KWARTJES ADVERTENTIEN V RAAC-EN-A ANBOD'S ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCER f 0.50 BIJ VOORUITBETALING ,ven valt, zal daartoe liet meest heb- in bijgedragen. ")e, houding der bevolking van Ala- i Pandjang is vrijwel ónbegrijpe- jlc. Het geelt den indruk, dat men aar ooE'eens iets flinks wil doen, ellicht wel onder den druk van lie- ea van elders, die 'de bevolking haar leegaande houding bij den aanslag erwijten. Al weigert men in Alahan andjang r- het schijnt daar alleen i gebeuren de aanslagbiljetten In otvangst te nemen, dat zal geen agnaüe brengen in de inning det jlasting. Er zijn nog tal van midde- om de bevolking ten deze tot baar licht te brengen. Het geseinde feit eelt- o. i. alleen beteekenis, voor zoo- het bewijst, dat er nog altijd eeni- gisting heerscht. En.... bet zou tot avolglng kunnen opwekken. Onze ambtenaren schijnen ditmaal door te werken. Hoe spoediger e bevolking weet welke de geldelij- 0 gevolgen voor haar zullen zijn, des beter. Daarmede wordt niet alleen ereikt, dat zij ziet, dat de invoering er belasting een onherroepelijk feit s, maar tevens, dat aan allerlei over- reven praatjes "omtrent de door de jgeering te vorderen bedragen do op wordt ingedrukt. ATJEH.: Omtrent de ontvangst van kapitein ihristoffel in liet Lho Seumawesche, chrijft de „Java-Bode", d.d. 14 Mei: Ie heeren djahats in de Kerti-sbreek ebben kapitein Christoffel en zijne cht brigades met weinig deferentie ntvangen! Toen Christoffel zich den jsten April per stoomtram van Lho leumawe naar Panton Laboe, het ,em aangewezen garnizoen, begaf, ff am ie trein voorbij Geudong voor ene flinke baan-opbraak te staan, lf honderd meter- baan bleek onderst oven te zijn gegooid, zoodat Christof- >1 en zijne manschappen mochten litstappen en loopen naar de andere ijde van den opbraak en daar den rein van de andere richting afwach- !Q om zich daarmede verder te la- Als voortzetting van deze aardige atvangst brak de vijand in den aarop volgenden nacht (1 op 2 Mei) en stuk baan van maar eventjes drie uizend meter op, ook geen kinder werk! Bij onderzoek bleken de, nabij eze opbraak gelegen kampongs ge- eel te zijn verlaten, (of ze ook mee- edaan hadden!), zoodat geen man- etje hulp voor de herstellingswerk- aamheden ter plaatse kon worden erkregen. Daarvoor moest volk ge aaid worden bee lvan Lho Seumawe, waardoor de herstelling slechts lang- aam kon plaats hebben. Eerst in den iop van den 4den werd de spoorver- inding weder hersteld.: Gemengd Nieuws EEN EPIDEMIE. Te Schöneberg bij Berlijn heerscht het oogenblik een eigenaardige elite onder de schooljongens. Zij tijgen ronde, witte vlekken op de uid van hun hoofd en de haren bre- en af en vallen uit. De ziekte werd oor het eerst geconstateerd op 22 pril j.l. Reeds vroeger is de ziekte te Ham- arg voorgekomen, maar in Bazelen arijs woedde zij èenige jaren gele- «n zoo hevig, dat er zeer krachtigs iaatregelen moesten worden geno- aen om haar te bedwingen. Te Schöneberg zijn nu op aandring en van prof. His alle schoolkinds- geneeskundig onderzocht, de ver achte gevallen worden afgezonderd ebouden en de reeds aangetaste inderen onder geneeskundige be- andeling gesteld. EEN LIEFDESDRAMA, Te New-York schoot de Oostenrijk- che verpleegster Sara Koten uit naak den medicus William Auspitz ood. Ze deelde hem telefonisch mede at zijn aanwezigheid in het zieken- uis verlangd werd. Toen hij de ves- bule binnentrad en op de daar han- ende lijst het nummer van den pa- ënt, dien hij moest bezoeken, na- lek, scbfcot ze hem van achteren oor het hart. Het slachtoffer viel on- liddellijk neef, waarop zij een twee- e schot loste. Talrijke voorbijgan- ers waren getuige van de misdaad, e verpleegster wist de menigte, die aar lynchen wilde, door haar revol- er op" een afstand te houden. Toen politie verscheen, ging ze gewillig .e. Toen dr. Auspitz's echtgenoote van en moord hoorde, werd ze krankzin- g. DE BERLIJNSCHE BRAND STICHTER. Maandenlang wordt er te Berlijn u al brand gesticht zonder bekend lotief en zonder dat men eenig spoor an de daders vermag te vinden. Zelfs het uitloven van hooge pre- lies heeft de daders niet doen ont- ikken. Men neemt o.a. aan, dat ook s Berlijnsche garnizoenskerk het of- r is geworden van een aan vuur- lanie lijdend ongelukkige. Dinsdag nu ook de Pauluskerk in Moabit in rand gestoken. Er werden niet min er dan 10 brandhaarden ontdekt, imelijk kleine met petroleum bego- a brandstapels, waartusschen was- aarsen waren geplaatst, die bij de Jinst van de brandweer nog brand- :n. Het vuur werd omstreeks den liddag ontdekt, gedurende den ionst De kerk was stampvol. De lestelijke, die den brand ontdekte, aarschuwde zijn collega, die de mis idiende, deze te bekorten. Daarna rengde hij zich met anderen onder geloovigen en verzocht dezen, zich verwijderen. Toen de eersten op Iraat kwamen, verscheen de brand eer al. Van de dader of daders natuurlijk ïen spoor 1 HET SOLDATEN-PROCES. Aanleiding tot het proces tegen de ïht soldatenbeulen, dat thans voor en krijgsraad te Berlijn wordt ge- o&rd, Is de zelfmoord van een ka- onnler, die zich uit het venster van chambree wierp. Onder do be schuldigden is ook de onderofficier Thaum, beschuldigd van gevallen van mishandeling. De kanonniers, die door den krijgs raad worden gehoord, verklaren, dat' ze eiken dag getrapt en geslagen met oen' zweep of andere voorwerpen wer den. Een deel van mijn rug is heele- maal blauw, zei een soldaat. Een anderZe hadden Se een blauw oog geslagen. De luitenant die het zag zei, je hebt je niet gewas- schen. De zelfmoordenaar Knobbe was ge heel versuft door de voortdurende mishandelingen!, waaraan hij bloot stond. Een deel van den krijgsraad begaf zich ook naar het ziekbed van een soldaat wiens verklaringen voor Thaum vernietigend luidden, Thaum werd veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en degra datie. Zekere Schulze kreeg drie maanden, DE BRAND IN DE CELLULOÏD- FABRIEK. In 1905 brandde de celluloïdfa,briek vam de firma Gebrs. Sailer, in Otto- kring af. Toen vroeg het vuur twee dooden en 22 gewonden. Zooals ge meld, ontstond dezer dagen in dezelf de fabriek brand. Thans kwamen 17 menschen in het vuur om. Vakman nen blijken de fabriek niet ten on rechte een doodelijke muizenval te hebben genoemd. Hoe de brand ont stond, weet men niet. Circa 10£ uur sloeg plotseling een zware vlam uit de kelderverdieping. Daar bevond zich het stofzuigapparaat dat het celluloïdstof bijeen gaart. Er bevon den zich vijftig zakken met dat stof in den kelder. In een oogenblik stond al het stof in vlam. Het vuur kroop letterlijk door de openstaande vensters naar boven; onmiddellijk "daarop brandde de eerste verdieping dan ook reeds. Rechts, op een bin nenplaats, lag een groote hoeveelheid kolen, die ook werd aangetast, en door da vlammen den in het gebouw zijnden den uittocht belette. Van daar, dat slechts enkele arbeiders, die nl. welke zich midden in de vlammen wierpen, aan het gevaar ontkwamen. Eerst tegen 12 uur was, dank zij da pogingen van de brandweer, het gevaar bedwongen. Toen eerst kon men de geheel uit gebrande fabriek aan een nader on derzoek onderwerpen. De aanblik was vreeselijk. In een van de lokalen op de tweede verdieping vond men 9 lij ken. Ze waren totaal verkoold. Het was niet mogelijk één van de lijken te herkennen. Men vond hoofden, waarvan het schedeldek door een ont ploffing totaal was weggeslagen; li chamen, die uit elkander schenen ge barsten te zijn. Nergens een mensche- lijke bouw, overal vormlooze, zwarte massa's. Vier personen werden zwaar ge wond, daaronder de 70-jarige kantoor bediende Popp, die uit de eerste ver dieping sprong en beide be enen brak, zoodat ze geamputeerd moesten wor den. Eén van de Weensehe bladen schrijft; Medeplichtig is de overheid, die, ondanks de talrijke oelluloïd- branden, geen maatregelen nam om dit gevaarlijk bedrijf aan zekere gren zen te binden. AFSCHUWELIJKE MOORD. De gruwelijke nachtelijke geschie denis in den huize Steinheil te Parijs, waarbij deze schilder en zijn schoon moeder beiden op onverklaarbare wij ze werden, vermoord, heeft een pen dant gevonden in een even akelige geschiedenis, die zich dezer dagen ook te Parijs afspeelde. 's Avonds omstreeks 10 uur verlie ten enkele vrienden van den 77- jarigen rentenier Remy diens woning aan de Rue Pépinière, dicht bij den boulevard Hausman. De oude heer, die een feestmaal te zijnen huize had gegeven, begaf zich, na afscheid ge nomen to hebben, naar zijn slaapka mer. Zijn vrouw was eenige uren te voren met een nicht naar een aan Re my behoorend slot in Oise gereisd. George, de 37-jarige zoon van Remy was met de gasten heengegaan, doch keerde tegen middernacht terug, zon der iets te bemerken. Den volgenden morgen verscheen de oude Remy niet aan het ontbijt. Men brak de slaapka mer open en vond Remy dood op den grond liggen. Aanvankelijk geroepen dokters constateerden den dood door een beroerte. Doch toen men de wan orde, die in de kamer heerschte, be merkte, haalde men ook den politie- dokter, die vier steekwonden in het lichaam van den grijsaard ontdekte. Men miste ook weldra een damessie raad ter waarde van 25.000 frs. en een groot aantal gouden munten. De zoon George is aan een langdurig ver hoor onderworpen. Arrestaties hebben nog niet plaats gehad. SLAPEN NA DEN MAALTIJD. Over dit onderwerp praat dr. Bes in „Moleschott" Het is bekend, dat ingespannen arbeid, na het eten verricht, in be langrijke mate de spijsvertering stoort, ja zelfs geheel belemmeren kan. Dit geldt zoowel voor lichame- lijken- of spierarbeid, als voor gees telijken arbeid. De oorzaak hiervan 's gelegen in het feit, dat, evenals iedere werkzaamheid van een of ander li chaamsdeel vermeerderden toevoer van bloed naar dat deel eischt, maag en ingewanden gedurende het spijs verteringsproces eveneens dien eisch doen gelden. En zelfs in nog hoogere mate dan de andere organen omdat het spijsverteringskanaal zeer rijk is aan bloedvaten en als die alle gevuld zijn, hetgeen gedurende de spijsverte ring wel het geval is, bevatten zij een buitengewoon gróoïa hoeveelheid bloed. Vanwaar komt dat meerdere bloed, hetwelk maag- en darmwand door stroomt als het verteringswerk aan den. gang is Daar de hoeveelheid bloed In het lichaam dezelfde blijft, spreekt het van zelf, dat dit uit an dere llchaamsdeelen moet komen, en dat dus de maag en ingewanden ten koste van dezen worden voorzien. Het zijn dus ook de hersenen, die dit bloed leveren en derhalve zal die ver mindering van de bloedhoeveelheid aldaar minder werkzaamheid teweeg brengen, daarom is men na een rij kelijk maal ongeschikt voor ingespan nen, geestelijken arbeid, men is dan zelfs min of meer slaperig. Dat de hersenen na den maaltijd niet helder en dus ongeschikt zijn voor hare ver richtingen, is reeds van ouds bekend, zelf3 de oude Romeinen wisten dit en van hen stamt de oude zegswijze „Een volle maag Studeert niet graag". Doch ook het spierstelsel moet een goed deel van zijn bloed tijdelijk af staan en ook hier treedt minder werk zaamheid opdaarom zijn we na het eten lui en geneigd tot rusten. In den laatsten tijd zijn weer nieu we proefnemingen op dit gebied ge daan door den Franschen geleerde dr. Feré. Vooral heeft deze aangetoond, dat het spijsverteringsproces in be langrijke mate de spierwerkzaamheid doet afnemen, méér dan men zou verwachten. In den loop van het eer ste uur na den maaltijd, bereikt de arbeid, zonder vermoeienis verricht, nauwelijks d8 helft van die; welke men nuchter kan doen. Doch de ver mindering neemt steeds toe van het begin tot het einde van dit eerste uur. Van ongeveer 75 pet. in de 10 eerste minuten, daalt zij van de 45e tot de 60e minuut, tot 10 pet. Nu weet men, dat sommige stoffen, bekend onder den naam van genot middelen, een opwekkenden invloed uitoefenen en dan ook veelal na een VAN DÈ BELGISCHE HUWELIJKS MARKT. Victorlhe Cochez, de presidente der „Vereeniging voor het sluiten van huwelijken" te Escauslnes-Lalalng, doet de Belgische bladen het volgen de schrijven toekomen s „Het zesde koffiekransje voor het bemiddelen van huwelijken belooft een verrassend succès te zullen heb ben. Nooit hebben wij zoovele aan giften ontvangen. Met elke post ko men minstens 25 brieven in, en wij hoeven niet eens te zeggen, wat een werk wij hebben om al die vrijgezel len, die een viouw zoeken, te ant woorden. Onder de brieven vinden we ook verzoeken van meisjes om de vergunning zich te mogen aansluiten. Het zou hard van ons zijn ze af te wijzen. Deze concurrentie van zulke zusters, die eveneens een mannetje zoeken, hoeft ons niet af te schrikken; het vorige jaar hebben we de tegen woordigheid van meer dan 10.000 vreemdelingen mogen constateeren, en is slechts billijk wanneer deze een ruime keuze hebben. Voor de buiten- landsche meisies ls het van belang, den 8sten Juni naar Escau9ines te gaan, waar ieder van haar, zooals wij de vreugde zal hebben, den beminne- lijken vrijgezel te ontmoeten, die het zich een eer rekent haar voor den burgerlijken stand te voeren. We ho pen, dat de heilige Medardus ons het genoegen zal doen de volksmenigte, die ons op Pinkstermaandag denkt te bezoeken, niet te begieten." OUD-AMBTENAREN ZUID-AFRIK. REPUBLIEK. In de „Governement-Gazette" van Transvaal is het wetsontwerp gepu bliceerd, om voorziening te maken voor do organisatie van en discipline in den publieken dienst van Trans vaal en om de pensioenen, bij terug trekking van ambtenaren daaruit, (niet zijnde ambtenaren, vermeld in de pensioenwet van 1906), te regelen en voor andere doeleinden.. dat Het valsch' Wal, "eh ontkwam met den buit. Men zoekt nog steeds ver geefs naar dezen waardigen discipel van den Köpenicker gauwdief. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. pes regel. FAILLISSEMENTEN. Maastricht, 4 Juni. H. Stroom, land bouwer, be .Hof Waterrijk, gemeente Amby. Rechter-comrnissaris mr. J. J. de Wit; curator: rnr. M. L. G. Schous. 'sGravenhage, 9 Juni. Naaml. Venn. Het Vaderland, Mij. van Verzekering op het leven, gevestigd aldaar. Rech te r-commissaris mr. P. Potvliet, cu rator: mr. R. V. Bakker. N. G. Mussert, bakker, aldaar. Rechter-Commissaris: mr. A. E. Croo- ckewit; curator: mr. J. N. Spaarga ren'., C. J. Reijerse, en AV J. Timmer man, handelende voor gemeenschap pelijke rekening, beiden aldaar. Rech- ter-commissaris: mr. H. A. van Rees; curator: mr. S. M. S. Furnee. Nalatenschap van J. M. Sloot, gehuwd met J. A. Weeghel, gewoond hebbende en overleden aldaar. Rech- ter-commis8aris: rnr. -J. F. van der Lek de Clerq; curator: mr. J. van Wely, Amsterdam, 9 Juni. F. R. A. Hop man, aldaar. Rechter-commissaris: mr. R. L. Scliolten; curator: mr. J. U. Polman. J. S. Hoekstra, mr. smid, aldaar. Rechter-commissaris en curator als i voren.' Geëindigd: De handelsvennootschap onder de I firma Dikkers Co., kassier en geld wisselaar, gevestigd te Stad-Almelo, en hare firmanten de heeren J. Dik kers en L. Dikkers, beiden gewoond I hebbende te Stad-Almelo, thans wo- nende respectievelijk te Ambt-Ommen en Losser. goeden disch gebruikt worden, zooals koffie, cognac, tabak, enz. En inder daad is uit de proeven van Ferè geble ken, dat die stoffen in staat zijn de vermoeienis te maskeeren, doch slechts voor korten tijd. Daarna ver schijnt de vermoeienis opnieuw en veel sterker, dan zij zonder die voor bijgaande opwekking zou geweest zijn. Is het een natuurlijk en alleszins verklaarbaar verschijnsel, dat ons lichaam na den maaltijd tot rust ge neigd ls, even Datuurlijk is het, dat die neiging niet moet worden tegen gegaan, doch in de hand dient te worden gewerkt. Het lichaam is niet in staat twee belangrijke functiën tegelijkertijd te doen plaats vinden. En wie een of ander toch zou willen doorzetten, zou weldra bespeuren, dat de vermoeienis grooter zou zijn, wan wanneer iedere verrichting apart werd uitgevoerd. Rust na den maaltijd is dus noo- dig. Maar daaronder moet men niet slapen verstaan voor krachtige, zware of vetlijvige personen is zulks stellig niet gewenscht. EEN NIEUW EN GOEDKOOPER TELEGRAAFSYSTEEM. Naar uit Lissabon wordt bericht, heeft de Fransche ingenieur Magun- na op het tn die stad zitting houden de congres voor telegrafie eene voor dracht over het nieuwe telegranf- systeem gehouden, dat een der direc teuren van het Parijsche Polytechni- cum, Mercadier, heeft uitgevonden. Het systeem berust op de gebruik making van wisselstroom, in plaats van gelijkstroom en geeft vóór alles dit. voordeel, dat de draden zeer veel meer kunnen worden benutmen kan op een enkelen draad twaalf en meer Hughes- of Baudot-toostellen tegelijk gebruiken. Het aannemen van dit systeem zou de verlaging van het telegramtarief mogelijk maken, welk doel het Lissa- bonsche congres getracht heeft te be reiken. In dit wetsontwerp, dat door den kolonialen secretaris moet worden in gediend, komt o.a. het volgende voor: Wanneer er een vacature is in een klerkschap in den administratieven en klerkelijken dienst, die niet opge vuld kan worden door overplaatsing of door promotie van een ambtenaar, dan kan de vacature opgevuld wor den door de benoeming op proef van eenig persoon: a. onder den leeftijd van vijftig jaar die geëmployeerd is geweest voor niet minder dan twaalf maanden achter een bij den civielen dienst van de Z.- Afrikaansche republiek, of bij den pu blieken dienst dezer kolonie sedert den eersten dag van September 1900 uit zoodanigen dienst getreden, om redenen, niet zijnde vrijwillige uit den dienst treding of eigen schuld; b. van den leeftijd van zeventien jaar, doch beneden den leeftijd van dertig jaar, die in deze kolonie ge woond heeft gedurende ten minste vier jaren en wieais naam geregis treerd is geworden als voormeld door den publieken dienst-oommissaris. EEë KÖPENICKER STREEK. De schoenmaker Voigt maakt nog steeds school. Het tooneel verplaatst zich, maar blijft in. hoofdzaak overal hetzelfde. Thans is de politie te Odessa er op schromelijke wijze ingeloopen. Een onbekend gebleven individu, gehuld in een officiers-uniform, be trad een publieke telefooncel en riep per telefoon, onder opgave van zijn rang, vier politie-agenten op. Met dezen toog hij naar do woning van een rijke huiseigenares en begon daar een nauwgezette en uiterst vruchtbare huiszoeking. Want de pseudo-officier confis queerde het voorhanden zijnde geld, een groot bedrag, onder voorgeven, GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 10 Ju ni, des middags te 1| uur. Afwezig zijn de heeren J. F. Huls- wit, Breda Kleynenberg, mr. P.Tjeenk Willink, Van Lijnden, Van Styrum, Van Linden Tol,, Stolp, Levert. PUNT L Mededeelingen eh ingekomen stuk ken. A. Dat zijn gesteld in handen Yan B. en W. om advies le. een verzoekschrift van de Haar- lemsche Tramweg Maatschappij om haar te vergunnen de tramlijn op het Stationsplein te verlengen tot aan den ingang van het nieuwe stations gebouw 2e. een verzoekschrift van H. E. v. d. Steur, om te worden benoemd tot makelaar in machinerieën, gereed schappen en metalen 3e. een verzoekschrift van het be stuur der Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", om eene wijziging te brengen in de aan dat bestuur bij raadsbesluit van 8 Januari j.l. no. 10 verleende vergunning 4e. een verzoekschrift van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, om ten behoeve van den in 1910 te hou den tentoonstelling ten gebruike af te staan een gedeelte van den Herten kamp, alsmede het terrein, gelegen tusschen den Hertenkamp en net Pa viljoen 5e. een verzoekschrift van J. Yan Roode, om afwijking toe te staan van het bepaalde bij art. 7, la, der Bouw verordening, voor eene te verbouwen wagenschuur aan den Zijlweg. B. Dat zijn ingekomen lo. een schrijven van W. J. P. van Waning, houdende bericht dat hij ontslag neemt als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs 2o. een schrijven van de heeren L. Modoo en anderen, houdende toelich ting van hun voorstel d.d. 3 Septem ber 1907, tot wijziging van art. 41 der Bouwverordening 3o. een verzoekschrift van de afdee- ling Haarlem van het Nederlandsen Werklieden Verhoud „Patrimonium in zake het reglement voor eene ge meentelijke arbeidsbeurs 4o. een schrijven van E. ten Broeke, te Assen, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot hoofd der Eerste Burgerschool 5o. een verzoekschrift van P. J. de Vrij, om hem verlof naar Je Drank wet te verleenen voor het perceel aan de Oude Groenmarkt No. 6 B. en W. stellen voor dit verzoek schrift in hunne handen te stellen ter afdoening. 6o. een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoekschrift van directeur en de commissarissen der Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen, om te worden ontheven van de bij concessie opge legde verplichting om de badinrich ting als zoodanig te exploiteeren, als mede van de jaarlijks te betalen re cognitie. 7ó. ëehé aanbeveling van Regenten van het St. Elisabeths- of Grootè Gasthuis, ter benoeming van een as* siste nt-geneesheer. C. Dat door den Commissaris de* Koningin in de provincie Noord-Hol- land zijn benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter J. W. Laan, A. Beumer, M. S. V. <L Hoorn en L. K. W. Post, agenten vani politie en dat als zoodanig eervol ontslag is verleend aan H. J. Visser, eervol ontslagen klerk' bij do politie. D. Dat voor de leden ter lezing ij nedergelegd een staat, houdende op gave van het aantal één-kamer-wo- ningon in deze gemeente. E. Dat door B. en W. zijn benoemd: tot werklieden aan de gemeente- lichtfabrieken J. van Seggelen en A'„- Klootwijk tot werklieden aan het openbaar slachthuis J. Meiills, H. .T. Bartlch, J. A. Bouwens, N. van Opbem, J. IJven, D. Veenhoff, D. Sandifort eö F. Pouw, en tot portier aan die In richting J. C. Klinkenberg. F. Dat B. en W. van de hun bij de artt. 19 van het Reglement op de Hoo gere Burgerschool en 18 van het Reglement op de meisjesschool voor m. o. toegekende bevoegdheid, om tj bepalen van welke scholen leerlingen! zonder examen tot de eerste klaJf se dier inrichtingen zullen worded toegelatendit jaar nog geen gec bruik zullen maken G. Dat zijn ingekomen lo. een schrijven van Gedeputeer de Staten cler provincie Noord-Hol land, ten geleide van het door hed goedgekeurde raadsbesluit van 6 Mei j.l. No. 4 tot aanvaarden van eenig« geschenken 2o. een schrijven van dezelfden, teö geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 6 Mei j.l. Nd. 22, tot aankoop van gedeelte grond. 3o. een schrijven van dezelfden, ten! geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 6 Mei j.l. No. 25, tot verhuring van grond aan de Leld- sche Vaart 4o. een schrijven van dezelfden, teiü geleide van het door hen goedgekeur- de raadsbesluit van 19 Mei No. 13, tol verkoop van grond aan C. Nederkoorrf en J. Machielse. De onderwijzer aam school Nö. 8,: J. J. Fahrenfort, verzoekt eervol ont slag wegens zijne benoeming te Am sterdam. Wordt verleend. PUNT 2. Voorstel van B. eh W. tot vaststel ling van staten voor af- en overschrij ving en een suppletoire begrooting over den dienst 1907. De heer KRELAGE zegt, dot hot zijn aandacht getrokken heeft, dal waar alle posten gespecificeerd zijn, die onder 82 eenvoudig is gebaseerd op een begrootingspost, en dus geenS rekening is gehouden met de werke lijke uitgaven, die nog al eens ver schillen van de begrootingscijfers. Spr. vraagt wat daarvan de reden ia.- De heer IvRUSEMAN zegt, dat d* begrooting wel ingekomen, maar nog niet door den Raad behandeld was toen deze rekening werd afgesloten* Vandaar dat er geen rekening mee kon worden gehouden. De heer KRELAGE is niet voldaan} men had toch rekening kunnen hou den met de bekende cijfers van 190Ö* De VOORZITTER zegt, dat èn de begrooting èn de rekening tegelijk op de agenda hadden moeten staan; doof een verzuim is dat niet geschied, doch wanneer de heer Krelage beter vindf die te zamen te behandelen, dan' i| spr. gaarne bereid de behandeling uit te stellen. De .heer KRELAGE zegt, dat dit punt 3 der agenda raakt; inderdaad heeft hij bezwaar te behandelen een begrooting, terwijl de rekening nog niet aan de orde is. De heer VAN DE KAMP zegt, dat hij op deze begrooting ook vindt: on derhoud van klokken; is daar ook on der begrepen die klok... e... u weel wel... van de hal? De VOORZITTER zegt, dat dit ,oa£« derkoud" gaat over de klokken die er zijn, niet over die welke er nog niei zijn. (Gelach). De heer MODOO wijst op de over schrijding van enkele posten; betee- kent de goedkeuring dezer overschrij- vingsposten dat 't toestaan dier meejp. dere gelden meteen wordt goedge keurd? De VOORZITTER zegt, dat dat her haaldelijk gebeurt, het is trouwen! niet wel anders mogelijk. De heer THIJSSEN zegt, d/at dit de gewone loop van zaken is, die bij de financieels commissie en bij Ged. Sta ten geen bezwaar ontmoet. De heer MIDDELKOOP begrijpt dat sommige posten met eenig gering be drag moeten worden overschreden* maar er is toch een zekere grens en die is, meent spr., hier niet geëerbie digd. Het is hier een totaal bedrag van f 35000, waarvan voor de helft te zien is, op welke posten de overschrij ding heeft plaats gehad, voor de an dere f 17000 is dat niet het gevaJ. Spr. noemt overschr ij dingen van f 1000 en f 1800, en oordeelt dat B. en W. niei de bevoegdheid hebben met dergelijke groote bedragen de posten te over schrijden, zonder daarin den Raad te kennen tegen den tijd waarin on geveer de meerdere uitgaaf noodig is. Spr. heeft gemeend deze opmerkingen te moeten maken, ten einde te voorko men dat B. en W. in het vervolg de zen weg blijven volgen. De heer KRUSEMAN zegt, dat deze opmerkingen niet alleen voldoende, maar meer dan voldoende zijn. De Riad moet echter niet vergeten, dr.t de gevolgen van de Raadsbeslui ten moeten worden betaafcl. Spr. «ijst op de uitgaven voor de vergelilkendü

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7