Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7652 ZA.TEKDA9 6 JUNI 1908 A y ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNi Voor Haarlem 130 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0X2 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Eonrens Coster. Directeur PEERE1BQQM, ADVBRTENTIÊNI Van 1—5 regels 50 Cis.; Iedere regel meer 10 Cte. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f L—elke regel meer ƒ0.10 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlfin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij! Zulder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames ,Tr-'l buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. RUSLAND. We kunnen den lezers een groot diplomatiek staatsgeheim verklappen of liever gezegd, we kunnen het na vertellen, want de „primeur" is aan onze collega de „Petite République". 't Luidt dan „De Russische admiraal Biriïeff -laar men zegt de machtigste man aan het Russische hof moet verle- len jaar in Swinemunde een per soonlijk verdrag tusschen keizer Wil helm en den Tsaar gesloten hebben, waarbij de nieuw te bouwen Russi sche Oostzeevloot de Duitsche Oost- zeekusten zou helpen verdedigen, in dien de Duitsche vloot voor het feit kwam te staan, dat ze epn dakval in de N<jprd2€ö móest afwerén." Eerlijk gezegd gelooven we niet veel van deze sensatie-tijding I Duitschland's sterke macht kan 't wel zonder de zwakke krachten van Rusland stellen, en een zóó broeder lijke gezindheid van beide rijken ia alleen reeds onwaarschijnlijk. Boven dien.... Rusland heeft ter nauwernood een Oostzee-vloot en de plannen voor een nieuwe hangen nog heel erg ver In de lucht. Om zich daarvan te overtuigen moet men maar eens lezen, wat er in de Doema gebeurd en gezegd wordt. De Regeering ls al in een boek ge drongen door een interpellatie over den brand in de staats-geschutgie- terij. „Die brand" zoo werd gezegd „ia geen toeval, maar alles is aan gestoken, net als bij de patroonfa- brieken te Kroonstadt, te Petersburg en aan de Baltische werf." ,,'t Is toch onwaar zei de Minis ter „er is geen moedwil in 't spel." De Doema-leden waren met deze verklaring echter niet tevreden namen met algemeene stemmen een motie aan, om een commissie te be noemen, om een onderzoek in te stel len naar de toestanden aan deze staats-geschutgieterij. Dit besluit dit echec der Regee ring is een veelzeggend voorteeken voor d- beraadslagingen over de be- grooliug voor Marine en het voorstel der Regeering, om groote bedragen beschikbaar te stellen, voor de aan vulling of vernieuwing van de vloot. Minister Stolypin heeft eerst ge tracht de partijleiders gunstig voor dit plan te stemmen, maar is daarbij „lek" gevaren. Moge hij bij de Doema uion .ecès hebben, doch wij betwij felen het.... FRANKRIJK. Ook in de republiek is men niet ge heel tevreden over de militaire ope raties. Het Senaatslid d'Estournelles Constant, heeft den Minister van .Marine geschreven „Ik wensch u nogmaals te inter- pelleeren over de kostbare dwaashe den van uw departementtegenwoor dig is een internationale epidemie voor militaire uitgaven over de hee- le wereld uitgebrokenhet vorige jaar stond het parlement u zes pant- serschepen van 18,000 ton toe, die elk meer dan 50 millioen kostten, maar daar deze schepen verouderd zijn voor zij gereed zijn, vraagt gij weer nieuwe en altijd grootere en altijd duurdere. Ik ben voornemens er op te wijzen, dat gij op deze wijze onze nationale verdediging verzwakt, die voor alles, op het land verzekerd moet zijn. Bo vendien beweer ik, dat gij de kracht onzer allianties verzwakt. Het belang van Frankrijk eischt, dat wij, terwijl de kusten verdedigd worden door een redelijke marine, een leger hebben, dat gereed en in staat js een aanval op onze Oostgrens af te slaan, terwijl Rusland zorgen moet met een goed leger zijn West grens te kunnen beschermen, en En geland al zijn bracht moet wijden san zijn vloot. Maar deze zoo eenvoudige en na- luurlijke opvatting van de quaestie is niet naar den zin der chauvi- 'isteneen overmoedige perscam- agne is op de vreedzame feesten te nden gevolgd, en nu schijnt het wel Frankrijk, tegen elk gezond ver laad in, zijn leger moet gaan ver- aarloozen om vloten te bouwen, En- land zijn schepen kan laten ver sten om een legermacht op de te houden, terwijl Rusland al lijn geld aan pantserdokschepen Doet besteden." Dit is inderdaad nog al een kras chrijven. Of de Minister er op ant woorden zal Gelukkig voor den Ka- >inets-man heeft de Senator bij al de wartgalligheden, de vriendelijkheid om te s'""!'■■••ven hem deze vragen eens bij „lijd en gelegenheid" te beantwoorden. De Minister kan er dus eerst eens een paar nachtjes ge rust over slapen 1 EEN AANSLAG OP DREYFUS. Toch is de overbrenging van Zola's assche naar het Panthéon niet zon der een belangrijk incident verloopen eon incident nog belangrijker in beteekenis, dan wel in den aard. Zola en Dreyfus.... Twee namen, twee personen, die steeds in één gedacht worden. Zola's: J'accuseik beschuldig!.... klinkt nog als een onsterfelijke echo... Zoo kwam het niet onverwacht, dat bij deze huldiging van Zola's nage dachtenis, ook weer de haat van som migen tegen Dreyfus opwakkerde, en zich uitte. Majoor Dreyfus nam na tuurlijk deel aan de plechtigheid in het Panthéon, en is daarbij door een persbon aangevallen. De aanvaller loste een tweetal revolverschoten op Dreyfus .waardoor deze aan denariü getl'-tilffili ,W§£d g'elukkig niet ern stig. Het publiek drong dadelijk op, en de politie had Veel nweite om des pleger van den aanslag tegen de woede van het volk te beschermen en naar het bureau over te brengen. Men riep steeds „Doodt den moorde naar I" Hier bleek hij te zijn de journalist Gregory, een schrijver, die steeds de schuld van Dreyfus tijdens de ge ruchtmakende processen heeft volge houden. Nadat Dreyfus verbonden was, ls hij per automobiel huiswaarts ge keerd. Het volk juichte hem hartelijk toe. Behalve dit incident zijn er nog en kele andere voorgevallen. We schre ven het reeds, een deel van het pu bliek bij do betooging tegenwoordig, bleek voor de Zola-huldiging te zijn, en een ander deel daar tegen. Zoo ontstonden vanzelf ongeregeldheden en vóór 10 uur 's morgens waren al... 200 personen in hechtenis genomen. Over de bijzetting in het Panthéon zelf is niet veel te vertellen. Presi dent Fallières en ook Minister Cle- menceau zijn hij hun komst met ova ties begroet. Toch hoorde men onder het gejuich ook gefluit en gesi9. Minister Doumergue hield een re devoering, waarin hij zei Het vaderland, hulde willende brengen aan de herinnering van een groot burger, die In een tragische en droevige ure van onze geschiedenis niet aarzelde zijn rust, zijn welzijn, zijn vrijheid, en zelfs zoo het noodig was geweest zijn leven op te offeren, voor het. zoeken naar gerechtigheid. Zola zoebt er een trots en een ge not in op zich to richten de uitbar stingen van haat en woede. Hij riep de waarheid uit, die hij door zijn wonderbaarlijke zienerskracht geheel had aanschouwdhij toonde de dwa lingen, de leugens, de ongerechtig heden aan. Haat noch lasteringen werden hem gespaardook hij kende de woede van het volk, de bitterheid der ballingschap, maar hij behield het vertrouwen in de gezellen die wa ren gebleven om den strijd voort te zetten. DUITSCHLAND. In Pruisen is men den Landdag aan 't kiezen. Die kiezerij is nog al omslachtig, want eerst moeten in drie klassen de „kiesmannen" geko zen worden, en dozc „kiesmannen" kiezen pas de Landdag-afgevaardig den. Toch is het resultaat der verkie zing nu reeds wel te besommen, want men weet van te voren welke afge vaardigden de „kiesmannen" zullen kiezen Bij de sluiting van den Landdag waren de partijen aldus verdeeld144 conservatieven, 64 vrij-conservatie- ven, 76 nationaal-liberalen, 24 vrij zinnige volkspartij, 9evrijzinnige ver- eeniging, 96 centrum, 13 Polen, 7 wilden. Het aantal leden bedroeg 433. Het resultaat der verkiezing is nog niet met zekerheid te molden, daar nog vele herstemmingen moeten plaats hebben. Wel wordt gemeld, dat de vrij-conservatievon 4 zetels winnen, de nationaal-liberalen win nen 1 en verliezen 2 zetels, de vrijzin nige volkspartij wint 1 en verliest 2 zetels, het Centrum wint 2 en verliest er 1, do Polen winnen 1 en verliezen 3, de sociaal-democraten winnen 5, de conservatieven verliezen 2 zetels E)en ingrijpende partij-verandering kan dus niet verwacht worden* ENGELAND. In 't Lagerhuis zijn sommigen maar niet content met het „officleele" bezoek van Koning Edward aan den Tsaar. Enkele afgevaardigden wil len er slechts een persoonlijk bezoek van gemaakt zien, wat de Regeering echter weigert Ook ls In 't Lagerhuis de quaestie van belasting-hervorming ter spra ke gekomen een motie der oppo sitie doelde klaarblijkelijk op tarief hervorming. Daarbij is een vermake lijk debat ontstaan. De heer Churchill vroeg o. a. zoo langs den neus weg aan den heer Bonar Law, die de motie verdedigde: wil de spr. behalve industrleele arti kelen ook brood en vleesch belasten? Maar de heer Bonar Law liet zich niet uit zijn tent lokken. Maak me kan selier van de schatkist, zeide hij, en ge zult het wel zien. Pogingen om den heer Balfour tot een nadere verklaring te nopen, ble ven eveneens zonder succes. „Wat ik meen mot „verbreeding van den grondslag", vraagt Austin Chamberlain, „wel, ik meen wat de heer Chaplin meent". „En wat meent gij dan, meneer Chaplin", vraagt mi nister Lloyd George. ,,Ik meen, wat de heer Balfour meent „En wat meent gij", meneer Balfour", vraagt de minister weër. „Öch, ik ineen hm wat we allen meenen." De crisis in het scheepsbouwvaR te Glasgow is geëindigd. Op een verga dering Vaü de scheepstimmerlieden aan da Clyde te Govan gehouden en door 3000 arbeiders bijgewoond, werd besloten het werk te hervatten. Te Sunderland besloten duizend scheepstimmerlieden het werk weder om neer te leggen, indien de pa troons enkele door hen gestelde eischen niet inwilligen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De politieke toestand In O. en H- blijft maar steeds rumoerig. Dit bleek ook weer uit een rede van den Mi nister, die zei De taak der regeering ls uiterst moeilijk, tegenover de talrijke en zeer uiteenloopende wenschen van de verschillende nationaliteiten en par tijen. In Oostenrijk moet de regee ring er steeds naar streven uit vele bonte steenen een mozaïken vloer saam te stellen. Er bestaan vele ver schillen van meening, vele tegenstel lingen, maar daardoor mag men zich niet uitsluitend laten beheerschen. De regeering zal haar program ver der afwerken jdaarop staat in de eerste plaats de Boheemsche taalwet i(rumoer en uitroepen). Zoodra het ontwerp is ingediend zal de Regee ring, als wijlen de heilige Sebastiaan haar borst bieden voor de pijlen der kritiek. Doch tot zoo lang vraagt zij vertrouwen. Het regeeren is in Oos tenrijk toch al zuur genoeg. Laten wij het niet zuurder maken door el kaar het leven en het arbeiden te verbitteren.... De studenten-reletjes riemen maar geen einde. Thans hebben de Duitsch-nationale studenten met al gemeene stemmen besloten te.... sta ken. ZWEDEN. Het Zweedsche koningspaar is thans op bezoek in Denemarken. Ook daar veel festijn! TURKIJE. De betrekkelijke rust op Samos blijft bestendigd. Voor hoe lang? De Maratlio n-wcdloop bij de Olympische spelen. Den 19, 20 en 21 Juni a.s. worden te Haarlem gehouden de voorwedstrij den der Olympische spelen te Londen. Allerlei takken van sport zullen hier beoefend worden, daaronder op 21 Juni de Marathon-wedloop over een afstand van 25 KM. Do hardloopers hebben daarvoor de volgende route te maken: van het ter rein langs Binnenweg, door Heemste de en Benmebroek naar den Rijks straatweg, dezen volgen tot Hille- gom, dan Stationsweg, Leidsche Vaar>, door Vogelenzang, Boekenro- derweg-, Zandvoorterlaan, Rijks straatweg, Van Merlenlaaxt, door Heemstede en Binnenweg naar het terrein. De noodige posten zullen worden uitgezet om den deelnemers de juiste route aan te geven. Benoemd. Bij het Roomsch-Kalholieke onder wijs zijn alhier benoemd aan de Mariaschool, mej. J. Heesemansaan de St. Bavo-school mej. E. M. van *t Wel, en te Heemstede de heer B. Schaap. Verlichting. Door een defect aan de electri6che geleiding was het licht op het Hout plein Donderdagavond wat buiig. Olt stadsgedeelte was daardoor telkens in duisternis gehuld. VEREENIGING KONINGINNEDAG. Donderdagavond werd in de Soc. Vereeniging de Algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging Koninginnedag, onder voorzitterschap van den heer G. B. Crommelin, Ingekomen ls een schrijven van den heer P. L. M. Ketting, met bericht, dat deze wegens vertrek naar Rotter dam bedankt als lid van het hoofdbe stuur, maar bereid is te blijven con- tribueeren; voorts een schrijven van den heer J. J. Zeewoldt, die wegens zijn vertrek naar Den Haag als secre taris bedankt en den leden van het hoofdbestuur dank zegt voor hunne aangename medewerking en ten slot te een schrijven van den heer A. van der Voort Azn., waarbij deze als lid van het hoofdbestuur verklaart af to ti'èdoii. De voorzitter deed opmerken, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar groote verliezen heeft geleden: in de eerste plaats door het overlijden van Mr. F. A. Bijvoet, een man, die in de maatschappij hoog stond aangeschre ven, een knap man, diè yfiel deed en In deze vereeniging, altijd op. zijn plaats, goede adviezen gaf, d'ie voor haar veel waard waren. Namens de Vereeniging Koninginnedag ls dan ook een krans op zijn graf gelegd. Het tweede verlies is dat van den heer Ketting, van wien de vereeniging nog zooveel verwachtte, juist nu zij haar secretaris ging missen. Dezer dagen is het bericht gekomen, dat de heer Van der Vaart bedankte; hij be hoorde to.t de oude garde. Van de op richting der vereeniging af heeft zij geprofiteerd van zijn groote ervaring en op de aangenaamste manier met hem samengewerkt. Zijn adviezen werden in de hoogste mate geappreci eerd. Zijn gezondheid noopt hem, zijn ontslag te nemen. Onder hartelijken dank voor wat hij gedaan heeft, wordt hem toegewenscht, dat zijn krachten spoedig hersteld zullen zijn. Een ander lid van het hoofdbestuur, de secretaris, heeft zich gevestigd ln Den Haag. Zoo iemand, zeide spr., noemen wij nu een deserteur! Als de vereeniging een militaire staal was, liet zij hem oppikken en tot rede brengen. Maar laat ons, zeide spr. niet boos zijn, maar hem erkentelijk wezen voor wat hij gedaan heeft. Toen besloten was, dat hij naar Den Haag zou vertrekken, zijn wij Haar lemmers opgetrokken naar zijn huis en hebben hem gehuldigd, zooals in Haarlem nooit iemand gehuldigd is of misschien zal worden. Hij zou er zelf niet op gesteld zijn, wanneer dit alles werd herhaald. Toch wenscht spr. hem voor al zijn moeiten en be- slommeiüngen hartelijk dank te zeg gen en hoewel hij een deserteur is, hem het éerekruis op de borst te hech ten, door hem het eerelidmaatschap aan te bieden. (Applaus). Aan den heer Ketting zal een brief van dankbetuiging worden gezonden, den heer Van der Vaart zal bovendien de laatste medaille der vereeniging worden aangeboden. Het laatste jaarverslag, door den heer Zeewoldt opgemaakt, wordt thans door Mr. II. Ph. 't Hooft voor gelezen, het bevat een terugblik op de beide in 1907 gehouden feesten, ter eere van Michiel Adr. de Ruyter en van den Koninginnedag en eindigt met den wensch, dat het ledental zóo moge toenemen, dat nergens meer enfcrée zal behoeven te worden gehe ven. De Voorz. brengt nu een woord van dank aan de leden der commissies voor het door hem gedane werk en hoopt, dat zij daarmee zullen voort gaan. Daarop stelt de heer P. van Looij, namens de daartoe benoemde commissie, voor de rekening van den penningmeester goed te keuren. Deze laatste, de heer M. H, Binger, deelde mede, dat de rekening een nadeelig saldo aanwijst van ruim 3000. Wel is waar hebben de bezittingen der vereeniging ongeveer dezelfde waar de. De opbrengst der contribution, die in 1906 J 1400 beliep, bedroeg over 1907 1566. Op voorstel van den voorzitter wordt de heer Binger van zijn beheer gede chargeerd, onder dankbetuiging voor zijne bemoeiingen. Bij acclamatie worden daarop de heer en J. G. Martin Sr., W. Robert en A. van Rossum herbenoemd als leden van het hoofdbestuur en als nieuwe leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren J. C. Peereboom, F. H. de Koek van Leeuwen, R. A. M. Grippe- llng en C. L. F. Sarlet. In de Commissiën zijn benoemd de zelfde heeren als ten vorigen jare. De voorz. deelt mede, dat het plan is weer volksvermakelijkheden te doen plaats hebben, kinderfeesten en een kerkconcert. De heer Van der Most van Spijk geeft in overweging een harddraverij te houden op de Dreef. Naar aanleiding van een bespre king over uitbreiding van het leden tal wordt een commissie benoemd, be staande uit de heeren Binger, Sarlet en Ockhuysen om deze zaak ter hand te nemen. Ter dekking van de schuld zal een leening van f 3000 worden aangegaan, rentende 4 prooent, met een aflossing van minstens f 200 per jaar, waarvoor staande de vergadering reeds voor f 700 werd deelgenomen. Na een woord' van dank van den voorzitter aan de leden van het hoofd bestuur werd de vergadering geslo ten. NED. PROTESTANTENBOND. Donderdagavond hield de ofdeellng Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond in het Bondsge- bouw hare vergadering. Na voorlezing van de notulen van den secretaris, den heer F. H. Smit, werden de verslagen der verschillen de commission voorgelezen, waaruit bleek, dat men mot groote tevreden heid op de afgeloopen werkzaamhe den terug kan zien, dat de meeste on- derafdeelingen vooruitgaande zijn en dat de toestand gunstig genoemd kan worden. Alleen uit het verslag over de exploitatie van het Bondsgebouw bleek, dat de ontvangsten minder wa ren en dat het gebouw niet aan het doel van den Protestantenbond beant woordt, daar de lezingen verleden jaar in een kerk gehouden moesten worden, aangezien de zalen in het Bondsgebouw te klein zijn. Ook dat 't niet op den weg van den Protestanten bond ligt om de zalen voor spiritisti sche leziogen beschikbaar te stellen. Door een paar aanwezigen werd de opmerking gemaakt, dat sommige personen liever een lezing ln een an der gebouw dan ln een kerk wilden bijwonen. Gevraagd werd of, daar dit gebouw niet voldoet, het niet wenschelijk is naar een ander uit te zien. Daarna werd door Ds. Tersteeg eene motie In gediend, waarin de vergadering het bestuur opdraagt naar een beter ge- bou wuit te zien; hetgeen werd aan genomen. Ook werd op voorstel van de heeren Ds. Tersteeg en Schram beslo ten de ledenlijst te laten drukken en voor de leden beschikbaar te stellen. Over de voorstellen voor de algemee ne vergaderingen was niet veel te be spreken, aangezien de beschrijvings brief van den Ned. Protestantenbond, nog niet was ingekomen; wel werd be sloten op de algemeene vergadering te bespreken, dat de afdeeling Haar lem een onderzoek wenscht of het weekblad „De Hervormer" niet voor lager prijs beschikbaar gesteld kan worden. Verder werd aangenomen wijziging te brengen in het convoceeren der ver gadering, door die alleen maar be kend te maken in de Kerkbode. Daarna werd de vergadering door den heer Ds. Van Baltel gesloten. Gevallen. Donderdagmiddag viel een 12-jarige Jongen op de Ged. Oude Gracht van een bleekerswagen. Een wiel ging den knaap over het been. Door Dr. Van Dam werd de Jongen verbonden, waarna hij per brancard naar zijn woning ls vervoerd. Te water. Donderdagavond geraakte een Jon gen spelende in den Heerensingel. Hij werd door voorbijgangers gered, zoodat hij er met een nat pak af kwam. Bij dit zomerweer niet eens een onaangename verfrlssching 1 Maar wel een gevaarlijke Haarl. Muziekkorps. Bij dit korps is als 1ste hoornist geëngageerd de heer Valkenier uit Groningen. Rubriek voor Rechtsvragen. Vraag: Hoeft een dochter, di« wettig gescheiden ls, recht op de na latenschap van haar eigen familie (oi haar gewezen echtgenoot)? Antwoord: Van haar eigen fa milie erft zij op de gewone wijze, heG zij krachtens de wet, hetzij krachtens testament. Van haar gewezen moii kan zij alleen erven, wanneer deze bij testament te haren voordeele heeft be schikt en dat testament niet Is of wordt herroepen. Vraag: Ik heb een hok met post duiven, die af en toe uitvliegen, Nu te' het al een paar malen voorgekomen, dat de kat mijner buren een duif op mijn eigen terrein gedood heeft. Ik heb de menschen gewaarschuwd en verzocht hun poes vast te houden. Heb Ik het recht de kat op mijn eigen' terrein dood te schieten, of om scha devergoeding te e'schen van de meai- schem? Antwoord: Daarover bestaat verschil van gevoelen. De wet op de hondsdolheid zegt, dat honden en kat ten dlè YöïhI®* opzicht rondlopende, zich op een vreemd erf bevinden, door den bewoner of gebruiker mogen ge dood worden; maar het is twijfelach tig of de wetgever de bevoegdheid heeft willen geven, om alle honden eni katten te dooden, die zich op ons ert bevinden, op grond dat zij dan zon-; der opz'cht rondloopen; want het be grip van opzicht is nog al rekbaar. Handel niet zonder advies van «en advocaat, die uwe straffeloosheid ver dedigen wil. Liever zouden wij den eigenaar wij zen op art. 1404 B.W., dat den eJge-' naar aansprakelijk stelt voor de scha de door het dier aangericht, onver schillig of het al of niet onder zijn toezicht en bewaring is. net feit, dat de kat uw duiven op eet, moet natuurlijk kunnen worden bewezen. Teraardebestelling. Donderdagmiddag had op de be graafplaats aan den Schoterweg een indrukwekkende en treurige plechtig heid plaats. Het stoffelijk overschot van den heer J. Berkhout den on derwijzer uit Overveen, die voor eeniga dagen te midden van zijn ge-' liefd werk zoo plotseling het leven moest laten werd grafwaarts ge dragen. Aan de groeve stonden, behalve Velo belangstellenden, ook de schoolkinde ren velen nog te jong, om dit treu rige drama te heseffen, maar toch begrijpend, dat het hier een laatst afscheid gold van hun beminden on derwijzer. De heer Leislikow, hoofd der Over- veensche school, sprak eenige gevoel volle woorden van deelneming. Hij stelde den overledene als een voor beeld van ijver, bereidwilligheid en karaktervol mensch, die zijn schoone taak, de opvoeding der jeugd, zeer lief had. Een schat van bloemen dekte de baar, waaronder ook een krans van de schoolkinderen. Een broeder van den 'overledene bedankte voor de betoonde belang stelling. J u b i 1 De heer A. v. Ostende vierde zijn 25- jarlg jubilé als schilder in dienst der firma J. J. Beynes. Deze feestdag ls voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgegaan. De firmanten schonken hem zes mooie mahoniehouten stoelen, terwijl zijn medewerklieden hem met een arm stoel verrasten. Binnenbrand. Hedenmorgen ontstond een binneü- brand in het perceel Kenaustraat no. 5 B. een spirituslamp van een der daar werkende schilders kwam met een gordijn in aanraking, en veroor zaakte den brand. Hot vuur werd spoedig door de schilders en de be woners gebluscht. Eenlg huisraad verbrandde, welke schade door ver zekering is gedekt. Hoogerberoep. Tegen het vonnis der 'Arrondisse- ments-Rechtbank alhier waarbij J. W. van Assen tot 5 maanden gevan genisstraf ls veroordeeld en H. J, Dartels, H. van Hert, E. A. H. Boo«' kclman en G. Mons zijn vrijgespro ken, allen ler zake van insubordina tie (muiterij aan boord) is door den officier van justitie alhier hoo- ger beroep aangeteekend.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1