Weerbericht Heeren Stroohoeden Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijden Rechtszaken Pers-Overzicht Letteren en Kunst MEDEDEBLINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). Do B!ldt, 1 Juni 1908. Hoogste barometerstand) 770.0 m'.M. te SeydisfjorcLi. laagste 757.7 m.M. te [Valentia (Zuidkust Ierland). Verwachting tot den avond van E Juni Wind zwakke tot matigen Ooste lijken tot Zuidelijken wind. Gesteldheid van de luchtveran derlijke bewolking, mogelijk onweer. Temperatuur warm weer. BAROMETERSTAND.TE HAARLEM. Baromefc' rstand hedenmiddag te 2 uur 764 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 763 m.M. die door de golven werd aangespoeld. Zoo was hij Zaterdag ook gegaan om tien uur in den ochtend en had hij verzameld; verzameld zijn brand stof, die hij niet koopen kon. En toen hij genoeg had, „een vrachtje", keerde hij huiswaarts in den zoo hee- ten middag, zwoegend en torsend den zwaren last, bij dat drukkend weer. En op den Zeeweg obegaven hem de krachten en zakte hij ineen, ach terover op den zak hout. Hij was niet meer. Gevallen te midden van zijn strijd om het bestaan en metieere. De inmiddels geroepen geneesheer constateerde den dood. Waarop de oude man, J. W., naar zijn woning werd vervoerd. Dienstweigering. Toen het st. Cymbeline Zondag in de sluis alhier ter vertrek gereed lag, weigerde de bemanning mee te gaan, alvorens de logiezen gereinigd wa ren. Het schip moest daarop Weder naar binnen terugkeeren, waarop aan het verzoek der bemanning werd voldaan. Ruim zes uur werd daar door het vertrek vertraagd. ZANDVOORT. Met ingang van 1 Juni zal het post en telegraafkantoor alhier op Zon- en feestdagen opengesteld zijn van 's morgens 7.30 tot 's namiddags 2.! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 Anegang 17. Nieuwste modellea te Haarlem. Zondag 31 Mei Hoogste gisteren F. 72» Laagste heden nacht F. 63c Hedenmiddag 12 uur F. 75 Maandag 1 Juni Hoogste gisteren F. 76° Laagste heden nacht. F. 61 Hedenmiddag 12 uur F. 79" Weldadigheid naar Ver mogen. Maandelijksch overzicht van de vVereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen". Boekjaar1 November 1907—31 October 1908. Voor behoeftigen werd toegestaan gedurende de maand Mei 1908 Brood en levensmiddelen ƒ194.20 1/2. Brandstoffen niets. Ligging- en kleedingstukken niets. In geld 372.07. Totaal 566.27 1/2. Totaal 1 November 190731 Mei 1908 6287.04. OVERVEEN. Hedenmorgen omstreeks negen ure wilde de onderwijzer J. Berkhout aan de O. L. School alhier, een vlinder, 'die in den gang van de school flad derde grijpen, en viel daarbij achter over op het hoofd, zoodat de dëoft bij na onmiddellijk intrad. AERDBNHOUT. Brutaal. Door de politie werden Zond'agmor- gen half zeven een vijftal personen aangehouden), dié""in het bezit waren van een aanzienlijke partij^Meitak ken en een groote hoeveelheid serin gen, die bleken ontvreemd te zijn dc-or middel van inklimming, uit het buitenverblijf 't Heem, bewoond door Mevrouw Van TrigtHoevenaar, aan den Doodweg alhier. Zij waren met zooveel brutaliteit te werk gegaan, 'dat enkele boomen totaal zijn ver nield. Meitakken, seringen en mes sen zijn door de politie inbeslag ge nomen. Proces-verbaal is opgemaakt. Postkantoor. Vóór eenigen tijd was men vanwe ge het Rijk in onderhandeling met de gemeente tot aankoop van een stuk grond voor den bouw van een post en telegraafkantoor. Thans is dit af gesprongen, en is de welbekende villa Elizabeth voor dat doel gehuurd, zoo dat spoedig de opening van hetpost- kantoor kan worden tegemoet ge zien. SCHOTEN. Diefstal. Zaterdagavond heeft men van de Jamfabriek aan den Spaarndammer- weg eenig lood ontvreemd. De da der, die zich ontdekt zag, nam de vlucht, met achterlating van den zak met het ontvreemde lood. SPXARNDAM. Onze brievengaarder, de heer Hairtendorp, herdacht heden vele blijken van belangstelling zijn'e 25-jarige dienstvervulling bij de pos terijen; de ingezetenen, met de bewo- fiers van het aangrenzend Spaarn- woude, schonken hem een degelijk huishoudelijk cadeau. IJMUIDEN. Een droevig uiteinde. Men schrijft uit IJmuiden aan de Echö: Oude man; goede zestiger, als hij was, moest hij als zoovelen op dien leeftijd met hard werken zijn scha mel broodje verdienen. Zorgzaam te vens had hij in den zomer reeds het oog gericht op den kouden winter als de kachel zooveel verslindt, zooveel geld vraagt, dat hij niet had. En kou lijden, meen, dat ging toch ook niet. Daarom als het werk af was, als er niet meer te verdienen viel, naar het 'strand met een zak onder den arm, om hout te verzamelen en steenkool, TWEEDE KAMER. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Door den heer Schaper zijn de vol gende vragen gedaan: 1. Waarom is tot op heden de me morie van antwoord niet verschenen op het Voorloopig Verslag nopens liet wetsontwerp tot invoeging van een nieuw artikel tusschen de artikelen 59 en 60 der Ongevallenwet 1901, ter wijl toch dit voorloopig verslag reeds is vastgesteld op 9 December 1907. Zal genoemde memorie spoedig verschijnen? Zoo neen, heeft de Minister dan eventueel de opvatting dat het Ko ninklijk Besluit van 1 December 1902 (Sibl. no. 205), volgens hetwelk risico dragende maatschappijen ten de werk gevers, die zelf het risico dragen, over elke maand 26.000 aan administra tiekosten te weinig betalen, kan wor den gewijzigd zonder tusscherikorast van den wetgever? De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel (de heer Talma) heeft het volgende geantwoord: 1. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot invoeging van een nieuw artikel tusschen de artikelen 59 en 60 der Ongevallenwet 1901 tot op heden niet verschenen, omdat de Minister zich niet geheel kan veree nigen met de regeling ven'at in dat wetsontwerp. Door den Minister wordt overwo gen of het wenschelijk is een wette lijke regeling voor te stellen, welke geheel of gedeeltelijk opheft de be zwaren, welke voor de risicodragen de maatschappijen en vereenigingen zouden kunnen voortvloeien uit de voorgenomen wijziging van het Ko ninklijk besluit van 1 Dec. 1902, be zwaren, die slechts dan overzien kunnen worden, wanneer de inhoud dier wijziging voorloopig vaststaat. 2. De Minister zal, indien het wets ontwerp niet wordt ingetrokken, het voorloopig verslag zoo spoedig moge lijk beantwoorden. 3. De bevoegdheid-om zonder tus- scbenkomst van den wetgever het be sluit van 1 December 1902 (Stbl. no. 205) te wijzigen, staat naar de mee ning van den Minister vast. De vraag, of een wettelijke regeling wenschelijk is, hangt, naar de mee ning van den Minister, behalve van den inhoud der wijziging, ook van het tijdstip af, waarop de voorgeno men wijziging van vorenbedoeld be sluit in werking zal treden. DE AFGEVAARDIGDE VAN RIDDERKERK. Uit goede bron vernam het Vad., dat de heer A. P. R. C. R. baron van den Borch van Verwolde, afgevaar digde voor Ridderkerk, zich bij de volgende Kamerverkiezingen niet meer verkiesbaar zou stellen. Op een telegrafische vraag van het blad of dit bericht juist was, ant woordde de heer Van den Borch: „Voorloopig nog niet." DE HAAGSCHE BABY-TENTOON STELLING. Die wonderlijke baby-tentoonstel ling in Den Haag Ja, wèl wonderlijk Er wordt heel wat over gevraagd en gegist. Wie zouden er toch hun kinders heenzenden „Zeker geen enkel verstandig menscli", hoorde ik iemand zeggen. „Ouders uit alle rangen en stan den", vertellen ons de kranten. Hoe zou 't er zijn Zouden de kleintjes, net als de hondjes in 't Paleis voor Volksvlijt, op rose of blauwe zijden kussentjes zitten Er kunnen "kinderen tot zes jaar ingezonden worden Wat komen de ouders van een ten toon stellings-exemplaar, dat al spre ken kan, dan voor heerlijke vragen te staan 'k Stel me voor, dat onze jongen van vier jaar, dien ik heusch mooi vind, zou vragen „Moeder, waar gaan we heen „Naar de kinder-tentoonstelling in Den Haag." „Wat. moeten we daar doen „Jou laten kijken". „Waarom (Ik kan toch moeilijk zeggen: omdat je mooi bent). „Gaat zusje er ook heen T' „Neen". „Waarom niet?" (Het antwoord zou moeten zijn omdat ze niet mooi genoeg is). 'k Hoor de bengel al tegen zijn zus roepen „Ik ben mooi g'enoeg en jij lekker niet". Wat gaat er een paedagogische kracht van zoo'n tentoonstelling uit Ik denk trouwens, en ik hoop het ook, dat mijn jongen er feestelijk oor bedanken zou, daar stil te zitten om bekeken en betast te worden Zouden de moeders mee ingezon den worden En zouden de ouders him „inzen ding" 's nachts thuis krijgen Ik feliciteer anders de tentoonstel lingscolt missie ik heb vannacht an derhalf uur met den jongen op schoot gezeten, omdat hij kiespijn had Neen, 'lc heb meêlij met de ktr.- ders, die te pronk moeten zitten ik heb meêlij'met de beoordeelaars, die een keuze uit al die prachtjes moeten doen maar vooral heb ik meêlij met den armen kleinen prijswinner. Offer van de ouderlijke ijdelheid. Wie is er nu eigenlijk met deze ten toonstelling gebaat Welk nut heeft ze („Hbld.") ARNHEMSCHE BANK- VEREENIGING. In het op 11 Juni voor het Gerechts hof te Arnhem in behandeling ko mend hooger beroep inzake de beide directeuren der Arnhemsche Bank- vereeniging, Pliester en Meyier, zijn van de zijde van het O. M. als ge tuigen gedagvaard de heeren mr. P. C. Klaasesz, rechter, J. Kurt, J. F, van Dorp, kantoorbedienden, J. Kui per, Th. Cappetti, G. H. Kareis, boek houders, A. van Omrae, J. W. v. d. Tooren en G. Veldkamp, kantoorbe dienden, allen te Arnhem. De getui gen 3, 4, 5 en 9 zullen tevens als deskundigen worden gehoord. DE AMSTERDAMSCHE INKT WERPER GEARRESTEERD. Twee rechercheurs hebben Zondag middag in het Vondelpark den inkt werper, die reeds langen tijd do schrik is van de dames met lichte toiletjes, gearresteerd. De rechercheurs betrapten den per soon op heelerdaad, namelijk juist op het oogenblik, dat hij een dam* met inkt zou werpen. Het is een 21- jarig jongmensch, die op het oogen blik in militairen dienst en van ge goede familie is, die in het Willems parkkwartier te Amsterdam woont. Bij fouilleering werd in zijn zak gevonden het fleschje inkt, waarmede hij zijn wandaad wilde plegen. Bij het verhoor bekende hij een 7-tal keer en met inkt naar de japon netjes van dames geworpen te heb ben. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. VROUWENKIESRECHT. Op de aanstaande samenkomst van .den Wereldbond voorVrouwenkies- recht te Amsterdam, zullen behalve de officieele delegaties der aangesloten landen ook nog aanwezig zijn verte genwoordigsters van de Deensche Landsforbund for Kvindestemmieret (Vrouwenkiesrecht), die twee afge vaardigden, de Association Vaudoise pour le Suffrage Féminin, die ééme, de Women's Freedom League, die ne gen en de Edinburgh National Socie ty for Women's Suffrage, die drie- af gevaardigden zendt. Gelijkstandige Vereenigingen, ook Nedeaiamdsohe hebben het recht tegen betaling der gewone lidmaatschapscontributie ver tegenwoordigsters afvaardigen naar het congres, waarvan dan eene als zoogenaamde fraternal delagate een kort woord van begroeting mag spre ken en deelnemen aan de discussie; maar geene stem mag uitbrengen. De aanstaande samenkomst van den We reldbond heeft trouwens een zuiver propagandistisch karakter. Voorstel len tot statutenwijziging en dergelijke komen in de huishoudelijke ochtend vergaderingen wel in bespreking, maar besluiten dienaangaande kun nen volgens de statuten slechts wor den genomen op een der vaste vijf- jaarlijksche samenkomsten van den Wereldbond, waarvan de eerstvolgen de zal worden gehouden in 1909 te New-York". ARGENTINIë. Van dr. J. van Lonkhuijzen te Ro- sario de Santa Fé, is het volgende schrijven ontvangen „ZooeVen ontving ik' een paar brie ven van werklieden uit Holland. Ik haast mij' tegen een ernstig misver stand te waarschuwen. Ik schreef voor eenigen tijd, dat machinisten, stucadoors, electricïens, timmerlie- den, enz., hier ,,f, o t 7 per dag k u n- nen verdienen". Men lette op de woorden „tot." en „kunnen". Het was dus een snort, maximum dat aange geven werd. Lang niet aften verdie nen. dat. Alleen specialiteiten. En geen Hollander mecne dat hij bij aankomst hier dat loon verdienen zal. Reeds de taal staat hem daartoe in den weg. Hij mag tevreden zijn als hij de helft verdient. Hetzelfde taalbezwaar staat ook gewone werk lieden in den weg, zoodat zij blijde mogen zijn hier aanvankelijk 2 tot 3 per dag te verdienen. Al is onge twijfeld het leven van den werkman hier veel beter dan in Holland, zoo ben ik toch bang voor misleiding en voor illusies. Het leven in den vreem de brengt voor den Hollandschen werkman groote schaduwzijden met zich. Ik raad, kort en goed, dat wie in Holland zijn brood heeft, in Hol land blijvo, alleen hij die geen werk heeft of geen toekomst voor zijn kin deren ziet en flink en moedig genoeg is om vele teleurstellingen te kun nen verdragen, die demke over emi gratie. Overigens herhaal ik dat ik, in Hol land teruggekeerd zijnde, uitvoerige loonlijsten mee zal deelen. Ik herin ner er aan, dat ik het adres van den gezant alhier opgaf en van een ont-, wikkeld werkman in Nederland, die de toestanden hier uit ervaring kent. Men wende zich tot hen. Ik verzoek andere bladen, die mijip mededeelin- gen in welken vorm ook, opnamen', ook deze te willen plaatsen". VOETBAL. ZWALUWEN—SLAVIA. Zondag speelde een Zwaluwen-elf tal tegen Slavia, en won met 3—1 (rust 10 voor Holland). De Hollanders speelden voor de just niet test en als Beeuwkes niet in schitterende conditie was geweest, zou het met de Zwaluwen slecht zijn afgeloopen. Na de rust ging het ech ter beter en brachten zij den stand met geregelde tusschenpoozen op 3-1, terwijl verschillende mooie kansen onbenut bleven. Zondag speelde de voetbalclub Hercules" tegen „Helvetia". Deze wedstrijd werd gewonnen door „Her cules" met 20. Met de rust was de stand 10. DE NEDERLANDSCHE SCHUTTERS De inschrijvingen voor de verschil lende schietwedstrijden, welke, ter gelegenheid van de Olympische spe len, in Londen zullen gehouden wor den, zijn gesloten. De volgende Nederlandsche schut ters nullen aan de diverse wedstrijden deelnemen: Schietwedstrijd op Clay Pigeons. Hollandsche ploeg: 1. Baron van Pallandt Eerde; 2. ba ron E. L. van Voorst tot Voorst; 3. J. W. Wilson; 4. R. de Favauge; 5. ba ron F. A. J. C. van Voorst tot Voorst; 6. G. J. van der Vliet (captain). Personeele wedstrijd: De bovengenoemde heeren en 7. C. J. M. Viruly; 8 C. N. J. Moltzer Jr.; 9. C. A. A. Dudok de Wit Jr.; 10. P. W. Waller; Tl. P. L. Lucassen; 12. Joh. Laan. Revolver of pistool. Personeels wed strijd. 1. Dr.. J. J. de Bléeourt Hees, b'ij Nijmegen; 2. A. H. M. Bouwens, 's- Hertogenbosch; 3. C. A. Broseh, 's- Gravenhage; 4. J. v. d. Kop, Overveen; 5. P. ten Bruggen Cate, Arnhem, 6. A. II. J.- Koopmeiners, Rotterdam. Revolver of pistool. Korpswedstrijd. 1. Dr. J. J. de Bléeourt; 2. A. H. M. Bouwens; 3. C. A. Brosch; 4 J. v. d. Kop, Reserves: 1. P. ten Bruggen Ca te; 2. A. H. J. Koopmeiners. Geweer. Korpswedstrijd op 300 M. 1. G. A. van den Bergh, 's-Graven- hage; 2. C. .A. Brosch, idem; 3. A. H. M. Bouwens, 's-Hertogehbosch; 4. H. Vuurman, Rotterdam; 5. A. W. J. de Gee, idem; 6. J. Brussaard, id. Reserves: 1. P. van Waas, Rotter dam; 2. C. van Altenburg, Dordrecht; 3." J. v. d. Kop, Overveen; 4. P. ten Bruggen Cate, Arnhem; 5. A. H. J. Koopmeiners, Rotterdam, en 6. H. A. d. Meer, Berkel. Geweer. Personeele wedstrijd op 300 Meter. 1. G, A. van den Bergh; 2. C. A. Brosch; 3. A. H. M. Bouwens; 4. H. Vuurman; 5. A. W. J. de Gee; 6. P. J. Brussaard; 7. P. van Maas; 8. C. van Altenburg; 9. J. v. d. Kop; 10. P. ten Bruggen Cate; 11. A. H. J. Koop meiners; 12. H. A. v. d. Meer. LAWN-TENNIS. Voor lawn-tennis hebben de héér en jhr. mr. R. van Lennep en jhr. C. van Lennep, als Nederlandsche ver tegenwoordigers in singles en dou bles, ingeschreven. HET NEDERLANDSCH WATER- POLO-ZEVENTAL. Voor afdeeling „Waterpolo" zal het Nederlandsche zevental bestaan uit de volgende spelers J. TI. W. Ruhl (Het IJ), J. F. Hulswit (Haar- lemsche Waterpolo-club, J. G. Cort- lever, Ed. Meijer, P. L. Ooms, B, Benenga, K. Meijer. Invaller L. Be- nenga. BERGEN. Wat het weder betrof koii de Ken- nemer Sportclub geen schooner dag wenschen dan dezen Zondag. De opkomst van het publiek iwas daaraan 'niet geëvenredigd. Het was maar matig. De baan was ongek snel. De regeling goed, behoudens den tusschentijd tusschen de eerste tweede heat, die te lang, terwijl de start hierin gegeven, zeer slecht was. Dagobert Dops en Castor stonden alle op 1650 en de starter gaf last tot ver trekken, toen Magnolia en Dagobert de beenen er goed onder hadden, terwijl op dat moment Dops zeker 20 Meter achter zijn paaltje was en daar achter Castor zeker ook nog wel 20 Meter. Het paard van den heer v d. Bergh, kwam hierdoor een 40 Meter in ongunstiger conditie. In ons oog geleek het zelfs of Dagobert nog vóór zij npaal'tje was toen het schot viel, 't geen ok 't geval was bij de start van Alexandra, doch deze werd er voor (en terecht) gedisqualificeerd. De wan ners Roelf, Lancier, Alida ien Mag nolia verbeterden allen hun record en niet zoo weinig ook, hetgeen uit onderstaande tijden blijkt. Dagobert toonde in de tweede heat een Kdlometertijd'van beneden de 1.31 en Magnolia 1.33 4.5 en op zijn doodle gemak, terwijl aan Dagobert alles ge vraagd werd. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Meiprijs. Heatdraverij. Handicap voor Nederlandsche paarden. Mini mum-afstand 1600 Meter. Ie heat: Glendine (1700), Doeleman, in 2.52 4.5. 2e Continent (1700), J. Witteveen, in 2.53 3.5. 2e heat: Roelf (1600), Ockhorst Jr., in 2.50 3.5. 2e Glendine in 2.55 3.5. 3e heat (beslissend)Roelf in 2.53 4.5 2e. Glendine in 2.53 4.5. Margenprijs. Prij ziendraverij voor Nederlandsche paarden van 3 jaar. Minimum-afstand 2000 Meter. Ie. Lancier (2050), Schönrock, in 3.41 4.5. 2. Rapide Bog (2025), ten Hagen, in 3.43 4.5. Schöorlprijs: Recorddraverij voor Nederl. paarden. Basis-afstand 2200 Meter. le. Alida, (2300), Haster, in 4.01 1.5. 2. Bertha Emil (2500), Ockhorst Jr., in 4.04 3.5. 3. Baudina (2280), J. Witteveen, in 4.05 3.5. Gedisqualificeerd Alexandra (2220) Schonrock, eerstaankomende in 4.00 2.5. Groetprijs: Heatdraverij. Handicap. Minimum-afstand 1600 Meter. le heat. Magnolia (1600), Ockhorst dr. in 2.36 3.5. 2e. Dagobert (1650), Alkemade, 2.36 4.5. 2e heat: Magnolia in 2.30, en tweede Dagobert in 2.30 1.5. De eerste heat was de gang van Da gobert van dien aard, dat disquaii- ficatie had behooren te volgen. DERBY-RENNEN TE CHANTILLY. Zondag is bovengenoemde interes sante ren te Frankrijk geloopen eindigde in een deat heat tusschen Sea Sick en Quintette. Voor Sea-Sick lag een geheel extra stoomer gereed, om het kanaal over te steken, aangezien de heer Van dei- Bilt Sea Sick ook ingeschreven beeft voor de Engelsche Derby, welke a.s. Woensdag geloopen wordt. Wegens ongesteldheid van Belhou- ■se zal dit paard ook door Stern gere den worden. ROEIWEDSIRIIDEN VAN „DE HUOP'. Zondag werden de wedstrijden voortgezet. Hiervan luiden de uitslagen Twee zonder stuurman, 1709 meter: 1 Royal Sport Nautique, van Gent, in 6 min. lOlwee vijfde sec. 2 Thames Rowing Ciub, Londen, in 6 min. 12 drie vijfde sec. Jonge Vier, 2000 meter 1 Nereus2 i 7 min. 36 sec. 2 De Amstel min. 49 vier vijfde sec. Double scullinghooten, 1700 meter Cercle des Régates, van Brussel, in 6 min. 54 twee vijfde sec. 2 Ruder- fesellschaft Ruhrort, in 6 min. 54 ier vijfde sec. Oude Vier, 2000 meter 1 De Amstel in 7 min. 10 twee vijfde sec., 2 Royal Sport Nautique, van Gent, in 7 min. 28 vier vijfde sec. Jonge Twee, 2000 meter 1 De Hoop in 8 min. 51 sec. 2 De Amstel, in 9 min. 6 twee vijfde sec. Jonge Skiff, 1700 meter 1 J. Nun- ninghoff (Ruhrort) in 7" min. 10 vier vijfde sec. 2 J. D. Lutge (Nereus) in 7 min. 48 één vijfde sec. Vier zonder stuurman, 1700 meter 1 Thames Rowing Club in 5 min. 48 vier vijfde sec. 2 Royal Sport Nauti que, Gent, 2 lengten achter. Oude Twee, 2000 meter. 1 De Am stel, die, aangezien geen andere ploe gen hadden ingeschreven, alleen over de baan ging, in 10 min. 56 vier vijfde sec. Oude Skiff, 1700 meter 1 Blackstaf- fe (Vesta Rowing Club) in 6 min. 29 sec. 2 Hermans (Brussel) in 6 min. 43 twee vijfde sec. Jonge Acht, 2000 meter 1 Nereus, in 7 min. 27 twee vijfde sec. 2 Amstel, in 7 min. 51 twee vijfde S60ude Acht, 2000 meter 1 Royal Sport Nautiqiie de Gand in 6 min. 39 één vijfde sec. 2 De 'Amstel, in 6 min. 50 drie vijfde sec. Tot slot een zeer mooie wedstrijd tusschen de twee achten, De Amstel en die van Gent. De Belgen wonnen met 31/4 lengten. HOLLAND OP DE OLYMPISCHE SPELEN. Naar wij vernemen' zullen, behou dens onvoorziene omstandigheden, de volgende Hollandsche zwemmers aan de Olympische spelen te Londen deel nemen J. TL W. Ruhl ('t IJ) doel. J. G. Cortlever ('t IJ) rechtback. J. F. Hulswit (TL V. G. B.) links- Eduard Meyer (D. J. K.) midden. Karei Meyer (D. J. K.) rechts buiten B. Benenga (D. J. K.) center voor. P. L. Ooms (D. J. K.) linksbui ten. En L. Benenga (D. J. K.) B. A. Roodenburch (A. Z.) F. W. Meuring ('t IJ). De eerste zeven vormen het Neder- landsch Waterpolo-zevental. mer uitsprak en waarvoor ik thams buiten de Kamer, de volle verani woordelijkheid ook tegenover de rechter aanvaard, was door mij opg< teekend uit den mond van een wer] gever, die in de bewuste vergaderd® van de wea'kgeversvereemiging tegei woordag was. Ik veranderde aan zijn inlichting niets, voegde daaraan ni'e toe. Wil nu „De Nieuwe Courant" houden, dat ik haar onrecht deei dan is de weg voor haar aangew zen. Zij diene een klacht tegen mij i het Openbaar Ministerie zal, wegej het belang, dat het publiek bij zaak heeft, wel geen bezwaar hebbe daaraan gevolg te geven. De in de bewuste vergadering aa wezige werkgevers kunnen dan vo den rechter als getuigen worden gi dagvaard en daar onder eede hun g tuigenis afleggen. Als „De Nieuwe Courant" ove tuigd ds, verongelijkt te zijn, kan i langs dezen weg tot herstel van e komen, zoover dit na hare gedeelte] ke bekentenis nog mogelijk is.' ZITTING MET GESLOTEN DEUR1 Voor de Rotterdamsche rechtbai zou Zaterdag behandeld worden inbraak ten huize van mevr. de duwe Hooikaas, aan den Oostzéedi in het laatst van December 1907 pleegd, waarbij de brandkast op gebruikelijke wijze werd opengeb ken en tal van kostbaarheden werd gestolen. Hiervoor stonden tere< L. T. v. d. L. en J. A. T. v. d. B. Toen de zitting zou aanvang* eischte het O.M., in liet belang openbare orde, behandeling de; zaak met gesloten deuren. De ree! bank ging in raadkamer en willig het verzoek in. Na ontïuiming der zaal en na* het verhoor van bekl. was af geloop gelastte de rechtbank de inhechtei ■neming van een der getuigen, A. C. Naar vernomen wordt geschie* de behandeling met gesloten deui in verband met latere bekentenis: van bekl., als zouden meerdere p sonen aan die inbraak debet zijn. DE VRIJHE1DSBEROOVING TE MAARSSEN. Men zal zich herinneren, dat on veer twee maanden geleden werd richt hoe in het arrestantenlokaa! Maarssen een landlooper eenige gen was opgesloten gebleven, do dat de veldwachter van Maarssen taal door het hoofd was gegaan hij iemand in dat lokaal nacht* blijf had verleend. De justitie naar aanleiding van dit geval onderzoek instellen, dat is geëind met een vervolging tegen den in breke gebleven zijnde veldwach Zijn zaak diende heden Maatni voor de Utrechtsche Rechtbank; dagvaarding is hem ten laste gele „dat hij te Maarssen na in avond van 30 Ma aid aan Godfi Scheepers op diens verzoek nacht blijf te hebben verschaft en na te dien einde in het arrestantenlot te hebben ingesloten en,dit lokaal een sleutel gp- slot te hebben geslo daarna hoogst nalatig, onnadenk en plichtvergeiten heeft verzuimd noemden Scheepers na het ver stro zijn van den nacht in vrijheid te; len of te doen stellen, ten gev van welk ernstig verzuim mee noemde Scheepers tot op den April 1908, des namiddags omsta half vijf uur, tegen zijn zin in da kaal is verbleven en gedurende tijdsverloop wederrechtelijk van vrijheid beroofd is geworden." In deze zaak waren drie getu gedagvaard, o.w. de lamdloopei quaestie. Als verdediger van den klaagde trad op mr. M. W. Bilderdijk. Mr. TREUB EN DE „NIEUWE COURANT." Zooals men zich herinneren zal, be sprak mr, Treub dezer dagen.' in een vergadering van de Tweede Kamer, de verhouding van „De Nieuwe Cou rant" tot ide Nederlandsche Vereeni- ging van -Werkgevers. Genoemd blad beschuldigden den spreker later zijn aantijgingen gedaan te hebben; onder den dekmantel zijner onschendbaar heid, als Kamerlid, wat den heer Treub aanleiding gaf tot de volgende publicatie in „Land en Volk.": „Nu „De Nieuwe Courant" de me- dedeeling, welke ik mij verplicht acht- ite ih de Tweede Kamer te doen om trent de verhouding van dat blad tot de Nederlandsche Vereenigiing van Werkgevers, .niet ten volle als juist erkent, verzoek ik u beleefd, het vol gende in uwe kolommen op te ne men. De mededeeling, welke ik in de Ka- ZANGWEDSTRIJD AMSTERDA Naarmate het einde nadert var zen grooten internationalen zang strijd, stijgt de belangstelling va publiek, dat zich evenwel wat de deeling van uitnemendheid" het die Zondagavond plaats vond, wel bedrogen zag. Immers erkend jury, bij monde van den heer I Brandts Buys, dat er voor dez* deeling, op één na de hoogste, si gezongen was. Nu is dat „slecht' tuurlijk betrekkelijk; toch geeft oordeel te denken. Er zongen 5 vereenigingen, waa der 3 uit Amsterdam, één uit Uti en één uit Venlo. De uitslag wa langdurig beraad der jury als v 1ste prijs: een zilveren lauwerkr eene gouden medaille en 750 me stemmen aan „Orpheus" te Uta 2e prijs: eene verguld zilveren daille en 350 aan Venlona te V* met algemeene stemmen en 3e p eene verguld zilveren rnedaill* 150 aan Kuns tna Arbeid te Am dam met 43 stemmen. Over de toekenning van laat noemden prijs is volgens de jur; herhaling gestemd. Zeer waarsc lijk waren er dus eveneens stem uitgebracht op Zang en Vriend» ien De Stem des Volks, beiden te sterdam. De jury bestond uit de heeren: ter van Anrooy te Groningen; Fr« Roeske, Isr. J. Olman, bedden te sterdam: Philip Loots te Haarleïï F. Brandts Buys te Rotterdam; thieu Neumann te Dusseldorf en Smulders te Luik.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2