NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e jaargang. No. 7649 Verschijnt degelijks, bshaivs op Zon- en Feestdagen. wobnbdag 3 juni 1908 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) Wooff Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland a 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02Yt Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Oiigave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur T 0. PEEREBOOM. ADVERTENTIÉNi Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l—elke regel meer ƒ0. S3 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 3 JUNI. Muziek in den Hout, 8 uur. OM ONS HEEN No. 750. De Gymnastiek in Nederland We ontvingen Zaterdag van den volijverigen Secretaris van het Comi té voor de Pers, die ons dag in, dag uit met berichten bekogelt, de navol gende mededeeling NEDERLANDSCH GYMNASTIEK- VERBOND. Bondsfeest 1908 te Amsterdam. Nog één week, en de feestelijkhe den van het Nederlandsch Gymnas- tiek-Verhond in Amsterdam zijn in vollen gang. Alles gaat naar wensch. De financieele steun laat niets te wen- schen over blijkbaar wordt gevloeid, dat een lichaam als dat Verbond, zoo hoog noodig voor de lichamelijke ont wikkeling en de kracht van het Ne- 'derlandsche volk, recht heeft zijn 40- jarig verleden met glorie te gedenken. Zaterdagavond te prompt 8 uur gaan de meer dan duizend turners, die dan. reeds present zullen zijn, al len op het plein van het oude Prin- senhof geschaard-, terwijl het Be en- stuur en de vertegenwoordigers der Binnen- en Buitenlandsche vereeni- gingen in de mooie Amsterdamsche raadzaal door hét Gemeentebestuur worden begroet. De dan. volgende uren van gezellig feestelijk samen zijn in het. Concertgebouw beloven ook veel goeds. Eb dan gaat het drie dagen verder, steeds wedstrijden en- gymnastiek. Die nu het terrein ach ter het Rijksmuseum ziet, met zijn drie tribunes voor drieduizend men schen en groote terreinen voor be zoekers, met daarbinnen de grasvlak te open voor vrije- en orde- oefeningen voor de mannen, de vrou wen, de aspiranten en de pl. min. 6000 schoolkinderen, omzoomd door een rand van gymnastische werktui gen krijgt eenig denkbeeld vaii wat in die dagen te zien zal zijn. Werkt het weer dan wat mee, dan heeft de propaganda voor de alzij dige lichaamsoefening een noodig loc! feest bij uitnemendheid gevierd, rel Er zou geen aanleiding wezen om dit bericht een andere plaats te ge ven, dan die het gewoonlijk krijgt, namelijk onder de rubriek Sporten 'iftl W e d s t r ij d e n, wanneer ik niet over de mededeeling zelf wat zeggen wou. Het heeft mij namelijk doen denken aan een muziekstuk, dat in opgewekt-en toon begonnen, met een min of meer droeven klank eindigt opzet is in majeur, het slot inmi- neur. Let maar eens op. In den be ginne lezen we, dat alles naar wensch gaat, dat het A. G. V. zijn 40-jarig bestaan met glorie gaat gedenken, dat het gemeentebestuur officieel be groeten zal en zoo voorts en zoo vd voorts, totdat we op eens stuiten op 'den slotzin, waarin wordt gewaagd van de propaganda, van het vie- pj ren van een noodig feest. In die twee gespatieerde woorden ligt de droeve klank. Al spreekt de steller van het bericht over de meer he 'dan duizend turners, die present zul- len zijn op Zaterdagavond met dezelf de ingenomenheid alsof het er tien- duizend waren, de voorstanders van de gymnastiek zijn in hun hart niet tevreden. Let wel. ik zeg niet, dat ze hun feestviering wat beters, wat schooners hadden verwacht inte- genheel is het best mogelijk, dat die hun hoop heeft overtroffen, maar zij zijn veel te practisch van aard, om biet in te zien, dat zoo'n feest de M hoofdzaak niet isdat het er vooral op aankomt, wat er dagelijks, mid den tusschen den gewonen arbeid, aan en voor gymnastiek wordt ge- Mj daan. Zoodra ze dat overwegen komen ze er toe- om te spreken van propagan da en van een noodig feest. Nu maakt men geen propaganda meer voor iets. .waarvan iedereen het nut inziet. Niemand beveelt om maar iets te noemen het wielrijden meer aan, dat maakt reclame voor zichzelf. Duidelijk genoeg verklaart dus het pevscomité, dat het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond gebruik maakt van zijn 40-jarig Bestaan, om weer eens wat propaganda, wat lïoodige propaganda, te maken voor de gym- mastiek. We behoeven waarlijk zelf geen turners te wezen om te weten, dat de gymnastiek inderdaad bij ons volk in onbruik geraakt. Het aantal ver- eenigingen, dat er zich mee bezig houdt, is betrekkelijk gering, het aan tal leden dat die vereenigingen tellen niet groot. En de toekomst staat er niet schitterend voor. Onze- jongens en jongelingen beschouwen de gym nastiek niet als een zegen, maar voor zoover zij er op school toe ge noodzaakt worden, als een last. Wan neer de leerlingen van de Hoogere Burgerschool graag naar de gym nastiekzaal gaan, dan is dat niet uit liefde voor de oefeningen zelf, maar omdat ze er hun hersens niet bij behoeven in te spannen, 't Is een soort van rustuur en dat te meer, om dat ze wel weten dat het cijfer voor gymnastiek op hun rapport toch geen ongunstigen invloed hebben kan. Wie hoort er ooit een jongen met verrukking spreken over de keurige manier, waarop een van zijn vrien den langs den horizontalen ladder heeft, gezweefd, hoe mooi hij in de ringen of op de brug heeft gewerkt? Dat doet hij niet. Al zijn enthousias me blijft bewaard voor een voor waarts, die zoo prachtig den bal nu het net heeft gekopt, den keeper, die een kei toch nog wist te houden, of den cricketer, die zijn tegenpartij m het verre veld wist uit te vangen. De aandacht van onze jeugd is voor voetbal, cricket, tennis. De gym nastiek heeft haar verloren. Als de volgelingen van Vader Jahn dat betreuren, zucht ik van har te met hen mee. Zij hebben gelijk, wanneer ze zeggen, dat voetbal het meest geliefde van de drie een een zijdige lichaamsoefening is en dat gymnastiek alzijdig ontwikkelt. Ze hebben gelijk, wanneer ze beweren, dat overdrijving bij voetbal licht mo gelijk, bij gymnastiek haast ondenk baar is. Maar ze hebben, meen ik, in één opzicht groot ongelijk en wel hierin, dat ze nog altijd de gymnas tiek hjouden binnen de wanden van de zaal en geen oplossing zoeken van dit allergrootste vraagstuk hoe be oefenen we de gymnastiek in de open lucht Tk spreek nu niet van het aan staande feest. Inderdaad lezen we in het bericht, dat het terrein van het Rijksmuseum omzoomd is door een rand van gymnastische werktuigen. De turners zullen hier dus werken in de open lucht. Maar dat is een uit zondering, geen regel. Nog altijd huizen de gymnastische hulpmidde len. in duffe zalen, nog altijd wordt er meest 's avonds geoefend, bij kunst licht dus, dat de omgeving nóg duf fer maakt. Waarom niet getracht, al thans in het mooie seizoen, een uur tje te vinden in den vroegen morgen, vóór het dagwerk en dan in de open lucht In welk opzicht hygiënisten dik wijls mogen verschillen, hierover zijn ze het eens, dat de menschen toch vooral zooveel mogelijk in de open lucht moeten vertoeven. Dat doen on ze jongens, niet omdat ze zoo gevoe lig zijn voor theoretisch-hygienische vertoogen, maar omdat ze het pret tig vonden en als bij instinct, gevoel den, dat het goed voor hen was. Van daar gedeeltelijk het succes van de fiets, vandaar ook de algemeene sym pathie voor voetbal, cricket, tennis, voor roeien en zwemmen. Want ook deze twee laatsten beginnen mee te tellen. De roei- en zeilvereenïging Het Spaarne, om bij onze eigen stad te blijven, kon onlangs inderdaad op flinke schaal haar befcooging aan Prins Hendrik op touw zetten en heeft een nieuw clubhuis noodig niet alleen omdat het oude versleten is, maar ook omdat het ledental zoo toe genomen is, dat wanneer een groot aantal tegelijk aan de loods ver schijnt, het getimmerte inderdaad begint te zinken. En wat het zwemmen aangaat be hoeven we maar te Wijzen op het feit, dat naast de particuliere inrichting, een bijna kostelooze inrichting is ge- stipht, met subsidie van de ge meente. Alles, alles, in cle open luchtDat gaat zoover, dat men in Engeland het land van de sport bij uitnemend heid, een middel gezocht en gevon den heeft om de menschen zoolang mogelijk bij het openluchtspel te hou den. Dat begint met voetbal, gaat voort met cricket en eindigt met golf, een balspel, clat in ons land nog niet bekend is, maar waar over het Kanaal menschen van 50 en 60 jaar zich mee vermaken.'. Ik herinner me, dat in mijn jeugd bij de gymnastische oefeningen elke springer bij het neerkomen een wolk van stof uit de matras joeg, zoodat weldra in de zaal een wolk van fijn verdeelde stof ronddwarreide en prik kelde in de keel. .Waarschijnlijk worden de matrassen tegenwoordig wel beter uitgeklopt, maar nog altijd houdt de gymnastiek krampachtig haar zaal vast. Terwijl hygiënisten uit overtuiging en jongelui uit in stinct de openlucht aanprezen, zat de gymnastiek in haar zaal en pruilde, ik kan het niet anders zeggen, pruil de als een goedhartige tante, die ziet hoe haar neefjes en nichtjes liever in den tuin ravotten, dan naar haar toch wel boeiende verhalen te luis teren. Ik heb meermalen aan gymnasten gevraagd„Waarom oefenen jelui niet in de open lucht?" „Och", zeien ze dan, „de gelegen heid is er niet voor en je kunt die dure werktuigen toch niet naar bui ten slepen." Dat begreep ik niet en ik begrijp het nfog niet. Zeker, het zal wel wat geld kosten, maar dat is bijzaak als het een goed beginsel geldt. Wat raakt het, of'de brug een jaar of wat eerder vernieuwd moet worden en de touwen van rek en ringen spoedig zijn doorgerot I Wat doet het er toe, of de slimme landeigenaar hooge huur eischt voor een oefenterrein? Wanneer de gymnasten overtuigd zijn van de waarde der gymnastiek, moeten ze die bezwaren niet vreezen. Dat doen ook de voetbalclubs niet, die met meer durf dan geld groote kosten maken, overtuigd dat het wel terecht zal komen. Om het kort te zeggen de gymnas tiek moet tot de jongelui gaan, niet wachten tot de jongelui bij haar ko men. Want dan, zoo vrees ik, komen ze niet meer I J. C. P. Buiteniandsch Overzicht BELGIë. Onder de rubriek Gemengd Nieuws kan men weder een verhaal lezen van een spoorwegongeluk in België. Dit is in twee weken tijds het derde ernstige spoorwegongeluk in dat. land. Schijnt er niet iets aan den veilig heidsdienst te haperen Het Congo-vraagstuk wordt weer druk besproken. De minister Renkin is naar Wiesbaden vertrokken, om met den koning over den uitslag der verkiezingen te cpnfereeren, en in politieke kringen verwacht men daar van een veranderde houding inzake de Congo-quaestie. Het kabinet-Schollaert heeftzich, door de weigering van het gevraagde referendum en zijn beroep op de ver kiezingen, om hierdoor het volk te doen spreken, nogal gebonden, zoo- dat verdere concessies aan den wil van het land onvermijdelijk schijnen. RUSLAND. In de Doema en den Rijksraad wordt nog steeds druk beraadslaagd over den aanleg der Amoer-spoor- weglijn. 't Eigenaardige is, dat Witte vroeger een voor- en nu een tegen stander van dit werk is: De diplomaat heeft echter laten doorschemeren, dat hij daar zeer gewichtige redenen voor heeft. Welke, clat zei hij niet Wederom komt een verhaal tot ons, illustreerende de treurige rechtstoe standen in dit land. De gouverneur van Cherson bevond zich dezer dagen te Tiraspol. Toen hij zich naar de club van den adel wilde begeven, trad een jodin hem in den weg, die hem smeekte, hem een ver zoek te mogen doen. De gouverneur stond dat toe. En daarop vertelde de vrouw snikkende de lotgevallen van haar achttienjarigen zoon, die door de politie mishandeld was. De jongen' werd door zijn patroon, een koopman, verdacht van diefstal. Hij werd gear resteerd en naar het politiebureau gebracht. Daar werd hij op de wreed ste manier •mishandeld. Men sloeg hein met vuisten in het gezicht, trap te hem en geeselde hem om hem tot bekentenis te-dwingen. Maar de jon ge man bleef volhouden, dat hij on schuldig was. Een politie-beambte gaf toen iast hem net zoo lang te ranse len tot hij bekentenis zou afleggen. Men martelde hem tot hij flauw viel. Doch ook dit was voor de beulen nog geen reden, hun werk te staken. Zij brachten hun slachtoffer weer bij door overgietingen met koud water, wachtten eenige minuten en daarna begon de marteling opnieuw. Beken nen wilde de gemartelde echter niet. Ten slotte zag men zich genoodzaakt, hem naar een ziekenhuis te brengen, waar hij nog is. De gouverneur heeft last gegeven een streng onderzoek in te stellen in deze zaak. ENGELAND. De Engelsche koninklijke jachten kiezen Woensdag uit Portsmouth zee. De „Victoria and Albert" gaat naar Sheerness, waar koning Eduard en zijne gemalin naar Rusland scheep gaan. Van uit- of afstellen van het bezoek komt dus blijkbaar niets. SPANJE. De veldtocht tegen het ontwerp-wet op het terrorisme neemt steeds groo- tere afmetingen aan. Eiken dag wor den er in vele plaatsen reuzen-betoo gingen gehouden. Van alle kanten krijgt de koning den raad, om, voor het geval het ont werp in de Kamers wordt aangeno men, zijn veto uit te spreken, en de wet dus niet af te kondigen. DUITSCHLAND. Maandagmiddag had in het konink lijk paleis een gala-diner plaats, ter eere van het Zweedsche koningspaar. Ook de Rijkskanselier zat aan dezen diseh. ITALIë. De staking der landarbeiders be gint te verslappen. Vele arbeiders, aan armoede ten prooi, willen weer aan het werk gaan. TURKIJE. De toestand op Samos is vrijwel nog onveranderd. Wel doen geruchten de ronde van een groot bloedbad, door de Turksche soldaten uit wraak on der de vluchtelingen aangericht, maar, een bevestiging van deze vage berichten laat zich nog wachten 't Is een heele drukte voor de gezan ten der drie beschermende mogend heden, Engeland, Frankrijk en Rus land, terwijl ook Griékenland's ge zant druk in de weer is. Of 't tot eene inmenging der mo gendheden zal komen De protest-nota van de Grieksche regeering aan de drie mogendheden zegt, dat de bewoners van Samos niet in opstand zijn, maar alleen pro testeeren tegen den prins-gouverneur, die, met schending der autonomie, Turksche troepen liet landen. Het Grieksche ministerie verzoekt de mo gendheden schepen naar Samos te zenden dan zal de bevolking de wa pens neerleggen en zich rustig hou den. Voorts verzoekt Griekenland het onmiddellijk ontslag van den gou^fer- neur en ontruiming van diens paleis door de Turksche troepen, die het be zet houden. In Macedonië blijven de „benden" onlust stoken. Nu weer is een gevecht tusschen een bende en eenige boeren geleverd, waarbij enkele dooden en1 gewonden vielen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Nu is de keizer bij zijn jubilé weer gehuldigd door het leger. De plech tigheid had plaats in den Hofburg te Weenen, en werd bijgewoond door 13 aartshertogen, 300 actieve en 215 gepensioneerde generaals, benevens deputaties van cle verschillende regi menten. JAPAN. Reeds was aangekondigd, dat de gevechten tusschen Koreaansche op standelingen en Japanners einde April geëindigd waren. Nu blijkt het tegendeel, want in Mei zijn nog 53 gevechten voorgekomen, waarin de Koreanen 549 man en de Japanners 30 mail verloren. De opstandelingen waren bij cle botsingen steeds in de meerderheid, maar de Japanners waren beter be wapend. Dit blijkt ook wel uit de doo- denlijst. MAROKKO. Moelai Haf id heeft de stad Demnet in Zuid-Marokko veroverd. Daardoor komt Abd-el-Azis nog meer in cle knel. ENGELSCII-INDIë. De rechters in liet bommenproces te Cettinje hebben een zeer eigenaar dige opvatting van hunne taak. De jongste der beklaagden, de 16-jarige gymnasiast Gjorgija Kottitsj had na melijk volgens de akte van beschuldi ging een uitvoerig verhaal gedaan over het plan om den vorst te ver moorden en cliens zoon Danilo als "op volger uit te roepen en over de be trekkingen van Marko Nakovetisj tot die zoogenaamde samenzwering te Cettinje. Bij het slotverhoor echter bleek, clat cle vechter van instructie het geheele verhaal had verzonnen, zonder dat hij zelfs den knaap had ondervraagd. Eerst toen het protocol af was, had men hem van den inhoud in kennis gesteld en hem, toen hij protesteerde, trachten te sussen met de belofte, dat hij geen straf zou krij gen, mits hij plechtig beloofde te zul len verklaren, dat het protocol de waarheid bevatte. Stadsnieuws Jubi lé. Heden herdacht de heer G. Bies den dag ,dat hij vóór 50 jaar bij cle firma Joh. Enschedé en Zonen als boek- en later als handpersdrukker in dienst trad. Door een 3-tal leden van hiet personeel der drukkerij werd hij na mens dat personeel per rijtuig van zijn woning gehaald en naar zijn met groen en bloemen keurig versierde plaats geleid. Aldaar aangekomen zijnde en na dat het personeel zich rondom den jubilaris geschaard had, werd hij bij monde van den heer H. J. Pieleprath in eenige hartelijke woorden met de zen gedenkwaardigen dag gefelici teerd en hem nog een lang leven toe- gewenscht. Daarbij werd hem tevens als aandenken een gouden horloge ketting aangeboden. Zichtbaar aangedaan door deze hulde dankte de jubilaris het perso neel. Namens de firma werd hem het ge bruikelijke geschenk, een gouden hor loge met inscriptie, aangeboden. Gedurende den verderen dag werd •hem vrijaf gegeven. Examens. De examens in de vreemde talen hebben dit jaar te 's-Gravenhage plaats. In de commissie hebben o.a. zitting de heeren: J. H. Sauveur, leeraar H. B. S., C. Heyman, leeraar H. B. S., en mej. J. Berdenis van Berle- kom, leerares aan de Meisjesschool, allen te Haarlem. DE NIEUWE DEKEN VAN HAARLEM. Z. D. IJ. de Bisschop van Haarlem heeft tot Deken van Haarlem en Pas toor cler St. Jozefsparoehie benoemd den ZeerEerw. heer A. A. Verbeek, -pastoor-deken van Rotterdam. Omtrent den nieuwen Deken kun nen wij nog de volgende bijzonderhe den inededeelen: Albertus Antonius Verheek werd ge boren te Hoorn op 16 December 1853. Hij werd tot priester gewijd op 15 Augustus 1878. Na een kort verblijf als Assistent en Kapelaan ie Kwakel, Middelburg en Groenendijk, werd hij 24 Jan. 1880 be noemd tot Kapelaan te 's-Gravenha ge (St. Willibrordus), waar hij bleef tot 3 Juni 1894, toen hij Pastoor werd te den Burg (Texel). Op 23 Jan. 1901 j werd de ZeerEerw. Heer Verbeek be noemd tot Pastoor te Wognum cai te vens tot Deken van Werfershoef, sinds 24 Februari 1904 was hij Deken van Rotterdam en Pastoor van St. Lau- nentius aldaar. (N. H. Ct.) MOTOR- EN RIJ W1ELYEROR- DEN1NG. B. en W. van Heemstede hebben bij den Raad een ontwerp van een motor en rijwiel verordening ingediend. Daarin wordt o.a. voorgesteld de volgende verharde rijwegen in den Hout voortdurend te sluiten voor alle motorrijtuigen op meer dan 2 wielen: a. de weg loopende van de Span jaardslaan bij den Heerenweg in N.- Oostelijke richting tot de Wilhelmina- laan ten Westen der Buitensociet'eit; b. de weg loopende van den onder a genoemden naar de Fonteinlaan ten zuiden der Buitensocieteit; c. de weg loopende van de Wilhelmi- nalaan in Zuid-Oostelijke lichting naar de Fonteinlaan hoek Spanjaards laan; d. de weg loopende ten Zuiden van de Hertenkamp van de Fónteinlaan naar de Hildehrandlaan, en e. de Hildehrandlaan van de Span jaardslaan tot de Oosterhoutlaan. Van dit verbod kan door B. en W. ontheffing worden verleend. Bovendien stellen B. en W. voor, te verklaren, dat het College bij open bare kennisgeving fij d e 1 ij k wegen voor alle motorrijtuigen en rijwielen' sluiten kan, maar ook van dit verbod kan door B. en W. ontheffing worden verleend. Als wegen, vereïscht en geschikt voor het doorgaand verkeer met mo torrijtuigen en rijwielen worden aan gewezen de navolgende wegen: de Glipperweg, Achterweg, Voor weg, Wilhelminaplein, Camplaan', Raadhuisplein, Raadhuisstraat, Bin nenweg, Bronsteeweg, Zuiderhout- laan en Fonteinlaan; de Meerweg, Prinsenlaan, Van Merïenlaan, Kerk- laan, Koediefslaan, Spanjaardslaan, Wilhelmin alaanManpadslaan, Zand- voortschelaan, Leidschevaartweg. Voorts komen er verbodsbepalingen in het ontwerp voor, betreffende het rijden door een militaire colonne, be grafenisstoet enz., voorts over het rij den op bermen of zijkanten en voet paden (van welk verbod ook door B. en W. ontheffing kan worden ver leend) en welke verbodsbepalingen gelden voor motorrijtuigen, zoowel als voor rijwielen. Voor rijwielen is dit verbod even wel niet van toepassing ten aanzien van het voetpad langs de Westzijde van den Heerenweg, met dien ver stande dat een wielrijder op dat voet pad voor voetgangers uitwijken of, zoo er voor hen geen ruimte is, het pad verlaten moet. Bewijzen van ontheffing zullen schriftelijk worden uitgereikt, over treding van een der artt. zal worden gestraft met hechtenis van ten hoog ste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Voorgesteld wordt, deze verorde ning in werking te doen treden op 1 Juli "1908, zij zal behandeld worden in de Raadsvergadering van Donderdag 4 Juni. Tot zoover de ontwerp-verordening, die zooals men ziet een groote discre- tionaire macht geeft aan B. en W. Dit kan bij de regeling van deze zaak wel niet anders en zal ook wel geen' bezwaar opleveren. Wat ons wel ver- wondert, is dat voor motorrijwielen' geen enkele verharde rijweg in den Hout gesloten wordt; deze voertuigen leveren toch ten opzichte van de rust gelijke bezwaren op. En mocht voor een motorwielrijder het afsluiten van deze wegen ernstig bezwaar opleve ren, dan hebben B. enW. immers toch her, recht van vrijstelling. Onder de wegen, die vereischt en g o s c h i k t worden genoemd voor liet'doorgaand verkeer, wordt ook de Zandvoortschelaan genoemd. Met de geschiktheid is 't maar zoo zoo, de de vereischtheid staat vast, daar geen andere weg naar Zandvoort leidt. Mocht mettertijd de badplaats langs een nieuwen, breeden weg van Bloe- mendaal uit te bereiken zijn, dan zou de tegenwoordige weg veilig voor au to's en motorfietsen kunnen worden gesloten. KON. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP." Ter repetitie van Maandagavond herdacht de waarnemende voorzitter van „Zang en Vriendschap", de heer J. D. Franse, het onverwacht afster ven van den oud-voorzitter nar. J. B. Lomaft, te Pretoria.'

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1