NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA liiitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen. Uit de Rechtszaal 25s Jaargang. No. 7648 Verschijnt degelijke, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 2 XÜNI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENi Woon HaarSem 1.26 ¥qoï de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) c 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 ölflgave der Vennootschap tourens Coster. Directeur J« PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bullen het AnondlssemenJ Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer ƒ0. S6 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts, voor 3 plaatsingen 4 contant. Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724,. Drukkerijs Znider Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 2 JUNI. Groote Kerk: Orgelbespeling 12 u. TURKIJE. De laatste dagen hebben we 't no{ 1 eens over de JNLUSTEN OP SAMOS jehad. Nu de toestand daar crxtiiek vordt en 't te verwachten is, dat tr ernstige .verwikkelingen in aan- ;ocht zijn achten we 't niet ondieii- itig een en ander uit de geschiede- ïis op te diepen. Allereerst uw aardrijkskundige een-nis wat opgefrischtSamos is len klein eiland1, liggende in de Egee- iche Zee, ten Zuiden van Turkije en en oosten van Griekenland. Samos Staat onder bestuur van den Sultan 'an Turkije, ook al zijn bij protocol >an 11 Déc. 1832, autonome rechten oegekend. De Sultan benoemt een vorst...., leeft er, al heel wat benoemdwant le bevolking van Samos grooten- leels Grieken is veel eischend, en draagt telkens een anderen vorst, imdat de tegenwoordige' dan niet be alt. Zoo zijn onze manieren Wil de vorst, zïjn reeds geknotten nacht uitoefen-en, daar staat de be- olking op, en.... de onlusten zijn er - straatgevechten, plunderingen weedracht in de vólksvertegen w-oor- •jiging enz. 't Zelfde oude spelletje is ook nu Keer aan den gang i Daarbij komt nog, dat de agitatie op Samos voortdurend wordt aan gewakkerd van Grieksche zijde. In iet klein gaat het op Samos, gelijk iet in het groot op Kreta is gegaan, krekenland heeft, het beschermheer- ichapsrecht over het eiland ditmaal selfs feitelijk ter hand genomen, loor tot de mogendheden het ve-r- oek te richten, oorlogsschepen naar lamos te zenden, ter bescherming im het eiland tegen de Turken, die net schending van het verdrag van 832 troepen naar het eiland mscner ien om deri vorst Kopassi te steunen a den strijd tegen de eilanders. Griekenland wil den telkens terug- eerenden strijd tusschen vorst en rolk op Samos ditmaal, naar het chijnt, tot een groote internationa- e quaestie maken maar het is de raag of dit gelukken zal. En inmiddels heeft de Porte, zo li er zich aan de Grieksche bedreigm- en en hulpkreten iets te storen, eeds troepen en oorlogsschepen laar Samos gezonden, om te pogen r de rust te herstellen- Een Reut'er-telegram meldt, dat de 'ïxrk'en nog al woest zijn opgetreden an niet minder dan 80 vrouwen en mderen hebben gedood. Ook moeten ij zich nieit ontzien hebben op de uitenlandsche consulaten te schie- ïïeet dit de orde herstellen?... Dan eker op. z'n Turksch RUSLAND. In Rusland gaat 't nog altijd op n Russisch toe Thans is weer aan et licht gekomen, dat kozakken enige gevangenen-, die zij moesten iansporteeren, dood geschoten heb- en. De verdediging, dat de gevange en wilden vluchten, is oniaanneme- jk, daar allen in de borst geschoten jn, 't Moeten dus laaghartige moor- n zijn 't Leelijk'e voor Rusland is, dat on er de gevangenen e&ru Duitsch on- erdaan was. Do gezant van Duitsch- md te Petersburg heeft opdracht ge regen de zaak te onderzoeken en te ipporteeren. Weer een verwikkeling in 't cht De aanslag op Finland's rechten is i de Doema afgeslagen. Gelukkig oor de Finnen, maar.... 't is de raag of. de vijanden van (le Finsche Qtonomie buiten de Doema nog niet Ml gevaarlijker zijn? Ook sommige Russische bladen irzettesn zich tegen de samenkomst au den Tsaar met koning Eduard. et hoofdorgaan van den Rond van !ht-Russische mannen schrijft .,De traditioneels vijand van Rus- >nd en het Russische volk zendt zijn 'onarch naar Rusland, om zich een öggesteun te verzekeren in Indië, aar de oorlogszuchtige stammen, ndter leiding van Afghanistan, strij- an voor de vrijheid tegen de onder- ruklcing en uitbuiting door Enare- nd." Het blad verzet zich tegen elk denk beeld van een bondgenootschap met Engeland en noemt dit land „een bedrieger en misbruikmaker van vertrouwen, dat de onnoozelen onder de volken weet te gebruiken als ci troenen, die het eerst uitknijpt en dan wegwerpt". Gelijk men weet, achten sommige Emgelsche bladen het bezoek heneden de waardigheid van Engeland. 't Geval doet denken aan de zwarte pot en ketel!..,. Rusland's marine heeft weer pech Het pantserschip Peter Weliki, dat te Reval Eln geland's koning moest be groeten, is kapot daar 't niet tegen een aanvaring met een rif kon. Nu is 't schip dóklten, en de Minister van Financiën moet ook dokken.... DU1TSCHLAND. Eten anarchist heeft zich bij de po litie aangemeld, omdat hij een aan slag wou plegen op een hoogge plaatst persoon, welke onderneming maar niet lukken wou. De politie meent echter, dat Keizer Wilhelm de gezochte man is en zal den anarchist wél een poosje onschadelijk maken- Het onderzoek in de zaak van den memeedis-en Prins Eulenburg moet flink vorderen. Over eenige maanden is de terechtzitting te verwachten- ZWEDEN. Het Zweedsche koningspaar is te Berlijn op visite. Zondag zijn de gas ten aangekomen en door het keizers- paar en eenige kroonprinsen aan het station ontvangen. Het Berlijnsche publiek juichte de hooge gasten hartelijk toe. FRANKRIJK. Fall-ières is ook druk aan 't bezoe ken maken. Eerst Engeland nog zij gemeld, dat Koning Eduard hem begiftigde met een keten der Victoria- orde, een onderscheiding die anders alleen vorstelijke personen ontvan gen en nu weer Rusland. De President zal zich (vermoedelijk met Minister Pichon) op 27 Juli naar de Russische wateren begeven, om een ontmoeting met den Tsaar te heb ben. In Rusland moet groote voldoening gewekt zijn door het schrijven van den Tsaar aan den heer Nelidof, waarin het Fransch-Russisch ver hond de grondslag van den algem'ee- nen vrede wordt genoemd. BELGIë. Nog enkele gewonden van het spoorwegongeluk bij Contich zijn overleden. In het geheel zijn thans 39 dooden te betreuren. PORTUGAL. Verdachtmaking is bij de politieke partijen in Portugal blijkbaar een zeer gewild strijdmiddel, dat iedere partij op haar beurt aanwendt. Zoo sprak de republikein Braga in de Kamerzitting van Vrijdag tegen de partijen der regeneradores en der progressisten de beschuldiging uit, dat deze koning- Carlos hadden ge dood en zich thans verbonden had den met de -regeering om tusschen den koning en het volk moeilijkhe den te veroorzaken. De leider der re generadores antwoordde, dat zulk een rede in geen enkel ander parle ment geduld zoude worden en dat al de uitgesproken beleedigingen weder op de republikeinen terugvielen. Nladat ook rog de monarchisten ver zet hadden aangeteekend tegen de bewering van Braga, verdaagde de president de zitting. Koning Manuel zal door den ko ning van Engeland verheven worden tot ridder in de orde van de kou senband. Eduard is wel aan 't onder scheidingen uitdeelen SPANJE. Het snoepreisje van het Spaansche koningspaar naar Berlijn wordt weer tegengesproken. OOSTENRIJK-HONGARIJE De sociaal-democraten zijn niet in genomen met het ontwerp voor de kiesrechthervormingen. Groote pro- testmeetingen zijn aangekondigd. MAROKKO. De berichten, die er in den laatsten tijd komen over den strijd der twee sultans in Marokko,, zijn van dien aard, dat de opvatting, als zoude Abd-el-Azis onveranderlijk als eenige sultan moeten worden beschouwd en als zoude Moulay Hafid een oproer ling zijn, die weldra door den wetti gen sultan zal zijn vernietigd, niet langer houdbaar is. De tocht van Bag- dadi ter herovering van Fez is jam merlijk mislukt. De eene helft van zijn leger is naar Hafid overgeloopen met de andere helft trekt Bagdadi op Rabat terug. Een bericht aan de Daily Tele graph meldt, dat Bagdadi in treuri ge^ toestand te Rabat is terugge keerd. Van zijne mehalla waren nog 900 man over. Drie-duizend zijn er naar Moulay Hafid overgeloopen. 't Kan yerkeeren heeft Breeroo Vraag: Ik ben in de gemeente Schoten komen wonen en heb ont dekt, dat ik mijn zevenjarig zoontje daar niet op school kan krijgen. Wat moet ik daaraan doen? Antwoord: Hier bestaat blijk baar misverstand. De gemeente Scho ten heeft wel is waar zelf niet vol doende schoolruimte, maar wordt daaraan geholpen door de gemeente Haarlem, die juist in de vorige Raads vergadering lokalen heeft beschik baar gesteld. Ga eens naar het Raadhuis, de bur gemeester van Schoten is een zeer welwillend man en zal u wel hel pen. Wij denken, dat u ons wel spoe dig goede tijding zult kunnen geven Vraag: Ik heb een Amcri- kaansch orgel gekocht voor 50, te vens in huur, op afbetaling van 3 per maand. Ik heb die 3 driemaal betaald, maar nu komt er iets tus schen', zoodat ik niet meer betalen kan. Hoe moet ik daarmee aan Antwoord: Wie iets koopen wil, dat hij niet, dadelijk betalen kan, doet wijzer met te wachten met koo pen tot hij het geheele bedrag heeft opgespaard. Koopen op afbetaling is altijd gevaarlijk. De eenige raad, dien wij u kunnen geven is spreek er ronduit met den leverancier over. Openhartigheid in geldzaken voor komt dikwijls moeilijkheden. I n cl u s t r i e-B ank. Zaterdag werd de gewone algemee- ne vergadering van aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap „Indus trie-Bank" gehouden. Balans en winst- en verliesrekenini werd goedgekeurd en het dividend bepaald op 5 pet. of f 37.50 per aan deel en op f 2 per oprichtershewïjs. Een bruto-winst is gemaakt van 33.412.37 na aftrek van f 4714.88 voor onkosten en, f 5374.11 voor in trest, blijft eene netto winst van 23.323.38. De heeren rar. A. A. van der Mersch en A. Bertling- werden als commissa ris herkozen en de heer B. Moret te 's-Gravenhage als accountant. In de Zaterdag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aan deelhouders in d-e Naamlooze Ven nootschap „De Kennemer Hypotheek bank" alhier, werd de balans winst- en verhesrekemng over 1907 goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijn de commissaris, de heer R. Parqui te 's-Gravenhage, werd als zoodanig hier kozen; terwijl in de vacature ont staan door het overlijden van den heer jhr. H. M. Ridder Baronet Speel man als commissaris werd gekozen de heer W. K. Wier da, koopman wo nende te Haarlem. Nieuwe drukken. De firma P. van Cittert Zonen zendt ons nieuwe drukken toe van hare zwarte prentbriefkaarten van het Raadhuis (uit- en inwendig) de bin nenplaats van het Geref. Weeshuis en een portret van Frans Hals. Ze zijn goed afgewerkt en zien er keurig uit. M r. J. B. L o m a n. Naar ons wordt meegedeeld is Mr. J. B. Loman, di.recteur-van de Zuid- Afrikaansche Hypotheekbank, die vroeger in Haarlem op het Nassau- plein en daarna op Bentveld woon de, te Pretoria overleden. Reeds toen liet zijn gezondheid te wenschen over. Mr. Loman was eenige jaren voor zitter van de Kon. liedertafel Zang en Vriendschap. Ned. Weerbaarheids- V er- eeniging. Het vaandrigsexamen zal van 15 20 Juni a. s. te Naarden worden ge houden. Ve.reenigingD. I. U. De heer G. E. Voget, sinds verschei dene jaren secretaris van bovenge noemde vereeniging, heeft als zooda nig bedankt. Ds. JERo. DE VRIES. Dat er Zondagvoormiddag veel be langstelling zou zijn om de afscheids rede van Ds. Jo. de Vries te liooren is verklaarbaar. Het verwonderde ons dus niet ,dat reeds te 9 uur een vijf tigtal belangstellenden in de Groote Houtstraat wachtten, tot de deuren werden geopend. Teen dit eenmaal gebeurd was, duurde het slechts korten tijd, of de ruimte, die de Doopsgezinde kerk aanbiedt, was geheel, ja zelfs overma tig gevuld. Velen moesten zich met eene staanplaats vergenoegen. De scheidende leeraar sprak naar aanleiding van den 2en brief aan d'e Corinthiiërs 4 vers 57, een herinne ring sre de uit, die uitermate boeide. Ds. De Vries getuigde van zijne liefde voor zijn ambt en zijme meente en herdacht, hoe deze laatste zich van ruim 800 tot 2600 lidmaten' uitbreidde, terwijl hij ten slotte iai welgekozen bewoordingen afscheid ■nam van zijne ambtsbroeders, kerke- raad en gemeenteleden, welke laat sten hij ruim 36 jaar was voorgegaan. Onder de aanwezigen werden opge merkt Prof. dr. H. J. Elhorst, tot voor korten tijd leeraar dezer gemeente en vele vrienden en geestverwanten van elders. Te ongeveer 11^ uur was deze plechtige dienst geëindigd. Na afloop der godsdienstoefening wérd Ds. De Vries door den grooten kerkeraad ontvangen. De voorzitter, Ds. B. P. Plantenga, schetste de groo te en uitniemende verdiensten van den scheidenden prediker en bood heni oen album van Jaap Maris aan. 's Middags van half drie tot vier uur werd in het kei'kgebouw een RECEPTIE' gehoud'en. Een groot, getal gemeente leden, alsook vele andere vrienden, waren hier saamgekomen, om Ds. De Vries nog eenmaal de hand te drukken. Onder de aanwezigen merlt- ten we op behalve enkele domi- né's van hier en elders Prof. J. J. Ie Cosquino de Bussy en Prof. Dr. S. Cramer, hoogleeraren aan het Semi narie der Doopsgezinde sociëteit te Amsterdam, en Mr. A. A. Land, grif fier der Prov. Staten van Noord-Hol land. Door velen werd het woord voord. Namens de gemeente sprak de heer C. Heyman. Deze schetste het groote verlies, dat de gemeente thans lijdt, nu zij Ds. De Vries voortaan als pre diker moet missen. Op dezen dag, nu ge officieel uw ambt nederlegt al dus vervolgde de heer Heyman zul len zeker ontelbare gedachten en her inneringen bij u opkomen. Ook bij ons, en we zijn hier gekome;n om u hulde te brengen en u te danken voor het vele, dat ge met uw buitenge wone redenaarstalenten en rijk uit beeldingsvermogen ons heeft doen genieten, door de verheven waarhe den Gods in zoo'n nieuw en verras send licht te stellen. Wij zijn hier gekomen, om u op dezen dag nog eens bewijzen van sympathie met uw streven en uw persoon te geven, maar ook, om u dank te zeggen voor de vele stichte lijke uren onder uw gehoor en in dit kerkgebouw genoten. Moge u nog een heerlijke rust ge schonken worden, en moge de avond uws levens even schqon zijn als de dag Hierna bood de heer Heyman een album als geschenk der gemeente leden aan. Het aan Ds. De Vries aangeboden album is gebonden in rood marokijn van voren met gouden letters en van achteren met blinddruk versierd en wordt gesloten met vier groene linten. Het voorkomen is als een album-amicorum uit het einde der 18de eeuw. Het album zelf bevat behalve ruim 800 handteekeningen van vrienden en vereerders van Ds. De Vries, groote foto's van het inwendige der kerk, de consistorie- en catechisatie-kamer en de ingangen der kerk aan de Groo te Houtstraat en Frankestraat. De opdracht en het overige calli- grafisch werlc is in 18-eeuwsche schrijfletters geschreven door den heer P. van Looy. De foto's zijn gemaakt door den heer Clausing, terwijl het drukwerk door de Erven Loosjes is geleverd. Het album is voorts ontworpen door den heer Herm. J. de Vries. Ds. J. Craandijk sprak als collega emeritus-predikant. Ge zult nu ook rustend prediker worden, maar dit wil niet zeggen, dat ge de overige dagen uws levens in ledigheid zult doorbrengen. Een predikant is te ver gelijken met een Mailboot, die ge haast is en precies op tijd moet va ren zoo laat hier, dan daaralles afgepast Een rustend predikant is in sommi ge oogen een oud afgetakeld schip, tot niets meer nut. Maar dit is on waar Een rustend predkant wil ik vergelijken met een. stoere driemas ter, die met volle zeilen de baren klieft. Hij leeft en werkt nog voor de gemeente, alleen is het gejaagde, het op-tijd-werken voorbij. Zoo zal het ook met u zijn, Ds. De Vries Het u niet belet worden, als ge in een huis wilt komen waar vreugde is, ook de treurenden zullen uw troostwoor den nog gaarne hooren, en ook za' men het u niet weigeren, zoo ge nog een enkelen keer den kansel wilt be treden. God geve u dan een gezegen de rust, een rust, waarin ge tot ze gen van velen nog zult werkzaam zijn Prof. Dr. Cramer huldigde ook de groote talenten van Ds. De Vries als redenaar en vooral als predikant. Ge gaaft, zooveel eigens in uw preken gij, met uw fijnen en onbevangen blik. Daarom zag ik zoo gaarne, dat vele onzer studènten onder uw hoor waren. Ik mag 't getuigen, en iop een dag als deze zult ge 't ook we ten, ontelbare jonge predikanten zijt ge daardoor ten zegen geweest. Eenige leerlingen van Ds. De Vries kwamen hierna om hem te huldigen. Zij boden een mooie ets in lijst aan. Het Doopsgezind zangkoor was ver tegenwoordigd door de heeren E. Liera en Ed. A. van Bilderbeek. De eerste sprak enkele woorden, om Ds. De Vries namens het koor te danken voor de steeds ondervonden mede werking en steusn-. Namens de af deeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond, werd het woord gev-oerd door Dr. H. A. van BakeJ. Deze herinnerde er aan, dat Ds. De Vries voor jaren voorzitter van deze vereeniging is geweest, dat hij steeds een wakkere pionier voor het vrijzinnig-godsdienstig geloof was en nog is, en dat vooral het godsdienstonderwijs voor de kinde ren aan hem veel heeft te danken. Ds. De Vries dankte, alle sprekers met een kort persoonlijk woord of warme handdruk. Militaire Zaken. Heden zijn alhier aangekomen de majoors Schotman, commandant van het 2e bataljon, 10e regiment infante rie te Den Helder en Huisken, com mandant van het le bataljon van ge noemd koi'ps te Hoorn, benevens de ritmeester Te Winkel uit Amsterdam en de kapitein Ferff van de veld artillerie uit Leiden. Genoemde officieren zijn aangewe zen om deel te- nemen- aan de kader- oefening, die van 1 tot 5 Juni in de omstreken van Haarlem gehouden wordt onder leiding van den kolo nel Neeteson. WIJZIGING WERKLIEDEN REGLEMENT. Onze lezers weten, dat onlangs de afd. Haarlem van den Bond van Ne- derl. gemeente-werklieden zich er over beklaagd hebben, dat de Raads commissie, die in 1906 was benoemd ter voorbereiding van een herziening van het werkliedenreglement, hu bijna 2 jaar later nog niet met dien arbeid gereed was gekomen. Wij kunnen thans mededeelen, dat de Commissie met haar taak gereed is en dat de zaak dus zeer spoedig in den Raad zal kunnen worden behan deld. II a a r 1. T r a m w. M ij. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de Haarlemsche Tramweg Maatschappij werd het (door ons reeds vermelde) verslag van den directeur, den heer J. J. S. van Hamel, goedgekeurd. Overeenkomstig het in het verslag voorgestelde (de winst geheel voor afsch/jving te bestemmen) werd be sloten. De heeren Dr. J. Timmer en W. de Clercq werden als commissarissen herkozen en namen de benoeming aan. Overgeplaatst. De hoofdcommies bij de posterijen D. J. Bekaar alhier is overgeplaatst naar Utrecht. Veiling. Onze corr. gaf ons op, dat perceel No. 9 van de laatstgehouden veiling opgehouden werd voor f 13805, zooals •in ons 2de blad reeds staat vermeld. Nader deelt hij ons evenwel mede, dat dit perceel voor f 13.800 aan den heer J. J. S. van Hamel q.q. is ver kocht. ONEERLIJKE LIJNWACHTERS. Een drietal lijnwachters der Rijks- telegrafie Adr. Jansen te Gouda, Chr. Ipe-nburg te Amsterdam, en Hend. Donk te 's-Gravenhage ston den terecht wegens verduistering. In 't laatst van Februari is een gedeelta der lijnen in den omtrek van Lisse vernieuwden een groote partij oud materiaal (als palen, koperdraad,- zink', enz.) is toen door hen aan ver schillende personen vei'kocht. Beklaagden bekenden. Ze beweer den echter, dat hot „gesloopte goed" altijd door dc lijnwachters ten eigen haten verkocht mocht worden, al thans wanneer dit gevraagd werd.- Nu was het echter niet gevx-aagd. De ingenieur Boetje verklaarde, dat dit laatste misschien wel mogelijk ia, als 't zoo goed als waardeloos ai- val is, maar het nu verduisterde had nogal veel waarde. De lijnwachtera zijn thans ontslagen. De andere getuigen waren allemaal koopers van 't verduisterde goed. Het bleelc, dat de verkoop ongeveer f 75 heeft opgebracht. Het Openbaar Ministerie achtte 't bewijs geleverd, en eischte- tegen elK der beklaagden zes weken gevange nisstraf, daarbij in aanmerking ne mende, dat de beklaagden door huh ontslag ook reeds gestraft zijn. ONEERLIJKE LOOPKNECHT. De kleermaker G. A. v. d. Steur iri de Bax'teljorïsstraat had sinds eenige jaren den 02-jarigen loopknecht Joh. van Akker in dienst. Bij het opma ken der balans bleek het den pa troon, dat hij in vei'houcling met an dere stoffen veel te veel voering ge bruikte. Later is de loopknecht aangehou den. Hij ontkende eerst, maar de po litie vond een groote partij goederen in zijn woning. 't Bleek ook, dat de man deze on eerlijkheden reeds langen tijd be dreef. Eiken morgen kwam hij vóór de andere bedienden op den winkel, sneed eenige lappen van de voorradi ge stoffen af, en borg deze in zijn' carrière. Volgens den heer Van der Steur behoefde Akker niet uit ai-rnoede te stelen. Hij had vrouw noch kinderen, een vrij goed weekloon en nog veel verval, in kleed'ng enz. Het Openbaar Ministerie vond het een zeer laaghartigen diefstal en eischte zes maanden gevangenisstraf. BLOEMENDIEFSTAL. Een 17-jarige en een 19-jai'ige Hil- legommer varen 's nachts op het land van den heer R. Veldhuizen van Zanten te Hillegom geslopen, om daar een mand bloembollen te snij den. De nachtwaker C. van Roode heeft de jongelui betrapt, en nu stonden ze voor de Rechtbank terecht. Het Openbaar Ministerie eischte te gen den 19-jarigen één dag gevange nisstraf en tegen den jongsten vijf gulden boete of 1 maand tuchthuis- straf. De verdediger, Jhr. Mr. Van Sty- rum, meende, dat hier van geen dief stal, maar van strooperij sprake is. VONNISSEN. BRANDKASTDIEVEN. Do brandkastdieven van de firma' Mooy aan 't Schouwtje J. Terwal, A. de Looper en G. W. Besseling worden vei'ooi'deeld tot 2 jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch tegen Terwal was 3 jaar en tegen de anderen 21/2 jaar. MEINEED. Joh. Smit stond terecht wegens meixxeed in een zaakje betreffende de' stakingsrelletjes te Kx'ommenie, en" hoorde 5 maanden gevangenisstraf tegen zich eischeiXi. Beklaagde is echter door de Recht bank vrijgesproken, omdat niet be wezen is. dat de onjuiste verklaring opzettelijk valsch is afgelegd. Als vex'dediger was Mr. ThieT~5|T- getreden. BRA NDSTICHTING. De Brandstichter van Aalsmeer Jac. Geerdink werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden. Da eisch was 11/2 jaar. UITSPRAKEN. D. Koster, bankwerker te Haarlem, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. P. J. Kerkvliet, koopman te Haar lem, overtreding Hondenbelasting, f 10 boete of 1 dag hecht. H. H. Nieberg, coiffeur te Haarlem overtx'eding Hondenbelasting, vrijge sproken. Geslaagd. De heer P. Fluitman, leerling-klerB op het telegraafkantoor der Holland- sche Spoor alhier, slaagde voor het telegi'afie-examen,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1