HAAKLElvrS DAGBLAD. TWEE^£!^, Uit de Omstrefces Binnenland Haarlemsdie flandelsvereeniging FEUILLETON Eiodelijk gewonnen Onze L&ehhoek. Hat behoeft, na alles wat over bet haringspeeten door vrouwen, en aver minister Kuyper's veel-aangevochten speetwetje is gezegd, niet te verworg deren, dat het ook in dit verslag dier ArbaicLs-imspeetdie wordt genoemd. Merkwaardig genoeg is de Inspec teur mot het Speetwetje ingenomen, gelijk blijkt uit de volgende mededee- lingen: „Het wil mij voorkomen," zoo lezen we in het verslag, „dat sinds de wet van 21 October 1902, een 4e lid aan art. 5 der Arbeidswet toevoegde en na dere bepalingen werden gesteld en voorwaarden, waaronder geoorloofd is vrouwen boven den 16-jarigen leef tijd na 10 uur 's avonds haring te doen speeten, een regelmatiger toe stand zich ontwikkelt; men weet waar aan men zich te houden heeft. Thans werd te Monnikendam in 1905 door 35 vrouwen 368 maal na 10 uur 's avonds gespeet en in 1906 door 44 vrouwen 374 maal. Te Huizen door 142 vrouwen 847 maal In 1905, en door 136 vrouwen 901 maal in 1906. Het toezicht op de naleving van het speetbesluit door de politie was voor zoover ik uit mededeelingen kan op maken voldoende, hoewel ook geen overtredingen werden geconstateerd of althans niet werden geverbaliseerd. De inspecteur acht het niet onwaar schijnlijk „dat bij toenemende bloei van het bedrijf betere vervoer- en ver keersmiddelen in gebruik zullen benomen kunnen •1en en dan van de vergunning tot .starheid van de speetsters zelden of geen gebruik meer zal behoeven gemaakt te worden. Voor welker werkzaamheden, wel ker uitoefening geheel en al door na tuurkrachten wordt beheerscht, zoo als bij het speeten in de hoogste mate het geval is, acht hij het wettelijk vaststellen van werktijden onbillijk; bepalingen omtrent werkduur, medi sche leeming, eenige voorzorgen tot bescherming van de arbeiders en en kele administratieve bepalingen zijn z. i. geheel voldoende. Andere bedrijven trokken de aan dacht door hun bijzondere schadelijk heid of gevaarlijkheid. Zoo werden nieuwe wetsbepalingen gemaakt op caissons-arbeid (arbedd onder hoogen luchtdruk) en 't was voor dien arbeid dat de Inspecteur een dienstreis naar Ierland maakte. Ook het steenhouwersbeclrijf is gevaarlijk door liet steenstof, zoodat de inspecteur dan ook een aantal voorschriften geeft voor de inrichting der werkplaatsen. Ongevallen van verschillenden aard meer of minder ernstig worden in het verslag omschreven. Het vol gende, te Haarlem gebeurd, zal on zen lezers nog wel in het geheugen liggen. „Een ongeval van zeer ernstigen aard had plaats bij het beproeven van een nieuwe centrifuge in een kte-erbleekerij. Dit werktuig, vervaar digd en geleverd door een zich--noe mende machinefabrikant, was blij kens een later ingesteld onderzoek te licht geconstrueerd en niet beproefd :n de machinefabriek. Bij het inwer king stellen .in de Meerbeker ij vloog de centrifuge uit elkander. Door de weggeslingerde stukken werd een metselaar bezig aan de fundatie der centrifuge, zeer ernstig aan het hoofd verwond. Een bleekersknecht bekwam een beenbreuk en de monteur, die de centrifuge had gesteld, een been wond. Bij het opmaken van dit ver slag was de metselaar na een verlet van pl. m. 7 maanden nog niet her steld. Hot hoofd of bestuurder van dit bedrijf kon niet verantwoordelijk ge steld worden, aangezion de centrifu ge uo-g niet afgeleverd was. Gedurende deze verslagperiode had den in het gebied der tegenwoordige 6e arbeidsinspectie 28 ongevallen plaats met doodelijken afloop. Van deze ongevallen kwamen er 10 voor in bedrijven, waarin oenigen tak van fabrieks- of handwërksnijverheid uit geoefend werd. De overige 15 ongeval len hadden niet plaats in bedrijven als bedoeld in art. 12 der Veiligheids wet. 1 Onder „Sociale aangelegenheden" worde ninteressante mededeelingen gedaan over de Assen-deiiu^c, -. muie- weverij, een industrie die aan het uit sterven is. Wij nemen er een en ander uit over: In Assendelft is sedert onheugelijke jaren het weven da voornaamste in dustrie geweest. Thans werkt het jon gere geslacht op verschillende in de Zaanstreek gevestigde fabrieken. Het dorp ligt langs één rechten weg en strekt zich een uur gaans uit tusscben landerijen, die aJle in het bezit van boeren zijn. De wevers hiecr hebben dus in tegenstelling met die in ande re textielstreken, waar de grond wei nig waard is, bij hunne huisjes geen stukje land, dat zij kunnen bewerken, en moeten uitsluitend van hun hand werk bestaan. Omstreeks 1836 bestonden in Krom menie 10 fabrieken van zeildoek; elke fabriek had een bleekerij, terwijl alle overige werkzaamheden, het hekelen, spinnen on weven, door thuiswerkers werden verricht. Deze woonden hoofdzakelijk te As sendelft, waar men bijna huis aan huis het geklep van de weefgetouwen en het snorren van de spinnewielen, kon hooien. In 1890 bestonden nog 8 fabrieken van zeildoek, welke achter eenvolgens tot de machinale produc tie overgingen, maar slechts Geinige handwevers tot zich trokken; thans zijn er nog slechts 2 fabrikanten. De handwevers hieven voor den fa brikant onmisbaar voor het weven van zwaar zeildoek, wat niet goed machinaal kan worden gemaakt. Hiervoor zijn echter flinke sterke mannen n-ood-ig, de oudere van dagen kunnen dit niet meer maken, deze krijgen dus de lichtere garens te ver werken, welk werk veel goedkoop-er met de machine kan worden gedaan, daar deze.8 maal vlugger dan een handwever werkt. Aan de oudore thuiswever-s wordt dus het werk nog gegeven om hen niet broodeloos te maken. Thans wordt op de beide fabrieken ongeveer even zooveel per maand ge produceerd als volgens opgaven van het jaar 1836, toen zich 10 fabrikanten hierop toelegden. Bij vermindering van gebruik van zeildoek op schepen voor het binnenland hebben de fir ma's zich meer toegelegd op het fa- brioee-ren van zeildoek voor tenten en andere doeleinden en voor export; toch blijft het vervaardigen van zeil doek voor schepen hoofdzaak. Voor één firma werkten omstreeks 1890 IdO thuiswevers; van de m-ec-ste hunner sponnen de vrouwen in hun vrijen tijd. Thans is het aantal thuiswevers ongeveer 20, terwijl op de fabriek 62 mannen, 20 jongens en 2-3 vrouwen werkzaam zijn. In een laatste artikel deelen wij nog een en ander mede over de loo- neai dezer werklieden en hun maat schappelijk leven. DICK. IJMUIDEN. Woensdag had in hotel No. Eén te IJmuiden onder voorzitterschap van den heer Weerts, burgemeester van Velsen, de jaarlijksche vergadering plaats van de visscherijschool. Ook te Ij muiden heeft men inge zien, dat het intellectueele peil der vïsschers noodzakelijk diende te wor den verhoogd, en voor eenige jaren werd met flinke subsidies van Rijk en Gemeente en bijdragen van rea ders en particulieren een visscherij school opgericht. Thans -wordt die school door een 12-tal leerlingen, zijnde Jiot maximum bezocht. De Regeering heeft indertijd voor dit vakonderwijs afgestaan twee loodskotters, Waarvan de eene is in gericht als logementschip, de andere als zeilschip voor de visscherij. Dit laatste schip is echter, behalve dat de wind nog als voortstuwende kracht wordt aangewend, geheel als een stoomtrawler uitgerust, ten einde do jongens het bedrijf op deze soort vaartuigen te leeren Zoo is er aangebracht het voor naamste werktuig van de trawler, de wins, om netten op te halen, die door den stoomketel wordt bediend. Als directeur is aan de school ver bonden de heer Maas, vroeger direc teur der visscherij-school te Vlaar- dlngen en als onder-directeur de oud stuurman, de heer Bakker. De cursus aan de school duurt 9 maanden. Daar de ouders meestal reeds vroeg van de zoons verdiensten meenen noodig te hebben, leek hét niet ge makkelijk, leerlingen te krijgen. Daarom wordt aan de leerlingen ver strekt voeding, kleeding en onder houd, zoodat de ouders althans ge heel van de zorg voor de op de school geplaatste kinderen zijn ontheven. Daarbij hebben de reeders de jongens graag, zoodat dezen onmiddellijk -na het verlaten der school kunnen wor den geplaatst tegen f 25 's maands. Na een mondeling en een schriftelijk examen, door den directeur afgeno men, kan den leerlingen éen diploma worden uitgereikt. Do jongens heb ben dan geleerd een journaal te hou den, den weg te vinden op het kom pas en hebben eenige practische vaardigheid gekregen in het breien, hoeten, splitsen en knoopen der net ten. In het goede jaargetij gaat het zeilvaartuig met een vijftal leerlin gen op de vangst uit. De opbrengst van die reis komt ten goede van de school. Later zal vermoedelijk nog een cursus voor machinisten en sto kers aan deze school worden ver bonden. (Hbld.) voorkeur de openbare, als den vorm van uitvoering van de door den raad bevolen werken. De vrijheid der gemeentebesturen, tot uitvoering In eigen beheer, moge daardoor niet volledig zijn wegge vaagd, zit behoort stellig evenzeer uitzondering te blijven, als de onder- handsche aanbestedingen. Hoogachtend, Uw dw. (w. g. J. OPPENHEIM. MERKWAARDIGE BOOM. In het tijdschrift der Nederl. Heide- Maatschappij wordt naast een mooie afbeelding melding gemaakt van een merkwaardiger boom, bestaande uit eene oude linde, waarin een groote spar (Pioea excelsa) is opgegroeid, welke te Mlddelbeers, bij de kom van het dorp, voor de boerenwoning van den landbouwer Nouwens aldaar staat. Men noemt dien boom „den Wonderboom". De linde is geheel hol en er is een bre-ede spleet in dei schors. In de holte is mogelijk een sparrenzaadje terechtgekomen, dat aldaar ontkiemd is en zich verder ontwikkeld heeft. De stam van den spar is gelieel omsloten door dien der lLnde terwijl de wortels van den spar zich tnsschen die der linde hebben gedrongen. De hoogte van de nspar is 11.50 M., de kroon der linde is 2 M. hoog; deze wordt door snoeien koepelvormig ge houden. y»8dgek„ WJ Kon. Beul. vsa 12 Mor. 1899 De Haarlemsche Handelsvereeni- hier ter stede, opgericht 10 Mei heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- toe te treden. Er zijn wel meer 600 leden, maar dat is niet vol- joende. Eik handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en Informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In April en Mei 1908 zijn 42 vorde ringen tot een bedrag van f 1685.66 betaald 13 vorderingen worden afbe taald, 14 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. L. Corver, Kennemer- plein No. 3, J. van Kammen, Leid- scheplein 47 rood, ook wel adres op gevende Van Kranenburg, Schouw tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendaalsche Weg 209, Bloemen- daal, Mejuffrouw De Rooij, Lange Lakenstraat 7, D. J. Bek aar, hoofd commies der Posterijen, Johan van Vlietstraat, W. I-I. F. van Engelen, Bakenessergracht 98, zich om inlich tingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim dei- lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Van de Arbeidsinspectie. Hl. Vestigen we ten slotte wat dc provincie Noord-Holland, met de in het eerste artikel genoemde uitzonde ring betreft nog de aandacht op enkele bijzondere bedrijven, die meer dan andere de aandacht hebben ge trokken. (Uit het Engelsch). 67) De stationschef had er een besteld, en het zou stellig komen het con signe was dus geduldig afwachten. Een half uur lang wandelden de beide zoo weinig op elkaar gelijkende personen op en neer op het verlaten perron van het station. Eindelijk kwam er een oude, waggelende post wagen, door zes armzalige muildieren voortgetrokken, aan. Op den bok zat de koetsier en een jopgen, die beiden de muildieren met alle kracht van hun longen tot spoed aandreven. Charnock en Warriner sprongen, toen de wagen stilhield, op de over dekte zitplaats achter den bok de koetsier keerde om en voort hobbelde de postwagen over den oneffen, on- gebaanden weg, dwars over de vel den. Het was nu bijna kwartier voor zeven, en tnsschen St. Roche en de poort van Gibraltar lagen nog negen mijlen. Bovendien moest men het eerste deel over zoo'n ongebaanden weg afleggen. De heide mannen deden den koet sier milde beloften en de koetsier schreeuwde en brulde zijn dieren toe Hu, hu, daar zijn honden Hij deed het blaffen van honden na, maar de muildieren waren aan zijn bedreigingen en vloeken gewoon. Zij wisten heel goed, dat hun in wer kelijkheid geen honden op de hielen zaten, en zij bleven dus denzelfden gemoedelijken draf behouden. Charnock wachtte met ongeduld af, tot er een einde zou komen aan de zen landweg en de chaussee zou be ginnen; toen zij echter zoo ver waren, scheen de landweg hem nog beter toe. De zoogenaamde chaussee bestond uit lange wagensporen, die een lange reeks door de zon uitgedroogde gaten schenen. De muildieren strompelden daarin verder, en de postwagen wankelde, hobbelde en rolde verder als een boot in den storm. Charnock en Warriner klemden zich aan hun zitplaatsen vast, ter wijl de koetsier zich ieder oogenblik omdraaide om te zien of er geen wiel van de as losgeraakt was. Zoo nu en dan sprong de jongen van den bok en dreef met de zweep in de hand een beetje vooruitloopend de muildie ren tot spoed aan, terwijl hij ze met het handvat van de zweep sloes want de zweep zelf had al lang alle veerkracht verloren. De weg is slecht, riep Warriner. Wacht maar, tot wij hij de zee komen, daar wordt het eerst erg, ant woordde de koetsier, en Charnock kon een uitroep van vertwijfeling niet onderdrukken. Nog erger zou het worden En Miranda was ziek 1 De postwagen reed nu tusschen twee bosclijes door, draaide om een muur liecn, en het volgend oogenblik zonken de wielen diep in het zand. De groote, kale, het vasteland toege keerde rotswand van Gibraltar steeg daarginds aan den anderen kant van die ééne mijl neutralen grond, van die vlakke landtong, die zich tus schen de Middellandsche Zee en de Golf heeft geschoven, omhoog. Zij konden de Spaansclie grensstad Linea duidelijk herkennen, maar tot aan Linea was de breede als goud glinste rende zandvlakte, die de postkoets nog had over te steken. Telkens weer werden de muildieren aangespoord, maar zij konden door den hevigen wind bijna niet vooruit komen. De koetsier reed nu vlak langs de zee en het water spatte hoog boven de wielen van den wagen uitmaar hier was de grond ten minste glad der en vaster. En toch ging het voortdurend nog veel te langzaam. Gibraltar scheen WERKEN IN EIGEN BEHEER. De redactie van „De Aannemer", orgaan van den Nederlandsehen Aan- nemersbond, heeft aan den staatsraad en oud-hoogleeraar Oppenheim ad vies gevraagd over de uitvoering van gemeentewerken in eigen beheer. Zij ontving daarop het volgende ant woord WelEdéle Heer Terecht wordt in uw schrijven van gisteren op^merkt, dat de gemeente wet van „tic uitvoering van werken in eigen beheer voor gemeenten" niet rept. Maar even terecht doet gij op merken, dat men uit de gemeentewet mag afleiden, dat de uitvoering van werken op deze wijze evengoed uitzon dering behoort te blijven, als de uit voering bij onderhandsche aanbeste ding. Als men artikel 142 der gemeen tewet in verband met art. 441 dezer wet ontleedtals men let op art. 1791 der wet als men niet voorbijziet, dat de artikelen 141 en 142 aanvankelijk te zamen één artikel vormden, maar vooral, als men let op de formulee ring van het rnet artikel 142 der ge meentewet parallel loopend artikel 159 der provinciale wet, dan mag men, meen ik, volhouden, dat de wet gever van de uitvoering van gemeen tewerken zich de aanbesteding als de wijze, waarop zij heeft te geschieden, voor oogen heeft gesteld, en wel de openbare aanbesteding, als niet „om bijzondere redenen", in eerste instan tie door den raad, in eind-instantie door Gedeputeerde Staten te beoor- deelen „onderhandsche aanbesteding •meer in het belang der gemeente ware". De wetgever heeft met de uitvoe ring in eigen beheer zich niet ingela ten, hier waarschijnlijk niet voor oogen gehad. Maar nu hij blijkbaar het stelsel, van aanbesteding aannam als dit, 't welk provincie en gemeente voor de uitvoering hunner werken hebben te omhelzen, nu gaat het, ook mijns in ziens, weliswaar niet tegen de letter, maar ongetwijfeld tegen den geest der gemeentewet in, als, anders dan bij hooge uitzondering, eigen beheer als uitvoeringswijs wordt aanvaard eigen beheer, dat toch zeer analoog is aan onderhandsche aanbesteding, al is het niet hetzelfde. Ja, men zou kunnen volhouden, dat eigen beheer in het stelsel der wet nog grooter uitzondering behoort te blijven, dan de onderhandsche aanbesteding, omdat op de vraag, of zij in het belang der gemeente is, de contröle van hooger gezag ontbreekt, die op de onderhandsche aanbeste ding in art. 194 der gemeentewet is ingesteld, en die de wetgever waar schijnlijk niet achterwege zoude heb ben gelaten, had hij aan haar ge dacht en van haar gehandeld. Artikel 142 der gemeentewet, be zien onder het licht van alle bepalin gen, die zoowel in de provinciale wet, als in de gemeentewet over aan besteding handelen, beoogt niet alleen te zeggen als wordt aanbesteed, heeft dit als regel in het openbaar te geschieden, maar noemt zeer stellig de aanbesteding met name en hij mijlen-ver af. De reizigers betaalden den koetsier, sprongen van de bank af cn liepen over het vochtige zand naar Linea. Eindelijk kwamen zij daar aan. Zij gingen den schildwacht voorbij en door de ijzeren poort zij stonden op neutralen grond, nog maar een mijl was er af te leggen. Bij de poort stond een rijtuig zij sprongen er in en reden in galop over de vlakte. Maar toen zij ongeveer de helft van den weg hadden afgelegd, klonk er een kanonschot van de rots, en de koetsier hield zijn paarden in. Wat nu zei Warriner. Misschien kunnen wij er nog wel in komen, zeide Charnock. De sleutels worden den comman dant gegeven, zei Warriner. Wij zou den moeilijkheden kunnen krijgen, men zou ons uitvragen, in 't kort, de zaak zou gevaarlijk zijn. Als de poor ten open zijn, zou ik gemakkelijk ge noeg naar binnen kunnen smokke len, maar nu zou het onveilig zijn. En denk er aan, Charnock als gij naar binnen gaat, dan moet ik mee Ongetwijfeld was het Warriner ernst met hetgeen hij zeide, en ter wille van Miranda vermeed Charnock elk gevaar. Zij moesten daarom den nacht bui ten doorbrengen. Kunnen wij In Linea den nacht doorbrengen vroeg Charnock. Neen Linea is niets dan een De ouderdom der hoornen is moei lijk te schatten. De linde is blijkbaar al zeer oud, de spar zal ongeveer 10 jaar oud zijn. Deze laatste ziet er nog vrij gezond uit. DE HAAGSCHE INBREKERSBENDE „Onze politie verkeert", schrijft de Haagsche chroniqueur van de N. Gr. Ct., „ook nog in groote onzekerheid over de uitkomsten van haar uitge breid onderzoek in de zaak van de inbraken bij de bekende Haagsche ju weliers. Zij heeft reeds een vijftal per sonen aan de justitie overgeleverd en verwacht nu binnenkort de komst van Marie Feije, de hoofddaderes, die tijdelijk in Duiitschland ingesloten is. Zij zal aan onze politiemannen heel wat te vertellen hebben en menig duister punt moeten oplossen. Dat zij daartoe bereid zal worden bevon den staat vast. Zij heeft don hoofd inspecteur Aaltoy, die iu Essen voor haai* aanhouding zorgde, verklaard niets liever te willen dan haar hart eens te luchten en ais 't ware ge smeekt, spoedig naar den Haag te worden overgebracht. Haar opsluiting in Duitschland stond haai' niet aan; in Holland verwachtte zij een betere behandeling. En vooral hoopt zij op een geringen straf, als zij volledig be kent en niemand spaart. Zou als ge volg daarvan een hekend winkelier in de residentie, iemand met 'n gevestig de zaak, ook gevaar loepen met de justitie in aanraking te komen? Ze ker, is dat niet, maar wel weet ik dat hij reeds in verhoor is geweest, in verhand met de omstandigheid dat zijn vrouw en zoon kostbaar lieden droegen afkomstig van de inbraak bij don j uwelier Hamrne. Trouwens meer dere personen in gelijke omstandig heden verkeer ende zijn reeds aan scherpe verhooren onderworpen, zon der dat termen tot hun aanhouding zijn gevonden. KATTENTRÖUW. De .heer A. G. E. Hoyer, te Wehl, deelt in Avicultura het volgende voor val mede: Man, vrouw en kind hadden zich ter ruste begeven, terwijl 'n petroleum lampje op tafel stond. Poes, waar de heer des huizes zich veel mee bezig hield en wie hij dikwijls een lekker beetje gaf, was zeer aan hem ge hecht. Zij sliep dan ook in 'n mandje hij het bed. Plotseling voelt de man zich hevig over zijn hand krabben. Hij ontwaakt, voelt zich onwel en ziet tot zijn schrik, dat het heele vertrek vol walm staat. Snel de slapenden gewekt en het vertrek verlatenl Wel dra kwamen zij weer bij, maar poes had de redding van het gezin met den dood moeten bekoopen. Trouw dier! kolonie van arbeiderswoningen en kroegen. In een der laatste aten de beide mannen hun avondeten, en de rest van den nacht wandelden zij op den neutralen grond van Gibraltar rond. Dichte wolken begonnen den hemel te verduisteren, en een bijzonder zware wolkenzuil was zoo nu en dan boven den ton van de rots zicht baar. De levantwind streek den ge- heelen nacht door ijzig koud over de onbeschutte landtong, die daar aan weerskanten door de zee bespoeld. neerlag. De verstijfde handen in de zakken, de overjassen tot aan den hals toe dichtgeknoopt, zoo wachtten Char nock en Warriner, die aan den gloed van de Marokkaansche zon gewoon waren, tot middernacht, en toen weer tot de morgenschemering, en lang zaam kropen de ijskoude, sombere uren om. Om drie uur 's morgens werden de poorten geopendde beide mannen gingen de stad binnen j maar nog moesten zij eenige uren wachten, tot zij het hotel konden opzoeken. Zij ontbeten te zamen en lieten de tijd voorbij gaan, nu, nu zij Miranda Warriner in hun bijna -onmiddellijke nabijheid wisten, nu begonnen zij allebei te aarzelen. Wat zou het eiude van dit alles zijn KWAKZALVERIJ BESPOT. In de Fliegende Blatter staat 'da volgende aardige parodie op kwak zalverij. Universol het eenige preparaat.' dat in iedere levensomstandigheid zekere gevolgen heeft. Uitgevonden door den doofstom-blinden Indischeii Yogi Hamse N'Idee. Universol is de beste plaatsvervan ger van koffie, thee, cacao, rum, sa- fraan, mosterd, paprika, peper, sui ker en chichorei. Universol is het beste poetsgood voor tanden, hand- en voetschoenen, deurklinken, vloeren en vensters. Universol is het beste geneesmiddel voor hoofd-, tand-, buik- en minne pijn. Universol is zoowel in als buiten gebruik het billijkste. Bij gebruik van Universol bespaart men minstens jaarlijks 2 millioen mark 2.400.000 kronen 2.400.000 francs 10,000 p. st. Universol verwijdert vet- en moe dervlekken, heelt O en X beenen, slappe hakken, zomersproeten, schuchterheid, lastige snorharen. Universol verlengt het leven en het menschelijke lichaam, geeft roode wangen, blauwe oogen en blanke handen, verhoogt den eetlust en het crediet. Universol is onontbeerlijk voor het verkrijgen van een betere positie. Te verkrijgen in flesschen, pakjes, dozen, kuben, kannen en kommen. DAT ZOU HELPEN. Bij de waarzegster: „Mijn vrouw komt vanmiddag bij u, om zich de toekomst te laten voorspellen. U kunt een rijksdaalder extra verdie nen, als u haar zegt, dat zij bij een automobiel-ongeluk haar leven, er bij zal inschieten. Dan zal ze toch einde lijk wel ophouden mij om zoo'n stink- ding te zaniken 1" LATE LIEFDE. Er waren eens twee gelieven.... En' thans staan zij op trouwen. Jaren reeds hebben zij samen lief en Iééd ge deeld. Zij hebben kennis gemaakt in dertijd in het groote huis aan den Korreweg te Groningen, waar voor ouden van dagen gezorgd wordt. Zij hebben daar kennis gemaakt en een „vaste verkeering" is het gevolg van die kennismaking geweest. En toen zij, die thans de bruidis, verleden jaar een dikke erfenis ont ving van een bijna vergeten familie lid, heeft zij begrijpelijkerwijze haar vriend in de weelde laten deelen. Sa men hebben zij het diaconiegasthuis toon verlaten om een nieuw leven (o beginnen als menschen van geld. Zoo hebben de gelieven geleefd maan den lang. En zij zouden doo r velen vergeten zijn ongetwijfeld, indien zij niet (lezer dagen plotseling weer van zich hadden doen spreken. De „vaste verkeering", aangeknoopt in hun ge meenschappelijk tehuis aan den Kor reweg, en voortgezet na de erfenis ontvangst, zal nl. thans nog leideti1 tot een huwelijk van de twee oudjes. Zij staan heden als ondertrouwd in het lijstje van den Burgelijken Stand de bruigom van 86 en het bruidje van 65 jaar. (N. Gron. Ct,) DIERENVRIENDEN. Opgericht is een Alg. Bond van Dierenvrienden. Tegelijk verscheen! het eerste nummer van „Natuur vrienden", officieel orgaan van den Bond. Doel van den Bond is „dat vóóral Vereenigingen van dierensport zich, met behoud harer eigene zelfstandig heid, tot één Bond aaneensluiten ook liefhebbers niet tot eene Vereeni ging behoorende worden uitgenoodigd zich bij den Bond te voegen om alzoo te vormen een Bond van Ver eenigingen een Bond van alle standen." Hij wil de liefhebberij voor nut- en sportdiereu bevorderen en meer liefdedaarvoor opwekken, zoo ook voor de dieren in de vrije natuur, vooral door de kennis om trent de dieren en al wat daarop be trekking heeft te vermeerderen o. a. door het houden van lezingen en het verspreiden van goede lectuur. Secretaris-penningm. is de heer L. A. v. d. Berg te Willeskop. SOCIALISTISCHE JONGELINGEN. Te Amsterdam heeft „De Zaaier", de bond van jonge arbeiders, zijn con gres gehouden. Het aantal afdeelin- gen bedraagt thans 16 met ruim 500 Deze vraag sprak uit hun oogen, toen zij over de tafel heen elkander aankeken. Zij gingen naar het hotelbij de deur bleven zij staan, keken elkaar aaiv, en de vraag werd zwijgend her haald, en weer bleef zij onbeant woord. Zwijgend keerden zij om, gin gen een paar meters besluiteloos naast elkaar terug, keerden toen weer om en kwamen bij het hotel terug. Ditmaal trad Charnock bin nen. Is mevrouw Warriner thuis vroeg hij. De kellner antwoordde Ja. Charnock haalde diep adem. 'Als zif ziek geweest was, zou de kellner het stellig gezegd hebbenmaar hij zei niets en bracht hen de trap op. HOOFDSTUK XXIII. De kellner deed de deur open, de beide mannen traden binnen, en Warriner deed de deur achter zich dicht. Miranda stond van haar stoel op en keek van Charnock naar Warriner en weer van Warriner naar Char nock, en geen hunner sprak een woord. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5