HAARLEM'S DAGBLAD. DERD?.i*L. Binnenland m: -Haatlemttiet Halletjes Koloniën Onze Lachhoek. Kerk en School Gemengd Nieuws NEDERLANDSCH JONGELINGSVEiRBOND. Donderdag werd te Deventer de >59te algerneene vergadering gehou- I Jen van het Nederlandsclie Jonge- [iiigs verbond. Woensdag was het de dag dei1 offi- jieele en huishoudelijke vergaderin gen; in verschillende secties behan- lelde man de belangen der afdeelin- jen, zooals letterkunde, gymnastiek, huziek, propaganda, drankbestrij- jing, zending, Witte Kruis, Knapen- jereeniging, enz., enz. Donderdagochtend had in het ge- jouw voor Evangelisatie een wij- Bngssamenkomst plaats, waarin ds. Veen uit Zutphen het woord voer- e over „de Hemelvaart". Om 10 uur begon in de groote zaal an de Buiten-Sociëteit de algemee- e vergadering. Van 91/2—10 uur gaf de Christe- (jke muziekvereeniging „Hallelujah" jnder directie van den heer J. J. terk, een muziekuitvoering. De voorzitter ds. J. J. van Noort field de openingsrede. Hij bracht hul- ie aan de twee bestuursleden, de loeren B. J. Gerritson te Kralingen., k J. PU. Marmelstein te Amsterdam, ""[ie 25 jaatf zitting hadden in dit be- luur. 'Onder toejuichingen werd aan iede- ën jubilaris aangeboden een bron- kn beeld op marmeren zuil, verge van. een keurige album met de der deelnemers. Nalriêflê bei- heeren sprak de heei' Marmel- |ein een woord van dank. Hierna deelde de voorzitter mede, kt het de Koningin behaagd had en heer Gerritson, vice-voorzitter —.an het Verbond, te benoemen tot idder in de orde van Oranje-Nas- au. Daarna werden telegrammen ver raden aan de Koningin en den ■ins der Nederlanden. Vervolgens bracht de secretaris het larverslag.uit, waaraan het volgen- wordt ontleend, hi velerlei opzicht mag het afge lopen jaar geacht worden een goed ar te zijn geweest. Er zijn 31 af- ielingen toegelaten en het Verbond élt op het oogenhlik 403 afdeelingen pet 10,084 leden, tegen het vorige aar 383 afdeelingen met 10,030 le- ra. Het aantal ringen vermeerderde it jaar met, 6. I Door het hoofdbestuur werd uit- peri'g' besproken, het vraagstuk k samenspraken en de bondstaak te jen opzichte." (Een voorstel om een vacantie-pen- ion op te richten voor de bondsle- én, werd na schriftelijk rapport pier commissie van praeadvxëa,- jorloppig tot nader aangehouden. 'De overweging der mogelijkheid en e wijze van beginnen van den ar jid dor C. J. V. in onze overzeesclxe 'zittingen, wordt ernstig onidler- icht door een commissie, bestaande it de hoeren dr. Adriani, jhr. mr. e Savornin Lobman Jr., jhr. mr. uarles van Ufford, E. Sillem en- ds. Veen. Omtrent het vraagstuk „De ar- ;id onder en ten behoeve vanemi- .■anten naar de Far-West" werd me- igedeeld dat de connectie met Ar- iraka weldra zoo zal worden, dat leden die naar de Staten wen- hen te gaan, bij de Rotterdamsche immissis, die als bondscommissie te beschouwen, alle gewenschte in- :htingen zullen kunnen krijgen. Het verslag werd onder dankbetui- ing aan den secretaris, goedge- lurd. Het verslag van den penningmees- r vermeldde een nadeelig saldo van 703. Op voorstel van de ledef werd een ten collecte gehouden, ter stijving ;r kas. De opbrengst hiervan be- oeg f 151. Als plaats, waai' de volgende al- >meene vergadering zal worden ge v. :en zaterdagavondpraatte- Deze week hebben twee zeer belang- jke soorten van mensclien hun al- g j meene vergadering gehouden op m Hemelvaartsdag. Het waren de yg lemigrafen en de horlogemakers, hoop niet, dat ik de eersten te rt doe, wanneer ik hen de plaat smakers noem. Dat zijn ze el niet allen, maar toch hebben, de iesten uit te staan met inrichtin- "^n, waar zincografische clichés wor- geleverd, waarvan we nader- md de afdrukken in onze tijd- hriften en couranten terug vinden. Chemigrafen is een woord, dat ons ud laat. 't Zegt ons niets. Maar it de wereld wezen zou, als de entjesmakers er niet meer waren, «pijpt iedereen. Dor en saai zou ze zen, als we niet meer de zangver- iging van Lutjewinkel afgebeeld inden zien, die op den zangwed- fijd te Abkou den derden prijs Bil ei't behaald met 4 van de 7 stem- en eentonig en vervelend zou onze menleving wezen, wanneer we niet eer het portret konden zien van n onder-officieBrom, die in Zut- i de medaille voor zooveel jarigen enst beeft ontvangen'. De horlogemakers vormen, het zij zegel met allen eerbied voor de emigrafen, een nóg nuttiger onder- m IQpel van onze samenleving. Verzamel uw fantasie en stel u voor, dat er ri jaar lang eens geen enkele hor- gemakcr meer bestond, dat ze bij lig oi-beeld allen tegelijk door de een andere besmettelijke draaiziekte houden, werd Scheveningen aange wezen. Na de pauze werd het woord gege- yen aan dr. J. R. Slotenmaker de Bruine, teneinde een referaat te hou den over „De beteekenis van C. J. V. voor de Maatschappij." Door de Belgische afgevaardigde werd een kort woord gesproken, en door den heer Leenkerts werd mens de Chr. Studenten-Vereeniging liet woord gevoerd. Om 41/2 uur verzamelden zich ve len der afgevaardigden aan een maaltijd in den schouwburg. Des avonds was or nog een avond bijeenkomst in de Groote Kerk waar ds. Lammers van Bueren uit Am sterdam een toespraak hield en ds. L- M, A. Scheps het slor-woord sprak. VEREENIGING TOT STICHTING EN EXPLOITATIE VAN .EEN HERSTELLINGSOORD VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Te Utrecht kwam Donderdag deze vereemiging in algerneene ledenver gadering bijeen, onder leiding van den heer J. G. Balkestein (Rotter dam). Na een kort welkomstwoord waarin vooral aangedrongen werd op propaganda voor de vereeniging, werd op voorstel van het voorloopig bestuur besloten, nu het H. S. M.- pei'son.eel zijn herstellingsoord te Vorden opent, aan het bestuur daar van een telegram van gelukwensch te zenden. Uit de jaai-verslagen van £eh secretaris en penningmeester zij me- (L^éaeeid, dat het aantal leden der vereen-i°Tng bedraagt 2261, n.l. 1113 ambtenaren en 1148 beambten en werklieden, verdeeld als volgt1003 ambtenaren en beambten der S.S. 86 ambtenaren en 138 beambten der N. C. S. en 24 ambtenaren en 7be- ambten der N. B. D. S. en voorts dat de financieele toestand der ver eeniging een batig saldo aanwijst van f 90,05. Besloten werd na goedkeuring de zer jaarverslagen, de begrooting' vast te stellen in eene in November te houden vergadering, en nu reeds de contributie te bepalen voor het vol gend jaar op gelijke hoogte als in 't afgeloopen jaar. Als commissarissen werden voorts gekozen de heeren J. H. Hamstra, opzichter W. en W. ('s-Hertogeribosch)jhr. C. R. T. Krayenhoff, afdeelingschef (Utrecht); J. H. Lijfering, opzichter W. en W., (Groningen)D. Steenbeek (N. B. D. S.) en W. A. van Aalst, inspecteur der Exploitatie (Rotterdam). DIEFSTAL IN HET POSTKANTOOR TE APELDOORN. Donderdag zijn te Rotterdam aan gehouden P. de Hoog en K. Bakker, vermoedelijk medeplichtig aan de in braak van het postkantoor. Zij zijn door de marechaussee naar Apel doorn overgebracht. Bij de huiszoe king, die tevens plaats had, zijn geen gelden geVónden. Oolc bracht de recherche Donder dagavond uit Amsterdam J. Stibbe eveneens in verband met de inbraak. ITet zijn alle drie oude bekenden der justitie. Zij zijn in de kazerne der maréchaussée te Apeldoorn opge sloten, om geconfronteerd te worden met de personen, die ze te Apeldoorn gezien hebben. Jhr. Sandberg van Leuvenum te Apeldoorn, een der geadresseerden van een aangeteekenden brief die ge roofd werd, stelt een flinke belooning beschikbaar voor de ontdekking der daders. Nader wordt nog gemeld De confrontatie met het drietal ver- dachten heeft geen resultaat gehad. De personen, die hen gezien hebben op den weg naar Deventer bij Hohen- heim en Twello, durven niet onder eede bevestigen, dat het dezelfde per sonen zijn. Zij lijken er wel op, doch beslist durven zij het niet te zeggen. Een van hen was vroeger in Apel doorn op een lcoperfabriek werk zaam en is nog kort geleden voor de inbraak te Apeldoorn geweest, doch ook deze wordt niet pertinent her kend als te zijn gezien in den be- vvusten nacht. De verdachten ontkennen elke me deplichtigheid. Een van hen was voorzien van een aantal gouden sie raden en goed gevulde portefeuille met banknoten. De politie zal hen, wanneer geen nieuwe aanwijzingen komen, in vrijheid stellen. VROEDE VADEREN. Men schrijft uit het Westland aan de „Resb." Op een der Westlandsche dorpen hielden gisteren B. en W. vergade ring orn zes uur in den ochtend. De secretaris was reeds te 51/2 uur druk doende, om den boel voor te be reiden. Dat heet nog eens de belangen der gemeente behartigenAls 't daa^rjxog niet. vlot, dan gaat het nergens meer. steunden behoort ook de landweer- plichtige Baart, die in zijn dienst door het onweder getroffen en voor zijn leven ongelukkig werd. Mr. J. H. Telders, advocaat te 's-Gravenhage, was aan de beurt om af te treden als lid van het Hoofdbe stuur. In zijn plaats werd benoemd jhr. mr. W. H. de Savornin Loh- man, voorzitter van den raad van beroep te Utx'echt. De vei'gadering viel samen met het feit, dat 's morgens in de boeken der Amsterdamsche afdeeling de dui zendste milicien werd ingeschreven, clie, door den dienst buiten wei'k ge raakt, zich bij de vex-eeniging om werk aanmeldde. „DE POST". De juarvergadex'ing van den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeamb- ten „De Post" werd Vrijdag te Utrecht voortgezet. Besloten werd de AANGEHOUDEN. bondsvergadering het volgend jaar Door de politie te Middelburg is iii te Maastricht te houden xn de maand een logement aldaar gearresteerd Juli op een Dinsdag en Woensdag, een koopman uit Breda, verdacht van De volgende motie werd o. m. aan- bedriegelijke bankbreuk en wiens genomen aanhouding door den officier vanj „De algerneene vergadei'ing, ge- justitie te Breda was verzocht. De koord de bespreking van den rechts toestand der ambtenaren, erkermen- waren weggemaaid In minder dan drie maanden zou de heele maat schappij tot de grootste oneenigheid zijn vervallen. Immers wanneer je de openbare uurwerken, waarop we al tijd onze hoi'loges gelijk zetten, aan zichzelf overlaat, wijzen ze in een paar weken een verschil van een half uur en in drie maanden van et telijke uren aan. De rechtspraak zou onmogelijk worden. Had een inbre ker te Bennebroek te drie uur des nachts zijn slag geslagen, dan zou de politie te Haai'lem hem "s nachts te twee uur met den buit hebben zien loopen. 't Zou niet meer mogelijk wezen, getuigen van andere plaatsen op een zelfde uur in Haarlem te dagvaarden. En in de gemeente zelf zou je nooit een afspraak kunnen m&lten om samen te eten of voor 't passeeren van een acte naar den no- taxüs te gaan. Je zou behalve den Greenwichtijd ook buui'ttijd krijgen, gerekend naar het dichtstbijzijnde openbare uurwerk, bijvoorbeeld Groo te Kerk-tijd, Spaarnekerk-tijd, Nieu we Kërk-iijd, cavaleriekazerne-tijd, om er maar enkele te noemen. Anai'- chie, moord en doodslag zouden er noodwendig uit voortkomen. En daai'- om heb ik met genoegen gezien, dat de horlogemakers, anders zoo vaak met een vei'grootglas over het kleine raderwerk van een horloge gebogen, zich Donderdagavond in den tuin van het Brongebouw vermeiden in een goed concei't. Vi'oolijkheid is ge zond en de samenleving heeft er, zoo als ik hier aantoonde, behoefte aan, dat de horlogemakers in wezen blij ven. Ik heb deze week nog weer eens kunnen opmei'ken, dat ook trouwen man is naar zijn woonplaats overge bracht. IIOOGE WATERSTAND. Uit 'Nijmegen De rivier is sedert Dondei'dagmid- dag 15 c.M. gewassen. Stand' Vrijdag morgen 11.41 M. N. A. P. d. i. 2.47 M. boven den middelbaren. De laatste di'ie berichten van den Bovenrijn wijzen op spoedigen Val. Woensdag was: 50 c.M., Donderdag 17 c.M., Vrijdag 2 c.M. Uit Renkum Door den hoogen waterstand en de aanhoudenden was van het water heeft de Rijn voor deze gemeente Vrijdag zulk een buitengewone bi'eed- te vei'kregen, dat het poiitveer ge staakt is moeten worden. De over tocht geschiedt nu alleen per roei boot. Aan het Lexkesveer te Randwij heeft de ovevtocht per gierpont gere geld plaats. Uit Wageningen De waterstand van den Rijn was Vrijdagmorgen 9.40 M..plus N. A. P. of 2.27 meter boven normaal peil. De was houdt nog steeds aan. Aan het Lexkesveer is de landings plaats voor de stoombooten over stroomd. Het water staat hoog tegen die zomei'kade, alle wei- en hooilan den daarbuiten staan onder water de schade is aanzienlijk. Uit Tiel Sinds Woensdagmorgen is de Waal 65 c.M. gewassen. De peilschaal tee kent thans 7.70 M. plus N. A. P. De zomerkaden in deze omgeving kun nen nog plus min. 30 c.M. lijden. Men krijgt echter last van het hevelwater. Aan den Rijnkant, waar de kaden'la ger zijn, wqs men gisteren bezig met kistingen te maken. NATIONALE VER. TOT STEUN AAN MILICIENS. Woensdag had te Amsterdam de algerneene vergadering plaats van de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. De vergadering werd ge presideerd door den heer M. C. P. Bai'he, directeur der Wester-Suiker- •affinaderij. Uit het jaai-verslag bleek, dat de vereemgiug voortdurend vpel te ar beiden heeft. Van 404 aanvragen heeft zij de meesten aan werk en on dersteuning kunnen helpen. Het door de Vereeniging in Nederland ver spreidde boekje „Met groot verlof heeft velen met de strekking der ver eeniging bekend gemaakt en onder onze" landgenooten sympathie voor de zaak gewekt De Koningin-Moeder heeft naar aanleiding van dat ge schrift de vereeniging vereerd met een vorstelijke gift. Onder de door de vereeniging ge- ezond is. Ja, ik zeg trouwen, tot spijt van alle verstokte vrijgezellen. Tot dusver gold als regel, dat wie aan voethal deed, maar beter deed om uit te scheien, zoodra hij het meisje van zijn keus had gevonden. Ver liefd, verloofd, verloren, plachten de oetballers dan ook te zeggen. Ik geloof, dat zij ongelijk hebben. Althans wat cricket betreft is hun sceptische trap van vergelijking be slist onwaar. Of is niet een dag of wat geleden gebleken, dat getrouwde cricketers het van ongetrouwde heb ben gewonnen ,.-Ja, een enkelen keer", beweert misschien de nog al tijd ongeloovige vrijgezel. Volstrekt niet, want het vorige jaar is de over winning eveneens aan de getrouwden gebleven. Ik heb een ongetrouwd ci'icketer schamper hooren zeggen, dat hem dat niet verwonderde. „De getrouw de", zoo smaalde hij, „loopt harder, omdat hij er aan gewend is, dat zijn vrouw hem aanspoort, hij slaat juis ter, omdat zij gewoon is hem te controleeren, en hij vangt beter, om dat zij verlangt, dat hij haar mee- ning altijd dadelijk zal vatten." 't Was als afbrekende critiek be doeld, maar als het allemaal waar is, wel, dan zou ieder cricketer, die nog niet in de huweliiksboot stapte, verstandig doen met maar gauw te gaan trouwen. Je kunt anders wel zondei'linge be weringen hoox'en. De lezer weet, dat Blinde Meijer pas overleden is, wel nu, de commissie had voor het loo- pende jaar van de contribuanten geld over en wou dat natuurlijk te ruggeven. Een dame wou het geld niet hebben en stelde voor van wat de de urgentie daarvan, dringt erbij het bestuur der vereeniging ter vei'- ki'ijging eener wettelijke regeling nogmaals op aan, stappen bij dien Minister van Justitie te doen om de wet tot regeling dei* rechtspositie van burgerlijke ambtenaren bij de volks vertegenwoordiging in te dienen". POLITIERUWHEID. Een lezer van „Het Volk" beklaagt zich over de behandeling, die hij van de zijde der Watergraafsmeersche politie ondervond. Hij reed per fiets Zondagavond bij ongeluk tegen een paar dames aan, doch zonder ern stige gevolgen. Niettemin meende een agent hem te moeten arresteer en. Toen de gearresteerde nu de verbo gen stuurstang van zijn fiets onder weg recht wilde buigen, riep volgens de door ons ontvangen klacht de agent: „Blijf er af!" en gaf den ge arresteerde een hevigen stomp met de vuist in het gezicht, zoodat twee dagen later het gezicht nog gezwol len was. Getuigen die dit gezien hadden, wilde men op het politie posthuis niet toelaten. Evenzoo wei gerde men proces-vei'baal van den vuiststomp op te maken of ook den naam van den agent te noemen. Voorts weigerde de burgemeester den volgenden dag een klacht over het gebeui'de in ontvangst te nemen. DE ROTTERDAMSCHE TELEFOONMISèRE. De correspondent van 't Volks- dagbl. schrijft Bij de telefoonraisère, de overgang van het oude naai* het nieuwe stel sel, geen op- en afbellen meer, maar door 't afnemen alleen van de ge hoorbuis waarschuwt men, dat je aansluiting wil, ontbreekt ook 'de humor niet. De achtenswaardige bui'- gers. die esn telefoon hebben, klagen in de plaatselijke pers over den hin der van de „nieuwigheid", dat „ge- moderniseer", en een er van keurt „dat ding" af, omdat zijn dienstmeid tijdens het diner, als de heele fami lie van de vlakte isA door de telefoon vrijt en kwaad spreekt naar harte lust, zonder dat het bellen je nu at tent. maakt, dat de meid aan „dat ding" zitEn een andere Droogstop pel was kwaad geworden, men hem inplaats van „afbellen had geroepen: „legt u 't maar af, me neer I" ZELFMOORD. Een vreemdeling, vermoedelijk Duit- schcr, die naar het huis van bewa ring te 's-Gravenhage was overge bracht, heeft zich, voor men hem aMaar had kunnen fouilleeren, door een revolverschot van het leven be roofd. er over was, een gedenkteelten voor Blinden Meijer te stichten. Schitterend denkbeeld. Op een gra nieten voetstuk de man zelf, in de sjokkende houding, die hem eigen was, naast hem een gesymboliseerd dubbeltje, als teeken van zijn beroep, en aan den anderen kant een af beelding van de Bakenessergracht, waar de stakker eens ingetuimeld is Komaan, men kan toch alles over drijven. Dat een blinden bedelaar de laatste levensdagen rustig en gemak kelijk worden gemaakt, is braaf en nobel, maar daaruit volgt nog niet, dat hij na zijn dood een standbeeld verdient. Mijn zegsman vroeg met een strak gezicht, of misschien een Amerikaan duizend gulden zou willen geven voor het beroemde stokje, waarop Meijer in zijn leven heeft gesteund.... Zoo worden er dikwijls wonderlijke plannen en vreemde bezwaren ge maakt. Van de laatsten zijn me twee vermakelijke staaltjes ter oore geko men. Voor de forten te IJmuiden werden dertig ton kolen aange voerd, de bezetting van deze sterkten werd bevolen, de kolen binnen te brengen en een officier ging op de schuit staan, om aanteekening te houden van de hoeveelheden, die uit de schuit werden weggedragen. Een en onder, zou je zeggen, zoo eenvou dig mogelijk. Maar neen, in IJmuiden bracht dat ontevredenheid te weeg. Aan de ge wone kolendragers werd een goed daggeld onthouden zei men. Sommi gen bromden zoo hard, dat ik het in Haarlem-heb kunnen hooren en me afgevraagd heb, of dat nu niet op malligheid begon te lijken. Als je in SCHATGRAVERS. In Noordholland werd vaak verteld, dat, ergens in een stuk land, onder het dorpje Etersheim (tusschen Edam en Hoorn) een groot bedrag aan baai- geld verborgen was. In den laatsten tijd (nog weder een paar dagen gele den) werden door vreemdelingen op- metingen gedaan naar den verborgen schat in den akker. Zij waren van ou de kaarten voorzien! TE WATER. Donderdag is liet zeilvaartuigje Fa voriet I, tengevolge van een rukwind in de Rotte onder de gemeente Hille- gersberg omgeslagen. Twee dames en twee heeren, die er in gezeten wanen geraakten te water. Toevallig bevond zich de heer L. J. C. Vuijk Jr. met zijn boeier „De Zwaluw" in de nabij heid en werden al de drenkelingen door zijn voortvarend opgetreden ge red. Opgenomen in de boerderij van P. Michielsen, zijn zij daar van dro ge kleeding voorzien. BOSCHBRAND. Woensdagnamiddag is, waarschijn lijk door heidebranden, brand ont staan in de bosschen van mevrouw de weduwe Gregory te 's-Gravenhage n tusschen Assen en Beilen na bij de Halerbrug. De brandspuit uit Beilen was aanwezig, doch aan blus- schen viel niet te denken. Er is groo te schade aangericht. ONGELUKKEN. Een li-jarig knaapje D. v. B. die in het Spaanderswoud, te Hilversum, hout sprokkelde, geraakte in den vij ver en in de zich daarin bevindende draaikolk. Vriendjes poogden ver geefs den kleine te redden. Het mocht een 17-jarigen jongen gelukken den knaap op 't droge te brengen, doch helaas stierf het kind spoedig daar op. Te Utrecht is een achtjarig knaapje S., uit de Schutterstraat, dat bloe men was gaan plukkén, op de Lage weide, in een sloot geraakt en ver dronken. Het zoontje van den arbeider H. van der Velde, te Erica, is in een veehkuil gevallen en verdronken. DE ROTTERDAMSCHE KERMIS. Woensdagavond heeft de federatie S.D. A.P. 'Rotterdam een goedbezochte vergadering gehouden, waarin na uit voerige bespreking over het kermis- vraagstuk, de volgende motie is aan genomen:. De federatievergadering der S.D.A. P-, gehoord de discussies op de ver gadering over de kermis; van oor deel, dat de kermis onder de arbei ders veel kwaad sticht en de klasse- bewustwording en de zedelijke verhef fing der arbeiders belemmert; van oordeel, dat de arbeiders beter en hooger genot behooren te verkrijgen dan de kermis hun schenkt; verklaart zieh vóór afschaffing der kermis. SOEMBA. Blijkens een uit Nederlandsch-In- dië ontvangen telegram, sneuvelden van een in Massoe (Oost-Soemba) in een hinderlaag gelokte patrouille een Europeesch en vijf inlandsche mili tairen, allen beneden den rang van officier. Van Timor is versterking gezon den voor het herstel der rust. De hoofdaanlegger van het verzet is ge vangen genomen. DUBBEL VERSCHRIKKELIJK. A. Gij hebt nog kort geleden id een onaangename positie verkeerd, naai' ik hoorde? Vegetariër: Ja, ik moest in een ka mer vluchten, die vol rookworsten was AAN HET MINISTERIE. Wat houdt u voor het beste mid del om vooruit te komen de stoom of de electviciteit Met overtuiging luidde het ante woord Protectie 'T WOORD HOOG TDD I In een café, aan de kletstafel Mannen broeders 1 Het optreden van onze vrouwen gaat alle perken te buitenwe geraken meer en meer onder de pantoffel. Het is hoog tijd,- dat we een Vereeniging voor m a nL n e rirechten in 't leven roepen. DH OVERMOEDIGE LUITENANT. Jong Duitsch officier (die de hanif van het meisje gevraagd heeft) Maar juffrouw, jubel toch eindelijk uw Ja er uit 1 SPORTTAAL. Automobiel-eigenaar, verzot op de ze sport die al zijne gedachten in be slag neemt. „Zelfkennis is de eerste kilometer tot verbetering." HET BLIJFT 'T ZELFDE. ZijZoo, studeert u in de philoso- pliie? Dat is zeker een droge studie? HijO neen, er wordt evenveel bij gedronken als bij andere faculteiten!. DE MODE. Een mode komt de dames eerst be lachelijk voor, zoodra ze door eene andere vervangen is. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Zwartewaal (toez.) de- heer J. Lindeboom, cand. te Leiden; te Hensbroek ds. A. C. Ie Grand te Woubrugge; te Beekbergen (toez. ds. Jhr. J. L. A. Martens van Seven- hoven te Eerbeek. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Stellendam ds. T. Bou rn a te Doorn. een fort een bezetting hebt, die behal ve wat exerceeren niets te doen heeft dan wachten op een vijand, die waarschijnlijk nimmer komt, is het dan niet goed en nuttig, dat de Staat der Nederlanden deze mannetjes de kolen laat dragen, waarbij ze zich over een maand of wat zelf zullen verwarmen Als dat niet meer mag, ja, wat is dan nog wèl geoorloofd? Zoo was er ergens ook een school en in die school was een klasse, waar door de leerlingen gespaard werd. Dat gaat zoo dë kinderen brengen centen mee, de onderwijzer plakt in hun boekjes zegels, voor een gelijk bedrag als de betaalde centen en de zaak is afgeloopen. Deze eenvoudige administratie ging goed, totdat er in die klasse een an dere onderwijzer kwam, die geen lust, had in 'deze spaarderij en dan ook op de eerstvolgende schoolvergade ring niet zonder plechtigheid aan het schoolhoofd meedeelde, dat hij de spaar-administratie niet wenschte voort te zetten. Het hoofd, een leuk heer, keek den kring eens rond en vroeg, of een van de dames of hee- en de taak dan misschien zou wil len overnemen. Er heerschte een stilte als die des grafs. Daarop ver zocht het hoofd, een en ander in de notulen op te nemen en hiermee ein digde voorloopig het incident. Maar niet voorgoed. Want toen de wethouder van de ongenoemde ge meente in de notulen van de school- ergadering het geval las, was hij daarmee volstrekt niet tevreden, ver zocht het hoofd der school bij hem te komen en overlegde met dezen over wat nu stond te doen. De zaak was spoedig beklonken. Weldra kreeg de VIER KINDEREN VERBRAND. Te Bichlberg bij Straubing zijn vier kinderen van den landbouwer WeicK selberg verbrand. De ouders waren naar de kerk en hadden de kinderen in huis opgesloten. De geheele boerde rij ging in vlammen op. VERGISSING. Koning Gustaaf Adolf vari Zweden was onlangs aan het Russische hof. Het gebruik wil, dat zulk een gaaf brood en zout wordt aangeboden cfi dat geschiedt dan op een kostbaren schotel, die speciaal daartoe vervaar digd wordt. De goudsmid, met dit werkje belast, schijnt van de politie ke gebeurtenissen niet erg op d« hoogte te zijn en beeldde in den scho tel het wapen van Zweden en Noor wegen af. De koning, die de fout on middellijk had opgemerkt, liet bij zijn vertrek den schotel achter. THAW-ZAAK. Evelyn Tliaw heeft haar eisch tot echtscheiding ingetrokken, daar, zoo als men weet, Harry Thaw krank zinnig is verklaard. BRAND. Het dorp Lasjtsjnnka. gouverne ment Kieff, Rusland, bestaande art honderd huizen, is door brand o- onderwijzer een brief van Burgemees ter en Wethouders, waarin hetn gelast werd, de administratie van het spaven voort te zetten, aange zien naar de meening van het Col lege het sparen kan geacht worden! te behooren tot de opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden, waaraan volgens art. 35 I van de wet op het lager onderwijs het- schoolonderwijs moet worden' dienstbaar gemaakt. Wenschte de betrokkene dat niet te doen, dan zou hij aan den ge meenteraad voor ontslag worden voorgedragen. Sedert dien gaat het sparen in die klasse rustig door en weten de hoof den in die gemeente weer, dat zij steun vinden in het College van B. en W. Hoevele manieren van reclame ma"- ken er ook zijn' uitgevonden, nog al tijd worden er nieuwe ontdekt. Dezer dagen was ik jarig. Er kwamen kaartjes cn briefkaarten, zooals hij dergelijke gelegenheid ge bruikelijk is. Daaronder was er een, waarop in' den linker bovenhoek gedrukt stond Met gelukwensch en daaron der het adres van een winkel in por- celein, glas en aardewerk Denkelijk heeft de guit de kiezers lijst er op nageslagen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9