HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEUK5^D-, Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. Koloniën Leger en Vloot Financieele berichten FEUILLETON Eindelijk gewonnen VERLOF DRANKWET. Door G. Gude is aan B. en W. ge vraagd om verlof (ingevolge art. 34 dier wet), tot liet verkoopen van al coholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat-, •se van verkoop in de gelagkamer van het perceel Ridderstraat 10. Hetzelfde is door E. Rokenhuize», gevraagd voer het perceel Rivier- (visebmarkt 17. VEILING in het verkooplokaal ,,De Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 30 Mei 1908, des avonds ten 5 ure. Nos. 16. Zes hulzen en erven met tuintjes naast eikand ei' te Schoten, waarin in één wordt uitgeoefend een koffiehuis niet tapperij, aan de de Reitzstraat, als: No. 1. Get. No. 34. II. J.Edelijn, f 1550. No. 2. Get. No. 36. J. P. C. Gunter, f 1530. No. 3. Get. No. 38. J. G. Uilenburg, f 1550. No. 4. Get. No. 40. Opgehouden f 1525. No. 5. Get. No. 42, Opgehouden f 1500. No.66. Get. No. 44. Opgehouden f 1500. No. 7. Een winkelhuis en erve a.tn de Noordzijde van de Spaamwoiider- straat, No. 49. J. H. Reijnders, 2275. No. 8. Een huis -en erve met tuin aan de Korte Lakenstraat, no. 8. Opgehouden f 1895. No. 9. Een winkelhuis en erve met open plaats en afz. opg. Bovenwoning aan de Zijlstraat no. 49 zwart en rd, Opgehouden f 13805. No. 10. Een heerenhuis en erve met rèuin aan den Zijlweg, No. 72, I. de Solla, 7500. No. 11. Een heerenhuis en erve met tuin naast en grenzende ten westen aan perceel no. 10, get. No. 70. I. de Solla, 7000. No. 12. Een winkelhuis en erve niet tuin eai afz. opg. Bovenwoning, naast •ien gtrenzemde ten westen aan perceel ho. 11 en op den hoek van de Ruyc- haverstraat, no. 68 zwart en rood. I. dé Solla, 10.000. No. 13.- Een- Winkelhuis en erf met afzonderlijk opgaande bovenwoning en daarachter liggend gebouw inge richt tot Bakkerij aan de Geweer straat te Heemstede nabij de Schouw- tjesbrug ,no. 40 zwart en rood. Opgehouden f 6005. No. 14, Een huis en erf met ruime plaats aan de Lange Raamstraat., no. 20. Opgehouden f 1180. No. 15. Een huis en erve met tuin e nafzonderlijk opgaande Bovenwo ning aan de Leidsche vaart te Heem stede, no. 241 zwart en rood. K. Hoesbergen, f 3030. N. 16. Een Huis en erve met tuin ©n afzonderlijk opgaande bovenwo ning aan de Velserstraat no. 10 zwart en rood. Opgehouden, f 5005. No. 17. Een Winkelhuis en erve met tuin en afzonderlijk opgaande boven woning aan de zuidzijde van de Am- sterdamsche vaart no. 2 A zwart en rood, J. W. v. Santé, f 3800. No. 18. Een huis en erve met tuin aan de Drossesfcraat No. 10. G. Oostwald, f1500. No. 19. Een Winkelhuis waarin ge durende ruim 20 jaren eene zaak uit geoefend wordt van natuur- en schei kundige instrumenten met woning, erf en grond aan de Ged. Oude Gracht no. 37. Opgehouden f 6855. No. 20. Een werkplaats en erve met daarboven gelegen zolder aan de Go-r- testeeg No. 6. Opgehouden f 1205. No. 21. Een huis e nerve met tuin aan de De Wltstraat no. 19. Opgehouden f 1105. No. 22. Een huis en erf met tuin aan de Oranjestraat no. 157, Opgehouden f 1995. No. 23. Een winkelhuis en erve aan, de zuidzijde van de Groenedaalsteeg, No. 18. Opgehouden f 1955. 1 No. 24. Een winkelhuis en erve met tuin aan de Oranjeboomstraat, No. 138. Opgehouden 1300. No. 2527. Drie. nevens elkander gebouwde huizen en erven met tuinen aan de Oranjeboom-straat, en wel; No. 25. Get. nó. 136, C. v. d. Kroft, f 1270. No. 26. Get. no. 134, C. v. d. Kroft, f 1260. No. 27. Get. no. 132. C. Romeyn, 1250. No. 28. Een winkelhuis en erf aan de Lange Begijnestraat no. 16. Opgehouden 945. Mi litaire Zaken. Ann de uitvoering te geven door 't Algemeen Nederlandsch Gymnastiek- verbond te Amsterdam op 6, 7, 8 en 9 Juni a.s. zullen van het 10e regi ment infanterie deelnemen. 8 vijftallen aan den afdeelingswed- strijd en 26 militairen aan de persoon lijke wedstrijden. Het bestuur van de ondei'off-iciers- vereenigiing „Mars" is voor het jaar 19081909 als volgt samengesteld: Sergeant-majoor Pieters Graaf land, president; id. Br-oman, vice-president; sergeant Könings, secretaris; Serge- ant-fourier Van Ommeren, penning meester; sergeant Spronk, vaandei- drager; sergeant-onderwijzer Van Driel, commissaris; sergeant Brou wer, id. av Het voornemen bestaat, om.den 27n Juni a.s. eene muziekuitvoering te geven door het muziekkorps van het 10e regiment infanterie in het Bron- gebouw na afloop bal. HAARLEMMERMEER. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlemmermeer, op Donder dag, den 4en Juni 1908, des voormid- ags ten 10.30 uur, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school 10. Voordracht: 1. H. Jippes te Nieuw- veen; 2. E. v. Geun's te Hoofddorp; 3. G. Bartelds te Herwijnen. 3. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 11. Voordracht: 1. J. Duinker, tijdel., onderwijzer te Haarlemmerrneer 2. J. Stoppelenburg te Benschop. 3. J. Hilvers te Terwispel. 4. Benoeming van een onderwijze res aan school .no. 4 Voordracht: 1. Mej. C. Blad te Haarlem. 2. Mej. J. de Boer te Amsterdam. 3. mej. A. -J. Schwantje te Den Hel-, der. 5. Verzoek van W. Hofstede om op nieuw te worden benoemd tot ge meente-werkman. 6. Stemmine ov-er het voorstel-Eve- lein in zake belooning voor het ge ven van herhalingsonderwijs. 7. Staten van restanten en oninba re posten, dienst 1907. 8. Besluit tot -af- en overschrijving, dienst 1907. 9. Besluit tot betaling uit de -onvoor ziene uitgaven, dienst 1908. 10. Kohier Hoofdei. Omslag, dienst 1908. ONZE GEZANT TE BERLIJN OVER DE EXPEDITIES IN INDXë. Onze gezant te Berlijn heeft een onderhoud gehad met den vertegen-, woordiger der Internationale Politi- sche Correspondenz, die bij hem na vraag kwam doen omtrent de onge regeldheden in Indië, wijl deze onge rustheid teweeg brengen bij Duitsche handelslieden, die daar belangen hebben. De gezant zei de, dat men al leen met plaatselijke onlusten te doen had en dat er van een algemee- nen opstand geen sprake was. De in- landsche hoofden waren ons allen trouw daarin had ook de dood van den Sultan van Siak geen verande ring gein-acht. EEN SANATORIUM VOOR POLITIE-BEAMBTEN. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van de Commissie van be heer van den Algemeemen Neder- landschen Politiebond tot oprichting van een sanatorium voor de politie in Nederland bleek uit het 3de jaar verslag, dat het kapitaal voor de stichting van een herstellingsoord vcor de politie 'meer dan verdubbeld is en thans f 19,259 bedraagt. Een ge deelte hiervan kwam in door tus- schenkomst van vele leden, welke daartoe met circulaires werkten. In het afgeloopen jaar werd aan tien leden op him aanvraag genees kundige en mater ieele hulp ver strekt. INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE APELDOORN. De verdachten van de inbraak in het postkantoor zijn Zaterdagmorgen wegens gebx-ek aan bewijs in vrijheid gesteld. Bakker exi De Hoog werdexx evenwel gevankelijk naar Rotterdam ebracht en uit axidere hoofde ter beschikking van den officier van jus titie aldaar gesteld. EEN SLANG IN HET VEEN Als eexx hooge zeldzaamheid wordt uit Osdorp gemeld, dat bij het veen- baggeren in den Osdox-pex-bovenpol- der met de machine, eene slang in bet veen wérd aangetroffen ter leng te van ongeveer 1 Meter. De werklie den wisten het dier te bemachtigen waarschijxxlijk zal het aaxx Artis wor- dexx aangeboden. G. M. MELCHERS. De heer G. M. Melchers, oud-Ka merlid voor Leeuwax-den eix thans di- rectexxr van een kunstmesthandel te Alkmaar, is beroepen tot predikant te Assendelft. Vóór zijn Kamerlidmaatschap was de heer Melchers eveneens px-edikaint. ONDER DEN TREIN. Zaterdag Is nabij Maastricht een wachtexies door een goederentx-edn overreden en gedood. ARBEIDSTIJDEN IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. De Nederlandsche Bond van Man nelijke en Vrouwelijke arbeiders de kleeding-indusfcrie en aaxxverwan- te vakken heeft aan den Mixxistervan Laxxdbouw enz. eexx adres gezonden, met het verzoek den uitzonderings maatregel, waarbij het is toegestaan om naaisters, breisters enz. langer dan tot 's avonds zeven uur, nl. tot acht uur 's avonds, arbeid te doen Verrichten, in te trekken. DE INKTWERPER. Met het mooie weder en als gevolg daarvan het verschijnen van meerde re lichte toiletjes op straat, schijnt ook de Amsterdanxsche inktwerper weder te voorschijn gekomen. Mej. K., uit de Reyer Anslostraat, die Vrijdagavond uit de Gerard Dou- straat, over het Museumterrein, door het Vondelpark en langs den Over toom naar haar woning terugkeerde, bemerkte bij haar thuiskomst, dat haar japon op de bekende wijze met inkt bevlekt was. EEN DESERTEUR. Vrijdagavond is door rechercheurs ixx een logement te Rotterdam aange houden K. H. v. d. S., dienstplichti ge van het 32e landweerdistxlct te 's-Gx-avenhage, die den 16en Maart gedeserteerd was. Bij zij?» aanhouding bekende hij niet ixx dienst te hebben dui-ven te- rugkeeren, aangezien hij zijn ge- weex- verpand had in een pandjeshuis te 's-Gravenhage exi geen geld had dit in te lossen, waardoor de termijn verliep, waarna de eigenaar van het pandjeshuls het geweer had ver kocht. IIET TRAMONGELUK BIJ TJALHUIZUM. Omtrent dit tramongeluk meldt de ,.L. Ct." nader Ongeveer ter hoogte van den op- weg naar Franeker bemerkten de 25-jarige Jan Jouwsma, van Wolsum, en zijn mede-passagier op hun reis met paax-d en sjees naar de voor jaarspaardenmarkt te Sneek, een, tram, komende uit de richting Bols-' wax-d, die hen achterop reed. Zijn1 metgezel stapte van de sjees exx hield het paard vast. Toen de grootste helft der wagens van de goederen tram voorbij was, begon het paard achteruit te loopen, waardoor de sjees in botsing kwam met een der achterste wagens, met het noodlottig gevolg, dat Jouwsma door den schok va,n de sjees viel en met zijn hoofd onder de wielexx van de tram raakte, waardoor dit lichaamsdeel ter hoogte van de benedenkaken Werd ovoxTedexx. De ongelukkige was terstond dood. Zijn lijk werd gebracht naar de wo ning van den heer S. S. Kooistra, landbouwer aidaax-, en later ver voerd naar zijn woonplaats. Zijn bejaarde moeder, een wedxiwa lijdt door dit smartelijk ongeluk een dubbel verlies, daar haar zoon ook aan het hoofd van hare boerderij stond. MISDAAD Te Woudrichem is de dochter van A. V. vei'dronken,men vermoedt dat hier misdaad in 't spel is. Een persoon is reeds geai'resteerd. EEN BIJZONDER PROCES. De gemeenteraad van Enschedé be sloot op voorstel van B. en W. de ïjsclub „Voonxit" in rechten aan te spreken voor achterstallige, huur van de pex'ceelen, welke zij des winters als ijsbaan gebruikt en die door koop aan de gemeente overgingen. Een der Raadsleden gaf in overweging de club failliet te doen verklaren, waar door het pachtcontract zoude zijn ont bonden. BALDADIGHEID. Te Rotterdam hebben eenige balda dige jongens brandend papier gewor pen in de brievenbus van een pand aan de Westewagenstraat waarixx het manufacturenmagazijn van de firma Brans Co is gevestigd. De winke lier was afwezig. De koopman Louis Swaaf, die juist passeerde, zag, dat de gordijn vlam vatte en trapte zonder zich te beden ken, de spiegelruit ixx. Deze ijver bekwam hem slecht, want hij viel kermende achterover, waarna bleek, dat hem een slagader en de hakke- pees waren doorgesneden. Gevolgd door honderden werd hij in alle haast naar het ziekenhuis gebracht. Na al daar voorloopig verbonden te zijn,- is hij in het Israëlietisch ziekenhuis op genomen. De brand werd met em mers water gebluscht. BRANDEN. Te Casteren, gemeente Hoogeloon, Hafnert en Casteren, in 't zuiden der cude Meierij vaxi -Den Bosch, zijn drie boerenwoningen afgebraixd. Drie var kens slechts kwamen in de vlammen om, maar veel huisraad ging verlo ren. Assurantie dekt de schade. Zaterdagmiddag brak te Rotterdam, waarschijnlijk door het inslaan van dien bliksem, brand uit in de vexmds- fabxlek der firma Oudshooxxn en Vain der Held. Een ketel met olie geraak te in brand en in een oogeixblik sloe gen de vlammen hoog uit het glazen dak van het ketelhuis. De brandweer w-as met 4 spuiten uitgerukt, doch slaagde er in, den brand te bhxsschen door het inwerpen van zand. MINNENIJD. Zekere B-et den T., een dienstbode te 's-Hertogenibosch, heeft aldaar uit minnenijd een ander dienstmeisje met een mes zóó toegetakeld, dat men in het gasthuis ruim twee uren be zig moest zijn met het dichtnaaien der gelukkig niet levensgevaarlijke wonden. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag is te Hilversum -het 7-jarig doch-teilje van Van Ruiten beek ovexueden door een slagerswa- De wielen gingen het kind over de borst heen, dat aan de gevolgen as overleden. Het 4-jarig zoontje van den bak ker v. d. L., dat met een even oud speelkameraadje te Bolsward onder de -stoomtram geraakte, is eveneens overleden. Te Erica is het driejarig kindje van den arbeider v. d. V. in een veen- kuil gevallen en verdronken. ONWEDER. Het hevigeonweder dat Zaterdag middag woedde, heeft in den west hoek van Noord-Brabant groote scha- de aangelicht. Door den neerstroo- menden regen/maar vooral door dexx gevallen hagel, waarbij steexien ter grootte van knikkers, is den te velde staanden oogst op vele plaatsen ge heel vernield. Geheele blokken vlas en bieten zijn totaal verhageld. Vrijdagmiddag zijn te Standdaar- buiten drie koeien van den land-boxx- wer v. K. in de wei door den blik sem gedood. Zaterdagmiddag is te Hoeven de boerderij van v. D. door bet inslaan van den bliksem tot den grornd afge brand. MOORD TE VAALS. In verband met het te Vaals gevoxx- den lijk van Laura Klinkenberg is, naar Duitsche bladen melden, te Hambux'g aangehouden zekere F. Dreuw, uit Raeren, die sinds 30 April den dag, waarop de moord heeft plaats gehad is verdwenen uit zijxx ouderlijke woniixg. EEN INBREKER GESTRAFT. Gisternacht heeft men zich door het verbreken van een ruit toegang- weten te verschaffen tot het bij nacht onbewoonde café Essenburg, gelegen aan dexx Beukelsdijk te Rotterdam. Nadat de dader of de dadex-s zich drie eendeix en twee flesschen advo caat hadden toegeëigend, hebben zij geprobeerd de toonbanklade te ope nen. De caféhouder van Essenburg, J. D., bij wien meermalen is ingebroken, heeft, om de inbrekers af te schrik ken, 's nachts in zijn inrichting een methagelpa troon geladen geweer zoodanig opgesteld, dat een oninge wijde er niets van kan zien. Dit ge weer is op de lade gericht en het schot gaat af als de lade geopexxd wordt. Het schot is gisternacht afge gaan, maar ixx liet café heeft men nergens de hagelkorrels teruggevon den, zoodat vermoed wordt, dat de dader de volle laag gekregen heeft. Hij is xxiet bekexxd geworden ook wordt uit het café een handdoek ver mist, zoodat het niet onmogelijk is, dat hij dezen medegenomen heeft, om zich te verbinden. („Msb.") NEDERLANDSCHE DROGISTEN- BOND. In de te Amsterdaixi gehouden al- gemeene vergadering van de Coöp. Inkoopvereeniging van den Nedex-- landschen Drogistenbond, werden de balans, winst- en verliesrekening over het boekjaar 1907 goedgekeurd. Besloten werd, het winstcijfer zijn geheel op het reservefonds over te brengeix exx dus geen dividend uit te keeren. De volgeixs rooster aftredende be st uux'sledexx, de heeren A. N. van Zessen, A. J. Claessen en P. H. Sap, werden bij acclamatie herkozen. Voor dexx aftredendeix commissaris den heer K. van Eden, die niet di rect herkiesbaar was, werd gekozen de heer G. Velder. Uit het verslag bleek, dat deze jonge vereeriiging in bloei toeneemt. Je onxzet over 1907 bedroeg het dub bele van het vorige (eerste) boek jaar. Dexx heeren A. N. van Zessexx, pen ningmeester, eix C. J. Sohn, secreta ris, werd door de vergadexlng dank gebracht voor dexx ijver, waarmede zij de belangen der vereeniging be hartigden.- De depóts te Axxxsterdanx, Haarlem en Dexx Haag voldoen goed en gaan steeds vooruit. VOOR EEN KENAU. Een heer, die een paard wilde koo- pen en het proef reed, merkte, dat het zeer veel neiging had om er van door te gaan en alle aandacht bij 't stuiken easchte. Denkt u, dat dit 'n paard is, dat men 'n dame in haaiden kan- geveai? vroeg hij den handelaar. Nou, antwoordde die, ik moet zeggen, dat ik niet graag de man zou willen zijn van 'n vrouw, die dat paard kan rijden. EEN HANDIGE KOOPMAN. Op de markt stond er een van het gilde van Kakadoxnis z'n waren aam. te prijzen. Hij verkocht aak-agenda's. Eei'st schreeixwde hij zóó, dat er een hoopje menschen om zijn stalletje kwam staaxx en toen stak hij van wal. Ageaxda's, agenda's, dames en heeren! en hij gooide er een in de lucht en ving die weer op, -het boek voor iedereen, het boek voor- allen. Daar heb je bij 'n woordeixboek van 89 bladzijden, een kookboek voor de oude spijzen, die altijd worden ge kookt en voor de nieuwe, die nooit worden gekookt, een recept voor tand pijn, hoe likdoorns te genezen zoxxder snijdexi eaxz. Maar geen mensch kocht. De man stond, op z'n stalleje en keek op de menigte neer nxet een verachtelijke» blik. Ik vergat xxog te zeggen, merk te hij op, dat er in 't boek ook eeni ge bladzijden wit papier zijn voor de menschen, die niet kunnen lezen. VERSCHRIKKELIJK. Die Meier moet erg aan lager wal gex^aakt zijn! Ja, zelfs al was hij een giraffe, dan zou ihij nog tot over zijn ooren in de schuld zitten. EEN NASPEL. Bandoeng, 27 April. De rechter commissaxls voor strafzaken is heden hier aangekomen, in verband met de verklaring van mevrouw Darma, dat de voxlge directeur der kweekschool, de heer Van Haastert, door Daxma vergiftigd is. Inderdaad werd voor de woning van wijlen Van Haastert een djimat opgegraven, die daar begraven is, om ontdekking der vergiftiging te voorkomen. („B. N.") In het reisplan van Hr. Ms. „Fries land" -is eenige wijziging gekomen. Van Smyrna vertrekt de bodem naar Messina. De data voor het aandoen van Napels, zijnde van 13 tot 22 Juni, en zoo voort, blijven ongewijzigd. KENNEMER ELECTRICITEIT- MAATSCHAPPIJ GEVESTIGD TE BLOEMENDAAL. Aan het verslag over het boekjaar 1907 is het volgende ontleend: Bij Raadsbesluit van 3 October 1907 is concessie verleend tot het leggen en hebben van electrische geleidin gen in de geheele gemeente Bloemen- daal en zulks voor den tijd van 30 jaren. De inkomsten in 1907 bedroegen f 122.064, zijnde eene vermeerdering van 18.653. De uitgaven in 1907 be droegen f 74.474, zijnde eene vernxeer- dexlng van f 6925. De bruto-winst be droeg dus f 47.590 tegen f 35.862 ia 1906. Het aantal aangesloten lampen be droeg in 1907 20.259 tegen 17.585 in 1906. In het afgeloopen jaar werd den Huize „Duinlust" aan het net aange sloten en daardoor de gelegenheid ge opend om van de duinleiding af ge meenschap met Bentveld en den Aer- denhout te verkrijgen. Verschillende aanvragen voor aaii- sluiting aan het net in den Aerden- hout kwamen in, doch het leveren van stroom aldaar wordt tijdelijk nog belet, doordat zonder ministerieele vergunning geen kruisingen van het net met dat van de „Ned. Bell-Tele- foon" Maatschappij mogen worde» gemaakt. De aanvrage daartoe werd ingezonden en bedoelde vergunning werd dezer dagen verkregen. Centrales, met inbegrip van de wa terleiding, stonden in den loop va» 1907 met f 574.553 te boek. Voorge steld wordt hierop f 42.221 af te schrijven, zoodat op hiet einde va» dat jaar de boekwaarde bedraagt f 532.332. Voor onderhoud en x-eparatie is in het boekjaar 1907 geboekt f 12.000 en besteed in dit jaar f 11.544. Op het on derhoud- en repairatiefonds werd het verschil gereserveerd ad f 455, zoodat inclusief het saldo van het voorgaan de jaar ad f 3705, een bedx^ag blijft van f 4160. (Uit het Engelsch). Eens op een dag voer ik met den matroos door den mist naar buiten, naar de Westelijke eilanden om te .zien, of er geen schip op het zand ge raakt was. Het was lang niet zon der gevaar Gevaarlijk eix heel nat, dat kan ik u zeggen Wij komen zoo op Rosevaer en daar ligt werke lijk een wrak, en nergens is een zeeman te zien. Wij landen op Rose- vear, en als wij juist van plan zijn, het taschje van wasdoek ergens tus- schen de rotsen neer te leggen, natuurlijk zoo, dat men het moest vinden, stooten wij op het lijk vaxx een zeeman, die vlak bij den oevex* ligt, alsof hij slaapt. Ik steek hem het taschje ixxden zak en dan ver brijzelen wij met steenen zijn gelaat. O, dat was afschuwelijk Ik voelde mij zoo ellendig daarbij. Maar het moest gebeuren, en wij sloegexx zóó lang, tot van het gelaat zoo goed als niets meer te zien wasen toexx trok ken wij hem een stuk verder land waarts in, want wij vreesden, dat de golven hem zouden kunnen weg spoelen, en daar legden wij hem in het gras, precies alsof hij sliep. Daarbij begingexx wij een kleine fout, wij trokken hem namelijk te ver op het land. Maar dat hinderde verder niets Ik begrijp het, zeide Charnock, en op denzelfden dag, toen ik in Tanger door de deur riep, begaf Warriner zich met zijn schip op weg naar Engeland Juist, antwoordde Fournier. Ik had dien morgen zelf een sloep ge huurd, die hem naar Tarifa zou bren gen. Ik herinner liet mij. Zijn schip lag in Tarifa, ging Fournier voort, en nog dienzelfden nacht heesch hij de zeilen. Ja, zei Charnock, ik brachtden nacht hier in Tanger door, ik moest twee dagen in Gibraltar op de boot wachten, op de hoogte van Quessant passeex-den wij de „Tarifa" en drie dagen daarna trof ik Wai'riner in Plymouth aan. Dat klopt alles pre cies met den tijd. Het is zeer waarschijnlijk, dat Ralph den Moor verraden heeft, zei Fournier peinzend, met een toege- vexid glimlachje, er was immers geld bij te verdienen Morgen ga ik naar den Kaïd. Fournier ging naar den Kaïd, die juist voor de poort zat, om recht te spreken. Fournier deed zijn verhaal. Wij zullen er niet eerst het ge zantschap mee lastig vallen, zeide hij. Het gezantschap zou het tot een op zienbarende zaak maken, en Zijne Majesteit, de Sheriff, dien God moge behoeden, zou er onuitsprekelijk veel moeilijkheden mee hebben. Bovendien geloof ik, dat het juister gezien is, de zaak in privé te behandelen. Daarop volgde een veelbeteekenen- de handdruk. Omdat de Engelschman UEd. indertijd verteld heeft, dat Hassan Akbar in lage zelfzucht rijkdommen opstapelde, zal UEd. nu ook eexx woordje met Hassan spreken en van hem te weten komen, waar de En- gelschnxan gebleven is. De Kaïd streek nadenkend over zijn witten baard. De Christen spreekt wijze woor den Wij zullen de rust van Zijne Majesteit, dien Allah zegenexx moge, niet om zoo'n kleinigheid verstoren ik zal ïxxet Hassan spreken en ix daxx laten roepen. Hassaxx Akbar werd van de poort der begraafplaats naar den Kaïd ge haald en deze sprak hem aan I-Iassan, je hebt je schatten ver- box'gen, de Engelschman vertelde mij dat, en omdat je rijkdom je tot niets kon dienen, xxam ik je het geld af. Toexx ik blind en hulpeloos was, zeide Hassan. Het was een goed voorportaal voor je loutering, en uw en nxijn ge bieder, den sultan, werd daarmee een dienst bewezen, zei de Kaïd met waardigheid, en boog eerbiedig zijn hoofd tot in het stof. Dus zeg mij wat heb je met dexx Engelschman ge daan Maar Hassan gaf geen antwoord. Jij verdorven man Moge Allah je voorvaderen verbranden zeide de Kaïd, en liet hem handen en voeten binden en hem in een der binnenver trekken brengen, waar hij met roe den van verschillende lengte en dikte tot rede gébracht werd. Op het eixxde vaix den derden dag zond de Kaïd eexx boodschap aan Fournier, dat God ïs goedheid, het hart van Hassan verzacht had, en dat hij nu spreken zou. De Kaïd ontving Charnock en Four nier in een hoog, koel en gewelfd ver trek. Hij zat op hooge kussens onder een baldakijxx achter in het vertrek. Voor de bezoekers werden bankjes binnen gebracht, en monsieur Four nier en de Kaïd wisselden luidruch tige begroetingen en dronken veel zoete, slappe thee. Toen hief de Kaïd de hand op en een blinde, wankelen de, gebrokexx man kroop, zijn ketens achter zich voortsleepend, naar hom toe. Chaxmock fluisterde Wat hebbexx zij mét hem uitge voerd Zij hebben hem tot rede ge bracht, anders niets, antwoordde monsiexxr Fouxmier droog'. Al zijn medelijden bewaarde hij voor Ralph Warriner. Charnock liet zich later door den heer Fourniei* de geschiedenis ver tellen, die Hassan had meegedeeld, en die op het volgende neerkwam. Toen de zoon van Engeland voor 't eerst in Marokko kwam, be wees ik hem gastvrijheid en allerlei diensten u weet, hoe hij mij daar voor beloonde. Nadat ik blind gewor den was, wachtte ik mijn tijd af dikwijls vernam ik zijn stern op het marktplein en in de straten van Taxx- ger, en ik wist, dat hij op vijandx- gen voet stond met zijn familie, de Christenen, en dat hij het xxiet zou wagexx zich tot hen te wenden. Ik zit bij de poort van de begraafplaats, en veel Arabieren, Mooren, negers en joden komen langs dien weg uit het binnenland naar de markten einde lijk op zekeren mox-gen hoor ik den stap vaxx een man, diens voeten in bamboes-pantoffels voortschuifelen in die losse pantoffels kon hij niet zoo goed vooruit komen als wij, die dat van kind af aan gewoon zijn. Exx het was geexx oude, wiens voeten zich moeilijk meer lietexx optillen, want hij deed lange stappen, dat zei mij mijn gehoor, dat mijn gezicht vervangt. Het was eexx Christen in het gewaad van een Moor. Misschien zou ik hem niet herkend hebbexx, als ik hem al leen rnet de oogen gezien had. Maar mijn ooren warexx scherp, en ik hoor de. Toen hij voox*bij kwam, groette hij, en daaraaxx hoorde ik, dat het de Christen was. Hij liet een dollar in mijn schoot vallen, floot toen een melodie, die ik dikwijls van hem ge hoord had, als hij mijne gastvrijheid gexxoot en zette zijn weg voort. Ik stond op en volgde hem, want ik' meende, dat mijn tijd nu gekomen wa9. iJwrirs over het marktplein volgde ik hem het schuifelen van zijn pantoffels kon ik hooren, te midden van al het stemmengedruisch en het geloop om mij heen. Hij zag mij niet, want hij draaide zich niet om en bleef ook niet staan, maar ging rechtuit door de stadspoort, sloeg toen den hoek om xxaar de paar denmarkt exx kwam bij een huis, dat hij binnen ging. Ik hoorde, hoe de deur achter hem en een luik voor het venster gesloten werd en ik ging ach ter dat venster zitten en wachtte. Ik boorde daarbinnen in de kamer heftige, ernstige stemmen, en toen' stond er een op, kwam de deur uit, en ging met haastige schx'eden de' straat naar de haven af. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5