CALIFIG Stadsnieuws Bitmentod Letteren en Kunst Land en Tuinbouw Als slot van dezen brief kan ik niet nalaten, melding te maken van" den dood van Francois Coppée, op don 23sten dezer. Alweder een fauteuil van de Acadé mie Francaise open. De gevoeligste en de meest ken schetsende necrologie heeft Jean Ri- chepin geschreven. Zie hier een paar gedeelten daaruit. „Het essentiëele, voor een dichter, is zichzelf te zijn, zijn oorspronke lijkheid, zijn stempel te hebben. Wel nu, er is niet één vers van Frangois Coppée, dat niet zijn stempel draagt en u niet toeroept„Ik ben- van Cop pée"." Verder „Zijn verzen hebben bezongen, ver- dichterlijkt en doen liefhebben de kleine luyden, de armen, de beschei- denen, de nederige®. (naar zijn eigen bekoorlijke uitdrukking). Zijn leven wist hen op een nog direkter en in tiemer wijze lief te hebben. Hij was goed, van een goedheid zonder gren zen, een liefdadigheid, die de afme tingen aannam van een heilige dwaasheid." Pas un bohème honteux, celui-ló, l OTTO KNAAP. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten dat bij hun ne beschikking van 25 Mei j.l. aan H. Stol Jr. vergunning is verleend tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Hoogstraat no. 3 dat met handhaving voor het ove rige van hunne beschikking van 21 November 1907, 7e. afd. No. 16Q6, bij Koninkljjk Besluit van 1 Mei 1908 no. 91 de voorwaarden van die be schikking. waarbij aan F. A. de Raay Zoon voor een proeftijd van een jaar vergunning is verleend tot oplichting van eene bergplaats voor bet bewaren en verwerken van lom pen en beenderen in de gebouwen, kad. bekend in sectie D Nos. 7781 en 7780, staande achter het perceel e het Donkere Spaarne No. 52, en dat aan J. van Vessem vergun ning is verleend tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel aan den Kleverparkweg No. 10. Haarlem, 27 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voor- hoemd, J. NÏEIJWENHÜIJZEN KRUSEMAN, L. B. De Secretaris. PIJNACKER. NATIONALE BLINDENZORG. Men schrijft ons De Vereeniging Nationale Blin denzorg, Beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik, heeft toestemming ge kregen, tot het houden van een na tionale tombola. De netto-opbrengst dezer tombola is bestemd voor de Nationale Blindenzorg, die de samen vatting is van drie instellingen, wel ke één zijn door het gemeenschappe lijk doelkrachtig en doeltreffend de noodlijdende blinden te steunen, zon der daarbij te letten op gezindte en woonplaats. Deze drie instellingen zijn A. het fonds tot stichting en in standhouding van een Te-huis (geen gesticht, doch een pension voor al leenstaande blinden boven de 18 jaar) B. de Blindenstichting, die van haar rente een vaste, jaarlijk- sche uitkeering geeft aan meer dan 50-jarige blinden, terwijl de met haar verbonden voorschotkas rente loos voorschot verstrektC. de on dersteuningskas van dén Nederl. Blindenbond, die ziekengeld en hulp ia dringenden nood aan onvermo gende bondsleden verleent. Het strikt neutraal en dus echt nationaal ka rakter van de Nat. Blindenzorg geeft bet bestuur het recht een krachtig beroep te doen op den steun en de medewerking van alle landgenoo- ten voor de Nat. Tombola. Het richt dan ook het vriendelijk verzoek tot xt. in en door uw kring zooveel mo gelijk prijzen bijeen te brengen, en deze toe te zenden aan den expedi teur Van Bohemen, Da Costastraat 91, Den Haag, of aan do correspon dente, mej. H. Jacobson, 48, te Haar lem, met het opschrift„Tombola Nationale' Blinden", terwijl loten 25 cent verkrijgbaar zijn bij de pen- ningmeesteresse der Nat. Blinden zorg of bij de plaatselijke correspon dente der vereeniging. Hoe meer prijzen het bestuur ont vangt, des te meer loten kan het uit geven en des te ruimer zal de netto opbrengst zijn. Die netto-opbrengst komt voor oO procent aan het fonds voor het te slichten Tehuis, voor 30 procent aan ds Blindenstichting en voor 20 pro cent aan de ondersteuningskas van den Nederl. Blindenbond. Giften ter dekking van de onver mijdelijke kosten zal de peuningmees- teresse, of de correspondente in dank in ontvangst nemen. Moge een zeer ruime opbrengst be wijzen, dat de Nat. Blindenzorg zich mag verheugen in de sympathie van onze landgenooten en tevens, dat het Nederlandsche volk zijn behoeftige blinden niet vergeet, doch krachtig met de daad wil helpen. Het hoofdbestuurN. M. Schild, president Noordwal 55, Den Haag jkvr. L. H. C. baronesse van Hoëvell, secretaresse, Koningsplein 20, Den Haagmej. J. Desmons, penning- meesteresse, Archimedesstraat Den Haag, en de correspondente voor Haarlemsen omstreken mej. H. Ja cobson, Anthoniestraat 48. VOLKSWEERBAARHEID. Te 9 1/4 uur voormiddag waren op Hemelvaartsdag 45 leden present om aan de velddienstoefening deel te ne men. Er werd gemarcheerd naar Bloemendaal, alwaar 10 man onder bevel va nden sergeant Wynoldy Da- niëls over Meerenberg en Driehuizen naar IJmuiden werden gezonden met opdracht 1000 M. ten N. van het Noordzoekanaal bij paal 54 een verde digende stelling in te richten voor een sectie infanterie front makende naar bet Oosten. De overige manschappen marcheer den over Santpoort naar Velsen, al waar ze met de pont het kanaal over trokken. Ten N. van het kanaal ge komen, werd eerst een verkenning ge maakt Ln W.-richting, ten einde de op- stellingsplaatseai van de tegenpartij uit te vorschen en zoo mogelijk nade re gegevens omtrent sterkte enz. te verkrijgen. Te 1 uur nam, besloot de sectie commandant met zijnie afdeeling den vijand aan te vallen en werd in ti railleurlinie opgerukt tegen de verde digende stelling, die te 2.15 namid dag onder een daverend hoera geno men werd. Gedurende de rust werden door lo ting de 5-talIen gevormd van hen, die aan den wedstrijd over de hindernis - haan zouden deelnemen. Door de overschietende leden werd een 3-tal geformeerd. Bij den raarsch naar het cavalerie- terrein alhier, werd gemarcheerd over IJmuiden, Driehuizen en Sant poort. Te 5 uur namiddag ving de wedstrijd aan; aardig was het te zien hoe de 5-tallen kampten om zoo vlug doenlijk alle hindernissen te overwin nen. De le prijs werd behaald door het vijftal bestaande uit de heeren Bon gertman, Kemper, Kramer, Thoolen en Van der Goes. De 2e prijs door het 3-tal bestaande de uit de heeren Lindeman, Twee- huizen en SanderE. De kapitein Wynoldy Daniëls woon de de oefening bij. „D e Ooievaa r." Zondag 24 Mei hield de Postduiven- vereeniging „de Ooievaar" haar 2de kasconcours voor oude duiven van St. Denis, afstand 419 KM. De duiven werden gelost om 10 uur met donkere lucht. Dat de duiven zwaar weer ge had hebben onderweg, bewijst de uitslag, welke is als volgt: u. m. s. le prijs: H. van Leen, 5—18—28 2e pr. J. J. de Korte, 53701 3e pr.: J. J. de Korte, 54909 (als overduif). 4e pr.: J. van Seggelen 715—31 5e pr.: H. van Leen, 54518 (als overduif Maandag). 6e px*.: J. Moerkerk, 60435 (als overduif Maandag), 'e pr.: J. Vaas, 617—04 (als overduif Maandag). 8e pr.: J. Moerkerk 65440 (als overduif). Militaire zaken. Op 27 Mei 1.1. werden van de mili ciens, ingedeeld bij het 10e regiment infanterie alhier, 21 door Gedeputeer de Staten afgekeurd. Examens hoofdact e. De examens voor de hoofd acte L. O. zullen aanvangen op 30 Juni en gehouden worden te 's-Hertogen- bosch, Arnhem, 'sGravenhage.Amster- dam, Zwolle en Groningen. Als lid in de commissie voor 's-Gra- venhage heeft o.a. zitting de heer M. L. van Gemert, hoofd eener bijzon dere lagere school te Haarlem. Als plaatsvervangende leden de heeren H. Bussemaker, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem J. W. Sevenhuysen, hoofd der leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Tot lid en voorzitter der commissie le Amsterdam is benoemd de heer G. Roodenburch, schoolopziener in het district Haarlem. Tot leden de heeren: K. J. Razelius, schoolopziener in het arrondissement Haarlem P. H. van der Ley, direc teur der Rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem F. de Graaf, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Als plaatsvervangend lid de heer A. Saeijs, hoofd eener openbare la gere school te Haarlem. „De Luchtgid s". Bovengenoemde vereeniging van postduivênlief hebbers hield Zondag j.l, haar eerste jaaiTijksche beker concours (kunstvoorwerp ter waarde van f 14), hetwelk twee maal achter een of drie maal in 't geheel gewon nen moet worden, van St. Denis (Frankrijk), afstand 419 K.M. De duiven werden om 10.20 met donker weder in vrijheid gesteld en bereikten haar hok als volgt 1 Duif van W. F. van Deelen, te 4 uur 56 m. 32 s. 2 Duif van P. Kruier, te 4 uur 57 m. 12 s. 3 Duif van W. Traksel, te 5 uur 19 m. 47 s. 4 Duif van Th. N. v. d. Ileijde, te 5 uur 27 m. 45 s. 5 Duif van Jac. Kroon, te 5 uur 28 m. 51 s. 6 Duif van H. J. Leenaarts, te 5 u. 47 m. 18 s. Alzoo kreeg de heer W. F. van Deelen één punt op den beker. Zilveren medaille, uitgeloofd door den heer C. Gijsier, kreeg W. F. van Deelen. Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer Van Oord, kreeg P. Kruier. Bronzen medaille, uitgeloofd door den heer Merkenstijn, kreeg W. Trak- iL De duiven vlogen met een gemid delde snelheid van 1100 M. per mi nuut. TENTOONSTELLING IN DE HUIS HOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. „Gelukkig huis waar liefde en vrede woont." Deze spreuk draagt een steen in de vestibule van de Huishoud- en Indus trieschool. Gelukkig huis... ja, maar daarvoor is heel wat noodig! Hoeveel gezinnen zijn er niet, waar de heerlijke vrede verstoord wordt omdat de vrouw geen echte, degelijke huismoeder is. De humoristische blaadjes mogen de ge-| volgen van de niet volleerde kook- en naaikunst der vrouw in een al te be spottelijk daglicht stellen, 't kan niet ontkend worden, er schuilt toch een kern van groote waarheid in. Nu is onze Huishoud- en Industrie school er op ingericht, om degelijke huismoeders te kweeken, en mitsdien óók gelukkige gezinnen. Inderdaad een heerlijk schoone roeping'! Thans is het werk der leerlingen tentoongesteld en kan ieder een kijk je nemen. Er is heel wat te bewonderen ook! Onder de vriendelijke leiding van de directrice hebben we een wande ling door de tentoonstellingszalen ge maakt, en... waren er ook moe van niet zoo zeer onze beenen, dan wel ons hoofd. Waarom? dit vertellen we u straks. Bijna alle schoollokalen zijn voor de tentoonstelling ingericht. Het getal leerlingen breidt zich uit, het getal werkstukken eveneens, en dus óók de tentoonstelling. Overal was men Vrijdagmorgen no; druk bezig, om de laatste hand te leggen aan de expositie. Vooral in de keuken! Daar stonden eenige Hol- landsche maagden in frissche blauwe katoentjes aan de oven, om de heer lijkste spijzen te bereiden. Wat een heerlijke geur! O, arm geplaagde huis papa uit de Spotvogel In een andere keuken was het „ta feltje dek u." Daar was men druk be zig een tafel voor de lunch in ordï te maken, opdat de bezoekers zullen we ten, dat de leerlingen ook een mooie tafel weten te dekken. Aan de wand en op de aanrecht staan de keuken gereedschappen, blinkend en glim mend, zoodat 't al kan concurreeren met het werk der p nikste Holland- sche huismoeder om' haar zindelijk heid bekend. Voor 't eerst is ook op de strijkka- mer een expositie te zien. Daar ligt het linnen en fijne goed keurig ge- wasschen te blinken in smetteloos-wit, daar vinden we gewasschen kanten, en gewasschen zijden en stoffen klee- dingstukken, een kunst die slechts een enkele huisvrouw verstaat en toch zoo nuttig is. 't Costuum-naaien wordt ook tot in de allerfijnste onderdeelen geleerd. Wat zijn er een prachtige japonnen, blouses, en pakjes tentoongesteld. De HaaTlemsche winkeliers in deze arti- len zullen zeker wenschen altijd zul ke bekwame naaisters in hun dienst te hebben! Borduren en andere fraaie hand werken worden eveneens geleerd. We zagen beeldige kussentjes, tafelloo- pers en dergelijke snuisterijen. Ook het vervaardigen van kant is hier te leeren, getuigen eenige vervaardigde en tentoongestelde werkstukjes. 't Liimennaaien is natuurlijk op 't programma niet vergeten. Prachtig dames- en kinder-ondergoed, rijk be werkt met kant en andere versierse len, liggen voor de bezoekers te be wonderen. Ook aan de aanstaande „moeder uit de volksklasse" is gedacht. De dienstmeisjes kunnen in hun avond uren degelijk leeren verstellen, en dat velen 't daar al ver in gebracht heb ben, bewijzen eenige mooi verstelde goederen. Ten slotte brengt men de(n) bezoe ker in de zaal voor de verloting. Daar zijn alle prijzen voor de loterij ten toongesteld. Deze zaal geeft in eens een blik op het werk in de school vervaardigd, daar van alles 't mooi ste hier is uitgestald, om koopers van loten te lokken. Nu, 't is zeker de kosten waard om een lot in deze loterij te nemen. Al wint men maar een potje ingelegde haring of paling (een product uit de eigen keuken!) dan zijn de kosten ge dekt! En er zijn veel mooiere en duurdere prijzen! Ten slotte de verklaring waarom ons hoofd van deze wandeling nog vermoeider was dan onze beenen. Onze vriendelijke geleidster gaf maar verklaringen, hier is dat, daar dat, hier dit... Zoo hoorden we namen van kleedingstukken, snuisterijen en ge rechten, die we nog nooit gehoord hadden en die ook in onze woorden boeken ontbreken, 't Was een chaos van vrouwen-woorden, die helaas een man (ook al is hij journalist!) niet kent. Toch hopen we, dat we met deze be schrijving belangstelling voor de school en voor de tentoonstelling bij vernieuwing hebben opgewekt. DURE GEMEENTERAAD. Te Enschedé werd onlangs* een stel rioolbuizen gelegd. Een aannemers firma had aangeboden zulks te doen voor /lOper stuk. Men gaf er echter de voorkeur aan, het werk te doen uitvoeren in eigen beheer en nu kost te het 30. In „De Aannemer1* die ge meend bad^ dat deze exploitatie der belastingschuldigen was geschied door den nieuwen directeur van ge meentewerken. wordt thans medege deeld, o'at deze heer vooral ver klaard had, het werk onmogelijk vcor hetzelfde geld als de aannemer te kunnen uitvoeren, maar dat het uitvoeren van werken in eigen be heer meer te zoeken is in het te veel toegeven aan den drang, dienaan gaande van sociaal-democratische zij de op den Raad uitgeoefend. POGING TOT DOODSLAG TE ROTTERDAM. De reiziger G. G., de brouwers knecht H. v. O. en de loodgieter F. v. ■jX keerden Donderdagochtend van een wandeling uit de richting van Hillegersberg langs de Rotte huis waarts. Omstreeks negen uren gekomen in den Zwaanshals, ter hoogte van het Zwaneneiland, ontmoetten _^ij daar een jongen, die Meitakken had. Eén hunner nam hem een Meitak af, het geen omstanders partij voor dien jon gen deed trekken. Intusschen liep het drietal door totdat plotseling G. G. zich van ach teren voelde beetgepakt en in do ar men geklemd. Dit deed de veedrijver A. C. S., wonende in den Zwaanshals een dergenen, die er bij gestaan had den, toen den jongen de Meitak werd ontnomen. De veedrijver drong den reiziger G. G. naar de kreek, die rond het Zwaneneiland loopt, stapte met den tegenspartelenden reiziger te water en wierp hem toen achterover in de kreek, pogingen aanwendende om zijn hoofd onder water te houden. Dit mislukte alleen door de tus- schenkomst van omstanders, die den veedrijver beletten zijn plan te vol voeren. De browersbnecht H. v. O., die trachtte zijn in het nauw gebrachten kameraad hulp te verleenen, viel ook te water, maar redde zichzelf. De veedrijver A. C. S. is door de politie gearresteerd en opgesloten. DE UNIE VAN CHR. ONDERWIJ ZERS EN ONDERWIJZE RESSEN IN NEDERLAND. Bovengenoemde vereeniging hield op Hemelvaartsdag te Utrecht haar twaalfde algemeene vei'gaderïng on der voorzitterschap van den heer G. Ipema. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de Unie thans telt 2 eereleden, 501 gewone leden en 166 donateurs. De .toestand der afdee lingen is over het algemeen bloeien de. Er zijn thans 14 afdeelingen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluit met een nadee- lig slot ad f 69.26. Door den lieer A. Voorrips, verte genwoordiger van de Unie bij het Zie kenfonds „Lukas", werden eenige me dedingen gedaan aangaande het fonds, waaruit o. m. bleek, dat het fouds in bloei toeneemt en thans ruim 1800 leden heeft. Besloten werd de eerstvolgende al gemeene vergadering in de Kerstweek van 1909 te houden. De contributie voor het nieuwe boekjaar werd op voorstel van het hoofdbestuur gesteld op f 2, welk be drag vóór 1 September aan den pen ningmeester moet worden voldaan. Na dien datum wordt over f 2.50 be schikt. Besloten werd 2 van de inkom sten te storten in de kas van het On dersteuningsfonds. De vergoeding aan den le-secreta- ris en den le penningmeester werd voor het boekjaar 19081909 vastge steld op f 30. De vergadering beantwoordde be vestigend een vraag van het hoofdbe stuur, luidende: „Is de aanstelling van een vasten rechtskundigen advi seur gewenscht?" Het Hoofdbestuur zal, in opdracht van de vergadering, zoo spoedig mo gelijk stappen doen om zich van de hulp van eenvasten rechtskundigen adviseur te verzekeren. Na rondvraag werd de vergadering hierop gesloten. BOND VAN POST- EN TELEGRAAF- o BEAMBTEN „DE POST". Op Hemelvaartsdag werd te Utrecht onder leiding van den heer W. A. H. Kerkhoff van Amsterdam, de 15e jaar- lijksche algemeene vergadering ge houden van bovengenoemden bond. Vertegenwoordigd waren 99 afdee lingen. Na uitvoerige discussies wordt be sloten een adhaesieadres 'aan den Mi nister van Financiën te zenden met het voorstel der Pensioencommissie in zake de voorgestelde pensioenrege ling. Na de pauze kwamen verschillende voorstellen betreffende loonsverhoo- ging, stuiversfonds, statutenwijziging enz. aan de orde. Besloten werd nog in September of October in Den Haag eene vergade ring te houden, waarin het verzoek om loonsverhooging, de opheffing van het klassestelsel en de groepsvertegen woordiging zullen worden besproken. Tot Bijwoning dezer vergadering zullen alle Tweede Kamer-leden wor den uitgenoodigd. BOND VAN TECHNICI. Deze Bond vergaderde te Utrecht onder leiding van den heer E. W. van Koppenhagen. Na een opwekkend woord van in leiding werden, de verschillende ver slagen der commission uitgebracht en de rekening en verantwoording van den penningmeester goedge keurd, alsook die van het Bondsbe- stuur, betreffende de fondsen. Aan de commissie tot oprichting van Middelbaar Technisch Onder wijs werd goedkeuring verleend voor de overschrijding met ƒ350 der toege stane gelden. In verband met de besprekingen werd in behandeling genomen punt 6 der agenda luidende de algemee ne vergadering doe duidelijk hare meening kennen inzake M. T. O. o. a. omtrent de volgende punten één Centrale Middelbare Techni sche School van Rijkswege of meerdere kleinere scholen in ver schillende deelen des lands; practijk voor of na het bezoeken eener M. T. S. tijdens dit onderwijs b.v. door avondcursussen of wel on derbroken door semester cursussen, dient als oisch van toelating tot een M. T. S. als norm te worden aange nomen de algemeene en theoretische ontwikkeling, welke wordt verkre gen m de laagste 3 klassen eener H. B. S. met 5-jarigen cursus. De heer Haver, lid der commissie M. T. S. leidde de bespreking hier over. Nadat de 7 conclusiën waren aan genomen en alzoo de wenschen van den Bond op dit stuk duidelijk wa ren geformuleerd, werd beslc-ten die in behandeling te nemen op het door (fear bond reeds ingerichte congres voor M. T. O. Made werd besloten samenwenring speciaal op dit gebied te verkrijgen met andere vereenigingen en die tot het congres uit te noodigen. Do begrooting in ontvangst en uit gaaf werd met 6907.50 vastgesteld Het jaarverslag van den secretaris hierna behandeld en uitgebracht door den heer W. Posthuma te Haar lem, getuigt van bloei van den bond. Bedroeg het aantal leden op 1 Ja nuari 1907 678 met 87 donateurs, het steeg tot 771 resp. 95. Het aantal afdeelingen verminder de met 2 en bedraagt than si 9. Nadat nog enkele financieele en huishoudelijke maatregelen werden getroffen, ging de vergadering uit een. TIENUURSWERKDAG- MEETING. Door de besturen van het Ned. Ver band van Vakvereeniginge.n en üe Sociaal-Democratische Arbeiderspar tij was Donderdag in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam een meeting belegd om te betoogenvoor de invoering van den wettelijken tien-urendag, het verbod van kinder arbeid tot den leeftijd van 14 jaren en de afschaffing van den nachtar beid. De concertzaal van het Paleis, waarvan wanden en pilaren getooid waren met banieren en vlaggen van de deelnemende arbeiders-or gani sa- ties, was geheel gevuld niet belang stellenden, de galerii stond vol en ve len dia in de zaal geen plaats konden krijgen, begaven zich naar den tuin, waar ook door verschillende spre kers het woord gevoerd werd. De bijeenkomst werd geopend dooi den voorzitter van het N. V. V„ den heer Henri Polak, die wees op de stijgende belangstelling onder de ar beidersklasse voor den tien-urendag. Aanwezig waren, behalve de belang stellenden, ruim 700 afgevaardigden van 350 werklieden-organisaties, ver tegenwoordigende indien men van de S. D. A. P. rekent de helft, van bestuursbonden en organisaties het kwart van het ledental ruim 70,000 leden. Als sprekers traden op de heeren ■N. v. Hintet, J. Oudegeest en W. H. Vliegen. Een motie werd aangenomen. Daar in wordt de Regeering uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een wetsont werp in te dienen, waarbij wordt be paald a. dat de arbeidstijd voor vol wassen mannen niet langer mag du ren dan 10 uren per dag b. dat de nachtarbeid zal worden afgeschaft c. dat de arbeid van kinderen ou der den leeftijd van 14 jaar wordt verboden en. de arbeidstijd van per sonen van 1418 jaar zeer sterk wordt beperkt. TEHUIS VOOR BLINDEN. Het bestuur der stichting Tehuis voor alleenstaande blinden, heeft een bouwterrein, 5 Hectaren groot, aange kocht, gelegen in de gemeente Ooster beek en 150 M. van het station Wolf- hezen. OPZICHTERS EN TEEKENAARS. De Algemeene Bond van opzichters en teekenaars hield Don-derdag te Hil versum de 5e algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer Z. Gulden. Uit het door den secretaris, den heer A. H. Jansen, uitgebracht jaar verslag bleek, dat het aantal afdee lingen met drie vermeerderde, en al zoo klom tot tien. Op 31 December bedroeg het ledental 405. Uit het verslag van het informatie bureau bleek, dat het aantal sollid- teerende collega's groot was: 312, te- jen 199 in 1906. Rechtstreeksche aan vragen van werkgevers kwamen in voor 89 te vervullen betrekkingen. In 55 vacatures werd door het bestuur voorzien. In zake vakopleiding werd een mo tie van het hoofdbestuur aangeno men, waarin de wenscbelijkheid uit gesproken wordt, dat spoedig in meer dere gemeenten inrichtingen voor technisch onderwijs dienen te worden geopend, waar dit kosteloos kan wor den' genoten, eii dat een centraal-in- stituut voor correspondentie-onderwijs dient te worden opgericht. Door de afdeeling 's-Gravenhage was een voorstel ingediend: Het hoofd bestuur onderzoekt, wat het kan doen om verbetering te brengen in den loonstandaard van meubel- en machi- neteekenaars. Door de afdeeling Hilversum werd voorgesteld, hieraan nog toe te voe gen: „en teek en aars in de kunst- -en nijverheidsvakken." Het hoofdbestuur zegde toe, in de zen geest krachtig werkzaam te zul len zijn. In zake de ondersteunings- en weer- standskas werd, na lezing van een rapport door den heer Tweehuis, be sloten, dat dit onder het beheer vain het hoofdbestuur zal komen, dat voor stellen zal doen, om te komen tot werkloosheid-verzekering. Tot redacteur van liet orgaan werd herkozen de heer J. L. B. Keurschot. Tot candidaten voor het hoofdbe stuur werden gesteld de heeren Twee huis, Wassenburg -en Neissing. Op onderzoek. Eenige inwoners van Haarlem kun nen u zeggen waar het te vinden is Indien gij lijdt aan de \een of ander* jeuking der huid, aan prikkelend* huiduitslag of droge aambeien, dai zoekt gij natuurlijk naar verlichting Een aantal inwoners van deze sta* hebben een geneesmiddel gevondex om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken er over. Lees dit Mejuffrouw de Wed. v. d. Bent, Nieuwe Kruisstraat 2 te Haarlem deelt ons mede: Het is thans wel tien jaren, dat ik voortdurend geileden liieb aan uitslag op de armen en han den. Veel had ik hierdoor te lijden, want niet alleen was het zeer pijnlijk doch ook de jeuking was onuitstaan baar en bezorgde mij menige slape- looze nacht. Verschillende keeren was ik hiervoor onder behandeling weest, doch het resultaat was immer bedroevend en ik was zeer mismoedig en wanhopig. U zult dus mijn blijd schap kunnen begrijpen toen ik na gedurende vier dagen Foster's Zalf te hebben toegepast volkomen gene zen was van mijn verouderds kwaal. U zult mij een genoegen doen wan neer u aam het bovenstaande publi citeit wilt geven, want vele memschen kunnen hierdoor geholpen worden. Ik oudergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is ern machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Zie toe,dat gij de échte Poster'3 Zalf bekomt, dezelfde die Mejuffrouw v. d. Bent- gehad heeft. Ze is te Haar lem verkrijgbaar bij de Heeren J. van /Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göppdnger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f 10 voor; zes doozen. Bij de® uitgever Dalmeyer te Am sterdam verscheen „de Wonderen der Techniek", een lijvig boekwerk van 20 vel druks, waarin tal van technische zaken boeiend, begrijpelijk en doe tal van afbeeldingen verduidelijk! worden beschreven. 't Begint met de geschiedenis d< inodeme eleetriciteit en gaat rooi met mededeelingen over allerlei, w daarbij te pas komt. Dan komen U lephoon en telegraaf aan de beur! met draadlooze telegrafie, vloeibafr lucht, luchtscheepvaart, verlichtnij en verwarming in den loop der tijden Een schat van kennis dus in eai betrekkelijk klein bestek en zoov mogelijk populair gehouden. Het boei zal zijn succes niet missen, wat wi er in gemist hebben, is een inhouds opgave, die noodig is als brood. Ii een volgend deel zal de uitgever daax aan zeker wel willen danken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3) Cts. per regel. w Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar in Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. BOEKAANKONDIGING. .Veevoeding", door C. Nobel, Rij kslandbou wieeraar voor Noord- Holland en Directeur dér Rijksland- bouwwimfcerechool te Schagen. Trap man en Co., Schagen. Prijs 1.25. j Dit werkje is bedoeld voor leerlin gen van landbouwwinterscholen, ter wijl de schrijver meent, dat de hoofd- j zaken geschikt zullen zijn voor de leerlingen van wintercursussen. Ver der zegt hij Ik hoop, dat de wijze, waarop door mij de vocdervormen- en de opgaven omtrent het gehalte dei- voedermidde- j len zijn ingericht, in de praktijk mo ge blijken een verbetering te zijn, waardoor het samenstellen van voe derrantsoenen overeenkomstig de theoretische eischen veel gemakkelij ker wordt gemaakt, doch tevens hoop ik, er in geslaagd te zijn voor iede- ren leek duidelijk te maken, dat de wetenschap der veevoeding nog heel wat leemten en onzekerheden' bevat en daarom niet al te veel behoort te worden toegegeven aan de neiging, om met cijfers en berekeningen té werken bij de vaststelling van voe derrantsoenen. Met deze uitspraak gaan wo volko men mee en we gelooven, dat de schrijver in deze recht heeft gehan deld. We kunnen zijn verwachtingen deelen en meenen, dat zijn werkje aan behoorlijk onderlegde jongelie den en ook aan ontwikkelde oudere veehouders goede diensten kan bewij zen. Wij wenschen daarom schrijver en uitgever succes. C., B. IN DEN TUIN. Wie kent van de groen blijvende trelcheesters niet de Azalea, het aar dige, kleine kroonhoompje, dat men reeds kort, na Nieuwjaar in vele bloe menwinkels en ook voor het raam van vele woningen ziet prijken met zijn mooie vormen cn zijn schitte rend witte, roodc of bonte bloesems?" Slechts de Azalea mollis en Azalea pontica laten in den herfst heur blad vallen, de overige echter blij ven ook in den winter groen. De Azalea ziet men de laatste jaren zeer veel, maar slechts weinigen' zijn er, wien het gelukt haar na den bloei goed te houden. Vaak verneemt men! dan ook de klachthoe jammer dat die plant niet in leven Is te hou den Men moet zc dadelijk na het bloeien naar dén bloemist sturen en dan krijgt men ze dikwijls nog niet

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6