m Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. agenda jM ons heen Stadsnieuws s-argang. HO. 7653 MAANDAG 8 JUNI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBK DRIB MAANOBNl Voof Haarlem 1.29 voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland r B 1.65 Afzonderlijke nummers 8 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B 0.37 H w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loisrens Coster. Directeur J* PEEREBÖ0I8 ADVBRTBNVIËN» Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /i—elke regel meer ƒ0. &3 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenties van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatst—r 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Wereomnmoaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie Drukkerijs Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van Ouites het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. het Pinksterfeest zal het eerstvolgende nummer Dinsdag 9 Juni verschijnen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 7 JUNI. Drappeni erstraat 11, Samenkomsten 10 en 6 uur. MAANDAG 8 JUNI. Brongebouw: Matinée Stafmuziek 10e Reg. Inf., 2J uur en Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Drappenierstraat 11, voorin. 10 ure >n 's avonds 7£ u., samenkomsten. Openluchtverg. Schoterkwartier, 4 u. DINSDAG 9 JUNI. Boe. Vereeniging: Concert Haarl. Muziekkorps, 8 uur. Algem. verg. Evangelische Allian tie: Op-etnb. Samenkomsten, 2 uur in 't Brongebouw en om 7£ uur in de Broed er kérk. Groots Kerk: Orgelbespeling 1-2 u. Soc. Trou moet biyeken: Concert Harmonie, 8 uur. Heden en de volg nde dag. Tot dusver was het cxnze gewoonte, op de.courant den datum te vermel den van den volgenden dag. Met dit oude gebruik wenschen wij te breken. Voortaan zal dus de courant dag en datum vermelden, waarop zij ver schenen is Het moge onzen lezers aanvankelijk Vreemd toeschijnen, in korten tijd zul len zij aan de nieuwe regeling ge woon zijn geraakt. Bovendien zal veel wat tot dusver onduidelijk kon zijn daarmee vervallen. Wij moesten bijvoorbeeld angstvallig de woorden gisteren en morgen vermij den, omdat verwarring ontstond of daarbij gerekend moest worden van het tijdstip af waarop de courant verscheen, dan wel van den datum af, die aan 't hoofd stond afgedrukt. Ook bij het opgeven van adverten tiën zal door den nieuwen maatregel een bron van veel moeilijkheden wor den gedempt. DE DIRECTIE. No. 753. Da KaaiieBZ«Bg es de Wedstrijden. in. Niet dan met tegenzin maak ik melding van het moreele nadeel, dat nu al door de wedstrijdkoorts wordt te weeg gebracht. Het groote pu bliek krijgt daar een kijkje op, wan neer na iederen grooten wedstrijd allerlei ingezonden stukken in de couranten getuigen van verbittering en teleurstelling. Maar de ingewij den weten er méér van- Het is niet overdreven te zeggen, dat elke groo te wedstrijd een stroom ontketent van de slechtste menschelijkc eigen schappen', haat, nijd en afgunst, van verdachtmaking, van allerlei betich tingen, waar of onwaar, waarvan iedereen die nog niet door de wol geverfd is, walgen moet. Nooit zou de nasmaak van de ne- öerlaag zóó hitter kunnen zijn, wan neer daar niet was de teleurstelling over den gemisten geldprijs. Zoo wreekt zelfs na den wedstrijd zich de onnatuur en de overdrijving. Zoolang op de concoursen medail les als de hoofdzaak golden en de kleine geldprijs als een bijkomende vergoeding, waren ze omgeven met een waas van poëzie. De opgedreven geldprijzen hebben die weggevaagd. EJke eerlijke strijd Wordt door geld bedorven. Dat blijkt uit de wieler sport. Toen de renners, liefhebbers waren, die zich met elkander maten om medailles, gingen de monschen er naar zien. Daarop verscheen de professional op de baan en reed om geld. Na een korte poos van belang stelling heeft het publiek er genoeg van gekregen, het komt niet meer. Dat is ook de toekomst van de wed strijden in mannenzang, maar zij zullen niet bezwijken vóórdat zij den mannenzang zelf een slag zullen heb ben toegebracht, waarvan deze kunst uiting ziel- in geen jaren zal kunnen herstellen. Daarom moet er gehan deld worden nu het nog tijd is. Op welke manier De veiligste zou zijn 'door een com binatie totstand te brengen van ver- eenigingen, welke zich verbonden gedurende vijf of zes jaar aan geen enkel concours deel te nemen. Maar wanneer dat al mogelijk was zou het misschien niet verstandig wezen. Wedijver is den hedendaag- schen mensch nu eenmaal een twee de natuur geworden. Wie wat berei ken wil, moet tegen den geest van den tijd niet ingaan. Wedstrijden dus, maar niet in on bepaald getal. Hoogstens een per jaar. Wanneer de ver eeni gingen -n" beteekenis zich daaromtrent staan, dan kunnen zij in Nederland de wet voorschrijven. Hun combina tie zou ieder jaar één wedstrijd kun nen houden, zooals bijvoorbeeld da Maatschappij van Toonkunst één mu ziekfeest geeft. Daarbij zouden de be palingen van voorkeur omtrent het lidmaatschap opnieuw en strenger dan ooit moeten worden ingevoerd. En is er geen contróle op de buiten- Iandsche liedertafels mogelijk, dan k'oekmoedig de internationale afdee- ling opgeheven. Belgen en Duitschers kunnen zich dan, als zij willen, ter opluistering met elkander meten. De geldprijzen zeer verminderd, liefst geheel afgeschaft en daarmee tevens een einde gemaakt aan de be taling voor iederen zanger. En om eens voor al een einde te maken aan de twisten over de be slissingen der jury mondelinge stem ming, desnoods met openbare discus sie,, in zooverre dat een afgevaardigde van elke mededingende vereeniging de beraadslagingen der jury zou bijwo nen en, thuisgekomen, daarvan aan zijn zangbroeders mededeeling kun nen doen. Bij een eerlijken strijd kan Im mers geen kamprechter er bezwaar tegen hebben om rondweg voor zijn meening uit te kómen. Men moet hooren, hoe tegenwoordig de zan gers, nog vóórdat zij opgetreden zijn, twijfelen aan de integriteit van het eene jurylid om deze, aan de eerlijk heid van een ander om gene reden. Nogeensik beslis hier niet of deze verdenkingen reden van bestaan heb ben .wel zijn ze door de geheime stemming gevoed. Zoodra een bond van mannenkoren hiertoe besloten had, zou menige Üe- dertafel eenige van haar beste zan gers, de concourspaardjes, zien ver trekken. Misschien zouden zelfs hier en daar wel kleine vereenigingen van deze beroepszangers gevormd worden. Zij zouden evenwel het huidige concourswezen niet in stand kunnen houden en mettertijd gaar ne weer in hunne vroegere vereeni ging wenschen te worden opgeno men. Zelfs ben ik niet vreemd aan de verondei-stelling, dat menige kleine vereeniging, opgericht door directeu ren van geringe begaafdheid, een nut tigen dood zou sterven. Zoo zou ietwat worden verminderd de verba zende krachtsversnippering, waar aan de mannenzang juist door de concoursen lijdende is. Versnippe ring, die alweer belangrijk nadeel doet aan de concerten. Het publiek verwondert zich er langzamerhand over, dat dezelfde vereeniging, die op het concours met 150 man de over winning behaalt, op den concert avond met nauwelijks de helft op het podium verschijnt en gevoelt, dat in den mannenzang de wedstrijd een eerste en het concert een tweede plaats is gaan innemen. Wanneer de Bond dien ik mij denk goed bestuurd werd, zou wellicht de tijd nog kunnen komen, dat de veree nigingen niet alleen meer tegen, maar ook met elkaar gingen zingen, ter waarachtige bevordering van den mannenzang, die toch zoo mooi kan zijn, wanneer hare beoefening niet ontaardt in concoursjacht en haar muziek niet wordt geconfbo- neerd door onbevoegden. Dan zal ook de tijd aangebroken zijn, waarop het publiek de mannen koren aanziet met nieuwe belangstel ling en hun tegemoet komt met nieu wen steun, die het dan mogelijk zal maken den directeuren door betere salarieering vergoeding te geven voor de geldprijzen, die dan verdwenen zullen zijn. In de kern van onze liedertafels heerscht, ik weet het, een Innig ver langen om te ontkomen aan de heer- schende toestanden. Ik hoop, dat zij den moed zullen hebben don weg van verbetering op te gaan. Is die een an dere, dan die ik meende te moeten aanwijzen, mij is 't om 't even. Maai er dient een eind gemaakt aan de op gedreven, onnatuurlijke, demorali- seerende, kunstdoodend© concours- jacht, die in onze dagen den bloei van den mannenzang ernstig bedreigt. J. C. P. Bssitenlandsch Overzicht FRANKRIJK. Er is niet veel nieuws. Het eenige onderwerp, waarover in deze dagen nog wat te 'schrijven is, heeft ons de aanslag op Dreyfus ge bracht. Maar ook hierover zijn we gauw uitgepraat I De pleger van den aanslag de journalist Gregori rit in de gevan genis, waar hij veilig is voor de aan vallen van de Zola-vereerders. Onze collega natuurlijk alleen wat journalistiek betreft I schijnt het geval nogal heel kalm op te ne men. Hij zei bij een verhoor Ik ben volbloed vaderlander en müitairist, daarom heb ik de beleediging, die de regeering het leger aandeed, door deel te nemen aan de plechtigheid ter eere van Zola den schrijver van de Débclcle willen wreken.... Rechter van instructie Hadt ge het plan, Dreyfus te dooden Gregori (na eenig aarzelen): Neen Ik wilde hem niet dooden, alleen op hem schieten, om eene betooging te houden Het geheele geval is wel wat raad selachtig, vooral als verzekerd wordt, dat Gregori een kalm bezadigd kran- Lenschrijver is* met eerbiedwaardige grijze haren. De stakingsonlusten te Vigneux had den haast een staartje gehad, want de politie moest zeer tactvol optreden, om bij de begrafenis der slachtoffers eene herhaling van de vechtpartijen te voorkomen. Thans was de politie dus beter voor haar taak berekend, want de eerste botsing wordt geweten aan 't eigen aardig optreden der politie, 't Moet zelfs zoo zijn, dat de zaak in de Ka mer besproken wordt. ITALIë. Door den minister van Buitenland- sche Zaken is in de Kamer nogal een belangrijke rede gehouden. Daarin werd de Turksche quaestie besproken. Z. Exc. verdedigde de zending van een eskader naar de Turksche wate ren, om de rechten van Italië te waarborgen en te handhaven. Hulde werd gebracht aan den steun van andere mogendheden in deze moei lijke zaak. Zoo kwam de minister op de diplomatieke betrekkingen met an dere landen, en sprak over de samen komst van keizer Wilhelm en den koning te Venetië, over het bezoek van Bülow en over het jubileum van den keizer van Oostenrijk, als feiten, die de relaties tusschen Italië en zijn bondgenooten versterkten. RUSLAND. Een Reuter-telegram geeft eenige inlichtingen, ever de vlootdebatten, Vrijdag in de Doema gehouden. Be handeld werd de interpellatie over onregelmatigheden bij den bouw van den pantserkruiser „Rurik" door de Engelsche firma Vickers. De verte genwoordiger van het ministerie van marine verklaarde, dat het vroegere ministerie daarvoor verantwoordelijk is, en bestreed, dat de Doema recht had om te interpelleeren, daar er geen rnet de wet strijdige handelingen hadden plaats gehad. Door de mede deeling over de pantserconstructie aan een scheepsbouwfirma was geen geheim verradenhet ministerie is in deze uitsluitend verantwoording ver schuldigd aan den Tsaar. (Groote opgewondenheid). De Doema verklaarde niet voldaan te zijn over de verklaring der regee- ring en ging over tot de orde van den dag, in afwachting van een streng onderzook en bestraffing der schuldi gen. SPANJE. De Commissie van Rapporteurs over het ontwerp-wet op het terroris me hoeft besloten haar arbeid .-oor oubepaalden tijd te schorsen. De rapporteurs hebben verklaard, dat zij, nu de rust in Catalonië terug gekeerd is, het onnoodig vinden een dergelijke wet te doen afkondigen. Daarom hebben zij hun arbeid ge staakt, om dezen niet weder op te neme tenzij nieuwe aanslagen ge pleegd worden en zelfs in dat geval zal het ontwerp zoodanig geamen deerd worden, dat het uitsluitend die nen kan tegen de verstoorders van orde en rust en niet kan gebruikt wor den tegen denkbeelden en meenin gen. Dit ls een nauwelijks bedekte nederlaag voor het kabinet Maura en voor den Senaat, die het ontwerp aan genomen had en wier beslissing thans van nul en geener waarde wordt ver klaard. Zoo is van Spanje een dreigend ge vaar afgewend BELGIë. De koning is in Wiesbaden en naar men weet zijn eenige ministers naar hem toegegaan om in verband met den uitslag der verkiezingen over het Congo-vraagstuk te spreken. Thans zijn de ministers terugge keerd en meldt een bericht Pessimistische geruchten doen de ronde slechts 6 leden der linkerzijde zouden geneigd zijn voor het overne- mings-ontwerp in den tegenwoordigen vorm te stemmen, terwijl 20 leden der rechterzijde het ontwerp vijandig ge zind zijn. De aanneming van het ontwerp zou du? umogelijk zijn. ENGELAND. Vrijdagavond zijn de koning en de koningin op reis gegaan, om den Tsaar te bezoeken. GRIEKENLAND. Bulgaarsche benden blijven moor den en stroopen 1 Thans heeft eene bende van 50 man elf Griéksche her ders aangevallen en gedood. Wat een heldenfeiten I AMERIKA. President Roosevelt gaat weer naar Afrika, om op buffels te jagen. Nu in gezelschap van z'n schoonzoon. „,Men" meent hieruit te moeten op maken, dat Roosevelt geen nieuwe candidatuur wil aanvaarden. Waar om, is ons niet heel duidelijk. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voorstel van B. e nW. om de heeren J. H. Mulder tijdelijk benoemd tot leexaar aan de H. B. S. In de Duit- sche taal en H. van den Heuvel Rijn- ders, tijdelijk benoemd tot leeraar in de wis- en werktuigkunde, definitief als zoodanig te benoemen, ieder op een jaarwedde van f 1800. - Voorstel van B. en W. om den pensioensgrondslag voor de leeraren aan de H.B.S. Dr. J. G. van Pe9ch, J. H. Sauveur en J. J. van den Hoek, resp. te bepalen op f 2500.—, f 2400. en 2200. Voorstel van B. en W. om voor den leeraar aan de H. B. S., den heer S. Martin, den pensioensgrondslag vast te stellen op f 700 en hom terug- te geven f 44, door hem gestort In het gemeentelijk pensioenfonds. Voordracht voor onderwijzer aam school no. 9: 1. P. Winkel, Behagen. 2. R. M. v. d. Hart, Heemstede. 8. D. L. Beijneveld, Alkmaar. De Sierkan. De bekende Melkinrichting de Sier kan heeft te Bloemendaal, ten gerie ve van haar klanten en van wande laars, een filiaal gesticht op No. van den straatweg, of om het duide lijker te zeggen tegenover Hogen- birk, den smid. De nieuwe zaak, vóór winkel, ach ter tnelksalon, ziet er keurig uit in haar wit en groen schilderwerk maakt door de aardige majolica-tegel- tjes 'n rediven indruk. Aan den wand hangen eenige platen, die een denk beeld geven van den omvang der on derneming en .haar vooruitgang ge durende de vijf jaar van haar be staan. Op (lit oogenblik heeft zij een personeel van 60 man, waaronder 28 personen, die met handwï^jens en 4, die met paard en rijtuig de waren bij de klanten bezorgen. Slechte tijding, B. en W. van deze gemeente komen met een slechte tijding. Het percenta ge van onze inkomstenbelasting zal opnieuw moeten worden verhoogd en wel met 0.85 procent. Na. over 1907 15 procent werd geheven, zullen de Ingezetenen over 1908 4.5 moeten be talen. Dat wil zeggen, dat wie in 1907 over een belastbaar inkomen van f 1000 41.50 moest betalen, thans f 45 naar den ontvanger moet brengen Op zichzelf is dit al ernstig ge noeg. Belasting betalen wij geen van allen voor ons pleizier. Maar beden kelijker nog, dan het feit, dat, ieder naar zijn aanslag, meer aan den fis cus zal moeten offeren, is de neiging van ons percentage om voortdurend te klimmen. Waar moet het heen 1 Niets is gevaarlijker voor Haarlem, dan dat het tot de dure steden gaat behooren. Zoowel om de menschen, die wij hier gaarne zien komen, maar die afgeschrikt worden door de hoo- ge lasten, als om de ingezetenen die er wel al zijn, maar van wie weer menigeen zich zal opmaken, om over de grens in Heemstede, Bloemende of Santpoort te gaan wonen. Het primitief kohier van de bevol king, die hier haar hoofdverblijf heeft (70.152 ingezetenen), stellen B. en W. voor te bepalen op f 526.896.50. Het aantal aanslagen van deze categorie is 12000, het beschreven in komen f 17.697.700, de aftrek f 6.000.000, zoodat er overblijft f 11.697.700. Voor de uitwonenden (de zooge naamde forensen) is het bedrag van den aanslag f 7.481.25 het aantal hunner aanslagen Is 172, hun beschre ven inkomen f 584.750, hun aftrek 86000, hun belastbaar inkomen dus 498.750. Op 1 Janu'H'i -ri7 was het kohier voor hen, die hun hoofdverblijf in de gemeente hadden (69.702 ingezetenen) "481.341.90 aan belastbaar Inkomen voor de forensen f 6.184.90, bij een aantal aanslagen respect, van 11566 en 170. Hieruit blijkt, dat het aantal hoofdverblijf-aanslagen toenam met 434 en dat van de forensen met niet meer dan 2. Naderhand werden in 1907 2 sup pletoirs kohieren vastgesteld, met 905 aanslagen en een bedrag van f 17.689.42. Niet minder dan 613 personen recla meerden tegen hun aanslag. Naar aanleiding daarvan werden 80 perso en van den aanslag vrijgesteld, op 190 adressen werd afwijzend beschikt. De Raad achtte hiervan 118 onge grond, 60 verschenen niet op den ver hoordag der Commissie en deden ook geen verzoek, om op een anderen dag gehoord te worden, 12 adressen wa ren ingediend na het verstrijken van den tijd. Van 's Raads besluiten gingen tot heden 9 personen bij Gedeputeerde Staten in beroep. Twee der appellan ten werden verlaagd, de aanslag van twee anderen gehandhaafd. Om verschillende redenen, vertrek, overlijden, enz., moest J 23.431.61 worden afgeschreven. He opbrengst van 't kohier over 1907 was geraamd op f 485.000 en werd f 481.784.61. Hoewel wij deze uitvoerige mede- deelingen op prijs stellen, blijft het feit, dat ons percentage weer gestegen zoodat het bedrag, dat we betalen moeten, met ruim 8 procent wordt verhoogd, als een zwarte vlag boven deze heele becijfering apperen. Waarlijk, het is ..iet Amsterdam alleen dat reden heeft om reikhal zend naar een juistere verdeeling van de lasten uit te zien I Uit deze cijfers blijkt, dat het be drag van den aanslag vergeleken bij 1907 belangrijk is vooruitgegaan. Mo gen we aannemen, dat de suppletoire kohieren voor dit jaar geen lagere opberngst zullen geven, dan die over 1907, dan is de opbrengst over dit Jaar in ronde cijfers 60.000 hooger. dan die over het vorige. Het belastbaar inkomen in het pri mitief kohier 1908 is bij dat van 1907 circa f 100.000 gestegen. Dat in weer wil van die stijging ook nog verhoo ging van het percentage noodig moet worden toegeschreven aan het voortdurend klimmen der uitgaven, waarvan wij noemen de nieuwe school voor m. u. J. o., de rente van koop sommen voor gemeentelijke eigen dommen, van de te verwachten lee ning voor ons nieuwe Museum zoo meer-. school. Deze verzameling zal weldrtf verzonden worden naar de interna,* lionalo tentoonstelling, betrekking; hebbende op het onderwijs in hel taekenen en der kunstambachten, dié' in Kensington zal gehouden worden. Gedurende de beide feestdagen is het Museum geopend van 104 uur. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag IQ Juni 1908, des namiddags te half twee - - - (Prinsenhof). MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Gedurende de Pinksterdagen zal in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem de prachtige ve:::- :neling oud-Japansche kunstwerken, bestaan de uit lakwerk, keramiek-weefsels, borduurwerken, enz., tentoongesteld blijven. Bovendien is eene keurige verzameling werkstukken in zilver, koper en tin geëxposeex-d, uitgevoerd door de leerlingen der metaal-klasse van de aan het Museum verbonden uur, in de Statenzaal De volgende zaken zullen aan dé orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzer Bchool No. 8, om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. vaststelling staten af- en overschrijving en suppi. begrooting, dienst 1907, met advies van de Commissie van Bijstand voor de gemeente-financiën. 3. Id. id. goedkeuring begrooting St. Elisabeths- of Groote Gasthuis, dienst 1909. 4. Id. id. vaststelling kohier pi. air. belasting, dienst 1908. 5. Id. id. verzoekschrift bestuur Liedertafel ,,Haarlem's Zanggenot", beschikbaarstelling medaille. 0. Id. id. vaststelling pensioeus-. grondslag leeraar Gymnasium en twee leeraren Hoogére Burger school. 7. Id. id. id. vroegeren assistent- leeraar Hoogere Burgerschool. 8. Id. ld. vexzoekschrift A. J. E. Paulen, toekenning vergoeding be?, doeld bij Raadsbesluit van 2 Augus tus 1905 no. 12. 9. Id. id. wijziging art. 8 Reglement1 beheer Stads-apotheek. 10. Id. ld. verzoekschrift HaarL Hengelaarsbond, b.eperkende voor waarden verpachting vischwateren. 11. Id. id. id. P. H. G. Daudeij e. a„ wijziging benaming gedeelte Burg- 'al- -I 12. Schrijven id. id. F. L. Óósten*' broek, in zake bouwvergunning. 13. Voorstel id. id. A. A. van Zan ten, beroep tegen ring vergun ning behouden h> ..nii. 14. Id. id. opnemen bepaling com missie van advies in bestekken open bare werken. 15. Id. id. verhuring gedeelte berm Leidsche Vaart aan B. Moolenkamp, en vergunning hebben afvoerbuis naar die vaart. 16 Id. id. riirift I. J. Beij- nes, afwijking art. 7, la, Bouwveror-, dening, bouw afdekking op stations terrein. 17. Benoeming Commissaris gemeen telijke Bank van Leening (aftreding- Van Linden Tol). 18. Id. lid Gezondheidscommissie ing-id.) rd. oogheelkundige. 20. Aanbeveling B. en W. benoe ming lid Burgerlijk Armbestuur. 21. Voorstel id. vaste aanstelling; twee leeraren Hoogere Burgerschool. 22. Voordracht id. benoeming oh4' derwijzer (school No. 6. 23. ld. id. id. id. 24. Vergadering met gesloten deu ren. HET St. ELIZABETHS-GASTHUIS. De begrootiaxg van het St. Elizia- beths-G&sthuis voor 1909 sluit in ont vangsten en uitgaven met een som van f 94.800. Daarbij is een subsidie becijferd uit de gemeentekas van 57.800. Nog nimmer is dit bedrag zóo hoog geweest. B. en W. achten het dan ook noo? dig in het ontwerp-besluit verschillen- !e overwegingen in te lasschen. Vooreerst deze, dat Regenten buiten machte zijn, nieuwe bronnen van tn-' komsten te scheppen, verder aan hun ne verplichtingen naar vermogen vol doen, overeenkomstig den aard en de bestemming hunner instelling, o.a. ook door zich te belasten met de kos- telooze opneming en verpleging van- zieke armen der gemeente; vervolgens dat gebleken is, dat ten behoeve van regenten weer op billijke wijze zal worden bijgedragen door ben, van! wie overeenkomstig den aard der in stelling in den regel bijdragen kun nen worden verwacht; zoodat ten slotte de volstrekte noodzakelijkheldN van het subsidie is gebleken. Tot zoover het voorstel van B. en W. Met allen lof voor de uitmunten de gelegenheid tot verpleging, die de gemeente tn het St. Elizabeths-gast- huis bezit, zal toch, meenen wij, In den Raad wel ter sprake komen, of. niet de verpleegkosten iets kunneh worden verhoogd. Na de kostbare ver- bouwing zou deze toch niet ongemo tiveerd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1