HAARLEM S DAGBLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken FE! ',Lr ETON Eindelijk gewonnen Binnenland Onze Lachhoek. Rechtszaken Operettes in de openlucht. Naar wij vernemen la de directie van 't Brongebonw voornemens de bekende operettes die Lustige Wittwsen Walzertraum te doen geven in het park van het Bron gebouw, door het gezelschap onder directie van den heer Saalborn, met Mej. Antoinette Sohns in de titelroL ORGELBESPELING op Dinsdag 9 Juni, des namiddags van 12 uur, in de Groote- of Sint Bavo- kerlc alhier, door den heer W. Ezer- man. No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Largo (2e Symphonie), Beetho ven. No. 3. Sonate No. 4, J. Rheinberger. a. Tempo moderato. b. Intermezzo, c. Fuga cromatica. No. 4. Communion, A. Guilmant. No. 5. Aria: „Und ob die Wolke," C. M. v. Weber. PIT DEN HEEMSTEEDSCHEN RAAD. Voordat Donderdagavond met de behandeling der huishoudelijke za ken werd aangevangen, verzocht de Voorzitter dén leden op te staan, zeg- p-'-ode i mij een oogenbük trachten i. ie spreken* wat mij vervult nu wij voor het eerst, na den dood van ons geëerd 'lid Hendrik Peeperkorn, biieen zijn. Hij isidood. Hij was een goed man, was een flink man, was ook een oprecht man. Hij was een goed man, omdat hij zijn plicht, vervulde, zooals hij die moest vervullen. Hij was een flink man, omdat hij altijd wist, wat hij wilde, terwijl hij oo keen betere meening van anderen waardeerde. Hij was een oprecht man omdat hij steeds rondborstig voor zijn mee ning durfde uit te komen. Hij heeft ons allen hier zien ko men, wanj. hij was gedurende 47 ja ren lid van den Raad waarvan 30 jaren in een wethoudersfunctie sinds zijn 30ste- jaar diende hij het belang der gemeente. In dien langen tijd'heeft hij veel zien veranderen, en tot, veel verbeteringen heeft hij krachtig medegewerkt. Moet ik u herinneren, dat hij het w&s, die het voorstel deed om een nieuw Raadhuis te bouwen? Hij be greep dat de belangen der zich steeds uitbreidende gemeente niet meer be hartigd konden worden in het be krompen oude raadhuis. En hij stel de' voorreen groot' raadhuis te bou wen. een raadhuis pok voor de toe komst. - Dat waardeer ik zoo in hem, dat hij, niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, niet' overhelde tot het star- conservatisme. Zijn geest bleef frisch en jong I Ach, wat hebben we diep medelij den met hem gehad, toen zijn laatste levensmaanden hem brachten langs een weg van groote levenssmart. Wij zullen hem hier zeer missen, we zullen hem gedenken, en die her innering zal niet uitgewist worden, ruste in vrede I het staande aanhooreu, en groote stilte, stemden de raadsleden zeker mat deze woorden in. De notulen der vorige vergadering werden na een kleine wijziging goed gekeurd. Pïiht 1. i,i behandeling kwam hierna !e vaststelling van de door B. en W. in gediende (en door ons uitvoerig be sproken) verordening tot regeling van hdl verkeer op de wegen ia ver band met het gebruik van motorrij tuigen en rijwielen. De heer Van dea Berg wilde ook ,uan van het verkeer an u.. ..„/melen uitsluiten. Bij het aan. en uitgaan van de 3chool en de kerk wemelt het op dien weg van voetgan gers, zoodat het passeeren van auto mobielen zeer veel gevaren oplevert. Door den heer Van Meeuwen werd gevraagd Heeft het hoofd der politie niet de bevoegdheid, om te bepalen, dat alle motorrijtuigen in de kom der gemeente langzaam moeten rij den Sommige wegen hier worden gebruikt voor racewedstrijden in het klein, en de voetgangers schuwen de ze wegen, voor stof, slijk en gevaar. (Uit het Engelsch). Charnock viel hem ongeduldig in de rede; hij brandde van verlangen den koop te sluiten. Toen hij zich even te voren omgedraaid had, had hij den oude recht in de oogen geke ken, en het waren dezelfde blauwe oogen, die hem al eens aangekeken hadden - eens naar het hem toe scheen eeuwen geleden, toen hij in een drukke straat van Plymouth door het portierraam van een rij tuig gekeken had. Ook andere Mooren hadden blauwe oogen, en geen trek van dit verval len, ellendige wezen deed overigens aau eenige gelijkenis met Ralph War- riner denken maar toch was hij zeker van zijn zaak. Die samenloop van toevalligheden van het. laatste, halve uur bekrachtig den zijn vermoeden. Hij dacht weer aan de bekende deur, aan het roe pen van het gebed. Ralph Warri- De Voorzitter ontkende dit. Wij moeten ons houden aan de Motor- en Rij wiel wet, en die geeft ons alleen de bevoegdheid om wegen, behalve de Rijks- en Provinciale wegen, voor het motorverkeer te sluiten. Na nog eenige bespreking werd het voorstel van den heer Van den Berg in stemming gebracht, en verwor pen. (Alleen de voorsteller en de heer Van Meeuwen stemden voor). Door den heer Honing werd hierna voorgesteld aan belde zijden van de Kerklaan een bord te plaatsen Langzaam rijden". Do VoorzitterJa maar, dan moet de verordening weer geheel gewijzigd worden. Of bedoelt de heer Honing alleen een verzoek aan de automobi listen De heer HoningJa, maar dat be hoeft er niet op te staan. De VoorzitterEigenlijk is ook de ze zaak bij de wet geregeld, want geen automobilist mag zoo rijden, 'lat de - uligheid ln gevaar gebracht ordt. -o de laan vol -'-kgangers of schoolkinderen, dan moet een chauffeur langzaam rijden, anders is hij strafbaar. Toch is het verzoek aan de automobilisten wel doelmatig. 't Voorstel van den heer Honing, in stemming gebracht, werd aange- nomerf. Alleen de heer Droog stemde Legen. Hierna werd de geheels ui orde ning in stemming gebracht en goed gekeurd. Punt 2. Ook het voorstel van B. en W., om aan het Gemeentebestuur van Am sterdam vergunning te verleenen, tot het leggen van eeh tweede waterlei dingsbuis in den Heerenweg onder deze gemeente werd goedgekeurd. Geen-der leden verlangde hierover zelfs het woord. Punt 3. Alsnu werden eenige financleele regelingen getroffen, tot^ wijziging van de gemèentebegrootingen van 1907 en 1908. Ook hierover werd geen discussie, noch stemming gehouden. Punt 4. De stembureaux voor de a. s, Ge- m eenteraadsvèrk i ig werden als volgt gekozen RaadhuisVoorzitter de Burge meester, plaatsvervangend voorzitter de heer Van der Weyden. Ledende heeren Beelen en Hoeker. Plaatsver vangende leden de heerenV. d. Berg en Dr. Droog. Schouwtje Voorzitter de heer Honig. Plaats\ervangend voorzitter: de heer Van Houten. Leden Ie heeren I. Preyde en J Ruijsch. Plaatsvervangende.ledem de heeren R. M. Grippeling en P. Kuy- per. Punt 5. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur werd de heer W. van Amstel herkozen. Punt 6. B. en W .stellen voor deskundigen aan te wijzen voor het maken van een uitbreidingsplan der gemeente. De Voorzitter deelde mede, dat de Woningwet deze verplichting oplegt. Ook zullen er kosten mee gemoeid zijn, waarvoor een leening op korten termijn gesloten mag worden. Spreker raamde de kosten op (2000. De heer Crommelin vond dit finan cieele offer groot. Hij wilde een goed kooperen weg inslaan en een prijs vraag uitschrijven, met een eersten prijs van b.v. f 800 De Voorzitter achtte dit minder ge- wenscht, omdat men dan ook deskun dige juryleden moet hebben, en dat kost ook geld. Zoo zullen beide be dragen vrijwel gelijk zijn. Bovendien zal alles een bron van moeilijkheden worden. Dr. Droog verwachtte van een prijs vraag niet veel. De deelnemers zullen ook groote onkosten hebben, en nie mand zal het risico willen looped veel geld uit te geven, zonder een prijs te ontvangen. Na de bespreking trok de heer Crommelin zijn voorstel ln. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Over de personen zou in de besloten zitting gesproken wor den. Punt 7. Onlangs stelde de Raad een bouw plan van de gronden van de familie Dólleman vast. Gedeputeerde Staten weigerden de goedkeuring, omdat noodig geoor deeld werd, dat de Gezondheidscom missie eerst over dit plan werd ge hoord. Daarom hebben B. en W. het plan aan de Gezondheidscommissie gezon den. die tot goedkeuring adviseerde. Alsnu werd het plan opnieuw vast gesteld. Punt 8. Eenige ingekomen stukken werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Eenige bewoners van het Noorde lijk deel der gemeente hadden een adres tot den Raad gewend, waarin geschreven werd, dat door het be sluit van de gemeente Haarlem (om geen kinderen der buitengemeenten meer op de Lagere Scholen toe te la ten) 172 kinderen uit het Noordelijk gedeelte der gemeente Heemstede van Onderwijs zijn verstoken. Het eenige doeltreffende middel tot oplossing de zer moeilijkheid wordt door de adres santen geacht, de stichting van een Lagere School ln het Schouwtjes kwartier. Dit adres werd niet besproken, maar in handen gesteld van B. en W. jin advies. De Bell Telefoon Maatschappij heeft antwoord gezonden op enkele verzoe ken van den Raad. Een lager tarief voor deze gemeente wordt niet toege staan. Later, als de hangende quaes- tie over de concessies zijn opgelost, wil de Maatschappij dit verzoek nog •vel nader overwegen. De Maatschappij verklaarde zich wel genegen een publiek station'voor het verkeer met Haarlem open te steb- len. Het gesprek zal op 10 cents ge steld worden, mits de gemeente een minimum opbrengst van deze cel wil garandeeren. Dr. Droog, die indertijd deze zaak aan het róllen heeft gebracht, stelde voor dit verzoek in te willigen. De Voorzitter legde uit, dat de cel wellicht in een winkel gevestigd kan worden. Een winkelier zal daar wel voor te.vinden zijn, hopende op tele- foneerende klanten. De heer Honig kon niet weten, of er werkelijk behoefte aan zoo een spreekcel is. Bestond de behoefte, dan zouden de bewoners zich wel met een adres tot den Raad gewend heb ben. Dr. Droog hield vol, dat er wel groo te behoefte aan bestaat. De af deeling der Heide Maatschappij is opgericht, eigenlijk alleen om een betere rege ling van het telefoonverkeer te ver krijgen. Gestemd werd over het voorstel om zich in beginsel bereid te verklaren aan het verzoek der Maatschappij te voldoen. Dit werd aangenomen. Tegen waren de heeren Van den Berg, Beelen en v. d. Weyden. RONDVRAAG. De heer Van den Berg vestigde de aandacht op den treurigen toestand van de EmausJaan. Laten zoo zei deze heer de raadsleden eens gaan kijken, maar te voet, per fiets vallen ze door hun zadel, per rijtuig slaan ze vau den hok. De Voorzitter deelde mede, dat het onderhoud der Emauslaan bij de ge meente Haarlem behoort. Besloten werd, dat de jaarlijksche collecte voor den gewapenden dienst dit jaar niet door de raadsleden, maar weer door de veldwachters zal worden gehouden. Hierna werd de vergadering geslo ten. EEN GESCHENK VAN H. M. DE KONINGIN. Toen in de jaren 1862 tot 1864 de Duitsche gilden werden opgeheven, kwam de bokaal van het Stuttgarter slagers-gilde in het bezit van Ko ningin Sofie der Nederlanden. Later werd hij het eigendom van Koningin Wilhelmina. Het tegenwoordige sla- gersgilde, dat in de maand Juli haar 25-jarig bestaan zal vieren, wilde gaarne, als een herinnering aan de oude vereeniging, den bokaal in haar bezit hebben. Daarom wendde een der bestuursleden van het gilde zich tot het Kabinet van H. M. de Koningin met het verzoek, den bokaal te mo gen koopen. Hij kreeg daarop ten antwoord, dat de Koningin den bo kaal aan het gilde ten geschenke aan bood en deze reeds naar Stuttgart was verzonden. ARBEIDSCONTRACT. De wet op hét Arbeidscontract zal niet 1 Juli, doch vermoedelijk 1 Au gustus in werking treden. VROUWENKIESRECHT. De voornaamste deelnemers aan 't aanstaande internationale congres voor vrouwenkiesrecht zullen op Dinsdag 16 Juni, des namiddags te 4 uur door dea heer burgemeester van Amsterdam evrouw Van L-eeuwen te.. ,uize worden ontvangen. AANRANDING. Men schrijft uit Heerlen aan de L. K.i Voor eenige dagen keerden tegen 't uur van middernacht huiswaarts in de stichting der kolonie Misschemig, een viertal meisjes en jongens. Een der jongens had een rijwiel bij zich. Ter hoogte der kolonie, werd het 4- taJ door een vijftal mijnwerkers las tig gevallen. Een hunner zeide: „Ich muss die Fraulein haben", en tracht te het meisje naar zich toe te trek ken. Het meisje wist zich echter los te rukken, waarop de aanvaller het tweede meisje beetnam. Ook zij wist te ontvluchten. Toen keerde de mijn werker, die inmiddels geassisteerd werd door een zijner collega's, zich tot een der jongens, wien hij de fiets wilde afnemen, onder de bedreiging: „Dein Rad oder dein Geld." Na-eene worsteling wist de wielrijder te ont komen, terwijl hem nog twee revolver schoten werden nagezonden. De gemeentepolitie arresteerde ein-1 de vorige week het vijftal in de ko lonie, twee hunner, de Oostenrijkers J. S. en S. B., werden Dinsdag naar de gevangenis te Maastricht overge bracht. EEN ONTAARDE MOEDER. Uit Kuinre wordt nog aan het N. v. Friesl. gemeld Geertje is Zaterdag naar Heeren veen gebracht en niet teruggekeerd de justitie heeft haar dus gehouden. Wat Geertje misdreven had Ze had zich zeer onmoederlijk gedragen. En dat eeno moeder, die niet minder dar. veertien kjnderen beeft gehad, waar van ze nog slechts 6 in leven heeft Vier er van zijn eenige jaren gele den, toen ze zonder toezicht-in een hut .achtergelaten waren, verbrand. Geertje werd weduwe, maar kreeg weer een man, met wien ze slecht kon opschieten. Ze had vijf kinderen en in het tweede huwelijk werd een zes- do geboren. Dat was nog geen vier maanden oud, toen Geertje eenigeu tijd geleden besloot, op een tijdstip, dat de man naar huiten was te wer ken, met hare vijf eigen kinderen stil.de wijk te nemen naar Duitsch- land. En het zesde kind, do kleine van nog geen vier maanden Daar was haar tweede man vader over, daar had ze geen hart voor. En ze liet het onverzorgd aan zijn lot over, terwij! ze wist, dat de man eerst na vele uren thuis zou komen. Eenige stuk ken huisraad, als een naaimachine en een kinderwagen, en ook een geit nam ze mee. Ze maakte een en ander te Steenwijk te gelde om reisgeld te krijgen. Zoo kwam ze in Duitschlaad maar daar sloeg 't haar tegen, ze moest terug. En toen ze weer hier kwam, is ze dadelijk in hechtenis ge nomen en naar Heerenveen opge bracht. Naar we vernemen is na ge houden instructie hare voorloopige gevangenhouding bevolen. Als we goed zijn ingelicht staat er op dit feit (het verlaten van een zorgbehoe vend kind door de moeder) een maxi mum straf van 6 jaren. DE WARMTE. De werkman W., in het Noorden- park te Groningen, is, door de warm te 'bevangen, ineengezakt en kort daarna overleden. ONGELUKKEN. In de aardewerkfabriek „De Sphlnx' te Maastricht, waren twee metselaars, op het gewelf bezig met de reparatie van een oven. Het gewelf stortte in en de metselaars werden ernstig ge kwetst, doordat zij van een hoogte 'van ongeveer zes meter vielen. INBRAAK. Dinsdagnacht is in het magazijn der Staatsspoorwegen te Tilburg door het uitsnijden van een ruit de lesse naar van den magazijnmeester ge opend en daaruit het aanwezige kas geld, pl.m. f 250, ontvreemd. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Tegen Jacobs te Maastricht en diens zaakwaarnemer Hoffer, die hem met raad en daad bijstond, toen hij, in staat van faillissement verkeerend, wapens en spreekmachines aan den boedel onttrok, werd drie Jaar gevan genisstraf geëischt. ONWEER. Bij het onweder van Dinsdagnacht sloeg de'bliksem in den kerktoren te Nederhemert. Er ontstond geen brand, doch wel groote materieele schade. MOORDAANSLAG. Ruurt de Vries, het slachtoffer van den noodlottigen moordaanslag te Burger Compascuum is in het So- phiaziekenhuis te Zwolle overleden. Het lijk zou gerechtelijk worden ge schouwd. De vermoedelijke dader J. B. is in hechtenis genomen. AANHOUDINGEN. Dinsdag is door de politie nabij de Oranjesluizen te Amsterdam een man gearresteerd, die verdacht wordt zich te Hontenisse te hebben schuldig, ge maakt aan doodslag en wiens aan houding door de justitie deswege was verzocht. Dinsdagnamiddag is een 13-jarige knaap naar het politiebureau in de Westerstraat te Amsterdam gebracht, die in de Marnixstraat een 14-jarige jongen, met wien hij twistende was, met een mesje aan den schouder had verwond. REUZENSLANG IN „ARTIS". Eenige dagen geleden werd met een der stoomschepen van de Noordduit- sche Lloyd een reuzenslang aange bracht, ongeveer 8 meter Iarig én 100 Icilo zwaar. Het is de netvormige Py thon of Sawah-slang, afkomstig var Sumatrainderdaad een reuzen exemplaar, zooals in tal van jaren niet in de collectie aanwezig is ge we est. EEN SCHOOLQUAESTIE. Het hoofdbestuur van hot Ned. On derwijzers-Genootschap heeft een adres gezonden aan Gedeputeerde Staten van Groningen, waarin het te kennen geeft dat de raad der gemeente Bierum in zijn vergadering van den 16en Mei U. besloten heeft de openbare school te Losdorp op te heffen dat dit besluit genomen is op een wijze, die strijdt met den geest der Gemeentewet dat het aantal ouders te Losdorp dat voor hun kinderen openbaar on derwijs verlangt, zóó groot is, dat ■net eenigen grond mag worden ver wacht, dat ook in de toekomst een vrij groot aantal kinderen de openba re school zal blijven bevolken dat als motief voor de opheffing ook wordt genoemd de oprichting eener bijzondere school; dat die oprichting evenwel geer feit is, maar een door enkelen ge koesterde wenscli, welks vervulling dein eersten lijd niet te verwachten is; dat het meerendeel der kinderen, die thans de school te Losdorp bezoe ken, dadelijk van onderwijs zuller. verstoken zijn, aangezien zij den vrij grooten afstand naar de naastbijzijn de openbare school dagelijks niet kun nen afleggen. Redenen, waarom het hoofdbe stuur Gedep. Staten beleefd verzoekt, op de gronden, nader uitgewerkt In bijgaande Memorie van Toelichting, en tevens op die, ontwikkeld in de adressen, ingezonden door enkele be langhebbende ouders en de afdeeling Bierum van het ISed. Ond. Gen., hei uesluit van den raad der gemeente Bierum, tot opheffing van oe open bare school te Losdorp niet goed te keuren. EEN VERKIEZINGSKWESTIE. Te Harderwijk werd onlangs tot lid van den Raad gekozen de heer B. Goose ns. In zijn laatste vergadering besloot de Raad, na onderzoek der geloofs brieven, tot toelating van don heer G. De burgemeester echter heeft zich tot God. Staten gewend, met het ver zoek, het besluit van den Raad niet goed te keuren, daar de heer G. hij zijne verkiezing opperbrondmeester was, voor welke functie de gekozene nu bedankte. De burgemeester is van meening, dat de benoeming tot opperbrand- meestar voor het leven geschiedt, en er dus van bedanken geen sprake kan zijn. OOK EEN VERNEDERING. Eenige leden van de automobiel club spraken over hun verschillend! bekeuringen. „Het is schande", zei er eeffi „nooit werd Ik zoo vernederd ali toen die stomme agent verklaarde* dat ik wel dertig kilometer per uui reed." „Hoe snel ging je werkelijk, Henri „Geen centimeter minder dan 60 kilometer per uur." IN DE KOFFIEKAMER VAN DEN SCHOUWBURG. „van dien man daar heb ik zoo even in de komedie wat gehoord, da* mij zeer gehinderd heeft." „Wat je zegtl Wie is hij dan?" „Onder ons 't is de souffleur.** BEDAARD. Louw, uit zijn slaap gewekt door stommelend gedruiscb, Zag, midden in den nacht, bezoe kers in zijn huis, Die kist en kasten openbraken En in den hollen buik de handen gretig staken. Zacht en bedaard sprak hij' hen aan „Geeft u geen moeite, best® vrinden l „Want wat gij zoekt bij nacht kan ik des daags niet vinden „Vertrekt dus met den meesten spoed, „Maar -k bid u sluit de deur toch goed, „Ik ben zoo bang voor tocht, daar ik wat zweeten moet." het had een haar gescheeld, of hij had een hem over het hoofd gezien: Want als hij zich toevallig nied juist op het rechte oogenblik omgedraaid had, n.l. toen de man met den grij zen baard zijn oogen opsloeg, dan zou hij nu en voor altijd de gelegen heid voorbij hebben laten gaan. War- riner zou dan tot zijn dood slaaf ge bleven zijn, eens op een dag zou hij ergeng buiten op den landweg on der een al te sÈwaren last bezweken zijn, om daar te blijven liggen tot 's nachts een jakhals naderde. Deze gedachte snoerde Charnock de keel toe, benam hem bijna den adem. Het had niet veel gescheeld, of al zijn moeite was voor niets ge weest Hij begon te vreezen, dat een andere kooper zich zou komen aan melden, terwijl de Moor nog bezig was zijn slaaf overdreven aan te prij zen. En toch mocht hij hem niet in de rede vallen en geen teekenen van ongeduld geven om geen achterdocht op te wekken. Hij was gedwongen zich onverschillig te toonen, terwijl het bloed hem koortsachtig door de aderen stroomde. Dertig dollars, zei de Moor. Charnock trok de wenkbrauwen op en schudde het hoofd. De man keerde zich omde slaaf volgde zijn mees ter. Charnock drukte onder de plooi den krampachtig in elkaar, om ze niet uit te strekken en den^man te pakken. De koopman liep eenige meters vorder. Daar verscheen in den nauwon toe gang tot de markt plotseling een groote, dikke man, hij kwam nader bij, bJeef voor den koopman en den slaaf staan en bekeek den laatsten. Charnock had een gevoel of zijn hart stilstond. Maar de man lachte alleen even en liep verder. Charnock kreeg zijn kalmte terug, zijn angst was onnoodig geweest Want nu zou de slaaf zeker bij hom terug gebracht worden. Langzaam keerde de koopman zich om, Warri- ner steeds gehoorzaam achter hem aanen die gehoorzaamheid had voor Charnock iets aangrijpendshij verried deemoedige onderwerping. Langzaam kwam de eigenaar bij Charnock terug, het scheen hem moeite te kosten weer ta beginnen. Vijf-en-twintig dollars, zei hij eindelijk. Met moeite beheerschte Charnock zich, terwijl hij zei-: „Twintig", en toen sprak hij er over, dat de slaaf heel oud was, en hij hem eigenlijk heelemaal niet gebruiken kon. Hij hoorde, hoe nieuw aangekome- nen daarginds op de markt op de delijk eindelijk was het laatste woord gesproken, de man ter wille van wien hij hier was, behoorde hem, was onbetwist zijn eigendom, zoo lang hij een stukje Marokkaanschen grond onder de voeten had. Charnock betaalde en schonk den slaaf verder geen blik. Hij stond van zijn stoel op. „Volg mij", beval hij Warriner ln het dialect uit den streek en de een achter den ander, meester en slaaf, verlieten zij de markt en de straat langs naar de poort van Me- quinez. HOOFDSTUK XX. In Tondak, waar Hamet sliep, leg de Charnock aan *n beval den jon gen, de muildieren te zadelen en voor te laten komen. Hamet keek heel verschrikt, want het was niet goed bij het aanbreken van den nacht op reis to gaan en zich dicht bij de wilde stammen te wagen, maar hij was gewoon te gehoorza men. De nieuwo slaaf van Charnock daarentegen toonde heelemaal geen verbazing. Charnock ging de poort door, terwijl hij Hamet achterliet. Hij wilde niet In de stad blijven, om dat hij vreesde door een of ander on gelukkig toeval zijn slaaf te verlie- keer van hem meester gemaakt. Hij liep'de helling van den heuvel af, naar het zachte gras met da olijl- boomen. Lepralijders met een niette beschrijven uiterlijk hurkten langs den kant van den weg en bedelden, roovers, die men wegens hunne mis daden de oogen had uitgebrand, lie pen naast hem voortzij hadden de oogleden over huu roode, leege oog holten geslagen. Doode paarden, muildieren en kamelen lagen langs den weg, de cadavers half opgevre ten, overal verwoesting en vervalen dat alles beschenen door een helder blauwen hemel en een scherp, fel licht. Charnock beschouwde zijn omge ving nu met andere oog&u en haastig snelde hij voort tot hij pij u«s oiijï- boomen kwam. Hier bieef hij staan eu draaide zich om, om Hamet af te wachten. Hij had zich tamelijk p'ot- seling omgedraaid, zoodat zijn slaaf onwillekeurig achteruit deinsde en onderworpen en stom bleef staan de wanhoop, die hem zoo lang gezel schap had gehouden, had hem dee moedig gemaakt. En dat was eens een kapitein van de artillerie van Ha re Majesteit geweest, die met zijn jacht m de Golf van Gibraltar ln- en uitgevaren was I Ach, ach. wat moet srii veel c;a- HET PROCES DER ANTI MILITARISTEN. De Amsterdamsche rechtbank deed Donderdag uitspraak in de zaak der anti-militaristen G. Wurpel en B. Pieters, die beschuldigd waren, te hebben deelgenomen aan eene verlx* den vereeniging, nl. de afdeeling Am sterdam der Internationale Anti-Mili taristische Vereeniging. De rechtbank overwoog o.m.: dat de afdeeling Amsterdam der I. A. M. V» voeling houdt met afdeelingen in an dere landen, o.a. door deel te nemen aan hot internationaal anti-militaris tisch congres van 1907; dat zij overigens geheel onafhanke lijk werkte, zonder door statuten oil reglementen te worden beheerscht; dat door de beklaagden en verschil! lende getuigen is erkend, dat. de bij liet dossier gevoegde brochure: „Wai de Roode Internationale wil," de leiddraad der afdeeling was; dat het manifest „Aan de lotelin- gen' ln duizenden exemplaren ia ver spreid door leden der afdeeling Am sterdam; dat in genoemde brochure propa ganda wordt gemaakt voor het denk beeld om „tegelijkertijd de legers te ondermijnen door de arbeiders te aar derrichten", en de afdeeling ook ova rigens wat de middelen ter bereiking van haar doel betreft, de roode bro chure als leiddraad had gekozen. De vraag, of de vereeniging is ver boden, d. i. of zij ten doel heeft, on gehoorzaamheid aan of overtreding' van de wet of eene wettelijke veror dening, moet bevestigend worden be« antwoordt. In het vonnis wordt den raadsmmf van den Isten beklaagde, mr. Ma| Bruck, toegegeven, dat het militarl* me, dat Is de alles-overheerschendC Invloed van het militaire stelsel, ma» worden bestreden. Doch zoo gaaf men voort daaruit mag niet wort den afgeleid, dat alle middelen daar toe mogen worden aangewend. Ee* algemeene werkstaking in geval va< oorlog, die in de roode brochure her haaideiijk wordt aanbevolen, moeta* als ongeoorloofde middelen worde* beschouwd. Wat het manifest „Aan de loteilis gen" betreft, overwoog de rechtbank, dat, gelijk nar. Bruck betoogd had, ha geen directe aansporing tot Insubor dinatie is, maar wel geveinsd «chuA delooze onoplettendheid, of mlsvaUin| van de bevelen der superieuren, ln d< spreektaal als lijdelijk verzet aange duid. ir. 't Engelsch. Er kwam een li&if verwarde, hal verbaasde uitdrukking op het. gelaa van Warriner. Zeg dat nog eens, zei hij lang zaam in 't Arabisch. Ach, ach, wat moet gij veel ge leden hebben I Warriner luisterde met opgehevei wijsvinger; langzaam bewoog hij tlji vinger door de lucht. Ja, antwoordde hij, en dltmaa in 't Engelsch, maar hij sprak oj zwaarmoedigen toon en het Engelscf scheen hem niet gemakkelijk te val len. Ja, het was een hel voor mij. Hij zei dat met een stem zonde» ■Jenige uitdrukking. Maar of de tanj vergeten kUtiak -van zijn taal herinne ringen en onduidelijke voorstellinge» bij hem wakker had geroepen, plot seling zonk hij tusschen de olljfboo men op het gras. en zijn gelaat I» het groen verbergend, snikte hl wild en onstuimig als een kind. Charnock liet hem liggen, tot hl Hamet zag aankomen, die de muil ezels voortdreef. Toen boog hij zie» voorover en greep Warriner bij de» schouder Daar komt mijn bediende Ir grijpt ge dat? mijn bediende. tWnrdf vprvnlerdl

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5