Weerbericht Thermometerstand Rubriek voor Rechtsvragen. Uit de Omstreken Binnenland Koloniën Pers-Overzicht Rechtszaken MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 11 Juni 1908. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Horta (Azoren)laagste 745.6 m.M. te Seydlsfjord. Verwachting tol den avond Van 18 Juni Wind zwakke, meest Zuid-Weste lijke wind. Gesteldheid vafi 'de luchllicht bë- wolkt, weinig of geen regent Temperatuuriets warmer. ^BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag "te 2 jaür 768 m.M- Neiging tot achteruitgang- Vorige stand te 3 uur 769 m.M,- Ingezonden medbdeelingen 'i 86 Ct«c per regel- F, P. BEICHEBT, 17 Anegang 17. PEAOHTIQH 80ETEBRING Dassen, Fïoots, Beerden en Manchetten, te Haarlem. Donderdag 11 Juni Hoogste gisteren 9 uur F. 66 Laagste hedennacht F. 68 Hedenmiddag te 19 uur F. 69 Vraag. Bii ons op 't werk hebben wij een loterijclub, waarvan een der leden zijn kans onder getuigen heeft verkocht. Wien moet ik nu, als pen ningmeester, het aandeel betaler^ kooper of verkooper Antwoord. Wanneer vaststaat, dat het lid zijn kans (aandeel) in fteze loterij verkocht heeft, dan moet natuurlijk de eventueel behaalde Winst worden betaald aan den koo- psr, niet aan den verkooper, die im mers van zijn kans afstand heeft ge daan. Yolkswearbaarh eid. Zaterdag a. 8. zal doorda vereeni- gingen Volksweerbaarheid en BLoe- mendaal Commando een velddienst oefening- worden gehouden in de richting van Zandvoort. De vereeni- gingen zullen zich om 8 uur n.m. ver zamelen aan het station Ovsrveen. Gen. Van Merlen-MarscL Gisterenmiddag werd onder veel belangstelling van gasten, door het muziekkorps van het 108 regiment In fanterie, de Generaal van Merlen- rnarsch opgedragen aan Mevrouw Visser van Hazerswoude aan haar .voorgespeeld, Na afloop werden nog eenige andere muzieknummers uitge voerd, waarna de eerewijn werd aan geboden. Aan den kapelmeester, den heer Rap, werd als blijk van waardeering e8n fraai souvenir aangeboden. Ned. Babkersbond. De jaarvergadering van den Ned. Bakkersbond, die eerst in Juli zou .worden gehouden, is thans uitge steld tot 12 Augustus a. s. Zij heeft plaats In het Brongebouw, alwaar te aier gelegenheid tevens een vakten- 'toonstelling zal worden gehouden. Aan da vergadering zullen ver schillende feestelijkheden voor de le den en hunne dames verbonden zijn. Zoo staat een automoblelbooht door 'de omstreken op het programma, waarvoor een 15-tal auto's zullen .worden afgehuurd. Raadsverkiazin gen. Van antirevolutionaire zijde wor den als voorloopige candidaten voor 'dö Raadsvacatures genoemd de hee ren H. van 't Wout, aannemer, en Felder, voorzitter der Vereen, van Haarl. BroocLbakkerspatroons. UIT DE RECHTSZAAL". Kinderwetten. Hedenmorgen was de zitting van de Rechtbank uitsluitend gewijd aan de berechting van jeugdige personen, ingevolge de bepalingen der Kinder- iwetten werden deze zaken met geslo ten deuren behandeld. Besmett. Ziekten. In de week van Woensdag 3 tot en met Dinsdag 9 Juni zijn te Haarlem Voorgekomen 1 geval van roodvonk 'en 1 geval van d'phtheritis. Te Bennebroek 1 geval van diphthe- ritis. GEVAARLIJK GOEDJE. Men deelt ons 't volgende mee: Gisterenmiddag was een winkelier op de Krocht bezig met het overs tor- ten van spiritus in een fust, dat daar- ina even open staan bleef. Door on voorzichtigheid Werd een brandende lucifer weggeworpen, die in aanra king kwam met het brandbare vocht. Een sterke vlam, bijna tot het plafond reikende, steeg uit het fust omhoog. Door do tegenwoordigheid van geest Van den winkelier, die het brandendo Voorwerp op straat wierp, werd erger Voorkomen. Rectificatie. In cnze uitvoerige mededeelingen over het spoorwegongeluk is ten on rechte meegedeeld, dat ook de onder- stationschef, de heer Schooleman, geen inlichtingen had willen verstrek ken. Dit is een slip van de pen. Hel is juist de heer Schooleman, die meermalen, binnen de grenzen zij ner bevoegdheid, inlichtingen ver schaft. BEVERWIJK. Bij da Woensdag gehouden candl- daatstelling voor den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature Breu kelaar. werden candidaat gesteld door da vrijzinnige kiesvereen. de heer J. Wiedeman, artsdoor de R. K eni R. kiesvereenigingen de heer P. A. Schaafsma en door eenige vrije kiezers de hoer H. Z. Hommes. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Voor hot lidmaatschap van den ge meenteraad (vacature wijlen de heer J. Vink) zijn Woensdag candidaat gesteld d8 heeren S. P. Vink en D. Middelkoop, laatstgenoemde uitde stadswijk bij Haarlem. BEVERWIJK. Aardbeien Algemeen wordt dezen zomer een ruimen oogst van aardbeien ver wacht. De bloeitijd is geheel vorstvrij voorbijgegaan en het koelere weer van de laatste dagen maakt, dat de vrucht zich behoorlijk kan zetten. Wanneer er geen bijzondere stoornis sen komen, denkt men meer te zul len kunnen afleveren dan andere ja ren. Bovendien worden voor de par tijen in vóórkoop goede prijzen be steed, Verscheidene tuinders sluiten echter geena contracten af, omdat zij verwachten tijdens den oogst nog hoo- gere prijzen te zullen maken. Een enkel mandje wordt reeds nu aan gevoerd, doch waarschijnlijk zal de oogst eerst over een dag of tien be ginnen* IJMUIDEN. ROOVERUEN OP zee. Men schrijft aan de „N. R. Ct." I Reeds vele malen vernamen we klachten van Hollandsche visschers, dat ze op de Noordzee door beman ningen van Engelsche stoomtrawlers van netten en ander vlschtuig wer den beroofd, doch zulke klachten moesten tot do kantoren der reeders beperkt blijven, omdat de daders on bekend gebleven waren. Thans heeft zich echter een zeer brutaal stukje zeerooverlj voorgedaan en is gelukkig de dader bekend. Ziehier de klacht, die ons door schipper E. Meyboom van de Pernls- ser sloep no. 46 zwart op wit gegeven werd „Terwijl ik (schipper Meyboom) 5 Juni op ongeveer 57o N.B. visschende was, kwam tegen 3.30 'a morgens een Engelsche stoomtrawler, gemerkt H. (Huil) 851 op mijn boei aanstoomen, ale door mij voor de vischvangst was uitgezet. Ofschoon het meermalen gebeurt, dat Engelsche stoomtrawlers van onze Hollandsche beugers vlsch tuig stelen, vermoedde ik toch. niet, dat dit nu weder zou plaats hebben, omdat hij zoo dicht bij mijn schip was. Al meer naderde de trawler mijn boei, zóó dicht, dat men eindelijk de haken uitstak, de boei binnen boord haalde, de lijn om de donkey leidde, ging hieuwen en aanving den boel binnen boord te halen. Daar ik den roover op plus minus 200 meter genaderd was, zag ik na tuurlijk wat er geschiedde. Ik stuur de op hem af en hij, dat merkende, sneed de lijn af en ging met 't gestolen vlschtuig er van door. Hem volgen kon ik natuurlijk niet, daar hij stoom had en wij moesten zeilen, en ik ook mijn overig vischtuig moest zien te bergen. Ik had voor ongeveer f 600 viscbwant in zee staan, waarvan mij gelukkig slechts voor f 36 onge veer werd af gekaapt. Hadden wij de daad niet onmiddellijk bemerkt, de schade zou veel grooter geweest zijn. Dit is niet voor de eerste maal, dat zulks gebeurt, bet komt meermalen voor, zelfs zóó veelvuldig, dat de En gelsche kapers het on3 haast ondoen lijk maken te visschen." Van dezen diefstal werd kennis ge geven aan de politie. Visscherijschool. Woensdagmiddag heeft alhier een algemeene vergadering der vereeni- ging Visscherijschool te IJmuiden plaats gehad. De periodiek aftredende bestuursle den, de heeren J. F. Klercq en M. J. Schuitenmaker, werden herkozen. Terloops werd medegedeeld, dat tot directeur was benoemd de heer Maas, directeur van de Visscherijschool te Vlaardingen, en dat de tegenwoordi ge directeur, de heer Bakker, tot ad junct-directeur was benoemd. Van de ruim 70 leden woonden drie leden bulten het bestuur de vergade ring bij. Omtrent de hangende reorganisatie plannen werd niets medegedeeld. („N. R. Ct.") Het College voor de Zeevisscherijen beeft in zijn vergadering van 29 Mei besloten op het verzoek der afd. IJmuiden van de Vereeniging tot be vordering der Zeevlsscherij. om me dewerking tot herstel van den vroe- geren toestand in zake de koopmans korting en retributie bij den afslag in de visscbershaven van IJmuiden, niet in te gaan, doch te volharden bij den inhoud van zijn advies, een vo rig jaar uitgebracht, dat strekte tot vermindering of opheffing van de koopmanskorting. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin wordt aanstaan den Maandag te 's-Gravenhage ver wacht., HOOG BEZOEK. Met den trein van 1 uur 11 kwam Woensdagmiddag per Hollandsche Spoor uit Brussel te 's-Gravenhage aan de Sultan van Asahan, Toengkoe Mohamad Hoesin Sjah met Toengkoe Alang Jahja er Toengkoe Hoesa, bei den rijksgrooten van het sultanaat. DE TWEEDE KAMER hield zich gisteren tot het uur der gewone pauze andermaal bezig met de belangen der Rijkswerk lieden: hst debat vond maar matige belangstel ling nu voor een regeling dar arbeids verhoudingen een Staatscommissie is benoemd. Van die commissie verwachtte zeide de Min. van Oorlog de Reg. veel nut voor de werklieden, in wier toestand ongetwijfeld verbetering wa re te brengen. Deze commissie zou de verschillende departementen helpen aan algemeene regelen betreffende loon, arbeidsduur, vertegenwoordi ging, verloven, pensioenen enz. ©n te vens van advies dienen over de sa menstelling eener permanentie com missie, ten aanzien waarvan de Reg. dus nog voorbehoud moest maken. Maar wel zeide minister Takna reeds nu, als zijn eigen opinie, dat daarin geen menscheen moesten opgenomen worden die over eigen belangen had den te oordeelen. Hoewel dus wachtend op den arbeid der Staatscommissie, waren de betrok ken ministers bereid, zonder daarop vooruit te loop en, verbeteringen aan te brengen. Die van oorlog en Marine volgden dus op den voet voor zoo- voel mogelijk de gemaakte opmer kingen, betoogende dat die ten doe Ie onjuist, ten deele overdreven wanen en ten onrechte den indruk wekten, dat er zoovele misstanden waren. De gisteren begonnen replieken worden heden te 1 uur voortgezet. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal is thans bijeengeroepen op Dins dag 16 Juni a. s. des avonds te 81/2 uur., KAMERLID PASSTOORS. In tegenspraak met de berichten in sommige organen opgenomen, als zoude de heer Passtoors plan hebben het volgend jaar te bedanken voor den zetel van Beverwijk, om eene candidatuur te aanvaarden voor het district Oosterhout (thans vertegen woordigd door den heer Van den Berch van Heemstede) kunnen wij op grond van informatiën, aan de beste bron ingewonnen, verzekeren, dat de heer Passtoors er niet aan denkt van Kamerzetel te veranderen en dat al hetgeen verder in verband hiermede verteld en geschreven wordt, berust op pure verzinsels. („De Tijd"). SCHADELIJK LOODHOUDEND EET- GEREEDSCHAP. Het „Maandblad tegen de Verval- schingen" heeft gewezen op lood-hou- dende lepels, die van Zweden geïm porteerd werden, en welker gebruik zonder eenigen twijfel schadelijke ge volgen voor da gezondheid zoude heb ben. Die waarschuwing trok de aan dacht van het Zweedsche Consulaat hier te lande en is een enquête inge steld in Zweden. Van voornoemd con sulaat (te Rotterdam) ontving het „Maandblad" de inededeeling, dat die bemoeiingen met succès bekroond wa ren, getuige een publicatie in het „Svenska Dagbladet". Daarin wordt gezegd Door navorschingen werd bevonden dat de lepels een fabrikaat der firma Colsman Co. te Werdohl in West- falen waren, maar daar zij in Duitschland op grond van strenge wetten en scherp toezicht, niet gefa briceerd of verkocht konden worden, geloofde men t8 weten, dat een filiaal van de fabriek in quaestie in Zweden was opgericht. Een etiket op de doo- zen, waarin de lepels waren verpakt, vermeldde dat zij van Gothenburg afkomstig zouden zijn, echter bij on derzoek bleek, dat de fabriek in de gemeente Lerum van de provincie Alfsborg, gelegen was, alwaar de bo vengenoemde Duitsche firma onder den naam „Britannia Fabriks Aktie- bolag Stenklillen" een zaak dreef. De bevoegde autoriteiten lieten nu een onderzoek instellen, waaruit bleek, dat in plaats van het in de Zweedsche wet toegestane een pro cent lood, verschillende der door de firma vervaardigde fabrikaten van 6 pet. tot over 10 pet. lood bevatten, en werden in beslag genomen 1895 stuks eetlepels, 3174 stuks theelepels, 899 stuks vorken ên 149 stuks soep lepels, welke meer dan 1 pet. lood be vatten. De firma werd daarop in rechten aangesproken, en het kantongerecht veroordeelde haar wegens overtreding van paragrafen 82, 40 en 41 der wet op vergiften, tot Kr. 100 boete en den chemist voor het onderzoek Kr. 40 te vergoeden, terwijl verder de aange houden goederen verbeurd werden verklaard. De redactie van het „Maandblad" vindt hierin aanleiding nogmaals ern stig aan te dringen op een wettelnke regeling dezer aangelegenheid ten onzent zij het ook voorlooplg bij koninklijk besluit „opdat wij toch in dit opzicht niet langer achter mo gen staan bij alle beschaafde natiën. Waar ons land wegens het ontbreken van voldoende wetten, nog steeds' de vergaarbak van minderwaardige voe dingsmiddelen genoemd wordt, mo gen wij toch waarlijk wel bescher ming eischen, tegen uit het buiten land ingevoerde schadelijke huishou delijke artikelen, die buitendien door lagen prijs nog een oneerlijke con currentie aan deugdelijke waren doen." MISHANDELING DOOR EEN VELD WACHTER. De Zuid-Limburger Koerier, een te Heerlen verschijnend blad, deelt me de, dat zijn uitgever, de heer W. D. Wehrens, bij de justitie een klacht heeft ingediend over het feit, dat hij na een twist met den veldwachter De Faber door dezen meegesleept ia naar het politiebureau, dat hem daar bevo len ia in een boek te gaan liggen en dat hij daarna; met een gummistok is afgeranseld, waai-van de verwondin gen door twee artsen geconstateerd zijn en die van dien aard wanen, dat hij terstond naar bed moest. Da redactie verklaart, dat haar reeds herhaaldelijk klachten over mishandelingen op het politiebureau te Heerlen bereikten en dat haar uit gever er nu zedf ondervinding van heeft opgedaan. Voorts plaatst de redactie het vol gende bericht! „Van dit blad hebben wij een exem plaar gezonden aan de verschillende ministers en Kamerleden, o.a. H.H. Troelstra, Van dier Zwaag, Van Kol, BoLsius, Nolens em. Aan den gouver neur onzer provincie, de H.H. officier van justitie, kantonrechters en ontle de autoriteiten." NUT VAN 't ALGEMEEN. (Vervolg). In de voortgezette vergadering weer den nog de volgende voorstellen aan genomen: Een voorstel van het Hoofdbestuur: met intrekking van het in 1892 ge nomen besluit in zake de oprichting van „plaatselijke" volksbanken, te besluiten; lo. aan het hoofdbestuur op te dra gen de bevordering van de oprichting van voor allen toegankelijk® volks banken en boerenleenbanken. 2o. voor dat doel op de begroeting van 190809 uit te teekken 1000. Een voorstel van bet Hoofdbestuur tot machtiging reizend kookonderwijs in het leven te roepen en daarvoor op de begrooting voor 1908—09 uit te trekken een bedrag van f 1000. Een voorstel van het departement Alkmaar, om een kredietpost van f 500 te openen, om daaruit subsidie te kunnen verleenen aan die departe menten, welke een vakwedstrijd voor handwerkslieden organiseer en. Met 471 tegen 282 stemmen werd het volgende voorstel van Ledden aange nomen: voor rekening der Maatschappij te koopen 13.500 exemplaren van het ge schrift: „Uit bet leven van tuberculo selijders en hunne gezinnen, ervarin gen bij huisbezoeken van de enquêW- ce dar Vereeniging tot bestrijding dor tuberculose, als volksziekte, gevestigd te Ledden", en deze exemplaren aan de departementen te «enden, met op dracht tot uitreiking aan die leden of aan andera belangstellenden, en daar voor op d« bagroottng voor 190809 beschikbaar te stellen f 1000. Hierna werd de vergadering geslo ten. VERSTIKKING VAN EEN KIND. Men meldt uit Arnhem Den Tweeden Pinksterdag kwam bij zekeren L-, wonende aan de Boek- horsterstraat een sterfgeval voor van een kindje van drie dagen oud. Een geneesheer was verwittigd, om de oorzaak van den dood vast te stellen, waarna het maar zoodra mogelijk aan de aarde zou worden toever trouwd. De dokter gaf zijn bevreem ding te kennen over de oorzaak van den dood, en gaf als zijn vermoeden kennis aan de politie, dat bet kind geen natuurlijken dood had gehad. De politie nam het lijkje in beslag, en toen bleek, dat het kindje door ver stikking was omgekomen. Woensdag zou het stoffelijk over schot door deskundigen worden on derzocht. CONGRES ZEDELIJKE OPVOEDING Naar men verneemt hebben zich be reid verklaard op te treden als vice- presddjenten voor Nederland van het van 23—26 September a,s. te Londen te houden Internationaal Congres voor Zedelijke opvoeding, de heeren De Beaufort, oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken; dr. Kuyper, oud- minister van Binnenlandse he Zaken; dr. Mouton, oud-wethouder van on derwijs en Van Sandick, wethouder van onderwijs der gemeente 's-Gra venhage. - EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. De vorige week overleed te Dord recht het 6-jarige zoontje van P. P. D. Nadat het lijkje was begraven, schijnen er vermoedens te zijn gere zen, dat die dood geen natuurlijke oorzaak had en heeft de justitie het noodig geoordeeld het te laten opgra ven en ter gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis te laten overbren gen. Volgens gerucht zou daarbij werkelijk gebleken zijn, dat er aan vergiftiging moet worden gedacht. Het lijkje is sedert opnieuw begraven. In verband daarmee is een nader onderzoek ingesteld, waarbij zou zijn gebleken, dat buiten medeweten der ouders op het leven von het knaapje een verzekering was gesteten, zoodat er geldelijke redenen kunnen hebben bestaan om het op de een of andere wijze uit de wereld te helpen. De per soon, die bedoelde verzekering moet hebban gesloten, zekere A. V., een ■man van 41 jaar en zelf vader van een talrijk gezin, werd door da justi tie opgespoord en ten huize van een bloedverwant aan de Voorstraat ge arresteerd om vervolgens in voorloo plg arrest naar het Huis van Bewa ring te worden overgebracht, onder verdenking van vervalschlng der ge neeskundige verklaring van overlij den, ten einde het verzekerde bedrag te kunnen innen. Ook moet -bewuste persoon op het leven van nog drie kinderen van het gezin D., eveneens bulten medeweten der oudera, een ver zekering hebben gesloten, zoodat ook hun leven ernstig gevaar zou hebben geloopan. Het onderzoek 'duurt Voort.: NEERBOSCH. Aan de We esin richting te Neerbosch liggen de ziekenzalen vol .D.e meeste zieken hebben mazelen, waaraan ook niet méér schoolgaande nlljden. En kele kinderen zijn In de laatste dagen overleden. Onder deze omstandighe den Is besloten, geen jaarfeest te hou den, dat steeds in Juni, ter gelegen heid van de algemeene vergadering, vele oud-verpleegden en belangstellen den in deWeeslnri-chting bijeenbracht ONGELUKKEN. Woensdagmiddag werd in een sloot te Frameker, het lijk gevonden van oen ongeveer 20-jarig meisje, dat werd vermist De 14-jarige A\ Besters is bij het zwemmen in de Ligne, bij Steenber gen, verdronken. ONGELUK MET EEN LIFT. Woensdagmorgen zou die lift van bot Hotel Adriaan te Amsterdam, dat thans gesloopt wordt, door dm lif- temmaker, in overleg met den aanne mer en sloopex, uit het gebouw wor den verwijderd. De 20 meter boog staande en 2 a 300 KG. wegende lift wilde niet naar beneden, waarop dm sloopar gevraagd werd eenige man- men beschikbaar te stellen. Een 7-tal, onder wie zich de zoon van den sloo- por bevond, ging er In. Op dat oogen- blik sloeg de lift met zulk een kracht •naar beneden dat het dak van de lift afvloog en da werklieden door den schok ©enige meters boven het dak uitvlogen. Wonder boven wonder wer den slechts 2 maai ernstig gewond. Een van hen brak zijn been. Beiden werden haar het Binnengasthuis ver voerd. KERSEN, i i Dinsdagavond zijn de éérste ver knopingen van kersen in de Eetuwe te Var ik en te Avezaath gehouden. Als de prijzen niet stijgen, zal men, bij zulk een den groei dienend weer, dit jaar zeer goedkoope kersen heb ben. Men besteedde niet meer dan 11/2 k 2 1/2 cent per pond op. het hout. EEN REIS VAN BONTEKOE, Men schrijft aan 't Hbld.i Maandagavond wilde ik met den laatste® trein van Leerdam naar Gel; dermalean reizen, om vandaar per Staatsspoor via Utrecht naar Amster dam te gaan. Ik zou daar- dan om half twaalf aankomen... Het is echter 6 uur in den morgen gewordenl Wij vertrokken nl. van Leerdam ruim een uur te laat. Toen wij te GeLder- malsen aankwamen, stond de trein voor Utrecht er gelukkig nog. Deze was dus ook 'n uur te laat. Wij ver heugden ons reeds de aansluiting niet te missen, toen wij bemerkten, dat de stationschef den trein naar Utrecht liet vertrekken, terwijl wij binnen- stoomden. Daar stonden wij ongeveer 50 mensckën en gingen allen bet kan toor van den chef binnen, doch deze was nergens te vinden. I-Iet duurde een half uur, vóór hij te voorschijn kwam, en toen wij hem vroegen om een locomotief met wagen aan te vra gen, was zijn antwoord: „Er zijn geen wagens, u kunt in geen enkele rich ting meer weg, u zult hier moeten overnachten." Ten einde raad gingen wij het dorp in, dat een half uur van het station verwijderd ligt: Er brandden geen lantaarns, de weg wat. pikdonker. Wij gingen, geleid door' eenige inboor lingen, die af en toe een lucifer aan staken, om ons den weg te toonen. Het begon intusscbe® flink te rege nen; en zoo kwamen we bij 'een loge ment in het dorp. Het was inmiddels half één. Wij maakten de bewoners met moeite wakker. Hie rbleven de meeste reizi gers achter. Doch zeven personen, waaronder schrijver dezes, moesten 's morgens Yroeg voor hun zaken in Utrecht en Amsterdam zijn. Na lange onderhandelingen slaagde^ wij er in twee rijtuigen te huren, die ons tot Culemborg zouden brengen. Deze rit in pikdonker bezorgde de twee da mes, dia ook van de partij waren, me nig angstig oogenblk. Om 2 uur kwa men wij te Culemborg aan. Hier por den wij weer logementhouder wakker, en bestelden twee andere rij tuigen. Met het inspannen ging een uurtje voorbij, daar de paarden eerst uit de wei moesten gehaald worden. Inmiddels was het beginnen te da gen; we kregen dus ,toen wij om 3 uur afreden, nog een flauw kijkje op bet oude stadje Culemborg. Wij kwamen spoedig aan da Lek. Hier uitstappen en overzetten met het voer. Het rege nen was inmiddels opgehouden, en het weer was weer goed. Daarna wesr instappen en in fikschen draf door de provincie Utrecht, met zijn mooie lan derijen en boomgaarden. Om kwart voor vijven kwamen wij aan het Staatsspoorstaiüan. Wij bei den, reizigers voor Amsterdam, had den juist den tijd om van onze vijf Utrechtsoke reisgenooten afscheid te nemen, en met den trein van 4 uur 50 naar Amsterdam te vertrekken. Zoo eindigde dit avontuur. Wij ho pen er met één dag flinke hoofdpijn af te zijn, doch met de ervaring rijker, dat ln ons land het publiek ge bruikt wordt, om den naijver tus- schen twee concurreemnde spoorweg maatschappen op bot te vieren. """SINT BUREAUKRATIUS.™"" In een Indische korrespondentie in „De Tijd" wordt verhaald dot de ge wichtige vraag werd opgeworpen, welke uniform de hoefsmid-onderwij zer aan de Indische Boefsmidschool moest dragen. Deze kwestie werd niet- opgelost door den directeur der Hoef- smidschooi, noch door den komman- dant van het leger, noch door den gouverneur-generaal, noch door den ministe rvan koloniën, maar door,.* de koningin! Dat er een reuzertmassa papten ovtesr ia beklad, toont onderstaand kankïkd lijk besluit. „Buitenzorg, den lSden Maart 1008, (No. 11). Gelet enz.; Gelezen de missive van den Minister van Koloniën van 28 Januari "1908, af- deeling C, 2de bureau No. 48/178, daarbij ter verdere uitvoering ondier meer in afschrift aanbiedende het Koninklijk besluit van 21 Januari 1908 No. 54, luidende als volgt: Wij Wilbel.ruina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses v. Oranje-Nassau, enz., enz., enz., Op de voordracht van Onzen Minis ter van Koloniën van 15 Januari 1908, afdeeling C, 2de Bureau, no. 12. Hebben goedgevonden en verstaan; te.bepalen als volgt: Artikel een. Aan par. 1 van artikel 3 van het ko ninklijk besluit van 17 Februari 1894, No. 21, betreffende de kleeding van het personeel bij het Leger in NederL- Indië, zooals die paragraaf laatste lijk is aangevuld ingevolge artikel 1 van Ons besluit van 26 Februari 1907. No. 26, wordt een nieuw© alinea toe gevoegd, luidende als volgt: „De hoefsmid-onderwijzer aan da Hoefsmidschool draagt de uniform' van het wapen, waarvan hp afkom* sti'g is. 'Artikel twee. Dit besluit treedt in werking op een' door dien Gouverneur-Generaal vaö Nederlarudsch-Indië nader te bepalen tpdstip. Onze Minister van Koloniën is be last met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezon den aan onze Ministers van Marine en van Oorlog. 's-Gravenhage, den 21sten Jaaf' 1908, WILHELMINA. De Minister van Koloniën, D. FOCK. Accordeert met het origineel,: De Secretaris-Generaal, bij het Departement van Koloniën* A. E. ELIAS. De Raad van Nederlandsch-Indië gehoond; Is goedgevonden en verstaan; Eerstelpk: enz. Ten tweede: Van het koninklijk be sluit van 21 Januari 1908 No. 54 aan* teekening te houden. Ten d$rde: enz. Afschrift enz. Ter ordonnantie van den Gou verneur-Generaal van, NederL- ïndlë: De wd. Algemeene Secretaris,; v. d. HOU VEN van OORDT."- Ziedaar de Indische bureaukratie in werking. GENERAAL VAN DAALEN. Bij de familie te Den Haag is nu bericht ontvangen, dat de oud-gouver* neur van Atjeh, generaal Van Daa- len, met familie einde Meti van Atjeh naar Batavia zou vertrekken om in Augustus naar Holland te komen. DR. KUYPER EN DE CANDIDATUUR TE SNEEK.. In -Arnhem uitte mr. De Vries den wensch, dat, zoo hp Sneek open' maakte, zijn plaats in de Tweede Ka mer door dr. A. Kuyper mocht wor den ingenomen. „De Standaard" be vat echter een driestar, waarin wei nig hoop wordt gegeven op. de can- didatuur-Kuyper Bij alle waardeering van de inten tie mag hier toch gevraagdMeent men dan metterdaad, dat dr. Kuyper zoo hij zijn optreden in de Kamer op dit oogenblik oorbaar achtte, voor Sliedrecht8 candidatuur zou bedankt hebben In Sliedrecht toch Icon hij gekozen worden zonder de hulp van eenige andere partij. Of is er, sedert Sliedrecht open- kwam, iets geschied, waardoor de politieke constellatie is veranderd, zoodat wie toen bedankte, nu, zonder blaam van wispelturigheid op zich te laden, zou kunnen aannemen Toen tijdens de vacature in' Slie drecht verklaard werd, dat dr. Kuy per in deze Kamer in geen geval zou optreden, mocht men toch aannemen, dat dit besluit niet dan na rijp be raad genomen was. Op de redenen die toen tot afwp- zing noopten, gaan we niet in, maar dit staat wel vast, dat diezelfde rede nen ook nu nog geheel van kracht zijn. Wat men zegt, dat hij als leider der anti-revolutionaire partij in de Kamer hoort, gaat stellig niet op. In 1877 bedankte dr. Kuyper voor het lidmaatschap en bleef tot 1894, zestien voile jaren, uit de Kamer, en toch juist in die jaren heeft hij de anti-revolutionaire partij gebouwd en tot bloei gebracht. Laar ruog bijkomb, dat mr. De Vries zeer wel, al werd hp wethou der, tot 1909 Kamerlid kan blijven. Zelfs komt ons dat gewenscht voor. Hij spaart er aan het district Sneek eer» bijna noodelooze stemming door* DE ZEISTER MOORDZAAK. Naar het U." D. verneemt, is het thans definitief beslist,, dat Van Voa- len en Kors hooger beroep zullen aan- fjaalranan fotran v.nun'la:

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2