HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE ELAU. Haarfetnsche tUutitisyereenigiQg O. dm "d Haarlemmer Halletjes PARIJSCHE BRIEVEN. Stadsnieuws Binnenland MAANDAG 8 JONI 1908 wlpk 14 Km, tuaL W» a Nor. uw 0* Nttltnwh* Hatttolrrereenl- W«t luui 7»ehl na )»«Uan bowmen, la seer rew gevallen, taken van ver- jcwhenden aard oetreffende, Is zij opgetreden en dikwijls met groot pucoAs. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te *yaardeeren, door als lid der Vereeni- Etoe te treden. Er zijn wel meer 600 leden, maar dat Is niet vol de. Elk handelaar, neringdoen- le, ja zelfs particulieren, moesten lid borden, om tenminste te laten gevoe- yen, dat men het werk op prijs stelt, iat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt, als doende, wat bare hand vindt om te doen. Da voordeelen, die de Vereenlging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leclcn aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tol betaling aan Ic nanen en lnformatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenlging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eenlging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde- 1 iia vocalen te innen. De ivuslau van ïiiforniatiën uuur buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. lnforma tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets; voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 lnformatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In Februari en Maart 1908 zijn 57 vorderingen tot een bedrag van f 2579.33 betaald; 12 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen uit gesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. L. Corver, Kennemer- plein No. 3, J. van Kammen, Leid- scheplein 47 rood, ook wel adres op gevende Van Kranenburg, Schouw tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendaalsche Weg 209, Bloemen- daal, Mejuffrouw De Rooij, Lange Lakenstraat 7, D. J. Bekaar, hoofd commies der Posterijen, Johan van Vlietstraat, zich om inlichtingen te vervoegen aan liet kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. II. V., toch van haar lnfor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereenlging lnformatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. SEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Als 't zomer wordt en het warm is, komt er over je zoo'n gevoel van reizen. Onwillekeurig denk je, dat het op een andore plaats zoo warm p'm wezen zal als thuis. En toen ik j. 2" driemaal begonnen was aan een brief en driemaal de poging had moeten opgeven, tweemaal om dat mijn hand een vlek op 't papier maakte, een keer omdat er een dikke druppel van mijn voorhoofd midden 't geschrevene neerstortte en dat uopeloos gevlekt had; schoof ik mijn stoel achteruit, keerde mij naar mijn vrouw en zei met passenden nadruk „Vrouw, zóo gaat het niet langer. Ik wil hier niet meer blijven, pak jij de koffers maar, dan gaan we mor- reis. Maar handkoffers asje blief, geen groot,e bagage, want dat gezeur met die inschrijving verkies ik niet. Je neemt dan maar een paar japonnen minder mee. Al die toilet ten komen buiten niet te pas, een pak is voldoende en dan nog een blouse als je nat regenen mocht I Neen, zet nu maar niet zoo'n verwij tend gezicht en doe je mond maar niet open, alsof je je weer wou be klagen over de armoede van je gar derobe. Ik ken dat. Iedere vrouw, zeg ik je. heeft zes japonnen minder dan ze zou willen hebben. En wat doet de kleeding er eigenlijk toeje gaat niet naar Bach, mijn goeie mensch, en de hoornen en rivieren Irekken zich er immers niets van aan fat jij aantrekken wilt. Waar gaan we naar toe? Dat is de hoofdzaak. XXXII. Er is een honden tentoonstelling in de Tuilerieën geweest. Ik ben niet precies wat men een hondenkenner noemt, al heb ik vroe ger zelf wel honden gehad. Ik weet bijvoorbeeld op geen stukken na, wat het verschil is tusschen een „pointer en een „setter", kis er verschil is. En voorshands zal ik me niet de moeite getroosten, dat mogelijke verschil te leeren kennen. Ölala, er ziin zooveel nuttiger en aangenamer dingen te doen 1 Een opsomming van al wat er op die tentoonstelling te zien was zoo een opsomming, met stamboomen en dergelijke "uiteréssantigheden kan ,-k dus niet geven. Ik weet er alleen zoo veel van, dat ik kon onderscheiden windhonden, bulldogs, dashonden, poedels, smoushondjes, Deensohe dog gen, Sint Bernardshonden, Pyrenee- sche, Chineesche, Japansche honden, Newfoundlanders. Punt. Verder strekt zich, tIthans wat de benamingen be- uieft, mijn kennis van de hondenras sen niet uit Het waren allen weldoorvoede, niet allen welopgevoede honden. Er wa ren ettelijke prachtexemplaren bij. Hmwat weet ik meer van die honden te vertellen Er schiet mij niets te binnen. Eureka 1 In weerwil van de groote hitte der laatste dagen lokte de tentoonstelling een bezoek zóó groot, dat ik er ver steld van stond. Menschen uit alle standen, van alle leeftijden, van al lepardon, er zijn maar twéé sek sen. De groote en goedaardige honden, zooals de Newfoundlanders, de Sint- Bernards- en de Pyreneesche honden, trokken vooral de aandacht van kin deren. Psychologie kinderen zoeken bescherming. De poedels, smousliondjes, keffer tjes, en al het verdere mormelgedoen- te verheugden zich voornamelijk in de sympathie van jonge meisjes. Psy chologie jonge meisjes denken onbe wust aan het moederschap. Zoo'n klein ding, dat je in je armen kunt nemen, en dat allerlei kreetjes slaakt ah, de ware natuur der schoone sekse verloochent zich niet altijd. De windhonden, vooral de prachtige Russische, werden het allermeest be wonderd door de elegantst gekleede dames, de toon aangeef sters der mo de. Psychologie „laat me den soe pele» gang van die honden eens goed afkijken." Grondbezitters, bankiers en derge lijke fortuinlijke stervelingen hadden het meest oog voor die hondenrassen, welke maar eenigszins ^schikt zijn om als jachthonden afgericht te wor den. Psychologie „zien jullie niet, dat ik kasteelen en jachtterreinen heb „Gommeux", nieuwlichters en „snobs" verwijlden het langst bij kort- en krombeenige, stompstaartige, malsnuitige en dergelijke vreemdsoor tige honden. Psychologie: „pourvu <ju 'on épate le bourgeois 1" De bulldogs genoten de voorkeur der Engelachcn. Psychologie de En- gelsche politiek..... Enz., enz. Ik erken, dat ik veel psychologische kennis aan die honden tentoon stelling te danken heb. Zog me, van welke hondensoort ge het meest houdt, en ik zal zeggen, wie ge zijt. De optimisten onder de sportver slaggevers hebben beweerd, dat het overdrukke bezoek aan die „exposi tion canine" duidelijk aan het licht beeft gebracht, dat wij ln de eeuw der dierenbescherming ziin. Hm.... Gesteld eens, dat honden- vïeesch even smakelijk was als rund- Het goedkoopste Is het Zuiden van Limburg. Daar kun je heen voor een daalder, voor twee gulden, voor twee vijf en twintig, voor een rijksdaalder, voor twee vijf en zeventig en voor drie gulden per dag. We hebben er geen tijd voér, maar anders zou 't wel aardig wezen, al die pensions eens af te reizen om te zien, waar dat kwartje verschil wel in zit. Je kunt daar soms geen hoogte van krijgen. Ik heb een hótelier gekend, die, toen zijn knevel grijs werd, zijn pension- prijs een kwartje opsloeg en toen zijn haar ook grijs werd, nog een kwart je daags er bij vroeg, 't Kon gerust, zei hij, want de menschen hadden het er graag voor over z'n uiterlijk boezemde zooveel meer vertrouwen in. Maar je gaat, geloof ik, liever er gens anders heen, omdat we al zoo vaak in Limburg zijn geweest. Goed, wat dunkt je dan van een zeeplaats Ik zeg je vooruit "^heveningen past me niet. Dat Is me le duur en te druk. Als ik menschen wil zien, kan ik evengoed naar de Botermarkt gaan en dan kost het me niets. Domburg zou misschien wel aardig wezen^ maar dat is me te ver, Noordwijk is heel plezierig, maar te dichtbij en Tessel en Vlieland zijn en blijven maar eilanden. Stormt het, juist op 't oogenblik, dat je er op of er af wilt, dan kost het je een uur zeeziek te en dat kun Je toch geen plezier noemen. Maar 't doet er ook niets toe, want er is keus genoeg. Dieren, Elle- com en de Steeg zijn bijna huis aan huis pension of hótel, ik zou tusschen twee haakjes wel eens willen weten, wie 's winters al die leege kamers be wonen. Weet je, dat Hopma en zijn vrouw naar Dieren gaan, omdat ze vleesch en varkensvleesch, pf als ge vogelte.... Ik wed, dat dan menige hond ter slachtbank zou gevoerd worden. De beschaafde mensch heeft de dwaze gewoonte om ziin drijfvee- ren deels te verheimelijken en deels te vermoolen. Persoonlijk ben ik vóór dierenbe scherming uitteraard. Al wie een dier mishandelt, is naar mijn mee ning het doodschieten niet waard. Doch ik verafschuw ook te dien op zichte alle onnatuur en overdrijving, en erger me aan menschen, die men- schelijk zijn jegens dieren en hondsch tegenover hun medemenschen. Er zijn er zoo onnoemelijk veel. ïk ken eene oude dame, die de lekkerste beetjes voor haar hondje bewaart en heur bedienden laat verhongeren. En op deze tentoonstelling heb ik een da me uit den hoogsten stand gezien, die zóó gebeten was op de jury, welke haar mormoltjes geen prijs had toe gekend, dat zij de vuisten tegen de heeren balde en hun toeriep „Goujats l Polissons 1" Smeerlap pen Ploerten 1 niets minder dan dat. Als zij had gedurfd, had ze hun stellig een paar muilperen toege diend. Daarentegen nam ze het kef fertje op, zoende het onstuimig, en sprak met de uiterste teederheid „Mon p'tit, mon cher p'tit Toutou", wees niet bedroefd. Die heeren zijn ellendelingen. Lieve, zoete, doddige Toetetoetoetje In haar salon ls diezelfde dame waarschijnlijk de beminnelijkheid zel ve, een „charmeuse". Nu vraag ik u wat schieten wij op met zoo'n soort van dierenbescher ming Wat ls ze waard Ook van die zijde heeft de honden tentoonstelling mij wat geleerd. Ik verzeker u, dat bedoelde dame in haar verontwaardiging niet alleen stond. De jury-leden hebben op den dag der uitspraak veel te vei-duren gehad. En gezwetst dat er is over het ver stand, de goedaardigheid en de trouw van honden t Wat het verstand betreft, wist een der hondenbezitters te vertellen, dat oen van zijn honden bij gelegenheid van een brand het eerst do brand- een de levensverzekeringspolissen ln den bek naml Blagueur, val ik geef hier les in het MaJeisch aan iemand, die een bijzonder grooten herdershond 3/4- of 7/8-raa bezit. Tel kenmale, dat ik zijn kamerdeur be reik, moet hij zijn hond met geweld en krampachtig vasthouden, omdat 't beest allo aanstalten maakte om me, oh/der een vervaarlijk gehuil, naar do keel te vliegen. „Zoo doet hij met el- ken bezoeker. O, 's is zoo'n goed, waak zaam en trouw beest", zegt de baas dan trotsch. Ik heb niet veel op met die soort van goedaardigheid en waak zaamheid. '\n wat de trouw betreft, ueb ik toen ook wel honden gekend, die tot devies schenen te hebben: „Je prends mon blen ou je le trouve." Wel beschouwd ls het met de lion- den als met de menschen gesteld. Er zijn goedaardigen en kwaadaardigen onder, braven en „sloebers". Bloed honden en bulldogs a. a. reken ik be slist onder de sloebers. Alleen ls het menschelijk en verstandig, het beest zijn kwaadaardigheid minder aan te rekenen dan den mensch. Ik onder schrijf Zola's uitroep: Ahl l'animalité, tout ce qui se troime et tout co qui se unente audessous cla l'homino, quel le place d'une sympathie Immense il faudrait lui faire dans une hlstoire de la viel" Maar dan moest men toch ei genlijk niet op zijn medemenschen schieten, wel? Heeft de hond, als dierensoort, in sommige opzichten een geüsurpeerde reputatie, ln schrille tegenstelling van rust moet hebben voor haar zenu wen? Hoor eens, heb ik gezegd, als je rust wilt hebben, blijf dan liever ln Haarlem, want in Juli en Augus tus zijn tóch al onze kennissen de stad uit.. Hij scheen het niet aardig te vinden, Hopma kan soms een dik ken schedel hebben. Maar goed, je gaat liever niet naar zulke drukke pensiondorpen. Mij goed, ik hou óók niet van dat aanstaren door wild vreemde menschen, die voortdurend langs je raam promeneeren. 't Komt er ook volstrekt niet op aan, want er is gelegenheid genoeg. Je kunt naar Maarssen, daar presenteeren ze rus tig pension, hoewel ik niet begrijp hoe daarmee te rijmen is, dat er ook een kegelbaan ln het hótel bestaat. Dat eeuwige klotsen van die ballen tegen de kegels en van die kegels te gen mekaar ls nog erger, dan de haan, die al begint te kraaien, wan- •"•oer bij maar ^en lucifer afstrijken <aet. Neen, dan maar liever naar St. Michiels Gestel, waar je in den om trek een keurbende van villa's vindt ja, keurbende, zoo staat het in de advertentiedaar kun je flauwe aar digheden op maken zooveel je maar wilt. Wie zijn leden van een bende? Bandieten, dus zouden er te St. Mi chielsgestel keurbandieten wionen. En dat dan rog wel op villa's 1 Nu ja, wie kan altijd zoo precies op zijn woorden letten? Heb Je gezien, dat gisteren een hótelhoudep zijn „domineerend" hótel aanbeval. Dat is nog wat anders, dan een aap, die kaart speelt. Maar Ik dwaal af. Er zijn natuurlijk nog wel meer rustige dorpen, zooals Hummeloo, Laag Kep. pel, Vorden, Ruurlo. Ik zie je met je hoofd schuddenzeker denk je aan de kat, die dezelfde generoliseerende mensch „valsch" pleegt te noemen als een hond en een kat ruzie heb' ben, is, nota bene, in acht van de tien gevallen de hon dbegonaen! de Fransche vrouw daarentegen is over liet algemeen beter dan haar reputa tie. En met Instemming heb ik het volgende gelezen uit „Oeuvrea soda les des femmes" van Paul Acker: „Eeu vreemdeling van beteekenis, doortrekkend te Parijs, woonde op eon avond een zeer schitterende recep tie bij. De vrouwen droegen de mooi ste toiletten, de fraaiste juweelen; de conversatie was levendig, geestig; men sprak over theater, mode, litte ratuur. Hij kon niet nalaten te glim lachen, en, al bewonderde hij de schoonheid, de elegantie en de be koorlijkheid der dames, dde hij gade sloeg, heimelijk gaf hij te kennen, dat hij juist daaraan de beuzelachtigheid, spreekwoordelijk in gansch Europa, der Parisiennes herkende. De gast vrouw, die hem op goed geluk een van haar genoodigden, vervolgens 'n andore, en nog een andere aanwees, legde hem ln het kort, als eenig ant woord, uit, welke bezigheden elk dier dames 's ochtends en 's namiddags had gehad. Deze leefde te midden van kinderen der volksklasse; die, gedi plomeerde ziekenverpleegster, beheer de eem inrichting voor teringlijders; de derde gaf, aan meisjes in een verre buurt, les in huiselijke bezigheden; de laatste hield den ganschen dag verblijf ln een „résidence sociale", voor zedelijken en stoffelijken steun aan werkvrouwen..i Hij werd zoo met groote verwondering gewaar, dat de ze schijnbare luchthartigheid niet slechts het volle bewustzijn van de plichten, die den gelukkigen dezer wereld zijn opgelegd, doch ook een ge stadige toewijding verborg, een nim mer verflauwenden Ijver en de daad werkelijke kennis van de nieuwe vor men, waarin men tegenwoordig het christelijk voorschrift moet toepassen: „Hebt elkander lief." Hie vreemdeling had, omtrent de Fransche vrouwen en in het bijzonder omtrent de Parisiennes, de meening, die de meeste vreemdelingen doelen. Het is, in trouwe, ergerlijk, dat men ons buiten de grenzen van ons land zoo slecht kent. Wij verlangen, dat men om de om zoo te zegge:: ...tiijke hoedanigheden van ons ras prijst, zijn geest, zijn gracie, zijn losheid, zijn gemakkelijk scepticisme, zijn beleefd heid, eigenschappen, die slechts tot resultaat hebben, het gezelschapsle ven te veraangenamen n wij beman telen, als voelden wij er een weinig schaamte voor, onze ernstiger hoeda nigheden, die, in het kort, waaraan wij verschuldigd zijn, te blijven be staan. Het is geen ij delheid, zich voor te doen zooals men is; liet beteekent het juiste gevoel van geheel zijn ei genwaarde en te willen, dat anderen het ook hebben. Ik vind het goed, dat de Fransche vrouw altijd de vorstin der mode ls, en ik stel er prijs op, dat zij dit beminnelijk koninginnes chap behoudt; doch zij is ook iets anders, vooral sinds verscheiden Jaren, dat zij zich gewijd heeft aan vruchtbare werkzaamheid op het 'gebied van maatschappelijke verrichtingen en In stellingen." Wellicht schrijft Paul Acker wat zwaarwichtig voor een Franschman, doch hij heeft gelijk: de France ises zij bij lange na niet zoo luohthor i beuzelachtig als menigeen in het bui tenland, niet het minst ln Holland ge- Nunspeet, maar daar is het immers ook al niet stil meer. Honderde men schen gaan er heen. 't Is vreemd, je hoort pas dat het ergens goed is, wanneer er veel menschen naar toe gaan en dan heb ik er door de drukte geen schik meer in. Zouen wemaar niet liever ergens midden in 't land of in een verloren achterhoek een on bekend oord gaan ontdekkon en daar in pension gaan Maar misschien zou 't daar don weer te stil wezem Wil je wel gelooven, dat er niets moeilij ker is, dan 't juiste midden te vin den Ik heb ergens gelezen van iemand, die ook zoo'n stil plaatsje had opgezocht en daar logeerde op een boerderij, een uur van andere le vende wezens af. Daar de boer en zijn vrouw en de varkens en de kip pon overdag hun bezigheden hadden, was zijn eenige aanspraak een kerel, die veel te yeel jenever dronk en al door maar hengelde in sen slootje, waar ze zelen, dat één karper wezen moest. Hij hield het er drie maanden uittoon was de kerel dood, wegens zijn onmatigheid, de karper uit doodsangst, dat de visscher hem ein delijk toch te pakken zou hebben, ge kregen en de logé was op den rand van 't graf wegens vereenzaming. Soli tas fatalitatum geloof ik, dat de dokter het noemde. Ze hebben hom bij mondjesmaat weer het gezel schap van menschen moeten toedie nen, een al te plotselinge overgang zou hem stellig het leven gekost heb ben. Of 't waar gebeurd is, kan Ik na tuurlijk niet zeggen. 't Papier is ge duldig en ze schrijven zooveel. In al die advertenties van hótels efl pen sions vind je alleen opgegeven wat ze lieft te denken. Zij vinden het alleen maar onnoodig, den volke te verkon digen, dat zij hard gewerkt hebben; zij verzorgen heur voorkomen en heur kleedij, en vertoonen liever mooie en schoone handen dan netjes opgepoetst zilver. Ik voel heel veel voor die op vatting. OTTO KNAAP. Hinderwet. Door B. en W. Is aan P. Benit ver gunning verleend tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij in het perceel Kleine Houtstraat 54. Cursus In vreemde talen. Aan belanghebbenden wordt be kend gemaakt, dat er gelegenheid be staat tot inschrijving van leerlingen voor het onderwijs in de Fransche, Engelsche of Duitsche taal aan de Aanvullingsklasse der Burger-avond school. Ook zij, die aan den afgeloopen cur sus deelnamen, hebben zich, wan neer zij dit onderwijs willen voort zetten, opnieuw aan te geven. De inschrijving zal geschieden op Dinsdag 9 en 16x Woensdag 10 en 17 en Vrijdag 12 en 19 Juni a. s. des avonds van 6 tot 8 uur in het vroege re gebouw der Hoogere Burgerschool aan do Jacobijnestx-aat alhier. Bij de inschrijving moeten worden overgelegd a. een geboortebewijs, en b. eene schriftelijke verklaring, waaruit blijkt, dat de hoogste klasse der lagere school, der herhalings school ,of der burger-avondschool met vrucht ls doorloopen, tenzij op andere wijze waarborgen worden ge geven dat het onderwijs aan de Aan vullingsklasse met kans op goeden uitslag zal kunnen worden gevolgd. Het schoolgeld bedraagt /5 per Jaar. Kamer van Koop ha ndel en Fabrieken. De Burgemeester van Haarlem, ge let op art. 7 alinea 2 van het Konink lijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staats blad No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Reglement voor de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, noodigt de klezex-s van leden van den Raad dezer gemeente uit, voor zoover zij tevens aldaar bestuurder of mede bestuurder zijn van een bedrijf van handel of nijverheid, en dat geduren de ten minste twaalf achtereenvolgen de maanden geweest zijn, en niet voorkomen op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken in deze gemeen te, hem vóór 1 Juli e. k. schriftelijk te doen blijken van hunne aanspraak om te worden geplaatst op de lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Daartoe moet behoorlijk worden in gevuld en onderteekend een voor die aangifte vastgesteld formulier, dat van heden af kosteloos verkrijgbaar is ter gemeente-secretarie (le afdee- ling) op werkdagen van 9 tot 2 uur en hetwelk vóór 1 Juli e. k. aldaar weder moet worden ingeleverd. Inschrijving leerlingen. De Burgemeester maakt bekend, dat met 1 September e. k. nieuwe leerlingen zullen worden toegelaten tot de school voor meer uitgebreid la ger onderwijs, Opleidingsschool voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs, Opleidingsschool von- mei6jes tot het middelbaar onderwijs, en Eerste, Tweede en Derde Burger school voor Jongens en meisjes, in welke toelating worden begrepen de kinderen, die vóór den len December s. zes jaar oud worden. Inschrijving van de leerlingen zal i plaats hebben bij de hoofden van ge noemde scholen vóór 30 Juni a. s. hebben, maar niet wat ze missen. Dat maakt het juist zoo moeilijk om een goeie keus te doen, begrijp Je. De een bluft, met electrisch licht, maar heeft misschien een slechte keukenmeid, de ander geurt op zijn keuken, maar heeft denkelijk geen keurige W. C. Een derde adverteert gezonde lucht, alsof zelfs de atmosfeer al vervalscht werd. Dat is zoowat het eenige waar ze tegenwoordig niet in knoeien en dan nog onder voorwaarde, dat Je geen fabrieken in de buurt hebt. En hoeveel er wel pas gerestaureerd zijn, daar heb Je geen Idee van. 't Moet voorgekomen zijn, dat een hótelier zijn ramen liet nakijken, die nogal rammelden en toen dat afge loopen was annonceerde, dat zijn In richting geheel was gerestaureerd. Als ik lees, dat ze In Rolde als aanbe veling voor logés de Hunnebedden noemen, die steenen zijn als andere steenen, maar dikwijls niet zoo groot en de Balloerkuil, die al kijk je er ook een dag mar toch weinig anders wordt dan een gewone kuil, dan begrijp Ik, waarom soms zoo'n aanbeveling bij nadere kennisma king tegenvalt. Maar Je b e n t er dan eenmaal en dadelijk heengaan doe Je niet graag en kiom je thuis, dan wil je liever niet weten, dat 't niet recht meegevallen is. Zoo gaat het in de wereld, vrouw, maar als lk Je goed begrijp, dan wil Je dezen keer ook niet in Nederland blijven, maar over de grenzen gaan. Aha, lk begrijp Je wel. Het hooren van de vreemde taal geeft moor een gewaarwording van •»ult" zijn. De omgeving ie weer eens heelemaal nieuw. En keus ls er ge noeg. WH Je naar den Rijn? t Is waar, je vindt er ln den zomer meer PROF. H. A. LORENTZ OP HET LOO. Dr. H. A. Lorentz, is door II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen- drink op net I oo in audiëntie ont vangen. In een hofrijtuig werd de professor van en naar den trein ge bracht. NED. DELEGATIE INTERN. CON GRES VOOR REDDINGWEZEN. De Staatscourant bevat een Ko ninklijk besluit, waarbij alsnog wor den benoemd in de Nederlandsche de legatie op het met Pinksteren 1908 te Frankfurt am Main te houden eerste internationaal congres voor redding- wezen I. tot eersten oere-voorzitter. Zijn$ Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg II. tot tweeden eere-voorzitter, den buitengewonen gezant en gevolmach tigden minister, W. A. F. baron Ge vers, te Berlijn III. tot lid de consul-generaal der Nederlanden te Frankfurt am Maim jhr. H. H. F. van Panhuys. VEREENIGING TER BEVORDE RING DER NED. VISSCHERIJ. Deze vereeniging hield Donderdag te Vlaardingen een vergadering, die o.a. werd bijgewoond door het Ka merlid, den heer Fr. Lieftinck. De voorzitter, de heer mr. A. W. Schipper, herdacht met vreugde de aanneming der Visscherij wet en vvenschte deze reeds in het Staats blad. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereenlging 564 leden telt. Als hoofdbestuursleden werden her kozen de heeren L. Spaander Jr., te Volendam, A. H. C. M. J. IJzerxnans te Vlaardingen en F. P. Vermeulen te IJ'muiden. De heer Jan Schippers hield daarna een rede over het Arbeids contract voor de zeevisschers, en kwam daarbij tot de volgende con clusies 1. Dat de visscherij een geheel an dere regeling van het arbeidscontract noodig maakt dan de arbeid te land. 2. Dat koopvaardij en visscherij zooveel van elkander verschillen, dat liet niet gewenscht is, beide takken van bedrijf aan elkander te koppelen ten aanzien van de arbeidsregeling. 3. Dat de Vlaardingeche monster rol nagenoeg alles bevat, wat een toekomstige regeling van het arbeidS' contract op de zeevisscherij zou kun nen bevatten. Door den heer A. E. Arkenbout, in specteur der scheepvaart, werd hier na het Rijkstoezicht op visschers- vaartuigen besproken. De volgende vergadering zal gehou den worden te Katwijk aan Zee. Het bestuur maakte ten slotte be zwaar om incidenteel de bekende IJ- muider quaestie ter sprake te bren gen. Wel was het bereid Ln het be stuur le overwegen, welke houding ten aanzien der verzonden adressen aan te nemen. BRANDEN. Woensdagnacht ontstond te Alk maar een felle uitslaande brand ln de broodbakkerij „De Olifant" van den heer Jansen aan het Luttik-Oudorp. Het vuur woedde vooral in do berg- plaats voor brandstoffen en greep snel om zich heen. De bakkerij stond dan ook spoedig ln lichte laaie, ter wijl ook de bovenverdieping geheel uitbrandde. Door haar krachtdadig optreden wist de brandweer den brand tot dit eene perceel te beperken. De aangrenzende perceelen bekwa men alleen wat waterschade. Te on geveer half vier was men den brand geheel meester. Bij het blusschen be kwam een der manschappen van de vrijwillige brandweer eenige verwon ding. De oorzaak van den brand schijnt te zijn het vallen van eeD petroleumlicht. Verzekering dekt de schade. Hollanders, dan Dultschers. Je kunt ook naar Bad Elster gaan, waar 't heel mooi moet wezen jammer maar, dat Je geen rhcumatiek hebt, want die genezen ze daar keurigffan ls er Freionwalde, waar je lichtbehan deling kunt krijgen, maar waarvoor zouen we dat doen, daar we toch ver licht genoeg van ons zeiven zijn. In Lippsprlnge zou je genezen kunnen worden van asthma, als je daaraan sukkelde, in Todtmoos van zenuw ziekte, in Schlangenhad van een min der mooie teinit. in Frledrlchroda van' hoofdpijn en slapeloosheid. Nergens, nergens, wordt je in Duitschland bui» tenlevon aangeboden, of je kunt mot een van een paar kwalen worden af geholpen. Hoe moet dat vrouw, wij kunnen daar niet heengaan^ want er mankeert ons niets Hier hield ik op, door gebrek aan adem, zoowel als door zekere krege- lighedd, want mijn vrouw ging maar door met haar hoofd te schudden. „Mankeert ons niets?" vroeg ze kalm maar met nadruk. „Mag iR-daii eens vragenHEB JIJ GELD VOOB ZOO'n REISJE?" Ik stond perplex. Daaraan had lk alet gedacht. 't Was waar, lk had er geen geld voor. Vreemd, ik heb geen verlieten g$ leden met effecten, er staan geen hul zen van me leeg en toch heb lk geer) geld Yoor een bultenlandsch reisje. Geen geld, ziedaar de eenige ziekte, waar zelfs een Dultsohe badplaaU geen raad voor weetl FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5