Bad met Geyser; F. WIM 20IV KWARTJES AD V E RTENTIEN V RAAQ-E W-A ANBODS ADVERTENTIEN: 1-S REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCE1 f050 3IJ VOORUITBE SOUOÜOI h ƒ1,30 per ss Heli-Bieren Echt© Prager Hammen Rechtszaken Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Koloniën Sport en Wedstrijden Kerk en School Pers-Overzicht Stoosnvaartberichtes Snelvenrarmer, - Compleet t 70 Vérftrggbaar fn die buurten der ëlM. A. Jt. RIEUp Krom 41, Haarlem Wed. P. VAN EIJK ZONEN. Gorsetteu naar maai stoomin richting in 't leven io roepen Om de melk te prepareeren, die onder waarborg der deugdelijkheid koste- Joös Of togen een uiterst lagen prijs zal afgeleverd worden. Te Brussel, ezulk een melkkeuken bestaat. Ie de kindersterfte van 17 pet. tot in de gezinnen, waaronder zij Werkzaam was. SABOTAGE. Advocaat-generaal bij den Hoogen pa ad jitr. mr. van der Does de Wille- bois nam conclusie in het cassatiebe roep van den procureur-generaal bij het Haagsche hof tegen een arrest van dat gerechtshof waarbij E. Klooster man, colporteur, was ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het op ruien tot eenig strafbaar feit (sabota ge). Het hof had beslist, dat het ge- yen van een beschrijving van sabota ge als door bekl. geschied In een ver gadering nog niet is opruiing tot het doen van datgene wat onder sabotage wordt verstaan. En nu was de vraag of het hof door die beslissing had ge geven in cassatie onaantastbare uit legging dier dagvaarding: dat hier niet was ten laste gelegd opruldng tot éenig strafbaar feit. Adv.-gen. was van oordeel, dat het Hof de grenzen eener geoorloofde uit legging der dagvaarding heeft over schreden. Geheel willekeurig is een deel der ten laste legging beschouwd als niet geschreven. De vraag, of het hier ten laste ge legde kan beschouwd worden als op ruiing, is natuurlijk feitelijk. Toch meende adv.-gen. als zijn oordeel te moeten uitspreken dat men hier wel 'degelijk te doen had met opruiing, zij bet dan ook zijdelings. Dat dit het ge val was, is duidelijk in verband roet de omstandigheden, waaronder die woorden zijn uitgesproken, in een 'druk bezochte volksvergadering, waar bij bekl. allerminst als leermeester optrad. Beklaagdes bedoeling was doorzich tig genoeg. Adv.-gen. concludeerde tot vernieti ging van het arrest met verwijzing der zaak naar een aangrenzend ge rechtshof. Uitspraak 29 dezer. WAARZEGGERIJ. De waarzeggerij doet in België nog Uitstekende zaken. De cliënteele hé- boort hoofdzakelijk tot de schoono Bekse. Het is vreeselijk, welk een macht de toekomstvoorspellers hier nog uit oefenen, schrijft men uit Brussel aan het „Hbld." Is uw vrouw er eenmaal geweest, gij kunt zeker zijn, dat zij er zal terugkeeren. In een gezelschap van eenige hee- yen en damis werd mij door eena jonge en niet onintelligente vrouw .verzekerd, dat zij van een oude Duit* Bche omtrent haar man een boel waarheid had gehoord. „Ga ze zelf opzoeken, ongeloovige Thomas", sprak ze tot mij, loen zij mij even zag glimlachen. Nu, als journalist ben ik nogal nieuwsgierig. Ik ging dus aan 't op gegeven adres schellen, en daar Kwam de kaartlegster zelf voor. „Madame", zei ik, „kan ik den toer met het ei gedaan krijgen De vrouw nam mij bij die bruuske Vraag even scherp op, doch haar on derzoek was zeker voor mij ongunstig uitgevallen. „Neen", luidde haar antwoord, „ik leg geen kaart en weet niets over dien toer". Het was vergeefsche moeitemaar toen ik aandrong en haar een gulden in de hand stopte, omdat ik toch niet graag mijn tijd te grabbelen gooi, Kreeg ik van haar een paar adressen: op de Hoogstraat de Brusselsche Volkswijk een kaartlegster, die een kelder bewoont, en twee handen lezeressen, daar ook in de buurt ge vestigd, aan den voet van het Justitie- gebouw. Maar van den toer met het ei, die, haar mij verzekerd was geworden, mij de haren te berge zouden doen rijzen ik heb er gelukkig nog kwam niets. Meent gij, vroeg mij de slimme feeks, dat ik er mij toe Ieen om de mannen, die toch niet ge- ooven, te amuseeren „Ik heb mijn cliënteele en zij ver trouwt mij. Nog gisteren is mij een 'dame uit de groote wereld komen zeggen, dat mijn voorspelling, dat zij een zoon zou krijgen, uitgeko men is." Ik ben naar de Hoogstraat geweest, en tot de jonge vrouw daar heb ilc gezegd wat ik wou en dat ik artist was. De kaartlegster had haar oude ko peren larop aangestoken en zat al neer, terwijl zij haar vettig spel kaar ten aan 't dooreen schudden was. „Afnemen met de linker hand als gij nog vrijgezel zijt, en anders met de rechterhand." En nu heb ik ook vernomen, wat voor mij was weggelegd. Gij hoeit hlet te weten in bijzonderheden wat ze mij heelt verteld doch zijt ge ac teur, doe er dan uw voordeel mee, te weten dat er velen afgunstig zij l "op u, dat gij in theaters en spektakel zalen steeds op uw hoede hebt te zijn wegens brandgevaar en nog veel meer. Doch daar was 't mij niet om te doen, en na afloop van het consult wou ik maar liever pralen en zoo mo gelijk de interessante blondine inter viewen. En het ging. Er zijn in Brussel een goede 300 kaartlegsters, die haar consultburean bezitten. Er zijn er enkelen, die de lijnen der hand verklaren en zich als honorarium tevreden stellen met een of twee kwartjes. De meesten ech ter hebben hoogere eischen. Zij noem de mij er een bij het Station du Midi, die aldaar sinds veertig jaren geves tigd is en haar vaste cliënteele heeft onder de demi-mondaines ende dames der hooge wereld. Zij heeft twee comfortabel ingerichte salons. waar zich dagelijks een vijf-sn-twih- tig dertig bezoekers verdringen. Een van mijn klanten zelde de juffer is een inspecteur van poli tie: hij komt elke week en vraagt telsenè of zijn chef over hem tevreden is en of hij spoedig door een of an dere klinkende daad de aandacht op zich zal vestigen. „Maar als gij een nieuw gezicht voor u krijgt vroeg ik hu stout weg. „Dan is de zaak niet zoo gemakke lijk. Als ge een weinig gelaatskennis bezit, en met een half woord kunt ver staan, luisteren en niet te veel pra ten, gaat dat ook. Mijn bezoekers zeggen mij vaak zelf eerst wat zij ver langen te weten, vooral de vrouwen, die mij in haar praatzucht niet zelden eerst alles vertellen wat te harent ge beurt, en zelfs haai- wenschen onthul len. De meesten gelooven in elk ge val meer dan u, meneer,.,.." Ik stond beteuterd. Ik had mijn neus al voorbij gepraat. En het inter view kon onmogelijk nog lang worden voortgezet. Toch waagdè ik hok eene vraag, op goed geluk. „En is het bedrijf nogal winstge vend „Zoo, zoo", was het bescheid. „Wij hebben den komkommertijd, maar zoodra de lente in 't land is, komen met de zwaluwen ook de verliefde paartjes op ons af. Die zijn altijd onze trouwste en mildste klanten." uitgeverscgHgres. Het internationale Congres van uit gevers heeft de uitnoodiging van Van Jtockum, den Nederlandschen afge vaardigde, om vast te stellen, dat er in 1910 een congres in Nederland zal worden gehouden, aangenomen. ATJEH. Aan de „Deli Courant" werd in een schrijven uit Koeta Radja omtrent de opdracht, voor kapitein Christoffel weggelegd, het volgende geschreven „Voorloopig wordt het oorspronke lijk plan om hem den bekenden T. Ben uit Tapa Toean te laten nazetten veranderd, en zal deze kapitein zijn krachten moeten geven aan Lho Seu- mawe. Dit is toe te juichen, omdat een officier met zulk een goeden naam doorgaans meer voor zijn reke ning durft te nemen dan een ander. En hier moet op krachtige wijze ge handeld worden. Ook al vallen er on- schuldigen, dan mag daar, tenzij wreedaardigheid hierbij blijkt, geen verwijt van gemaakt, want reeds veel langer dan het Atjeli-verslag erkent, heerscht hier formeel oproer." rolschaatsen. Sedert een paar jaar w-ordt er te Luik veel aan rolschaatsrijden ge daan Gisteren zijn er wedstrijden ge houden, waaraan niet minder dan 191 dames en 483 heeren deelnamen. DE TENTOONSTELLING TE 's-HAGE. De Sporttentoons telling in den Die rentuin trekt. Zondag waren er needs ruim 4000 bezoekers, wat veel ie voor een eersten dag. „Qural", de ballon captif, wordt de lieveling van het pu bliek. Nadat hij bij zijn proef tocht wat vreemde sprongen gemaakt had en o. a. een bliksemafleider van het feestgebouw mee nam, bleef hij den verderen dag geheel „en régie", d. w. z. hij ging netjes op en neer met slechts geringe afwijkingen. Verschil lende heeren en ook enkele dames maakten eene opstijging mede. Het weer was verschrikkelijk en het pano rama van stad, duin en zee zeer schoon. De samenstelling van het Zwalu wen-elftal, dat Zondag met 31 van Slavia won, was: R. Beeuwkes (D. F. C.) doelverdediger, Colenbrander (Ve- locitas) en Otten (Quick achterhoede), C. Bekker (H. B. S.), J. M. de Korver (Sparta) en R. Stempels (Quick Haag) middenlmie, J. H. Welcker (Quick), E. Snethlage (Quick), J. J. Akkers- dijk (Velocitas), J. Thomee (Concor- die) en J. de Bruijn Kops (H. B. S.) voorhoede. AUTOMOBILISME. Een beroemd Italiaansch beroeps automobilist, Cedrino, is bij een wed strijd op de Pimlico-baan te Baltimo re met zijn wagen gevallen. Hij brak den nek. LUCHTBALLONS. Van de 31 ballons, Ingeschreven voor den ballonnenwedstrijd te Lon den, heeft alleen de Zwitsersche niet meegedaan; deze had een defect ge kregen. De 30 opstijgingen duurden 8 minuten. Als punt, waarbij de ballons zoo dicht mogelijk hadden te landen, was aangegeven Burchett's Green Inm, bij Maidenhead, 37 kilometer van Londen af. Daar was een groot wit kruis ge plaatst. De eerste prijs is gewonnen dooi den Engelschen ballon Valkyrie, die 273 meter van het aangegeven punt neerkwam. De Lotos, ook een Engel- sche ballon, kreeg den tweeden prijs. WIELRIJDEN. Fokkinga heeft Zondag op de nieu we baan te Brussel een tweeden prijs gewonnen. Marcel li was voor hem. In het tandemnummer kregen Fokkinga en Tulleken den derden prijs. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Ottoland (toez.) de heer G. van Montfrans, cand. te Nijkerk (Geld.) Aangenomen het beroep te Winkel (N.-H.) door ds. C. Ph. T. Abbing te Zweeloo. Bedankt voor het beroep te Oud dorp door da. P. Sand té Kamper veen. CHR. GEREFORMEERDS KERK. Beroepen te Zwolle ds. A. y. d. Heij den te Dordrecht. BVANG. LUTHERSCHE KERK. Beroepen te Zaandam to. D. Drij ver te Bodegraven. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Hy drops universalis foetus", de heer B. J. Broekhuizen, arts, geboren te Ito- kenhuizen. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. R. He ringa, geb. te Soerabaja. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Geslaagd voor propaedeutsch exa men civiel ingenieur R. A. Witt waal en N. van Spanje; werktuigkundig in genieur W. L. de Bruijne, A. J. van Riessen en E. R. Boestlingk; eleotro- technisch ingenieur A. Groeneveldt, A. II. Ingenhousz, P. Perdijk, W. R. Rombach, H. U-. Sohleusholtz, Tiche laar, P. J. Schrikker, N. H. Verdam, J. Verefeit, A. H. Wljmara en A. L. J. Vogels. ZENDINGSFEEST. Op het twaalfde provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest, dat Woens dag 17 Juni a-s. wordt gehouden in het bosch van jhr. P. van Foreest te Heiloo, bij Alkmaar, zal de openings rede worden uitgesproken door to. C. J. van Paassen, van Haarlem, en de slotrede door ds. H. J. Heijnes, van Landsmeer, en zullen over het onder werp, bij hun naam vermeld, spre ken: dr. J. Adriani van Utrecht: „Wat ik ondervond op een evangelisatie- tocht door Japan" ds. J. Bergman, van Rotterdam „Donkere levens, eenige mededeelingen uit de gevange niscel" de heer D. R. Bouhuijs, evan gelist te Amsterdam „Het evangelie en onze zeelieden"ds. J. W. Gun ning, zendings-director te Rotterdam: „Een nieuwe roepstem" de heer L. Kupérus, agent van het Java-comité te Amsterdam: „Altijd goeden moed"; ds. G. Posthumus Meijjes van Zand- voort„Beginnen van Jeruzalem" ds. Th. Scharten, van Hoorn; „On mogelijk, mogelijk"ds. H. A. C. Snethlage, van Hoenderloo „In onze naaste omgeving". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Een belangrijk boet seen het behoud der gwondfeetd. Dr. MOSCOVITEH te 's-Graveniia- ge, een bekend autoriteit op het ge bied der hygiëne en gezondheid, die ruim twee jaar uitgebreide proefne mingen met Sanatogen heeft geno men, schrijft daarvan in zijn brochu re: Sanatogen als genees- en voe dingsmiddel o. a. het volgende: Op bladzijde 11: „Het lijdt voor mij geen oogenblik twijfel of Sanatogen is een specificum tegen neurasthenie"; en op bladzijde 24: „Het is niet mijn doel voor Sanatogen op eenige wijze recla me te maken, wanneer het meegedeel de een reclame voor het middel wordt, dan ligt dat alléén aan zijn voortref felijkheid." Een beperkt aantal van deze inte ressante brochures zijn gratif en fran co verkrijgbaar bij den Heer B. HAR- RENSTEIN, Heerengracht 278, Am sterdam. RECONSTRUCTIE. De Standaard voert mr. Heems kerk ten tooneele als schrijnwerker, die van negen los staande planken van mooi, fijn, rijk-dooraderd wagen schot een Kabinet moest samensohroe- ven volgens „bestelling" een Kabi net dat niet in het oog mag loopeai. „Maar na een goed jaar gebruik bevalt dat doffe in de deuren en in de zijkanten toch niet meer, en dezelfde schrijnwerker krijgt last het Kabinet nu andersom in elkaar te zetten. Nu het sprekende wagenschot naar bui ten en den overschilderden kant naar binnen. „Hij schroeft daartoe de planken los, zet scharnier, knip en slot aan de deu ren ora, en schroeft daarna dezelfde negen planken, maar nu tot een heel ander Kabinet in elkaar; een Kabinet dat geen bezoeker herkennen zou, want thans, na de reconstructie, is het ook wel een Kabinet van wagenschot, maar van wagenschot dat zijn aard laat zien; een wagenschot dat spreekt. „Men zou kunnen zeggen, wie weet of de Formateur niet terstond aan H. M. de Koningin twee program ma's heeft voorgelegd, het eene voor den abnormalen toestand van nu en het andere voor na 1909. „Maar dat weet men wel beter. Zoo doet geen Kabinetsformateur. En zoo is zeer stellig ook ditmaal niet ge schied. liet program, dat 10 Maart in de Tweede Kamer werd meegedeeld, is zonder eenigen twijfel het eenige dat voorgelegd en goedgekeurd is, en dat op dit oogenblik de gestalte en het karakter van het Kabinet be paalt. „Met het oog op de personen kaai men dus zeggen: Het is Rechts, maar in het program komt dit niet uit. In het optreden spreekt dit niet. „En dat kan en zal eerst gaan spre ken, zoo dit Kabinet gereconstrueerd op een heel ander program, en om H zoo uit te drukken, uit dezelfde plan ken omgebouwd en omgeschroefd, a/ls een principieel Kabinet een lust voor de oogen wordt. „De fout van wie anders oordeel den, schuilt nieriü, dat «e ifn de Sögöü? personen zonder meer een Kabinet zien. En dit is niet zoo. Uit de perso nen ontstaat eerst een Kabinet, ais ze door het Regeeringsprogram ineen zijn geschroefd. En als straks diit program heeft uitgediend, en dezelfde hoeren worden ten tweeden male tot een Kabinet ineengeschroefd, maar nu door een heel ander, een niet neu traal, maar principieel program, dan zal een algeheele reconstructie heb ben plaats geheid, en zullen we een ander Kabinet erlangen dat niet maar wagenschot is, maar waarin het wa genschot spreekt „Dat de heeren onderling reeds nu over die tweede periode met elkaar ge sproken hebben, Is mogelijk, al ver namen we er niets van. Maar in elk geval waren dit ideeën voor later, en, zoo ze al geventileerd zijn, nog geen Regeeringsprogram. Dit kunnen zo eerst word-en, als ze, in strikte formu le gebracht, aan de Koningin zullen zijn voorgelegd en door do Koningin aanvaard. „Noch de personen, noch losse ideeën, maar alleen een stipt gefor muleerd Regeeringsprogram maakt een Kabinet „In abstracto bestaat zelfs de moge lijkheid, dat één van de heeren, die nu zitten, verklaarde zich met dit let tere, principieels, Regeeringsprogram niet te kunnen vereenigen. En na tuurlijk, dan zou er in het gerecon strueerde Kabinet voor hem geen plaats zijn. De verwachting, dat alLe negen heeren, na de reconstructie, in het Kabinet zullen blijven, steunt dan ook niet op het program van 10 Maart, doch alleen op de kennis vain hun personen. „Maar al moge men voor die goede verwaohting op zijn kennis van de personen kunnen afgaan, toch zijn nooit die personen zonder meer een Kabinet. Een Kabinet Is steeds, en kan niet anders zijn, dan een stel per sonen, gebonden door en vereend gd op ©en streng geformuleerd Regeerings program." FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Heerenveen, 27 Mei. P. Dispö, schoenmaker te Steenwïjk. Rechter commissaris mr. C. J. J. de Jonchee- recurator mr. T. Binnerts. 's-Gravenhage, 29 Mei. P. Bodaan, aldaar. Rechter-commissaris mr. A. E. Croockewitcurator mr. A. O. H. Teilegen. J. H. Pex, melkslijter, aldaar. Rechter-commissaris mr. H. A. van Reescurator mr. J. C. W. H. de Bruyn van Melis en Mariekerke. Amsterdam, 29 Mei. J. W. Luber, notaris aldaar. Rechter-commissaris rar. G. van der Zweepcurator mr. C. H. Guepin. W. C. Mohrmann, koopman en win kelier in manufacturen,, aldaar. - Rechter-commissaris als voren-j cu rator mr. C. M. T. Kneepheus. Vernietigd Weduwe J. W. F. Borgman, koop man, aldaar. Opgeheven P. Rodius, te Hoogeveen. H. Bartels, koopman te Groningen. G. A. Jonkers, wonende te 's-Gra venhage, verblijf houdende te Hou- them (Limburg). F. Bakker, brievengaarder te Pet ten. F. de Waard, winkelier te Oud dorp. Geëindigd: A. A. Hes, kleermaker, te Rotter dam. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Hot stoomschip Koningin Wilhelroi- na, van Batavia naar Amsterdam, ar riveerde 1 Juni te Genua. Het stoomschip Bali, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 1 Juni te Padang. Het stoomschip Le Maire, van 'Am sterdam naar Batavia, vertrok 1 Juni van Suez. Het stoomschip Prins Willem IV, fan Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 31 Med, voorin. 11 uur, Oues sant. Het stoomschip Sloterdijk, van Phi ladelphia naar Rotterdam, passeerde 1 Juni v.m. 9 uur 50 nr., Dover. Het stoomschip Goeben, van Rot terdam naar Japan, arriveerde 30 Mei te Aden. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, passeerde 31 Mei Gi braltar.. Het stoomschip Kawï van Rotter dam naar Java, vertrok 31 Mei van Perim. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, vertrok 81 Med van Perim. Het stomschip Djocja, van Java n. Rotterdam, vertrok 30 Med van Mar seille. Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java arriveerde 30 Miel te Batavia. Het stoomschip Potsdam, van Rot terdam naar New-York, passeerde 31 Mei, des namiddags 2 uur, Scilly. Het stoomschip Madura, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 31 Mei van Marseille. Het stoomschip Vondel, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 81 MJei te Southampton. Het stoomschip Banda vertrok 81 Mei van Amsterdam naar Batavia en arriveerde 1 Juni te Antwerpen. Het stoomschip Prins Willem Hl arriveerde 1 Juni te Amsterdam van Paramaribo. Het stoomschip Zaanland vertrok 81 Mei van Rio Janeiro naar Amster dam. wordt met garantie geleverd. FABRIKANTEN. JSarÉ®l|ori8»traat 25. b M k&Boter word'. It mnihrtrt gwUga gp op fast on op llesei. Adres: Bierbottelarij van KS" M.B. Briefkaarten worden vergoedt. v BIJKANTOOB: -J H£ARXtBM, Kruisweg 08. eloh met de uitvoering rm ©Sketeaordwa. NEMEN en GEVEN golden op prolongatie. SLUITEN bekeraagsa, QJFFW A1S&EN gelden deposito tegen dageUgk® vast te stollen rentekoers. WISSELEN vreemde banknoten en muntspeciën. worden volgens elk verlangd, model, voorzien van ©ohte balein^ fcege» ooneurreereade pilzen, vervaardigd by A, A. PASSENS, Ondemapmu*' poort 2 en 8, Amsterdam. van A. O. BOHRER «a Pllsea. Alleenverkoop voor Nederland i Firma P. DUNttELMANM. Hoogstraat 34. - Telephoen No. 2347. - '«-Graventelg»

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6