Verschijnt dtgsiijks, bsitalvA op en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Olympische Spelen. iultealandsch Overzicht 25a Jaargang. Sa. 765? VBIJDAG 12 JUNI 1908 HAARLEM'S ABONNEMENTEN PER DRIB ffiAANDBMs Voor Haarlem I 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1*30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a 037 M „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootscfiap fconrens Coster. Directeur J* C. PEEREB0Q1 ADVBRTENTIÊN'i Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel mee? ƒ0.28 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie m Administraties Groote Houtstraat 55. Msrammnaaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij? Zoider Bnftenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoessiraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UJT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Nu de dagen naderen, waarop te Haarlem de vooroefeningen zullen plaats hebben van de Olympi sche Spelen in Londen, geven wij gaarne een plaatsje aan een ar tikel over den oorsprong dier spelen, dat in 't „Rotterdamsch Nieuwsblad" is geschreven. Eerst langzamerhand hebben bo vengenoemde spelen zich uitgebreid tot nagenoeg alle takken van sport. Oorspronkelijk vergenoegde men zich in Olympia met eenvoudig loopen van de Oostzijde van de arena naar de Noord-Oostelijke richting op een baan van circa 192 M. lang. Om de overwinning moeilijker, maar daardoor des te eervoller te ma ken, werd niet op den harden bodem geloopen, maar op muilen zandgrond. Welk een hooge waarde gehecht werd aan de overwinning in den wedloop, daarvan spreken reeds de Homerische gedichten. Achilles heet in een dezer gedichten de „snelvoetige" en overtreft daarin alle andere helden van Griekenland. Na Achilles neemt Ajax de tweede plaats in, deze ging met Odyssus een wedloop aan, welke door den dichter hoogst aanschouwelijk wordt voorge steld. Ajax verloor hij deze gelegen heid, doordat hij viel. Voor het houden van deze wedloo- pen was natuurlijk een groot terrein noodig, dat spoedig, om aan de toe schouwers gelegenheid te geven goed te kunnen zien, omzoomd werd door een verhoogd terrein. In Olympia werd voor de vreemdelingen, aan de Noordzijde van de kampplaats, een gedeelte gereserveerd. Niet alle loopers gingen gelijk den wedloop aan, het ging in af deelin gen, meestal van 4 mededingers, die door het lot werden aangewezen. De winners der afdeelingen liepen dan weder tegen elkander en hij die in de laatste ronde als eerste aan kwam, werd als overwinnaar uitge roepen. De wedstrijden mochten zich hoe langer hoe meer in de aandacht van de Grieken verheugen en de overwin naars werden door hun landgenooten op hooge wijze geëerd. Bij de viering van de 15e zooge naamde Olympiade en dat was in 't jaar 724 v. C., werd voor het eerst de dubbele loop ingevoerd. Behalve dat de looper de baan tot het einde moest loopen, moest ook van het einde tot het aanvangspunt terug geloopen worden. Vier jaar later zien wij al den lan gen afstand in gebruik' genomen, welke bestond in het 12-maal loopen van de oorspronkelijke baan, en daarmede was een wedstrijd op een afstand van ongeveer 4.5 K.M. be reikt. Bij de 65e Olympiade werd een loop wedstrijd in wapenrusting inge voerd. De looper droeg een schild, helm en beenharnas, later alleen een schild. Daarvoor reeds bij de 18e Olympia de in 708 v. C. was een uitbreiding aan de Olympische spelen gegeven door den z.g. „Vijfkamp" of „Pen tathlon", bestaande alzoo in „loopen", „springen0, „diskuswerpen", „speer werpen" en „worstelen". Twintig jaar later, 688 v. C., werd ook het „boksen" bij de Olympische, spelen ingevoerd. II. Na het loopen nam het springen (hoog ver diep) een eerste plaats in, in de rijen der sport. Voor het afspringen werd toen reeds gebruik gemaakt van wat men heden ten dage een springplank ge lieft te noemen. Aan de zijde, waar de springer weder op den grond terecht kwam, werd een gedeelte aarde omge spit, zoodat hij, die den sprong nam, op zachten grond belandde en daar door het struikelen voor een groot gedeelte voorkomen werd. Als van eene bijzonderheid werd gesproken, wanneer over het zachte gedeelte aarde heengesprongen werd, dat scheen in die dagen maar zeldzaam voor te komen. Dat de Grieken bij het ver-springen zich van een polsstok zouden bediend hebben, komt zeer onwaarschijnlijk voor. Afgezien dat de afbeeldingen van Grieken uit dien tijd daaromtrent geen twijfel laten, is het een zeker feit, dat zij zich hij het springen be dienden van halters, welke zij in bei de handen droegen. Ook werd wel ge bruik gemaakt van steenen, die een dan daarvoor expresselijk vervaardig den vorm hadden. Opgravingen in Olympia hebben zulke steenen voor den dag doen komen, op één waar van zich zelfs een naam bevindt, ver moedelijk van den toenmaligen bezit ter. Vóór dat er gesprongen werd, wer den bij den aanloop de halters in den gestrekten onderarm gehouden, kort voor den sprong iets lager ge houden, bij den afzet krachtig naar voren geslingerd, om bij het neerko men op den grond met kracht naar achteren geworpen te worden. Onderzoekingen in later tijd op dit gebied gedaan, hebben onomstootelijk bewezen, dat met deze hulpmiddelen verder gesprongen kan worden, dan zonder deze ingrediënten. Hoe hoog ook deze sport door de Grieken gewaardeerd werd, blijkt wel hieruit, dat de overwinnaars zich met de halters in de hand, als overwin naars in 3e kampplaats lieten voor stellen. HL Het werpen met den diskus (een ronde bronzen of van klei vervaardig de schijf) heeft zich eerst langzamer hand als zoodanig ontwikkeldoor spronkelijk vergenoegde men zich met het werpen van steenen, welke een daartoe geschikten vorm bezaten. De houding, welke de diskuswerper vóór den worp, innam, was een zeer eigenaardige, voor plastische kunste naars is het in beeld brengen van zoo'n sportman een evenement gewor den. De ^diskuswerper heeft het rechter been naar voren gezet, terwijl zijn gansche aandacht gewijd is aan het schatten van den te werpen afstand. De hand van den gebogen rechter arm is in de houding gebracht om den „diskus" uit de andere hand over te nemen en onmiddellijk daarop den worp uit te voeren. De schoonste af beelding van een diskuswerper be vindt zich in het Paleis Lancelotti te Rome. Op het oogenblik dat geworpen zal worden, rust de werper op den rech tervoet, terwijl van het gebogen lin kerbeen alleen de teenen den grond raken, om in het volgend moment naar voren te loopen en ondanks de kracht van het naar voren geworpen lichaam toch het evenwicht te bewa ren. De diskus, welke zich in de rech terhand bevindt, wordt eerst met in spanning van alle krachten naar achter geslingerd, om dan bij den eersten aanloop naar voren geworpen te worden. Bij het opmeten van den afstond, waar de diskus is neergeko men. geldt natuurlijk alleen de plaats, waar het voorwerp het eerst den grond geraakt heeft, het verdere voortrollen, dat de diskus soms nog doet, geldt voor het meten van den afstand niet. IV. Hebben wij van de wijze, waarop en hoe het diskuswerpen plaats vond, •een goed beeld verkregen, iets anders is het mot het speerwerpen, hierbij is veel onverklaard gebleven. Reeds in den Homerischen tijd werd dit spel beoefend, doch in een geheel ander karakter, de beoefenaars toch waren gekleed in volle wapenrusting en ge bruikten scherp gepunte speren. Bij de Olympische spelen werd een korte, lichte speer ingevoerd, alleen aan de voorzijde voorzien van een ijzeren punt en daardoor heel ge schikt niet alleen om vèr, maar ook in het doel te werpen. Waarop het bij zulk een wedstrijd aankwam is niet uitgemaakt, doch aangezien het bij diskuswerpen op den afstand aankwam, mogen wij wel als zeker aannemen, dat bij 't speer werpen, het treffen van een bepaald aangegeven plaats de hoofdzaak was. Mocht bij de tot nu toe beschreven takken van sport alleen de meerdere of mindere geschiktheid van den be oefenaar blijken, bij geen dezer wed- strijden werd geëischt lichamelijke pijn of smart met koelbloedigheid te dragen. Daarvoor zouden de worstel- en bokswedstrijden inzonderheid in gevoerd worden. Dat vóór de worstel wedstrijden reglementair geregeld waren, er zoogenaamde verboden gre pen werden toegepast, welke wij zon der twijfel ongeoorloofd achten, nie mand zal dit verwonderen men moet echter niet vergeten, dat ook hier de beschaving nog haar werk zou moe ten doen, doch In ieder geval is er bij de allereerste worstelwedstrijden in Olympia toch op dit ééne lichtpunt te wijzen dat zij een niet zoo bloedigen vorm aannamen als de gladiatoren- wedstrijden der Romeinen. V. Bespreken wij eerst de worstel-, daarna de bokswedstrijden. Zonder door eenig kleedingstuk gehinderd te worden in hun bewegingen stelden zich de worstelaars op de lichamen werden met olie ingesmeerd en daar na met zand ingewreven. Zoodra het teelten voor den aanvang ge werd, bespiedden zich de partijen met arendsblikken, om daaruit de meest zwakke plek bij de tegenpartij te ontdekken dan werd aangenaktnam. en was het doel elkander tegen den grond te smijten. In den beginne was het geoorloofd elkander te stompen, vingers of tee nen om te draaien, ja zelfs het smo ren werd toegestaan. Men onder scheidde het worstelen al spoedig in twee gedeelten, bij het ééne was het noodzakelijk de tegenpartij driemaal te werpen om als overwinnaar te worden uitgeroepen, bij het andere moest men de geworpen partij zooda nig op den grond omstrengeld hou den, dat deze geen tegenstand meer kon bieden. Eerst heel wat later wer den de voorschriften voor het worste len reglementair geregeld, de z.g. Grieksch-Romeinsche methode werd aldus ingevoerd. Bij het vieren van de 23ste Olympia de werd voor het eerst het boksen te zien gegeven. Waarom de Grieken het noodig vonden deze sport te gaan beoefenen, is feitelijk iets, dat ons dezer dagen het verstand tot twijfelen brengt. We zoeken vergeefs de vraag te beant woorden, hoe een volk, dat de schoo- ne kunsten zoo hoog beminde, tot zulk een sport kon overgaan. De ruwheid waarmee toch deze bokspartijen moesten worden uitgevoerd, stootten velen van zich af. Het kwam toch dikwijls voor, dat een der partijen zoodanig werd toegetakeld dat oogen, ooren, tanden en neus een aanblik boden, die voor de toeschouwers nu direct niet aangenaam was. Het kwam zelfs niet zèldzaam voor, dat een der partijen op de plaats dood bleef. Zonder maar in het minst op gelaat en lichaam beschut te zijn, moest men alleen met de armbewe gingen de tegenpartij pareeren. De handen en onderarm mochten door riemen omstrengeld zijn. Om de sla gen nog iets harder te doen aanko men, waren de boksers, die de riemen nog bezetten met metalen knoppen. Een voor weinige jaren in Rome ge vonden beeld, een bokser voorstellen de, laat ons duidelijk zien, hoe de onderarm en de hand beschut waren. Een verminkt oor was in de dagen der Grieken het gewone kenteeken, waaraan een bokser te herkennen was. En in hun streven om de kunst zoo getrouw mogelijk na te bootsen, werd door beeldhouwers en schilders een bokser bij voorkeur met vermink te ooren voorgesteld. Bij de opgraving in Olympia zijn o. m. twee koppen van boksers blootgelegd. Het ééne dat door den tand des tijds veel geleden had, was uit marmer gehouwen en kan wel voor een ideaal beeld door gaan. Het anders was een in brons gegoten kop, wat ontegenzeggelijk het beeld van een Bokser uit die dagen voorstelt. Wie als deelnemer aan een boks- partij door het afweren van de bewe gingen der tegenpartij zelf geen let sel bekwam en den anderen dwong door uitputting en afmatting zich ge wonnen te geven, had de schoonste overwinning behaald. Bij de 83ste Olympiade, en dat was in 648 v. Chr., werd het boksen en worstelen, voor het eerst, als gezamenlijke sport in gevoerd. Hierbij lieten zich de kracht en de behendigheid van den kamp vechter in het volle licht zien, daar de handen niet van de genoemde rie men waren voorzien, voornamelijk om bij het worstelen zooveel mogelijk ongehinderd te zijn. Het was de ver- eeniging van deze beide sporten, wel ke zich al spoedig in de verhoogde belangstelling van de Grieken mocht verheugen, en in deze dagen werd „Hercules" door de jonge Grieken als een god geëerd. Zijn standbeeld werd overal gevonden, waar sport beoefend werd. Een dezer beelden werd bij opgravingen in 1540 in Italië gevonden en bevindt zich sedert 1799 in het Nationale Museum te Napels. VI. Mochten alle bovengenoemde spor ten zich in de blijvende belangstelling der Grieken verheugen, de grootste belangstelling zou eerst bereikt wor den door het houden van wedrennen met paarden. Hierdoor werd toch ook de aandacht der meergegoede en voorname Grie ken op de Olympische spelen geves tigd, deelname van die zijde volgde alras, en in een spanne tijds waren de Olympische wedrennen een feest der geheele natie geworden. En al behoorden nu de verschillen de genoemde sporten als verzameling tot het geheel „de Olympische spe len", wanneer echter van dit spel gesproken wordt, zoo worden veelal alleen de wedrennen daarmede be doeld. Waar de kosten, de belangrijke sommen, benoodigd aan deze wedren nen mede te kunnen dingen, zoo ver bazend hoog waren, spreekt het van zelf, dat de beoefenaars alleen te vin den waren in de rijen der meest be gunstigde burggra, iets wat niet weg nam, dat het overige deel der natie er zooveel belang in stelde, dat men gerust kon aannemen, de geheele be volking aan deze wedrennen deel- Bij de 25ste Olympiade, 680 v. Chr., maken wij voor het eerst met deze wedrennen kennis, en zoolang de Olympische spelen hebben geduurd, hebben deze wedrennen zich op het programma weten te handhaven. De renbaan, waar deze wedstrijden op gehouden worden, is in den loop der tijden door een vloed verzwolgen en opgravingen zijn niet in staat ge weest, er veel bijzonderheden van te weten te komen. Dat deze wedrennen in hoog aan zien stónden bij de Grieken bewijst o.rn. de dichter Homerus, die deze „wagenrennen" met aanschouwelijke levendigheid in dichtvorm vereeuwigd heeft. De wagen, welke in Olympia bij deze wedrennen gebruikt werd, was bespannen met 4 volbloedpaar den, die naast elkander waren opge steld. Langen tijd hebben deze wedstrij den uitsluitend met 4 paarden plaats gehad, totdat in 408 v. Chr. bij de 93e Olympiade ook tweespannen in' het strijdperk traden. Sedert het jaar 384 v. Chr., toen vierde men de 99ste Olympiade, werd het gebruikelijk met 4 jonge paarden den strijd aan te binden, terwijl In 268 v. C. (128ste Olympiade) ook wel een tweespan van jonge paarden voor het aangewe zen doel werd onder tuig gebracht. Als een bijzonderheid zij nog vermeld dat van 500444 v. Chr. ook wel muil dieren in de arena voor de strijdwa gens verschenen, doch na laatstge noemd jaar werd deze bijzonderheid niet meer opgemerkt. Keizer Nero moet eens in het strijd perk getreden zijn met een tienspan, dat als vanzelf spreekt, zéér de aan dacht trok en luiden bijval vond. Het hoofddoel dezer wedrennen was, om de haan 12-maal achter elkander in volle vaart af te leggen, en de koelbloedigheid van den men ner kwam voornamelijk uit bij het nemen der hoeken. Zonder twijfel waren dit de interessantste oogen- blikken van den strijd, en voor de be rijders de gevaarlijkste. Sloeg toch zoo'n wagen bij het nemen van een hoek om, een gewisse dood was het loon van den dapperen rijder. Ook de vurige rossen mochten zich .ver heugen in de vereering van het pu bliek. Zoo wordt o. m. medegedeeld, dat de overwinnaar Pheidolas met zijn paarden in een der Zeus-tempels in steen werd uitgehouwen. En hoezeer de bezitters zelf hun paarden eerden, blijkt hieruit, dat Simon, die driemaal achtereen de overwinning bevochten had, zijn paard in het familiegraf liet bijzet ten. (Slot volgt). RUSLAND. Koning Edward en Tsaar Nicolaas vermaken zich blijkbaar te Rev al nogal I Er wordt gegeten, gedronken, gezongen en gedanst als inLuilek kerland I En dat in die zonderlinge gevangenis van torpedobooten en oor- De couranten beginnen reeds met hun verhalen over politieke verhan- doling Ze spreken van een nieuw ver bond, van hervormingen in Macedo nië, van den aanleg van een Engel- schen spoorweg van Europa naar Indië, van En 't eigenaardige is, wat de een schrijft, schrijft de ander weer te gen IZoo blijft dan ook het werk aan den winkel en.... wordt meteen de waarde van deze berichten geken merkt. FRANKRIJK. Frankrijk is in den laatsten tijd een lustoord voor de moordenaars. Naar aanleiding van deze moorden, die den laatsten tijd op de meest bru tale wijze in en om Parijs bedreven worden, is er in de conservatieve bla den een beweging op touw gezet, om de guillotine weder in dienst te stel len. In tegenstelling hiermede deelde de minister mede, dat in den Senaat weldra een wetsontwerp zal behan deld worden, om de doodstraf af te schaffen. Over de onlusten te Draveil en Vig- neux is reeds veel geschreven en ge sproken. Gisteren heeft minister Clemenceau op eene interpellatie geantwoord. De ze sprak er zijn leedwezen over uit dat slachtoffers geëiscbt zijn, en stel de tevens In 't licht, hoe moeilijk de dienst der gendarmerie is. „Wanneer de arbeiders zich aan gewelddadigheden schuldig maken' zeide de minister, „dan rust op ons de plicht te zorgen voor de veiligheid van de personen en het materiaal in de werkplaatsen." Nogmaals betreurde Clemenceau het gebeurde, maar zei tevens „Ik verzoek de meerderheid te ver- klaren of zij wil voortgaan haar ver trouwen te schenken aan de rearee- ring, die het werk der toekomstige hervorming voortzet tegen het drij ven der revolutionnalren in." Ten slotte nam de Kamer met 429 tegen 63 stemmen de volgende motie aan PERZIë. Hier is geen nieuws te melden'. De revolutie duurt voort. De Sjah zit nog in z'n fortachtig paleis en wachten wacht.... even- als de door hem gevangen genomen „De Kamer, diep bewogen door de J hoogvvaardigheidsbekleeders. tragische gebeurtenissen to Draveil, j] en vertrouwende, dat de regeering de beloofde gerechtelijke maatregelen zal uitvoeren, enz., gaat over tot de orde van den dag." MAROKKO. De ïmst schijnt wat terug te keereri. Een bericht uit Cassablanca meldt althans, dat alle troepen naar de cantonnements zijn weergekeerd en' BELGIS. de actieve operaties geëindigd zijn. Weer een spoorwegongeluk in Bel-Maar wie w nu Sultan gië Een trein uit Bergen ontspoorde Donderdagmiddag te Maffles. De derenwagen werd op de locomotief geworpen, waardoor de geheele trein iri brand geraakte Bij 't ongeluk wer den 3 personen gedood en vijftien ge wond. Wij vragen nog eens hapert er niet iets (of veel) aan de veiligheid van het spoorwegverkeer in het land onzer zuidelijke buren De Congo-quaestie wordt weer druk besproken. Het „Journal de Bruxelles" ver klaart in een officieuse nota, dat de onlangs verstrekte inlichtingen om trent wijziging in de voorwaarden van het overnemingsontwerp berust ten op onjuiste gegevens er is inte gendeel geen sprake van eenige ver andering hoegenaamd. De „Indépendance Beige" wijst er op, dat de regeering met deze verkla ring, aan den vooravond van de ope ning der buitengewone zitting ge daan, kort en krachtig te kennen geeft, dat zij niet wenscht in te gaan op de eischen van haar vrienden. Mi nister Schollaert heeft begrepen, dat er voor een Kabinet, dat zich van zijn waardigheid bewust is, slechts één houding mogelijk is zoo goed moge lijk een wetsontwerp, waarvoor het de verantwoordelijkheid op zich nam, te handhaven en te verdedigen. Volgens de „Soir" heeft de regee ring besloten de quaestie van ver trouwen te stellen in dezen geest sprak ook minister Schollaert Dins dag in eene bijeenkomst van de verte genwoordigers der rechterzijde. In eene vergadering der liberale linkerzijde werd verklaard, dat er geen enkele aanleiding voor de partij bestond, de rogeering in de huidige moeilijkheden bij te springen. Delvaux kwam hier tegën op in de aanmatiging van Engeland betreffen de de diplomatieke briefwisseling lag eene bedreiging voor heel het volk, waardoor de Congo-quaestie tot eene nationale quaestie wordt gemaakt. Hierop verklaarde de vergadering, dat de hernieuwde beraadslaging over het annexatie-ontwerp verdaagd moet worden, totdat de Kamer van die briefwisseling geheel op de hoog te is. De socialistische linkerzijde besloot eenstemmig, met uilzondering van Vandervelde, tot voortzetting der an- ti-Congopolitiek. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Thans zijn de voorwaarden bekend geworden, waarop de studenten te Innsbruck de staking aan de univer siteit zullen doen eindigen lo. De regeering moet officieel toe staan, dat prof. Wahrmundt zijn col lege over kerkrecht houdt. 2o. De aankondiging van de voor lezing over huwelijksrecht wordt dooi de regeering goedgekeurd. 8o. Prof. Wahrmundt moet gedu rende het winterhalfjaar 1908/1909 aan de universiteit te Innsbruck kun nen blijven doceeren. tDUITSCHLAND. De te Berlijn gehouden herstem mingen voor den Pruisischen Land dag hebben in den voorloopigetf uit slag van 3 dezer geen verandering gebracht. In het 1ste, 2de, 8de, 4de, 8ste en 10de district is de verkiezing van de vrijzinnige, in het 5de, 6de, 7de, 9de en 11de die van de sociaal democratische candidaten verzekerd. De keizerin, wie Woensdag bij het paardrijden een_ ongeluk overkwam, maakt het zeer wel. ENGELAND. In een artikel van de Temps" van Woensdag stond „Nu ae heerschap pij ter zee van Engeland niet volko men meer isDaar vat de „West- minster Gazette" vuur op. Het is uiter mate zorgzaam, vindt de „W. G." dat de „Temps", na het eerst over Engeland's leger te hebben gehad, nu zijn vloot gedenkt cn het waarschuwt tegen de groeiende mededingers. Maar is het blad wel goed op de hoog te Ja, als andere mogendheden vele Dreadnoughts bouwen en Engeland niets doet, ja dan.... Maar voor het oogenblik, zegt de „W. G.", is Enge land's heerschappij ter zee onbetwist baar, en alle partijen in Engeland zijn 't eens, dat die heerschappij ge- handhaafd moet worden. KORTE BERICHTEN. In Montana (Amerika) zijn honder den vierkante mijlen land over stroomd. Zeven duizend menscheri zijn dakloos, onder hen heerscht nij pend gebrek. Bovendien moeten velen verongelukt zijn. In de meloen-districten van Call- fornië zijn Japanners door blanke ar beiders overvallen en ten deele ern stig gewond. Eenigen der belhamels zijn fn hechtenis genomen. stadsnieuws DE OLYMPISCHE SPET EN TE LONDEN. Vooroefeningen te Haarlem, 19-21 Juni Het uitvoerend comité is er in ge slaagd, een groot aantal inschrijvin gen te bekomen voor alle belangrijke takken van sport. Zoowel het water feest op 19 Juni op het Buiten-Spaar- ne, als de feesten te laind speciaal op het terrein aan de Spanjaardslaan, beloven zeer zeker te zullen slagen, dank zij de medewerking, zoowel van dl hoogste autoriteiten in den lande, als van de plaatselijke autoriteiten Haarlem en Heemstede en alle sport bonden verkregen. In het eere-comité heeft nog zitting genomen mr. W. F. C. C. Pynacker Hordijk, secretaris van de gemeente Haarlem. D e j u r y Is, In overleg met de verschillende bonden, als volgt samengesteld ge worden: Eere-lid: C. A. A. Dudok de Wit. Athletiek: W. C. Hartmann. P. M. Soudijn, C. J. den Held, A. J. Bronk- horst, J. C. van Leeuwen, G. van 't Clooster, Frans Netscher, John Cou- cke, J. M. B. Lijnkamp, D. J. Willink, G. J. M. Büff. Jac. Brakkee, L. Hoorn weg en F .J. Reuvers. Gymnastiek. J. A. v. d. Boom, 'A'. J. Meijerink, J. H. Lultlng, H. B. Dreyer, F. Verlaan, J. Teengs, J. Ploeger, H. N. van Leeuwen, henevens de leden van de technische commissie van don Amsterdamschen Turnbond. Handboogschieten: J. F. H. Pru- schen, H. A. Ross en J. J. Mathes. Korfbal: P. F. Matthysen. Krachtsport: P. van Zutphen, W. F. Rutgers, G. A. M. Brands, en J. C. Heil. Lawn-tennis: jhr. mr. J. W. Scho- rer. Schermen: F. Vigeveno, J. Doorman en A. E. W. de Jong. Waterpolo en zwemmen: F. Veer- hoff, dr. W. E. Merens, P. Latenstein en C. F. Kellenbach. Roeien: J. J. Blussé, B. W. de Kan ter en Ludwig Weglau. De e e r e-p r ij z e n. Niet minder dan een vijftal zilveren bekers, benevens een zilveren lauwer tak, zijn door milde gevers voor ver schillende wedstrijden uitgeloofd, te weien: le. Zilveren beker, uitgeloofd door d eheeren F. W. baron van Tuyll van Sarooskerke Jr., en mr. E. Cremers, voor den wedstrijd roeien in acht- riemsgieken, over 2000 meter. Inge schreven zijn: De Ainstel en Nereus. j 2e. Zilveren beker, uitgeloofd door de firma Voet, te Haarlem, voor den wedstrijd roeien 'm vierriemsgieken, over 2000 meier. Ingeschreven zijn: Da Amstel en Delftsche Sport. 3e. Zilveren beker, uitgeloofd door den heer A. van Rossum, gemeen teraadslid van Haarlem, voor den' winner van den Marathon-wedstrijd, over 25 K.M., op Zondag 21 Juni. 4o. Zilveren lauwertak, uitgeloofd door de firma C. J. Begeer, te Utrecht, voor deu tweeden aankomende in den Marathon-wedstrlj d. Voor den Marathon-wedstrijd zijö ingeschreven 41 deelnemers, w. o. het viertal, dat aan den Marathon-wed-1

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1