zijn beurt in hc nis genomen en onbarmhartig slagen. Bijna ten doode toe g< teld, vroeg hij om een priester; instede van aan fclju verdoek te

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2