Verecfrijjnf «Jigetp®, btitafv® op Zm> Feestdagen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen 25e Jaargang. No. 7656 DONDERDAG 11 JONI 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBK DRIE MAANDEN» Ha&fèia aao. ............(.««.a. 1.29 de dorpen fa den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der smeeote) 1.30 franco per post door Nederland 0 1.65 Wonderlijke nummers 9 0.02^ iïiksteeerd Zondagsblad, voor Haarlem 0 a 0.37% w „de omstreken en franco per post 0.45 SBtgave Het Vennootschap Loorcns Coster. Directeur S. C. PEESEBOOM. ADVEK" .-t'Ni Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere reg«» meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fU—i elke regel meer 088. Reclames 30 Cent per rega. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaafsïBgj GO Cts, voor 3 plaatsingen 4 contant Kedficfls es Administraties Groots Houtstraat 55. iBtemtmmwsiii Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie7SA irnfterïjs Zolder Baifenspaarne 6. T "-«nonanminer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraai 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. BT:AO. VaR de Arbeidsinspectfe, h. De kinderarbeid wordt in velerlei, bedrijf uitgeoefend, doch wel het; meest algemeen in die bedrijven, waarbij van hun diensten als loop jon-, gens on loopmeisjes gebruik kan wor- den gemaakt. Niet altijd echter zijn in dezen de werkgevers de overtreders van de .wetsbepalingen, al weten zij er in sommige gevallen wel van., Zoo werd in Krommenie 'door kinderen beneden de 12 jaar in ver schillende gezinnen tabak gestript. Zij verrichtten dit op last van hun ne ouders, die de tabak aan de si garenfabrieken in ontvangst nemen. Op de vraag of zij reeds vroeger door do Rijkspolitie waren gewezen op de overtreding der Arbeidswet, .werd: ontkennend, geantwoord. Op een Woensdagmiddag werden B&ar kinderen aangetroffen Iri eene {deine en la,ge huurkamer bezig met; (abakstrippenin ééne huishouding' o. a. 2 meisjes yan 12 en 10 jaar em «en jongen van 10 jaar, terwijl een! kind van ongeveer 5 jaar, dat lijden- 'de was aan kinkhoest, in diezelfde kamer aanwezig' was. In een andere woning werden zon-j der eeing toezicht aangetroffen een j jongen van 12 jaar met zijn beide zusjes van 11 en 10 jaar, bezig met j tabakstrippen. In twee dezer huisgezinnen was de vader werkzaam öp de fabriek, van waar de tabak afkomstig wasin het derde gezin was de vader los werkman op de blikwarenfabriek", en. Verdiende daar, volgens mededeeling1 .van zijn vx-ouw, 9.50. i De moeders der kinderen, die de., eigenlijke overtreedsters der Arbeids-i wet waren, werden 'door den Inspec-j teur gewaarschuwd, haar werd het; Verkeerde van haar doen onder het oog gehouden en eindelijk gedreigd 'met proces-verbaal, indien ze door gingen haar kinderen beneden de 12; jaar arbeid te doen verrichten. Er werd getracht de medewerking van; ide werkgevers te Krommenie te ver krijgen; hen werd onder het oog ge bracht, dat zij niet behoorden te ge- 'doogen, dat tabak, bestemd voor hun bedrijf, werd gestript door kinderen beneden de 12 jaar. Slechts bij éen der patroons vond "de inspecteur medewerking, deze wei gerde voortaan tabak buitenshuis te geven, de beide anderen meldden, ,,dat voor zoover hen bekend was, geen kinderen voor hun bedrijf tabak stripten, en zij zich niet verantwoor delijk konden stellen voor hetgeen door hunne werklieden thuis Werd gedaan.'1 Formeel is er tegen dat antwoord zeker .weinig in te brengen, maar in 'den haak is het toch eigenlijk niet. Deze soort van kinderarbeid trou wens is eene der schaduwzijden, ver bonden aan den thuisarbeid van werklieden. De verdiensten van den kinderar beid zijn..in den regel zeer schamel. Dikwijls Is zij niet meer dan 10, 25 of 50, cent en „ipoet zij als toeslag dienen op de onvoldoende verdienste Van den vader." In die gevallen we ten 'de:patroons toch zeker wel wat er bij hun arbeiders aan huis ge beurt. In Zaandam komt de kinderar beid voor bij het uitzoeken van rijst, hoofdzakelijk voor twee grioote fabrie ken. Ook hier is de povere verdienste van den man vaak' oorzaak,, dat 'de wet wordt overtreden. Tegenover deze gevallen stelt het verslag enkele andere, waarover wij niet gaarne hard zouden oordeelen. Het betreft hier loopwerk door eigen kinderen, bijv. het wegbrengen van een' kan melk naar een verafwonen- den klant, en het bezorgen van een paar broodjes bij. een der buren, die onVerwapht btrood had besteld/ Kan men in zulke gevallen ook al vari overtreding der Arbeidswet spreken Blijkbaar toch betreffen het hier 'uitzonderingen'. .Toch noemt de inspecteur ze „niet minder af te keu ren" 'dan 'de gevallen van Zaandam en Krommenie. Dit nu lijkt ons over dreven wetsijver. Indien dergelijke incidenteels arbeid ook al onder de bepalingen der wet vallen zou, dan kon geen vader zijn zoon om tabak, geen. moeder haar 11-jarige dochter om naaigaren of breikatoen uitzen den. Ergerlijker is het rondbrengen van kranten !door kinderen. Maar ook hier zijn in den regel niet de agen ten en de' uitgevers der dagbladen de schuld..Meestal worden jongens of meisjes meegenomen teneinde 't werk spoediger gedaan te krijgen, of ook om 't aantal der te bézorgen bla den, en' daarmee 't weekloon, te ver- hoogen'. Een eigenaardige kinderwerkzaam- heid is zeker het optreden van kin deren op het tooneel. Ook in dezen had de inspectie op te treden. De op voering van „Eerloos" vraagt de me dewerking van een paar kinderenen daarvoor waren kinderen van bene den de 12 jaar aangewezen. Hun op treden werd echter Verhinderd met medewerking van den burgemeester, en de kinderen werden door oudere vervangen. Tusschen de schooluren wórdt in het voorjaar ook vaak door jeugdige kinderen arbeid verricht in de teen- schillerijen in 't Zuidelijk deel van Noord-I-Iolland en te Nederhorst den Berg. Ook hiertegen is de medewer king der plaatselijke overheid inge roepen. Opgemerkt wordt nog, dat vooral op- het platteland, waar zooveel arbeid door kinderen wordt toegelaten en zelfs art. 13 van 'de Leerplichtwet daartoe meewerkt, het onderscheid tusschen den geoorlioofden arbeid voor landbouw, tuinbouw, veehoude rij of veenderij, en de verboden werk zaamheden voor andere bedrijven niet wordt gezien. Arbeid van kinde ren beneden 12 jaar komt nog be droevend veel voör, juist in die krin gen, waar door minder gunstige le vensvoorwaarden, minder goede voe ding in de eerste plaats, de nadeeli- ge gevolgen zooveel zekerder gevoeld zullen worden, De gröote moeilijk heid om de strafbare feiten zoodanig te bewijzen, dat eene yeroordeeling volgt, wordt telkens ondervonden. Bij het onderzoek stuit men boven dien zoo dikwijls op omstandigheden die de vervolging ongewenscht ma ken.' Zoolang "zij, die uit dezen arbeid voordeel trekken meestentijds de ouders 'door het opvolgen van het verbod (van art. 3 der Arbeidswet) schade lijden, zal geen willige, alge meens naleving er van in de behoef tige kringen te verkrijgen zijn, zoo wordt in het verslag geconcludeerd. De inspecteur is geen voorstander van de door velen voorgestane ver hooging van den leeftijdsgrens. Het toelaten van jeugdige personen op fabrieken en werkplaatsen tot het ver richten van een geregelden, korten,, dagelljkschen arbeid onmiddellijk na dat zij aan de Leerplichtwet hebben voldaan, heeft m. i. vele voordeelen", zegt de inspecteur„vooral waar nog op zoo weinig plaatsen goede am bachtscholen gevonden worden en de opleiding thans nog voor zoo velen onbereikbaar is. Het uitbreiden van het absolute a-rbeidsverbod tot hooge- ren leeftijd dan 12 jaar "heeft m. i. veel n adeel en, ik vrees o. m. als ge volg daarvan uitbreiding van ft&fi arbeid in de woningen". Dit laatste zou zeer zeker onge wenscht zijn, daar dan alle contróle op hygiënische en veiligheids-maat regelen cfiimogeliik zou worden. Moét arbeid van jeugdigen plaats hebben, dan is hot ongetwijfeld beter dat zij geschiedt in flinke, ruime, aan de voorschriften der wet voldoende werkplaatsen, dan in vaak kleine en ongezonde woningen. De inspecteur is echter met de te- genwoordiga opleiding evenmin in genomen. Hij betreurt dat de jeugdi ge arbeidskracht veelal voor geest- doodenden inproductleven arbeid wordt gebruikt, in plaats, dat deze dient tot ontwikkeling en opleiding, i Bovendien komt deze regeling thans tot nadeel van den volwassen per soon. Zij, de volwassenen zeiven, maken vaak misbruik van de krachten der jongens„hoe dikwijls ziet men ze niet zonder behoorlijke oefening en uitlegging 'door de meesterknechts of zaalchefs aan het werk gesteld bij gevaarlijke werktuigenzelfs vele malen vond ik zegt de inspecteur pas aangenomen jongens en meis jes van 12 en 13 jaar reeds in stuk werk met gevaarlijke werktuigen be zig. Meermalen maakte ik er den meesterknecht opmerkzaam op, dat zulke jeugdige personen, in wedstrijd met elkaar veel te zwaren arbeid ver richten. Het is mij indertijd geble- i ken, dat sommige kinderen in vrij laag betaald stukwerk toch f 6 per week konden behalen". Dikwijls komt het voor, dat de eigenlijke schuldige 'door de bijkom stige omstandigheden, door gebrek aan getuigenverklaringen of soms ook door bezwaren, voortspruitende uit de letterlijke opvatting van de bewoordingen van de wetsbepalingen niet konden worden gestraft. In der gelijke gevallen is het zeker niet in het belang van den jeugdigen per soon, dat hij reeds arbeid mag ver richten, maar er zijn gelukkig ook andere bedrijven, waarin zij voor hun volgende werkzaamheden zich nutti ge opleiding en behendigheid kunnen verwerven, DICK. Voor het Lighalfonds. Jn de afgeloopen week (van 81 Mei —V Juni) werd in dank ontvangen als blijk van belangstelling een gift van f 25 van het Bestuur der Fond sen tot uitkeeririg van gelden en tot het vorleenen van hulp bij ziekte, overlijden enz. ten behoeve van het personeel der Haarlemsche Machine fabriek, v/h. Gebr. Figée. MILITAIRE ZAKEN. De le-luitenant P. J. Stuitje, van den staf der genie té Haarlem, is overgeplaatst bij den staf van dat wapen te 'Amsterdam. SPAARNDAM. OndertrouwdJ. Offerhaus en Ch. v. Gulpen. BEVERWIJK. Ook' door de R.-K. Kiesvereeniging is tot candidaat voor den gemeente raad gesteld de heer P. A. Schaafsma (anti-rev.) De Vrijzinnig-Dem. Kiesvereeniging „Kennemerland" .stelde met meerder heid van stemmen den heer J. Wiede- man, arts, alhier, candidaat in de vacature-Brinkelaar. IJMUIDEN. Hedenmorgen werd te JJmuiden verwacht het Engelsche stoomschip „Halcyon", dat hier tot Zaterdag avond zal blijven. HOFBERICHTEN. De Koningin is voornemens de vol gende week weer voor enkele dagen van het Loo in de residentie te ko- PRINS HENDRIK EN EEN HONDERDJARIGE. Mevrouw de wed. BeekmanSchel- tus te Apeldoorn, die onlangs haar lOOsten verjaardag vierde, ontving Maandagmiddag een kort bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik, die zich eenigen tijd met de 100-jarige dame onderhield en bij zijn vertrek haar hartelijk de hand drukte, met zijn beste wenschen voor de nog krasse! dame. Mevrouw Beekman was zeer ver-; eerd met dit bezoek. RECES TWEEDE KAMER. Naar vernomen wórdt, la de Twee de Kamer voornemens Vrijdag 26 Juni op reces te gaan. GOUVERNEUR FOCK. H. M. de Koningin heeft Woensdag ten paleize Het Loo, mevr. Fock, eoht genoot'e van den nieuw benoemden gouverneur van Suriname, ten af scheidsbezoek ontvangen. D.e heer Fock vertrekt de volgende week met zijn familie voor eenige wéken, naar het buitenland, ma afloop van welke reis de landvoogd zich 24 Juli met zijn gezin naar Paramaribo zal inschepen. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. De 122ste algemeene vergadering dezer Maatschappij werd gisteren en heden te Amsterdam gehouden. Door den voorzitter, den heer mr. J. B. Roelvink, werd een openingsrede uit gesproken, waarin hij de ontwikke ling en organisatie van 'de Maat schappij schetste. Spreker wees erop dat een hechtere samenbinding van Hoofdbestuur en Departementen ge- wenscht zóu zijn, terwijl ook ge streefd moet worden, de Nutslezingen, meer aan de eischen van den moder nen _tijd aan te passen. Uit liet jaarverslag bleek, 'dat het aantal gewone leden en begunstigers In 288 departementen, met 1 Maart 1908 bedroeg 13,824 tegenover 13,511 in Maart 1907, terwijl het aantal yer- eeniglng-leden 9 is, dat der eereleden 186 en dat der algemeene leden 22. Het aantal bij het hoofdbestuur be kende buitengewone leden bedraagt 895, d. i. 80 meer dan in April 1907. Telt men deze buitengewone leden' bij het gewone ledental, dan blijkt dit, samen genomen 14,219, 393 hoo- ger te zijn dan op 1 Maart 1907. De rekening sloot met een nadee- lig saldo van f 6016.29. In den loop van het jaar zijn ver schillende schenkingen ingekomen', waardoor het kapitaal dor Maat schappij van f 270,700 tot f 276,100 vermeerderde. Beide verslagen werden goedge keurd. Verschillende subsidies werden ook' voor dit jaar toegestaan. Hierna kwamen 'da voorstellen in behandeling.; Goedgekeurd Werd o. a. het' voor stel om het Hoofdbestuur op te dragen I. „het bevorderen van het voorbe reidend Fröbelonderwijs a. door voor dit ondei'Wijs propa ganda te maken, door woord en ge schrift j b, door ten behoeve van de kosten van op- en inrichting van departe mentale Fröbelbewaar scholen, subsi- dién in eens beschikbaar te stellen, op voorwaarden, door het hoofdbe stuur vast te stéllen Voor dit doel op dé begrooting voor 1907-08 uit te trekken 3000 n, het bevorderen van voortgezet onderwijs aan kinderen, die de lage re school hébben doorloopen en wel in scholen of cursussen voor het on derwijs in zang, gymnastiek, han denarbeid, boutsnijwerk, vrouwelijke handwerken, enz. „Voor dit doel op de begrooting uit te trekken een bedrag van 1000". DE DAMPRIJSVRAAG. Volgens de laatste berichten, zijn in het geheel 88 ontwerpen voor de Damprijsvraag ingekomenhiervan zijn 8 over den tijd ingezonden, ter wijl 2 aan een verkeerd adres waren bezorgd. Wegens buitenlandsch ver toef, is de jury nog niet met haar ar beid begonnen. SLAAPZIEKTE. Door de politie werd Woensdag morgen omstreeks 6 uur in het Slin gerbosch bij Zutphen slapende op een bank aangetroffen het 18-jarig meisje H., wonende te Eefde. Zij was niet wakker te krijgen en werd alzoo slapende naar den naostbijzijnden politiepost vervoerd. De ouders wer den direct met den toestand van hun dochter in kennis gesteld en hebben haar afgehaald. Vermoedelijk lijdt ze aan nona ERG BROEDERLIJK Zekere B. was met 'de Pinksterda gen uit Duitschland gekomen om de ze bij een broeder te Arnhem gezel lig door te brengen. Na een nacht slapen onder het broederlijke dak miste B- 's morgens, volgens zijn zeg gen, 400 Mark. HOLLANDSCH 1 Hollandsch in den eet wagen van Amsterdam naar Vlissingen: „Het bezoeken der restauratiewa gen staat eiken reiziger vrij die in bezit is van eene treïi&geldige reis kaart. Het verblijven in deze is al leenlijk tegen gebruiken van spijzen en dranken geoorloofd. Voor het deel nemen aan de gemeenzame maaltij den moeten de plaatsan voorbehou den worden. Alleenlijk kleine stuk ken handgepakj durven medege men wordep die in de gepaknetten ruimte vifófegfefe (Hbld.) VALSCHE MUNTER. Helaas 1 'k ben in de cel verdwaald: Er heeft Iets aan mijn werk gefaald.» Waarom sen kunstenaar zijn ideaal misgund? Men stuit mij in mijn vaart, eer ik heb uitgemunt. 'AAN PIET. Wat snoeft gij op uw vrijheid, Pietf ■t Is steeds„Ik 'duld geen sla vernij I" Ei, ga maar 'dat het niemand ziet Eens vrij en" blij uw kroeg voorbij. ZETTER. Zie wat de wet verschilt voor advo caat eü zetter Hij houdt zich aan den geest, ik houd mij aan de letter Hij legt de letter uit, ik leg^ de let-» Hij klQpt er guldens uit, mij brengt ze klein gewin. HOTELHOUDER. Och ja, elk heeft almeê zijn zwak' Zoo houd ik van geen gastvrij dak.- (Album Nederland" door J. R. Arnold).- (Uit het Engelsch). 65) Wat deuk je nu te gaan doen vroeg Fournier. iAllereerst zou ik naar de be graafplaats willen gaan en mijn ouden vriend Hassan Akbar verras gen. Daar zul je hem niet vinden, pen Kaïd kwam het verstandiger Voor, hem in verzekerde bewaring te houden, tot jij gevonden was. Dat Is twee jaar geleden zelde iWarriner. Hij had geen vrienden dus is hij dood De Moorsche over heid zorgt namelijk niet voor de voe ding van haar gevangenen in de kas- foah. Monsieur FoUrnier werd een' beetje Oerlogen. Neen, dood is hij 'niet. Anders zou hij zeker verhongerd z^'n, maar ■'•«4 je moet niet boos aijn, beste vriend hij heeft tooh eigenlijk ook geen ïreden gehad, je graag te mogen lij den ik zond hem dagelijks voedsel niet Juist veel, maar toch voldoen de, zeide monsieur Fournier stotte rend. Warriner wuifde afwerend met de hand. Dat komt niet in aanmerking. Daarom vergeef ik het je. En mag hij vrijgelaten worden? Wat mij betreft, hij zal mij nu niet weer lastig vallen. Het gelaat van Fournier glansde van bewondering. Ja, je bent groot, waarlijk grootl riep hij uitbeste vriend, je bent edelmoedig, vergevensgezind Maar vertel mij nu van je plannen I De edelmoedige vriend van den heer Fournier begon Morgen vertrekt de boot naar Algeciras. Ik" ga van daar uit dade lijk naar Ronda. Én gij .Vroeg hij aan Charnock, Ik ga met mee, antwoordde deze. En 'dan vroeg Fournier. Wil je dan in Ronda blijven Neen. De blikken van Warriner zweefden over het water, tot waar het hoogste rotsgevaarte van Gibraltar tegen den avondhemel uitkwam, Jij hebt Wilbraham niet leeren kennen, ging hij voort. Maar Char nock die goede Charnock kent hem. Ik heb met Wilbraham een ap peltje te schillen een klein appeltje Van lang geleden, en nu is èr nog een bij gekomen. Die hond I Denk eens aan, Fournier I Hij heeft gepro beerd mijn vrouw geld af te dreigen mijn vrouw, Miranda I Monsieur Fournier keek tamelijk verbluft rond. Zooals hij ook aan Mi randa verteld hadWarriner had vroeger wel met hem over haar ge sproken, maar heelemaal niet met den geestdrift, dien hij nu aan den dag legde. Met Wilbraham af te rekenen, ging Warriner voort, zal het eerstaf' zijn, wat ik doe, nadat ik Miranda heb teruggezien. Wist ge, dat hét Wil braham was, die de teekeningen van het Daventry-geweer verkocht heeft Neen, waarlijk I antwoordde Charnock. Maar zeer zeker, en de drie man nen trokken hun stoelen dichter bjj. Wilbraham was loopknecht bij één woekeraar in Gibraltar j pi haa geld geleend en den wissel lélfin prolon- geeren zoo ging het eep 'paar maal. Ik wilde namelijk, voegde nij er ver ontschuldigend bij, geeh penning van het bezit van mijn Vrouw aantasten dat was mij heilig. Het behoorde Miranda..... En was öp naam van Miranda vastgezet, kon Charnock' niet nalaten op te merken. Wil u zoo vriéndelijk zijn. mijn vrouw niet bij haar voornaam te noe men' f Anders zóu Ik wel eens on vriendelijk kunnen wordenl schreeuw de Warriner heftig, terwijl hij met zijn vuist op de tafel sloeg, en Four nier gaf Charnock'angstig een teeken om te zwijgen. Dat is hem maar zoo uit den mond gevallen, suste Fournier, zijn vriend gemoedelijk op den schouder kloppend. Daar,_hoe denk je over een fine champagne, of maar liever Udadelijk twee Maar vertel nu JpJerder alles is weer in orde, beste If Vriend I Je hadt dus twee maal geld van Wilbraham geleend en niet be taald nietwaar Nu, en toen Toen probeerde ik ten derden- male mijn geluk, ging Warriner voort; maar Wilbraham weigerde, als ik er hem geen voldoende zekerheid voor kon geven. Toen kwam hij zelf met het idéé van de teekeningen van het Paventry-geweer voor den dag ep hij zwoer bij hoog en bij laag, dat hij ze niet te gelde zou maken, maar slechte drie weken lang als borg zou laten liggen. Wat *ou ik doen? Ik had het geld noodig. Ik had schulden aan kameraden af te lossen, en daar om ging ik op zijn voorstel in. Hij leende mij het geldik gaf hem de teekeningen en hij er mee weg, om ze in Parijs te Verkoonen. Op zekeren middag liet men mij weten, dat de constructie van het nieuwe geweer bekend was geworden, en denzelfden avond nog maakte ik, dat ik uit Gi braltar weg kwam. U ziet dus. dat ik met .Wilbraham nog heb af te reke nen en het bedrag van zijn_ schuld wordt telkens grooter, als ik" daar heen kijk met bevende vingers wees hij naar de rotsen van Gibraltar. Nu lk zonder herkend te worden, overal kan heengaan, waar ik wil, nu zal ik de rekening incasseeren en met hst mes zal ik de quitantie dwars over h\ït gelaat van Wilbra ham schrijven. Zijn stem werd luider en beefde van koortsachtige opgewondenheid zijn oogen schitterden en fonkelden. Charnock meeöde daarin iets als waanzin te zien opflikkeren. Daar ontmoetten zijn oogen de blikken van monsieur Fournier, waarin hij het zelfde vermoeden lasen Fournier gaf zich alle moeite, den opgewonden vriend tot kalmte te brengen. Toen Fournier afscheid nam, zeide hij dan ook zacht tot Charnock Mijn arme vriend 1 Wat zal daar het einde voor hem van zijn Zijn vrouw mag hem niet lijden, en nu zal hij dien Wilbraham vervolgen, en hij is toch op het oogenblik niet nor maal. Charhook was juist bezig in de hal van het hotel zijn kaars aan te ste- ktn. Ja, zei hij langzaam, dat vraag ik" mij ook af, wat zal het einde hier van zijn? HET CONGRES VOOR REDDING WEZEN TE FRANKFORT. Na de openingsrede van den voor zitter van het congres, dr. Bum, dié o.a. warme hulde bracht aan het manhaftig optreden van prins Hen drik der Nederlanden aan den Hoek' van Holland, hield de prins een rede, die levendig werd toegejuicht. Z. K.- H. zeide, dat hij zich tot taak had ge steld, het reddingswezen te helpen, bevorderen. Hij .was overtuigd, dat daardoor in alle landen de men» schenliefde zou worden aangewak kerd, dat de volke noorderling meer tot elkaar gebracht kunnen worden.: Met te meer vreugde woonde hij het congres bij, omdat de eerste organi satie ter wereld op dit gebied in 'Am sterdam werd opgericht. Onder een hartelijke ovatie van de aanwezigen werd Prins Hendrik daarop tot eere-voorzltter van het congres benoemd. PARTIJBESTUUR S. D. rA\ P. „Het Volk" deelt mede, dat bij 'de herstemmingen voor het partijbe stuur van de S. D. A. P. gekozen zijn de heeren F. M. Wibaut met 1879 stemmen (tegen 1891 op den heer Sleef) en W. P. G. Helsdingen met' 1652 stemmen (tegen 1574 st. op den heer Besuyen). Het voorstel betreffende het verkies zingsfonds is aangenomen met 2066 tegen 87 stemmen; blanco Waren 795 stemmen. DRENKELING. Woensdagmorgen is uit het water van de Bilaerdijkkade te 'Amsterdam opgehaald het lijk van een onbeken den man, naar gissing 70 a 75 jaren' oud, lang 1.65 M., met hoog voor hoofd, grooten breeden neus, grooté ooren, blauwe oogen, blond haar en' ringbaard, gekleed met kamgarea colbert, dito mouwvest met zwarte! voering, zwarte broek met draagban-j den, blauw keperen onderbroek, brui-j Den volgenden middag staken zij met hevigen wind en een hooge zee samen naar Algeciras over. Wij hebben levantwiud, merkte Warriner op, die duurt gewoonlijk drie dagen. Hij keek somber naar Gibraltar, toen de stoomboot de Golf inging. Wilbraham 1 Wilbraham I fluis terde hij op dreigenden toon, toen1 wendde hii zich tot Charnock Ver geet het niet I Wij gaan samen naaz Ronda I Wij zullen In Algeciras moe ten overnachten. Charnock brandde van verlangen, een locomotief voor zichzelf in orde. te laten maken, wat hem gemakke lijk genoeg gevallen zou zijn maar, Miranda wilde hem eerst dan weer-, zien, „als hij Ralph terugbracht" daarom besloot hij geduld te hebben1! en den volgenden morgen samen1 heen te gaan, 's Middags stond Charnock" weet. voor de met koperen spijkertjes be slagen deur, waartegen Warriner al heftig-mat zijn stok stond te slaan. Nauwelijks werd de deur geopend, of hij schoof haastig het dienstmeis je op zijde, en snelde zonder verder een woord te zeggen, het huls bin nen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5